LEIDE Politie treedt streng op bij jaarwisseling Feest 'In de geest van Rembrandt' REGIO Nieuwbouw polikliniek Diaconessenhuis van start In de geest van Rembrandt Spiroflor Sport Werkhotel wil doorstart maken \IL 2004 Idsfracties akkoord met ist ondernemersfonds Uitgekeken op uw collega's Nu €1,- korting ral op nenwinkel I Een nog onbekende left woensdagmiddag d gepleegd op een jnwinkel aan het Kooi- Bij kwam binnen, be- 15-jarige eigenares s en deed een greep ;a. Volgens de politie is 1b man ook verantwoor- lor de overval op de ta- k aan de Maasstraat, eerder. fietser ereden il Een 28-jarige automo- jt Voorschoten verleende lagmiddag op de krui- h de Kanaalweg met de rgerlaan geen voorrang 7-jarige bromfietser j. De automobilist n reed de bromfietser jver het fietspad langs alweg reed. Door de p de bromfietser el op. erink bezoekt erstad Oxford Burgemeester Lenfe- 1 lekt komend weekein- I, sinds 1946 zuster- n Leiden. Op zondag Hiij daar de herdenking I einde van de Eerste 2joorlog bij. Lenferink rergezeld door zo'n vijf- Jen van de vereniging 4n van Oxford. Het jaar boek aan de Engelse sjiteitsstad heeft dit jaar 3lste maal plaats. vervolg van voorpagina leiden - Bestuursvoorzitter Re- né van Leeuwen van de Stich ting Werkhotel erkent de pro blemen bij de instelling. Vol gens hem zijn ze vooral te wij ten aan de nieuwigheid van de formule. „Dit is het eerste Werkhotel van Nederland. Nie mand had hier enige ervaring mee." Daarnaast functioneerde volgens Van Leeuwen de direc teur nauwelijks, waardoor de organisatie een jaar lang 'stuur loos' is geweest. De directeur is voor de zomer ïdsch erblad 2g- wereld, mijn krant. I 22, ridschO? Dagblad B naar huis gestuurd. Na tussen komst van een interim-direc teur heeft het bestuur in okto ber Cardea Jeugdhulpverlening in de arm genomen. Onder de vleugels van deze instelling zou het Werkhotel een 'doorstart' moeten maken. Aanstaande maandag voeren Cardea en het bestuur hierover overleg met de gemeente Leiden, die 700.000 euro subsidie in het project heeft gestoken. De angst van de bewoners dat zij binnen afzienbare tijd op straat staan, is volgens Van Leeuwen ongegrond. „Nie mand raakt zijn kamer kwijt", zegt hij resoluut. „We zijn met Cardea hard bezig om een op lossing te vinden voor de huidi ge bewoners." Welke vorm het 'nieuwe' Werk hotel precies krijgt, is nog niet duidelijk, zegt hij. Wel is er het streven om naast de dure ap partementen aan de Smaragd laan ook goedkope kamers te bieden. „We denken aan een systeem waarbij 'succesvolle' bewoners doorverhuizen naar de duurdere appartementen", zegt Van Leeuwen. Volgens interim-manager Ria van der Plas van Cardea heeft het Werkhotel zeker toekomst. „Er is absoluut een doelgroep voor." Alleen is er wel een an dere aanpak vereist, zegt zij. Zo hebben de jongeren veel meer begeleiding nodig dan in de oorspronkelijke opzet is voor zien. „Het is onderschat hoe veel tijd en moeite het kost om deze jongeren weer 'op de rails' te krijgen." Daarnaast moet er duidelijk heid komen over de waag wie de regie heeft, zegt Van der Plas. De verantwoordelijkheid voor het vinden van een baan voor de jongeren was verdeeld over het Werkhotel en de aan gesloten reïntegratiebedrijven. „Dat werkt niet. Er moet ge woon één aanspreekpunt zijn." De polikliniek van het Diaconessenhuis wordt grondig uitgebreid. Gisteren ging de bouw van de uitbreiding officieel van start en konden belangstellenden op een grote legpuz zel zi,en hoe de poli er in 2006 uitziet. Foto: Dick Hogewoning door Maarten van Wijk leiden - Patiënten moeten op de gang wachten, specia listen delen hun kamers, de ontvangsthal telt welgeteld twaalf zitjes. De polikliniek van het Diaconessenhuis is veel te klein. Vanaf 2006 moet de ruimte verdubbeld zijn met 3266 vierkante meter extra vloeroppervlak. De bouw van de uitbreiding ging gisteren van start. Aan het plan is meer dan vijf jaar gewerkt. De uitbrei ding komt in een nieuwe vleugel langs de Dieperpoel- laan, drie verdiepingen hoog en bekleed met bruinzil- verkleurige platen. De polikliniek krijgt een nieuwe gla zen entree van twee verdiepingen. Binnen komen be halve behandel- en spreekkamers een grote ontvangst ruimte, een patiënteninformatiecentrum en kinder- speelhoekjes. Er komt ook een restaurant, met een ter ras in de binnentuin die achter de nieuwbouw wordt aangelegd. Daarnaast krijgt iedere afdeling weer een wachtkamer. De afdelingen urologie, longziekten, gy naecologie, oogheelkunde en kindergeneeskunde ver huizen in 2006 naar de nieuwe vleugel. De overige af delingen blijven in het oude gebouw, dat na oplevering van de nieuwbouw gerenoveerd wordt. Of de ruimteproblemen met de nieuwbouw helemaal over zijn, is toch nog de vraag. In de informatiekrant over de nieuwbouw van het Diaconessenhuis klaagt een neuroloog al dat de gangen in de nieuwbouw te smal zijn en dat haar afdeling te weinig spreekkamers heeft. De uitbreiding is wel op de groei gemaakt: er zijn extra ruimtes waarvoor nog geen invulling is bedacht. Patiënten zullen van de nieuwbouw alleen enige ge luidsoverlast ondervinden. Omdat de nieuwbouw aan sluit op het oude gebouw, moesten de afdelingen neu rologie, longziekten en KNO tijdelijk verhuizen naar een noodgebouw op de parkeerplaats bij de oude in gang van de polikliniek. 19;ï- Leiden krijgt een on- 43,: ïersfonds. Alle Leidse icties stemmen in met 17; sering van zo'n fonds, 54, winkeliers- en onder- 4g' verenigingen hun be- 4,1 reinen en het winkelge- het centrum kunnen 18; puden en verfraaien. 25! loeten activiteiten zoals erklaasviering eruit wor- 39' taald. Dit bleek gisteren 22,! een commissievergade- 39J et fonds gevoed moet 21 1, is niet duidelijk. WD- 27' ider Van der Sande (fi- 14! 1) begint een lobby bij listerie van financiën om 12' de gelegenheid te geven 117, dememers extra onroe- 20; ikbelasting (ozb) te laten 26i Volgens wettelijke re- 30. ig dat niet, omdat de ozb 2i\ idememers nu al aan de 4a ke grens is. Van der San- van het Leidse initiatief maken, die bij geble- ces navolging in de rest land kan verdienen. Volgens centrummanager Ro bert Strijk is een ondernemers fonds nodig om een einde te maken aan het verschijnsel dat sommige winkeliers en onder nemers wél willen meebetalen aan gemeenschappelijke activi teiten en andere niet. Door een bijdrage verplicht te stellen en de inning via de gemeente te la ten verlopen, kan een einde worden gemaakt aan de 'freeri- ders'-mentaliteit in de stad, die veel initiatieven verstikt. De on dernemersverenigingen gingen eerder al akkoord met de komst van zo'n fonds. Uit vooroverleg met Van der Sande bleek dat de onderne mers de vulling van het fonds het liefst via de ozb willen laten verlopen. Andere mogelijkhe den, zoals opcenten op de pre- cario of een extra reclamebelas ting, zien zij niet zitten. De Leidse raadsfracties willen de wethouder financiën de kans geven om in Den Haag resulta ten te boeken, voordat zij ande re middelen overwegen. Leidse ondernemers, politici en kunstenaar bedenken eigen jubileumfeest (advertentie) door Herman Joustra leiden - Vier Leidenaars van di verse pluimage hebben de han den ineengeslagen om naar ei gen zeggen het Rembrandt-jaar 'extra allure te geven': organisa tor Simon Platteel, raadslid Da niël van Schoonderwoerd den Bezemer van Leefbaar Leiden, zijn broer en kunstschilder Rei- nier van Schoonderwoerd den Bezemer en ondernemer Jan Verbaan. 'In de geest van Rem brandt' is de naam van het eve nement dat zij voor ogen heb ben, een driedaags feest met voor elk wat wils. Uitgangspunt van het feest is dat alle activiteiten gratis toe gankelijk zijn. „Wij willen geen elitair feestje", zegt Platteel. „Rembrandt was een Leide- naar, het feest moet voor alle Leidenaars zijn. Dat betekent dat iedereen moet kunnen ko men. Dat bereik je niet met du re kaartjes." Het Rembrandtfeest zou met name moeten plaatshebben op het plein bij de Beestenmarkt. De organisatie wil daartoe het hele plein tijdelijk overkappen. Onder de enorme luifel die daardoor als het ware ontstaat, zijn gedurende de drie dagen tal van activiteiten. „De nadruk ligt op feesten. Middeleeuwse feesten met bourgondische maaltijden aan lange tafels, met middeleeuwse figuren als nar- 15-1 6- 1 "7 JULI 20()5-20<)() Leidse ondernemers, politici en kunstschilders willen Rembrandt eren met een feest. „Middeleeuwse feesten met bourgondische maaltijden aan lange tafels, met middeleeuwse figuren als narren en degenslikkers. Met muziek, heel veel muziek." Publiciteitsfoto ren en degenslikkers. Met mu ziek, heel veel muziek." Voor de muzikale invulling voert de or ganisatie overleg met de orga nisatie van het Rapenburgcon cert en Cat Music. Bezoekers van het evenement wordt verzocht zich te kleden in middeleeuws uitziende kledij. De meest originele uitdossin gen krijgen een prijs. Verder is er op het plein van alles te doen op grafisch gebied, zoals foto graferen, het maken van etsen en litho's en demonstraties van oude drukkunsten. Daarnaast zullen diverse Leidse kunste naars ter plekke hun vaardighe den tonen. Bekende kunstschil ders als Willem Breddels en Gijs Donker zouden hun medewer king al hebben toegezegd. Ook zijn er contacten met de oude Cobra-groep, met Corneille en Appel. 'In de geest van Rem brandt' mikt verder op buiten landse inbreng. Volgens de or ganisatie is het 'zo goed als ze ker' dat deskundigen van mu seum De Hermitage in Sint Pe tersburg hun medewerking ver lenen, onder andere in de vorm van een lezing over Rembrandt. De festiviteiten moeten naar schatting ongeveer 40.000 euro gaan kosten. De organisatie is inmiddels naarstig op zoek naar geldschieters om het feest te kunnen betalen. Volgens Ver baan zijn er wat dat betreft al de nodige veelbelevende con tacten gelegd. Het is de bedoeling dat de eer ste versie van het feest op 15,16 en 17 juli van het volgend jaar plaatsheeft. Platteel: ,,Als alles goed gaat, wordt dat in 2006 nog veel verder uitgebreid. Dat is per slot van rekening precies 400 jaar na de geboorte van Rembrandt. Samen met alle ac tiviteiten van de gemeente moet dat iets moois kunnen worden. Samen ja, want het is niet onze bedoeling de ge meente in de weg te zitten." vrijdag 12 NOVEMBER 2004 R1 door Eric-Jan Berendsen leiden - Tegen voortijdig afste ken van vuurwerk en gesleep met kerstbomen wordt tijdens de komende jaarwisseling streng opgetreden door de politie. Men sen die de regels overtreden, worden opgepakt. Lukt dat niet meteen dan worden zij geregi streerd en kunnen ze later als nog worden gearresteerd. Vreugdevuren worden slechts gedoogd op speciale vergun- ningplekken. Er is een intensie ve controle van agenten zowel in uniform als in burger en mensen die bij de politie be kend staan als potentiële rad draaiers, worden tussen kerst en oud en nieuw door de sterke arm thuis opgezocht voor een 'goed gesprek'. Dat bleek gisteravond in buurt huis De Kooi aan de Driftstraat waar door gemeente, politie, buurtwerk en bureau Halt een informatieavond werd gehou den voor bewoners van Leiden Noord. Voor de komende jaar wisseling heeft de gemeente in Noorderkwartier en De Kooi twee gedoogplekken aangewe zen waar op 31 december om twaalf uur 's nachts vuur mag worden gestookt. Eén op het basketbalveldje aan de Mamix- straat en één in het Stenevelt- park. Daarnaast worden in heel Noord vuilcontainers tijdelijk weggehaald of afgesloten. Probleem bij die vergunning- plekken is dat de gemeente, als vergunninghouder, geen vreug devuren organiseert. „Dat moet de buurt doen, dus moet ie mand die vergunning overne men", aldus burgemeester Henri Lenferink De jongeren uit de buurt hadden daar geen trek in. Zij zien liever één of meer containers waarin zij van af 27 december kerstbomen kunnen verzamelen. Maar dat strookt weer niet met het ver bod op het slepen van die bo men. Oudere buurtbewoners zouden zo'n vergunning wel willen overnemen maar hadden voor al vragen over de risico's en de verzekering. Want vorig jaar ging er in het Steneveltpark een op het vreugdevuur gegooide vuurpijl dwars door de ruit van een woning waarna er brand ontstond. „En wie is er dan ver antwoordelijk?", wilde een be woonster weten. „Daar is een dekking voor als de aanvraag op de goede manier gebeurt", aldus Lenferink. „Die verzeke ring loopt via de gemeente om dat u als het ware tijdelijk in dienst komt van de gemeente op een vrijwilligerscontract. Het is prima dat u zo'n vreugdevuur wilt organiseren, want het is een activiteit van de buurt." Aanleiding voor de informatie avond waren de vele incidenten in Noord tijdens de afgelopen viering van oud en nieuw. Len ferink, die toen met de politie door de stad reed, is die nacht behoorlijk geschrokken van de vele vernielingen, de confronta tie tussen relschoppers en poli tie op de Sumatrastraat en het bekogelen van de brandweer die tal van illegale vreugdevu ren aan het blussen was. „Dat wordt niet meer geaccepteerd." (advertentie) Nü GRATIS uw cholesterol meten in de supermarkt 1 op de 3 mensen heeft een te hoog cholesterol. Weet u het al? Kijk voor supermarktadressen op www.hartstichting.nl en doe mee. Morgen vindt u de baan die bij u past in De Nationale Cholesteroltest van half oktober t/m eind november 2004. KidsWeek Junior, weekkrant voor kinderen vanaf 7 jaar, verschijnt elke vrijdag. In KidsWeek Junior vind je onder andere nieuws over Nederland en de wereld, de laatste dierennieuwtjes, sportnieuws, games, quizzen, tv-tips, strips, moppen. Surf voor een voordelig abonnement naar www.kidsweekjunior.nl L3Bd s Qlek Junior lïjïdsi" lp«e k Voor een snel herstel van zwaar belaste spieren en pezen. Spiroflor Sport is er in 2 varianten: warm en massage. ■§><- -i Probeer nu Spiroflor Sport met €1korting. Knip de bon uit en lever in bij uw DA-drogist. KQAG-nr 10S-07040730 Zie ginds kpmt de stoomtrein... Duizenden treinen en I Oe wereld van Pietenspeurtocht met leuke prijzen odelspoor in de vuor kinderen j rmrdhalien Leiden, www.rail.nl peningstijden: ;l2nov. I0.00- I8 00uur A Cl., X« hg I3 nov. IO.OO- I8.00uur :i h 14 nov. I0.0O-17.00 uur 1 7 O

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9