REGIO Grensverleggende ideeën uit de regio Een test voor talenten en gaven Een oplossing voor de zee Een inbraakwerend scharnier wrandt-festiviteiten betreft de «- elkaar vlechten Cm Van Gogh heeft geen toekomst meer ->„ HDC970 VRIJDAG 12 NOVEMBER 2004 NAVRAAG 'Nederland is niet baanbrekend genoeg', klinkt het in ondernemersland. 'Als het op vernieuwing aankomt, lijkt het wel een ontwikkelingsland'. Terwijl Innovatie een belangrijk wapen in de (interna tionale) concurrentiestrijd is. Om slimme denkers en 'gewone' mensen tot grensverleggende idee vorming te stimuleren, wordt de ID-NL Jaarprijs voor de beste uitvinding uitgereikt. Dit jaar, op 17 november, voor de vijftiende keer. Drie van de dertig genomineerden komen uit de regio. tekst: Nancy Ubert foto's: Dick Hogewoning 11 van dit particuliere initiatief? 3 iar niet per definitie afwijzend tegenover. Het ligt eraan 5th eest wordt gepland. Want het Rembrandt-festival is er na- ok al. Het mooiste zou zijn Gro i koppeling zou plaatsvin den het particuliere Rem- iest en ons Rembrandt-fes- ze in elkaar overvloeien, kunnen, ik heb goed con- ehot Platteel. Het lijkt me in elk 301 handig om beide feesten k' tijd, maar afzonderlijk van jss houden. Twee verschillen- immaboekjes, dat zou ver- :ijn voor de bezoekers." ^fyculiere feest staat gepland G 6 en 17juli.... is hetzelfde weekend als brandt-festival. Nee, dat zomaar. Zoals ik al zei, bei- n moeten in elkaar worden minder geslaagd, zo'n particulier initiatief? t Centrum Management en de VW organiseren het festi- n met een heleboel vrijwilligers. Ook particulieren dus. rdt het festival alleen maar beter van." hot in de eigen plannen? Vorig jaar hadden we onder andere kluchten, straatto- e levende Nachtwacht. Die zijn in de smaak gevallen bij Za ek. Die onderdelen van het festival willen we dus terug. "'J- illen we graag een groot concert op het water en een takel op de Burcht. Dat kost geld. We zijn op dit moment ig een bid-book op te stellen. Ik hou er niet van als ieder- h. v dat het toch niets wordt. Met zo'n houding wordt het in- koo niks. Ik ben in elk geval heel positief over alle plannen. Ik het prachtig wordt." rman Joustra foto: ANP 79, maandag 12 november !P- De Streekmuziekschool Rijnakkoord heeft dit week open huis gehouden in de gemeenten Leiderdorp, Alkema- iwoude. Leerlingen van de schooi brachten eerst een mu- igramma, daarna was er gelegenheid om vragen te stellen ocenten. Foto: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer v. HDC Media b.y., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van igblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. dt blijft de gemoederen in Leiden bezighouden. Wethouder r|nE*rGeertsema maakte onlangs bekend dat de gemeente haar 1 j ambities wat Leidse be- d - in 2006 is het 400 jaar geleden dat de schilder werd ge- ihoorlijk moet bijstellen, omdat de sponsorgelden minder ie )dig binnendruppelen dan gehoopt. En dan is daar nu het jeZ( van vier particuliere Leidenaars, onder wie Simon Platteel, en groot Rembrandt-feest op poten willen zetten. Volgend 2006. FRANK VAN LEEUWEN van Holland VW en nauw be de plannen voor het 'officiële' Rembrandt-festival bekijkt e positieve kant. Zo 3ds voi UIT DE ARCHIEVEN s E Zo 54, Vrijdag 12 November Wij hebben gisteren een kopje koffie gedronken met een idse parachute-springers, jonge, enthousiaste mensen, die in ziel verknocht zijn aan deze prachtige sport: Berrie W. ten iwer, een oorlogsveteraan in het srpingen, mr F. Molhuysen ff, student in de rechten. Gevaarlijk, dat parachute-springen? E ellers lachen erom. ,,Er gebeuren in verhouding meer onge- het skiën dan bij het parachute-springen en het uit de tram- 3 is bijvoorbeeld vele malen gevaarlijker, jjnd moeten de voorschriften correct worden opgevolgd, want el- vieri eekt zich. Zo had de Leidse student F. Everts een keer pech vierjen 'boom-landing' maakte. Hij blesseerde zijn voet en moest s staken. Natuurlijk hebben wij gevraagd hoe men zich voelt, oor de eerste maal springt. Mr. F. Molhuyzen heeft zijn eerste iinig bewust meegemaakt. „Het^s in het begin griezelig en je irssejomen overdonderd", vertelde hij. ,,Maar als je eenmaal in je hangt en je ziet de wereld onder je langzaam naar je toe ko- voel je je geweldig." Julia .M. G. H<CE rv M, ja iel» ■J. VI ^erC.' irectie: B.M. Essenberg "onl ill: directie.hdcuz@hdc.nl .W. iud Iredactie: Jan Geert Majoor, ze Adriaan Brandenburg elis Üfnjil: redactie.ld@hdcnl :n R ibzv Mik3 lat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 e Bo Btbus 54,2300 AB Leiden insja °7i-5 356 415 Rie 071-5 356 325 Jan tenfax023-5150567 S EVERKOOP m.b.t.: rtnef'3661 «1:023-5150543 khe%68i 3677 ilhandel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 3636 COLOFON Leidsch Dagblad ratis) 5196800 us zv laling (acceptgiro) alleen aut. ine.) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken dennatisch afschrijven van het jaar sgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel. 072 - 5196800. ma t/m vr: 07 30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 1300 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Holland Innovation De uitreiking van de ID-NL jaarprijs staat niet op zichzelf maar vormt samen met het Kennisfestival en de beurs StarTech 2004 het evenement Holland Inno vation. Deze happening voor innovatief en onderne mend Nederland wordt op 17 november gehouden in de Van Nelle Ontwerpfabriek in Rotterdam. De dag is onder meer gevuld met debatten over kennisecono mie en kapitaalmarkt en met innovatieve workshops die zijn gericht op marketing of internationalisering. Op de informatiebeurs presenteren ondernemers hun producten. Ook kennisinstellingen en onderzoeksin stituten kunnen hier hun werk onder de aandacht brengen. Op Holland Innovation maakt een aantal bekende Nederlanders zijn opwachting. Dagvoorzitter is Jan Douwe Kroeske. Het Kennisfestival wordt geopend door Wubbo Ockels en gedeputeerde van de Provin cie Zuid-Holland Asje van Dijk. Verder is aanwezig minister van Onderwijs en Wetenschappen Maria van der Hoeven, staatssecretaris van Economische Zaken Karien van Gennip (die aan het eind van de dag de ID-NL Jaarprijs uitreikt), zeezeiler Roy Heiner, burge meester van Den Haag Wim Deetman en verder Duncan Stutterheim, Reinout Oerlemans, Victor Mul ler, Joop Albeda en vele anderen. De algemene ope ning wordt verzorgd door DJ Tiësto. De organisatie ligt in handen van Bureau voor de In dustriële Eigendom, ID-NL Groep, Kennisalliantie Zuid-Holland, Nederlandse beurs voor investeringen in bedrijven en ondernemingen (NeBIB), Nederland se Orde van Uitvinders en het OntwikkelingsBedrijf Rotterdam. Meer informatie staat op de website: wwwJiollandinnovation.nl. TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Wat dachten jullie van Theo van Gogh voordat hij werd vermoord?" Theo en ik moeten eerlijk bekennen: toen nog niet zoveel. Hij had een dui delijke mening, dat wel. Soms luisterden we naar hem, soms zapten we hem weg. We walgden niet van hem, maar kon den hem ook niet altijd waarderen. „Is dat geen laf standpunt?", zegt Sam. „Je moet toch keu zes maken in het leven? Dat was in de oorlog ook zo. Je kon toch niet een beetje tegen of een beetje voor de Duitsers zijn?" Olivier legt het anders uit: „Oma was vroeger tegen de Beatles. Ze vond dat ze te lang haar had den. Nu houdt ze heel veel van die jongens en hun liedjes." Ik vertel dat ik oma net via de tele foon heb gesproken. Ze vond de moeder van Van Gogh heel goed in haar speech, heel scherp. Mijn moeder voorspelt dat we het rumoer van die Van Gogh jongen gaan mis sen in het straatbeeld. We eten de laatste dagen, geheel tegen onze princi pes, met de televisie aan. Er gebeurt zoveel in Ne derland dat we het ge voel hebben dat we daar beter met z'n allen naar kunnen kijken. De kinde ren verbazen zich steeds weer over de meningen van mensen, die op het scherm verschijnen. Fleur vraagt zich af hoe je aan een mening komt. „Natuurlijk, ik ben tegen moorden, tegen bedrei gingen, tegen geweld. Maar kijk naar Irak, daar gebeurt het dagelijks. Waarom mag het daar wel en hier niet? Ik vind het allemaal zo moeilijk. Ik begrijp het vaak ge woon niet." Ondertussen zien we beelden uit Ivoorkust, waar de hui zen van blanken worden uitgekamd. We zien res ten van de school in Uden. Zowel in Ivoorkust als in Uden zijn de slachtoffers kwaad en verdrietig. Theo begint een betoog over goed en kwaad, dat door Sam zuchtend wordt onderbroken. De kinderen willen geen lan ge betogen. Het moet al lemaal snel en direct. Van het één fladdert het naar het ander. Het is als ouders boeiend om te zien hoe ze niet goed luisteren, maar wel den ken. Ze raken telkens een gevoelige snaar, hoewel ze niet het idee hebben dat ze in een hectische gevaarlijke samenleving staan. „Dit hoort er alle maal bij, dit is toevallig onze wereld", conclude ren ze. „Jullie maken je te veel zorgen. Jullie willen alles onderbouwen." Sam vertelt over de pro testbeweging tegen de oorlog in Vietnam. „Heel veel mensen voelden toen hetzelfde, dan kun je iets in gang zetten." Olivier denkt dat je heel goed kan zien, of beter gezegd kan voelen wan neer iemand slecht is. We zitten er allemaal bo venop. „Hoe dan Ollie?" Toevallig schetst de com mentator op de televisie een beeld van de dader van Van Gogh. „Keurige, goed opgeleide jonge man, die op een gegeven moment een ander pad is gaan bewandelen. Hij kwam onder invloed van het extremisme binnen de Islam." Sam stelt: „Olivier, wij weten echt nu nog niet wat er van jou terecht gaat komen. Wij zijn aar dig, je krijgt een goede opvoeding, maar ver der..." „Sam, luister even", zegt Olivier heftig. „Weet jij dat Vincent van Gogh toen hij nog leefde hele mooie schilderijen maakte. Niemand zag dat. Hij verdiende er geen cent mee. Hij werd gek en depressief. Het ging helemaal verkeerd. Nu zou hij vele malen miljonair zijn. Nu pas wordt hij gewaardeerd. Als hij dat in die tijd had gehad, zou het anders zijn afgelopen." Als ik met Fleur in de au to zit naar de Haagse ho telschool voor een voor lichtingsmiddag - het le ven gaat door - luisteren we naar een radio-inter view uit 1999 met Theo van Gogh. We lachen om het verhaal hoe hij op 18- jarige leeftijd het ouder lijk huis in Wassenaar verliet om op een woon boot aan het IJ te gaan leven. Hij zegt tegen de interviewer: „Op een nacht werd ik midden op het IJ wakker met een boot die was losgeslagen en vol water liep. Ik voel de toen heel goed dat ik dit probleem zelf moest oplossen, mijn ouders om hulp vragen kon niet. Ik wilde immers het huis uit om op dit wrak te gaan wonen. Ik had alle waarschuwingen van de wereld meegekregen." Een kwartier later zitten we aan een tafeltje voor een lunch in het restau rant van de hotelschool. Zo maken we onmiddel lijk kennis met de kunde en vaardigheden van de studenten. Het is gezel lig. Fleur zit tegenover mij. Ze kijkt rond en ziet nog veel meer andere ou ders met hun kinderen. Ze zegt dat ik reuze mee val als moeder. Ze doelt op mijn uiterlijk. We worden aardig bejegend en vriendelijk bediend door de jonge mensen in opleiding. Waarom zie ik dat zo weinig terug in de horeca van Nederland?, vraag ik me af. „Waarom denk je daaraan", zegt Fleur. ,,In de Annie's in Leiden is het altijd heel gezellig en krijg ik mijn drankje echt op tijd." Het is een leuke middag verder. De studenten die de voorlichting geven, hebben alles in zich om Fleur geboeid te houden. Ze vindt het knap wat ze allemaal kunnen. Ik ook. Op de terugweg gaat het op de radio nog steeds over Van Gogh. Ze vraagt of er een andere zender op mag. „Van Gogh heeft toch geen toekomst meer, ik wel." We rijden op Robbie Williams te rug. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl Naam: Peter Henkemans Plaats: Oegstgeest Uitvinding: Dymico (een natuurlijk zuiveringssysteem voor aquaria) „Ongeveer tien jaar geleden werkte ik in Venezuela. Daar zag ik hoe het rif voor de kust afstierf. 'Er moet toch een manier zijn om dat rif te restau reren', dacht ik. Uiteindelijk is het ge lukt een technologie te ontwikkelen waarmee aquaria superschoon blij ven. Het draagt de naam Dymico. Van Dynamic Mineral Control. Inmiddels werkt een heel team ver der aan de uitvinding die, als het aan ons ligt, baanbrekend zal zijn. Voor financieel gewin doe ik het niet, mijn missie is het koraalrif redden. Ik ben geen bioloog, ik heb economie gestudeerd. Misschien ben ik juist ver gekomen omdat ik niet gehinderd werd door kennis. De oceaan is zui ver en heel levend. Zoveel organis men in het water. Wat in een aquari um niet kon was al die kwaliteiten nabootsen. Ik heb een systeem ont wikkeld dat net zo werkt als de bo dem van de zee. De biologische pro cessen worden dus nagedaan. We hebben er een wereldwijd patent op. Het systeem is behoorlijk ingewik keld. Twee totaal verschillende pro cessen moeten samenvloeien, terwijl het ene het andere juist enorm frus treert. Toch wordt met Dynico op een volstrekt natuurlijke manier zeewater geregenereerd en plankton in stand gehouden. Zo is een bijzondere pomp ontwikkeld die de eencelligen niet aantast. Hierdoor zijn de omstandighe den in aquaria zo te beheersen dat je uiterst gevoelige organismen als sponzen en koralen kunt kweken. Daar was de mens eerst niet toe in staat. Wat dit voor de wereld betekent? Dierentuinen kunnen er hun voordeel mee doen, maar ook de farmaceutische industrie heeft er baat bij. Ze zeggen wel eens dat voor elke ziekte de oplossing in zee ligt. Zo geven sommige sponssoorten stoffen af die mogelijk te gebruiken zijn als virus remmers en als middel tegen kanker." Namen: Dirk van der Schaaf en Leon van der Eijk Plaats: Alphen aan den Rijn Uitvinding: De web-based Jane talenten gaven test „Mijn compag non Dirk van der Schaaf is psy choloog, ik houd me bezig met management. Wij hebben een adviesbureau dat zich richt op werving en se lectie. Ons pro duct meet de ba sistalenten die in een mens zijn verborgen. We onderscheiden 27 verschillende gaven. Ieder mens heeft zijn eigen identiteit. Net als een DNA-profiel is de combinatie van talenten die je meedraagt uniek. Gemid deld heb je vijf tot tien gaven die eruit sprin gen. Maar er zijn natuurlijk ook uitzonderingen. Mensen die met twaalf uitgesproken talenten rondlopen. Je kunt je voorstellen dat een bedrijf zit te wachten op een nieuwe medewerker met specifieke kenmerken. Iemand die een veranderingsproces kan doorvoeren, bijvoorbeeld of een persoon die helemaal opgaat in details. We hebben - om het simpel te zeggen - de talententest vertaald in een computerprogramma. Er is een homogene testmethodiek ontwikkeld, zodat de deelnemer wordt gedwongen keuzes te maken. Uiteindelijk maakt de uitslag van de test duidelijk wat je op basis van jouw talenten wel en niet kunt waarmaken. We gaan zelfs nog een stapje verder. Onze test meet ook de potentiële geestelijke gaven. Je maakt kans datje antwoorden vindt op vragen als 'wie ben ik' en 'wat moet ik op aard'. We hebben onze uitvinding Jane genoemd omdat die naam overal goed klinkt. Het is de bedoe ling dat de test uiteindelijk wereldwijd wordt gebruikt." „Ik werk samen met mijn neef Jan, dus noem hem ook even. Wij heb ben een scharnier ontwikkeld dat in klasse drie valt. Ter vergelijking: in braakwerende maatregelen die het predikaat 'politiekeurmerk' dragen, vallen in categorie twee. Maar die is veel te licht, vind ik. Categorie drie betekent dat een scharnier het na vijf minuten wrikken nog steeds niet begeeft. Als zwaarste inbrekersge reedschap mag daarbij een koevoet van 61 centimeter worden gebruikt. De test van klasse twee gaat minder ver. Drie minuten wrikken met als zwaarste gereedschap een grote schroevendraaier. Een gewoon scharnier begeeft het al snel. Dat van ons niet. Dat komt om dat we het schamierblad een andere vorm hebben gegeven. Zo is het aan de ene kant voorzien van een uitspa ring en aan de andere kant van een nok. Klapt het scharnier in elkaar dan valt de opstaande rand in de sparing. Als de scharnierpen eruit is getrokken kan de deur of het raam nog niet uit de sponning worden gehaald. Bovendien kun je in ons schar nier twee houtschroeven in een hoek van dertig graden plaatsen. Hierdoor wordt het heel moeilijk om het scharnier los te wrikken." Naam: Ted Alkemade Plaats: Noordwijk Uitvinding: Inbraakwerend scharnier

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13