Brussel pakt 'namakers' harder aan LEKKER X-TRA ECONOMIE Sterfte in ziekenhuis kan fors omlaag t8* Modeconcern WE neemt merken van Vilenzo over Verdere stijging goudprijs verwacht Euro eventjes op 1,30 dollar Uitstel debat Efteling stopt 20 miljoen in 'Vliegende Hollander' Massaal protest in Sofia RWI bepleit maatregelen voor werk door ouderen Ultimatum UWV voor nieuw keuringssysteem V r/M F zuiveren is i goedkoper' (Bedrijven die afvalwater ,nen 30 miljoen euro besparen wanneer ze igen zuiveren. Boven- [dt dat tot een investe- 50 miljoen in bedrijfs- igsinstallaties, volgens jur Brons van de Vereni- ior Energie, Milieu en in Woerden. Nu worden en meestal verplicht hun iter bij zuiveringsinstal- an waterschappen aan te Dat kost de bedrijven per vervuilingseenheid, e bij eigen zuivering 20 euro kwijt zijn. Brons de inefficiency bij de wa- ppen. Het bedrijfsleven eert 3 miljoen vervui- nheden per jaar. Bijna de gaat onbehandeld zuiveringsinstallaties. talons voor ter gedaagd orn - CNV Bedrijven- n Kappersbond FNV in een kort geding aan Ie Algemene Nederland- lersorganisatie (ANKO). e vakbonden zeggen dat cgeversorganisatie af- over een nieuwe rege- ir het vroegpensioen na te komen. Door de regeling stijgt de premie t eerder uittreden van 4 procent. Werknemers ;gevers zouden ieder de talen. Volgens CNV*er f weigert de ANKO deze c na te komen, omdat ing te duur en onuit- ir zou zijn. In Neder- ;alons werken ongeveer appers. Het kort geding 1 december in Amster- donderdac 11 NOVEMBER 2004 he r hei brussel/anp - De Europese Com missie gaat de strijd tegen nage maakte merkartikelen opvoeren in de landen van herkomst. Zo nodig worden sanctiemaatrege len genomen tegen niet-Europe- se landen die vervalsers syste matisch ongemoeid laten. Dat heeft Europees Commissaris La- my (handel) gisteren gezegd. De Europese Commissie wil op deze manier de rechten van de echte merkfabrikanten beter bescher- Lamy spreekt van een strategie. Nieuwe wetten om namaak te bestrijden, komen er niet. De EU wil bijvoorbeeld dat landen waar veel nepspullen vandaan komen, gebruikmaken van de technische bijstand die Europa kan leveren bij de opsporing. Tot nu toe wordt die bijstand alleen op verzoek geleverd, maar straks zal de EU de hulp actief aanbieden. Ook heeft Eu ropa trainingsprogramma's in de aanbieding voor politie en justitie in de 'productielanden'. Als de hulp niet baat, dan zijn handelssancties mogelijk via WTO of bilaterale handelsver dragen, aldus de nieuwe strate gie van de Unie. Schattingen van de hoeveelheid namaak- producten lopen uiteen van 3 tot 9 procent van de wereld handel. Dat komt neer op 120 tot 370 miljard euro per jaar. Niet alleen muziek, films luxe goederen zoals tasjes worden nagemaakt. Ook speelgoed, kranen voor in de badkamer en auto-onderdelen zijn in na maak gesignaleerd. In China, het belangrijkste productieland voor nepspullen, worden zelfs complete namaak-auto's ver kocht. „Er gaat geen gelegenheid voor bij waarbij ik in China het pro bleem niet aan de orde stel", al dus Lamy. „Ik krijg dan te ho ren dat het een groot land is en dat er veel bestuurslagen zijn." Banken hebben afgesproken goud slechts mondjesmaat op de markt te brengen. Foto: ANP/Robert Vos eindhoven/gpd - De afgelopen vier jaar is de koers van goud met 60 procent gestegen naar 430 dollar (330 euro) per troy ounce (31,1 gram). Dat is het hoogste niveau in ruim 16 jaar. Aan het einde van 1987 noteer de de koers van het edelmetaal ruim 500 dollar. Dat was overi gens veel lager dan het hoogste punt ooit, dat in 1979 werd be reikt. Tijdens die goudkoorts piekte de koers op 850 dollar per troy ounce. Veel analisten denken dat de komende tijd een verdere stij ging van de goudprijs in het verschiet ligt. De koers zou snel kunnen stijgen naar 450 dollar. Politieke onzekerheid, dalende aandelenkoersen en een zwak ke dollar maken goud op dit moment gewild. Een grafiek van de goudprijs laat over het algemeen het te genovergestelde zien van een grafiek van de koers van de dol lar. Verzwakt de dollar, dan wordt goud voor investeerders buiten de VS goedkoper. Dat versterkt de vraag en doet de prijs stijgen. Ook dalende aan delenmarkten hebben over het algemeen een opwaarts effect op de prijs van goud. Beleggers gaan op zoek naar vluchtha- vens om hun geld te parkeren. Beleggen in het edelmetaal kan desondanks gezien worden als pure speculatie. Goud is een grondstof die als zodanig niets oplevert. Geen dividend, rente of andersoortige uitkering. Be leggers kunnen alleen profite ren van mogelijke koersstijgin gen. Zekerheid daarover bestaat niet. Sterker nog, in de historie hebben zich ook periodes van forse koersdalingen voorge daan. Tussen 1996 en 1999 deed zich een prijscorrectie van ongeveer 40 procent voor. Van eenzelfde procentuele daling was sprake tussen 1988 en 1993. Naast alle economische en po litieke ontwikkelingen is er nog een element dat de goudprijs bepaalt: de voorraden van cen trale banken. Een aantal grote internationale banken sprak in 1999 met elkaar af slechts in be perkte mate goud op de markt te brengen. Dit "Washington Agreement' legde een redelijke vloer onder de markt. utrecht/anp-gpd - De kleding merken van het failliete Vilen zo, zoals Frans Molenaar, Van Gils, Bad Boys en Jaguar, ko men in handen van het mod- econcem WE International. WE is overtuigd van het succes van de merken en wil ze verder uit bouwen. De WE-groep zegt ver gaande plannen met het over genomen bedrijf te hebben. Fi nanciële details van de overna me zijn niet bekendgemaakt Modehuis Vilenzo werd maan dag failliet verklaard nadat de banken niet langer bereid wa ren er geld in te stoppen. WE-topman De Waal is blij met de overname van Vilenzo. Het modehuis is volgens hem een belangrijke partij op de Neder landse markt. Curator Maessen vermoedt dat met de overname ruim de helft van de in totaal 450 werknemers van Vilenzo in Nederland verzekerd blijft van werk; hij schat het aantal banen dat behouden blijft op 230 tot 250. Voor het voortbestaan van Vilenzo was het zaak dat een doorstart snel een feit zou zijn. Anders zouden de vaste afne mers van de kledingmerken van Vilenzo, zoals Van Gils (pakken) en Cakewalk (kinderkleding), afhaken. Het familiebedrijf WE Interna tional is ontstaan uit een tex- tielgroothandel. De eerste win kel, onder de naam HIJ Man nenmode, werd in 1962 in Am sterdam geopend. In 1987 werd het bedrijf ook actief in de da mesmode onder de naam ZY. In 1999 besloot het bedrijf om één sterke internationale merk naam in de Europese markt te zetten voor zowel mannen- als vrouwenkledingwinkels: We. Inmiddels zijn er buijna 300 winkels in Zwitserland, België. Frankrijk, Duitsland en Luxem burg. Bij de onderneming wer ken 2500 mensen. Voor de win kels kiest WE altijd Al-locaties, in het hart van belangrijke win kelgebieden. WE heeft een vol gens eigen zeggen 'expansieve' strategie. Doel is om 'de beste mode-retailer van Europa te worden'. Bovendien bezit de onderne ming de lingerieketen Beldona. WE produceert kleding voor de eigen winkels. Het aandeel Vi lenzo deed op de beurs in Am sterdam rond de 35 cent. Het aandeel begon dit jaar met een koers boven de 8 euro en no teerde in 2001 een record van 21 euro. Vilenzo boekte vorig jaar een omzet van 150 miljoen euro. Door het sluiten van een fabriek en het afstoten van een aantal merken kromp de jaar omzet tot circa 100 miljoen. ie-energie bloeit op In Europa zijn vorig irocent meer zonnepa- splaatst dan in 2002. De ierstelt zich van de te- 2002, toen 23 procent werd verkocht dan het ide jaar. Volgen het instituut EurObserv'ER is de oppervlakte aan melen in 2003 met 1,4 vierkante meter ge it 14 miljoen vierkante éderland zag de ver- ;t inzakken van 53.300 .000 vierkante meter afschaffen van een in oktober 2003. Duits iet EU-land waar zon- rgie het meest toeneemt, loor een nieuwe subsi- ig jaar is er770.000 vier- leter geïnstalleerd. te man ING erland weg öam - Diederik Lam an jpt eind dit jaar op als tsvoorzitter van ING Ne- I. De 58-jarige Laman irdt opgevolgd door Jan jg Hadders, die nul al rder is bij ING Neder- iman Trip wil zich na ettetrek bij ING richten 'op lactiviteiten die zijn per- Ie interesse hebben'. fiexxion: 300 we bussen pM - Connexxion heeft (sen besteld bij fabrikant ïkhof. Het gaat om een grootste orders in de Eu- Eusindustrie. Met de it is ruim 50 miljoen eu- eid. De voertuigen heb- lage vloer, waardoor i makkelijker kunnen :n. De bussen worden jaar in gebruik geno- >lvo en MAN waren ook id in de race. ,8% verlaging Itheekrente Diverse hypo- ibieders hebben op- lun rentetarieven ver- IN Amro verlaagt de lekrente met een rente- jriode tot en met 17 jaar irocent. De tienjaars- •or een hypotheek met le Hypotheek Garantie k^kt nu 4,6 procent. Het VBor vijf jaar bedraagt 3,7 De Rabobank verlaag- vaste rentetarieven L iprocent. ING schroefde jjpkven met een rentevaste BBvan 3 tot en met 10 jaar «irocent terug. I 'Stakingen ealistisch' tl - Zelfs als de FNV- !t sociaal akkoord ver is het niet realistisch cties tegen het kabinet rworden opgepakt. Dat e-voorzitter Jongerius I gezegd. De FNV stuurt '[miljoen leden tussen r november een stem- ok via internet kunnen I stemmen over het ak- fet bonden, werkgevers Bet vorig week sloten, reember maakt de groot fin tr ale van Nederland ilg bekend. „De wetten ■al behandeld door de 1 aldus Jongerius. amsterdam/anp - De koers van de euro heeft gistermiddag even op de 1,30 dollar gestaan. Met een exacte koers van 1,3005 dollar kwam de Europe se munteenheid op een niet eerder bereikt peil te staan. De recordkoers kwam tot stand na de bekendmaking dat de VS in oktober een kleiner tekort op hun handelsbalans hebben ge boekt. De dollar liep op waardoor de euro zakte. Maar kort daarop steeg de koers van de Europese munteenheid tot boven het ou de record, 1,2987 dollar, van maandag. Daarna kwam er met 1,2945 dollar weer een lagere koers tot stand. De koersbewe- gingen tekenen de nervositeit op de financiële markten. Het Amerikaanse handelstekort is kleiner geworden maar is nog altijd zeer groot. den haag/anp - De Tweede Ka mer heeft besloten het voor gis teravond geplande debat over het sociaal akkoord tussen ka binet en sociale partners uit te stellen. Dat gebeurt op initiatief van PvdA-leider Bos. Hij zei in het licht van de veiligheidssitu atie het kabinet niet in de haren te willen vliegen over het soci aal akkoord. „Er zijn belangrij kere prioriteiten." Hij doelde daarmee op het debat van van daag over de moord op Theo van Gogh. Het debat over het sociaal akkoord vindt waar schijnlijk volgende week plaats. kaatsheuvel/gpd - De Efteling begint volgend jaar met de bouw van een nieuwe grote (water) attractie, de Vliegende Hollander. Het atrtractiepark denkt zo'n 20 miljoen euro no dig te hebben voor de uitbrei ding, aldus directeur Van der Zijl. „We zijn er nog niet uit of het een helemaal overdekte at tractie wordt, of dat er ook een openlucht gedeelte komt." Van der Zijl deelde mee dat het park in september en oktober beter heeft gedraaid, maar dat door het wat teruglopen van de bestedingen in het park en de gestegen kosten, zal het resul taat op dat van vorig jaar uitko men. Hij denkt dat de teller eind dit jaar op zo'n 3,2 miljoen bezoe kers uitkomt, bij een omzet van ongeveer 90 miljoen euro en een winst van zo'n 7 miljoen. De Efteling opent op 11 decem ber de 25ste attractie in het Sprookjesbos: 'Het meisje met de zwavelstokjes'. In dat bos worden de komende jaren nog meer nieuwe sprookje^ gereali seerd. Er is een terrein van 1,5 hectare voor de uitbreidingen beschikbaar. Sofia - De Bulgaarse vakbonden organiseerden gisteren in de hoofdstad Sofia een massale protestdemonstratie. De bondsleden eisen een sa larisverhoging van 11 procent in 2005 en ageerden tegen de sociale en inkomenspolitiek van de regering van premier Simeon Saxe Coburg- Cotha. Zo'n 2,5 miljoen Bulgaren leven onder de armoedegrens en 1,1 miljoen gepensioneerden hebben een inkomen van minder dan 100 lev (50 euro) per maand. Het gemiddelde salaris dat de overheid in het Balkanland betaalt is 150 euro per maand. Foto: EPA/Vassil Donev den haag/anp - Werknemers en werkgevers moeten ouder perso neel stimuleren zich bij te scholen of andere functies te accepte ren. Dat heeft de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) gisteren be pleit. De raad wil dat ouderen kunnen doorwerken via individuele, op maat gesneden afspraken en regelingen. Nu maken vakbonden en werkgeversorganisaties al afspraken in CAO's om oudere werk nemers in bepaalde werkzaamheden te ontzien. Veel ouderen kunnen het bijvoorbeeld niet langer opbrengen 's nachts te wer ken. De RWI wil deze 'ontziemaatregelen' omzetten in gerichte sti muleringsmaatregelen, zoals scholing en functieverandering. Vol gens het adviesorgaan van werkgevers, werknemers en gemeenten zijn deze maatregelen hard nodig omdat de vergrijzing al aan de gang is. „Het is daarom van cruciaal belang dat zoveel mogelijk ouderen gezond en gemotiveerd langer blijven, maar ook künnen blijven, doorwerken", aldus het adviesorgaan. De raad hekelt stig matisering van ouderen, bijvoorbeeld dat zij vaker ziek zouden zijn. Het RWI ziet deeltijdpensioen als een van de stimulansen om ouderen aan het werk te houden. „Oudere werknemers kunnen één of twee dagen per week met pensioen gaan en de resterende dagen doorwerken. Uit onderzoek is gebleken dat veel mensen hiervoor belangstelling hebben. Voor de werknemer betekent dit dat hij er niet of nauwelijks financieel op achteruit hoeft te gaan." (advertentie) den haag/gpd - Uitkeringsin stantie UWV krijgt nog zes maanden de tijd om het nieuwe keuringssysteem voor arbeids ongeschiktheid op orde te brengen. Lukt dat niet, dan worden de besluiten die de UWV aan de hand van dit nieu we systeem heeft gedaan door de rechter vernietigd. Dit zegt de Centrale Raad van Beroep, het hoogste beroepsor gaan bij geschillen in de sociale zekerheid. De raad meent dat het sinds 2002 gebruikte Claim- beoordelings- en Borgingssys- teem (CBBS) 'niet voldoet aan een nog als toereikend aan te merken niveau van transparan tie, verifieerdbaarheid en toets baarheid'. Het CBBS omvat een lijst van belastbaarheidspunten, waaraan bij arbeidsongeschikt heid wordt getoetst. Maar volgens de raad is voor niemand anders dan het UWV te achterhalen hoe die lijst werkt, zo blijkt uit een uitspraak van de raad in een beroeps zaak. „Het is niet mogelijk op relatief eenvoudige wijze be lastbaarheids- en belastingge gevens met elkaar te vergelij ken", aldus de raad. De werking van het CBBS maakt deel uit van vele be zwaarprocedures tegen beslis singen van uitkeringsinstantie UWV. Volgens de raad moeten door de problemen met het nieuwe systeem de beslissingen van de UWV in die procedures 'in beginsel vernietigd worden'. Maar als de UWV er in slaagt de onvolkomenheden op te hef fen, dan kunnen de besluiten mogelijk toch gehandhaafd blij ven. De Centrale Raad van Be roep geeft de UWV daarvoor tot 1 juli 2005 de tijd. Shell: Veiligheidsactie levert besparing van 3 miljard per jaar op den haag/gpd - In Nederlandse ziekenhui zen overlijden elk jaar onnodig veel patiën ten door foutief (medisch) handelen. Jaarlijks kunnen er 1000 tot 4500 levens gered wor den door beter te letten op de veiligheid. Dat zegt Shell Nederland in een gisteren versche nen onderzoek naar veiligheid en onveilig heid in de zorgsector. De oliemaatschappij verrichtte haar onder zoek in opdracht van minister Hoogervorst (volksgezondheid). Het onderzoek maakt deel uit van een programma om vertegen woordigers van het (commerciële) bedrijfs leven onderzoek te laten doen naar knel punten in de (publieke) zorgsector. Meer aandacht voor veiligheid kan de zie kenhuizen een extra kostenbesparing ople veren van 3 miljard euro per jaar, blijkt uit het onderzoek. Shell was volgens minister Hoogervorst hét aangewezen bedrijf voor dit onderzoek, omdat het al 15 jaar prak tijkervaring heeft met een systeem gericht op het managen van de interne veiligheid. Dat systeem heeft het aantal onveilige inci denten bij Shell met 75 procent omlaag ge bracht. Ook in de zorgsector is zo'n indrukwekken de prestatie binnen 15 jaar te volbrengen, zeggen de onderzoekers. Nu nog sterven er elk jaar 1500 tot 6000 patiënten door medi sche missers; exacte gegevens hierover zijn niet beschikbaar omdat ongelukken en bij na-ongelukken in ziekenhuizen (nog) niet systematisch worden geregistreerd. Uit het onderzoek blijkt dat ziekenhuizen de meeste fouten maken bij het voorschrij ven van medicatie en bij het overdragen van medische gegevens. Ook zaken als het laten doorliggen van patiënten, valpartijen en infecties na operaties, kunnen met een scherper oog voor veiligheid in de meeste gevallen voorkomen worden, aldus Shell. Daarmee zouden tevens flink wat kosten worden uitgespaard, want het repareren van medische fouten kost ziekenhuizen veel geld. Volgens onderzoeksbureau NIPO gaat er in de zorgsector jaarlijks alleen al door communicatiefouten 1,4 miljard euro verloren, waarvan 300 miljoen gaat zitten in directe zorgkosten. Missers ontstaan vooral doordat directies de fouten die specialisten maken niet openlijk met hen bespreken. „Er heerst een gesloten bedrijfscultuur. As niet wordt bij gehouden welke fouten en bij na-ongeluk ken er plaatsvinden, kunnen ziekenhuizen er ook niet van leren. Dan lopen ze een groot risico op herhaling", aldus de Shell - onderzoekers, die ervoor pleiten dat speci alisten (bijna)missers kunnen melden zon der dat er direct straffen op volgen. Ook dienen ziekenhuisdirecties beter te sturen op veiligheid: bijvoorbeeld door in de jaarlijkse functioneringsgesprekken ei sen te stellen op het punt van veilig wer ken. As die afspraken niet worden nageko men, moeten er straffen op volgen. Voor verzekeraars ziet Shell op dit punt ook een rol weggelegd. „Zij moeten bij het inkopen van zorg niet alleen letten op prijs, maar ook eisen stellen aan kwaliteit en veilig heid." Eerder dit jaar nam TPG-topman Bakker van TPG de logistiek van de ziekenhuizen onder de loep. Dat onderzoek leerde dat de zorgsector zichzelf jaarlijks 3 miljard euro kan besparen, onder meer door slimmer in te kopen en door onderzoek en behande ling van patiënten beter op elkaar af te stemmen. KIA PICANTO VANAF 8.495,- Tijdelijk komt Kia met een unieke Picanto 1.0 LXE X-tra. Een Picanto in speciale kleurstellingen: zwart of oranje met oranje bekleding of blauw met blauwe bekleding. Hij is standaard uitgerust met electrisch bedienbare ramen voor, centrale portiervergrendeling, ABS en EBD, bestuurders- en passagiersairbag én heeft daarnaast lekker veel sportieve extra's zoals: mistlampen voor, achterklepspoiler en stoere dorpelverbreders. De Picanto X-tra heeft een speciale prijs van slechts 9.995,-. Tijdelijk voordeel: maar liefst 1.000,-! Wat je ook wilt, de Picanto heeft het lekker allemaal. Er is al een Kia Picanto vanaf 8.495.- of 39,- per maand*. Kijk voor meer informatie en dealeradressen op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300. KIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR LAKGARANTIE LEVENSLANGE INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE H> 20.4 km lol 5.81 (100km -11 op 17.2 km. C02 uitstoot die legen meerprijs leverbaar rijn Het gemiddeld verbruik varieert v; van 119g(kmtot 138g/km 'Financiering Demaandtermgn van€35 kosten) aanbetaling of inruil 6 3 950.- Kredietsom 5.092.- Slottermi|n einde looptijd t 4.830.- Looptijd van 36 maanden. Prijs bi| verkoop op afbetaling 6 229.18. De effectieve rente op jaarbasis ts 7.9% Kredietgever Kia Financial Services te Vianen Toetsing en registratie bi| 8.K.R. «e Tie! Kia totaalgarantie vraag uw dealer naar de voorwaarden Wijzigingen voorbehouden E mail ii4uOK-.nl r fWUffTP H4 TAUCM. KAkSCtO ft fo npureren n 6 YHIAHOJS

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9