Treinverkeer moet veiliger BINNENLAND 2 Hersengymnastiek en fitness als wapen tegen dementie Opwarming aarde Verrijkt' natuur in Nederland Scholen doen onvoldoende tegen geweld Mobieltje te duur voor ANBO Schurftbehandeling Maxima Medisch Centrum begint EEN GRATIS KNIPSELKRANT KUN JE NIET MAKEN 40 Miljoen voor maatregelen Veerman is 'zat van' affaires met veevoer Carnaval is begonnen ie partij al vuurwerk H - De politie heeft gis- n 39-jarige man uit Den ingehouden op verden- Kde illegale invoer van p vuurwerk, honderden jgaretten en honderden 'hisky. De spullen za len container op een be- frein. De politie stelde lerzoek in na een ano- Qp. )nt verdacht lisbruik [Ïen - Een docent van het pisch College in Maars- }dt verdacht van seksu- pruik van een 16-jarige t. Dat heeft het open- jnisterie in Utrecht giste- h weten. De ouders van fcje dienden in septem- |klacht in tegen de do- Wat hij hun dochter tij- :omer zou hebben [kt. Het onderzoek tegen is inmiddels afgerond, hij voor de rechter g niet bekend. t jaar cel in :-Raaijmakers acht van 30 dstichtingen [en - De politie heeft zes I uit Veldhoven en Eind- igepakt verdacht van andstichtingen in hun [atsen. Het zestal, in riërend van 15 tot 21 je een trailer, bankjes, es en verkeerslichten in Het was vooral de be- Ivernielingen aan te Sverklaarden zij. (taties bij I in woning Een arrestatieteam lensdagavond twee opgepakt bij een inval ining aan de Van Bree- het Midden-Limburgse Direct daarna kamde lal rechercheurs en 'gedurende enkele uren ig uit. Een woordvoer- justitie liet weten dat de geen verband hou- het onderzoek dat zich :n netwerk van radi- ilims. Een woordvoer- Ide politie wilde alleen i het gaat om een on- i^naar een vermogens- icH - Het gerechtshof in Sch heeft een 21-jarige (Tilburg gisteren ver- H tot twaalf jaar celstraf net dwangverpleging [doodsteken van de 18- art Raaijmakers in juli pr in Tilburg. De officier tide had achttien jaar cel Het hof legde de overige (dachten celstraffen op jen, zes en vijf jaar. Bart ïkers fietste op 18 juli èt zijn broer en een jp de Reeshofdijk in Til- pn hij werd overvallen ft viertal. Daarbij werden ppen en schoppen uit- De hoofdverdachte lijmakers een mes in de rijswijk/anp - De Algemene Nederlandse Bond Ouderen (ANBO) heeft besloten haar naam niet te verbinden aan een mobiele telefoon voor se nioren. De ouderenbond, die zich vorig jaar hard maakte voor een eenvoudig mobieltje met alarmknop, vindt de tele foon te duur. Dat liet een woordvoerder van de ANBO gisteren weten. De ANBOtelefoon heet nu Se- cufoon en is vernoemd naar het bedrijf dat de senioren- gsm onlangs op de markt bracht. De prijs van de tele foon is 849 euro, plus 15 euro per maand voor het service abonnement. De winkels van Beter Horen rekenen 39,95 euro per maand, plus een Orange-abonnement van twintig euro per maand. „Dat vinden we echt te veel", aldus de ANBO-woordvoerder. www.clip.nl ©0O® LICENSED TO CLIP den haag/anp - Minister Veer man van Landbouw heeft ge noeg van de affaires in de vee- voersector. In overleg met de Tweede Kamer uitte de minis ter gisteren zijn ongenoegen over de dioxinezaak en kondig de maatregelen en extra con troles aan. „Ik ben er aardig zat van. Als minister heb ik nog niet anders dan dit soort problemen ge had", zei Veerman. De komen de tijd wil hij onder meer laten bekijken welke restproducten en bedrijven herhaaldelijk pro blemen met het veevoer ver oorzaken. Voor deze producten moet een andere verwerking dan die tot veevoer bedacht worden. De minister vindt dat de sector verantwoordelijk is en blijft voorstander van controle op de kwaliteit van het veevoer. Het Productschap Veevoeder is nu zelf aan zet om de kans op der gelijke problemen voor de toe komst te verkleinen, zei hij. De bedrijven en soorten veevoer die nu in opspraak zijn, zullen volgens Veerman wel via extra controles van de ministeriële inspectiediensten de komende tijd scherp in de gaten worden gehouden. Kamerbreed heerst veel onbe grip over de jongste dioxine- zaak. Een kleine tweehonderd! veehouderijen is inmiddels j ruim een week geblokkeerd j voor de aan- en afvoer van vee i voor bijvoorbeeld de slacht. Volgens de Kamerleden hebben de veevoersector, de fritesfabri- kanten en de Duitse leverancier; van de mergelklei hun verant woordelijkheid niet genomen. Een nauw verband tussen deze klei en dioxine is genoegzaam bekend. De ondernemers had den daarom de klei en de aard appelschillen beter moeten controleren. derdomsverval wordt veroor zaakt, blijkt in staat nieuwe cel len aan te maken vertelt NC- CN-directeur en neuropsycho- loog Margriet Sitskoom, tevens medewerkster bij het populair- wetenschappelijk tv-program- ma Nieuwslicht. De training die het NCCN ont wikkelde bestaat uit een combi natie van fitnessoefeningen, vormen van meditatie en oefe ningen in concentratie. Trainer Perry Coppiëns gaat met de deelnemers in de weer met rek ken en strekken, ademhaling en met gewichten.Als ik 'één' roep, strek je de rechterarm, bij 'twee' de linker." De willekeuri ge volgorde die hij hanteert zorgt voor de nodige verwar ring. Zo ook een 'boksoefening', waarbij een deelnemer een wil lekeurig aantal keer de linker- of rechterschouder van een an der aantikt. Die moet op zijn beurt met die arm op de bok- shandschoen van een derde deelnemer slaan. Dan verschijnen drie puzzels op tafel: een vlinder, olifant en een huis. In een minuut moet de puzzel gelegd zijn. Daarna een minuut fitness, gevolgd door een nieuwe puzzel. „Ik kan hier geen kaas van maken", zegt een deelneemster vertwij feld. Sitskoom noemt dat niet zo vreemd. De op het oog zo eenvoudige puzzels zijn speci aal voor de uitdaging ontwor pen. Opmerkelijk genoeg blij ken de deelnemers na drie ron des sneller in staat de puzzel op te lossen. Sitskoom: „Uit onderzoek blijkt dat dementie minder snel op treedt als mensen zes maanden lang en minstens een half uur per week aan cognitieve fitness doen. De training heeft het meeste effect bij ouderen tus sen de 55 en 70 jaar. Dat is de leeftijd waarop het verval het meest merkbaar is maar ook de grootste cognitieve verbetering is dan waarneembaar. Vooral vrouwen hebben baat bij een dergelijke training." Deelnemers krijgen vooraf eerst een neuropsychologische test. Na zes maanden volgt een nieuwe. Sitskoom: „Dan kun nen ze zelf het effect zien. Dat stimuleert ermee door te gaan. Want als je stopt, heb je de af- braak van hersencellen een half 1 jaar vertraagd, daarna gaat het proces van afsterven weer ver- j der. We zeggen wel 'use it or lo-1 se it', ofwel: rust roest." De neuropsychologe pleit voor het landelijk opzetten van pro- gramma's waarin de cognitieve training wordt toegepast. „De overheid wil ouderen in bewe- ging krijgen. Op zich is dat goed. Maar bij J het tegengaan van dementie heb je juist die combinatie van fitness en hersengymnastiek nodig. Gezien de vergrijzing is het een goedkope oplossing voor een groot sociaal pro bleem." (advertentie) den haag/anp - Het aantal do den en gewonden in het trein verkeer moet in 2010 flink zijn verminderd. Dat is de inzet van minister Peijs van verkeer en wa terstaat. Zij presenteerde giste ren maatregelen om de veilig heid op en rond het spoor te ver beteren. De minister trekt er 40 miljoen euro voor uit. In de periode 1999-2003 raak ten gemiddeld 103 treinreizi gers per jaar gewond. In 2010 moet dat aantal dankzij de maatregelen van Peijs zijn ge halveerd. Passagiers lopen de meeste ver wondingen op doordat ze van een trap vallen of uitglijden op een glad perron. Bij het in- en uitstappen van de trein raken mensen soms beklemd tussen de deuren of vallen ze tussen het perron en de trein. Die ongelukken zijn levensge vaarlijk. De Nederlandse Spoor wegen hebben daarom maatre gelen genomen om ze te voor komen. Vanaf 1 december ver trekken de treinen met gesloten deuren. Nu is het nog zo dat de conducteur bij vertrek in een van de deuropeningen staat en die pas sluit als de trein op gang komt. De overige deuren zijn dan al wel dicht. Op spoorovergangen vallen jaarlijks relatief veel dodelijke slachtoffers: het afgelopen jaar circa dertig. Dit mogen er in 2010 niet meer zijn dan 24. Om dit te bereiken worden bijvoorbeeld onbevei ligde overgangen weggehaald of ze krijgen andreaskruisen, lich ten en bellen. De afgelopen tien jaar is het aantal treinen dat door rood rijdt aanzienlijk toegenomen, stelt de minister. Meestal leidt dit niet tot onge lukken, maar dergelijke inci denten kunnen volgens Peijs catastrofale gevolgen hebben. Het hele spoorwegnet moet in 2010 zijn voorzien van een sys teem dat ingrijpt wanneer een machinist niet remt voor een rood sein. Ook worden bepaal- door Thea van Beek utrecht - Velen vrezen het spook van dementie op latere leeftijd. Menselijke hersencellen blijken zich echter te kunnen vernieuwen. Niet met pillen maar met een combinatie van fitness en training van het denk vermogen. „Rust roest." Hi pi Idc ster Dekker Egefloten I tc - Minister Dekker moet haar plannen Idernisering van het leid aan het kabinet ter jiring voorleggen. Een jerentie waar zij haar >eleid bekend zou ma- ïrom gisteren uitge- kers woordvoerder II dat er politieke proble- p gerezen met rege- rier CDA. Bse prijs Rotterdam - Een Rotterdamse :r schoolkinderen die bezoeken, krijgt grote e waardering. De video lubliek vooroordelen lozen te overwinnen, 2 Europese stedenorga- lurocities gisteren. Het leeg de tweede prijs in strijd van Eurocities wustwording van socia- ies'. De eerste prijs ging akau in Polen voor een er jongeren. roleur 0900 It ermee op n - De Stichting Infor- instencode (Stic) heft U li op. De stichting die de :ode voor exploitanten 3-nummers handhaaft, veel klachten en heeft 10 5 inkomsten, liet secre- oopman gisteren we- de wildgroei van zo- k 1 de autodialers op inter- ^^pt aantal klachten dat de e Tyangt, gestegen van en- tallen naar ongeveer per jaar. Autodialers nische toepassingen via een telefoonverbin- gevraagd installeren op N Ffers en daarna automa- binding maken met efoonnummers. Werken bij de NS kan knap gevaarlijk zijn. Op 22 oktober boorde zich een vuurbal in de cabine van de trein van Nijmegen naar Den Bosch, nadat vandalen een spanband met daaraan een bankschroef over de bovenleiding hadden gegooid. De vuurbol ontstond toen de trein het voorwerp raakte. De machinist raakte lichtgewond. Archieffoto: ANP/Erik van Hultenaar de seinen hoger geplaatst en krijgen andere types seinen een groter achtergrondscherm, een grotere lens en een betere lamp. Peijs en de spoorsector pakken bovendien het spoorvandalis- me aan. De rails worden min der toegankelijk en er komt meer toezicht. Baanvakken worden schoongemaakt en aannemers moeten bouwloca ties langs het spoor ordelijk achterlaten. Vandalen kunnen dan niet zomaar bouwmateria len op de rails leggen. De risico's die baanwerkers en rangeerders tijdens hun werk lopen, noemt Peijs in haar nota 'onaanvaardbaar hoog'. Maatregelen als het buiten dienst stellen van werksporen, het afschermen van werkplek ken van het treinverkeer en de technische beveiligingsmaatre gelen moeten daar verbetering in brengen. eindhoven/anp - Het Maxima Medisch Centrum in Eindho ven begint vandaag met de be handeling van mensen die mo gelijk besmet zijn met schurft. Het ziekenhuis beschikt inmid dels over voldoende medicij nen. Naar schatting lopen een kleine zeshonderd mensen het risico dat ze zijn besmet. Het ziekenhuis heeft inmiddels ie dereen die op die lijst staat, be naderd. Onlangs bleek een pati ënte van het ziekenhuis te zijn besmet met schurft. Dat is een ongevaarlijke, maar zeer hin derlijke huidaandoening omdat het gepaard gaat met heftige jeuk. Omdat het om een weinig voorkomende variant gaat, be schikte het ziekenhuis aanvan kelijk over te weinig pillen om iedereen te behandelen. Personeelsleden die op de lijst staan, mogen pas weer aan het werk als ze zijn behandeld. Ontslagen patiënten krijgen de pillen via de GGD. Schurft kan op verschillende manieren worden behandeld. De voorkeur van het ziekenhuis gaat uit naar het toedienen van een pil omdat dit het gemakke lijkste is. Het onderzoek naar mogelijke besmetting strekte zich ook uit naar het woonzorg-1 centrum Genderhof in Eindho ven. Daar woont de patiënte bij wie voor het eerst de aandoe ning is vastgesteld. I door Theo Haerkens den haag - Het broeikaseffect zorgt in Nederland voor een verrijking van de natuur. De opwarming van de aarde is op wereldschaal een ramp, maar zorgt hier voor een toename van het aantal soorten planten en dieren. Dat blijkt uit de bun del 'Opgewarmd Nederland' die gisteren is gepresenteerd. In de bundel schetsen deskun digen van milieuorganisaties, wetenschap en overheid een antwoord op de vraag hoe Ne derland moet worden ingericht als er meer regen valt en het peil van de Noordzee stijgt. In Nederland komen meer li bellen en korstmossen voor dan enkele tientallen jaren geleden. Maar wereldwijd leidt de op warming tot ernstige verschra ling van de natuur, aldus het rapport. Voor veel soorten die zich langzaam ontwikkelen is het tempo van de klimaatveran dering moordend. Rolf Roos, samensteller van de bundel opstellen, ziet daarom geen reden om blij te zijn met de verrijking van de natuur in Nederland. Je moetje niet la ten verblinden door wat er op één plaats in de wereld ge beurt." De stijging van de temperatuur in ons land met slechts enkele graden in de afgelopen twintig jaar, ogenschijnlijk een kleinig heid. heeft grote gevolgen. De natuurlijke cycli van het leven sluiten niet meer op elkaar aan. De voedselketen van zomereik, wintervlinder en koolmees word verstoord. De eitjes van de rups komen tegenwoordig uit voordat de blaadjes aan de zomereik uitbotten. Rupsen hebben moeite hun buik vol te eten. Het gevolg is dat de kool mees zijn jongen niet zo'n rijke dis kan aanbieden als vroeger. Ook de innige samenwerking tussen zwanenmossel en bitter- voorn, die eikaars broed be schermen en een lift geven, wordt bedreigd. De mosselen hebben zuurstofrijk en vooral koel water nodig. Zonder mos selen kunnen de bittervoorns zich niet voortplanten. Een ander gevolg is dat exoti sche planten en dieren als de Kaspische slijkgarnaal in ra zend tempo oprukken. Daar staat tegenover dat soorten die baat hebben bij koude perio des, zoals de veenbes-parel moervlinder, zich in noordelij ke richting terugtrekken en waarschijnlijk nog voor het eind van deze eeuw het loodje leggen. Zij kunnen zich niet aanpassen aan het tempo van de opwarming. Door de versnippering van de Nederlandse natuur kunnen planten en dieren niet naar na bij gelegen koelere gebieden uitwijken. Kwetsbare soorten dreigen daarom nog voor de eeuwwisseling te verdwijnen. De verandering van de flora heeft directe invloed op de kringloop van water-, en stik- en koolstof, waardoor er ook minder geschikt zwemwater zal zijn. Hogere temperaturen leiden tot meer regen, maar ook tot een stijgende zeespiegel door smel tend poolijs. Dat heeft directe gevolgen voor de waterhuis houding. Nederland dreigt des ondanks te verdrogen en te ver- zilten, dus moet het waterbe heer in polders, rivieren en plassen veranderen. De land bouw moet zich aanpassen en de veerkracht van de Neder landse natuur moet worden versterkt om de schade te be perken. Maastricht - Het carnaval is begonnen. In Maastricht werd dat gisteren om elf minuten over elf op het Onze Lieve Vrouweplein traditiege trouw gevierd met een borrel. Foto: ANP/Marcel van Hoorn den haag/anp - Een kwart van de werkne mers van scholen in het voortgezet onder wijs kampt wel eens met agressie en ge weld. Ruim eenderde van de scholen be steedt te weinig aandacht aan het onder werp. In het basisonderwijs neemt ruim twintig procent van de scholen onvoldoen de maatregelen tegen agressie en geweld. Dat blijkt uit onderzoeken die de Arbeids inspectie het afgelopen schooljaar heeft uitgevoerd. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid bracht de resulta ten van die onderzoeken gisteren naar bui ten. De inspecteurs keken naar de manier waar op scholen de Arbowet naleven als het gaat om werkdruk en agressie en geweld tegen werknemers. Dat zijn in het onderwijs be langrijke oorzaken van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. Tussen september 2003 en juli 2004 wer den op 402 basisscholen en 591 scholen voor voortgezet onderwijs controles uitge voerd. De meeste scholen in het voortgezet onderwijs voeren op de één of andere ma nier wel beleid rondom agressie en geweld. Maar dat is volgens de Arbeidsinspectie vaak onvolledig en mist in veel gevallen zijn uitwerking. In ruim eenderde van de scholen is er te weinig aandacht voor agressie en geweld. Verder is gebleken dat er op drie van de tien scholen onvoldoende aandacht is voor de werkdruk van leerkrachten. Het mana gement van de scholen geeft onvoldoende prioriteit aan een structurele aanpak van agressie en geweld tegen werknemers, is de conclusie van de Arbeidsinspectie. Een op de zes ondervraagde werknemers wordt in ernstige mate blootgesteld aan agressie en geweld. Het gaat daarbij niet al leen om ernstige incidentele gevallen, maar ook om allerlei andere vormen van agressie en geweld waar ze regelmatig mee te ma ken hebben. Ineens herinnert hij zich be paalde namen niet meer, ook in zijn werk. Of denkt: heb ik de deur nou afgesloten, het gas uit gedaan? „Dat soort dingen wist ik vroeger feilloos. Heel verve lend. Ik merk dat m'n korte ter mijngeheugen minder wordt", vertelt een 57-jarige Utrechter in een sportzaaltje. Samen met vijf andere senioren neemt hij deel aan een training cognitieve fitness van het Neu- roCognitief Centrum Nederland (NCCN). Ouderen die sporten en ook hun hersenen kraken, blijven geestelijk beter functio neren dan leeftijdgenoten die dit niet doen, blijkt uit weten schappelijk onderzoek. Bewe ging en zogeheten cognitieve uitdaging hebben een positieve invloed op de hersenen. Her sencellen sterven daardoor niet voorgoed af, maar kunnen zich zelf ook vernieuwen. „Met het ouder worden neemt het cognitief vermogen van het brein af: het geheugen, de aan dacht en planning. Het brein heeft niet alleen het vermogen tot verval, maar ook tot plastici teit. De hippocampus, het deel van de hersenen waar het ou-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5