Tekorten bij Universiteitsbibliotheek lopen o 'Ranglijsten gebaseerd op oude rapporten' LEIDEN 8r REGIO Rolstoeldansers gaan voor het wereldrecord Ruzie over een stuk land, een waterleiding, een motor en een paa Leidse Hogeschool niet onder indruk van slechte score Vrijspraak voor Valkenburgse truckchauffeur De geneugten van het hondenbezit Platteel leidt Hutspotten Discussie over armoede AGENDA College van bestuur iets positiever over financiën na nieuwe cijfers Zit lur. up zondag k n buurtcentrun I Driftstraat 49, leiden - CDA en ChristenUnie houden woensdag een thema avond over armoede. Gespro ken wordt vooral over het pro bleem dat mensen met ver schillende instanties te maken hebben. Monique Veenstra, co ordinator van het Breed Be- moeizorg Project verzorgt een inleiding, waarna een discussie volgt, onder leiding van Bert Westerink, oud-wethouder van Groningen. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in het Hoog landse Huys, ingang Moriaan- steeg. valkenburg/noordwijk - Een 32-jarige vrachtwagen chauffeur uit Valkenburg is door de Haagse rechtbank vrijgesproken van betrok kenheid bij een dodelijk on geval op 30 maart op de Van Berckelweg in Noordwijk. Een man stak met zijn fiets onverwacht over en verraste de Valkenburger, die met zijn vrachtwagen uit de rich ting van Voorhout kwam. De fietser overleed ter plekke aan zijn verwondingen. Justitie oordeelde twee we ken geleden voor de recht bank dat de Valkenburger vervolgd moest worden. Ze eiste een werkstraf van zestig uur en een boete van dui zend euro. Officier van justi tie I. Degeling legde de Val kenburger het waarom van de eis uit: „Omdat vrachtwa genchauffeurs moeten be seffen dat ze met hun truck verschrikkelijke dingen kun nen aanrichten. Een maxi mumsnelheid van tachtig is op die plek te hard, ze moe ten anticiperen op de dingen die kunnen gebeuren." De Valkenburger wierp tegen dat het kruispunt onover zichtelijk is en dat hij de man ook geraakt zou hebben als hij langzamer had gereden. De rechter sprak de Valken burger uiteindelijk vrij. door Maarten van Wijk De Hogeschool Leiden kwam er niet al te best vanaf, in het rap port van het ministerie van on derwijs, waarin ook de Universi teit Leiden slecht scoorde. Op ba sis van de beoordelingen na visi taties van het ministerie eindig de de hogeschool op de veertig ste plaats van in totaal 53 onder zochte hbo-instellingen. De Ho geschool Leiden haalde 27,2 pro cent onvoldoendes, waar de uni versiteit er maar 5,4 procent heeft. De cijfers zeggen directeur Ton Ouwerkerk echter niets. „Waar die 27,2 procent vandaan komt? Ik zou het niet weten." Wat zijn de slechte opleidin gen van de Hogeschool Lei den? „Geen enkele. Die 27,2 procent betreft onvoldoendes voor deelaspecten van de visitaties. Er zijn 217 aspecten beoor deeld, terwijl we maar 18 oplei dingen hebben. Bij allerlei op leidingen hebben ze dus dingen gevonden die niet goed waren, maar bij geen enkele opleiding waren dat er zo veel dat de hele opleiding onvoldoende was." Wat waren dan de onvoldoen de deelaspecten en hoe kwam dat zo? Als we precies willen weten wat, dan moeten we net als het ministerie een stapel visitatie rapporten van een meter hoog doorwerken. Een flink deel van die rapporten is verouderd: ze zijn tussen een half en zes jaar oud, want visitaties zijn er om de zes jaar. Veel problemen zijn inmiddels opgelost. Zo kregen tot drie jaar geleden alle gevisiteerde oplei dingen een onvoldoende voor de rapportage van het percen tage geslaagden. Dat kwam doordat wij een andere reken methode hanteerden dan het ministerie. Onze cijfers waren niet zomaar om te rekenen. In middels zijn we op het voorge schreven systeem overgescha keld. Een andere oorzaak van veel problemen was de omschake ling van 'ouderwets' aanbodge- stuurd onderwijs naar vraagge- stuur4 onderwijs. We willen studenten niet zomaar meer kennis in hun hoofd laten stampen, maar ze vanaf hun eerste dag concrete problemen geven om op te lossen. Daarbij zullen ze de nodige informatie zelf gaan opzoeken. Dat is veel motiverender, want dan weet een student meteen waaróm hij iets moet weten. De omschakeling naar een nieuw soort onderwijs kost na tuurlijk moeite. Als tijdens die omschakeling de inspectie langskomt, dan kan de score daardoor slechter uitvallen." Komen er uit de visitaties nieuwe stijl wel goede resulta ten? „Ja. Een halfjaar geleden zijn vijf van onze opleidingen be oordeeld: twee laboratorium opleidingen, communicatie, so ciaal pedagogische hulpverle ning en kunstzinnige therapie. De beoordelingen waren geheel zonder onvoldoendes." Zijn alle problemen opgelost als de omschakelingen klaar zijn? „De omschakelingen zijn nooit helemaal klaar. Wij blijven con stant veranderen, want de maatschappij verandert ook. Bij verandering ontstaan altijd tij delijk problemen. Dat geldt nu De omschakeling naar een nieuw soort onderwijs kost altijd moeite, meent directeur Ton Ouwerkerk van de Leidse Hogeschool. Foto: Hielco Kuipers bijvoorbeeld voor de communi catie met de studenten, die wordt ingewikkelder als ieder een zelfstandig werkt. En we moeten kijken naar hoe we de studenten beoordelen, want dat is bij probleemgestuurd onder wijs niet meer simpelweg een kwestie van een cijfer voor een proefwerk geven. Tot slot: we hebben het steeds over onvoldoendes gehad. Er zijn ook excellente deelaspec ten volgens het ministerie. Maar bij de Hogeschool slechts een half procent. „Wat die halve procent is weet ik ook niet! De ambtenaar die de stapel visitaties heeft door gevlooid heeft kennelijk ook er gens iets gevonden wat hij ex cellent vond. We hebben geen opleidingen waarmee we aan de nationale top staan. We pro beren onze hogeschool juist re gionaal te oriënteren, door veel met het plaatselijke beijr ven samen te werken. erg trots op onze labon opleidingen, waarmee menwerken met de uni en bedrijven in het Bio park. We zijn blij als w< bijdragen aan de ontwi van de regio Leiden." uer lief lan :ho izil tree lord den haag/valkenburg - Twee broers uit Val kenburg (43) en Den Haag (48) zijn door de politierechter in Dordrecht vrijgesproken van bedreiging van de Katwijkse advocaat L. de Milliano. Die deed aangifte omdat in februari vorig jaar het paard voor zijn koets de pas zou zijn afgesneden. Bovendien zouden de broers met hun motor expres veel lawaai hebben ge maakt om het paard te laten schrikken. Volgens de broers is er al een tijdje 'constante narigheid' met de advocaat, die een stuk land heeft achter hun terrein aan de Voorschoter- weg in Valkenburg. Hij maakte problemen over de waterleiding, over de grenzen van hun grond. Ook dit geval is pure pesterij, be nadrukten de mannen. „U kent hem niet, het is een moeilijke man. Er zijn de hele tijd van dit soort voorvallen", zei de één. „Ik kan er een heel boek over schrijven", zei de ander. De advocaat had een van de twee broers op de bewuste dag in februari herkend toen zij met loeiende motor langsreden, toen hij met zijn koets uit Katwijk kwam. Op de Voorscho- terweg zag hij beide mannen voor hun schuur, waar zij hard aan het gas van de mo tor draaiden om het paard te laten schrikken. Het paard botste bijna op een auto. De broers ontkenden de bewuste dag op de motor te hebben gereden. Bovendien, vond de Hagenaar, als hij rijdt, draagt hij altijd een helm. Hoe zou hij dan herkend kunnen wor den? Wel hadden de mannen de motor voor hun schuur opgeknapt. De motor had daarbij gedraaid, maar ze hadden geen gas gegeven. „Daar moet een paard toch enigszins tegen kunnen", vond de jongste. Zijn broer voegde er aan toe dat De Milliano weieens schade had veroorzaakt aan een BMW bij hun schuin en met zijn koets bij iemand in de tuin was terechtgekomen. De officier van justitie achtte alleen de oudste broer schuldig, omdat die op zijn motor ge vaar op de weg had veroorzaakt. Hij eiste een boete van 200 euro en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van een maand. „Belachelijk", vond de Hagenaar, „omdat meneer De Milliano toevallig advo caat is?" De rechter gaf geen van beide broers straf. „Ik hou er rekening mee dat meneer niet zo'n goede menner was en de paarden misschien schrikachtig. En het is nu al bijna twee jaar geleden gebeurd." „Volkomen belachelijk", reageerde de vrouw van De Milliano, eveneens advocaat en toe hoorder bij de zitting, na afloop. „Zij hebben spijt dat ze ons land niet hebben proberen ons dwars te zitten. Wij preC1 wijsten te zijn en niets te zeggen. te ver, mijn man is zich te barsten ken. Het zijn doorgewinterde paa heeft er veel ervaring mee." De Milliano, zelf niet aanwezig in D geeft aan niet verbaasd te zijn over JY die het duo over hem heeft verteld. 1 me niet als Onze Lieve Heer afg. hebben." Hij heeft vrede met de van de rechter. Belangrijk vindt hij dj gevaarlijke gedrag bewezen achtte. t - dat ze hier toch van zijn geschrokkei I iziei dtc 1 AL go. Hondenu'rtlaters namen vandaag bezit van de nieuwe schuilhut op de grote weide in de Leidse Hout. In de hut kunnen zij voortaan ook bij regen rustig 'napraten over de geneugten van het hon denbezit', zei Mies Schipperijn gisteren bij de feestelijke overdracht van de hut aan de gemeen te Leiden. Schipperijn is voorzitter van de Vereniging Vrien den van de Leidse Hout. „Vroeger zaten we op die omgevallen boomstam daar," wijst een van uitlaatsters. „We blijven altijd een tijdje napraten hier. We vormen echt een clubje: we zorgen altijd dat we op vaste tijden de hond uitlaten zodat we elkaar tegenkomen." Een van de leden van de 'uitlaatdub' was Wies Tesselaar, die driejaar ge leden door ziekte overleed. De hut is gebouwd met geld dat zij de Vrienden van de Leidse Hout naliet 'om iets voor de hondenbezitters te doen'. ,Maar natuurlijk is iedereen die in Leidse Hout wandelt van harte welkom in de hut," glimlacht Schipperijn. De hut is gemaakt door twintig MBO-leerlingen bouwtechniek van het ROC Leiden. Foto: Henk Bouwman dinsdag 16 NOVEMBER 20 or V. Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld eil11 Bij speeltuinvereniging De Vo gelenwijk aan de Nachtegaal laan is vanavond tussen 20.00 en 21.30 uur een denkspelle- tjesavond, georganiseerd door Games4Brains. Bezoekers kun nen kennismaken met spellen die vaak niet in de winkel te koop zijn. In het LUMC is vanaf morgen tot 10 december de tentoon stelling 'Slechtzienden- en Blindenlijn' te zien, speciaal bedoeld voor mensen die re cent te horen hebben gekregen dat ze een oogaandoening heb ben. De lijn is ook bereikbaar via tel. 030-2945444 of sb- lijn@sb-belang.nl Hoe bewoners van de wijk Mors/Transvaal om moeten gaan met de spanningen die zijn ontstaan na de moord op Theo van Gogh. Dat is het on derwerp van het wijkgesprek, woensdagavond in Buurthuis Morschwijck aan de Topaas laan. Medewerking verlenen onder meer de stichting Mean der en de stichting Al Amana Leiden. De bijeenkomst is van 20.00 tot 21.00 uur. Pedagoog Bas Levering, ver bonden aan de Universiteit Utrecht, spreekt donderdag avond in De Burcht, waar Hu- manitas en het Humanistisch Verbond een bijeenkomst hou den over waarden en normen, onder het motto: 'Regels zijn regels! Maar wat zijn dat dan?' Aanvang 20.00 uur. Voor mensen met primaire en secundaire Raynaud houdt de Vereniging van Vaatpatienten vrijdag een voorlichtingsmid dag in het LUMC. Internist prof dr J. Blok geeft een lezing. De bijeenkomst, ook bestf familieleden en zorgve is van 13.30 tot 15.30 u js legezaal 5. Bij de Fiom in Leidei dag een bijeenkomst v wen die een abortus hi ondergaan en die daai andere vrouwen wilier De bijeenkomst is van u. 16.30 uur, kosten 10 ei e melden via tel. 071-521 De Leidse Ruilverenij ningskerk houdt vrij da n g ruilavond voor verzan van postzegels, markc |e foonkaarten, sigarenb J van 19.00 tot 21.45 uui rov buurthuis 't Spoortje a me Bernhardkade 40. Entr[^ niet-leden: 75 cent. Muziekvereniging Cc houdt een bingo op z< november in het geb< de Langegracht 61Aa 20. bingo aan tot 16.30 uur. In De Bakkerij wordt een Zuid-AfrikaDag g lS met vooral aandacht v stedenband met Buffa eke Om 13.30 uur begint e over Aids, en om 15.3(1 - discussie over het ond ker 'Leefbaarheid is geenl rid thema'. Voor kinderen^ou creatieve Zuid-Afrikaa an shop. De middag wor< >or ten met een wijnproei 'n toegang is gratis. Veilig internetten is derwerp van een worl 'e zondag 21 november ien trale vestiging van de I eut theek aan de Nieuwst Aanvang 13.30 uur. elz isl leiden - Simon Platteel (57) is de nieuwe prins carnaval van de Leidse Hutspotten. Prins Si mon de eerste is afgelopen weekeinde geïnstalleerd. Simon Platteel is volgens een persbe richt 'letterlijk achter de tap ter wereld gekomen'. Hij was ooit eigenaar van muziekcafé De Twee Spieghels en organiseert tegenwoordig allerlei activitei ten. Op 9 april 2002 dansten 196.569 mensen verdeeld over 681 scholen in Canada de Hokey-cokey. Dat record pro beert de NISB te verbreken met de actie 'Heel Nederland danst'. Het merendeel van de aanmeldingen komt van basis scholen, maar ook de ANWB, een kantoor van de belasting dienst, centra van de stichting Welzijn Ouderen, sport- en danscentra en verschillende gemeenten swingen mee. Overmorgen wordt overal in het land vijf minuten gedanst, inclusief politici en fractieme dewerkers in de oude zaal van de Tweede Kamer. Hier geeft staatssecretaris Ross samen met Tweede Kamer voorzitter Weisglas en NISB-directeur André van Schaveren het start schot van de wereldrecordpo ging- Initiatiefnemer van deze lan delijke actie is het NISB, dat dit jaar vijf jaar bestaat. NISB vindt het belangrijk dat ieder een meer bewust wordt van het grote belang van sport en bewegen en daar ook naar gaat handelen. NISB is in 2003 in opdracht van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport de campagne FLASH! gestart om Nederlanders aan te zetten tot een actieve leef stijl. De wereldrecordpoging begint donderdag om kwart over elf in Overrhyn. Eric-Jan Berendsen door Wilfred Simons leiden - Bij de Universiteitsbibliotheek van de Universiteit Leiden lijken bezuinigingen onver mijdelijk. Uit een tussentijds financieel over zicht van de Universiteit Leiden blijkt dat de UB afstevent op een tekort van 369.000 euro. Er is meer geld nodig dan begroot door een onverwachte toename van de personeelslas ten en door extra uitgaven aan boeken. Penningmeester J. van Bergen van het college van bestuur spreekt van een 'zorgelijke situa tie'. „Bij ongewijzigd beleid zal in 2005 een te kort van nog grotere omvang ontstaan." Uit het tussentijds overzicht blijkt dat de UB niet de enige universitaire instelling is die zich niet aan het toegemeten budget kan houden. Ook de faculteit der Letteren en het Centrum voor Milieukunde hebben te maken met verhoogde uitgaven. Letteren komt aan het einde van het jaar waarschijnlijk twee miljoen eiiro tekort, het Centrum voor Mi lieukunde bijna twee ton. Van Bergen heeft al een afspraak met het centrum om te overleg gen 'over de wijze waarop de financiële situa tie kan worden verbeterd'. Voor het overige staat de universiteit er beter voor dan het college van bestuur een maand geleden nog verwachtte. Dit komt vooral doordat de rekenmeesters van de faculteiten en de andere afdelingen van de universiteit met nieuwe cijfers zijn gekomen, die een 'duidelijk ander beeld' opleveren, aldus Van Bergen. De grootste verbetering doet zich voor bij de faculteit der Wiskunde en Natuur wetenschappen. Begroot was een tekort van 376.000 euro, maar het faculteitsbestuur ver wacht nu een meevaller van een half miljoen. Het college van bestuur verwachtte per 31 de cember 2004 al een incidentele meeva 5,7 miljoen. Die werd vooral vei doordat de gemeente Leiden het oni goed van de universiteit lager wa waardoor ook de onroerendzaakb flink lager uitvalt. Door andere meupp stijgt het overschot nu naar 6,5 miljoi Van Bergen voorspelt 'met een groi,stjc van zekerheid' een resultaat dat tussei en de tien miljoen euro in ligt. ver! it.1 dw Inge elek In verpleeg- en behandelcen trum Overrhyn aan de Willem de Zwijgerlaan wordt donder dagochtend geprobeerd om in het Guinness Book of Records te komen. Overrhyn doet dan namelijk mee aan een landelij ke actie van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewe gen (NISB) onder de titel 'de meeste mensen die op hetzelf de moment dezelfde dans uit voeren.' Om de poging te doen slagen, worden ook mensen die in de buurt van Overrhyn wonen, uitgenodigd om don derdag langs te komen en mee te dansen. Naast Overrhyn doen in Leiden ook basis school De Singel mee en in Leiderdorp de Prins Willem Alexander School. Het opmerkelijke aan Over rhyn is dat daar vooral mensen wonen die afhankelijk zijn van een rolstoel. Toch zijn ook zij druk aan het oefenen om over morgen de dansvloer op te gaan op de klanken van Reset your brain van Soulvation. In Overrhyn doen ongeveer 120 bewoners mee aangevuld met personeel, familie en vrijwilli gers. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, 5s het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmotcus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14