[ederlandse Israël en Palestijnen praten weer over vrede oers lid van irreurgroep Zonnevylle woest over 'doodsteek-advertentie5 Gereedschap zens bekeerden zich tot islam Remkes overleeft debat moord op Van Gogh Leids Werkhotel voor probleemjeugd is fiasco ■KZ3MX» I Goed WonËi Goed Wqnen Leidsch Dagblad vrijdag 12 NOVEMBER 2OO4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad (g0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar speurder@hdc.nl Te!.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Twee eeuwen First Lady's: trendsetters of trendvolgers? 'In de geest van Rembrandt' op de Beestenmarkt Paulus Egberts eist nog veel meer van zichzelf zaterdag 1,70 Yasser Arafat vandaag begraven bij zijn hoofdkwartier in Ramallah ;/anp - Onder de zeven b die gisteren bij diverse ies in het land werden len, zijn twee Neder- iers. Ze hebben zich "r geleden tot de islam be- p hebben een Nederland- Ier en een Amerikaanse e oudste broer werd na e belegering in de Haag- léunisstraat gearresteerd jnet een andere verdach- ik de Nederlandse natio- mannen, 19 en 22 jaar brden verdacht van deel- aan een terroristische fatie. Ook verdènkt justi- i van poging tot moord arrestatieteam dat de 1de aanhouden. Ze wor- indaag in Rotterdam ;id. i de twee is Jason W. jj raakte gewond bij zijn Wing en Ügt in het Sche- e gevangenisziekenhuis, 'gde zijn advocaat. Jer- [w., de 17-jarige broer jon, werd aangehouden tsfoort. on W. is bekend dat hij [act stond met Samir A., {ler meer verdacht wordt nen voor een aanslag erdachte in de Van Gogh-moordzaak. Gisteren werd ook bekend dat drie per sonen die door de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) worden gerekend tot het zogeheten Hofstadnet werk, een vermoedelijke ter reurcel, in juni naar Portugal zijn gereisd, kort voor het begin van de Europese voetbalkampi oenschappen. De AIVD tipte de Portugese autoriteiten hierover. Twee dagen na de tip arresteer den de Portugezen de leden van het netwerk, zo blijkt uit een bijlage van de brief die de ministers Donner van justitie en Remkes van binnenlandse zaken naar de Tweede Kamer stuurden. De Portugezen zagen 'extremistische moslims uit Ne derland' als potentiële bedrei ging voor het grootschalige sportevenement en werden naar Nederland uitgezet. De AIVD sprak onder meer met een van de drie, een zekere E., die zegt dat hij bij Mohammed B., de vermoedelijke moorde naar van Theo van Gogh, heeft gewoond. Ook heeft E. met hem koranles- sen gevolgd. Hij vindt B. een „gevaarlijk persoon". parijs/cairo-gpd - Het overlij den van de Palestijnse presi dent Yasser Arafat, gisteroch tend vroeg in een ziekenhuis bij Parijs, heeft geleid tot specula ties over een nieuw vredesover leg tussen Israël en de Palestij nen. De Israëlische premier Ariel Sharon speculeerde daar open lijk op, mits Arafats opvolgers zich 'verantwoordelijk' gedra gen. „Er is een kans", erkende ook minister van financiën Benjamin Netanyahu. „Maar dan zal het Palestijnse leider schap terrorisme en corruptie moeten bevechten." Het lichaam van Arafat (75) is vannacht naar de Egyptische hoofdstad Caïro gebracht, waar hij vanmorgen wordt herdacht met militaire eer en in aanwe zigheid van veel prominente gasten, onder wie minister van buitenlandse zaken Ben Bot. Vanmiddag zal Arafat bij zijn hoofdkwartier in Ramallah, op de westelijke Jordaanoever, worden begraven. In een be tonnen sarcofaag, in zand dat van de Tempelberg in Jeruza lem is gehaald. De Palestijnen hebben gisteren de taken van Arafat verdeeld. De nieuwe leider van Arafats Fatah-beweging, hardliner Fa- rouk Kaddoumi, toonde zich bereid tot vredesonderhande lingen. „Sla ons de olijftak niet uit de handen", verklaarde hij richting Israël. Minister Bot sprak van 'een goede mogelijkheid nieuw elan in het vredesproces te krij gen'. Nederland is tot 1 januari ook EU-voorzitter. Terwijl in de Palestijnse gebie den de bevolking luidkeels treurde om de dood van Arafat, werd de president internatio naal geprezen als een groot strijder voor de Palestijnse zaak. De Amerikaanse president COMMENTAAR int« hc H I p. overlijden van de Pales- e eider Yasser Arafat gloort heel klein beetje hoop vatting van het vredes- in het Midden-Oosten, was hét symbool van de 'oor een onafhankelijke nse staat In dat streven hij uit tot de aartsvijand lël maar ver- de hij zich ook zijn Arabische m. Het is tra- vast te stel- Arafat eigen- j jaren geleden politieke eind was geko- :he premier Sharon gisteren zelfs de naam it in de mond te ne- :h speculeerde hij - in van de Amerikaanse it Bush - openlijk over op een nieuw vredes- met de Palestijnen. Ook estijnse havik, zoals de El Fatah-leider Khad- toonde zich gisteren itig in de gedaante van luif. Hoewel alle par- li bewust zijn van de die- »f die overbrugd moet is met de dood van Ara groot politiek obstakel YASSER ARAFAT 1 too voor vrede verdwenen. Een eerste voorwaarde voor vre de is dat het Palestijns leider schap eensgezindheid toont en niet ten prooi valt aan verdeeld heid. Als een interne machts strijd uitbreekt, wordt het Israël wel erg gemakkelijk gemaakt achterover te leunen en de Pa lestijnen tegen el kaar uit te spelen. Er zal snel een nieuwe Yasser Arafat moe ten opstaan, waar mee duurzame af spraken gemaakt kunnen worden. Van Sharon mag worden ver wacht dat hij voortbouwt op de akkoorden van Oslo. Dat bete kent dat Israël zich terugtrekt uit Palestijns gebied en dat af spraken worden gemaakt over de verdeling van de voor beide partijen heilige stad Jeruzalem. Vrede in het Midden-Oosten is echter niet mogelijk zonder de bemoeienis van de Amerikaanse president Bush, die daarmee de kans krijgt de westerse en isla mitische wereld dichter bij el kaar te brengen. Die kans mag hij niet laten lopen. Hugo Schneider Het lichaam van de overleden Palestijnse president Yasser Arafat wordt met militair ceremonieel uit het vliegtuig gedragen dat hem van Parijs, waar hij gisternacht overleed, naar de Egyptische hoofdstad Cairo bracht. Daar, zijn geboorteplaats, is vanmorgen een herdenkingsdienst, waarna zijn lichaam per helikop ter naar Ramallah op de westelijke Jordaanoever gebacht zal worden voor de begrafenis. Foto: Reuters George W. Bush zei onder meer: „De dood van Yasser Ara fat is een uiterst belangrijk mo ment in de Palestijnse geschie denis. Wij hopen dat de toe komst vrede brengt en het ide aal wordt verwezenlijkt van een Palestijnse staat die op vredige wijze naast zijn buren kan be staan." Premier Jan Peter Bal kenende: „Heeft Arafat tijdens zijn leven niet de geboorte van een Palestijnse staat mogen meemaken, wij zullen blijven bijdragen aan de realisatie van de idealen van het Palestijnse volk. De Palestijnen kunnen blijven rekenen op de onver minderde steun van Neder land." En VN-secretaris gene raal Kofi Annan: „Bijna vier de cennia symboliseerde hij de na tionale idealen van het Pales tijnse volk." Pagina Buitenland: Ramallah rouwt om Arafat Uitvaart Arafat De uitvaart van Arafat wordt vandaag rechtstreeks uitge zonden op Nederland 2. Vanaf 09.45 uur de plechtig heid in Caïro; later is op Ne derland 2 ook de begrafenis in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever te zien. Lekkende AlVD'er was tolk Arabisch utrecht - De AIVD-medewerker die staatsgeheimen zou hebben gelekt aan een vriend van Mo hammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, werkte als tolk Arabisch voor de veilig heidsdienst. De man, Othman Ben A., komt uit Nijmegen. Af gelopen zomer stuurde hij ver slagen van observaties en tele foontaps naar vrienden die door de veiligheidsdienst wer den geschaduwd. Politie pakt gewapend viertal breda - De politie heeft gister ochtend in Breda vier mannen van Marokkaanse afkomst uit Amsterdam aangehouden. Ze hadden in hun auto verschil lende vuurwapens liggen. Twee agenten zagen tijdens hun surveillance een Volvo staan met beslagen ramen, waarin de vier mannen (19, 20 en 21 jaar oud) lagen te slapen. Bij controle vonden de agenten vuurwapens. Hoeveel en wat voor vuurwapens precies, kon een woordvoerder van de poli tie gisteren nog niet zeggen. „De vier verdachten beroepen zich tot nu toe op hun zwijg recht. Het enige wat ze zeggen is dat ze op doorreis waren naar Amsterdam en even wilden sla pen", aldus de woordvoerder. Veel doden door brand in Siberië moskou - Door een brand in een appartementencomplex in het Siberische Kysyl hebben minstens zeker 24 mensen de dood gevonden. De autoriteiten verklaarden gisteren te vrezen dat het aantal slachtoffers nog verder kan oplopen. Aanvanke lijk meldden reddingswerkers negentien doden te hebben ge vonden in de resten van het houten complex. Het is volgens de autoriteiten vooralsnog on duidelijk wat de brand heeft veroorzaakt. door Saskia Stoelinga leiderdorp - Burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp heeft de medewerkers van muziekschool Rijnakkoord een brief op poten geschreven over een adverten tie die zij plaatsten in het Leiderdorps Weekblad. „Zeer ongepast en smake loos", vindt hij de tekening van een dolk die in muzieknoten is gezet. Het even eens gebruikte woord 'doodsteek' zint hem net zo min. Zonevylle vindt het symboliek die niet past 'in deze ont wrichte samenleving' na de dood van Theo van Gogh. Zonnevylle heeft de medewerkers van de school schriftelijk laten weten dat zij 'geen betrokken burgers zijn'. .Anders had u in deze dagen nooit een dergelijke tekening en een dergelijk woord ge bruikt. Op deze wijze draagt u zeker niet bij aan alle initiatieven om de rust en veiligheid voor de burgers zeker te stel len", aldus de woedende burgemeester. De medewerkers van de muziekschool willen niemand kwetsen met de adver tentie, maar duidelijk maken hoe ver drietig ze zijn dat de in hun ogen goed lopende school, met 24 docenten en 550 leerlingen, in de raadsvergadering van twee weken geleden 'op een geniepige wijze om zeep is geholpen'. Namens het personeel zegt Marjan Jaspers: „Wij hebben per e-mail moeten vernemen dat we volgend jaar niet meer bestaan. Er is niemand die onze belangen waar borgt of behartigt. We hebben geen di recteur en wethouder MacGillavry, die voorzitter is van ons bestuur, laat ons als een baksteen vallen. De manier waarop wij worden behandeld raakt niet alleen ons hart, maar ook de ziel van ons werk." „Toen wij nadachten over een te genzet - en dat was overigens al vóór de dood van Van Gogh - hebben we niet kunnen voorzien wat er op ons af zou komen. Dolk en doodsteek zijn woorden die we al eeuwen in de Nederlandse taal gebruiken. Twee weken geleden zou niemand daarover zijn gevallen. We zit ten nu in een hype. Natuurlijk besef ik de commotie, maar we hebben dit echt niet met opzet gedaan." Burgemeester Zonnevylle voelt het ab- den haag/gpd - Minister Rem kes van binnenlandse zaken heeft vannacht in de Tweede kamer het debat over de moord op Theo van Gogh politiek overleefd. Na intern beraad be sloot de WD-fractie, ondanks de stevige kritiek op partijge noot Remkes, dat de minister mocht aanblijven. Minister Donner (justitie) en Remkes hielden vol dat vooraf niet in te schatten viel dat Van Gogh werkelijk gevaar liep. De moord op Van Gogh was vol gens het kabinet niet te voorko men geweest. „Mohammed B. was geen frisse jongen", be toogde Remkes, maar er kon niet worden voorzien dat hij het op Van Gogh had gemunt.In de Kamer bestaat brede steun voor een serie maatregelen die het kabinet wil nemen om het radi cale terrorisme beter te bestrij den. Het gaat onder meer om extra geld voor de AIVD, extra middelen voor het beveiligen van personen en objecten en mogelijkheden om radicale moskeeën te sluiten of haat zaaiende imams te weren of uit te zetten. Ook wil het kabinet personen met een dubbele na tionaliteit die zich schuldig ma ken aan terroristisch geweld, hun Nederlanderschap ontne- (advertenties) Gratisl Doorstart moet initiatief redden Zijlbaan 20 twinkoibouicvani -d« Baanderij~i. Leiderdorp, Tel. 071 5818888 BIJ UW DAGBLAD! door Rody van der Pols leiden-Het Werkhotel in Leiden voor jongeren met woon- en werkproblemen is mislukt. Door het ontbreken van bege leiding hebben de ongeveer 25 bewoners hun leven niet 'op de rails' gekregen, zoals de bedoe ling was van het project. Een doorstart onder Cardea Jeugd hulpverlening moet het Werk hotel van de ondergang redden. Het Werkhotel aan de Sma ragdlaan is in het leven geroe pen voor jongeren tussen de 17 en 27 jaar die door onvoldoen de opleiding en problemen in hun woon- en leefsituatie in de knel dreigen te komen. Voor een maandhuur van 472 euro garandeert het Werkhotel niet alleen een dak boven het hoofd, maar ook een werk-leertraject en begeleiding bij persoonlijke problemen. Na twee jaar zou den de jongeren een baan en een eigen huurwoning moeten hebben. Van al deze beloftes is na anderhalf jaar niets uitgeko men, zeggen vier bewoners. Be geleiding is er nauwelijks ge weest, aan banen zijn ze niet geholpen en ook bij andere problemen was er niemand om (advertentie) soluut niet zo. „Ik kan me niet voorstel len dat deze hoogopgeleide mensen niet nadenken. Dit k&n niet, dat behoren ze te weten. We zijn nu een dag verder en ik heb alleen maar negatieve reacties ge had. Mensen hebben bij deze adverten tie zeer onaangename gevoelens. En dat moeten we juist zien te voorkomen", zegt hij. „Ik heb het verder niet over de inhoud - dat is vrije meningsuiting, laat dat heel duidelijk zijn." Marjan Jaspers heeft verder nog niets gehoord over de advertentie. „Wij krij gen alleen maar huilende leerlingen en verontruste ouders aan ons bureau met de vraag: hoe moet het nu verder? Wat gaan jullie doen? Waar moet mijn kind heen? Niemand die het weet." De ochtendkrant die weet of jouw zieken huis wel gezond is. aan te spreken. Door de forse huurprijs zijn bewoners verder in financiële problemen ge raakt. De jongeren zeggen 'nooit verder te zijn gekomen dan een intakegesprek'. „Bij binnenkomst werd me van alles beloofd. Ik zou begeleiding krij gen bij het wegwerken van mijn schulden, een budgettraining krijgen en aan een baan gehol pen worden", zegt een 21-jarige bewoner, wiens naam bij de re dactie bekend is. „We zijn nu anderhalf jaar verder. Ik heb nog meer schulden dan voor heen en ben nog steeds afhan kelijk van een uitkering." Door het ontbreken van toe zicht is de flat aan de Smaragd laan een 'broeinest van crimi naliteit' geworden. „Veel bewo ners zijn gestresst, ze hebben fi nanciële en-geestelijke proble men. Dan ontstaat er irritatie en heb je binnen de kortste ke ren een vechtpartij", verklaart een van de jongeren. De politie heeft al herhaaldelijk ingegre pen. Ook moesten bewoners vertrekken vanwege handel in drugs. Pagina Ri: Werkhotel wil doorstart maken 3, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratisl Bovendien spaar ik als vaste •abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel j Johnson Bros ontbijtservies! i Ik betaal: I automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56.70) Adres: Postcode Plaats: Tfelefoon: Geboortedatum: Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bij Frankeerde Stuur de bon In envelop naar Leidsch D Antwoordnummer 127. 1 Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mall: lezersservlce^hdc nl of surf naar www leldschdagblad.nl. I vindt u nadere Informatie I i Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch \Dagblad i 8 712141

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1