SERVICE archi tectuur (g@ SPEURDERS Koolraap met ham en appel Sterke afkoeling Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 vrijdag 12 NOVEMBER 20& CD VAN DE DAG Genre: rap Eminem Encore Universal 0602498 646717 Merkwaardig, die overeenkomst tussen Tiger Woods en Eminem. De uitblinkende zwarte golfer en de dominante blanke rapper lij ken beiden op hun dertigste over hun hoogtepunt. Sinds het uit lekken van dit langverwachte vierde album wordt 'Em' op hiphop sites uitgemaakt voor alles wat lelijk is: de raps zouden niet deu gen, de productie mager, de beats slap. Encore is beslist zijn min ste plaat tot dusver, maar sommige nieuwe stukken behoren juist tot zijn beste werk. Met twee excuus-songs trekt hij zelfs op over tuigende wijze het boetekleed aan. In Yellow Brick Road excuseert Eminem zich voor een jeugdzonde: een door het Amerikaanse blad The Source geopenbaarde demo waarin hij racistische op merkingen maakte. In Like Toy Soldiers neemt hij afstand van zijn zinloze gebekvecht met rapper Jay Z: 'I spent so much energy om it/Honestly, I'm exausted'. En dan is er nog een pittig anti-Bush- betoog in Mosh en een gevoelige ode aan dochter Hailie (Mocking bird). Wat rest is meestal vulling. Zonde dat zo'n rapper getuige de hoesfotografie zijn pistool leegschiet op zijn publiek en uiteindelijk zichzelf. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: architectuur Mariëlle Hageman en Jan Derwig (fotografie) De Nederlandse architectuur 1000-2005 uitg. Thoth Prijs: €14,90 Onder de overzichten van de Nederlandse architectuur zijn er maar weinig die de hele periode van de middeleeuwen tot onze tijd beslaan. Het is ook niet niks, de hoogtepunten uit duizend jaar geschiedenis samenvatten. Hageman waagt zich er aan, en zij doet dat in een boek dat weliswaar bijna 400 pagina's telt, maar dat door zijn formaat eerder aan een bureau-agenda doet denken dan aan een wetenschappelijk standaardwerk. De auteur heeft 350 ge bouwen geselecteerd die de bijzondere eigenschappen van onze architectuur moeten representeren, en ze heeft haar keurkorps verdeeld over acht, thematische hoofdstukken. Ieder gebouw krijgt een foto en een praatje. Op Hagemans keuze valt nogal wat af te dingen, evenals op de informatie die zij verstrekt en de hier en daar inconsequente manier waarop sommige hoofdtukken zijn in gedeeld. Toch is dit een handzaam naslagwerkje, voor zowel de geïnteresseerde leek als de professionele architect en architectuur- historicus, al is het maar vanwege de foto's van Jan Derwig. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 3-4 personen Koolraap is er meestal van sep tember tot in het voorjaar. In de maanden september, oktober en november is ze het fijnst van smaak. Later worden de ra pen houtig en soms ook wat gronderig van smaak. Eigenlijk is koolraap nu al een 'vergeten' groente en dat is niet terecht. Kool raap bevat een redelijke hoeveelheid vitamine C. De kooktijd die vroeger werd gehanteerd is inmid dels gehalveerd en be draagt vandaag niet veel meer dan 10 minuten. De smaak is dan optimaal en de koolraap heeft dan nog iets van een 'beet' behouden. Ingrediënten 750 - 850 gram koolraap, schoongemaakt: 200 - 250 gram gekookte ham, dikke plakken; 2 zachtzure appels (goudrenet ten): 1/2 eetl. limoen- of ci troensap: 3 eetl. sinaasappel sap; 40 gram boter; 1 theel. sui ker; zout; witte peper uit de molen. Bereiding Snijd de koolrapen in plakken met een dikte van 1 centimeter. Schil ze en spoel ze in koud wa ter. Maak de plakken droog met keukenpapier en snijd ze in blokjes van 1 cm. Snijd de ham ook in blokjes van 1 cm. Schil de appels en snijd het vruchtvlees eveneens in blokjes van 1 cm. Zet de koolraap op met een bo dempje kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de koolraap 10 -12 minu ten zachtjes koken. Giet ze af en schep ham en appel er luchtig door. Vermeng in een komme tje limoen- of citroensap met sinaasappelsap. Schenk het over de koolraap, ham en ap pel. Voeg daarna de bo ter, suiker en naar eigen smaak eventueel nog wat zout en/of peper toe. Laat alles door en door warm worden. Presentatie Dien het gerecht in een voor verwarmde schaal op. Verdeel het aan tafel over voorverwarm de borden. Geef er gekookte aardappelen of aardappelpuree bij. Lekker knapperig, zelf afge bakken, stokbrood smaakt er overigens ook goed bij. Tip: voeg geen boter toe maar vervang het door 3 - 4 eetlepels (kook) room Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A58 tussen knooppunt De Baars en knooppunt Galder en op de Al tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Azelo. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A27 bij Vianen en A44 bij Haarlemmermeer. Morgen: A2 bij Ouder-Amstel en A28 bij Meppel. Zondag: A37 bij Coevorden en A76 bij Heerlen. HET WEER door Jan Visser Mattias Larsson, verbonden aan de universiteit van het Zweedse Uppsala, heeft onderzocht of de mon diale opwarming (global warming) van invloed is op de sneeuwstatistieken van Zweden. Hij schreef daar een buitengewoon interessant rapport over dat niet alleen 'harde conclusies' bevat maar ook doorspekt is met achtergrondinformatie over de historie van het Zweedse sneeuwdek. Beschouwt men de verschillende regio's afzonder lijk, dan ligt het voor de hand dat het noordelijk deel van Lapland het gebied is met de meeste sneeuw- dekdagen: in 1968 bedroeg het aantal sneeuwdekda- gen daar 229 tegen slechts 168 in 1953. Curieus is dat in geheel Lapland geen enkel jaar uit het kli- maatoptimum (vanaf 1988) in het rijtje staat met een relatief klein aantal sneeuwdekdagen, in het midden en zuiden van Zweden (provincies Svealand en Götaland) is dat wél het geval. Larsson raad af om in Götaland en delen van Svealand nog nieuwe winter sportactiviteiten te starten. Vanaf 1960 is het aantal sneeuwdekdagen in Götaland met maar liefst 40 en in Svealand met 20 procent afgenomen. Frontale uitlopers van een omvangrijke depressie boven het noorden van Europa trekken vandaag over ons land. Regenen doet het vooral op het kou front dat in de loop van de middag en aan het begin van de avond over Nederland koerst. Vanavond be reiken buien het noorden van het land: gelet op de sterke afkoeling in de bovenlucht is er kans op hagel a eei arna et in IK- K ?ens and. lezu en onweer. De wind waait vandaag uit het zuidwes ten en is aan de kust krachtig, vanavond een naar noord tot noordwest ruimende en tot hard of storm- ïond lig Of Da} Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: 3. Dat stuk wordt met liefde gespeeld (7); 6. De sch had een deugniet nodig (6); 8. Daar krijg je goed las mee! (4); 10. In elkaar gedraaid door onenigheid (5); 12. Korting op een valletje (5); 13. Prima aanwijzing voor een spits (6). Verticaal: 1. Engelse kijk op de mode (4); 2. Aan een snoek gel pelde vis (5); 4. Het aardige is dat coupletten geen h deksels nodig hebben (4); 5. Aangetekend voor het el men (7); 7. Maak carrière als een plant! (6); 9. Die Europeaan is in een ogenblik terug (3); 11. Weddens waar muziek in zit (4). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Slaapstad; 9. meid; 10. Nero; 11. et; 12. Eli; 14. eg; 15. flets; 17. reu; 19. Oka; 21. elp; 22. ome; 23. pad; 25. Mao; 27. Aruba; 30. ea; 32. aai; 33. nw; 34. blak; 36. evoe; 38. striptang. Verticaal: 1. Smeer; 2. let; 3. ai; 4. adel; 5. snit; 6. te; 7. are; 8. dogma; 13. 15. Fulda; 16. somma; 18. eea; 20. kea; 23. plebs; 24. qua; 26. omweg; 28. raki; 29. biet; 31. alt; 33. non; 35. ar; 37. va. rlaud

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24