LEIDE Haagweg 4 met sluiting bedreigd uping Oliebollenbakker krijgt geen stroom meer REGIO 'Kosmisch oor' luistert naar zwaartekrachtsgolven RTV West Hoogenboom-prijs 'Artsen niet nalatig bij overlijden peuter' R1 Matige opkomst bij protestmars ;ere straf ïeerschieten ■^broers -ershuisje 1 it museum e,igenaar van ld eltuin boos leiderdorp woensdag 17 NOVEMBER 2004 MiniGRAIL sinds deze week actief in Kamerlingh Onnes Laboratorium door Wilfred Simons leiden - De miniGRAIL, 's werelds eerste bolvormige antenne voor het meten van zwaartekrachtsgolven, is sinds deze week actief in het Leidse Kamerlingh Onnes Laboratorium. Natuurkundigen en instrumentmakers van het Leids In stituut voor Onderzoek in de Natuur kunde (UON) hebben tien jaar aan de bouw van de antenne gewerkt. Ook uni versiteiten in de VS, Italië, Zwitserland, Australië en Brazilië proberen zwaarte krachtsgolven op te sporen. Het bestaan van zwaartekrachtsgolven is in 1915 voorspeld door Albert Einstein. Ze ontstaan als sterren of zwarte gaten op elkaar botsen, exploderen (superno va's) of instorten, zoals neutronenster ren doen aan het einde van hun leven. De trillingen die zij op aarde veroorza ken, zijn extreem zwak. Waargenomen zijn ze tot nu toe niet. De miniGRAIL bestaat uit een massieve bol van aluminium en koper. Zijn dia meter is 68 centimeter en hij weegt 1150 kilo, ongeveer net zoveel als een luxe vierdeursauto. In het Kamerlingh Onnes Laboratorium hangt hij in een trillings- vrije constructie. Om 'valse' signalen, van bijvoorbeeld een passerende vracht auto, tot het absolute minimum te dem pen, wordt de bol afgekoeld tot 269 gra den onder nul. Dat is zo koud als het al- lerkoudste hoekje van het heelal. Toch denkt de leider van het onderzoeksteam, hoogleraar Giorgio Frossati, dat het mo gelijk is om 'het kosmische oor' nog ver der af te koelen, tot twintig milliKelvin. Dat is slechts een fractie boven het ab solute nulpunt van -273 graden Celsius. Als een zwaartekrachtsgolf de mini GRAIL passeert, moet deze een klein deel van zijn energie op de bol over brengen. Een golf met een frequentie van 3000 Hertz zal de bol doen resone ren. De miniGRAIL is de enige bolvormige antenne ter wereld. In Italië, Zwitser land, Australië en de Verenigde Staten worden gravitatiegolven gemeten met cilindervormige antennes. Deze anten nes kunnen maar in één richting meten, terwijl de Leidse bol trillingen uit alle richtingen opvangt. Zowel in Italië als Brazilië wordt daarom het concept van de miniGRAIL gekopieerd. Algemeen wordt verwacht dat het on derzoeksteam dat als eerste in staat is om met zekerheid een zwaartekrachts golf te meten, de Nobelprijs voor de Na tuurkunde ontvangt. Toch kan Leiden niet zonder samenwer king met andere onderzoeksteams in de wereld, zegt Frossati. .Alleen als we alle maal tegelijkertijd een hit krijgen, weten we zeker dat het een zwaartekrachtsgolf Leids atelierbeleid in het slop door Eric-Jan Berendsen leiden - Het is slechts het om draaien van één knop. Maar voordat die knop wordt omge draaid, loopt Jan Overdevest (67) tegen een muur van bu reaucratie aan. Hij krijgt name lijk in zijn oliebollenkraam op de Garenmarkt geen stroom meer. En allerlei instanties - de gemeente, Nuon maar ook de 3 October-Vereeniging - spelen elkaar de zwartepiet toe. Overdevest staat met zijn kar sinds 1997 op de Garenmarkt. Tot en met vorig jaar kreeg hij stroom via een elektriciteitskast op de hoek met de Raamsteeg. Die kast staat in verbinding met twee stroomaansluitingen aan een lantaarnpaal op de Garen markt en van daaruit liep een kabel van een meter of 15 naar de oliebollenkar voor de ver lichting en de afzuigkap. Bak ken doet Overdevest op gas. Overdevest baalt stevig van het hele gebeuren. „Nuon heeft er altijd voor gezorgd dat ik stroom kreeg. Ik ontving dan een rekening voor de aansluit kosten, maar ik heb nooit een rekening gehad voor het daad werkelijke stroomverbruik. Die is altijd naar de gemeente ge gaan, zo heeft Nuon mij verteld. En omdat die rekeningen nooit zijn betaald, weigert Nuon mij dit jaar aan te sluiten. Bedenk wel, we praten over een bedrag van een paar euro per dag voor het stroomverbruik." Als noodmaatregel betrok Over devest de afgelopen tijd stroom van slijterij Gall Gall aan de Raamsteeg. „Maar omdat de kabel over de grond loopt, mag dat niet meer van de gemeente. Een kabel door de bomen laten lopen, is ook niet toegestaan. Dat is slecht voor het groen, vindt de afdeling Milieu en Be heer." Overdevest heeft bij de ge meente aan de bel getrokken. „Maar daar word ik van het kastje naar de muur gestuurd. De afdeling Haven- en Markt- door Rody van der Pols leiden - Kunstcentrum Haagweg 4 vreest voor zijn toekomst van wege de brandgevaarlijke situa tie in het pand. Het Leidse ate liercomplex moet de deuren slui ten als binnen drie maanden niet de nodige veiligheidsmaatrege len zijn genomen, zoals het aan brengen van rookmelders, extra verlichting en branddeuren. De kunstenaars wijten de situatie aan het falende atelierbeleid van de gemeente. In een brief van de brandweer worden de kunstenaars op de hoogte gesteld van een aantal maatregelen. Zo mogen er geen bezoekers meer toegelaten wor den op de eerste verdieping en in de kelder van het pand. Ook mag er 's avonds niemand meer in het complex aanwezig zijn. De ongeveer tien kunstenaars die momenteel nog in hun ate lier wonen, moeten voor 1 fe bruari vertrokken zijn. Dit alles met het oog op de brandonvei- lige situatie. Als het pand binnen drie maan den niet aan de veiligheidseisen voldoet, moet het zijn deuren sluiten. Van de gebruikers van het ateliercomplex worden en kele eenvoudige aanpassingen verlangd, zoals het aanbrengen van extra verlichting en het op hangen van rookmelders. Daar naast moet de gemeente - eige naar van het pand - een aantal kostbare ingrepen plegen, zoals het installeren van branddeu ren en noodtrappen. Ook zijn rookdichte compartimenten nodig. De kunstenaars vrezen dat de gemeente niet snel ge noeg over de brug komt, waar door de toekomst van het kunstcentrum op het spel komt te staan. CDA-raadslid Abraham Flippo noemde de situatie gisteravond tijdens een commissievergade ring 'schokkend'. „Er moet ze ker onderzoek worden gedaan naar wat hier allemaal mis is gegaan." Volgens de kunstenaars is de brandonveilige situatie een uit vloeisel van het falende atelier beleid. Drie jaar geleden werd besloten dat Haagweg 4 hét ate liercentrum van Leiden moet worden. Sindsdien is er echter niets concreets gebeurd, klagen de kunstenaars. „Noodzakelijke beslissingen zijn uitgebleven. Er heerst heel veel onzekerheid over de toekomst", zegt Resi van der Ploeg, lid van het dage lijks bestuur van het atelier complex. Ook bij de kunstenaars die ate liers huren aan de Garenmarkt en in de Kaasmarktschool heerst onzekerheid. Volgens de ateliemota moeten zij op ter mijn verhuizen naar de Haag weg. Naast de onzekerheid over toekomst van dit complex, wil len zij helemaal niet onderge bracht worden in een 'enorm werkplaatsenverzamelgebouw'. Deze groep geeft de voorkeur aan de kleinschaligheid van de Kaasmarktschool en wil dat dit pand opnieuw als ateliercen trum wordt bestemd. Oliebollenbakker Jan Overdevest probeert al dagen een stroomaansluiting voor zijn kraam te krijgen. Daarbij loopt hij tegen een bureaucrati sche muur. Foto: Mark Lamers diensten geeft mij de stand plaats, maar zonder voorzienin gen, de man die over het evene mentenplein Garenmarkt gaat, weet van niks en er wordt ook gezegd dat de elektriciteitskast van de 3 October-Vereeniging is. Maar voorlopig zit ik zonder stroom en Leiden zonder olie bollen, terwijl ik vind dat mijn kar in het straatbeeld hoort in deze periode van het jaar." Volgens Bart Sikking van Nuon is de 3 October-Vereeniging ei genaar van de kast. „En dus moet die vereniging Nuon als netbeheerder opdracht geven om mijnheer Overdevest aan te sluiten." „Onzin, absolute on zin", zo reageert commissielid Ruud Breedveld. „Die kast mag dan misschien van de 3 Octo ber-Vereeniging zijn, maar de inhoud is dat niet. Overdevest moet echt bij de gemeente zijn. Er staat naast mijnheer Overde vest toch ook een loempiakar? Waar haalt die dan zijn stroom vandaan? Juist, er is daar nog een kast en die is van de ge meente en daar moet Overde vest gewoon inpluggen. Er zal bij Milieu en Beheer vast wel ie mand zijn die over die aanslui ting gaat." „Mijnheer Overdevest moet zijn eigen stroompunt laten aanleg gen", zo reageert Jan Jansen van Milieu en Beheer. „Dat moet hij zelf gaan regelen bij Nuon. Daar bemoeien wij ons niet mee. Het is inderdaad vreemd dat hij de afgelopen zes jaar wél stroom heeft gehad via dat elektriciteitskastje, maar nu moet hij zelf zijn eigen aanslui ting gaan regelen. Dat zal onge twijfeld geld gaan kosten. Hoe veel? Dat moet je aan Nuon vragen." En dan is het laatste woord aan wethouder Van der Sande. „Het lijkt mij dat de feiten eerst bij Nuon boven water moeten ko men. Van wie is die kast en naar wie zijn de rekeningen ge stuurd? En waarom heeft Nuon zes jaar stroom geleverd als nie mand de rekeningen betaalde? Het komt vreemd op mij over dat Nuon de rekeningen naar de gemeente heeft gestuurd, terwijl de kast van de 3 Octo ber-Vereeniging is. Ik zou me neer Overdevest graag willen helpen, maar dan moet ik wel eerst weten hoe de vork in steel zit." door Loman Leefmans leiden - Ze rekenden op ioo, misschien zelfs wel 200 man. Maar er kwamen slechts zo'n 50 mensen op de protestmars van de SP-jongerenorganisatie Rood af. Om de boodschap van 'vrijheid en tole rantie' uit te dragen, wilden de jongeren onder het motto 'Hart tegen verharding' door de stad trek ken. 'De verharding die de laatste tijd ons samen leven bedreigt, moeten we een halt toeroepen', zegt het SP-pamflet. 'Daarvoor moeten we niet thuis blijven zitten, maar gezamenlijk de straat op gaan om wat van ons te laten horen'. Volgens Louk Rademaker, een van de organisatoren, viel de opkomst wat tegen vanwege de slechte weersver wachting. „Er zouden veel mensen komen, ook van kerken en moskeeën." Ook SP-fractievoorzitter Paul Day vindt de opkomst wat teleurstellend. „Al le politieke partijen zijn op de hoogte gebracht, net als moskeeën en maatschappelijke organisa ties. Ik denk niet dat de matige opkomst te maken heeft met het feit dat de protestmars onder SP- vlag plaatsheeft. Dit is iets wat de hele maatschap pij aangaat." Toch blijft de bijeenkomst voorname lijk een SP-onderonsje, met hier en daar een alloch tone noot. Vanaf het Stadhuisplein maakte de stoet een kleine ronde door de stad, om de avond te besluiten met een debat in het bovenzaaltje van café Einstein. Foto: Mark Lamers door Maarten Dekker den haag - De één handelde geheel volgens de geldende richtlijnen en kon nu eenmaal niet vermoeden dat de koorts van zijn jeugdige patiëntje een voorbode was van naderend onheil. De ander voelde later evenmin nattigheid, omdat haar assistente dat ook niet deed. Het paste in de ongeluk kige samenloop van omstan digheden dat de telefoniste van de 112-alarmcentrale vervol gens weigerde een ambulance te sturen. Het drietal verweerde zich gisteren bij het regionaal medisch tuchtcollege tegen de beschuldiging dat zij hun werk niet naar behoren hebben ge daan, resulterend in de dood van een vijftien maanden oud kind. Ringon van der Weijden over leed op 11 mei 2003 als gevolg van een meningokokkeninfec- tie, in de volksmond bekend als nekkramp. Tien dagen eerder vertoonde het jongetje voor het eerst symptomen van de ziekte: hij kreeg hoge koorts. Niets bij zonders voor een klein kind dat vlak daarvoor twee zware inen tingen heeft gekregen, zo stelde zijn huisarts. De dokter stuurde moeder en kind naar huis en toen de klachten later op de avond verergerden, verwees hij ze door naar de dienstdoende arts van de dokterspost. Ook daar werd niet de juiste diagnose gesteld. Een assistente nam het verontruste telefoontje aan, overlegde vervolgens kort met de arts, om de moeder ver volgens te vertellen dat er niets dat de prijs nog niet is uitge reikt. Hij informeerde vervol- leiden - De Ton Hoogenboom- gens bij de redactie van deze prijs wordt dit jaar niet uitge- krant of er nog belangstelling reikt. De reden daarvan is sim- was, maar daarna werd daar- pel; de jury van Leidens enige over niets meer vernomen, journalistieke eerbetoon is de Twee keer werd de prijs gewon- prijs domweg vergeten. De jury nen door verslaggevers van het bestond uit vertegenwoordigers Leidsch Dagblad: Thomas Erd- van de gemeente Leiden en de brink en Robbert Minkhorst. Leidse universiteit onder voor- Eenmaal werd een kunstwerk zitterschap van RTV West, waar en bijbehorend geldbedrag van de omgekomen Hoogenboom 500 euro opgehaald door een vroeger werkte. redacteur van het universiteits- „Door onze reorganisatie is de blad Mare. prijs tussen wal en schip geval- Al sinds de instelling van de len", verontschuldigt woord- Ton Hoogenboom-prijs is er voerster Ineke Couwenberg van kritiek op de jury én haar keu- RTV West zich. „We gaan dit zes. Voormalig hoofdredacteur dossier zo snel mogelijk weer Ton van Brussel van het opstarten." Leidsch Dagblad leverde bij de Ton Hoogenboom, ooit het laatste twee uitreikingen forse Leidse gezicht van wat toen nog kritiek op het feit dat de jury Radio West heette, verongeluk- niet bestond uit journalisten, te in 1996 tijdens een ski-va- maar hoofdzakelijk uit voor- was om zich zorgen over te ma- kantie. Op initiatief van de lichters. Ondanks deze kritiek, ken. In de loop van de nacht groot-Haagse radio en tv-zen- plus het feit dat de uitreiking in verslechterde de situatie van der werd een tweejaarlijkse 2004 over het hoofd werd ge- het kind verder, waarna de journalistieke prijs in het leven zien, is RTV West niet van plan moeder te horen kreeg dat ze geroepen ter nagedachtenis aan het eerbetoon af te schaffen, pas om 7.15 uur terecht kon, Hoogenboom. „Veel collega's hebben Ton omdat de arts op visiteronde pons Delemarre, voorlichter bij Hoogenboom gekend en we was. Later bleek dat op een je gemeente Leiden, werd er zijn het aan hem verplicht de misverstand te berusten: ze was een maand geleden op gewezen prijs in stand te houden." gewoon aanwezig op de dok terspost. =======^=:==zz Ten einde raad belde de moe der het alarmnummer 112. De dienstdoende telefoniste had een ambulance kunnen sturen om het kind naar het zieken huis te brengen, maar weigerde dat. Haar redenering luidde dat het kind al onder behandeling van een arts stond en er dus 1 geen sprake was van acute nood. Die gang van zaken leid- gj n neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste de vong jaar zelfs tot vragen in 1 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en de Tweede Kamer. „Het is een snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijt&^vies! ongeschreven regel die wij toe- passen", verteld! de telefoniste J ix betMi »u,om»tlSch |€56.20> per acceptgi™ (C 56.7o> gisteren tijdens de zitting. „Ik 1 Naam:dm v vind het verschrikkelijk wat er J Adres; gebeurd is, maar ik heb naar eer en geweten gehandeld." 1 Postcode/Plaats: Het verhaal van de beide artsen j Telefoon: was van gelijke strekking. Hun advocaat wees er nog eens op 1 Gcboortedatum; hoe lastig het is om nekkramp 1 e mailadres in een vroegtijdig stadium te herkennen. De raadsman be- Benk-Zgn^kentngnum™- toogde daarom dat zijn cliënten 1 Handtekening: - nietS te verwijten valt. j Uitsluitend bij automatische Incasso. bvp« Of het medisch tuchtcollege 1 c. 1Stuur de bon in een ongc-frankeerde envelop naar Leidsch Dagblad daar ook ZO over denkt, moet Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel 0800 1711 Op 4 januari blijken. Dan doet E-mail: lezersservice@'hdc nl of surf naar www.leidschdagblad nl het college uitspraak. De bevin- 0620 aanbledln8ls seidigtot 31 maart 2005 dingen van het college bepalen Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens in de colofon van de ook of er in een later Stadium J krant vindt u nadere Informatie nog een strafzaak tegen de art- Mijn Wereld, mijn krant. sen en de telefoniste wordt 1 t j l«vn li j aangespannen. Le,dsch «Dagblad De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 't sti jadvertentie) te morgen ag/leiden - De 35-jarige kmmer die een jaar ge- door de Haagse recht- it acht jaar cel werd ver- d omdat hij in Leiden insen neerschoot, vroeg aj,_ reken geleden in hoger om een lagere straf, iet hof legde hem juist »ere straf op: negen jaar gde man gisteren, ietpartij had op 27 juli plaats voor het Chili in de Lange Schei- 1 Leiden. De Rotterdam- d ruzie met drie broers, dagen voorafgaand aan itpartij rommelde het al. en over en weer bedrei- zijn geuit. De ruzie ging rdachte's vriendin, een een van de broers. Op te juli escaleerde het. Ie Rotterdammer een li re drank had gedronken, zijn pistool en schoot, ite broer, een 23-jarige [aar werd in zijn oogkas de oudste broer (26) uit werd in zijn zij ge in de derde broer (25), Rotterdammer, kreeg in zijn buik. Zij over- |e schietpartij, ondanks ige verwondingen, de verdachte had hij Iweer' zijn pistool ge- Hij meende gezien te dat een van de broers :n trok. Alleen daarom 'geschoten, zei hij: niet ruzie hadden, fde het hof niets van. de schietpartij zelfs zo dat het rechtscollege ire straf op zijn plaats ;t OM had tijdens de in celstraf van acht jaar naI wereld, mijn krant. I ng( idsch Dagblad De gemeente trekt euro uit om een we- met historische de Leidse Middel- erJt 'museaal' te restaure- pand, dat in vervallen, iginele staat verkeerd, de opknapbeurt ver- aan de stichting Het bJ fevershuis. eente Leiden kocht het 2001 omdat de tijd er I gestaan, maar heeft er n nooit iets mee ge- et huisje heeft nog een en een interieur zoals wevershuisjes ooit inclusief 'moderne' zoals dat in de eeuw gebruikelijk de gemeente wordt van dit we- 'een belangrijke bij- aan behoud van van Leidse Na de restau- Ihet huisje voor publiek zijn.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13