REGIO Lekker veilig in de couveuse mders vervanger van verkiezingen zOU- Iffï, U(Xt Z/6 IrC niet pakt zijn Winst bij Mot DINSDAG l6 NOVEMBER 2004 NAVRAAG pars van Geert Wilders lijkt niet meer te stuiten. De voormalige irzou met zijn Groep Wilders twintig zetels in de Tweede Kamer 1 halen als er nu o t~\ '1 i~> den zijn. Wilders de WD-stem- waarvan 30 procent zegt op de Limburger te gaan stemmen, en dat 70 procent van zijn aanhang naar Wilders ziet vertrekken, t Wilders de nieuwe Pirn Fortuyn? DENNIS SALMAN, Fortuynist ordwijk, vindt van niet. „Wilders heeft bij mij nog niet de indruk dat hij het land zou kunnen leiden." vis de nieuwe Fortuyn op veel onderdelen kan Wilders die vergelijking nog niet aan. vel op het vlak dat beiden zich profileren op een gevoelig on- rp: de buitenlanders in het algemeen. Maar Wilders als ver van Pim? Nee, dat liet." m niet? an het buitenlanders tuk, of in Wilders' ge- islam-vraagstuk, jj zich nog niet of lijks uitgelaten over onderwerpen. Pim n breed programma, vooral met één werp bezig." ndt u, los daarvan, ilders? bewondering voor het feit dat de man niet toegeeft aan de lie er toe kan leiden dat je je mening voor je moet houden, is dat gebeurt is het einde zoek in dit land. De situatie van 5 is verschrikkelijk, hij is zijn leven niet zeker omdat hij zegt [vindt. Voor dat laatste moet je bewondering hebben. Dat is [ook waarom veel mensen die nog steeds voor Pim hebben." et over hem hebt, zegt u altijd Pim. Hoe goed kende u hem jk? 1 in korte tijd veel met hem te maken gehad. In het voorjaar 12 hadden we regelmatig op zaterdagmiddag bijeenkomsten we actuele zaken bespraken en onderricht kregen in staats- >im gaf toen als het ware les in politiek. Daarnaast heb ik hem isch wel eens gesproken en hebben we wel eens gegeten. We een goed contact." toen in de running voor een loopbaan in de latidelijke poli- tdat er nog in? Bent u nog bekend in Den Haag? kennen me nog. Of in ieder geval: er zijn mensen die mij wel ilsen of ik nog wat voor ze kan betekenen. Ik ben wel eens door WD'ers, maar ook bijvoorbeeld door mensen rond /ilders." u doen als de Groep Wilders u polst om mee te werken verkiezingsprogramma kniet. Ik heb geen idee of ik me wel bij een partij wil aanslui- als dat wel het geval is, bij welke partij. Aan de andere kant t kriebelen om mijn stem te laten horen. Ik moet je eerlijk dat ik denk dat Wdders geen blijvertje is. Het is goed dat er eurt in Nederland, dat er zulke mensen zijn, maar Geert Wil- t me geen persoon die de leiding van het land aan zou kun- erard Baas archieffoto: GPD UIT DE ARCHIEVEN deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Lv. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Tgblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad irectie: B.M. Essenberg lil: directle.hdcuz@hdc.nl Ifedactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg redactie ld@hdc.nl OOR 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 stbus 54,2300 AB Leiden. 71-5356 415 1x071-5356325 len fax 023-5150 567 VERKOOP nb.t: 813661 *d: 023-5150 543 5-68i 3677 Ihandel: 071-5 356 300 lus kunnen contact opnemen 3636 ratis) >196800 ITEN iling (acceptgiro) Heen aut. ine.) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken utisch afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding- en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. LUMC veraangenaamt het leven van te vroeg geboren baby's Een te vroeg geboren baby is niet te benijden. Daar ligt het hummeltje dan, na een zwangerschap van tussen 26 en 36 weken, in een couveuse te vechten voor zijn leven. Artsen en ver pleegkundigen cirkelen om de baby heen en onderwerpen hem aan stressvolle medisch-technische han delingen. De afdeling neonatologie van het LUMC voerde een nieuwe werkmethode in om het leven van de vroeggeborene te vergemakkelijken en de kans op een succesvolle toe komst te vergroten. Artsen en verpleegkundigen hebben de afgelopen twintig jaar grote voor uitgang geboekt bij het in leven hou den van te vroeg geboren baby's. Maar het succes had een keerzijde: steeds meer kinderen houden een blijvende lichamelijke of geestelijke handicap over aan dat vroege begin. Vooral organen als hersenen en lon gen zijn bij vroeggeboorte niet 'rijp' en daardoor kwetsbaar. De Amerikaanse psychologe Heideli- se Als van Harvard University reali seerde zich in de jaren '80 dat er veel aan de zorg voor vroeg geboren ba by's kon verbeteren. Zij bedacht een behandelingsmethode die als NID- CAP bekendstaat, individuele ont wikkelingsgerichte zorg. De kern daarvan is dat het medisch perso neel naar elk kind afzonderlijk moet kijken en zich moet afvragen 'wat dit kind nodig heeft' om zich te kunnen ontwikkelen. De afdeling neonatologie van het LUMC besloot in 1998 om NIDCAP op de werkvloer in te voeren. Psy chologe Celeste Maguire kwam in dienst om het verpleegkundige team ermee vertrouwd te maken. Zonder slag of stoot ging het niet. Verpleeg kundigen waren gehecht aan de ver trouwde cultuur en vroegen zich aanvankelijk af wat de meerwaarde van NIDCAP was. „De zorg was al heel goed", licht verpleegkundig hoofd Maria de Taeye-Veldhuijzen toe. Het hielp dat Maguire ook een verpleegkundige achtergrond heeft, waardoor het team haar aanbevelin gen gemakkelijker kon accepteren. Als het initiatief van de artsen was uitgegaan, had het misschien anders gelegen", denkt De Taeye. Vroeggeboren baby's staan bloot aan veel medische handelingen, die noodzakelijk zijn om te overleven. Ze worden geprikt, ze krijgen hulp bij het ademen. Sondevoeding komt door een slangetje in de neus. De baby's reageren gestrest op medi sche ingrepen, door te huilen, hun armen en vingertjes uit te strekken, hun ogen wijd open te sperren en veel te bewegen. Hun hartslag loopt op. De verpleegkundigen van het LUMC helpen de baby's zich te ontspannen en zich aangenaam te voelen. Ze leg gen ze in de couveuse onder een warme veilige doek, lekker op hun zij zodat ze kunnen duimen of op een fopspeen zuigen. Ze krijgen een 'nestje' waardoor ze in ronde hou ding kunnen liggen. „Dat geeft be grenzing", zegt Maguire. Als ze na een medische handeling moeten huilen, houden verpleegkundigen en ouders de vroeggeborenen rustig vast met twee handen, waardoor ze worden getroost. Het gaat erom dat baby's, ook in de couveuse, hun na tuurlijke gedrag kunnen vertonen. De aanpak blijkt vooral goed te zijn voor een ongestoorde ontwikkeling van de hersenen, die bij vroeggebo renen razendsnel verloopt. „NID CAP is braincare", zegt Maguire. Waar ouders vroeger weinig gele genheid hadden om mee te doen, worden zij nu nadrukkelijk bij de zorg en de ontwikkeling van de ba by's betrokken. Ze worden gestimu leerd om hun kind te koesteren. „Ze hebben het gevoel dat ze de baby le ren kennen", heeft Maguire ge merkt. „Als hij niet gestrest is, voelen de ouders dat. Zelfs als een kind Verpleegkundigen die op de afdeling neonatologie werken, leren 'vanaf dag één' intensief naar vroeggeboren baby's te kijken. Wat wil de baby? Wat vindt hij of zij prettig? Wanneer wordt het hem of haar te veel? Op de foto links is een te vroeg geboren baby te zien die met behulp van NIDCAP tot rust wordt gebracht. Verpleegkundigen leren de signalen van de baby's te interpreteren: als een kind veel huilt, of juist stil en teruggetrokken met gesloten ogen in de couveuse ligt, is het duidelijk dat het zich niet prettig voelt. De verpleegkundige probeert de baby op zijn gemak te stellen door beide handen om het hoofdje en op de borst te leggen. De foto rechts is enkele weken later genomen. Dezelfde baby is inmiddels voldoende gegroeid om de couveuse te mogen verlaten. Gewikkeld in een dekentje, dat de baby een prettig 'begrensd' gevoel geeft, legt de verpleegkundige het kind in een warm bad. Publiciteitsfoto's: LUMC overlijdt - dat gebeurt natuurlijk ook bij ons wel eens - hebben ze het ge voel dat ze het beter hebben leren kennen." Het LUMC heeft zojuist een grote studie afgerond om uit te zoeken of NIDCAP op de langere termijn de kans op een gezonde toekomst ver groot. Driehonderd te vroeg geboren kinderen, deels ook uit de Leidse re gio, zijn twee jaar lang gevolgd. Eer der uitgevoerd Amerikaans onder zoek voorspelt gunstige resultaten en dus verwachten Maguire en De Taeye dat ook in Leiden. Maar zelfs als dat niet zo is, geeft neonatologie de nieuwe werkwijze niet meer op. „We willen niet terug naar vroeger", zegt De Taeye. „NIDCAP voelt goed, ook door de positieve oüderreacties. Ontwikkelingsgerichte zorg gaat nooit meerweg." Het LUMC is inmiddels niet meer het enige ziekenhuis dat 'intensief kijken naar kinderen' heeft verheven tot dagelijkse praktijk. Ook het Am sterdamse AMC en het Rotterdamse Erasmus MC werken ermee. Leiden en Rotterdam zijn alweer een stapje verder. Leiden is-het twaalfde NID- CAP-trainingscenter van de wereld en staat open voor iedereen die in de neonatologie of op een couveuseaf deling werkt. Wilfred Simons LEIOEN, 14.15 UUR In de koffiezaak aan het water is bijna el ke tafel bezet. Een oudere dame met zon nebril wisselt blikken naar buiten af met blikken naar binnen. Daar is genoeg te zien. Een man die zijn zaterdagse NRC leest, een Engels gezin met vader, moeder, een driejarig roodharig jongetje en een net zo roodharig babyTje dat net de fles heeft gekregen. Vader laat zien welke mooie digi tale foto's hij van Leiden heeft geschoten en moeder vindt het allemaal best. Als de kin deren rustig zijn, kan de rest haar gestolen worden, straalt zij uit. Schuin daar tegenover zit een jong stel - ook met baby - dat zich buigt over de me nukaart. Zo te zien hebben ze stilzwijgende mot. Gelukkig is er de afleiding van het kind, dat een in de magnetron opgewarmd flesje krijgt. 'Geef jij of geef ik?' 'Laat mij maar*, zegt de jonge vader, die zich vervolgens volledig aan zijn baby wijdt. Het tafereel wekt de aandacht van een be jaarde heer, die er met zijn dameshoedje, oorbellen en lange rok op zijn zachtst ge zegd excentriek uitziet. Hij staat op van zijn tafel en loopt naar het stelletje. 'Hoe oud is ze, of is het een jongetje?' 'Nee, een meisje, bijna drie maanden.' 'Mooi hoor. Leuk grietje. Zorgen jullie goed voor haar?' 'Ja, natuurlijk. Dat zou u toch ook doen?' 'Dat heb ik ook gedaan. Vroeger heb ik heel veel baby's verzorgd. Wassen en schoonma ken.' 'Dat was uw werk?' 'Nee, ik woonde in een gesticht. Ik kon niet overweg met de tweede vrouw van mijn va der. Ik zei tegen hem: ik ga wel weg, anders krijg jij nog ruzie met haar. Toen ging ik. Toen was ik alleen.' Vader en moeder weten even niets te zeg gen. Ze zwijgen. Maar de mot lijkt voorbij. 'Nou, daar ga ik weer. Goed voor haar zor gen hè? Dag meisje. Dag.' Gerard Baas Celeste Maguire (links) en Maria de Taeye. „We willen niet terug naar vroeger. NIDCAP voelt goed, ook door de positieve ouderreacties." Foto: Henk Bouwman 979, vrijdag 16 november IHOTEN - Johnny Kraay- tzich regelmatig belange er het Rode Kruis. Daar- lij gisteren in Voorschoten (bij de door het Rode )fganiseerde verkoopten- ing, die uitstekend werd hief Leidsch Dagblad 954, Dinsdag 16 Novèmber - „Laten wij geen geestelijke renteniers zijn, die 's avonds kachel thuis blijven ziitten, doch ons inzetten om onze chris- eginselen ook op het terrein van de arbeid uit te dragen." Van orden, gisteravond uitgesproken door de heer W. Wieringa op igandasamenkomst van de Leidsche Chr. Besturenbond in de hoorzaal, behoefden de vele aanwezigen zich niets aan te trek- zaal was geheel bezet, terwijl er de gehele avond een enthou- emming heerste, vormd predikant Kleermaker et woord. Volgens hem mag leweging neutraal zijn als zij ir Christus op het oog heeft nzij niet, omdat zij huma- is en de mens op de voor- elt; God komt dan pas op de ilaats te staan. Daarom is er isreker voor een christen •laats in de christelijke vak- g. „De Neutrale Vakbewe- uift Christus' Naam namelijk tafel."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17