Twee eeuwen VS-presidentsvrouweJ GESPREK VAN DE DAG Gevoelige snaar Trendsetters of trendvolgers? 0 Achter iedere VS-president staat een vrouw, maar hoe gaan die First Lady's om met hun baan, trendset tend of trendvolgend? Joni Mulder, studente American Studies bij de Rijks Universiteit, ging twee eeu wen First Ladies onbevooroordeeld te lijf. Het resultaat is te zien in de Universiteitsbibliotheek van Gro ningen. Consternatie in de Verenigde Sta ten een paar weken geleden. Kan didaat First Lady Teresa Heinz, vrouw van de Democratische pre sidentskandidaat John Kerry, moet haar excuses aanbieden aan de zittende First Lady Laura Bush. De niet op haar mond gevallen mogelijke First Lady in spe be schuldigde haar concurrente er onterecht van nog nooit een fat soenlijke baan buiten de deur te hebben gehad. Het Bush campagneteam reageer de furieus. Laura Bush werkte tien jaar als bibliothecaresse. Het meest aanstootgevend is in hun ogen het onderscheid dat de vrouw van Kerry maakt tussen vrouwen die thuis werken en vrouwen die een baan buiten de deur hebben. Zo op het eerste gezicht lijkt het een onbeduidend voorvalletje in de aanloop naar de verkiezingen op 2 november. Toch illustreert het de verschillende opvattingen over de invulling van de taak van First Lady's. Joni Mulder: „First Lady zijn is een baan, maar het is ook een vak dat ze moeten leren, waarbij voorgaande presidents vrouwen vaak een grote rol spe len". „Zo maakte Hillary Clinton er geen geheim van dat Eleanor Roosevelt haar tot voorbeeld diende. Net als zij ging Hillary spraakmakende columns schrij ven. Het enige verschil is dat de vrouw van Clinton dat op internet deed en haar rolmodel in een tijd schrift." „Laura Bush is in de voetsporen van haar schoonmoeder getreden en heeft afstand genomen van de politiek. Terwijl haar voorgangster Hillary Clinton juist zo dicht mo gelijk bij de macht wilde zijn en haar kantoor zo ongeveer naast dat van haar echtgenoot instal leerde in de oostelijke vleugel van het Witte Huis, verhuisde Laura Bush haar burelen naar de weste lijke vleugel, ver weg van het poli tieke gekrakeel." Teresa Heinz Kerry is in ieder ge val iemand die geen blad voor de mond neemt. Of ze dat had kun nen volhouden valt te betwijfelen want uit de historie sinds Martha Washington van 1789 tot 1797 de eerste First Lady was, blijkt dat zelfs een kanjer als Hillary Clinton zich allengs naar buiten toe een ri Laura Bush. DAGELIJKS LEVEN P Mijw vfypE.n.?p/E_ praatte. noo*t /wer ami Goo Z-ij dank." o MENSELIJK Ralph Waldo Emerson Wat we het hardste nodig hebben in het leven is iemand die zorgt dat we doen wat we kunnen Joni Mulder ging twee eeuwen First Ladies onbevooroordeeld te lijf. Foto: GPD Jackie Kennedy. imago liet aanmeten van the girl next door. Joni Mulder (21) heeft zelf een duidelijke voorkeur voor John Kerry. Bij de studente American Studies spelen politieke feiten een grotere rol dan de kwaliteiten van de bijbehorende vrouwen. Toch zijn het deze vrouwen, of beter gezegd hun macht, over wie ze in opdracht van de Universiteit Bi bliotheek een expositie samen stelde. Dan praat je over informele macht, want de echtgenote van de Amerikaanse president hoeft, in tegenstelling tot de man zelf, geen ambtseed af te leggen. „Ze is im mers niet gekozen tot First Lady en een omschrijving van haar functie bestaat niet. Toch zijn de verwachtingen hoog gespannen als zij samen met haar echtgenoot het Witte Huis betrekt, want de geschiedenis leert dat de First La dy sociaal en politiek wel degelijk een belangrijk figuur is." Dat de ene presidentsvrouw daar bij anders te werk gaat dan de an- dere ligt voor de hand. „Wel had den ze allemaal een grote gelijke nis wat achtergrond betreft. Over het algemeen waren ze hoger op geleid dan hun echtgenoot en hadden ze geld. De politiek beïn vloeden, daar hadden lang niet al le presidentsvrouwen trek in. De eind 19de-eeuwse Julia Dent Grant, getrouwd met de held van de burgeroorlog Ulysses Grant, deed niets liever dan feesten en geld uitgeven. Ze was dol op vor sten en vorstinnen en het decore ren van het Witte Huis." Dat het ook anders kon bewees Florence Harding (1860-1924). Niet gehinderd door veel respect voor de gangbare opvattingen binnen het Witte Huis, nodigde zij gescheiden vrouwen uit op haar recepties. Ook Lou Hoover (1874- 1944) doorbrak een taboe door voor het eerst een echtgenote van Eleanor Roosevelt. Hillary Clinton. een zwart congreslid uit te nodi gen op een van haar teas. „Tot groot ongenoegen van afge vaardigden uit het Zuiden, die voor handhaving van de rassen scheiding pleitten. Een zwarte man was tot daar aan toe, maar zijn echtgenote ging absoluut te ver", aldus Joni Mulder. Tafel schikkingen waren trouwens vol gens haar een gebruikelijke ma nier om het politieke spel van de president een steuntje in de rug te geven. „Niet erg trendsettend, maar wel heel effectief." Een verhaal apart is Abigail Smith Adams. Niet voor niets werd ze Her Majesty of Mrs. President ge noemd. First Lady van 1797 tot 1801 en uniek voor vrouwen van haar tijd. Ze was voor het vrou wenkiesrecht en tegen de slavernij en ze pakte dit bijzonder slim aan door een uitgebreide briefwisse ling met haar man te voeren, waarbij ze hem danig onder druk zette. Binnenshuis trendsettend bezig zijn blijkt overigens een vorm Zo, ik ben weer op mijn plekje. Hier heb ik het voor het zeggen. Hier mag ik zeuren over de ditjes en dat jes van mijn bestaan, hier mag ik schelden op een maatschappij die naar de verdoemenis gaat. Hier mag ik roddelen over geloof en hoop en alle wanor delijke ellende die daar tussenin hangt. Hier ben ik de baas, nou ja, totdat het de spuigaten of kogelgaten uitloopt, natuurlijk. Dan zal de redactie me bellen en zeggen: 'Nienke, je spreekt met die en die van de krant, ik heb net jouw stukje binnen gekregen over bla bla bla voor het Gesprek van de Dag en ons in ziens ga je daarin een beetje te ver... Dan zou ik kunnen zeggen: 'Te ver! Te ver! Het is een column en het is mijn mening... Ik mag schrijven wat ik wil en als jullie dat niet bevalt, dan bekijken jullie het maar. Ik publiceer het wel ergens anders. Ik dacht dat censuur iets was uit oorlogstijden, niet iets dat in een vrij land waar de democratie de burgers de kans geeft zichzelf te zijn bij een krant als gereed schap wordt gebruikt om zijn werknemers de mond te snoeren! Dan heb ik het zeker mis en zijn jullie ge woon een stelletje bange mietjes die denken dat jullie daardoor in de problemen komen! Ik bedank voor een plekje in een krant die de mening van zijn co lumnisten niet respecteert. Ik ben niet bang. Ik schrijf dit of anders niets!' ...Zoiets... Zoiets is nog nooit voorgekomen. Heel waarschijnlijk omdat ik ook nog nooit over een onderwerp heb geschreven wat uit redactioneel oog punt wel eens te verzou kunnen gaan. Wél kreeg ik ooit een op een oude typemachine uitgetikte brief van een lezer die vond dat ik buiten mijn boekje was gegaan toen ik vermeldde dat God misschien een beetje gemakzuchtig was geweest om die zevende dag maar te gaan rusten in plaats van zich nog even seri eus en geconcentreerd met de geestelijke inhoud van zijn zaterdagschepsel, ofwel de mens, bezig te hou den. Dat zou een hoop problemen hebben gescheeld. De verontruste lezeres stuurde een foldertje mee, zo eentje die doorgaans met de voet tussen de deur bij huizen geïnfiltreerd wordt: 'Er is nog hoop... de weg terug". Terug hoefde ik niet, want verder ben ik nooit gegaan. En de hoop, die heb ik allang opgegeven. Geen 'letterlijk'extremisme dus van mijn kant. Jam mer misschien, want het schijnt de moeite waard te zijn. Zelfs als je dat vervolgens met de dood moet be kopen. Zeggen watje vindt, ongeacht de consequen ties. Om te zien in hoeverre dat bevalt, zou ik dit keer graag van deze gelegenheid gebruik maken om het één en ander op te merken over muzikanten. Ik kots op muzikanten. Ik krijg de kriebels van ze. Ik vind het de meest irritante bevolkingsgroep die onze sa menleving rijk is. En dat is niet om nou ook maar eens wat te schreeuwen; het betreft een gedegen me ning die in de loop der tijden tot stand gekomen is. Van pingelend amateurtje tot jammende pro, ze heb ben allemaal dezelfde arrogantiede overtuiging dat hun 'dingetje' het hoogste creatieve goed is. Het in strument in kwestie wordt heilig verklaard en de muziek als religie beschouwd. Het is dan ook het eni ge waar ze over kunnen praten. In hun doen en laten zuigen ze het bloed onder m'n nagels vandaan. Dat gepunnik op zo'n gitaar, iedereen tot stilte manend. De GEZONDE ROKER, een e-mailnieuwsbrief en website onder hoofdredactie van Theo van Gogh, STOPT ERMEE. Dat heeft webmaster Karei Gabler van de site bekendgemaakt. In een verklaring aan de abonnees van de e-mailnieuws- brief laat hij weten: ,,De Gezonde Roker was een deal tussen Theo en mij. Ik weet niet hoe Theo het gewild zou hebben. Ik weet wel dat Theo niets meer te willen heeft". Op de Gezonde Roker verschenen regelmatig columns en verha len van de hand van Van Gogh. Maar ook Ebru Umar en Paul Ruijs schreven daar met enige regelmaat. De Gezonde Roker verdwijnt niet helemaal. ,,Het is mijn bedoeling De Gezonde Roker als een digitaal landmark op het internet voort te laten leven. Ik zal nog enkele aanpassingen treffen, maar er zullen nooit meer nieuwe updates verschijnen", aldus de webmaster. De voormalige lijfwacht en chauf feur van LIZA MINNELLI beschul digt de zangeres van ONGEWENSTE INTIMITEITEN en eist meer dan 100 miljoen dollar als schadever goeding. Volgens de zes pagina's tellende aanklacht heeft de zange res M'hammed Soumayah gedwon gen tot het hebben van seks. Hij zegt uiteindelijk te zijn bezweken voor haar avances na verscheidene pogingen. Hij ging er op in omdat hij bang was zijn lucratieve baan te verliezen. Soumayah diende vorige maand al een aanklacht in tegen Minnelli wegens mishandeling. Hij eist 50 miljoen van haar wegens de ze kwestie en nog eens eenzelfde bedrag wegens ongewenste intimi teiten. Bovendien eist hij nog 89.000 dollar aan achterstallig loon. Eerder deze week diende Min nelli een aanklacht in tegen Sou mayah wegens contractbreuk. De overdosis documentaires over het leven van... en dan vooral over degenen die in de bloei van hun car rière het loodje legden; de eindeloze bezoekjes aan 'the cribs' op Mtv...; Om maar te zwijgen over de mentaliteit als ze het tot een podium schoppen. De eisen die aan een optreden worden gesteld, het hele assortiment aan hulpverleners die er omheen hangen om het ego op peil te houden, de blikken die ze met elkaar wisselen op het podium, zo van: 'Ik ben echt goed bezig!!' of het sluiten van de ogen tijdens de per formance als een soort van denigrerend buitenslui ten van het publiek; de godganse idolatrie die ze elkaar toejuichen; de vermeende solidariteit en het 'ons' tegen de rest van de wereld... Het is om te janken!!! En dat allemaal omdat ze noten kunnen lezen, een geinig riedeltje kunnen bedenken of toevallig prettig vibre rende stembanden hebben. So what!!! Dat maakt je nog niet the King of Queen... En het allerergst zijn nog wel die wannabees die bij het horen van muziek zonodig de wereld moeten trakteren op een concertje meteen luchtinstrument. Aijaijai... C'est le ton qui fait la musique... maar het is hun toon die me niet aanstaat! Hè, hè... Ik moet zeggen... Dat lucht inder daad op. Met het risico dat begin volgende week mijn ontzielde lichaam meteen ge voelig geraakte gitaarsnaar om mijn nek wordt teruggevonden. Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com Na een kort huwelijk waar met een FLITSSCHEIDING een einde aan is gekomen is NICKY HILTON weer vrij gezel. Een rechter in Las Vegas heeft het huwelijk op verzoek van de 21-ja- rige steenrijke erfgename van het Hilton-imperium en haar tien jaar ou dere ex-echtgenoot Todd Meister ont bonden. Het stel was sinds augustus getrouwd. Volgens de berichten zijn Hilton en Meister vriendschappelijk uit elkaar gegaan. Eerder waren er al geruchten over een scheiding van de twee. De twee jaar oudere zus van Nicky, Paris, liet zich onlangs ontval len dat haar zus eigenlijk te jong is voor een serieus huwelijk. CHEF-KOKS in Nederland eten het liefst in restaurant DE LIBRIJE in Zwolle. Dat blijkt uit een enquête onder 191 chef-koks door Elsevier. In eerdere edities eindigde het Zwolse restaurant van Jonnie Boer nog op de tweede plaats. Zijn colle ga's prijzen Boer om zijn vernieu wende kwaliteiten en de correcte bediening. De winnaar van vorig jaar, Parkheuvel in Rotterdam, kwam dit jaar uit op de tweede plaats, gevolgd door Oud Sluis in Sluis. Elsevier Thema Aan Tafel hield voor de vierde keer de enquê te. Deelnemende restaurants moe ten minimaal een Michelinster heb ben of zijn aangeslöten bij een seri euze beroepsorganisatie. KYLIE MINOGUE komt volgend jaar naar Nederland voor een EENMALIG CONCERT. De Australische zangeres treedt op zondag 27 maart op in Ahoy' in Rotterdam, voor haar Euro pese tournee Kylie Showgirl: The Greatest Hits Tour. Dat laat concert organisator Mojo Concerts weten. De voorverkoop begint morgen. Kylie Minogue trad twee jaar geleden voor het laatst op in Nederland, met de Fever tournee. Deze maand komt er een cd uit van de zangeres met daar- op;haar grootste hits van de afgelo pen jaren. Minogue werd bekend door haar rol in de Australische tv-se- rie Neighbours.mGrote hits van de kleine zangeres zijn onder meer Lo comotion, I should be so Lucky, Slow en Kids, een duet met Robbie Wil liams. Inmiddels heeft ze al twaalf albums uitgebracht. Foto: Reuters De Amerikaanse televisieserie BAY- WATCH krijgt een BIOSCOOPVER SIE. Volgens het Amerikaanse blad Variety zal de studio Dreamworks van Steven Spielberg een bewerking maken voor op het witte doek. Het is nog onbekend of grote Baywatch- sterren als Pamela Anderson (foto), David Hasselhoff, Carmen Electra of Yasmine Bleeth eraan zullen mee werken. De serie was twaalf seizoe nen lang op tv te zien en werd ver kocht aan 142 landen, waaronder ook Nederland. De bioscoopfilm moet in de zomer van 2006 in pre mière gaan. Foto: Reuters Julia Grant. Pi Jackie of Eleanor? |e Vraag iemand naar de bel ste First Lady en het antw is geheid Jackie Kennedy. Charmant, mooi, toonaai J' vend in de mode. Iedere vrouw in Amerika maar oi daarbuiten wilde er als zij zien. Goed voor een nieui elan in Amerika, maar in zen heel traditioneel. Ongetwijfeld kon ze voorn felijk tafelrangschikkingeiPI ken, net zoals ze voortref! haar talen sprak en het W Huis voortreffelijk in de II V en 19de-eeuwse grandeui I terug te brengen, maar tr<s, settend? Politiek in ieder j niet, daarvoor was ze te v( ;rl een toegewijde moeder. 0 zoals ze zelf ooit zei: „Als ï1' opvoeding van je kinderei verprutst, dan geloof ik ni a dat wat je verder wel goeff doet, veel betekent.n Voor Joni Mulder is het d< ook Eleanor Roosevelt (18 a 1962) die als echtgenote \fei Franklin D. Roosevelt (32i president, van 1933-1945) IC predikaat trendsettendstè Lady van de twintigste eeU*" verdient „Omdat ze de e« was die veel politieke en sw le activiteiten combineen schreef columns, hield pe conferenties, kwam op vo armen en de zwakkeren ii samenleving en bezocht troepen in Europa en Azië densdeWOII." tui waarvoor veel presidentsvrc kozen, want het was aardigi ceren op het scherp van dei Openlijk de politiek van Mr. dent steunen en tegelijkertijf schijn vermijden van te veel moeienis. Dus besloot Hill< Clinton zich naar buiten to< zachter en vrouwelijker op len, terwijl ze binnenshuis krachtige politieke mening I Ze werkte mee aan een vei wetsontwerp voor een algei ziektenkostenverzekering. balanceren haar de strot uitlêe: werd pas duidelijk na de escfvo van haar Bill met Monica Le*is ky. Fini met de lange blondejn ren en de leuke jurkjes. Een feel koppie en strak in het broekfi Haar eigen identiteit. Heel tnhi settend. Ml Ansje Monkhorst De tentoonstelling in de Universitef bliotheek, Broerstraat 4 in Groningen duurt tot en met 28 november en lajij opend van ma t/m do van 8.30-22.||.j ïototl :d vr 8.30-17.30 en za en zo van De toegang is gratis.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2