Onder spanning vallen de klappen 'Ik heb haar in elkaar geslagen en ben het huis uit gelopen' Interview Reportage ZATERDAG 13 NOVEMBER 2004 Avital Selinger is oprecht verontwaardigd Afscheid van vier vrijgevochten hartsvriendinnen Als je dronken achter het stuur zit of je partner slaat, kan de rechter je een verplichte behandeling opleggen. Maar wat als je je kinderen mishandelt? „Als ik iets jat van mijn buren word ik vervolgd, maar als ik mijn kinderen in elkaar sla, gebeurt er niets." Ze weet niet eens waar het bekvechten over ging toen zij haar dochter van 13 jaar in el kaar sloeg. „Er was altijd wat en opeens sloegen bij mij de stoppen door. Ik heb haar in elkaar geslagen en ben het huis uit gelopen. Op een bankje heb ik nagedacht." Marloes (39) is moeder van twee kinderen. „De opvoeding kwam helemaal op mij neer. Mijn man was er wel, maar die hield zich eigenlijk nergens mee bezig. Niettemin ging het goed. Tot mijn man vreemd ging. Ik betrapte hem met een vriendin. Hij zei dat ik spoken zag, dat er niets aan de hand was. Ik hield me dat ook voor, maar wist diep van binnen dat het niet zo was. De kinderen waren toen 7 en 9 jaar. Ik werkte zo veel mogelijk om buitenhuis te zijn. Als ik thuis kwam, zorgde ik voor de kinderen, maar de irritaties groeiden. Mijn dochter had altijd haar mondje klaar. Op een gege ven moment heb ik haar in elkaar gesla gen." „Toen ik overdacht wat ik had ge daan, wilde ik in relatietherapie. Mijn man wilde niet. Daarna heb ik haar nog een keer in elkaar geslagen. Mijn man weigerde weer om samen in therapie te gaan. Toen ben ik weggegaan. Ik wilde geholpen wor den. Ik wist dat ik opnieuw geweld zou ge bruiken als ik zou blijven." Marloes klopte aan bij het maatschappelijk werk en kreeg hulp van een psycholoog. De kinderen waren bij vader. „Zij wilden me niet meer zien. Logisch. Ze hadden twee jaar een tiran als moeder gehad. Een moe der die schreeuwde en nooit gezellig was." Na zeven maanden zocht haar dochter haar op. „Ze wilde bij mij wonen. Bij haar vader mocht werkelijk alles en ze besefte dat ze regels nodig had, wilde ze niet in de vernieling raken. Het was moeilijk. Ze wilde niet naar school, was agressief en gebruikte drugs. Soms kon ik haar wel wat aandoen, maar dan liep ik gewoon weg of vroeg haar naar haar kamer te gaan." Marloes riep opnieuw hulp in van de jeugdzorg. Na begeleiding ging het een paar maanden goed, maar daarna liepen de spanningen toch weer op. „Het werd me teveel. Ik heb jeugdzorg gevraagd of ze haar uit huis wilde plaatsen, omdat ik haar anders wat zou aandoen." Na een opvanghuis en kamerbegeleiding woont haar dochter nu zelfstandig. Ze is moeder van een dochter van 1 jaar. De va der is buiten beeld. Marloes maakt zich zorgen. „Haar nieuwe vriend heeft haar op haar gezicht geslagen. Ik praat niet meer met hem en begrijp mijn dochter niet." „Mijn grootste zorg is dat ook mijn dochter uit frustratie dingen gaat doen die niet goed zijn. Er is zoveel hulp te krijgen, maar dan moet je wel zelf het initiatief nemen." Per jaar worden tussen de vijftig- en tachtigduizend kinderen mishandeld. Foto's: GPD/Harmen de Jong dreiging", zegt Sander van Arum, sys teemtherapeut en hoofd jeugd van de psychiatrische polikliniek De Waag, waar net als bij de reclassering mensen'leren hun agressieve gedrag te beteugelen. Veel van de kinderen die te maken heb ben gehad met geweld komen vroeg of laat in de hulpverlening of de criminali teit terecht. Ze hebben concentratiestoor nissen, raken depressief of agressief en slaan later niet zelden hun eigen partner of kinderen. Krijgt het Advies- en Meldpunt Kinder mishandeling (AMK) lucht van mishan deling dan gaan medewerkers op onder zoek uit en bieden ouders hulp aan. Soms wordt de Raad voor de Kinderbescher ming ingeschakeld en kan een kind door de rechter onder toezicht worden gesteld of uit huis worden geplaatst. Wat gebeurt er met de mishandelende ouder? Een teveel drinkende pappa of mamma wordt naar verslavingszorg ge stuurd. Bij psychiatrische problemen worden ouders naar een RIAGG verwe zen. Soms wordt opvoedingsondersteuning aangeboden, maar bijna nooit is een be handeling verplicht. Bij kindermishande ling wordt namelijk zelden aangifte ge daan. Zonder tussenkomst van de rechter kan er ook geen behandeling worden op gelegd. Als ik iets jat van m'n buren kan ik wel vervolgd worden, maar als ik m'n kinderen in elkaar sla, gebeurt er niets", zucht Van Arum. De AMK's krijgen jaarlijks ruim zevendui zend meldingen binnen van verwaarlo zing en mishandeling, maar in slechts 1 procent van de gevallen wordt aangifte gedaan. De Raad voor de Kinderbescher ming adviseerde de rechter vorig jaar na onderzoek ruim 6300 kinderen uit huis te plaatsen of onder toezicht te stellen. Te gen hooguit enkele honderden ouders is aangifte gedaan. „De jeugdzorg en de Raad willen kinderen redden", zegt Van Arum. „Zij missen de instelling om straf bare zaken aan de kaak te stellen." Sinds twee jaar heeft de Raad richtlijnen die medewerkers vérplicht stelt strafbare feiten te melden. Alles wat de onderzoe kers tegenkomen wat strafbaar is, moet in ieder geval intern worden gemeld. Daar na wordt besloten of aangifte moet wor den gedaan. Een evaluatie, begin dit jaar laat zien dat bij de ene vestiging wel melding wordt gedaan en bij de andere nagenoeg niet. Alle raadsmedewerkers worden er nu nog eens op gewezen dat hun plicht is om strafbare feiten te melden. Van Arum: „Als ze dan geen aangifte doen, kunnen ze ouders in ieder geval bij ons aanmel den voor behandeling." Polikliniek De Waag wil niet wachten tot er aangifte is gedaan. Kindermishande ling is moeilijk strafrechtelijk vast te stel len omdat er zelden politie aan te pas komt, in tegenstelling tot partnermishan deling. Vandaar dat op verschillende plekken in het land het project Kindspoor is gestart. Als de politie in een huis komt waar kin deren getuigen zijn geweest van geweld, wordt melding gedaan bij jeugdzorg. Het AMK in Den Haag heeft sinds mei 57 mel dingen binnengekregen via Kindspoor. Aan elke melding gingen gemiddeld al negen mishandelingen vooraf. Paul Baeten, regiomanager AMK Den Haag: „Zonder dit project waren we deze kinderen niet op het spoor gekomen." Ook hier geldt: als er geen aangifte wordt gedaan kunnen ouders niet gedwongen worden behandeld. Het kabinet heeft wetsvoorstellen in de maak die kindermishandeling moeten te gengaan. Zo wordt er gewerkt aan een huisverbod voor plegers (in plaats van het kind uit huis te halen). Ouders kunnen zich in de toekomst ook niet langer be roepen op het ouderlijke tuchtrecht als ze slaan. De plannen voorzien niet in een brede aanpak van alle geweld achter de voordeur. Van Arum pleit voor een inte grale aanpak in een Centrum voor Rela tioneel Geweld -'huiselijk geweld' klinkt volgens hem 'te gezellig'. „Een centrum met kennis van ltinderen, volwassenen, daders en slachtoffers. Jongerenwerkers moeten meer kennis krijgen van volwas- senenzorg en andersom. Nu ziet een jon gerenwerker een kind met een probleem, maar ook een relatieprobleem van de ou ders waar hij niet aan mag komen." In een kamer zitten acht mannen bij elkaar. Ze hebben hun vrouw bij her haling mishandeld en volgen nu een 'Daderprogramma Huiselijk Geweld' bij de reclassering. Volgens de statistieken moeten er tenminste drie mannen bij zijn die ook hun kinderen mishandelen. Veer tig procent van de mensen die hun part ner slaan, slaan ook de kinderen. Niemand bekent ooit zijn kinderen iets te hebben aangedaan. Met uitzondering van Frans. Hij heeft ook geen keus. Zijn kin deren hebben aangifte tegen hem ge daan. Jarenlang zou hij zijn handen niet hebben kunnen thuishouden. „Ik pro beerde nooit aan de jongens te komen, maar ze haalden soms het bloed onder m'n nagels vandaan. De oudste had zo'n smerig lachje, net als z'n vader." Frans is de stiefvader van twee jongens, inmiddels 16 en 20 jaar oud. Zijn eigen twee kinderen heeft hij al tien jaar niet meer gezien. Zijn eerste vrouw scheidde van hem nadat hij haar had geslagen. Zijn nieuwe vriendin had al twee zoons van 7 en 11 jaar. Het ging allemaal goed, totdat beiden teveel gingen drinken, de vrouw in een depressie raakte en hij zich steeds meer miskend voelde. „Bij conflicten kozen de jongens altijd partij voor hun moeder, terwijl ik altijd al les voor ze heb gedaan. Overwerken voor computers en zo. Maar ja, kinderen kun je niet met geld kopen hè? Eerst hadden we vooral bonje met woorden. Het slaan begon toen de oudste 14 jaar was." Enkele maanden geleden liep het zo uit de hand dat aangifte tegen Frans werd gedaan. „Mijn vrouw was aan het schoonmaken en ik zat na mijn werk in de tuin een biertje te drinken. Het was te gen vijven. Ik begon trek in eten te krijgen door Monique de Knegt en wou een eitje bakken. Nee, zei m'n vrouw, want ik moet er nog bij." „Ze wilde me met de koekenpan slaan. Voor ik het wist gaf ik haar een klap tegen haar schouder en duwde haar de gang in. De oudste zoon heeft toen de politie ge beld. Voor de rust ben ik een paar dagen naar m'n ouders gegaan. Ik was woedend dat ze voor die klap en duw de politie had ingeschakeld." „Toen ik weer thuis kwam, heb ik een lauw biertje gedronken in de tuin. Daarna wilde ik een pizza in de oven schuiven, maar dat wilde zij niet. Ze zou hem op de grond gooien, zei ze. Dan smeer ik hem in je haar, zei ik. Voor ik het wist rolden we vechtend door de tuin." De oudste zoon, die net thuis kwam, schoot zijn moeder te hulp. Wat er pre cies is gebeurd, weet ik niet meer. Ik had een black-out omdat m'n pizza me niet werd gegund. Het schijnt dat ik de keel van mijn vrouw wilde dicht knijpen. Ze was blauw bij haar keel, maar ik was ook helemaal beurs hoor! De zoon heeft de politie gebeld en die heeft'mij in de hand boeien afgevoerd." Frans is één van de vele ouders die slaan, schoppen of knijpen. Maar hij is één van de weinigen die is opgepakt en wordt be handeld. Per jaar worden er tussen de vijftig- en tachtigduizend kinderen mis handeld. Daarbij zijn niet de tienduizen den kinderen, die regelmatig zien dat pappa en mamma elkaar in de haren vlie gen. Zij zijn evengoed voor hun leven be schadigd. Alle geweld achter de voordeur is in feite kindermishandeling. Als je als kind ziet dat vader regelmatig moeder slaat, ben je allebei je ouders kwijt. In de beleving van een kind heeft moeder hulp nodig en is vader een be- Leven op het ritme van de netten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1