Groei economl sterkst in jaat Valutahandel test centrale bank met euro ECONOMIE 'Rentenieren is verspilling van je leven' Aegon heeft last van perikelen prepensioen NMa doet inval bij drie sanitairproducenten Bondgenoten tegen afluisteri Export is dé grote gangmaker Consumentenbond pakt klachten over energie aan Rook- en lawaai-actie Daphne Deckers. Foto: GPD/Nick van Ortmondt Klacht 'gezonde' lolly's Daphne den haag - De Consumenten- bond heeft bij de Reclame Code Commissie een klacht inge diend over een tv-commercial voor 'gezonde' lolly's. In het tv- spotje vertelt Daphne Deckers dat de lolly's vruchtvlees bevat ten en daarom te vergelijken zijn met fruit. De bond noemt de reclame misleidend en vindt dat Deckers zich als bekende Nederlander niet moet lenen voor zo'n reclame. „Zij wordt door veel Nederlanders gezien als voorbeeldmoeder, niet in de laatste plaats door haar vele pu blicaties over kinderen en op voeding", stelt de bond. De door haar aangeprezen lolly be staat volgens de Consumenten bond voor 82 procent uit suiker en voor slechts 3 procent uit vruchtvlees. Premie betalen per autokilometer numegen - Polis Direct, verze keraar van autobranchekoepel Bovag, komt als eerste in Ne derland met een verzekering waarbij per kilometer premie wordt betaald. Volgens het ver zekeringsbedrijf kan de auto mobilist met de nieuwe polis tot de helft goedkoper uit zijn dan bij de oude verzekerings- vormen. Een onderzoek van Polis Direct en de Stichting Na tionale Auto Pas heeft laten zien dat automobilisten gemid deld 4700 kilometer minder rij den dan het aantal kilometers waarvoor ze premie betalen. Het wordt onderschreven door onderzoek van het ministerie van verkeer. Het zorgt echter ook voor minder ongevallen en is goed voor het milieu omdat premie per kilometer minder rijden stimuleert, zo blijkt uit het onderzoek. 'Schaduwhoeken ook naar fiscus' den haag - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) moet schaduwboekhoudingen van bouwbedrijven afstaan aan de Belastingdienst. De Raad van State heeft dat geadviseerd aan het kabinet. De mededin gingswet verzet zich tegen het doorgeven aan de fiscus van ge gevens die bedrijven verstrek ken aan de NMa. Zonder die vertrouwelijkheid zouden be drijven niet willen meewerken aan onderzoek naar kartelvor ming. De Raad van State stelt dat de belastingwetgeving zwaarder weegt dan de mede dingingswetgeving. Dwergstaat wint gokgeschil met VS genève - Een Amerikaans gok- verbod via internet is in strijd met internationale handelsre- gels. Dat heeft een commissie van de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) bepaald in een zaak die door de Caribische staat Antigua en Barbuda aanhangig was gemaakt. De wergstaat wees erop dat vooral in steden als Las Vegas op grote schaal wordt gegokt en dat het verbod daarom geen pas geeft. De VS kondigden aan in hoger beroep te gaan. Antigua en Barbuda is de thuisbasis van een groot aantal onlinecasino's. Het land zegt door het verbod 90 miljoen dollar te hebben misgelopen en dat 4000 van de 67.000 inwo ners hun baan zijn kwijtgeraakt. Vilenzo-belegger krijgt geen cent utrecht - De overname van het failliete modehuis Vïlenzo door WE International levert aan deelhouders niks op. De ver kochte onderdelen zijn verpand aan de banken, aan wie de op brengst grotendeels ten goede komt. Voor de aandeelhouders blijft niks over. Dat zei Vilenzo- topman Doorenbos gisteren. De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) waarschuwde er woensdag al'voor. Toch sloot het aandeel die dag 53 procent hoger. Gisteren ging het aan deel weer in de uitverkoop. Benzine 1,4 cent goedkoper den haag - Oliemaatschappij Shell heeft gisteren de advies prijzen van benzine opnieuw verlaagd. Zowel euro ongelood als super plus wordt 1,4 euro cent goedkoper. De literprijzen komen achtereenvolgens uit op 1,245 euro en 1,299 euro. De prijs van een liter diesel bleef gelijk op 92,9 cent Aegon 3e kwartaal 2004 anp - bron: Aegon Economische groei anp - bron: cbs Kerncijfers C Q Q K in rmipenen euro 2003 2004 Levensverzekering 420 489 Ziektekosten- en ongevallen 78 69 Schadeverzekering 1fi 34 Totaal verzekeringsactiviteiten 514 592 Bankactiviteiten 9 5 Financieringslasten en overig ■121 -108 402 489 Winst/verlies aandelen, vastgoed 101 135 Winst voor belastingen 503 624 Belastingen -111 -176 Transamerica Fin. Corporation 43 Nettowinst 435 448 Nettowinst in miljoenen euro Interventie Italië heeft openlijk de mo gelijkheid geopperd om te interveniëren om de koers van de euro omlaag te krij gen. Minister Siniscalco (economische zaken) ver klaarde dat de groep van rijkste zeven industrielanden (G7) overweegt stappen te ondernemen. Na zijn uitla tingen zakte de koers iets te rug. In de ochtenduren no teerde de euro gisteren 1,2885 dollar. Het Ameri kaanse besluit van woensdag om de rente te verhogen had nauwelijks effect omdat de financiële markten er al re kening mee hadden gehou den. door Maurice Wilbrink den haag - De Europese munt heeft geroken aan de psycholo gisch belangrijke grens van 1,30 dollar. De euro wist dat niveau maar kort vast te houden. Han delaren zijn onzeker over de vraag of de monetaire autoritei ten zullen toelaten dat de Euro pese eenheidsmunt nog sterker wordt. Maandag nog zei presi dent Trichet van de Europese Centrale Bank dat de bank pro blemen heeft met een snelle daling van de dollar. Zo'n ver klaring is zeldzaam en heeft doorgaans effect op de valuta- handel. Zo ook nu: meteen na de uitspraak van Trichet lieten valuta-speculanten de euro weer vallen. Het lijkt er op dat de ECB de grens legt bij een koersverhou- ding van 1 euro tegen 1,30 dol lar. In februari greep Trichet verbaal in, toen een snelle val van de dollar leidde tot een steeds duurdere euro. Hij deed dat toen de 1,30 dollar in zicht kwam. Dat hielp: de koersver- houding tussen de twee belang rijkste munten ter wereld stabi liseerde maandenlang. De ECB-president reageerde nu op precies het zelfde moment, maar twee dagen later bleek de valutahandel alweer van de schrik bekomen. Handelaren testen nu de reflexen van de centrale bankiers. Die kunnen op hun beurt niet te snel hun geschut in stelling brengen. Tri chet kan nog een of twee keer waarschuwen. Daarna resten monetaire interventies. Dat zijn voor de financiële markten spectaculaire gebeurtenissen: het gebeurt zeer zelden dat Eu ropese centrale banken en de Amerikaanse Federal Reserve proberen de valutamarkt naar hun hand te zetten. Als ze het doen, is het altijd on aangekondigd om het verras singsaffect zo groot mogelijk te laten zijn. Ook is nooit duidelijk hoeveel van hun muntreserve de monetaire autoriteiten inzet ten om de verhouding tussen euro en dollar te beïnvloeden. Het kan een krachtmeting wor den: als de valutahandel denkt dat de centrale banken niet be reid zijn tot het uiterste te gaan. De wereldwijde valutahandel is onderdeel van een enorme geldstroom die dagelijks over de financiële markten gaat. Deskundigen denken dat de ECB, die de valutareserves van twaalf eurolanden ter beschik king heeft, op zich onvoldoen de middelen heeft als het echt tot een krachtmeting met de valutahandel komt. Maar een gezamenlijk ingrijpen met de Federal Reserve, de Bank of En gland en de Bank of Japan maakt meer kans. Zij kunnen samen zoveel dollars opkopen en euro's verkopen dat de valu tahandel geen risico's meer wil nemen en een daling van de euro accepteert. De reden dat de dollar verder weg zakt, heeft te maken met het enorme tekort op de lopen de rekening van de Verenigde Staten. De VS leven zwaar op de pof: ze importeren veel meer dan ze exporteren en hebben de rest van de wereld nodig om het financieringstekort van Bush te dekken. Een dalende dollar maakt de VS goedkoper, libel ISBHBSra- Itlict 3* Z-l staatssecretaris Van Hoof over net vernietigende rapport van de Ar beidsinspectie over de arbeidsomstandigheden in de metaalsector. Foto: ANP/Marcel Antonisse den hjmkc/anp - De Consumentenbond is gisteren begonnen met een actie om conflicten tussen energiebedrijven en consumenten op te lossen. Dat gebeurt in samenwerking met branchevereniging EnergieNed eh het merendeel van de stroom- en gasleveranciers. Volgens de bond is de actie nodig omdat de klachten na de ope ning van de energiemarkt op 1 juB binnen blijven stromen. Bij de bond zijn sindsdien 3000 klachten binnengekomen over de over stap naar een ander bedrijf, de kwaliteit van dienstverlening en over onjuiste rekeningen. Ook niet-leden kunnen bij de Consumentenbond terecht. Zij krij gen gratis advies. Leden hebben een streepje voor. Zij kunnen de bond om bemiddeling vragen. Hiervoor vraagt de bond 6 euro. Als de klacht gegrond blijkt, betalen de deelnemende energiebedrijven dit bedrag terug. In het kader van de actie, die tot 19 december duurt, trekt de Consumentenbond door Nederland met een 'klachtenbus'. Utrecht was gisteren de eerste stop. Volgens Ener gieNed zijn 4 procent van de stroomklanten en 1,2 procent van de gasklanten veranderd van leverancier. De zwakke dollar door het enorme tekort van de VS. Foto: Rel en dus aantrekkelijker voor bui tenlandse investeerders. Ook maakt het de Amerikaanse ex port concurrerender. De spiegel daarvan is een steeds duurdere euro en een Europese export die het moei lijker krijgt. De ECB kanjvan voorlopig niet veel aan tpr h< De alom verwachte rent|d-sl ging in de VS kwam dai geroepen. Ze ondersteuj dollar en houdt de oprr de euro tegen. den haag - FNV Bondgenoten voerde gisteren met veel lawaai en rook actie bij de Tweede Kamer. Het protest vormde een nabootsing het harde lawaai waaraan werknemers in veel fabrieken bloot staan. De vakbond is onthutst over de in haar ogen slappe reactie van den haag/anp - Verzekeraar Aegon heeft last gehad van het slepende conflict over het vroegpensioen. Als gevolg van de onzekerheid waren Neder landse consumenten afgelopen kwartaal weinig happig op nieuwe pensioenverzekeringen, zo werd gisteren gezegd bij de presentatie van de cijfers over het derde kwartaal. De verkoop van nieuwe levens verzekeringen in Nederland le verde Aegon afgelopen kwartaal 16 procent minder op dan in dezelfde periode vorig jaar. Van der Werf, binnen het be stuur verantwoordelijk voor de Nederlandse tak, gaat er vanuit dat de verkopen zullen aantrek ken, nu de sociale partners en het kabinet alsnog een pensi oenakkoord hebben gesloten. Ook verwacht hij in de komen de jaren een sterke stijging in de afeet van pensioenverzeke ringen, omdat veel mensen hun oudedagvoorziening slecht hebben geregeld. Van der Werf meent dat veel mensen nog moeten inzien dat zij zelf rege lingen moeten treffen om een goed pensioen veilig te stellen. De nettowinst van Aegon kwam in het derde kwartaal uit op 448 miljoen euro. Dat is 3 procent meer dan in dezelfde periode in 2003, toen de winst 435 miljoen euro bedroeg. De Nederlandse onderdelen wisten niet bij te dragen aan de winstgroei. De nettowinst daalde in de thuis basis, die goed is voor ongeveer eenvijfde van het totaal, met 6 procent tot 136 miljoen euro. De omzet steeg met 2 procent tot 6,81 miljard euro. De ziekte kosten- en ongevallenverzeke ringen drukten op de omzet. Topman Shepard is optimis tisch over de vooruitzichten voor de rest van het jaar al gaf hij geen concrete winstprogno ses. maastricht/anp - Inspecteurs van de Europese Commissie en de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) hebben dins dag en gisteren invallen gedaan bij de Nederlandse sanitairpro ducenten Sphinx, Venlo, Grohe en bij het promotiebureau Stichting Verwarming Sani tair. Ook in België, Duitsland, Oostenrijk en Italië hebben de Europese inspecteurs de afgelo pen dagen bezoeken gebracht aan producenten en importeurs van badkamersanitair. De Europese Commissie ver moedt dat er afspraken zijn ge maakt tussen de fabrikanten en importeurs over prijsstijgingen en kortingen. Ook zouden on derling verkoopcijfers zijn uit gewisseld. De Commissie laat in het midden welke bedrijven onderwerp van het kartelonder- zoek zijn. De Nederlandse dochter van het Duitse Grohe-concem kreeg woensdag op het kantoor in Zoetermeer bezoek van de kartelautoriteiten. ,,Er zijn ko pieën gemaakt van documen ten en computerbestanden", zegt een woordvoerder. Volgens hem is er geen sprake van prijs afspraken tussen Grohe en branchegenoten. utrecht/anp - FNV Bondgenoten wil dat het Col lege Bescherming Persoonsgegevens (CBP) de af luisterpraktijken van callcentermedewerkers door hun werkgever onder de loep neemt. De vakbond noemt het onwettig dat callcenterbe- drijven voortdurend kunnen meeluisteren met telefoongesprekken die hun werknemers voeren, zonder dat de mensen daar weet van hebben. FNV Bondgenoten maakt de gang naar het CBP omdat overleg met de brancheorganisaties WGCC en VCN over een privacyprotocol is vast gelopen. Volgens de bond werken 150.000 tot 200.000 mensen in callcenters, waarvan een deel bij zelfstandige bedrijven. Ook werken vej sen op interne helpdesks van banken, tflO raars, energie- en postorderbedrijven. Eind vorig jaar heeft de FNV-bond een Keel protocol opgesteld om problemen aan telroci Hierop volgden gesprekken met de weij22 n maar de partijen konden het niet eens fan, over een gezamenlijk protocol. In een la^ het ging om tot overeenstemming te komen,Ikeu bond ook samen met de brancheorganispim kwestie aan het CBP te willen voorlegjera; werkgevers krijgen twee weken de tijd ontzitt uitnodiging in te gaan. leste hhe den haag/gpd-anp - De Neder landse economie beleeft de sterkste groei sinds drie jaar. In het derde kwartaal kwam de groei uit op 1,4 procent in verge lijking tot dezelfde periode vorig jaar. De werkgelegenheid neemt nu minder snel af dan eerder in 2004. De groei was bovendien sterker dan in Duitsland. De eco nomie van de belangrijkste han delspartner van Nederland groei de in het derde kwartaal 1,3 pro cent. Dat blijkt uit gisteren gepresen teerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De groei van de economie wordt getrokken door de ex port. In de maanden juli, au gustus en september was deze liefst 8,3 procent hoger dan in dezelfde tijd vorig jaar. Het is de grootste toename van de uit voer sinds eind 2000. Ook de invoer nam fors toe, en boekte een groei die vergelijk baar is als bij de export. Dat is een aanwijzing dat de econo mische dynamiek toeneemt. Dat bleek ook uit een kwartaal cijfer van vanmorgen. In het derde kwartaal groeide de eco nomie met 0,2 procent in ver gelijking met een kwartaal eer der. Dat is geen spectaculair cij fer, maar het onderstreept wel dat het economisch herstel dat sinds een jaar wordt gemeten, zich doorzet. De groei wordt ook gedragen door langzaam aantrekkende consumentenbestedingen. Een bescheiden groei van i cent maar iets meer da| procent in de eerste t talen en in 2003 daaldeK sumptie nog met 0,9 1 Ook de overheidsE groeiden. Deze toenaj geheel voor rekening L™ zorg. In de landbouw, Len winning, handel en nam de productie toe. ging van 0,6 procent is zienlijk minder dan percentages van de jaren. De economie profiteren van een groef®® arbeidsproductiviteit. Pj nemer werd in Nederl geveer 3 procent meende duceerd dan in het der<Lot taal van 2003. Lej De president van De N^g sche Bank toonde zie' deze week vrij optimist het herstel van de Wellink verwacht volgc een groei van 2 procei jaar daarop 2,75 procei ren werd bekend dat eerst sinds twee jaar drijven in ons land opi zijn over de economie simistisch. Het Amerikaanse internet-vei- linghuis eBay telt 225 miljoen eu ro aan contanten neer voor de website Marktplaats.nl, de grootste handelssite van Neder land. Zodra de twee aandeelhou ders Bob Crébas (53) en Reinier Bouwman (52) van Marktplaats de miljoenen op hun rekening hebben bijgeschreven, rollen ze zomaar de Quote 500 van rijkste Nederlanders binnen. door Gert van Harskamp den haag/gpd Het zijn fijne jongens en erg 'back-to-basic'. Algemeen directeur Harold Rimmelzwaan van Wegener Multimedia weet nog goed hoe het er in 2001 aan toe ging toen hij met de 'polderboys' Bob Crébas en Reinier Bouwman om tafel zat. Wegener had zijn oog laten vallen op Markt - plaats.nl, maar Rimmelzwaan vond de internetmarkt te onze ker om een serieus bedrag voor deze advertentiesite op tafel te leggen. Hij deed een bod, maar Crébas en Bouwman wezen het af. Rimmelzwaan zegt ondanks het enorme succes van Mark- plaats.nl geen spijt te hebben dat de koop drie jaar geleden niet doorging. Maar bij het ho ren van het bedrag van 225 mil joen euro dat de website nu op levert, zal hij zich wellicht toch even achter de oren hebben ge krabd. Bouwman relativeert de hoogte van de overnamesom. Polderboys van marktplaats.nl plotsklaps multimiljonair U en Bouwman krijgen klsDd „Het aantal advertentie! wel groeien, maar er ware maal niemand te vindeife" de site wilde financier» Bouwman. Drastische maatregelen dat moment geboden, f listische aandeelhoudei sluiten geld te vragen geboden artikelen die 200 euro moeten kosten!")311 geld stroomt binnen. Ml fr miljoen advertenties opr groeit Marktplaats.nl uiF.nn populairste handelssite uc derland. Inmiddels telt Marktpl; 130 werknemers. Maar oude idealisme is volgeij* Bouwman en Crébas niJU loren gegaan. „Onze do« ling is het milieu te spar legt Bouwman uit. „En ,orr! ben een hoop bomen genu 1 met onze intemetadvert °P Het Amerikaanse eBay 1 var veel vertrouwen in de N landse internethandel formule van Marktplaat Bouwman en Crébas nn:me 225 miljoen euro moger p?® strijken. De twee hebbel "s eigen zeggen nog geen i jv zij met dat geld gaan do ."ij- Bouwman: „De inkt opl ^l'1 contract is nog geen 241 n81 oud, dus ik laat het eersJ or even een tijdje bezinken er Crébas en hijzelf zullen "j06' geval nog niet stoppen 1 f werken: „Rentenieren is e^'a spilling van je leven. Ik 1 weer werk gaan verricht ~.sd een maatschappelijk rel ,e functie." hij Reinier Bouwman: „De site is nu eenmaal veel geld waard." Foto: GPD/Marco Hofste „Ik vind het helemaal niet zo veel. De site is nou eenmaal veel geld waard. En marktplaats kan nu doorgroeien." Reinier Bouwman en Bob Cré bas zijn prototypen 'self-made' zakenmannen. De twee vijfti gers hebben nooit bewust ge kozen voor het zakenleven, het is hen overkomen. Bouwman besluit al op 15-jarige leeftijd zijn schooltas aan de wilgen te hangen. Hij begint een loop baan als tuinman. Enkele jaren later wordt hij opbouwwerker in de Bijlmer. Hij volgt in zijn vrije tijd een studie andragolo gie, een wetenschap die zich bezighoudt met de vorming van volwassenen. Terwijl Bouwman zijri geld ver dient in het welzijnswerk, is Crébas bezig met het opzetten van een kringloopwinkel. Hij richt Goedzooi op en in 1982 opent hij in een loods in Em- meloord, zijn eerste echte kringloopwinkel. Van kleding tot afgeschreven audio-appara- tuur, Crébas ziet er handel in. Voorwaarde is wel dat de han del in dienst staat van een be langrijkere missie: beperken van huishoudafval en werk bie den aan kansarmen op de ar beidsmarkt. De formule van Goedzooi blijkt een groot succes. In 1987 wordt Bouwman directeur kringloop winkel De Schalm in Haarlem. „De overstap van opbouwwer ker in de Bijlmer naar de kring loopwinkel heb ik nooit zo groot gevonden", zegt hij. „Als opbouwwerker stelde ik mijzelf in dienst van de samenleving door mensen te ondersteunen. In de kringloopwinkel stel ik mijzelf in dienst van de samen leving door het milieu te spa ren." Vanaf 1992 gaan Crébas en Bouwman samen verder, onder de naam Het Goed BV. Het Goed breidt het aantal vestigin gen uit tot twaalf kringloopwin kels. Eind jaren negentig signa leert het tweetal de opmars van de handel via internet, die een bedreiging vormt voor de om zet van de aloude kringloop winkels. Om niet ten onder te gaan, ko pen Crébas en Bouwman in 1999 het reeds bestaande Marktplaats.nl, voor het bedrag van 550.000 gulden. Potjes, pannen, kleding en andere prullaria kunnen bij hen koste loos via internet te koop aange boden worden. Maar in het voorjaar van 2000 is de hype rond internet plotseling voorbij: de zeepbel knapt. Ook Crébas

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6