Zorgpakket ramp oudere zonmigrant BINNENLAND 2 'Kampeerder' zit bonafide kraker dwars Website helpt na verkeersongeval Vrij grazende koe krijgt steun politiek 'Politiek verwaarloost kindermishandeling' Balkenende bezoekt politiebureau 'Baby stierf na onnodige ingreep' 'Helft Nederlanders moet terug' oov :ie vindt e vrouw idam - De politie heeft in bosjes aan de Wa- it in Amsterdam het ijk overschot aangetrof- n een nog onbekende Het slachtoffer is ver- »lijk door een misdrijf om ,en gekomen. De recher- een onderzoek in. dinsdag l6 november 2004 idf1 e vrachtauto er viaduct Schi ei in SI laat ellin in n d( ani I l' op de tien De<tnierschade UWi nari en ook lariniers' - Staatssecretaris Van >ap wil zo snel mogelijk p bij een aantal elite- fen van Defensie waar lijk personeel tot nog pe is. Hij denkt aan het Bariniers en de Onder st van de Koninklijke [Van der Knaap voor- |t in elk geval voor 2007 pw generaal zal worden jnsie. De CDA-staatsse- jdoet zijn uitspraken in pmbemummer van het plad Trivizier van de F vakbond voor defen ded, VBM/NOV. dam - Een onoplettende sur heeft gisteren in de spits fileleed veroorzaakt sweg A13. Tussen Delft I irschie werd de weg afge- nadat een te hoge wagen klem was komen Ha n onder het viaduct bij terdamse Doenkade. iet ongeval raakte nie- gewond, maar het zorgde kilometers file. inuari sterven meeste mensen urg - Het aantal sterfge- is in januari het hoogst, maand gaan gemiddeld insen per dag dood. Ver- nrnet september (350) is ital ruim eenvijfde hoger, lit onderzoek van het al Bureau voor de Statis- art- en vaatziekten, long en dementie zijn de drie rijkste oorzaken voor het ital sterfgevallen in de taanden. ifddoekdebat |ijmegen De projectgroep Itureel Nijmegen houdt week woensdag in I Ken een debatavond over I Bgen van hoofddoeken Efsuiting. Centrale vraag het debat is of een over- jrgers mag verbieden ui- tnd [geven aan hun geloof. D'.ooo Dvd's in ig genomen §ee^AG - De fiscale opspo- ^trinst FIOD-ECD heeft af- 11 vrijdag circa 600.000 j|p Idvd's in beslag geno- p een computerbeurs in pj hjt. De dvd's werden te ngeboden zonder dat mepper de wettelijk ver- 1 thuiskopievergoeding 15,jtaald. FIOD-ECD becij- ontdoken bedrag op euro. CS/V: Extraatje 12 euro OEOE ag - Oppositiepartij ril mensen met een laag - leninkomen volgend Ai extraatje van 82 euro H|Het gaat volgens de par- uim negen miljoen be- ilichtigen. Het extraatje s compensatie voor de prijzen voor gas en 1 ff :iieit als gevolg van de ieprijs. Om het plan te i financieren wil PvdA- id Crone een deel (300 euro) van de hogere baten gebruiken. door Dick Hofland den haag - Met een sociaal ide aal had het allemaal weinig te maken, de illegale houseparty in Amsterdam die het afgelopen weekeinde in een drama eindig de. De krakers die naar adem snakkend en op golven van xtc het brandende pand verlieten, waren daar vooral voor hun ei gen genot. Niks 'samen wonen, samen strijden', maar samen dronken, samen stoned. „Dit zijn bepaald niet de erfge namen van de spraakmakende generatie krakers uit de vorige eeuw", zegt Hans Pruijt. Hij is socioloog aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam en geldt als kenner van de kraakbewe ging. „De groep die in de afge brande loods aan het feesten was, bestond voornamelijk uit 'kampeerkrakers'. Dat zijn veel al toeristen die zich aangetrok ken voelen door het wilde leven in Nederland. Ze wonen een paar weken in een kraakpand, lopen een aantal feesten af, waar ze soms een tentje opzet ten en vertrekken daarna weer." De bonafide krakers, zoals Pruijt ze noemt, ergeren zich groen en geel aan de groep die denkt dat alles maar kan en mag. Af en toe ontruimen ze ei genhandig een pand waar de 'kampeerders' zitten, omdat ze bang zijn voor een negatief imago. Dat is de beweging die zich het liefst op de achter grond houdt, naar vrije woon ruimte voor langere tijd zoekt, deze ook zelf onderhoudt en goede contacten met de buurt heeft. Zal allemaal best, zegt CDA-po- liticus Jan ten Hoopen, maar hij wil het liefst zo snel mogelijk een verbod op kraken. Eerst voor bedrijfspanden en be drijfsterreinen en daarna ook voor woningen. „Het is alle maal nog veel crimineler en il- legaler dan ik al dacht. We mo gen dit niet langer op z'n be loop laten. Het is de hoogste Is de hedendaagse kraker een idealist of iemand die kosteloos onderdak zoekt? Foto: GPD/Annette Vlug tijd om hard in te grijpen. Pruijt meent dat het daar niet om gaat. „Illegaal is illegaal, cri mineel is crimineel en dat kun je gewoon aanpakken. Dit heeft niets met de kraakbeweging te maken, want dit soort feesten kom je overal tegen, in boeren schuren, op schepen en in de open lucht." Het image van de kraakbewe ging is niet geweldig, in tegen stelling tot in de jaren zestig en zeventig. In de slipstream van bewegingen als Provo en Ka bouter groeide toen het verzet tegen de leegstand in de grote steden. De acties waren vooral politiek van aard: veel vergade ringen, moties en voorstellen. Begin 1980 veranderde dat drastisch. Volgens de leiders van tienduizenden krakers wa ren er toen alleen al in Amster dam zo'n 60.000 geregistreerde woningzoekenden die geen en kele kans op huisvesting had den. De Groote Keyser in de Amsterdamse Staatslieden buurt werd het symbool van opstandig en krakend Neder land, dat vanaf die tijd openlijk geweld niet langer schuwde. De radicalisering leidde tot tanks en barricaden in de Von delstraat en rookbommen en rellen bij de festiviteiten ter ge legenheid van de troonsbestij ging van Beatrix. Voor menig kraker met een revolutionair hart waren dat de absolute hoogtepunten van de bewe ging, maar door het gebruik van geweld keerde de publieke opi nie zich tegen de krakers. Nu overheerst het beeld van feestvierders en profiteurs, die geen ander doel hebben dan zo lang mogelijk gratis onderdak te vinden en op illegale plaatsen drank te consumeren waarover geen BTW wordt betaald. Niet voor niets wordt af en toe de vergelijking gemaakt met kampbewoners, die ook maar hun gang kunnen gaan zonder dat politie en fiscus optreden. Voor Hans Pruijt is dat slechts een deel van het verhaal. „Het is nu eenmaal een gemêleerd gezelschap. Je kunt best zeggen dat de moderne kraker iemand is die veel tijd heeft en weinig geld en daarom zo lang moge lijk zo goedkoop mogelijk wil wonen. Maar er is ook een gro te groep, die zich wel degelijk inzet voor het goede doel, die kraakspreekuren organiseert, kunstenaars een atelier bezorgt en musici een podium biedt." Het gaat hem veel te ver om de kraakbeweging een 'staat bin nen de staat' te noemen, zoals diverse woonwagenkampen en een groepering als de Hells An gels. CDA-politicus Ten Hoop en, en met hem een meerder heid van de volksvertegenwoor diging, doet dat echter juist wel. den haag/gpd - De helft van de ouderen die in Spanje wonen, moet mogelijk noodgedwongen terugkomen naar Nederland. Het gaat daarbij om 100.000 mensen. Ze kunnen vanaf 1 januari 2006 waarschijnlijk hun ziektekosten niet meer betalen. Invoering van een basispakket in de zorg is hiervan de oorzaak. Dat voor spelt Tweede-Kamerlid Nawijn (LPF). In Spanje wonen onge veer tweehonderdduizend Ne derlandse ouderen. Als inderdaad de helft van die mensen terugkeert naar Neder land, zal de druk op de gezond heidszorg enorm toenemen, waarschuwt Nawijn. De problemen zijn een uitvloei sel van de veranderingen in de zorgverzekering per 1 januari 2006. Vanaf dat moment kent Nederland een basispakket voor vergoedingen in de zorg. Dat pakket is echter in het bui tenland niet hetzelfde als hier. De nieuwe zorgregeling houdt in dat de AWBZ-verstrekking via de gemeente gaat lopen en dat is in het buitenland niet mogelijk. Er bestaan weliswaar particuliere ziektenkostenver- zekeringen, maar die dekken bijvoorbeeld geen thuiszorg. In Spanje bestaat geen zorgver zekering als de AWBZ. Dat be tekent dat mensen bijvoorbeeld opname in een verzorgingste huis (ongeveer 2000 euro per maand) en thuiszorg (600 euro per maand) zelf moeten gaan betalen, terwijl ze wel jarenlang premies hebben betaald. Kamerlid Nawijn spreekt van een vergeten groep ouderen'. Nawijn: „Het gaat veelal om mensen die dertig tot veertig jaar lang in Nederland keurig hun premies en belastingen hebben betaald. Ouderen met bijvoorbeeld niet meer dan een AOW-uitkering, die zich straks niet kunnen bijverzekeren, sim pelweg omdat dat onbetaalbaar wordt. Nawijn werd tijdens een werkbezoek aan een Neder landse privé-kliniek in het Zuid-Spaanse Moraira overval len door veel ouderen die zich ernstig zorgen maken. „De wij zigingen die er aan komen, zul len voor een groot aantal men sen rampzalig zijn. En de zorg in eigen land, door de massale terugkeer van die ouderen, al leen maar duurder maken." Om aandacht op dit probleem te vestigen, nodigde Nawijn Henk Landa, een Nederlandse arts met een praktijk in Spanje, uit om naar Nederland te ko men. Landa voorspelt dat veel ouderen hun verblijf in het zui den straks niet meer kunnen betalen. Landa: „Ik merk maar al te vaak dat een groeiende groep ouderen niet meer terug wil naar Nederland als een van de partners problemen krijgt met de gezondheid. Ik heb het dan over mensen die keurig dertig, veertig jaar hun premies en belasting in Nederland heb ben betaald. Voor hen worden in Spanje speciale appartemen ten gebouwd, met allerlei aan passingen. Het zou zonde zijn als die leeg komen te staan en de ouderen in het veel duurde re Nederland verzorgd moeten worden." - Een op de tien Neder- heeft, vaak zonder het n, beginnende nierscha- blijkt uit een onderzoek 0.000 Groningers dat de hting heeft geïnitieerd, ïting waarschuwt voor reldwijde epidemie nier en pleit voor meer Uit het onderzoek it eiwit in de urine een ing voor beginnende ade is. Het eiwit is te- n voorspeller van hart ziekten en suikerziekte. Diking betaalt Scanner - De bevolking van ost-Friesland heeft het uis Talma Sionsberg in n aan een MRI-scanner in. Burgers, kerken, on- lers en gemeenten heb- er dan vier van de zeven het apparaat kostte be at het ziekenhuis giste- en. Met een MRI-scan- et mogelijk de inwendi- te onderzoeken, iionsberg is met 138 het kleinste ziekenhuis Ierland. amsterdam/anp - De politiek verwaarloost het probleem van kindermishandeling, zei PvdA- Kamerlid Arib gisteren in Am sterdam. De politiek komt pas in actie als een probleem over last veroorzaakt. Kindermis handeling is vaak niet zicht baar. Alleen het kind is slacht offer en niet de samenleving. Zij sprak op bijeenkomst die Radio Nederland Wereldom roep had georganiseerd in het kader van het project Geheim geweld, waarin de Wereldom roep en de publieke omroepen in Nederland deze week veel aandacht aan kindermishande ling besteden. Arib: „Nederland heeft zich ge committeerd aan de internatio nale Rechten van het Kind. Daarom heeft de overheid hier het kind te beschermen. Maar vaak is het ingrijpen te laat. De vraag moet veel eerder worden gesteld: waarom is een kind op het criminele pad terechtgeko men?" Ook oud-hoogleraar psychiatrie dr. A. van Dantzig onderstreep te de woorden van Arib. „Het grootste probleem is om kin dermishandeling op de politie ke agenda te krijgen." Hij is voorzitter van de Stichting RAAK, die strijdt voor een har dere aanpak van kindermishan deling. Het is volgens hem dweilen met de kraan open zo lang er geen aandacht voor de oorzaken zijn. Buiten Nederland blijken maat schappelijke problemen vaak de oorzaak van dit misbruik te zijn, zoals armoede en corrup tie. Ook in Nederland komt kin dermishandeling gemiddeld va ker in de laagste sociale klasse voor. Dat laten we hier onver anderd, laat staan dat we daar in de rest van de wereld wat aan doen, aldus Van Dantzig. Zoals de liefdadigheid in de 19e eeuw niet heeft geleid tot op heffing van de armoede, zo leidt de hulp aan individuele mishandelde kinderen niet tot beëindiging van dit probleem, zei Van Dantzig. De enige re medie is de structurele aanpak van de oorzaken in die landen. Maar zo'n aanpak ontmoet veel weerstand, omdat het kapitalis tisch systeem niet in de under dog is geïnteresseerd. Uit een peiling die de Wereld omroep onder negentig part- neromroepen in ruim dertig landen heeft gehouden, blijkt dat een grote meerderheid (85 procent) van de radiostations in niet-westerse landen armoede als de belangrijkste oorzaak van kindermishandeling be schouwt. In westerse landen zijn volgens de radiostations al coholisme en andere vormen van verslaving de belangrijkste oorzaken. Mondiaal wordt verwaarlozing als de meest voorkomende vorm van kindermishandeling gezien (78 procent). Vervolgens komen kinderarbeid (53 pro cent) psychische mishande ling, incest en seksueel mis bruik binnen het gezin. Premier Balkenende bracht gistermiddag een bezoek aan het politiebureau in Amsterdam-Oost. Foto: ANP/Rick Nederstigt amsterdam/anp - Minister-pre sident Balkenende heeft giste ren een bezoek gebracht aan het politiebureau in de Linnae- usstraat in Amsterdam-Oost waar Theo van Gogh bijna twee weken geleden werd vermoord. De premier heeft ongeveer 1,5 uur gesproken met de agenten die betrokken waren bij de ar restatie van Mohammed B., verdacht van deze moord. Hij sprak onder meer zijn diepe respect uit voor de professiona liteit van de agenten. Negen van de elf agenten die op die dag dienst hadden, wa ren aanwezig bij het gesprek met Balkenende. Onder hen was ook de agent die gewond raakte door een kogel. Met hem gaat het goed, dankzij zijn ko gelvrije vest hield hij er slechts kneuzingen aan over. Bij de bij eenkomst waren ook hoofd commissaris Weiten en burge meester Cohen aanwezig. De minister-president legde zijn bezoekje pas een kleine twee weken na het overlijden van Van Gogh af. Hij vond dat het team eerst zijn emoties met elkaar moest delen en het ge beuren moest verwerken. Bal kenende sprak vooral zijn waar dering uit over de professionali teit van de dienders. „Het zijn ook maar mensen van vlees en bloed. Je wordt geleefd in een paar minuten." Hij bewonderde bijvoorbeeld dat een agent onder zulke om standigheden de verdachte be wust in zijn been schiet om hem te kunnen arresteren. Kindercardioloog was niet ervaren genoeg utrecht/anp - Een zeven maan den oude baby die drieënhalf jaar geleden stierf in het Wilhel- mina Kinderziekenhuis in Utrecht, overleed na een onno dige medische ingreep. Dat concludeert deskundige Hess, kindercardioloog in München en Rotterdam. Dat kwam naar voren voor de rechtbank in Utrecht in de zaak tegen de voormalig kindercardioloog. De 45-jarige Utrechter wordt door het openbaar ministerie (OM) beschuldigd van doodslag op de baby. Ook werd op zijn privé-computer tijdens een re paratie een grote hoeveelheid kinderporno gevonden. Dat ge deelte van de dagvaarding, dat de man overigens bekent, wordt vandaag behandeld. Hess stelde ook dat het bij de ingreep gebruikte materiaal niet in orde was en dat de kin dercardioloog niet ervaren ge noeg was om deze ingreep uit te mogen voeren. Hess was een van de twee deskundigen die de rechtbank had uitgenodigd om haar door de medische termi nologie heen te helpen. De man zelf stelde dat de operatie zeld zaam, maar niet omstreden was. Om adervernauwing tegen te gaan plaatste hij een zogehe ten stent, een buisje, in de slag ader van de baby. Volgens Hess leidde een aan eenschakeling van momenten waarop een andere beslissing had kunnen worden genomen uiteindelijk tot de dood van het kindje. Het plaatsen van een stent in de aorta van een zuige ling is een unieke ingreep ver telde Hess. Volgens de deskun dige was er geen enkele spoed eisende reden om die operatie op dat moment uit te voeren. Die ingreep had dan ook moe ten gebeuren onder supervisie van de senior kindercardiolo gen uit het ziekenhuis. Die twee artsen hadden echter ruzie. De cardioloog werd nu naar de operatietafel gestuurd met een onervaren operatie-assistent. Aan die operatietafel ging weer van alles fout. Het juiste materi aal was niet op voorraad in het ziekenhuis. Weer een moment om de operatie af te blazen, vond Hess; De arts ging echter door en sneed een slangetje op maat. Hierdoor ontstond een oneffenheid in het slangetje, die later mogelijk de oorzaak was van een interne bloeding. Hess oordeelde dat de cardio loog de baby na de operatie had moeten begeleiden. Dan - was er misschien nog op tijd in gegrepen, toen er een bloeding ontstond. den haag/anp - De ellende van een verkeersongeval houdt niet op als het wrak is geborgen en het slachtoffer weer thuis is. Het kost erg veel tijd en moeite om het volledige schadebedrag van de verzekering terug te krij gen. Dat heeft te maken met de enorme informatiebrij van al lerlei verschillende instanties, die het slachtoffer na een onge luk over zich krijgt uitgestort. Het Nationaal Platform Perso nenschade (NPP) wil met de in ternetpagina www.verkeerson- geval.nl mensen die een ver keersongeval hebben meege maakt, helpen door in duidelij ke taal te vertellen waar ze aan toe zijn en wat ze moeten doen om hun schade vergoed te krij gen. Bij het NPP zijn onder meer de ANWB, het Verbond van Verzekeraars, Slachtoffer hulp Nederland, de letselscha debehandelaars en medisch ad viseurs aangesloten. Een slacht- ...M. U heeft materiële schade 1 Si £3 Bock Fon»**(J Step Hom» AuWBI FVill Moll tiHp-//vw.vrrfc»»rsonf»volAl/mo*i»/scfto fc/MnuMml ©0O»3t E ©rOTOFSOACTC ©f«.CALl£RT H TRAfET ©TElfCftAAF H0TMAI ©NOS-NOSHm ongeval, wat nu? Wie kan mij helpen U heeft materiële schade Bij aanrijdingen, die al dan niet letsel of overlijden tot gevolg hebben, lijdt u vaak ook schade aan uw auto, motor, scooter, bromfiets of fiets. Soms is ook bagage of kleding beschadigd. offer van een ongeluk krijgt na afloop te maken met onder meer verzekeraars, de wegen wacht, politie en mogelijk ook advocaten. „Zij gebruiken jar gon en geven afzonderlijk van elkaar vaak gekleurde informa tie. Het is aan de gedupeerde om de grote lijn te vinden in deze brij van gegevens", zegt secretaris C. Blom van het NPP. Iemand die een ongeluk heeft meegemaakt, staat vaak geeste lijk niet zo sterk in zijn schoe nen. Dat maakt het volgens Blom extra moeilijk om het schadebedrag volledig en snel uitbetaald te krijgen. Op de nieuwe website van het NPP staat alle informatie die een slachtoffer nodig heeft om het ongeval helemaal achter zich te laten. „Gedupeerden kunnen de regie in eigen hand nemen", meent Blom. Op de pagina staat bijvoorbeeld wat iemand moet doen om rechtsbijstand aan te vragen. Ook meldt de si te hoe een eventuele rechtszaak verloopt. Mensen die geen auto meer durven rijden na een on geval, worden verwezen naar speciale rijscholen die hen daarbij kunnen helpen. Nabe staanden en getuigen kunnen ook op de website terecht voor informatie en steun. Verkeers- ongeval.nl werd gisteren gepre senteerd. NPP-voorzitter, bur gemeester Deetman van Den Haag, heeft de site geopend. den haag/gpd - Koeien dreigen uit het landschap te verdwij nen, omdat boeren ze door nieuwe mestregels bijna het he le jaar in de stal moet laten staan. Er zijn maatregelen no dig om dat te voorkomen, vindt een meerderheid van de Twee de Kamer. CDA-kamerlid Atsma grijpt vandaag de behandeling van de landbouwbegroting aan om een voorstel te doen voor subsi die aan boeren die hun koeien buiten willen laten. De koe hoort nu eenmaal thuis in het Nederlandse landschap, vindt hij. „Mensen willen buiten koeien zien. Een boer kan sub sidie krijgen voor het onder houd van boomwallen, dus waarom maken we ook niet zo'n regeling voor koeien in de wei?" De WD is tegen, maar D66 en oppositiepartij PvdA nemen het ook op voor de vrij grazende koe. Beide partijen zien echter weinig heil in het oprichten van een nieuwe 'subsidiekerst boom', zoals kamerlid Waal- kens (PvdA) het uitdrukt. Waal- kens, die zelf veehouder is, wil dat boeren die hun koeien niet in de wei laten grazen minder EU-steun krijgen. D66 ziet meer in fiscale maatregelen. De nieuwe mestregels, die in 2006 van kracht worden, stimu leren boeren om hun koeien op stal te laten. Koeien in de wei kosten een boer straks meer geld. Bovendien produceert éen koe die op stal staat meer melk, door de constante temperatuur en computergestuurde voe ding. CDA'er Atsma: „Veel boe ren willen hun koeien wel in de wei laten, maar niet als ze er voor worden gestraft, zoals straks gaat gebeuren." Atsma waagt verder aandacht voor de paardenhouderij, vol gens hem een ondergewaar deerde sector. „Er zijn hon derdduizenden paarden in Ne derland, maar toch heeft de overheid er nauwelijks aan dacht voor." Daardoor wordt paardenfokkers en -handelaars het leven onnodig moeilijk ge maakt. Zo is brandmerken in Nederland verboden, maar la ten de Verenigde Staten geen paarden binnen die niet zijn gebrandmerkt. Export van paarden naar de VS verloopt nu via een derde land, waar de die ren evengoed een brandmerk krijgen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5