Evacuatie buitenlanders Ivoorkust BUITENLAND De messen worden geslepen voor strijd om de macht Onbekende duikboot zaait paniek in Japan Martelingen in Chili waren staatspolitiek Bush kiest Gonzales als opvolger Ashcroft 'Slachthuizen' ontdekt bij verovering Fallujah Ook VN-medewerkers weg Tranen van geluk Overval op Nederlandse militairen Afghanistan dachten van eur opgepakt De Spaanse politie e afgelopen 24 uur in -pna twee Pakistanen ge- erd op verdenking van I itische activiteiten. De lAnten zouden in verdo- niddelen hebben gehan- e Spaanse krant El Pais eerder dat de Pakista- nuit Spanje geld zouden 1 gesluisd naar hun va- li Q( i met de bedoeling daar ende cellen van al-Qaeda v.k icieren. Bij de tien Pakis- 18.7 ye eerder in Spanje wer- 313 igehouden. zijn ook vi- n'6 evonden uit 2002 waar- 89 5 den staan van belangrij- luwen in Barcelona. Dat ot speculaties over mo- aanslagen op die doelen. *en duiven - 4ar beboet 53 c - Een 77-jarige Zwitser- w is door een rechtbank leeld tot een boete van vitserse franken (5.160 8,5 mdat ze twintig jaar lang 35heeft gevoerd in de stra- Lausanne. Dat ging te- 23,4 regels van de stad in, al- 33j ale media woensdag. De 67!; noet naast de boete ook ®8'jjen van de rechtszaak be- 15;0 )at komt op 2679 Zwit- 15!' inken (1789 euro). Ijiument voor '':len in Kaprun 18.3 21.' - Ter nagedachtenis 2q!2 ilachtoffers van de do- 2i!9treinbrand in het Oos- 23i2|e Kaprun vier jaar gele- >07,er vandaag in het ski- n monument worden 24,; d. Bij de brand in een 17.4 n november 2000 kwa- 20 5 5 mensen om onder wie 57 j iderlanders. Voor de 42.1 cingsdienst zijn nabe- 6 3 in uit Oostenrijk en 55; id uitgenodigd. lidenhout 299.) g it verdwijnt 58! 19üesburg - De Zuid-Afri- stad Johannesburg is 54 uidenhout Street (Be- 17. loutseweg) kwijtgeraakt. 124it in de wijk Ferreiras officieel vervangen en nu de naam van de zan- 43 iriam Makeba. De ver- 10! g past in het beleid van sbestuur van Johannes- 135'i 1 straten die herinneren blanke apartheidstijd- vervangen. Behalve Be- 15Ü out Street sneuvelden en andere straatnamen, 181 sommigen herinnerin- 76! oepen aan de tijd, ruim 44o.j1 jaar geleden, dat Jo- 2; )urg een snel groeiende 13! kersstad was. e koningin ieuwe trein De Britse koningin th wil een nieuwe trein, koninklijke trein heeft ar afgedaan en daarom en nieuwe trein ter van circa 45 miljoen eu- bouwen. Dat meldde The Guardian. Om de ilastingbetaler te ont- Elizabeth dat een parti- idrijf de kosten van de )r zijn rekening neemt, geld terug te verdienen rein af en toe aan par- n worden verhuurd. meldt zich Tribunaal De Bosnische Kroaat Bralo, die gezocht or het Joegoslavië-Tri- heeft zich overgegeven egenwoordigers van de ionale gemeenschap in Iralo wordt ervan ver durende de periode )5 oorlogsmisdaden te begaan tegen de nlos in Bosnië. Het Tri- leeff Bralo vorige aangeklaagd wegens leer moord en ver- g. Hij was geruime tijd chtig. donderdag 11 november 2004 >5.90 >4,40 >0,09 5,64 24,73 5,91 >9,25 >2,23 18,35 25.39 29,61 >4,75 23,63 14,24 >4,47 10,38 33,82 19.75 25.76 14,81 28,98 19,51 43,30 12,11 10.76 17,48 54,00 19,50 Bl 0,55 4,03 12,55 15,17 18,1! 25,24 20.50 23,63 39,32 22.40 19,73 11.51 38,42 27,35 27, r 27.77 14,19 17,3! 9,44 77 ramp door sjrd rijden 30 lri< >3 en 5otgn< 5Cvan tokio/gpd - De Japanse marine is gisteren in staat van paraat heid gebracht, nadat een onbe kende onderzeeboot de Japanse territoriale wateren was bin nengedrongen. Een verkenningsvliegtuig van de luchtmacht ontdekte het schip onder de kust van Okina wa, één van Japans zuidelijkste eilanden. Kort daarop zette de onderzeeboot koers naar de in ternationale wateren. Daar werd het nog enige tijd gescha duwd door het vliegtuig en een fregat. Het incident zorgde voor grote consternatie in Tokio. Terwijl de media speculeerden over de identiteit van het schip - het zou een Chinese atoomonder zeeër zijn - kondigde minister van defensie Ono de staat van paraatheid af. Het was de twee- Nijpend tekort aan voedsel en medicijnen fallujah/gpd - Amerikaanse troepen zijn er met hulp van Iraakse soldaten na drie dagen van strijd in geslaagd zo'n ze ventig procent van de Iraakse stad Fallujah in te nemen. Iraakse soldaten die de Ameri kanen bijstaan in de slag om Fallujah zijn gisteren op 'slacht huizen' gestuit in de stad, hui zen waar gijzelaars zijn vastge houden en vermoord. Volgens de nieuwe militaire goeverneur voor het gebied, Abdul-Qader Jassim, zijn honderden cd's en dokumenten over de gegijzel den gevonden, evenals zwarte kleren die de gijzelnemers droegen op de via internet uit gezonden filmpjes over hun ac ties. Op de derde dag van het Ameri kaanse offensief tegen Fallujah zijn in diverse wijken van de stad gisteren opnieuw straatge vechten geleverd met opstan delingen. Hier en daar werd fel tegenstand geboden, hoewel het volgens een Amerikaanse legerwoordvoerder slechts om 'kleine verzetshaarden' ging. Sluipschutters bleven echter sporadisch op de Amerikaanse en Iraakse militairen vuren. Het Amerikaanse leger zegt dat bij de strijd in Fallujah tot nu santiago/anp - De martelingen onder het bewind van de voor malige Chileense dictator Au- gusto Pinochet waren onder deel van een systematische staatspolitiek en geen individu ele excessen in het leger en de geheime dienst. Dat blijkt uit een rapport van een Chileense regeringscommissie dat giste ren aan president Sergio Lagos is overhandigd. Het rapport is gebasseerd op getuigenissen van 35.000 men sen die onder het Pinochet-be- wind (1973-1990) zijn gemar teld. De achtkoppige waar heidscommissie onder léiding van bisschop Sergio Valech werd een jaar geleden in het le ven geroepen door president Lagos. Het systematische karakter staat haaks op beweringen van de keer in vijf jaar dat Japan tot deze ingrijpende stap overging. Het gebeurde ook in 1999 toen een aantal vermoedelijk Noord- Koreaanse oorlogsbodems voor de Japanse kust opdook. Minister-president Junichiro Koizumi weigerde in te gaan op de speculaties, maar zei wel het 'incident te betreuren'. Ono voegde daaraan toe dat Japan het 'incident vreedzaam wilde oplossen'. Het voorval vond plaats op een moment dat de relaties tussen Japan en China slecht zijn. Chi na is verontrust door 'het toe nemende Japanse nationalis me' en over mogelijke nucleaire programma's van Tokio. Daar naast is het recht op de potenti ële exploitatie van gasvelden in de Chinese Zee inzet van moei zame onderhandelingen den haag-abidjan/anp-afp - Onder meer Frankrijk, Duitsland, Italië, Portugal en Spanje zijn gisteren begonnen met de vrij willige evacuatie van hun staats burgers uit de onrustige West- Afrikaanse staat Ivoorkust. Een paar duizend buitenlanders heb ben te kennen gegeven snel weg te willen, onder wie alleen al 1300 Fransen. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken zei van nacht waarschijnlijk een mili tair vliegtuig naar Ivoorkust zou worden gestuurd om daar Ne derlanders op te halen die weg willen. Onder hen zou ook am bassadepersoneel zijn. In Ivoorkust wonen ongeveer honderd Nederlanders. Vliegtuigen van Air France haal den gisteren al de eerste grote groep van bijna achthonderd personen op in Abidjan. Het ging volgens Parijs vooral om Franse staatsburgers die met hun kinderen het West-Afri kaanse land wilden verlaten. In de voormalige Franse kolonie wonen ongeveer 14.000 Fran sen. De Verenigde Naties beslo ten ook medewerkers te evacu eren. Ivoorkust wordt feitelijk al twee jaar verdeeld in een zuide lijk deel, waar president Gbag- bo zijn aanhang heeft, en een noordelijke helft, waar rebellen het voor het zeggen hebben. De Ivoriaanse regering van presi dent Gbagbo verbrak vorige week een wapenstilstand met de rebellen, die sinds vorig jaar van kracht was. Bij deze opera tie kwamen negen Franse mili tairen om het leven. Als vergelding vernietigden de Fransen de kleinschalige lucht macht van Ivoorkust. Sindsdien is de spanning in het land, 's werelds grootste producent van cacao, flink opgelopen. In opdracht van de Afrikaanse Unie probeert de Zuid-Afri kaanse president Mbeki in het conflict te bemiddelen. Hij no digde vertegenwoordigers van beide partijen uit voor vredes onderhandelingen. Die zouden vandaag in Zuid-Afrika moeten beginnen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft intussen in tern overeenstemming bereikt over een resolutie die regering en rebellen nog tot 1 december de tijd geeft een nieuw vredes akkoord overeen te komen. Ge beurt dat niet, dan volgen sanc ties tegen het land. Het jongste geweld in Ivoorkust heeft al aan toe elf van hun eigen soldaten en twee Irakezen zijn omgeko men. Over het aantal burger slachtoffers is niets bekend. Het Internationale Rode Kruis zegt 'zeer bezorgd' te zijn over het lot van gewonde inwoners van de stad, die niet of nauwelijks geholpen worden. Er is een nij pend tekort aan water, voedsel, medicamenten en veilige on derkomens. Bij de aanval op Fallujah zijn 10.000 Amerikaanse en 2000 Iraakse soldaten betrokken. Zij hebben inmiddels het gemeen tehuis en andere belangrijke overheidsgebouwen in handen, als ook bruggen en moskeeën. Daarnaast hebben zij grote hoeveelheden wapens in beslag genomen. Ook elders in Irak werd gisteren gevochten en vielen opnieuw vele doden door bomaansla gen. Een bom die nabij een po litiebureau in het oosten van de hoofdstad Bagdad ontplofte, doodde 7 mensen. Drie Jor daanse vrachtwagenchauffeurs die waren gegijzeld om Jorda nië te dwingen al hun burgers uit Irak weg te halen, zijn vrijge laten. Een Turkse chauffeur werd gedood nabij de noorde lijke stad Baiji. Pinochet en andere kopstukken van de junta dat individuele on dergeschikten zich schuldig maakten aan het martelen van mensen zonder dat de top het wist. In het land zouden naar schat ting 1200 foltercentra hebben gestaan. De meeste gebruikte vormen van marteling waren een pak slaag, schijnexecuties, elektrische schokken, het uit drukken van sigaretten op li- chaamdelen, het uittrekken van nagels en mensen onder water dompelen. Ook kwam er op grote schaal seksueel misbruik voor, vooral van vrouwelijke ge vangenen. De inmiddels hoogbejaarde Pi nochet weet al jarenlang aan vervolging te ontsnappen, me de omdat zijn gezondheidstoe stand dat niet zou toelaten. dass - De 18-jarige Hajara Ibrahim kan haar tranen niet bedwingen nadat een hogere rechtbank haar heeft vrijgesproken van overspel. De jonge Nigeriaanse vrouw, die zeven maanden zwanger is, werd eer der door een lagere islamitische rechtbank veroordeeld tot dood door steniging. Deze uitspraak leidde in ternationaal tot een storm van protest. Foto: Reuters zeker 130 mensen het leven ge kost. Het Internationale Rode Kruis waarschuwde voor de hu manitaire gevolgen voor de Ivo- rianen die niet vluchten. Meer dan 1,5 miljoen mensen zitten al een week zonder stroom. Zie kenhuizen kampen met mate riële tekorten en door een ge brek aan voldoende brandstof dreigen ook generatoren on bruikbaar te worden. washington/anp - Witte Huis- adviseur Alberto Gonzales zal John Ashcroft opvolgen als de nieuwe minister van justitie in de Verenigde Staten. Gonzales (49) zal de eerste 'hispanic' zijn die aantreedt als minister van Justitie. De voordracht van Bush behoeft overigens de goedkeuring door de Senaat. Volgens Bush is Gonzales ie mand met een scherp intellect en een gezond verstand, die de afgelopen jaren mede vorm heeft gegeven aan de uitvoering van de internationale strijd te gen terreur. Ashcroft en zijn collega op het ministerie van handel, Donald Evans, dienden dinsdag hun ontslag in. De 62-jarige Ash croft liet in een handgeschre ven vijf pagina's tellende ont slagbrief weten dat de „de eisen van justitie zowel dankbaar als uitputtend zijn" en dat het mi nisterie van Justitie gediend is bij „nieuw leiderschap en frisse inspiratie". Bovendien zijn de Amerikanen nu goed beschermd tegen mis1 daad en terreur, aldus de be1 windsman, die eerder dit jaar nog met gezondheidsproble men te maken had. De antiterreurmaatregelen na 11 september 2001 van de con servatief Ashcroft werden hevig bekritiseerd door de Democra ten en burgerrechtenbeweging gen. De ex-senator van Missou ri is een sterke voorstander van de Patriot Act. Die omstreden wet is bedoeld om potentiële terroristen op te sporen, maar regelt onder meer ook dat over heidsdiensten mogen snuffelen in de gegevens van bibliothe ken en boekwinkels. Minister Evans (58) uit Texas, die nog tot januari in functie blijft, wordt beschouwd als een van Bush' beste vrienden. Gonzales komt net als Evans uit Texas. Hij hield zich op het Witte Huis bezig met verschei dene (omstreden) justitiële dos siers zoals de behandeling van „terreurverdachten" en de uit voering van de Patriot Act. pol-e-kohmri/anp - Nederland se militairen van een speciale stabilisatie-eenheid (PRT-team) in de noordelijke Afghaanse provincie Baghlan, zijn afgelo pen zondag doelwit geweest van een overval. Dat werd pas gisteren door de militairen be kendgemaakt. Vier mannen met het geweer in de aanslag probeerden een pa trouille bestaande uit drie ge sloten auto's met in totaal acht militairen op een stikdonkere verlaten weg tot stoppen te dwingen. Het team onder lei ding van majoor Holman gaf echter vol gas en kwam met de schrik vrij. Hoewel de overval lers nog twee schoten afvuur den, werd niemand geraakt. Terugkijkend op het incident vertelt Holman dat het vrijwel zeker om pure roof ging. Die avond werden meerdere auto's tot stoppen gedwongen en ber roofd. De inzittenden raakten niet gewond, wel werden de banden van hun auto's doorge sneden. Het incident op de weg tussen de stadjes Nahrin en Baghlan was de eerste confrontatie met geweld van de Nederlandse eenheid sinds zij in augustus aan de slag ging vanaf de basis Pol-e-Kohmri. Het 120 man sterke PRT-team heeft tot taak een veilige situatie te creëeren voor herstel van de rechtsorde en het centraal gezag. Holman had na het incident van de politie begrepen dat roofovervallen tijdens de Rama dan wel vaker voorkomen in de streek. De overvallers proberen op deze manier geld te be machtigen voor het Suikerfeest De treinramp in Tur- ie maanden geleden ïensen het leven kostte, aan te hard rijden jö chinisten en achter in iderhoud aan het ^net. Dat staat in het een onafhankelijke ekscommissie. Op het van het ongeluk reed snelheidstrein 132 kilo- t uur, ver boven de ter legestane snelheid van )e ontsporing is te wij- Blecht onderhoud. (el helpt 1 Cambodja De Europese Com- :eft 3,5 miljoen euro uit betere gezondheid van e kinderen in Cam- :honer water en meer moet de hoge kinder- het land helpen be let geld is ook be- n mijnen te ruimen. Palestijnse top verdeelt macht De top van het Palestijnse bestuur heeft onderling de taken verdeeld. In Ramallah op de Westelijke Jordaanoe- ver, waar Arafats hoofdkwar tier staat, besloot de top van de Palestijnse bestuur de ta ken van de president voorlo pig te verdelen over drie per sonen. De tweede man van de PLO, ex-premier Abbas, zal formeel leiding gaan ge ven aan de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie. Premier Qurei blijft regeringsleider en krijgt de macht over de veiligheidsdiensten. De voorzitter van het Palestijnse parlement, Rawhi Fattuh, zal gedurende zestig dagen na de dood van Arafat functio neren als de officiële voor man van de Palestijnse Auto riteit. Hij moet als tijdelijk president verkiezingen voor bereiden die binnen zestig dagen gehouden moeten worden. Met de dood van Yasser Arafat wordt een tijdperk afgesloten. Arafat leidde de Palestijnen jarenlang, maar machtsmis bruik en corruptie stonden de Palestijn se eenheid in de weg. De messen wor den geslepen voor de machtsstrijd. door Cyril Widdershoven De Palestijnse natie staat voor de be langrijkste beslissing ooit. Het verlies van hun leider, Yasser Arafat, die ja renlang richting gaf aan de Palestijnse strijd, brengt een machtsvacuüm te weeg van ongekende orde. Sinds de oprichting van Al Fatah en de PLO in de jaren zestig, heeft Arafat steeds aan het roer gestaan van de Palestijnse be weging. Nu, aan het begin van een mogelijke Palestijnse staat, moet de bevolking zijn nieuwe leider kiezen. In de Westerse media circuleren de bekende namen: Abu Mazen (Mahm- oud Abbas), premier Qureia en Faroek Kadoumi (PLO). De leiders van Harnas worden maar mondjesmaat genoemd. Mahmoud Abbas heeft volgens het Westen de beste papieren. Indirect krijgt hij ook de steun van de Israëliërs, een machtsfactor van betekenis. De Als Harnas de macht grijpt in Gaza, is het leed niet te overzien huidige premier, Ahmed Qureia, volgt Arafat na zijn dood tijdelijk op. Arafats dood zal duidelijk maken wie uitein delijk de macht heeft binnen de Pales tijnse gemeenschap. Het is nog maar de vraag of dat de Palestijnse Autoriteit (PLA) is, de voorlopige Palestijnse re gering waarvan PLO deel uit maakt, of de PLO. De meeste Palestijnen hebben zich al lang van de huidige leiders afgewend. De opkomst van de radicale Hamas- beweging is met name te wijten aan de corruptie binnen de PLO, de voortdu rende machtsstrijd tussen de diverse politieke en militaire stromingen van de PLA, en de grootschalige schending van de mensenrechten door Palestijn se veiligheidstroepen. Arafats kliek heeft veel kwaad bloed gezet. De posi tie van de Palestijnse overheid is on dermijnd en het vredesproces totaal dood. De politieke zelfmoord van Ara fat, door het verwerpen van de vredes akkoorden en door het internationale isolement waarin hij terecht kwam, heeft geresulteerd in een desastreuze situatie voor de gewone Palestijnen. OPINIE De Palestijnen zijn beter af zonder hun oude leider. Arafats machtswellust maakte het tevens onmogelijk om een opvolger aan te wijzen. Hij is geen uit zondering op de regel dat Arabische leiders dat nooit doen. Arabische lei ders vrezen dat een aangewezen op volger bevordert dat zijzelf voortijdig het hiernamaals binnentreden om des te sneller hun plaats te kunnen inne men. De situatie binnen de PLO is ondoor zichtig en zeer explosief. Veel waarne mers nemen de situatie op de Westelij ke Jordaanoever als ijkpunt voor htm analyses. Daar staat de PLO niet echt onder druk. Premier Qureia en voor malig premier Machmoud Abbas kun nen hier hun machtsbasis consolide ren. De Gazastrook is echter een ander ver haal. Harnas en delen van de Islamiti sche Jihad, hebben Gaza in handen. Gaza wordt een beslissende factor als het gaat om de toekomst van de Pales tijnen. Harnas en andere extremisti sche groepen proberen de komende dagen de macht in handen te krijgen. Afzijdigheid van het Israëlische leger zal de crisis in de hand werken. Het te rugtrekkingsplan van Sharon kon niet op een ongelukkiger moment komen. Voor velen staat de bloedige uitkomst al vast: Harnas zal de macht van de Pa lestijnse Autoriteit (PLA) in Gaza niet erkennen. Na Arafat grijpt zij de macht. Ook in de Arabische wereld heerst gro te verdeeldheid. In tegenstelling tot de officiële berichten was Arafat hier geen geziene gast. De Palestijnse kwestie hangt veel leiders al jaren de keel uit. De leiders in Cairo, Riyad en Damas cus zullen de machtswisseling binnen de PLO aangrijpen om hun visie door te drukken. De positie van Jordanië is bekend: Amman aanvaardt geen enke le extremist. De stabiliteit van het Jor daanse koningshuis is belangrijker dan een Palestijnse staat. Israël en Jordanië zitten hierbij op één lijn. Stabiliteit zal met alle middelen worden onder steund. Voor Egypte en andere gema tigde krachten vormen Abbas of Qur eia een uitstekende keus. Voor Syrië, Iran en Libanon ligt dat an ders: deze landen steunen Harnas. Sy rië ziet geen heil in een pro-westerse. Palestijnse staat. Damascus heeft geen zin in een nieuwe Alleingan^n het conflict met Israël. De groeiSde steun, aan extremistische groeperingen bin nen de PLO, zoals de Al-Aqsa Brigade, de Abu Rish Brigade en andere, wordt hierdoor verklaard. Saoedi-Arabië speelt tevens op de achtergrond mee en financiert de Harnas. Arabische lei ders vrezen dat een 'democratisch Pa lestina' destabiliserend werkt voor hun eigen dictaturen. De extremisten zullen de eerst komen-* de weken hun kans proberen te grij pen, maar de PLO wil zijn macht niet afgeven en dat leidt onvermijdelijk tot geweld. De nacht van de lange messen, wordt al voorbereid: de Palestijnse lei ders zijn hun leven niet meer zeker. Voor Israël is het oppassen niet nog meer olie op het vuur te gooien. Deze keer kan men beter een cordon om de brandhaard leggen en het vuur zich zelf laten verteren. De auteur drs. Cyril Widdershoven, is Midden Oosten-deskundige Franse staatsburgers handelen formaliteiten af voor hun vertrek uit Ivoorkust. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7