Zuid-Dalmatië: de nieuwe Cóte d'Azur? F TOERISME Maretakken in het Geuldal ppinggids Antwerpen feestdagen in aantocht Je kleerkast natuurlijk h aangevuld. Wie eens iders wil zien dan de [ee-winkelstraten in Ne rf kan daarvoor uitwijken elgië. Antwerpen bijvoor- fyaar een keur van uit- jnde winkels en shops te is. Om het de bezoekers ijkte maken, is er sinds jn gratis shoppinggids die ters in vier talen de weg p het boekje is de stad in jnkelzones opgedeeld jr deelgebied alle infor- pver parkeren, pinauto- taxi's en andere nuttige or shoppers. Het boekje g op te halen bij het toe- jureau aan de Grote en aan de balie van jjingin Astridplein 26. name hortus irdag 20 november de Amsterdamse Hor- ticus brede voorlich- ;even over Suriname. De itiemiddag begint om en eindigt om vijf uur. ie komt steeds meer in toeristische bestem- b de mogelijkheden voor •n en reizigers die rust avontuur zoeken zijn dit land vol natuur. Di- Immink van Surinam ys zal in de tropische de recreatieve mogelijk- van dit stukje Zuid-Ame- |de doeken doen. De en- rijf euro. r kerstmarkt 1 de grens {vindt het verschrikke- knder wordt er wild van: irkten. Ook in Neder- n oprukkend fenomeen [or de echte kerstmarkt toch naar het buiten- i. NS Travel speelt daar in met een reeks aan- en voor een- of meer- pips naar sfeervolle jrkten in onder meer (ld, Engeland en Frank- tuurlijk gaat dat per aar wie wil kan ook met i auto. Prijzen variëren mro voor een dagje (één overnachting, ei- roer) tot 165 euro voor jen Berlijn (met zo'n rerschillende kerst- li. Voor meer informa- >30-2977 291 en www.n- VRIJDAG 12 NOVEMBER 2004 jersport ïland idair op irancisco Nog maar twee jaar geleden was winkelen in Dubrovnik aardap pels kopen, nu gaan panden voor hogere bedragen weg dan in Amsterdam. De stad is hard op weg een nieuw Saint-Tropez te worden en Zuid-Dalmatië een nieuwe Cöte d'Azur. door Cees van Zweeden Net buiten Dubrovnik, aan de kustweg naar het zuiden, is een parkeerplaats die geen reiziger ongeroerd laat. Geliefden vallen er elkaar in de armen, kinder hoofdjes steken gebiologeerd boven de vangrails uit, handen zoeken wanhopig naar came ra's. Een ouder echtpaar uit München staat minutenlang vastgenageld aan het asfalt, voordat zij zegt: „Dit is onge looflijk, toch?" Beneden baadt de middeleeuw se stad in het zonlicht, met zijn kloosters, paleizen en marme ren straten. Daarachter rijzen eilanden van smaragd op uit een zee die blauwer is dan blauw. Nergens is ook maar een vierkante meter beton te zien, of een moderne villa, of zelfs maar een zwembad. Niemand verlaat de parkeerplaats zonder eerst op de knop te hebben ge drukt. En op de foto staan slechts drie dingen: rode daken, groene eilanden, blauwe wate ren. Niet ver van de parkeerplaats wordt deze herfst een begin ge maakt met de aanleg van een golfterrein, dat volgend jaar in gebruik wordt genomen. „Het zal de mooiste van Europa zijn", zegt Franjo Marijanovic, een makelaar, zelfverzekerd. „Geen enkele golfbaan heeft zo'n uitzicht." Saint-Tropez Nog maar twee jaar geleden was winkelen in Dubrovnik aardappels kopen, nu gaan panden voor hogere bedragen weg dan in Amsterdam. „Toen wij in hier een modezaak van Vanja Strok openden, werden we voor gek verklaard", zegt Zrinka Jelavic, die de public re lations doet voor onder meer het 5-sterrenhotel Excelsior. „Nu zijn er al een Escada-bou- tique, een Baldanini-schoenen- zaak en een modewinkel van Brioni." Dubrovnik is hard op weg een nieuw Saint-Tropez te worden. Beroemdheden verruilen in drommen de Provence en Toscane voor Zuid-Dalmatië. Bill Gates houdt van Hvar, Da vid Beckham wil naar verluidt een mausoleum in Cavtat ko pen, prinses Caroline van Mo naco zou op een privé-eiland azen. Het bestemmingsplan wil van Zuid-Dalmatië een 'upmarket' bestemming maken, zoals het in jargon heet. De natuur moet geconserveerd worden, groot schalige projecten vermeden, hotels opgewaardeerd. Behalve de golfbaan boven de oude stad moet er nog een ten noorden van Dubrovnik komen en twee in Konavle, de ongerepte streek die aan Montenegro grenst. In Montenegro is nog een vijfde baan gepland. Cavtat, een middeleeuws stadje aan de Dubrovnik Rivièra, krijgt een nieuwe haven omdat de oude te klein is geworden voor de immense privé-jachten die er in de zomermaanden aan- Beneden baadt de middeleeuwse stad in het zonlicht, met zijn kloosters, paleizen en marmeren straten. meren. Het krijgt ook een zoge naamd 'boutique-hotel', geves tigd in een oude school, voor mensen met uitzonderlijk diepe zakken. Geen oorlogsschade De oude stad Dubrovnik, twaalf jaar geleden gehavend in de oorlog, is inmiddels geheel her steld. Kniesoren vallen over de nieuwe dakpannen, die iets te rood zouden zijn. Maar de meeste bezoekers zijn verbaasd geen oorlogsschade meer te zien. Volgens oudgediende toeristen ziet de stad er zelfs beter uit - .-*^1 "i SSjT-HHAtjUiii IMIA- [avian Wintersports peel verzorgde winter- js aan naar Finland. Een in maart van dit jaar groot succes. In de- moeten de eerste echte jgasten vertrekken. /eldig land om een jortvakantie te houden (lleen omdat je er zo- ir kunt doen dan skiën toarden. De beleving is en wel tegenovergesteld (der positieve kanten (ersport in de Alpenlan- I promoot het bedrijf, keer over wil weten is op een informatie- 'e maandag 6 decem- ït gehouden in Snow- Spaarnwoude. Aan- PO uur. Zie ook indinavianwinter- en langs »ms leven irschijnt het boek s Brabant - Lezend id door mystiek Bra- dit boek negen verha- het rijke roomse leven t in Noord-Brabant kan •^prvaren. Het boek bevat Jnetsroutes die langs dè 'In de verhalen voeren, om drie nieuw ontwik tsroutes. Deze voeren kken waar bijzonder f erfgoed is te vinden, den variëren van 30 )meter. Het boek is 0 euro verkrijgbaar bij ntse VW kantoren, de •ekhandels in Neder- lok te bestellen via rismebrabant.nl. De Pilepoort, hoofdingang tot de oude stad. Dubrovnik is hard op weg een nieuw Saint-Tropez te worden. dan voorheen. Er is een oor logsmuseum bijgekomen, en sommige gebouwen waren so wieso toe aan grondige restau ratie. Het magnifieke Franciscaner Klooster, dat 's werelds oudste werkzame apotheek herbergt, bleek onder zijn gepleisterde muren tal van geheimen te be waren. Bij de restauratie kwa men fresco's, gotische ramen en onvermoede bogen te voor schijn. „Het klooster dateert uit de 14de eeuw", zegt Padra Si- kic, de abt. „Maar we kenden zijn vroegste geschiedenis niet. Alle gegevens daarover waren in 1667 verloren gegaan, toen de stad door een zware aardbe ving werd getroffen." De kloosterbibliotheek, die meer dan 70.000 boeken bevat, blijft voor toeristen gesloten. Maar Dubrovnik en de andere middeleeuwse steden in Zuid- Dalmatië (Cavtat, Ston, Korcu- la) hebben genoeg te bieden om bezoekers van het strand te houden. En anders dan de Cöte d'Azur wordt Zuid-Dalmatië in de zomer niet overlopen door r^a m Foto's: Zeljko Tutnjevic toeristen. De hele streek, die bijna 200 km lang is, heeft am per 60.000 bedden, waarvan de helft bij particulieren. Maar het is niet alles goud wat er blinkt. Zuid-Dalmatië ont beert nog steeds een keur van goede restaurants. „Onze klan ten roemen allemaal de prach tige landschappen, de ongerep te natuur, de heldere zee, de oude steden, de vriendelijke mensen", zegt Tara Hawlrins van Croatian Villas, een Lon- dens agentschap dat hoogwaar dige accommodatie aanbiedt. „Maar ze beklagen zich over het voedsel." Wie niet van vis of pizza houdt, heeft een probleem. „Veel goe de koks hebben tijdens de oor log Kroatië verruild voor Italië, waar ze meer verdienen", zegt Zrinka Jelavic van Hotel Excel sior. „Wij zijn er al toe overgegaan buitenlandse chefs te rekrute ren. We kunnen ons geen slecht voedsel permitteren. Onlangs hadden we hier Roger Moore, die in ons restaurant zijn ver jaardag vierde. Maar veel gewo ne restaurants moeten zich be helpen met onvoldoende ge kwalificeerd personeel." Een ander probleem is het ont breken van goede privé-accom- modatie. „Veel Kroaten hebben nog de dwaze gewoonte in één gebouw vijftig kleine apparte mentjes te willen proppen", zegt Tara Hawkins, wier Croati an Villas in heel Zuid-Dalmatië slechts enkele tientallen luxu euze huizen en appartementen heeft. „Het gevolg van die schaarste is dat sommige van die huizen duurder zijn dan in bijvoorbeeld Frankrijk." FEITEN CIJFERS Dubrovnik is per auto in twee dagen te bereiken. Vanaf volgend jaar is de autoweg naar Makarska klaar, waarna de rit over de fa meuze Jadranska Magistrala nog twee uur vergt. Croatia Airlines vliegt ('s zomers) rechtstreeks naar Dubrovnik. 's Winters alleen via Zagreb. Info: www.croatiaairlines.hr, tel. 020 3164 280. Er zijn campings op het schiereiland Peljesac, bij Kupari bezuiden Dubrovnik en bij het vissersdorp Molunat vlak voor de grens met Montenegro. Goedkope kamers zijn te boeken via www.adriatica.net, luxueuze huizen en appartementen bij www.croatianvillas.com. Algemeen: Kroatisch Verkeersbureau, Postbus 277, 2800 AG Gou da, tel. 0900 2022 102, mail: info@kroatischverkeersbureau.nl, website: www.kroatischverkeersbureau.nl. Zie ook http://kroatie-dalmatie- .pagina.nl. Websites Dubrovnik: www.dubrovnik-online.com;http://web.tzdubrovnik.hr; http: /www.dubrovnik4u.com; Websites Dalmatië: http:www.dalmatianet.com; http: //dalmacija.net/site/home; http://www.dalmatia.info. t vliegt met ingang van J05 van Schiphol naar isco in Califomië. De- opt via een stop op Bn Keflavik op IJsland, loemde datum wordt liphol vijf keer per let naar IJsland gevlo- jee maal per week fcd op San Francisco. Bi wordt dat per week |op IJsland en vier keer jnd op San Francisco, len op San Francisco litgevoerd met een |7 met een capaciteit raelen waarvan 30 in pss class. Reizigers van Toord-Amerika hebben Ijkheid hun reis zon- jnende kosten te on- p voor een bezoek aan door Gerard Chel Heuvelland, Mergelland, Krijt land. Verschillende namen voor het land dat zich Zuid-Limburg noemt. Met als klaterend mid delpunt de Geul, die snel en slingerend stromend een magnifieke wereld heeft gecre- eerd. Voorbeeldige vallei voor een weekeindje-lekker-weg-in- eigen-land. Lemiers, Wahlwilier, Camerig en Cottessen. Heerlijke namen waarbij je je al snel in 'n vreemd en ver buitenland waant. Niets is minder waar, al zal voor menig Hollander deze heuvelachtige uithoek altijd blijven voelen als iets van 'over de grens'. Dat maakt het voor ons, van boven de rivieren, na-' tuurlijk zo aantrekkelijk. Even een weekeindje weg in eigen land en toch alle dagen steeds maar weer denken dat je je pas poort bent vergeten. Nu is dat in Zuid-Limburg niet zo moeilijk, want te voet, per fiets, op het paard, met de auto, of in een heteluchtballon als het moet, zijn de toch al ver vaagde grenzen snel overgesto ken. Voordat je er erg in hebt, zit je in België, de Voerstreek, Duitsland. We zullen er dit weekeinde, soms per toeval, di verse malen geraken. Maar daar is het ons niet om te doen. Nee, wij willen een paar fikse wandelingen op onze con duitestaat kunnen bijschrijven. Met na afloop uiteraard een warm bad en een stevig maal. En ziedaar, na enig zoeken op internet biedt het NH Zuid Limburg Hotel in Epen een ar rangement dat ons aanspreekt: wandelen, sauna en lekker eten. Het hotel kent, zo blijkt bij aan komst, weliswaar alle stereoty pe ingrediënten van een keten - hotel, maar biedt door zijn lig ging bovenop de 210 meter ho ge heuvel aan de rand van het Onderste Bosch een sprookjes achtig vergezicht. Zelfs vanuit het restaurant - prima keuken overigens - blikken wij tot ver in België. Eli Heimans We worden wakker en zien zo waar de zon, die de glooiende landerijen in een diffuus licht zet. Terwijl de rest van Holland onder een grijs vergiet ligt en nat wordt, gaat hier in de Lim burgse heuvelen de jas uit en overwegen we zelfs even zon necrème mee te nemen. Het is dus toch waar: in het zuiden van het land een paar graden warmer. We houden ons netjes aan de routebeschrijving van het hotel, al kopen we bij de lokale VW wel enig ander kaartmateriaal ter nadere oriëntatie. 'In het spoor van Eli Heimans' is de 8,5 km lange wandeling gedoopt en zal ons de komende uren over heuvelen, in een watermolen, tussen meidoornheggen, langs vakwerkhuisjes, over weides met grazende Schotse Hooglan ders en door gaarden met hoogstamfruitbomen leiden. Hoogstamfruitbomen? Nabij het gehucht Camerig, met en kele fraaie vakwerkhuisjes en 'n -I Een vakwerkhuisje, zo'n ander typisch Zuid Limburgs accent. Foto's; GPD ietwat groot uitgevallen boerde rijcamping, ligt de Bellet, een stokoude boomgaard met forse bomen. De kronen hebben de vorm van hun vruchten, de bre dere dragen appels, aan de ho gere hangen peren. Vrijwilligers rapen het fruit waarvan het le venselixer 'Eau de Vie de Lim- bourg' wordt geperst. Onderwijzer Heimans, een van de oprichters van Natuurmo numenten, deed ooit in het Geuldal bodemonderzoek en vond er fossielen. We dalen af naar de groeve die naar hem is vernoemd en ook wel wordt ge zien als het oudste stukje Neer- lands bovengrondse bodem, met een leeftijd van zo'n 270 miljoen jaar. Zelfs voor ons le ken zijn de verschillende lagen leisteen duidelijk zichtbaar. Er boven ligt het seismologisch station van het KNMI, dat ge wetensvol het beven van de aarde registreert. Slechts 'n enkele maal voert de wandelroute ons over het asfalt, meestentijds zetten we gelukkig onze stappen op onverharde kerkepaden door het land of op door regen uitgeholde kiezelpa den. Draaihekjes voorkomen dat het vee de wei verlaat. De hond moet aan de lijn, uiter aard. Wij verbazen ons telkens weer over het magnifieke uit zicht. Heuvels, dorpen en kerk torens ver aan de einder teke nen zich verrassend scherp af. Hoge populieren begeleiden ietsje verderop de meanderen de Geul, die doorgaat voor 's lands snelst stromend riviertje. De Geul vindt zijn bron nabij Lichtenbusch, tegen de Bel gisch-Duitse grens en maakt derhalve een behoorlijke om weg om bij Bunde in de Maas te vloeien. Maretakken Op sommige plekken zien we hoe de stroming ongenadig de oevers slijt. De buitenbochten steil en grillig en voortdurend afbrokkelend, de binnenboch- ten glooiend en aanslibbend. Nu de bladeren van de bomen zijn gewaaid is goed te zien hoe de maretak zich aan de takken heeft vastgekleefd. De beze machtige plant, een halfpara- siet, vormt zich tot een grote bol en vanuit de verte lijken het grote, verlaten vogelnesten, 't Zinkviooltje heet de lokale fietsverhuurder. De Geul voert vanuit België zink en lood aan waardoor in het dal kenmer kende planten zijn ontstaan zo als de zinkboerenkers en dus ook het zinkviooltje. Niet dat we ze zien, maar het is altijd nuttig te weten. Over het bruggetje naar water molen de Volmolen. We heb ben geluk want de schoepen la ten zich door de Geul rond draaien zodat achter de muren de molensteen de graankorrels fijnmaalt. Vlakbij ligt buurtschap Cot tessen dat terecht wordt om schreven als een van de mooi ste stukjes landschap die ons land rijk is. Bossen, weides, houtwallen, heggen en beekjes omsluiten dit reservaat, dat bo vendien wordt opgesierd door een fraaie vakwerkboerderij. Zo'n ander typisch Zuid Lim burgs accent. Opgetrokken uit leem, mest, stro, wilgen- en ei kenhout. Nu wit gekalkt, maar oorspronkelijk beige van kleur. Eigenlijk een soort skeletbouw, die vakwerkhuisjes, en zo zou den ze ook ooit bedoeld zijn le zen we ergens: om snel een wo ninkje te kunnen bouwen. Carolus Thermen Het pittige jubileumbiertje van de Gerardushoeve is de opmaat voor een activiteit van geheel andere garnituur: het sauna landschap van de Carolus Ther men in Aken, onderdeel van het door ons gekozen arrangement. 'Het is hier net zo stil als in een Raststatte langs de Autobahn', moppert een bezoekster op de We worden wakker en zien zowaar de zon, die de glooiende landerijen in een diffuus licht zet. website van Carolus, die wij een paar dagen eerder thuis hadden geraadpleegd. Om ons ervan, ter voorkoming van pijnlijke misverstanden, te vergewissen dat het stoomgedeelte zwem- broekvrij is. Bij de entree krij gen wij een chip om de pols die toegang geeft tot de baden en waarmee we alle extra's kunnen betalen - het echte afrekenen geschiedt na afloop. Inderdaad, rustig is anders deze zaterdagmiddag maar het stoort niet en we kunnen alle sauna's, stoombaden en aarde en steengrotten nemen die we willen. Om te voorkomen dat alle relaxstoelen permanent be zet zijn, wordt aan de 'Liebe Gaste' met succes gevraagd geen handdoeken ter reserve ring op de ligstoelen te drape ren. Een beleid dat niet lukt in de rustruimte met open haard. Mede-saunagangers lezen er complete romannetjes uit. Dat duurt ons, na 3,5 uur zweten, te lang. Wanneer we later het bonnetje controleren, ontdekken we dat de chip van Carolus een eigen ritme kent. We blijken de sauna zowaar een kwartier eerder te zijn binnengeslipperd dan de parkeergarage. En de chip be gint al te tellen als je bij de re ceptie staat en tikt lekker door als je eerst even in het winkeltje handdoeken huurt. Hoezo 'Lie be Gaste'? De volgende dag veteren we, geheel verschoond, opnieuw de wandelschoenen vast om het andere deel van Epen te ver kennen. Na afloop waarvan wij, veel te laat natuurlijk, voor het eerst dit weekeinde de vork zet ten in een stuk verse vlaai. De Heimansgroeve, het oudste stukje Neerlands bovengrondse bo dem. FEITEN CIJFERS Arrangement: 'Genieten van de herfst in Zuid Limburg'. Aangeboden door: NH Zuid Limburg Hotel, Julianastraat 23a, 6285 AH Epen, tel. 043-4551818, e-mail nhzuidlimburg@nh-ho- tels.nl, www.nh-hotels.com. Thema: Wandelen en/of fietsen door het Zuid-Limburgse Heuvel landschap plus bezoek aan de Carolus Thermen in Aken. Inhoudend: 2 overnachtingen, 2x ontbijt, lx diner, 2 wandelrou tes, voucher voor warme chocolademelk of glühwein en 3,5 uur opwarmen in de Carolus Thermen in Aken. Prijs: 129,50 euro p.p., excl. dranken. Extra's: gebruik sauna 12,50 euro, solarium 4,50 euro, dag fietshuur routekaart lunchpakket 10 euro. Huisdieren op aanvraag. Gebruik zwembad is gratis. Bijzonderheden: Bij de VW's in de diverse dorpen zijn vele auto-, wandel-, ruiter-, ATB- en fietsroutes te krijgen, alsmede informa tieve folders van onder meer Staatsbosbeheer, Natuurmonumen ten en Het Limburgs Landschap. Info Carolus Thermen: www.carolus-thermen.de; Op diverse plaatsen worden de komende herfst- en wintermaan den begeleide wandeltochten georganiseerd. Informatie daarover bij de lokale VWs, zie onder meer www.vwzuidlimburg.nl.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21