Bezorgdheid over illegaal vuurwerk BINNENLAND 2 5 'Alleen een sukkel haalt in december vuurwerk uit België' Veroordeelde arts Van Oijen verbitterd en verdrietig Kentekenplaten van agent op gestolen auto Jr Regering zit fout met etiket homeopatische geneesmiddelen Smokkel al volop begonnen Steeds meer kinderen worden ziek van vitaminepreparaten Vroege sneeuwpret in Limburgse heuvels deventer/anp - Een politie agent heeft dinsdagavond in Deventer de diefstal van zijn eigen kentekenplaten opge lost. Hij kon de verdachte aan houden, nadat hij zijn kente ken op een andere had auto ontdekt. De verdachte, een 19-jarige automobilist, stond voor een verkeerslicht te wachten. De nummerplaten waren die ochtend van de auto van de agent geschroefd. De agent herkende zijn eigen nummerplaten meteen en hield de man aan. In de wa gen werd een tas met de oor spronkelijke kentekenplaten gevonden, vergezeld van een schroevendraaier. De man is in verzekering gesteld. vast na E| vrouw Ni,, ing •en 67-jarige vrouw uit dinsdagavond overle- en val van een balkon. ige man, die tijdens val in de buurt was, is iuden. Dat heeft de po- iren bekendgemaakt, (vv viel van de tweede jn een balkon van een verleed later die avond •kenhuis aan haar ver- files regen a - De regen heeft 9|>rgen veel hinder ver- in het verkeer. Om a stonden er volgens s Informatie Dienst bet een totale lengte Jcilometer. De meeste i veroorzaakt door j algemeen kleine aan- h en ongelukken. Op de A12 ontstond tussen rveen en het knoop- jnetten bij Utrecht een jeen lengte van meer nlometer na een aanrij- iekorpsen >n beloning lc - Alle 25 regionale irpsen en het Korps ke Politiediensten hebben hun doelen |3 gehaald. Ze verdie- pnee allemaal een [beloning, in totaal 26,3 feuro. Dat heeft het mi- iran Binnenlandse Za- ?ren gemeld. Bij de be- GEljg van de prestaties is ER* naar zaken als het aan- hten dat de korpsen ^Aangeleverd bij het ministerie, het aantal je beschikbaarheid van voor het publiek en het ziekteverzuim. Itaties voor rd prostituees - De Rotterdamse ift dinsdag twee man- ïhouden in verband oord op twee prosti- le tippelzone aan de De politie kwam de jop het spoor na een van Opsporing Ver- ïlopen maandag. Tij- ipreking van de zaak beide mannen her in beeld. Het gaat om terdamse mannen van j jaar oud. Een beveili- ïera maakte op 14 ok- j kele uren voor de opnames van het )e mannen liepen toen vee tippelaarsters mee. rzoek oude ïd heropend ht - De politie Zuid- J Zuid heeft het onder- r de moord op de des- irige alleenstaande Sripho heropend. De erd op 28 maart 1997 ■''- i igetroffen in haar kel- i Dordrecht. Ze was d. De moord bleef on- pi Omdat de opspo- 1 nieken de afgelopen k zijn verbeterd, leent V.':J c zich voor een nieuw ;k, aldus de politie. ival Zeewolde |een raadsel - De oorzaak van het bngeval met twee 'n Zeewolde zal altijd [sel blijven. Dat conclu- lolitie Flevoland na |èk van de Verkeerson- nalysedienst. Bij het bp de Zeewolderdijk op kwamen drie jonge- Jet leven. Volgens de ■het meest waarschijn- rio dat de scooterrij- /erblind door koplam- basserende auto's. enng verijdeld it - Een 35-jarige man ilgische Essen is dins- fag in Delft ontvoerd, iring werd rond 21.30 leid door de politie. De irders kwamen op de iogte van Dordrecht terecht en konden len opgepakt. Volgens oordvoerder had- itvoerders en hun r een zakelijk conflict. ouding nam de poli- irwapens in beslag. r wil verbod lergelklei - Mergelklei moet het risico op dioxine- |ng niet meer worden (bij de bewerking van Een meerderheid in de ner wil een verbod februik van deze klei in jelverwerkende en dier- idustrie. Bijna twee- ■boerderijen zitten nu Tomdat het vee aardap- Jkn met de kankerver- Je stof heeft gegeten. baarie-hertog-kapellen/gpd - De re gels zijn strenger en het aanbod dreigt door veiligheidsmaatregelen tegen te vallen. Nederlanders halen nu al in groten getale illegaal vuurwerk uit Bel gië. Hoe eerder hoe beter, want de controles beginnen binnenkort weer. Je bent wel heel stom als je nu nog wacht." Ze pendelen van winkel naar winkel met grote plastic tassen vol illegaal vuurwerk. Chinese rollen, mortier- bommen en strijkers. Voor het derde jaar achtereen slaan Bram (15), Stephan (17), Dennis (15) en Ivo (22) uit Rotterdam hun slag, net over de Belgische grens bij Baarle-Hertog. Dit jaar zijn ze eerder dan andere jaren. „Dan hebben we minder kans op controles en is er meer tijd onj door te verkopen", zegt Dennis. De achter bak van hun auto is bijna tot de rand gevuld. „Dat levert zo tweeduizend euro winst op." De echte vuurwerkfreak komt deze weken naar België, want over een maand kan hij de pineut zijn als de controles door politie worden opge voerd. Op 1 december begint de lan delijke campagne tegen illegaal vuur werk „Je bent wel heel stom als je daarop wacht", vindt Patrick (19) uit Breda. België is interessant vanwege het zwaardere vuurwerk, maar ook om dat liefhebbers hier het hele jaar te recht kunnen en niet de laatste drie dagen voor oud en nieuw in lange rij en moeten aansluiten. „Toch niet raar dat ik dan een paar kilometer ex tra rij", meent Patrick. „Dan had de wetgeving maar zoals in België moe ten zijn." Van de Belgen zelfheeft hij weinig te vrezen. De verkoop van illegaal vuur werk is voorlopig een onoplosbaar probleem, vreest Marc van Veldho ven van de Dienst der Springstoffen, verbonden aan het Belgische minis terie van economische zaken. „Op Europees niveau is er helemaal niets geregeld. Dat maakt het zo moeilijk om die illegale handel hard aan te pakken." Een grote toeloop naar België ligt voor de hand, meent voorzitter Wil lem Heijboer van de Branchevereni ging Consumentenvuurwerk Neder land (BCN). Hij wijst op het aantal verkooppunten in Nederland dat waarschijnlijk drastisch daalt door de verscherpte regels uit 2002, die nu in heel Nederland gelden. Daardoor kan in Nederland aanzienlijk minder vuurwerk worden verkocht en wordt het aantrekkelijker om het illegaal in te voeren. Verkoper Gijs ten Velde van Zena ziet inderdaad meer klanten dan in de zelfde periode vorig jaar. „In de weekeinden loopt het echt storm", zegt hij, terwijl een groep Tilburgse jongeren zich vergaapt aan de kleur rijke knallers in de vitrines. Andere winkels, zoals Dolfijn Vuurwerk, Kla vertje Vier en Loots zeggen dat de massale toestroom van 'Hollanders' nog moet beginnen. Ten Velde ver wacht de grootste drukte eind de cember. „Dan kunnen Nederlandse zaken de stormloop niet meer aan." Bij vuurwerkgroothandel Alpeco in Kapellen, onder de rook van Antwer pen, staat de parkeerplaats vol bestel busjes, jeeps en andere auto's uit Ne derland. Om de paar minuten rijdt een klant zijn auto achterom, waar het professionele vuurwerk wordt in geladen. Nederlanders hebben daar voor een bewijs nodig van de Kamer van Koophandel. Onderling wordt er druk in gehandeld. Opmerkelijk ge noeg mogen Nederlanders veel meer feestvuurwerk meenemen dan Bel gen. Die hebben bovendien voor veel vuurwerk een vergunning van de bur gemeester nodig, terwijl van Neder landers alleen legitimatie wordt ge vraagd. De regionale politie en KLPD zien het probleem 'illegaal vuurwerk uit Bel gië' jaarlijks terugkomen, maar gelo ven niet in een stijging. Ze benadruk ken dat ze al intensief controleren. Patrick (23) en Mark (24) uit Leiden lachen daar om. Van controles heb ben ze nog niets gemerkt. Ze noemen zich 'gelegenheidsondememers' die vuurwerk halen voor hun klanten in Nederland. Het is de zesde keer dat ze dit jaar komen. „België is ons goudmijntje!" door Kamilla Leupen Amsterdam - Huisarts Wilfred van Oijen beëindigde in 1997 het leven van een stervende pa tiënte. Moord, stelden de recht bank en het hof. Gisteren bleek dat de Hoge Raad dat oordeel onderschrijft. Daarmee is Van Oijens jarenlange strijd voorbij. Maar de verbittering en het ver driet blijven. Hij is 'verdrietig'. Heel verdrie tig. Van Oijen heeft de uitspraak net gehoord. De Hoge Raad, de hoogste gerechtelijke instantie in Nederland, besloot de ver oordeling door het Amsterdam se gerechtshof van 2003 in stand te laten. Dat betekent dat de 56-jarige Van Oijen moet leren leven met de gedachte dat hij is veroor deeld wegens moord en het op stellen van een valse overlij densverklaring. Weliswaar tot een week voorwaardelijke cel straf, maar toch. Maar dat verdriet is, hoe verve lend ook, niet het allerbelang rijkste. Nee, de uitspraak in zijn zaak, is bovenal 'heel erg" voor 'Juristen weten niet wat een sterfbed kan betekenen' de medische stand in Neder land, stelt hij. Van Oijen vindt het onbegrijpe lijk dat de Hoge Raad, net als eerder het gerechtshof, meent dat er in dit geval geen sprake was van 'ondraaglijk lijden'. „Dat is nogal makkelijk gezegd, het zijn de huisartsen die daar in deskundig zijn, niet de juris ten", zegt Van Oijen. „Ik denk dan: jongens, wacht maar tot jullie zelf aan de beurt zijn, dan weet je wat een sterfbed werke lijk kan betekenen." Want in dit geval was dat sterf bed, op zijn minst, dramatisch. De 84-jarige patiënte van Van Oijen, een bewoonster van een verzorgingshuis, lag in coma in haar eigen ontlasting, delen van haar lijf verkeerden in staat van ontbinding en het verplegend personeel wilde haar niet meer wassen en verschonen, omdat men bang was dat ze daardoor zou overlijden. 'Zoiets doe je zelfs een hond niet aan,' had één van haar dochters tegen de huisarts ge zegd. In overleg met de familie deed hij later wat hij zijn plicht achtte als arts. Hij gaf de vrouw een injectie met spierverslap pers om het sterven te bespoe digen. In de overlijdensverkla ring gaf hij een natuurlijke doodsoorzaak op. De directie van het verzorgings tehuis deed echter aangifte - de vrouw had namelijk geen ver zoek tot levensbeëindiging ge daan - en sindsdien wordt het leven van Van Oijen voor een groot deel overschaduwd door de gerechtelijke procedures die volgden. Hij ging tot de Hoge Raad, om dat hij meent dat hij geen moord heeft gepleegd, maar dat hij zich in een noodsituatie be vond door de zeer ernstige om standigheden waarin zijn pati ënte verkeerde. Maar de Hoge Raad oordeelde dat Van Oijen geen beroep kan doen op noodweer. De raad vindt dat het hof terecht stelde dat 'de erbarmelijke toestand waarin de patiënte verkeerde, gelet op haar zeer korte levens verwachting, niet doorslagge vend mag zijn'. Het is een 'slecht' vonnis, vindt Van Oijen. „Hieruit blijkt dat ook juristen aan het verharden zijn. Het is bijna fundamenta listisch. Dit zijn letterdeskundi- gen, die leven naar de letter van de wet, maar ik heb met men sen te maken, met stervensbe geleiding. Uit dit vonnis spreekt geen enkele compassie." Net als het hof, verklaarde ook de rechtbank Van Oijen schul dig aan moord, maar de rech ters tekenden daarbij aan dat hij wel naar 'eer en geweten' had gehandeld. Ook het gerechtshof leek op een of andere manier moeite te hebben met de beladen term 'moord', en stelde in het vonnis dat het ging om moord in de 'juridisch-technische' zin van het woord, en weinig van doen had met wat er in de maat schappij onder wordt verstaan. De rechtbank gaf Van Oijen overigens geen straf voor het toedienen van de injectie, wel kreeg hij een boete opgelegd van vijfduizend gulden voor het opstellen van de valse overlij densverklaring. Het hof zette dat om in een week voorwaar delijke celstraf voor beide ver grijpen. Van Oijen kreeg in 1994 zowel landelijk als internationaal be kendheid door zijn optreden in De rechtbank in Breda heeft gisteren een 42-jarige arts van het Amphia ziekenhuis in Oosterhout vrijgesproken van moord op een patiënt. De arts werd ervan beschul digd op 31 mei vorig jaar een 77-jarige patiënt een te hoge dosis morfine te hebben toe gediend waardoor de man zou zijn overleden. De patiënt was opgenomen wegens een her seninfarct. de opzienbarende documentai re Dood op Verzoek - over eu thanasie. Ondanks de nieuwe teleurstel ling - 'ik zit hier met tranen in mijn ogen' - had Van Oijen de ze uitspraak, gezien de vorige, wel verwacht. En er is ook een zekere opluchting, omdat de strijd eindelijk voorbij is - tegen dit vonnis is geen beroep meer mogelijk. „Ik heb gedaan wat ik kon. Ik kan mezelf recht in de spiegel aankijken." De officier van justitie had twee weken geleden zes maanden voorwaardelijk ge- eist voor moord en voor het vervalsen van de overlijdens verklaring van de patiënt. Hierin had de arts geschreven dat de man een natuurlijke dood was gestorven. De rechtbank is van oordeel dat uit medische gegevens niet blijkt dat de arts de man met opzet wilde doden. den haag/anp - Producenten van homeopathische middelen hoeven op het etiket van hun producten niet mee^e zoge naamde disclaimer Te zetten. Dit heeft de Raad van State gis teren in hoger beroep bepaald. De hoogste bestuursrechtbank heeft uitgemaakt dat de disclai mer in strijd is met de Europese wet. De disclaimer, ten onrechte door de Nederlandse overheid verplicht gesteld, hield in dat het 'College ter beoordeling van geneesmiddelen de werkzaam heid van het homeopathische middel niet met wetenschappe lijke criteria heeft beoordeeld'. De kwestie over de disclaimer is aan de rechter voorgelegd door producent van homeopathi sche middelen VSM in Alkmaar. De producent bereidt nu een schadeclaim voor. Volgens di recteur J. Zwoferink kan de staat een claim van 4 a 5 mil joen euro verwachten. Arts vrijgesproken van moord op patiënt den haag/gpd - Stichting Consu ment en Veiligheid Nederland en de branchevereniging Consu mentenvuurwerk maken zich zorgen over de schaal waarop verboden vuurwerk uit België wordt binnen gesmokkeld. De smokkel is al volop aan de gang, terwijl de jaarlijkse publiciteits campagnes voor Oudejaar nog moeten beginnen. Consument en Veiligheid ziet vooral gevaar in de manier van bewaren. Het vuurwerk wordt vaak in garages en schuurtjes in woonwijken opgeslagen. De branchevereniging is bang dat er veel illegaal vuurwerk Neder land binnen wordt gebracht. Door strengere veiligheidsre gels is het aantal verkooppun ten gedaald. Van de 3800 ver kooppunten voldoen er slechts een 'kleine duizend' aan de vei ligheidseisen. Consumenten wijken yanwege het geringe aanbod nu uit naar het buiten land. Het openbaar ministerie en het ministerie van volksgezond heid, ruimtelijke ordening en milieu vinden de vrees voor een grote toename aan illegaal vuurwerk uit België ongegrond. Ze zeggen dat politie, opspo ringsdiensten en de speciale vliegende vuurwerkbrigade in tensief op illegaal vuurwerk controleren. Maar volgens Con sument en Veiligheid kunnen smokkelaars eenvoudig aan de controles ontsnappen. De landelijke campagne tegen illegaal vuurwerk begint op 1 december. Verschillende poli tiekorpsen, zoals de politie in Midden- en West Brabant, be gonnen vorige maand al met het opvoeren van de controles. Daarbij richten ze zich vooral op grote illegale handelaren. Cijfers over het aantal aanhou dingen en het onderschepte vuurwerk worden later deze maand verwacht. Via de kliklijn 'Meld Misdaad Anoniem' zijn tot nu toe al zes mensen aange houden. Het meldpunt kreeg dit jaar zeventien tips binnen, waarvan zeven in november. Vorig jaar lag dat aantal rond deze periode iets lager. In Mid den- en West Brabant werd er tot nu toe een kleine 800 kilo il legaal vuurwerk in beslag geno men, iets minder dan in dezelf de periode vorig jaar. bilthoven/anp - Het aantal kin deren tot 12 jaar dat is vergif tigd met multivitamineprepara- ten, is vorig jaar met 25 procent gestegen tot 233. Dat blijkt uit het jaaroverzicht 2003 dat het Nationaal Vergiftigingen Infor matie Centrum van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu gisteren uitbracht. Volgens het centrum komt die toename door het aantrekkelij ke uiterlijk van de pillen. Ze zijn soms niet van snoep te onder scheiden. Het centrum waar schuwt voor de ongewenste ge volgen van de trend om de ver pakkingen en de preparaten zelf steeds meer op snoep te la ten lijken. Dat geldt ook voor niet-eetbare cosmeticaproduc- ten die steeds vaker lijken op eet- of drinkwaren. Daarnaast blijken de reinigingstabletten voor kunstgebitten al jaren door hoogbejaarden te worden aangezien voor pepermuntjes. Uit het rapport blijkt verder dat ondanks alle waarschuwingen en voorlichtingscampagnes, nog steeds veel kinderen medi cijnen of schoonmaakmiddelen binnenkrijgen. Jaarlijks over komt dit 15.000 kinderen. Het gebeurt vooral vaak bij kinde ren tussen de een en vier jaar. Het aantal ongevallen en cala miteiten met chemische stoffen waar meer mensen bij betrok ken waren, nam met 38 procent toe. De hoeveelheid meldingen over vergiftiging door drugs bij volwassenen, is gestegen van 656 in 2000 tot 1210 in 2003. Het ging daarbij veelal om een combinatie van verschillende drugs, of zogeheten 'smartpil- len', paddo's ofXTC. Ook het aantal overdoseringen met afslankmiddelen met de stof efedra nam toe: van 16 in 2000 tot 110 vorig jaar. Het gaat daarbij om bijvoorbeeld 'stac ker' een middel dat in capsules wordt gebruikt op sportscho len. Een overdosis kan leiden tot angst en hartkloppingen. Het rapport is gebaseerd op de informatieverzoeken die het centrum binnenkrijgt. vijlen - Op de top van de Limburgse Vijlenerberg niet ver van Vaals is gistermorgen een tien centimeter dik pak sneeuw gevallen. Eigenaar H. van der Vleuten van bosca- fé 't Hijgend Hert, op de Vijlenerberg, zette de glühwein alvast klaar. Veel mensen kwamen naar het Vijlenerbos om de eerste wintersneeuw te zien. „De takken hangen helemaal door van de sneeuw", aldus Van der Vleuten. „We hebben de wintersportmuziek al opgezet." Foto: ANP/Marcel van Hoorn In beslag genomen vuurwerk op het politiebureau in Oosterhout. Foto: GPD/Johan van Gurp

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5