'Pleegouders zijn in Nederland vogelvrij' Gratis inspectie voor 3 oktober kermis LEIDEN REGIO Stoere plastic studentenhuizen in Rijnfront Wie het eerst komt, het eerst maalt bij Delftse studentenhuivester DUWO m hp1-11 m 11 m ,,l! ,J] 1 Pleegkinderen kampen met veel heftiger problemen dan vroeger J\ Dode Belg in Katwijk maakt indruk in Turnhci ht Zwabberen Presentatie boek Har Meijer leiden - Har Meijer presenteert vanavond om 17.00 uur zijn nieuwe verhalenbundel 'Altijd de klos' in café L'Espérance, Kaiserstraat 1 in Leiden. Net als in zijn vorige boekjes, 'Kop stoot' en "Val dood', beschrijft de Leidse arts daarin dagelijkse voorvallen uit zijn praktijk. In deze bundel zet Meijer zich af tegen de graaicultuur aan de top. ROVER positief over Connexxion leiden - 'Gematigd positief is het oordeel van reizigersorgani satie ROVER Leiden over de concessie die Conexxion heeft verworven in de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en in Midden-Holland. ROVER is te vreden over de inzet van lage- vloerbussen, haltedisplays in de bussen, automatische halteaf- roep en airconditioning. Be langrijk is ook de komst van de 'halte stopknop' met een lamp, waardoor buschauffeur de rei zigers in het donker beter zien. Negatief oordeelt ROVER over het feit dat reizigers vaker moe ten overstappen en over 'col lectief vraagafhankelijk ver voer'. Meer inlichtingen: ww- w.rovernet.nl/leiden Proeffabriek voor West-Nijlvaccin leiden - Het Nederlands Vaccin Instituut (NVI) in Bilthoven gaat een vaccin voor het West- Nijlvirus van het Leidse bio- techbedrijf Crucell produceren. Koningin Beatrix opende giste ren een nieuwe proeffabriek van het NVI, die gebouwd is volgens strikte richtlijnen van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO). De fabriek is voor al bedoeld om vaccins te ma ken voor het rijksvaccinatiepro gramma. Het NVI houdt echter genoeg productiecapaciteit over voor Crucell. Voorlopig ko men er alleen kleine doses van het west-Nijlvaccin voor kli nisch onderzoek bij mensen. Een veterinaire variant ervan is vorig jaar in Israël goedgekeurd om ganzen tegen de ziekte te beschermen. vrijdag 12 NOVEMBER 2( door Maarten van Wijk leiden - Ze komen uit plaatsen als Siddeburen, Gorinchem en Stadskanaal: voormalige op vanghuizen voor asielzoekers, vanaf kerst ingezet als 544 nieu we tijdelijke studentenkamers. Automobilisten hebben vanaf de A44 inmiddels zicht op negen langwerpige gebouwen, ogen schijnlijk uitgevoerd in degelijk blank hout. Stoer staan ze op een rijtje in Rijnfront, een wei land nabij de Oude Rijnsburger- weg in Oegstgeest. Uitvoerder Erik Bodman klopt eens tegen de 'planken'. „Het is allemaal van plastic, hoor", zegt hij terwijl hij op de buiten wand met houtreliëf tikt. „Maar kijk eens binnen, het zijn prima huisjes." Bodman zwaait zijn modderige laars op de drempel van een van de demontabele huizen, die nu nog op balken boven de betonnen fundering zweven. Binnen ligt overal stof en gruis, maar wie daar door heen kijkt, ziet een gezellig, ruim studentenhuisje voor vier personen. De kamers zijn 12 vierkante meter groot, een doorsneefor maat voor een studentenkamer. De woonruimte met keuken is ruim bemeten: vier bij zeven meter, met in een hoek zo'n ze ven meter aanrechtblad. Er zijn studentenhuizen met twintig bewoners die het met minder moeten doen. In de douche ruimte ligt de wasbak in dui zend stukjes verspreid over de vloer. „Bijna geen enkele was bak heeft het transport over leefd", zegt Bodman monter. „Maar we zetten er gewoon nieuwe in, hoor." De huizen worden geplaatst door de Delftse studentenwo- ID [0Q] CD li, m|jp_m ii Voormalige opvanghuizen voor asielzoekers in een weiland langs de A44 bij Oegstgeest. Vanaf kerst bieden.de huizen tijdelijk plaats aan studenten. Foto: Henk Bouwman ningcorporatie DUWO. Ze zijn bedoeld om het tekort aan ka mers tijdelijk op te vangen. Over vijfjaar heeft de gemeente Oegstgeest weer andere plan nen met Rijnfront, waar dan woningen en/of bedrijven moe ten komen. Tegen die tijd moet voldoende vervangende stu dentenhuisvesting zijn opgele verd, zoals de DUWO-campus aan de Wassenaarseweg. Zes van de langwerpige blok ken, elk bestaand uit acht of tien woningen voor vier perso nen, worden vlak voor Kerstmis opgeleverd. De overige tien zijn misschien pas in januari of fe bruari klaar. De kale huur van de huizen wordt 150 euro. De inschrijving is al open via de site. Wie het eerst komt, het eerst maalt: in tegenstelling tot SLS Wonen geeft DUWO voor deze huizen geen voorrang aan studenten die ver van Leiden wonen of voor eerstejaars. Studenten kunnen hun kans op een kamer wel verhogen door zich in groepjes van vier aan te mel den. Omdat de Universiteit Lei den de huizen mede gefinan cierd heeft, kunnen alleen stu denten van die instelling zich inschrijven. De bouwvakkers gaan het mod derige terrein, waar rode kiep- auto's en graafmachines het beeld bepalen, nog verfraaien met bankjes en een sportveld. „Er komen netten en baskets", zegt Bodman. „Je moet ze wat te doen geven in deze uithoek." Het is relatief, maar in het wei land kan een student zich in derdaad ver van de bewoonde wereld wanen. Toch hoeven de bewoners zich nooit helemaal alleen te voelen: aan de overkant van de snelweg staat het Huygenslaboratorium. Vanaf dat gebouw grijnst het enorme logo van de Universi teit Leiden ze geruststellend toe. door Nienke Ledegang leiden - Pleegouders in Nederland zijn 'vogelvrij': ze hebben geen rechten, maar wel een boel plichten. Dat vindt Attie Wolff, beleidsmedewerker van de Zuid-Hollandse afdeling van de Neder landse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP). Wolff: „Er is veel onduidelijkheid over de positie van pleeggezinnen. Er is niets vastgelegd over hun verantwoor delijkheden of bevoegdheden. Deze ou ders gaan eindeloos over hun grenzen heen, ze zetten zich intens in voor 'hun' kind, maar cruciale beslissingen worden door anderen genomen." Volgens Wolff doet pleegzorg, bij het werven van pleegouders, een groot ap pèl op het enthousiasme en de emo tionele betrokkenheid van pleegou ders. „Niemand die een pleegouder vooraf waarschuwt dat hij geen enkele formele positie heeft. Zo komen pleeg ouders binnen op een roze wolk, met de intentie 'iets voor een ander te doen'. Gaandeweg leren ze dat het niet allemaal rozengeur en maneschijn is." Dan heeft Wofff het niet over de zorg voor de kinderen. „De meeste pleeg ouders knokken voor deze kinderen, doen hun 'werk' met hart en ziel. De problemen zitten 'm in het contact tussen de pleegouders en de instellin gen. Pleegouders voelen zich niet seri eus genomen. Er wordt vaak weinig gedaan met wat zij zien en ervaren. Het is zwaar om 24 uur per dag voor een kind te blijven zorgen als over be langrijke zaken niet met jou wordt overlegd." Als beleidsmedewerker van de NVP ondersteunt Wolff pleeggezinnen en behandelt zij hun klachten over jeugd- en pleegzorg. „Zeker tachtig procent van de klachten gaat over communica tie en bejegening. Ik hoor van gezin nen die nauwelijks contact hebben met pleegzorg, die niet begeleid wor den en die geen nazorg krijgen als een kind, soms na jaren, bij ze wordt weg gehaald. Je moet je voorstellen dat er gezinnen zijn die een kind intensief begeleid hebben en ineens niets meer horen. Dat is heel pijnlijk. Ik vind het nadrukkelijk een taak van pleegzorg om die pleeggezinnen erbij te betrek ken." Tot op zekere hoogte dan, zegt Wolff. „Natuurlijk moeten pleegouders zich realiseren dat ze geen ouderlijk gezag hebben. Als pleegouder werk je onder steunend. Het is goed om, indien mo gelijk, contact te houden met de na tuurlijke ouders en om te overleggen: hoe pakken zij de dingen aan en hoe doe jij dat. Je wisselt kennis uit. Het is niet zo dat het kind 'van jou' wordt." „Maar dat pleegouders geen ouderlijk gezag hebben, betekent niet dat zij hun mening niet mogen geven of niet mogen klagen. Zo lijkt het nu soms wel. Ik merk dat ze bang zijn om te klagen, terwijl kritiek geven heel ge woon zou moeten zijn. Maar pleegou ders zijn b'ang dat ze in de ban worden gedaan, dat ze geen kind meer krijgen of dat een kind dat langdurig bij ze verblijft, wordt weggehaald. En die dingen gebeuren", aldus Wolff. Er kan, denkt Wolff, een hoop verbete ren in de pleegzorg. Een voorbeeld: „Ik zou het ideaal vinden als ouders kun nen 'shoppen' bij instellingen voor pleegzorg. Een goede organisatie kan het pleegouderschap leuker en aan trekkelijker maken, bijvoorbeeld met een dienstencentrum of het bieden van pedagogische ondersteuning. Ik vraag mij zoveel af: waarom kan een groot pleeggezin geen leenauto krij gen? Waarom ben je niet verzekerd voor schade die een pleegkind in jouw huis aanricht? Waarom zijn er geen pleegmentoren of een talentenpool? Het lijkt mij dat pleegouders dan kie zen voor de organisatie die hun positie het beste waarborgt en ze een duidelij ke stem geeft." „Goede voorlichting en informatie voorkomt dat mensen te lichtzinnig over het pleegouderschap denken. Omdat tegenwoordig kinderen in een probleemsituatie eerst allerlei hulp in de gezinssituatie krijgen aangeboden, kampen de kinderen die uiteindelijk in een pleeggezin terechtkomen met veel heftiger problematiek dan vroeger. Niet iedereen is daar tegen opgewas sen, dat is ook logisch. Eigenlijk moet daar bij de selectie van pleegouders al op gewezen worden. De mensen die er vervolgens wel voor gaan, doen dat uit volle overtuiging. Dat is nog altijd de beste garantie voor succes. De kermis rond 3 oktober is voor volgend jaar gered. Ten minste, als het aan de Neder landse Vereniging voor Doel matig Onderhoud (NVDO) ligt. Voorzitter D. Huybens uit Lei den heeft namelijk aangebo den dat zijn organisatie gratis aan de vooravond van 3 okto ber 2005 een inspectieronde op de kennis wil uitvoeren om zo de veiligheid van de diverse at tracties onder de loep te ne men. Een dergelijke inspectie kan volgens Huybens door 2 of 3 personen binnen één dagdeel worden uitgevoerd. „Dan kij ken we bijvoorbeeld naar de opstelling van elektra en hy draulica, keuringspapieren van exploitanten, bewegingsniimte voor het publiek en een veilig heidscontrole in het algemeen. Een dergelijke inspectie is niet verplicht, hoewel de Voedsel- en Waren Autoriteit wel een openstellingskeuring adviseert met betrekking tot de veilig heid." Want rond die veiligheid brak rond de afgelopen kermis weer eens een discussie los. „Wie is nu eigenlijk eindverantwoorde lijk voor de veiligheid op de kermis", wilde PvdA-raadslid De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Marije van den Berg wel eens weten. „Wie kijkt na of de at tracties veilig zijn en veilig zijn geïnstalleerd?" Voor de zeker heid informeerde ze bij de ge meente, maar ze raakte het spoor daarna volkomen bijster. „Leiden zei dat de provincie verantwoordelijk is, de provin cie verwees naar de gemeente, de gemeente verwees vervol gens naar de 3 October-Ver- eeniging en de desbetreffende commissaris van de vereniging verwees naar de Nederlandse Kermisbond in Alkmaar. Moegestreden staakte Van den Berg haar zoektocht Na 3 oktober meldde de PvdA dat in het vervolg de attracties op de kermis zouden moeten worden gekeurd door een spe ciale controleur. De gemeente moet daarvoor een gecertifi ceerd bedrijf in de arm nemen, zoals dat bijvoorbeeld ook ge beurt op de kermissen van Groningen, Den Haag, Alk maar, Maastricht, Den Bosch, Delft of Tilburg. Vervolgens kwam het aanbod van de NVDO. „De kermisat tracties moeten jaarlijks wor den gekeurd en de exploitant is daarvoor verantwoordelijk", weet Huybens. „Zie het maar als een apk-keuring. Maar daarnaast moet ook worden gekeken naar hoe zo'n attractie wordt neergezet. Tijdens de laatste kermis draaiden er een paar attracties door de takken van bomen. Dat kan en mag natuurlijk niet en daarvoor is De kermis rond 3 oktober zou jaarlijks moeten worden geïnspecteerd op veiligheid, vindt Leidenaar D. Huybens, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Doelmatig Onderhoud. Archieffoto: Taco van der Eb de gemeente verantwoordelijk. Net zoals voor het neerzetten en aansluiten van compresso ren en de bewegingsruimte en vrijheid van het kermispu- bliek." Volgens Huybens is het aanbod om de kemiis gratis te inspec teren 'een vriendendienst aan de 3 October-Vereeniging'. „En we willen de NVDO meer be kendheid geven, daar kom ik eerlijk voor uit. We zijn al 41 jaar bezig op het gebied van het ontwikkelen en het ver spreiden van kennis over on derhoud en onderhoudsmana- gement. Daarvoor kan een ge certificeerd bedrijf in de arm worden genomen maar dat kost veel geld, gemeenschaps geld. Wij zijn niet zo'n bedrijf maar wel een partij met onder- houdsmanagers met jarenlan ge ervaring en ook nog ver stand van kermissen. Wij lopen over de kermis als de attracties zijn neergezet, praten met de exploitanten en kijken of we geen gekke dingen zien. Heel simpel gezegd, als een attractie op drie in plaats van vier poten is neergezet, kan je ongelukken verwachten. Daar heb je geen duur bedrijf voor nodig, want met kennis en slim verstand kom je ook ver." Eric-Jan Berendsen Het schrobben van het dek, de klassieke klus op elk schip. Op de knieën, een ruwe borstel in de hand en boenen maar. Schuimvlokken die alle kanten opvliegen. Tot mijn grote ver bazing - en opluchting - is het dek de enige plek op het schip die de Katwijkers niet zwabbe ren. Als jongste bediende aan boord voelde ik de bui al han gen. De kotter heeft vannacht voor de laatste keer de netten om hooggehaald en stoomt terug naar IJmuiden. De grote schoonmaak kan beginnen. Het lijkt wel of de Katwijkers de leukste klusjes bewaren voor het holst van de nacht. Eerst is de binnenkant van het schip aan de beurt. Nauwge zet gaan de vissers elk vies plekje na, een emmer sop in de hand. Iedereen heeft zijn eigen stukje schip om schoon te maken. Matroos Sjaak doet het hok waar de oliepakken hangen, kok Hille ontfermt zich over de keuken en stuur man Gerrit boent de kombuis. Het is een mooi gezicht, grote gespierde kerels die met een doekje in de hand geconcen treerd over de vloer kruipen, op zoek naar smeer, vlekken en etensresten. Dan de buitenkant van de kot- ter. Met een kwajongen jgre ge grijns duwt Hille mij mop in de handen. 01i( aan en naar buiten. Hei„a] gaan waaien, behoorlijl Het schip deint op en golven slaan tegen de scheepswand en besprik de soppende bemannii v een regen van zoutwate pels.Als het windkracl gen is, blijven we binne hoor", roept Hille mij toe. Ik ben niet gerustgi >r d De Katwijkers gaan mei orp soorten sop aan de slag an zeep en met een zuur ti oep roest. Ze boenen alle ijz er 2 delen van het schip: de den, de opbouw achter, metalen voordek, alle li Machinist Nico spuit m dikke slang de visresten het dek, Sjaak gooit ach orp nog een laatste rondslii lag' de zeester overboord ('ijdigl muur' heet dat onder vjer 2 Glimmend vaart de KW >mr rond half acht 's ochtei haven van IJmuiden bil ing Als na een ochtend weqt he vis is uitgeladen en de weer in de mast hangei gint voor de bemanninj ngei weekend. Zondagavont omr uur moeten ze er weer >efe Dan lig ik waarschijnlijl b pi in bed. zij i Mei Ra ar v infi Hc op ig i e pr oept katwijk/turnhout - De dood van de Belg Tony de Preeuw (61), die maandagmorgen door twee vissers voor de kust van Katwijk werd gevonden, heeft diepe indruk gemaakt in het Belgische Turnhout. Op het ge meentehuis in Turnhout is gis teren een rouwregister geopend voor de bevolking van de Vlaamse stad. Het college van burgemeester en schepenen (de wethouders), het stadsbe stuur en het personeel van Turnhout drukken hun medele ven uit met de echtgenote en de familie op de gemeentelijke website. De Preeuw verdween zondag avond na een voetbalwedstrijd. Het laatste spoor dat van hem gevonden werd, leidde naar Nederland. In de omgeving van Den Haag werd het signaal van etC lor zijn mobiele telefoon s js nomen. Maandagmoi fog, 5.30 uur vonden twe ,n zijn lijk op de vloedlij j Katwijk en Noordwijk 'vai tie zette onmiddellijk hfete af. De Katwijkse Redd gade verleende assist 0] het afvoeren van het lie Inmiddels is duidelijk Belg door een misdrijf leven is gekomen. 0[ chaam zijn messteken nomen. De afgelopen door de politie op van Katwijk en op pa rein De Noordduinen gezocht naar sporen misdrijf, onder meer helikopter en met sfl den. Tot nu toe heblf'ID geen buurtbewoners die 'iets vreemds' hebpw zien. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ldü Gospelkoor Dabar geeft zater dag een concert ter gelegen heid van zijn twintigjarig jubi leum. Het concert is om 20.00 uur in de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt aan de Heren gracht 68-70. Kaarten kosten aan de deur 10 euro. Meer in formatie op www.igkdabar.nl. Zondag is in het MiniMuseum Oranjegracht aan de Minne straat 5 een lezing over de ge schiedenis van de wijk Pancras- Oost door Cor Smit. Daarnaast worden er twee historische films vertoond. Aanvang 14.00 uur. In de Leidse Bibliotheek aan de Nieuwstraat is zondag een workshop over hoe stamboom onderzoek gedaan kan worden met behulp van internet. De cursus duurt van 13.30 tot 16.00 uur. De kosten bedragen 8 euro. Er kunnen maximaal tien personen deelnemen. In schrijving aan de receptie van de bibliotheek. Het IVN houdt dit weekend vier wandelingen. Zaterdag door de Ganzenhoek, aanvang den twei de iste 13.00 aan de Wassenaa ltej| in Wassenaar. Op zond de Houtkamp en Heen aanvang 14.00 bij het N m(j Educatief Centrum aany Diepingenlaan in Leide ver Verder wordt er om 13. [et verzameld naast de spo [t over het Rijn-Schiekani een paddestoelenexcur t Cronesteyn en om 12.01 Hortus Botanicus aan 1 penburg voor een wam 'Specerijen voor Sint Ni ng" In buurthuis De Pane jre( de Middelstegracht 85|en( vrijdag twee wandelaar sjej hun pelgrimstocht over Francigena van Engelai j Rome. Aanvang 20.00.1 n(j gang bedraagt 2.50 euri n Zondag is er in De Pai Cgn een bingo vanaf 13.15. op zaterdag een bingo,» 20.00 uur in buurthuis gen Wieken, Valkenpad ten zes euro voor zeven rondes. Zondag is er va tot 15.00 uur een romn re[ markt, eveneens in Op Wieken. paTlT r i met vert arm nL Lie kla dt 'n zor 85 He: ïin EEN LANDROT BERICHT VAN r. 4] De Katwijkse visser heeft veel weg van een bedreigde diersoort. Want wie haalt het tegenwoordig nog in zijn hoofd naar zee te gaan? Toch zijn ze er nog, de echte Katwijkse vissers. Verslaggever en ver stokte landrot Bas de Rue vaart een week mee op het vissersschip Katwijk 88. Hij bericht vandaag voor het laatst vanaf het dek.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10