LEIDEN Schaarste drijft prijs bedrijventerreinen op Cardea neemt Werkhotel over Klopt het dat je minder ballen in de stad ziet? Uitzendbureau wil niet wijken voor sneltram gewelddadig weekeinde REGIO *euse m LUMC Leiden in nationale topdrie van dure grond Vijf man opgepakt na De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! dinsdag l6 november 2004 R1 laby's liggen ker veilig in de Tekorten bij n Ib universiteit 1 en verder op ndi ibrand in I reestraat De brandweer is gister- uitgerukt nadat in de lat brandalarm was ge- Het bleek om een zoge- gloeibrand te gaan. erij Schlecker had achter Vj inkel last van lekkage. Werd het dakterras op- ledekt. Door die werk- den is in een paar oude nde balken een schroei- ntstaan. Het euvel werd loipen. De parfumerie brandhaard liep rook- IS'? dsch blad punt ld, mijn krant. ^Dagblad door Erna Straatsma leiden - Het stadsgewest Leiden staat op nummer drie in de nationale top van dure bedrijventerreinen. Schaarse ruimte drijft de prijs op. Ondernemers betalen 195 euro per vierkante meter. Rotterdam voert de ranglijst aan, met 200 euro per vierkante meter. Den Haag volgt met 199 euro per vierkan te meter. Daaronder staan Leiden, Amersfoort (190 euro), Dordrecht (157 euro), Amsterdam (155 euro) en Utrecht (148 euro). De staart van de ranglijst wordt gevormd door de drie noordelijke provincies, met vierkan- temeterprijzen van 30 tot 40 euro. De nationale prijslijst is in kaart gebracht door het Tilburgse bureau Etin Advi seurs en opgenomen in de Economi sche Monitor 2004 van de provincie Zuid-Holland. De provincie spreekt over een groot tekort aan bedrijventerreinen in de meest verstedelijkte gebieden van Zuid-Holland. Gedeputeerde staten spannen zich de komende vier jaar in om 500 hectare nieuwe terreinen aan te leggen en 500 hectare bestaande terreinen te opnieuw in te richten. Veel bestaande terreinen zijn verou derd en voldoen niet meer aan de kwaliteitseisen. Het tekort aan nieu we terreinen tot 2020 bedraagt naar schatting 1.200 hectare. Ongeveer 120 bestaande terreinen, met een opper vlakte van circa 4.000 hectare, zijn verouderd. Zuid-Holland had in 1989 nog een ruime voorraad aan bedrijventerrei nen. In 1996 was de voorraad flink geslonken. De jaren daarop ontstond forse schaarste in de gewesten Lei den, Den Haag en Rotterdam. In minder dichtbevolkte delen van Zuid-Holland is geen schaarste en zijn de prijzen per vierkante meter niet zo hoog. De vraag of er sprake is van een 'pe nibele situatie' kan de provincie niet simpelweg beantwoorden. Dat hangt onder meer samen met de vraag hoe snel nieuwe terreinen beschikbaar zijn voor uitgifte. Daarop is onvol doende zicht, omdat het aanleggen (en ombouwen) van bedrijventerrei nen een 'kostbaar, tijdrovend en complex proces is'. Gemiddeld duurt het zo'n acht tot tien jaar voor een project gerealiseerd is. De komende jaren wil Zuid-Holland alles in het werk stellen om die tijd te bekorten. De vraag naar bedrijventerreinen neemt vooral toe door een voortdu rende verplaatsing van bedrijven uit woongebieden. Naast bedrijven in de sectoren industrie en distributie geldt dat ook voor de detailhandel. Schaarste aan vierkante meters op bedrijventerreinen wordt ook veroor zaakt door groei van bedrijven. winkeldieven «houden f°r De politie heeft afgelo- jrdag twee Leidenaars kt0 4) en een 24-jarige Ha- ïangehouden op ver van winkeldiefstal. Per- Albert Heijn aan de ;ht zag dat één van de [en een fles alcohol in il opdronk. Een andere |e probeerde zonder te met een krat bier de jit te lopen. Twee van 5 waren al leeggedron- personeel schakelde in waarna de drie igehouden. ling voorziet boekjaar Het Leidse biotechbe- rming stevent af op een 14. Dat blijkt uit de rij de eerste negen maan- (j rming heeft 22 miljoen - as voor de ontwikke- let bloedstollingsmid- logeen en voor een g£- del tegen de erfelijke llingsziekte angio-oe- larming gaf dit jaar tot ,9 miljoen euro uit en e er 0,6 miljoen, vooral ntiebetalingen van isteve. door Timoteus Waarsenburg leiden - Cardea Jeugdhulpverle ning neemt de hele uitvoering van het Werkhotel over. Dat heeft wethouder De Boer giste ren na overleg met Cardea en het stichtingsbestuur van het Werkhotel bekendgemaakt. Het Werkhotel helpt jongeren met problemen aan huisvesting en bij het zoeken naar een baan. Het afgelopen jaar heeft de in stelling aan de Smaragdlaan ge probeerd op eigen kracht te draaien, maar dat mislukte. Cardea heeft volgens De Boer veel ervaring met jongeren en bovendien 'toegang tot veel meer begeleidingsprojecten'. Het Werkhotel is in het leven geroepen voor jongeren tussen de 17 en 27 jaar die door onvol doende opleiding en proble men in hun woon- en leefsitua tie in de knel dreigen te komen. Voor een maandhuur van 472 euro garandeert het Werkhotel een dak boven het hoofd, een werk-leertraject en begeleiding bij persoonlijke problemen. Na twee jaar zouden de jongeren een baan en een eigen huurwo ning moeten hebben. Maar vo rige week trokken bewoners van het Werkhotel aan de bel omdat ze het afgelopen jaar he lemaal geen begeleiding of hulp hebben gekregen. Verder dan een intakegesprek kwam het niet en van de belofte dat hun leven op de rails zou worden gezet is niets terechtgekomen. Dat klopt volgens De Boer slechts ten dele. Van de twintig bewoners zitten er volgens de wethouder vijftien in een bege leidingstraject. Voor hun komst naar de flat aan de Smaragd laan waren alle jongeren dak loos. „Ze hebben nu al ruim een jaar een woning en daar mee stabiliteit." Maar dat wil niet zeggen dat het afgelopen jaar goed verlopen is. Het Werkhotel is volgens De Boer vorig jaar te snel van start gegaan. Het is bedoeld voor probleemjongeren 'met per spectief en in de haast zijn er te veel bewoners geselecteerd 'met meervoudige problemen'. Een probleem is ook dat het aanbod van ongeschoold werk de afgelopen tijd is gedaald. En het Werkhotel werd slecht ge leid: in de zomer werd de direc teur op non-actief gesteld. Volgens de wethouder heeft de gemeente gedurende het hele eerste jaar de vinger aan de pols gehouden. „In het voorjaar kre gen wij bericht dat het daar niet liep zoals zou moeten. Toen zijn we direct aan de slag ge gaan." Cardea wil voor iedereen een individueel begeleidingstraject opzetten. De belofte van een baan en een huis voor de bewo ners na twee jaar Werkhotel blijft staan. Links op de hoek het pand van De Koning Uitzendbureau, dat volgens het door de gemeente ingehuurde adviesbureau in de weg staat als er in de bocht van het Kort Rapenburg en de Breestraat dubbelspoor komt voor de Rijn Gouwe Lijn. Ook voor de variant enkelspoor met vrijliggende fietspaden is er te weinig ruimte. Foto: Dick Hogewoning door Hans Groenendijk leiden - De Koning Uitzendbu reau is niet van plan te verhui zen van het Kort Rapenburg. Gisteren werd bekend dat het hoekpand wellicht wordt ge sloopt in verband met de aan leg van de Rijn Gouwe Lijn. Di recteur Jeroen Mantel noemt het 'schandalig' dat hij dit nieuws uit de krant moest ver nemen en wil de strijd met de gemeente aangaan. „Het ziet er toch breed genoeg uit?", zegt Enid de Graaff enigs zins verbaasd. De 41-jarige Leidse huisvrouw kijkt pein zend naar de kruising van de Breestraat en het Kort Rapen burg. „Iedere leek zou zeggen dat hier makkelijk een dubbele trambaan kan worden aange legd. Maar de experts zullen het wel weten", klinkt het vertwij feld. Ook Jeroen Mantel (33) heeft zo zijn twijfels bij de conclusies van het onderzoeksrapport dat Advin/LRTC schreef in op dracht van de gemeente Lei den. Er zijn drie varianten on derzocht en het rapport stelt vast dat een of meerdere pan den aan het Kort Rapenburg moeten wijken als in de bocht met de Breestraat wordt geko zen voor dubbelspoor of voor enkelspoor met vrijliggende fietspaden. „Vroeger heeft hier ook al een trambaan gelegen, dus ik snap er eigenlijk niks van", zegt Mantel. Hij is directeur van het uitzend bureau dat zou moeten wijken voor de sneltram. Hij is behoor lijk aangeslagen door het nieuws: „Ik schrok me een on geluk toen ik de krant las. Ik vind het onbegrijpelijk dat we hier niet persoonlijk van op de hoogte zijn gesteld. Het gaat hier wel om mijn zaak." En die zaak zit op een prachtige locatie. Mantel: „Ik wil met mijn uitzendbureau niet in een steegje ergens achteraf zitten. We hebben bewust voor deze plek gekozen. Dan zit je hier een jaar of acht, heb je veel in vesteringen gedaan in je winkel en dan krijg je dit rauw op je dak. Deze locatie is ons be staansrecht, dus dit kan de ge meente niet maken." De Koning Uitzendbureau huist in een pand dat gehuurd wordt van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting. Mantel wil snel met de stichting overleggen. „We hebben gewoon een huur contract, dus ik maak me er geen zorgen over dat ze ons wegsturen. Toch wil ik snel met ze praten over wat de gevolgen zijn van deze situatie. Daar naast ga ik contact opnemen met de wethouder, want ik vind het schandalig wat er nu alle maal gebeurt. Ons krijgen ze hier echt niet zomaar weg." In een reactie stelt de gemeente dat de drie ontwerpvarianten van het bureau nog 'nader on derzocht worden op haalbaar heid' en dat er 'zeker nog geen sprake is van sloop'. Deze en volgende week houdt de gemeente bijeenkomsten met direct betrokkenen - zoals belangengroepen, omwonen den en bedrijven - over de ver schillende opties voor het tracé van station Lammenschans via de Breestraat naar het Transfe rium bij de A44. Tot Lammen schans rijdt de sneltram vanaf Gouda en Alphen over be staand spoor. De Rijn Gouwe Lijn moet in 2010 gaan rijden. LEIDSE KWESTIES leiden - De politie heeft dit weekeinde vijf verdachten op gepakt in verband met gewelds delicten. In een uitgaansgele genheid aan de Pieterskerk- choorsteeg ontstond zaterdag avond ruzie tussen de uitbater en een bezoeker waarbij over en weer klappen vielen. Zowel de 40-jarige uitbater als de 26- jarige bezoeker uit Leiden werd aangehouden en gehoord. In de hal van bioscoop Lido en Studio aan de Steenstraat werd diezelfde avond een 28-jarige vrouw uit Leiderdorp mishan deld door een groep jongeren die zich tijdens de filmvoorstel ling misdroegen. De vrouw maakte daar opmerkingen over en kreeg na de voorstelling in de hal klappen van de jongeren. De politie heeft de jongeren nog niet kunnen achterhalen. Later die avond werd een 17-ja- rige jongen uit Voorschoten in de Vrouwensteeg door een nog onbekende man geslagen en getrapt. De jongen kwam de man tegen en er ontstond een woordenwisseling die werd ge volgd door klappen. De politie heeft de verdachte van deze mishandeling nog niet weten aan te houden. Op de vroege zondagmorgen kwam het tot een knokpartij tussen een aantal bezoekers van een uitgaansgelegenheid aan de Vrouwensteeg. Een 20- jarige man uit Leiderdorp mis handelde daarbij een Leidenaar (25) en werd opgepakt. Bij een snackbar aan de Stationsweg gingen om half vijf 's ochtends twee groepen jongeren met el kaar op de vuist. Twee 18-jari gen, een uit Voorhout en een uit Warmond, werden gearres teerd omdat zij een 16-jarige jongen uit Oegstgeest zouden hebben mishandeld. Alle verdachten zijn na politie verhoor en het opmaken van een proces-verbaal weer vrijge laten. onder kousen en pennyshoes. De parelketting mocht niet ont breken. Natuurlijk roken ze niet naar bier of naar sigaren, maar geurden ze naar Chanel No. 5. Dit type corpsbal is verdwenen, zegt woordvoerster Floortje Groenendijk van Minerva. „Op de soos komen onze leden nog wel in traditionele kledij. Daar buiten dragen ze gewone vrije- tijdskleding zoals alle jonge ren", zegt ze. „Onze leden wil len hun identiteit niet meer uit dragen zoals vorige generaties deden. Het enige dat je nog wel ziet zijn dispuuts- of vereni- gingsjassen." Een belangrijk verschil met vroeger is dat de studentenwe reld meer naar binnen gekeerd is. De Leidenaars merken in de stad sowieso minder van stu denten dan vroeger. Tot in de jaren tachtig was het gewoonte dat er op 3 oktober op de Bree straat gevochten werd tussen de Leidse jeugd en studenten. Het teken daarvoor was het moment waarop de Leidse jon geren druiven, eieren of toma ten tegen de gevel van Sociëteit Minerva gooiden. Vanaf 1986 was dat afgelopen: de studen- Bewoners van het studentenhuis 'Hotel Au Bord du Rhin' op de Aalmarkt in 2002. Kakkers? Foto: Henk Bouwman ten kwamen niet meer naar buiten. Terwijl de corpsstudenten af scheid nemen van hun traditio nele dracht, keert die in de jon gerencultuur verwarrend ge noeg in herziene vorm terug. 'Kakkers' zijn de laatste jaren een vertrouwd beeld op straat. :ies die als een eeu- :eken boven de stad de Leidse bevolking >m? Wie is de rijkste liden? Kan je het 'ater drinken? De ru- Kwesties biedt een op vragen die elke Lei- ch wel eens stelt. Afle- Klopt het datje min- in de stad ziet? t; ivas het niet moeilijk prpsbal op straat te |n. Hij droeg een wit of inslOV em(*' een d°or" jl versleten jasje, bijbe- feantalon en donker zwarte brogues (gaat- &en) waar vriendjes jen klets bier op had- 11 J>rst. Als je ze niet aan (v'|ijk herkende, dan uit; |Wei: na een avondje jen op de vereniging ar(ie de geur bij zich van 16. Ud bier en sigaren. De 26.|ds corpsstudentes be- |n, droegen in die tijd met een opstaand *n plooirok met daar- De kakmode en -merken ver schillen van jaar tot jaar, maar kenmerkend is een afkeer van (wijde) sportkleding, van kle ding met felle (neon) kleuren en van piercings. Kakkers verven hun haar niet, maar dragen het verzorgd, Jongens dragen stan daard een (merk) overhemd en keurige leren stappers: boot schoenen, pennyshoes. 'Nette' spijkerbroeken (Dockers) kun nen. Meisjes dragen weinig ma- ke-up. Groenendijk vindt de 'kakker- kleding' niet echt representatief voor wat haar medestudenten dragen. Pennyshoes draagt ze bijvoorbeeld nooit. Ze heeft ge wone 'puntschoenen', zoals ie dereen. Wel valt het op dat veel corpsstudenten kleding dragen van kledingzaak America Today (hoek Breestraat/Papengracht). Studentes gaan naar Via Mio op de Haarlemmerstraat. Zo zijn ze toch nog een beetje herken baar. Wilfred Simons Zelf een kwestie indienen? Mali naar redactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de re dactie: 071-5356426. 81 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies owP Ik betaal: automatisch (€56.20) Naam. Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Geboortedatum: emailadres: per acceptgiro 56.70) M DV Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso. Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Gratis tel 0800 - 1711 E-mail: lezersservice@hdc nl of surf naar www.leldschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13