unnel naar joelgeest »mt er toch Kippenbouten NOG 2 DAGEN! mZA per kilo ;o Colin waarschijnlijk opgevolgd door Condoleezza Nederlandse link met 'aanslag' in Portugal ien betaalt 30 procent Pim Fortuyn 'Grootste Nederlander aller tijden' 'Carré heeft oude glorie terug' Mishandeling kind meestal niet gemeld dinsdag l6 november 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad (^SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Israël walste al 628 huizen van Palestijnen plat REGIO Uitzendbureau wil niet wijken voor Rijn Gouwe Lijn Triade legt de lat bij eigen musicals steeds hoger Robben blijft nuchter onder Engelse gekte O Regen achtig tl'8/9° annftl w fl 10/11° Ij/s NR. 43696 LOSSE NUMMERS 1,20 ZATERDAG 1,70 Ubert 3EGSTGEEST - De tunnel Ie Merenwijk en de estse nieuwbouwwijk it komt er. Leiden be- procent van de kosten. |e bindende conclusie van Missie 'convenant Poel- e bemiddelde tussen de Sziënde gemeenten Lei- feegstgeest. let Trekvaartplein is ook Ideel geveld. Oegstgeest |t zijn grote buur dat het Igenkamp dat grenst ilgeest niet werd opge- |Nu moet Leiden voort- Imet de herindeling van pip. Oegstgeest op zijn loet voor dit project zijn lie verplichtingen (3,4 I gulden in 1995) nako- le indexering op dat be- jopt eind 2006 af. Dat is stok achter de deur iden. Immers: hoe later Ivatie begint, hoe meer jerop toelegt. het bindende advies samenwerkingsover- jist die Leiden en Oegst- in 1995 sloten omxde Poelgeest te realise- nen de twee partijen j met bekvechten. „Ei- ~[\s de relatie nooit goed geeft de Leidse wet- illebrand aan. „Onder ng van een grenscor- ii indertijd de plannen lelgeest gemaakt. Dat slechte voedingsbo- De situatie bereikte anderhalf jaar geleden het dieptepunt toen een meerderheid van de Oegstgeestse gemeenteraad de tunnel ijskoud 'schrapte'. Som mige raadsleden veronderstel den dat daarmee het exploita tietekort van Poelgeest vermin derd kon worden, andere volks vertegenwoordigers wilden de duurzame, autoluwe nieuw bouwwijk beschermen tegen Leidse automobilisten die een sluipweg naar rijksweg A44 zoe ken. Leiden, dat vanaf het begin riep dat Oegstgeest niet onder de tunnel uitkon, heeft daarin ge lijk gekregen. De andere kant van de medaille is dat de stad moet meebetalen aan nieuwe doorgang onder het spoor. Eer der was de rekening uitsluitend voor Oegstgeest. Leiden treedt als bouwheer, zo is ook vastgelegd door de com missie. Hillebrand schat de kos ten op 10 miljoen, waarvan Lei den er dan 3 miljoen voor zijn rekening neemt. De provincie legt 20 procent op tafel. De helft van het bedrag blijft over voor Oegstgeest. Wethouder de Ruij- ter heeft rekening gehouden met de tunnelkosten. Het potje met onvoorziene uitgaven staat klaar, zegt hij. Anders is dat bij Hillebrand. Die moet zijn ge meenteraad gaan vertellen dat er 'ergens' 3 miljoen vandaan moet komen. Zie Pagina R3: 'Gemeentegrens mag geen blokkade zijn' (advertentie) Citroën Dichterbij dan u dankt I ng's Autobedrijven 'lianalaan 1 2224 EW Katwijk 071 - 402 85 54 dylaan 118 2324 EZ Leiden 071 - 579 69 69 dstraat 22 2182 DZ Hillegom 0252 - 51 82 53 lejongsautobedrijven.nl COMMENTAAR - ld! VLAAMS BELANG ss! it" Jnderen heeft de wolf een fcpak aangetrokken. Blok heet voortaan M Belang. We veranderen Miam, maar niet van stre- partijvoorzitter Vanhec- lag. Vlaams Belang zal - 'Ctf t voor nieuwe rechtsza- :t langer hardop zeggen volk eerst' komt, maar wel het uitgangspunt idelen. Vlaams Belang is /e t'-uitvoering van Vlaams r zat voor het Blok - na een 5n S eüjk verbod - )G0nders op dan n te verande- mleiding was :ht van antira- itrijders tegen een tv- ing van de partij, waarin inen voor criminelen uitgemaakt. Volgens de a-11 maakte de partij zich e schuldig aan het syste- 1 en eenzijdig aanzetten ndelingenhaat. in België het politieke 'er buitenlanders al ja- feller wordt gevoerd Ierland zijn de zuider- nu toe gevrijwaard ge in excessen, zoals de ip Pim Fortuyn. Kenne- het Vlaams Blok er Populaire minister van buitenlandse zaken Powell keert openbaar leven rug toe in de onvrede over het groeiend aantal immigranten te kanalise ren. Filip Dewinter werd de stem van de zwijgende meerder heid. Zolang hij zijn onver draagzame boodschap luidkeels mag verkondigen, weerhoudt hij anderen er van naar minder parlementaire middelen te grij pen, zoals in Nederland is ge beurd. Vlaams Belang is een niet te on derschatten politieke kracht in Vlaanderen. Toch wordt Dewinter vol komen genegeerd door de gevestigde partijen. In de jaren tachtig gebeurde dat in Nederland met de Centrumpartij. Hans Janmaat werd voor racist uitgemaakt en daarmee was de kous af. Het Haagse establishment sloot de ogen voor de veenbrand die zich in de grote steden verspreidde. Intussen woedt in Nederland een uitslaande brand. Het wordt daarom tijd dat Belgische politi ci het isolement van Dewinter en zijn partij opheffen en de dis cussie aangaan met een partij, die een belangrijk deel van de bevolking vertegenwoordigt. Hugo Schneider washington/gpd - Condoleezza Rice, veiligheidsadviseur van president Bush, wordt hoogstwaarschijnlijk de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Zij volgt Colin Powell die vrijdag zijn ontslag heeft ingediend bij presi dent Bush. De president heeft dat giste ren aanvaard. Toen lichtte Powell ook zijn staf in. „Het is tijd terug te keren naar een privéleven", verklaarde de mi nister. Rice is volgens diverse bronnen in Washington de eerste keuze van Bush om Powell op te volgen. Andere namen die de ronde deden waren Paul Wolfo- witz (staatssecretaris van defensie) en John Danforth (Amerikaanse ambassa deur bij de VN). De benoeming is nog deze week te verwachten. Rice (50) staat bekend als een havik. Zij is sinds begin 2001 veiligheidsadviseur van Bush. Ze studeerde politicologie. Scott McClellan, zegsman van president Bush, erkende dat het staatshoofd en de minister al maanden spraken over een opstappen van Powell. Hij blijft wel ac tief totdat zijn opvolger door de Senaat is geaccordeerd. Dat zal waarschijnlijk ergens in januari zijn. Powell was in eerst instantie van plan nog een tot drie maanden aan te blijven. Zo zou hij de kans krijgen een aantal be langrijke zaken nog af te ronden. Hij dacht daarbij aan het kemwapenpro- gramma van Noord Korea, de verkiezin gen in Irak en het vredesproces in het Midden Oosten. Bush en zijn omgeving oordeelden echter anders. Zij wilden een soepele overgang naar een nieuw kabinet een geen minister die een beetje weg was en ook weer niet. Volgende week woont Powell een confe rentie over Irak in Egypte bij. Volgens de Palestijnse minister van buitenlandse zaken Nabil Sha'ath is er ook een ont moeting met de nieuwe Palestijnse lei ders gepland. Powell wil proberen nieu we vredesonderhandelingen op gang te brengen. Bush' zegsman liet weten dat Powell ook in de toekomst bij het vre desproces in het Midden Oosten betrok ken zal blijven. Hoe zei hij echter niet. Powell (67) gold als gematigde kracht in de regering Bush. Hij keerde zich in de aanloop van de Irak-oorlog tegen vice- president Cheney en minister Rumsfeld (defensie) die het land wilden binnen vallen. Powell stond erop dat eerst in specties van de VN afgewacht werden om te bepalen hoe groot de dreiging van Saddam Hussein was. Behalve Powell dienden Rod Paige (minister van onder wijs), Spencer Abraham (minister van energiezaken) en Ann Veneman (minis ter van landbouw) hun ontslag in. Vori ge week maakten John Ashcroft (minis ter van justitie) en Don Evans (minister van economische zaken) al bekend op te stappen. Willem van Oranje op twee hilversum/anp - Pim Fortuyn is gisteravond uitgeroepen tot De Grootste Nederlander aller tij den. In de finale, die recht streeks werd uitgezonden op Nederland 1, liet de in mei 2002 vermoorde politicus de Vader des Vaderlands Willem van Oranje (tweede) en politicus Willem Drees (derde) achter zich. De winnaar werd bekend na een beoordeling op de punten leiderschap, nalatenschap, moed, genialiteit en medemen selijkheid. Honderdduizenden Nederlanders deden de afgelo pen weken via internet en via de telefoon mee aan de uitver kiezing. Tien personen waren genomi neerd uit een lijst van honderd. Naast de drie finalisten waren dat Antoni van Leeuwenhoek, Anne Frank, Michiel de Ruyter, Vincent van Gogh, Erasmus, Rembrandt van Rijn en Johan Cruyff, de enige nog levende in de toptien. In de afgelopen weken deden tien ambassadeurs hun best de gene die naar hun idee de titel verdiende, te promoten. In een wekelijkse uitzending werd tel kens een persoon eruit gelicht. Via de website www.degroot- stenederlander.nl kon worden gestemd op de negen mannen en een vrouw. Pim Fortuyn stond sinds 23 ok tober aan kop in de toptien. Dat was nog steeds het geval op zondag, de dag voor de finale- Pim Fortuyn. Foto: Dick Hogewoning uitzending. Op dat moment waren er 370.000 stemmen uit gebracht. Willem van Oranje steeg zondag naar de tweede plaats, nadat zaterdag een ver kiezingsspecial over hem was uitgezonden. Willem Drees zak te hierdoor naar de derde plaats. Tijdens de rechtstreekse uitzending, waarin de ambassa deurs debatteerden en kijkers tot zes keer toe een stem kon den uitbrengen, veranderde de ranglijst niet meer. In andere landen werd eerder een dergelijke verkiezing ge houden. In Groot-Brittannië won Winston Churchill, terwijl in Duitsland de eerste bonds kanselier Konrad Adenauer de titel kreeg. Lijk gevonden in Spaarnwoude halfweg - De politie heeft gis termiddag het stoffelijk over schot gevonden van een nog onbekende man. Het lijk werd aangetroffen in recreatiegebied Spaarnwoude bij Halfweg, on der de rook van Amsterdam. Voorbijgangers ontdekten het lichaam op een terrein dat re gelmatig wordt gebruikt voor evenementen, zoals de house party Awakenings. Berichten dat de stoffelijke resten in ver koolde staat zouden zijn aange troffen, wilde de politie niet be vestigen. Toch gaat de politie uit van een misdrijf. Topman Boeing bekent schuld new york - De ex-financiële topman van Boeing heeft schuld bekend in een schan daal dat de vliegtuigbouwer vo rig jaar in grote verlegenheid bracht. De 57-jarige Michael Sears nam in strijd met de be- drijfsregels een functionaris van de Amerikaanse luchtmacht in dienst die hem vertrouwelijke informatie had toegespeeld. Met die informatie wist Boeing een miljardenorder in de wacht te slepen. Concurrent Airbus viste achter het net. Sears hangt maximaal vijf jaar cel boven het hoofd. Naar aanleiding van het schandaal zette Defensie het miljardencontract in de ijskast. Al-Zarqawi roept weer op tot strijd Dubai - Een via internet ver spreide video-opname roept Irakezen op te voorkomen dat Amerikanen andere steden na Fallujah aanvallen. De nieuwe bandopname is gisteren opge doken. Ze zou afkomstig zijn van de extremist Abu Musab al- Zarqawi. Hij had zich met strij ders in Fallujah verschanst. De bandopname beveelt onder meer aan de aanvoerlijnen van de Amerikanen aan te vallen. Pagina Buitenland (advertenties) Amsterdam - „De parel aan de Amsterdamse kroon glanst weer en dat verdient een daverend applaus." Burgemeester Cohen zei gisteravond vol trots tijdens de opening van het Koninklijk Theater Carré dat het zijn oude glorie heeft teruggekregen. Koningin Beatrix gaf het theater, dat een grondige verbouwing van tien maanden heeft ondergaan, officieel terug aan het publiek. Door aan een lang lint vanuit de nok van het gerenoveerde theater te trekken, ontstak zij een indrukwekkend vuurwerk aan de Amstel. De burgemeester roemde in zijn toespraak het belang van het theater en verwees daarbij ook naar de huidige verontrustende ont wikkelingen in de maatschappij. „Zoiets als Carré is belangrijk. Want hoe hoog de golven in de sa menleving ook gaan, mensen blijven behoefte hebben aan een avondje verstrooiing. Zie Pagina Kunst en Cultuur" Foto: ANP den haag/gpd - Tweederde van de Nederlanders zegt een geval van kindermishandeling te ken nen of heeft daar een vermoe den van. Toch doet maar een klein percentage aangifte. Vier op de vijf Nederlanders maakt geen melding, omdat ze de aanwijzingen voor mishande ling te onduidelijk vinden of zich niet met zaken van ande ren willen bemoeien. Dat blijkt uit een enquête van het onder zoeksbureau Interview-NSS, waarvan de resultaten gister avond in Nova bekend zijn ge maakt. Pagina Binnenland 2 Arliepriis a am Atlieprijs l69 Drie verdachten reden in auto Mohammed B. rond lissabon/anp - Drie in Nederland woon achtige moslims waren in juni betrokken bij een mislukte poging in Portugal een aanslag te plegen op de toenmalige Portu gese premier Barroso, de voorzitter van de aankomende Europese Commissie. Onder de radicalen zou Nouredine El-F. zijn, die in contact stond met Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh. De Portugese krant Diario de Noticias be richtte gisteren over de verijdelde aanslag op gezag van oud-politiechef Adelino Sal- vado. Die zei tegen de krant dat de radicale moslims de aanslag op Barroso wilden ple gen, kort voor het begin van de Europese voetbalkampioenschap. Nadat de politie daarvan lucht had gekregen, verbood Sal- vado Barroso zijn hotel te verlaten. Uit een bijlage van een brief die de minis ters Donner van justitie en Remkes van binnenlandse zaken vorige week naar de Tweede Kamer stuurden, was al duidelijk geworden dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (ATVD) de Portugese autoriteiten in juni liet weten dat drie per sonen kort voor het EK voetbal naar het Zuid-Europese land waren gereisd. Het zou gaan om leden van het zogeheten Hofstad netwerk, een vermoedelijke terreurcel. Twee dagen na de tip arresteerden de Por tugezen de leden van het netwerk. De Por tugezen zagen „extremistische moslims uit Nederland" als potentiële bedreiging voor het grootschalige sportevenement. Portugal zette de drie wegens gebrek aan bewijs naar Nederland uit. Zowel de ATVD als de politie sprak met 'enkelen' van hen, na hun terugkeer. De drie in Nederland woonachtige Neder landers maakten volgens Diario de Noticias deel uit van een groep van achttien radicale moslims. De drie reden in Portugal rond met een VW Golf met een Nederlandse nummerplaat. De auto zou op naam van Mohammed B. staan. De Europese Commissie wil niet reageren op de aanhouding van de leden van de Hofstadgroep. „De plannen voor de aan slag dateren van voor het moment waarop de heer Barroso voorzitter van de Europese Commissie werd", aldus zijn woordvoer ster. „Daarnaast doen we nooit uitspraken over zaken die de veiligheid van leden van de commissie aangaan." De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 BI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere oftitend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:OM Q\ Adres: Postcode Plaats Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole Geboortedatum: e-mailadres: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel. 0800 -1711. E mail: lezersservice@hdc.nl of surf naar www. leidschdagbladnl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1