GESPREK VAN DE DAG Afstammelingen farao's bakken zoete piramides Oud Sluis is het beste restaurant Rome in het tekei van MTV Awards Geldof blij met nieuwe versie van Band Aid Moderne monniken dinsdag l6 NOVEMBER DAGELIJKS LEVEN Scholen in Franstalig België verko- penbinnenkort geen suikerhouden de FRISDRANKEN EN WAFELS meer. Minister van onderwijs Arena kondigde in dagblad Le Soiraan de gesuikerde kost te verbieden om de jeugd te behoeden voor overgewicht. Arena gaat ook de schoolkantines, die in België maaltijden aanbieden, onder de loep nemen. Elke dag frie ten is wat haar betreft uit den boze. Een heel leger van LIFESTYLE- GOEROES moet de Britten gezonder maken. De trainers, een initiatief van de nationale gezondheidszorg, moeten helpen bij het afvallen en stoppen met roken, alsmede een be ter voedingspatroon aanleren. De huisarts zorgt voor een doorverwij zing. De overheid hoopt dat diëtis ten, fitnessinstructeurs en mensen die helpen met seksuele problemen en tabaksverslaving zich massaal la ten opleiden tot speciale 'lifestyle- trainers'. Driekwart van de Britse volwassenen is te zwaar. Dat pro bleem alleen al kost het land bijna 10 miljard euro per jaar. Ook het aantal te dikke kinderen groeit in Engeland schrikbarend. Vogelasiel De Fügelhelling in het Friese Ureterp heeft een uiterst zeldzame vogel met de naam 'HAAKBEK' binnengekregen. Vol gens het asiel, dat er de literatuur op heet nageslagen, is het vogeltje sinds 1800 pas drie keer eerder in Nederland gesignaleerd. Het diertje werd naar het asiel gebracht nadat het in Leeuwarden tegen een raam was gevlogen. Foto: ANP Na twintig jaar staat er een nieuwe versie van 'Do They Know It's Christ mas' op de band. Zondag kwamen in Londen tal van sterren bijeen om de kerstklassieker opnieuw op te ne men. Initiatiefnemer van toen en nu, Bob Geldof, toonde zich tevreden, maar ook nostalgisch. De nieuwe versie moet geld opbren gen voor de bevolking van Darfur, de regio in het Afrikaanse land Sudan waar honger en oorlogsgeweld aan de orde van de dag zijn. Geldof, ooit voorman van de band Boomtown Rats, heeft dit keer onge veer veertig musici en artiesten bij een gekregen. Onder hen zijn Will Young, Jamelia en Joss Stone, eigen lijk nog te jong om zich de eerste Band Aid - zoals de .gelegenheidsfor matie toen werd genoemd - te herin neren. Zondag werd vooral de zangpartij opgenomen. Anderen hadden hun bijdragen al eerder op de band gezet, O.A. Battista Koelkast: keukenmeubel waarin je restjes kunt opbergen voor je ze weggooit Sir Bob Geldof met zijn dochter Fifi Trixie Belle. Foto: Reuters zoals Robbie Williams, Dido en Sir Paul McCartney, die de baspartij speelt. U2's Bono kwam zondag avond wel langs om zijn beroemde regel: 'Well, tonight thank God it's them instead of you' in te zingen. De versie uit 1984 bracht miljoenen op voor hongerend Ethiopië. Geldof werd uiteindelijk geridderd voor zijn initiatief. Midge Ure (Ultravox), met wie Geldof het nummer in 1984 schreef, zei dat Afrika nog steeds op hulp wacht en prees daarom het nieuwe project. De single, genaamd Band Aid 20, komt op 29 november uit. In de ver sie van 1984 straalden sterren als Sting, Phil Collins, Bono, Paul Young, Duran Duran en George Mi chael. anp Macedonië stond een eeuw gele den al te boek als een 'beangsti gende mengeling van rassen'. Sindsdien is het aantal etnische groepen alleen maar gegroeid. Laatste loot aan de stam zijn Egyp- tenaren die zeggen af te stammen van de farao's. De ontmoeting is in restaurant 'Taj Mahal - Ali Baba', een plek die niet toepasselijker had kun nen zijn. Wie Demir Dalip (28) ziet, aarzelt onmiddellijk over zijn etnische oorsprong. Hij heeft een scherp getekend gezicht, zware wenkbrauwen, zwart haar, licht bruine huid. Is hij een zigeuner uit India, land van de Taj Mahal? Of stamt hij uit Ali Baba's Perzië? Demir Dalip krult zijn mond tot een glimlach. „Ik ben een Egypte naar," zegt hij. „Welkom in Mace donië." De fameuze journalist John Reed omschreef het land ooit als een miniatuurversie van het Otto maanse Rijk. In 1916 noteerde hij: „Turken, Albanezen, Serviërs, Roemenen, Grieken en Bulgaren wonen hier naast elkaar zonder met elkaar te mengen." John Reeds beschrijving is achter haald. De 'beangstigende menge ling van rassen', zoals hij het noemde, bestaat nog steeds, maar de cocktail is nog wat exotischer geworden. De meeste Bulgaren noemen zich nu Macedoniërs en sommige van de toenmalige zi geuners blijken plotseling Egypte- naren te zijn. Dit zou er allemaal weinig toe doen, als deze Egyptenaren zich niet hadden georganiseerd. Zij hebben nu al twee politieke par tijen en twee culturele verenigin gen. En die organisaties zijn vast besloten de Egyptische Macedo niërs op te stoten in de vaart der volkeren. „Want", zegt Dalip, „Macedonië is voor ons een hel." Dalip, die een van de verenigin gen voorzit, stuurde twee jaar ge leden een brief op hoge poten aan de Raad van Europa en de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa). Amb tenaren daar moeten hun ogen hebben uitgewreven. Met veel moeite hadden zij een burgeroor log tussen Slavische Macedoniërs en Albanezen in het land weten te voorkomen. Nu dook daar uit het niets een nieuwe etnische groep op, die bleek af te stammen van de farao's. Dalip is boos dat de Egyptenaren niet als groep worden erkend. Als je hier bij de gemeente een baan wilt krijgen, moet je een Sla vische Macedoniër zijn, een Alba nees, een Kroaat, een Roemeen, een Bulgaar, een Bosniak. Je kunt je zelfs een Griek te noemen, hoe wel er in Macedonië nog maar 15 Grieken zijn. Maar als Egyptenaar val je buiten de boot. Wij bestaan officieel niet." Dit is, zegt hij, een van de redenen waarom veel Egyptenaren zichzelf Albanees of Turk noemen. Bij de laatste volkstelling kwamen er amper drieduizend Egyptenaren bovendrijven, terwijl het er vol gens Dalip zeker twintigduizend zijn. „Sommigen weten niet eens meer dat ze Egyptenaar zijn." Ze zijn niet de enigen. Voor veel andere Macedoniërs zijn de Egyp tenaren gewoon zigeuners, af komstig uit India. Ze zien er het zelfde uit, geloven in dezelfde god In Utrecht bevindt zich een bijzondere vrijplaats. Een paar hectare ongeregeld, aan de rand van de stad. De naam van deze plek is 'Het Hof van Eden'. De bevol king van deze belegerde enclave bestaat uit bio-fun- damentalisten die een rijkdom aan gewassen en planten koesteren en bewaren voor later. Zonder ma chines en chemie doen zij al dertien jaar blijmoedig hun monnikenwerk. Een zeldzame groei en bloei getuigt van totale toewij ding: de medewerkers van het Hof zien hun werk, het bewaren De Schepping voor latere generaties, als een zaak van leven en dood. Nu besefik dat de term 'bio- fundamentalist' niet vriendelijk klinkt, maar een be tere omschrijving kan ik niet verzinnen als het gaat om Het Hof. Ze zijn totaal principieel, doen geen concessies en achten de Grote Groene Zaak belangrij ker dan hun persoonlijke welvaart of maatschappe lijke status. Moderne monniken, inderdaad. En dat laatste maakt ze, in mijn ogen, dan weer bijzonder sympathiek. Nog afgezien van het feit dat ook vol gens mij natuurbehoud en diversiteit inderdaad cru ciaal zijn voor de toekomst van onze planeet. Maar moeilijke mensen dus. Al jaren liggen ze over van alles en nog wat in de clinch met de gemeente Utrecht, eigenaar van het land waar ze op zitten. Die gemeente deugt niet, vinden ze. Zo is er een rode lijst van beschermde planten. Dat weet de gemeente Utrecht heus ook, bovendien steunen ze het biodiver siteitsverdrag. Desalniettemin kunnen Utrechtse ambtenaren nog steeds niet planten van de rode lijst herkennen, die nu dus illegaal uit parken en perken worden weggemaaid. Schande! De gemeente Utrecht, op haar beurt, heeft ook beden kingen. Wat heeft het bijvoorbeeld voor zin om yaks (Tibetaanse runderachtigen) te gaan houden, aan de rand van het trainingsveld van FC Utrecht? Het Hof deed toch in plantjes? Maar uiteraard is de héle schepping welkom bij Guus, Pieter en de hunnen. Ook overtollige ganzen uit het stadspark, verdwaalde yaks en gedumpte geiten. Op hoge toon protesteerde Het Hof toen de gemeente het woord dierenmishan delingliet vallen. Nu was het oorlog! De gemeente sloeg terug met alle voorradige regelgeving. De bio- hippies tegen de gekwetste bureaucraten. Onlangs deed Utrecht weer een zet: geconstateerd werd dat op Het Hof, tegen alle afspraken in, de gan- zenpopulatie was geëxplodeerd, van zeven stuks naar negen. Ook was een bijenkast niet exact ge plaatst op de daartoe aangewezen plek. Na jaren ge sprekken tussen doven was voor Utrecht de maat vol: de pacht van een gedeelte van Het Hof is opgezegd. Volgens de gemeente betreft dat alleen het terrein HEB F 2uU<E OÜUERS- en je MENSELIJK Een aantal BN'ers bezoekt deze week een middelbare school in Ne derland. D66-leider Boris Dittrich, tv-presentatrice CHAZIA MOURALI, en anderen bieden de schooldirec ties een lespakket aan in het kader van de campagne Stop geweld op school. Radio 538-dj Rick van Velthuysen trapt vandaag af met een bezoek aan College Nassau-Veluwe in Harderwijk. Dittrich en Mourali zijn donderdag aan de beurt, even als judoka DENNIS VAN DER GEEST. De campagne is in het le ven geroepen door de StichtingTe- genZinloosGeweld en de Stichting Meld Misdaad Anoniem, nadat uit onderzoek was gebleken dat wapen bezit, agressie en geweld toeneemt op scholen. Foto: GPD Oud Sluis in Sluis is door de redactie van het blad Lekker gekozen tot het beste restaurant. De twee-sterrenzaak van kok Sergio Herman verslaat daarmee Parkheuvel van Cees Helder in Rotterdam -met drie Michelinsterren- dat is gezakt van de eerste naar de derde plaats. Op de tweede plaats staat niet langer de Librije in Zwolle, maar restaurant Beluga in Maastricht. Apicius in Castricum is één van de grootste stijgers: de een-sterrenzaak schoot 38 plaatsen om hoog naar nummer 41. De grootste vrije val maakt De Hoop op d'Swarte Walvis op de Zaanse schans in Zaandam, die kelder de van de 46-ste naar de 78- ste plaats in de top honderd. De spanning in de horeca over de volgorde had pas vanmiddag tot het kook punt moeten stijgen. Immers, aan het ein de van de dag zou met een mooi feest in Amster dam de'Lekker 2005' worden bekendge maakt. Met daarin de top honderd van 's lands beste res taurants. Door een foutje lag de toonaangevende culinaire gids van Nederland afgelopen zaterdag al bij de abon nees -enkele duizenden- op ti8 "fj1' a Ti Chef-kok Sergio Herman van Oud Sluis met zijn prijs. Foto: ANP Hoofdredacteur van Lek- 0 1 r 1 ker, Guido Nijssen, baal de gisteravond van het veel te vroeg uitlekken van het culinaire nieuws. „Een blunder? Dat weet ik pas als is uitgezocht wat er is misgegaan. Gelukkig zijn het vooral restauranthouders zelf die geabonneerd zijn. Het grote publiek weet nog van niks." gpd In de Italiaanse stad Rome wor den donderdag voor de elfde maal de MTV Europe Music Awards uitgereikt, het jaarlijkse mu ziekevenement van de tv-zen der. De prijzen wor den uitgereikt in veertien catego rieën aan onder andere de beste zanger, beste zangeres, beste band en beste liedje. Een klei ne greep uit de genomineerde artiesten: Brit ney Spears (bes te vrouwelijke artiest, beste popmuzikant en beste nummer, Outkast (beste band) en Keane (beste nieuwko mer). Behalve de alge mene prijzen is er voor ieder Eu ropees land waar MTV wordt uitgezonden een prijs voor de beste artiest van dat land. De deelnemers uit Nederland en Bel gië hebben voor de eerste keer een gezamenlijke award. Genomi neerd zijn de winnaar van vorig Eminem. Foto: AP Alicia Keys. Foto: Reuters jaar DJ Tiësto, Kane (de van vier jaren daarvoor), Th Sheer, F en Novasta nZl Al weken si muziekzem 0th het teken vj jaarlijkse e ment. Via s op de tv wf ,32 kijkers opgi pen om te s n men op hu voriete artii Tot nu toef ruim 8,2 mi Europeanei f y gehoor aan jaar werdei taal 8,5 r stemmen u bracht. Ook op tele scoort heti rt ziekevenen u- In 2003 wei uitzending ,ij 5,8 miljoen )C' sen live op volgd. De present in handen 1 s ii Amerikaans enl per Xzibit. dens zijn er ef onder ande j0( Anastacia, nem, Tiziat ro, Maroon 1 Usher en Alicia Keys. Artiest de prijzen uitreiken zijn zan Nick Carter en actrice Sarah k>i chelle Gellar. anp voor dieren, die er sowieso niet thuis horen. Het Hof raakt helaas daarmee ook opslagruimte, onderdak en allerlei andere voorzieningen kwijt. Boven dien wordt met het verlies van de dieren (mestleveranciers) de volmaakte natuurlijke kringloop doorbroken. Schande! Einde discus sie. Nee, dit gaat niet meer goed komen, moe ten wij vrezen. Aan de ene kant een sekte (wel de liefste van Nederland), aan de andere kant de metropool Utrecht, die los van al het andere best raad weet met een paar vrijkomende hectares. De zaak lijkt mij alleen nog te redden als de bazen van Het Hof het grootste offer brengen: de zaak hoger stellen dan jezelf, en de feitelijke leiding overdra gen aan frisse derden, die vrij van verdriet en rancune hoofd- en bijzaken weten te scheiden. En in ruil geeft de gemeente Utrecht het nieuwe Hof veertig hectare in het nieuwe Vi- nex-park. Mits de heer Kofi Annan van de Verenigde Naties bereid is te bemiddelen zal dat vasten zeker gaan lukken. ieden eden nove ïurinj lijkep uwe 0 schen nis gi epun de pi litaire er{ ev< ID-D ind. Ii lenko vincie imidd 3aarn ebied kt uit ndsch ide B l De dedri nZee nakoi it het itsnap Egyptenaren in Ohrid: „Macedonië is voor ons de hel." Foto: GPD/Cees van Zweeden li en leven in dezelfde deplorabele omstandigheden. Hun Egyptisch is na ruim twee millennia assimilatie verloren ge gaan, maar sommige achterna men laten volgens Dalip weinig twijfel bestaan over hun oor sprong: Egjupci, Gjupci, Ejupci, Jupci. „Onze namen zijn heel an ders dan die van de zigeuners," zegt hij. „En dat geldt ook voor onze tradities." Rest de vraag hoe zijn voorvade ren precies in Macedonië terecht zijn gekomen. Dalip grijnst op nieuw. „De Macedoniërs zeggen dat Alexander de Grote een Mace doniër was, voor de Grieken was hij een Griek. Maar Alexander kwam uit Egypte, uit dezelfde plaats waar Boutros Boutros Ghali vandaan kwam, de vroegere se cretaris-generaal van de Verenig de Naties." Het was Alexander die in de vierde eeuw voor Chri Egyptische metaal- en hoef- ijzersmeden naar Macedoni na; haalde, weet Dalip). Zouden Egyptenaren zich in de 2501 daarna misschien vermengt nen hebben met Indische z p ners? Dalip: „Hoe verklaart dat wij onze baklava bakken a'^! vorm van een piramide?" Cees van Zweeden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2