Zoeterwoude kort nog niet op onderwijs REGIO 3S Leiderdorpers voor de rechter voor handel in xtc-grondstof 'Ik ben dankbaar dat ik hier mag wonen' R3 t tegen zuil EOB-grond £3* •schuwing Leiderdorp 'centrum in Jrmond later r ruzie Feestweek in Wijckerslooth en Rustenborch is een groot succes Voortaan mag je in bikini de Katwijkse Boulevard op Politiek Oegstgeest wil meer tijd om na te denken over bibliothekenfusie Gemeente komt SJZ tegemoet Medaille voor bestuurslid van Oorlogsgravencomité AGENDA vrijdag 12 NOVEMBER 2004 wate T kracl inne nij ustgfDr i me slaj iurt« ijs de hter li mi ;sten :er kar v lil vjpr ids] rd ('i Ier KWfci :hter n bii [wei i de h orp oon twe^n ;d. h et. issist 0] et li. lelijk sdrijl l. O] eken pen p ht nen s[ heb pa ;.ld« enaai zond leen Sli i aan ,j 13. espoL ekan. 5XCUI t 112 .r aan wan. intN Pan. it 85^ elaar t over >e Pai huis ;npad zevei er va lai J '•1 ut eur(n, omi a Op el"" hd - Een ordinaire ruzie rvoor dat de bouw van zorgcentrum in War net zeker anderhalf jaar vertraagd. Woningstich- irmunda en Woonzorg- n LAS steggelen over de de architect van het zorgcentrum. De partij - den het niet eens over {werp en daarom staakt i de samenwerking. Dat Isteravond op een extra itiebijeenkomst van de itelijke commissie wel- iest - De mogelijke g van een reclamezuil A44, ter hoogte van het terrein, stuit Leefbaar !St (LO) tegen de borst, ij is bang dat zo'n 'me- bij het toekomstige be- [errein erg groot zal uit en een typisch voor van horizonvervuiling „En dat is juist slechte voor ons groene dorp", fractievoorzitter Van Bovendien is het de ■n doom in het oog dat ide inkomsten van de i.000 euro per jaar in 17 en 2008 - al zijn op- in in de gemeentebegro- ijl de gemeenteraad |t heeft besloten of de re- iast er mag komen. LO Ier geval met de overi- ileden bekijken op wel- its een dergelijke zuil il wel zou passen, de overige partijen - igressief Oegstgeest en m de grootte van zo'n il eens kunnen meeval- inkomsten van zo'n re- die zijn pas mega", idslid Poelmans van itgeest. wethouder De Ruiter dat het MEOB-terrein ede plek is voor een re- nast, is hij bereid om te 1ëen iëren over een andere ™l „Maar de zuil moet er Oh«,men, anders zitten we Helh gat in onze begroting." orlijl enn de door Ben Zwirs den haag/leiderdorp - Met de hoe veelheid grondstoffen die twee Lei derdorpers probeerden te verkopen, kunnen 250.000 xtc-pillen worden gemaakt. „Geen peanuts", oordeelde de officier van justitie gisteren. De Leiderdorpers van 58 en 46 jaar oud moesten zich op de Haagse recht bank verantwoorden voor hun be trokkenheid bij de voorbereiding van de productie van synthetische drugs. Ze hoorden celstraffen van 30 en 24 maanden tegen zich eisen. In 1999 probeerde de 58-jarige Lei derdorper twintig liter PMK (de be langrijkste grondstof van xtc) Neder land binnen te krijgen. De 46-jarige plaatsgenoot hielp hem in 2002 met de grondstoffenhandel. De officier van justitie motiveerde zijn strafeis als volgt: „Niet alleen pillendraaiers en dealers zijn schuldig aan drugs handel. Het begint allemaal bij de grondstofleveranciers. Behalve de Leiderdorpers stond ook een 51-jarige Hagenaar terecht voor hetzelfde misdrijf. De sleutelfiguur in de kwestie is een eerder veroordeelde Duitse drugshandelaar. Via hem en zijn Russische collega's kregen de verdachten de opdracht om afnemers te zoeken voor de grondstof. Door verklaringen van de Duitser kwam de politie de verdachten op het spoor en door middel van observaties en tele foontaps werden bewijzen verza meld. De recherche heeft echter nooit hard kunnen maken dat het daadwerkelijk om PMK ging. Met na me over de tweede lading bestaat het vermoeden dat de Duitser een nep- vloeistof probeerde te slijten. De 58-jarige verdachte zweeg de ge hele hoorzitting. Zijn advocaat verde digde hem door te zeggen dat zijn cli ënt naïef was geweest. Na een moto rongeluk eind vorige eeuw raakte de verdachte werkeloos en belandde hij in een 'zwart gat'. De raadsman om schreef hem als een 'opa die snel iets wilde bijverdienen'. „Toen hij zich realiseerde waar hij mee bezig was, wilde hij zich terugtrekken." Maar door de bedreigingen die daarop volgden, besloot de Leiderdorper de Duitser aan het lijntje te houden. Ge zien de slechte gezondheid en de leeftijd van zijn cliënt, verzocht de advocaat de rechters af te zien van een gevangenisstraf. Hij pleitte voor een werkstraf. De andere Leiderdorper en de Hage naar zeiden nooit serieuze pogingen te hebben ondernomen om de grondstof te verkopen. De Leiderdor per probeerde de rechtbank ervan te overtuigen dat hij zijn plaatsgenoot 'uit de wind' wilden houden omdat deze bedreigd was door de Duitser en de Russen. „Die gaan meteen met pistolen zwaaien. „Ik wilde het con tact langzaam afbouwen." Verder zei de man dat hij nooit heeft geweten dat het om PMK ging. ,,Als iemand me dat had verteld, was ik direct weg gelopen." De officier van justitie geloofde niets van de verklaringen. Over de 46-jarige zei hij dat telefoontaps bewijzen dat de man zich voor en na de bedreigin gen 'de pootjes uit het lijf heeft gelo pen'. Ook de verklaring dat de andere Leiderdorper zich wilde terugtrekken, trok de officier ernstig in twijfel. „Het voortdurende telefoonoverleg bewijst dat beide heren druk bezig waren ko pers te vinden." De aanklager eiste forse gevangenisstraffen omdat met de twintig liter PMK een 'aanzienlijke hoeveelheid' xtc kan worden ge maakt. De 46-jarige reageerde verbolgen op de eis van de aanklager. „Belachelijk. Er is nooit daadwerkelijk iets verhan deld en er is nooit bewezen dat het om PMK ging. Als ik zo lang de ge vangenis in moet, raak ik alles wat ik heb kwijt." Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. irp - Het Commissari- de Media heeft RTV irp een voorwaardelijke 1.400 euro opgelegd, tioep zou bepaalde gege- 2003 niet op tijd heb- igeleverd. De boete ver- Radio Leiderdorp vol- wel op tijd is met de informatie. J. Holsberg van RTV wijt het aan 'een ige samenloop van digheden' dat de stuk- 2003 niet tijdig naar immissariaat zijn ge- Holsberg wijst op de ing van de lokale om- het pand aan de Erica- op de gelijktijdige ver van de secretaris, waar- ngen zijn misgelopen. k ommissariaat voor de Defent toezicht uit op al- ijl e publieke omroepen en zij voldoen aan de eisen Mediawet stelt. Omroe- oeten elk jaar verant- afleggen over onder e programmering. Loka- lepen worden geacht in en op wat in een ge- leeft. een woordvoerder et Commissariaat er be- or dat er in Leiderdorp s is gegaan door twee "foigen. „Er is niet voor voorwaardelijke boete Oorspronkelijk was van een onvoorwaarde- te van 1750 euro." de eerste keer dat RTV irp een boete boven het (Jhangt. door Marijn Roos oegstgeest - Wie op zoek gaat naar schrijnende gevallen in de ouderenzorg moet niet naar het Oegstgeestse verpleeghuis Wijc kerslooth of zorgcentrum Rus tenborch gaan. In deze instellin gen lijken de bewoners alleen maar positief over hun verzor gers. Deze week vieren de huizen hun dertigjarig bestaan. „Iedereen gaat hier achteruit. Weg kom je hier niet meer." Bartje Heemskerk (80) consta teert de feiten rationeel, bij de pakken neerzitten komt niet in haar hoofd op. „Nee hoor, ik ben pas met een groepje van vier een dartclubje begonnen. Het gaat heel goed, laatst gooi de ik boven de zeshonderd punten. Dat is hoog, hoor." Ze pakt een zoutstengel en zegt dat ze Rustenborch een prima huis vindt. „Hier heb je veel meer sfeer dan in andere hui zen. En in deze jubileumweek is natuurlijk alles leuk. Dat moest meer voorkomen." Als de ande re bewoners 'De kat van Ome Willem' inzetten, zingt ze uit volle borst mee. Directrice mevrouw Boerée- ten Kaate loopt als een stralend middelpunt door de feestzaal. Met een roze, geschminkt hart je op haar wang, oreert ze vol vreugde over de feestweek. „Er heeft een koor opgetreden, dat de mensen dertig jaar jonger maakte. Bewoners die we nor maal nooit zagen bewegen, de den dat nu wel. Die hebben, echt waar, een heer-lij-ke mid dag gehad. En dinsdag hebben wij, het personeel, onze hon derd vrijwilligers bediend. Van daag openen wij de wensput, waar de bewoners een geschre ven wens in hebben gegooid." Zo hoopt mevrouw Van Groe ningen (75) op een zwembad en op een nieuwe heup voor haar man. „Die noem ik Willem de Zwijger, want hij zegt niets meer omdat hij doof is." Van Groeningen moet niets hebben van medebewoners die wel eens klagen of roddelen. „Dan ga ik uit mijn dak. Ik word gemeden, omdat ik gewoon zeg dat ze niet zo moeten klagen. We hebben het juist prima hier." In haar leven is ze al twintig keer geopereerd vanwege ge broken ledematen. „Sinds veer tig jaar heb ik last van botont- kallang. Maar ik zit hier voor mijn man. Die heeft vallende ziekte. Het ging niet meer thuis. Hier is hij weer helemaal opge leefd: hij heeft hier leren com puteren en schilderen. Zó mooi! En hij had zijn hele leven nog geen kwast in zijn hand ge had." Voor Sonja Ket (61) is het huis echter een verschrikking. Sinds anderhalve week woont ze er met haar man Joop (71). Hier voor woonde ze in het Elisa- bethgasthof in Leiden. „Ik voel me een gevangene, bah. Ik heb wel een traantje gelaten, hoor. Het liefst ging ik meteen terug naar Leiden." Joop begrijpt haar niet helemaal. Hij zit aan tafel te knippen en plakken aan een collage. „Het is hier prach tig wonen. Ik vind het nog pret tiger dan daar." Sonja, die door twee herseninfarcten is getrof fen en daardoor niet meer kan lopen, vindt van niet. Terwijl ze aan een jenever nipt, beweert ze er slecht uit te zien. „Die wallen onder mijn ogen zijn van het huilen." „Ja, maar nu heeft u wel een ei gen kamer", mengt Boerée- ten Kaate zich in het gesprek. „Bent u daar blij mee. U bent hier nog maar heel kort, hè. Dan mag je toch verdriet hebben. Iets waar je het heel goed had, kan je toch niet in anderhalve week vergeten, hè mevrouw?" Sonja neemt liever nog een slokje te gen haar tranen. Net als Maria Gossis (82), al moet die lachen. In een hoekje kijkt zij vanuit haar bed met glimmende ogen over de feest- laste bijeenkomst was >mdat er bij de commis- I el onduidelijkheid be- ver het nieuwe zorgcen- let nieuwe verzorgings- t op de plaats van het Liduina komt, zou vol tijdschema op 1 janua- klaar moeten zijn. Gis- d bleek dat pas in het van 2007 begonnen II net de bouw. Dat zei Li- cfirecteur Momaut na lende vragen van de isieleden. S, het samenwerkings- van zorgcentra uit id, Voorhout en Sas- wil op de plek van Li- een zorgcentrum bou- it plaats biedt voor 24 loevende bejaarden, men er honderd nieuwe 'nheden rond het nieu- n zorgingshuis in plaats 85 die er nu staan. De van het oude Liduina Herenweg blijft in deze i intact. n rel v katwijk - Tot vrijdag 26 no vember is het nog verboden, daarna is het toegestaan om in badkleding op de Katwijkse Boulevard te lopen, voor wie het zou willen. De gemeente raad stelt op donderdagavond 25 november de nieuwe Alge mene Plaatselijke Verordening vast, waarin het verbod om zich in badkleding op de Bou levard te begeven, wordt opge heven. Burgemeester en wethouders van Katwijk besloten na enig beraad om dit artikel uit de lijst met honderden lokale re gels te schrappen. Een verou derde regel, vindt het college, waarop de politie ook eigenlijk niet controleert en handhaaft. De prioriteit van de politie ligt bij andere zaken, lichtte bur gemeester Wienen gisteravond toe. „We hebben ook niet het gevoel dat veel mensen dit nog aanstootgevend vinden." Daarop kreeg Wienen in de raadscommissie meteen weer woord van Van Rooijen (Pro testants Christelijk Katwijk). Er zijn wel degelijk mensen die er aanstoot aan nemen als badgasten half ontkleed over de Boulevard of zelfs door het centrum lopen, weet Van Rooijen. Op het strand kan hij de confrontatie uit de weg gaan, door er simpelweg niet heen te gaan. Maar van de Boulevard moeten mensen ge woon gebruik kunnen maken. Net als de SGP wil hij het 'biki niverbod' liever handhaven in de APV. „De tendens is: ik mag alles doen wat ik wil en een ander mag zich niet aan mij ergeren. Dat noem ik de ver- lomping van de samenleving", aldus Van Rooijen. De twee christelijke fracties krijgen geen steun van andere partijen. Die zien het nut er niet van in om een regel op papier te laten bestaan, als daar in werkelijkheid niet op wordt gecontroleerd. Boven dien, de tijden zijn veranderd. Van Duijn (CDA): „U moet res pecteren dat een meerderheid van de Katwijkers er geen pro bleem mee heeft dat een man in een zwembroek een ijsje gaat kopen op de Boulevard." oegstgeest - De leden van de Oegstgeestse commissie leven en wonen voelden zich gister avond onder druk gezet door wethouder Eegdeman. Die wil dat zij tijdens de raadsvergade ring eind november zijn voor stel aannemen over een nieuwe basisbibliotheek, een fusie met zes andere bibliotheken in de Duin- en Bollenstreek. Anders loopt de gemeente Oegstgeest een subsidie van 17.000 euro van de provincie mis. De aan vraag daarvoor moet namelijk voor 1 december zijn inge diend. De fusie is uitgewerkt in een vuistdik businessplan, dat de commissieleden pas gisteren onder ogen kregen. Voor CDA- 'er Nauta (voorheen Van Moor- sel) was het duidelijk: „De sub sidieaanvraag kan niet voor 1 december de deur uit. Ik moet hem eerst bespreken met mijn fractiegenoten. Ik voel me on der dnik gezet." De WD was het met haar eens. Maar volgens Eegdeman had den de leden het plan al sinds 3 november kunnen lezen in de zaal uit. Met haar handtas op haar buik, prijst ze de jubileum- week. „Ik amuseer me kostelijk, het is een echte uitgaansdag. Ze nipt aan de zoete witte wijn, die de verpleegster voor haar vasthoudt. „Ik ben dankbaar dat ik hier mag wonen. Door multiple sclerose kan ik.niet meer lopen. Maar ik heb geen pijn. En als ik dronken wordt, dan lig ik al." Vanuit haar bed kan ze genie ten van de artiesten, die bege leid door een accordeon, de zaal met gezang vullen. Of naar de rolstoelers, die met een ad vocaatje met slagroom in de hand, in de rij staan voor een beschilderd gezicht. Of naar de vrouw die silhouetten van de bewoners uitknipt. Dat doet ze ook bij de man van Bartje. Die was hem al aan het zoeken. „O, zit hij daar. Wat, wordt hij geknipt? Dat moet hij eerst aan mij vragen! O, is het maar op papier. Ik dacht dat zijn haar er af ging, poe. Ja, je maakt hier van alles mee." zoeterwoude - De bezuinigin gen op de schoolbegeleidings dienst en de logopedie op de Zoeterwondse basisscholen zijn voorlopig van de baan. De drie politieke partijen konden het gisteravond tijdens een vergade ring over de begroting niet met elkaar eens worden over de ge volgen van de bezuinigingen van respectievelijk 18.000 en 11.000 euro. Zij willen eerst een nader onderzoek naar de effecten op de kwaliteit van het onderwijs. CDA, WD en PZ kregen de af gelopen tijd allerlei tegenstrijdi ge signalen over de door het college voorgestelde bezuini gingen. Zo hadden PZ en het CDA van de scholen begrepen dat bezuinigen op met name de begeleidingsdienst onverstan dig zou zijn. Het zou afbreuk doen aan de kwaliteit van het onderwijs. De WD had van ou ders weer heel andere verhalen gehoord. Volgens sommige ou ders kan er makkelijk geld van de schoolbegeleidingsdienst af, wist WD-fractievoorzitter San ders te melden. „Ze vinden juist dat er heel veel onnodige din gen van worden betaald." Ook volgens wethouder Van der Kooi kan bezuinigen op de schooladviesdienst zonder pro blemen. Dat had hij weer van de dienst zelf gehoord. Om aan alle verwarring een eind te ma- Wethouder Eegdeman: „leder een profiteert ervan." Arcieffoto: Taco van der Eb leeskamer van het gemeente huis. Een opmerking die het CDA en de VVD in het verkeer de keelgat schoot. „We krijgen altijd alle rapporten toege stuurd en nu deze niet?" Overigens zag alleen Ouwerkerk (LO) de samensmelting van de bibliotheken bij voorbaat zit ten. „Een fusie heeft een meer waarde." Hij doelde op één pas die in alle filialen gebruikt kan worden en op de beoogde kwa liteitsverbetering. Op zich waren zijn collega's dat wel met hem eens, alleen zag Nauta ook haken en ogen. „Fu sies hebben pas efficiency-re- sultaat na enige jaren. In dit plan denken ze dat dat meteen het eerste jaar zal zijn. Althans, dat haal ik uit het stukje dat ik heb kunnen lezen." Tönjann van oppositiepartij WD was bang dat de fusie en de verhuizing van de biblio theek in Oegstgeest door elkaar gaan lopen. „Dan kopen ze straks computers voor een nieuw systeem en doen ze dat opnieuw als ze eenmaal zijn ge fuseerd. Dat is kapitaalvernieti ging" Eegdeman gaat echter uit van het gezonde verstand van de bi- bliotheekbesturen. „Door de fusie wordt vooral gespaard op de backoffice. De extra uren die dan vrijkomen, worden ingezet in algehele kwaliteitsverbete ring van alle bibliotheken. Daar profiteert iedereen van", aldus de wethouder. ken, werd besloten om de be sparingen uit te stellen. Een andere bezuiniging op on derwijsgebied, het school zwemmen, gaat wel door. Alle fracties gingen akkoord met het schrappen van het school zwemmen voor de leerlingen van groep 3. De scholen zelf be treuren dat niet, omdat de zwemles en de reis naar het zwembad ten koste gaan van veel onderwijstijd. De fracties werden het ook roe rend eens over een extra bijdra ge aan voetbalclub SJZ. De ver eniging wil het clubhuis flink verbouwen. De gemeente wilde daaraan slechts 4.000 euro bij dragen, bleek een paar maan den geleden. De politiek deed daar gisteravond nog eens 5.000 euro bovenop. Ook vin den de fracties dat SJZ van de gemeente een garantstelling moet kunnen krijgen voor een lening. De suggestie van PZ om te be zuinigen op ambtenaren, viel niet goed bij de rest. Volgens wethouder Van der Kooi heeft de gemeente al genoeg bezui nigd door de vacature voor een hoofd welzijn/burgerij niet in te vullen en door anderen te laten opvangen. „Daarmee heeft ge meente 50.000 euro bezuinigd en is voorkomen dat de OZB met nog eens twee procent zou moeten stijgen." oegstgeest - Voor haar jaren lange inzet bij poppyday en ander vrijwilligerswerk is gis teren de Oegsgeestse Hetty van Duimen Krumpelman- Nijdam onderscheiden. Uit handen van burgemeester Timmers van Oegstgeest ont ving zij de eremedaille in brons van de gemeente. Dat gebeurde na afloop van de jaarlijkse herdenking in het Groene Kerkje. Timmers herinnerde eraan dat haar plaats één van de weinige gemeentes in Neder land is met zelfstandig Oor logsgravencomité die jaarlijks, op 11 november, de herinne ring aan slachtoffers uit de Eerste en Tweede Wereldoor log levend houdt. Dat gebeurt in het Groene Kerkje waar ze ventien geallieerde soldaten uit de Tweede Wereldoorlog begraven liggen. 11 November is de dag van de wapenstilstand die het einde van de Eerste Wereldoorlog betekende. Wereldwijd zijn er op deze dag herdenkingen in de elfde maand, op de elfde dag, op het elfde uur. Van Duimen Krumpelman- Nijdam was 23 jaar bij het Oorlogsgravencomité betrok ken maar houdt er nu mee op. Ook de bestuursleden Hugen- holtz, Huibrechtsen en Heil bron nemen afscheid als be stuurslid. Zij worden opge volgd door het viertal Lugt, Van Krieken, Lariviere en Van den Brink. Wilt u iets melden? E-mail: redactie.ld@hdc.nl. of tel: 071-5356475 (dagelijks tussen 9.30 en 16.00 uur). Faxen kan-ook: 071-5356415. Theater het Trefpunt in War mond zoekt vrijwilligers voor hulp bij voorstellingen en pr- activiteiten. Voor informatie: 071-3061119. Hoe moet ik omgaan met de mentie? Dat is het thema van het zogeheten Alzheimercafé dat maandag 15 november wordt gehouden, van 19.30 uur tot 21.15 uur, bij het psychoge- riatisch centrum Mariënhaven in Warmond. Informatie: 071- 3051999. Informatie over ICT-produc- ten voor dyslectische kinderen wordt gegeven tijdens work shops in Oegstgeest. Informa tie: www.hoespeljedat.nl of 071-5175586. De jaarlijkse hobbymarkt in verpleeghuis Leythenrade wordt op woensdag 17 novem ber gehouden. Er worden ook oude ambachten, zoals man denvlechten en klompen ma ken, gedemonstreerd. Iedereen is tussen 10.00 en 16.00 welkom aan de Hoogmadeseweg 55 in Leiderdorp Wethouder W. Carabain opent donderdag 18 november om 19.30 uur de jaarlijkse ba zaar in het Rode Kruisgebouw, Einsteinlaan 3, in Voorschoten. De bazaar is de volgende dag van 10.00 uur tot 16.00 uur ge opend. Jonge discoliefhebbers kun nen zich zaterdag 20 november weer vermaken in de kinder disco van LWO jeugd- en jon gerenwerk. Het thvia van de avond is 'bubbels'. Tussen 19.00 en 22.00u kunnen de kin deren terecht in buurthuis Vlietwijk aan de Professor Lo- rentzlaan 2 in Voorschoten. En tree voor de jeugd tussen de 8 en 12 jaar kost 70 eurocent. Amnesty International afde ling Leiderdorp verkoopt zater dag kerstkaarten en kaarsen in winkelcentrum Winkelhof. In het weekeinde van 20 en 21 no vember verplaatst de verkoop zich naar de Menswording en de Meerburgkerk in Zoeterwou de. De Dorpskerk en de Schep- pingskerk zijn zondag 28 no vember aan de beurt. Borstvoedingsorganisatie T.I.L uit Oegstgeest houdt woensdag 24 november een in formatie-bijeenkomst, om 9.30 uur. Opgeven: 071-5136296. De bewoners van verpleeghuis Wijckerslooth in Oegstgeest zetten de bloemetjes buiten. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11