INTERNATIONALE PRIJSSTUNT! Een minister wippen kan nu even niet i BINNENLAND 1 'Terroristen kunnen je buren zijn' expert Van scholen blijf je af 'Straks Staat onze school ook in brand' Remkes wa risicoanalyses AIVD: Mohammed B. geen belangrijke speler Stille tocht Uden trekt 6000 mensen Kamer wil rijen sluiten in crisis rlandse Hst gedood _^aaia-stad - Een Neder- "^oerist is in Guatemala ischoten door misdadi- jn vrouw is gewond ge let incident vond dins- nd plaats. De 57-jarige ander, zijn een jaar jon- ouw en hun kinderen i onder leiding van een n archeologische vind- or jezocht en waren op de eri/eg naar een dorp waar ze uj, en, 340 kilometer ten aa n van Guatemala-stad. 1 i :elschap is onderweg len door drie mannen oten op hen hebben af- >n i. De Nederlander werd ;e[ dodelijk getroffen. De j 2 Iers zijn gearresteerd. m ie doet inval moederbedrijf uh er De politie heeft gister- ve d met veertig mensen ;lu al gedaan bij het veevoe- -p„ rijf Hendriks in Baarle- Hendriks verwerkt - en restafval tot veevoe- politie verdenkt het be- i milieudelicten. Het adelijke stoffen in de hebben laten verdwij- iarnaast bestaat het ver- i dat het bedrijf zich j de regels gehouden e gelden voor het inza- »n vervoeren van afval- k, zuivel ees veilig' kc - Nederlandse melk en afgeleide producten i zijn veilig voor mense- isumptie. Dit heeft de veterinaire ambtenaar ministerie van Land- steren laten weten, ing voor de verklaring is itgooien door Zuid-Ko- de grenzen voor vlees >1 uit Nederland wegens Inezaak. Volgens de top- par ligt het dioxinege- jor deze producten ruim e door de Europese •gestane maximumni- I drugslab hanteld jveen - De politie heeft I in een loods in Vled- bij Stadskanaal een jugslaboratorium ont- 1. In het lab werden ingetroffen die een irde hebben van 1 mil- Jo, aldus de politie. Bij trof de politie tussen |3000 liter chemicaliën stuitte zij op 90 kilo- Jifetamine in poeder- een pillenmachine. leen woordvoeder was lratorium zeer profes- ingericht. is voor alle jiekorpsen ^ic - Alle 25 regionale prpsen en het Korps ke Politiediensten crijgen een prestatiebe- ls imdat ze hun doelen |are 13 hebben gehaald. Het Tie van binnenlandse p. lert in totaal 26,3 mil- o uit. Vorig jaar kregen orpsen een prestatie- 8 Bij de beoordeling ®.r c restaties is gekeken lerdelen als het aantal 1 ten dat de korpsen heb- ,001 geleverd bij het open- 'w' listerie, het aantal uit- ;en boetes, de beschik- l' 311 van de politie voor het en daling van het ziek- md -datht dringt ""llzone terug - De gemeente Utrecht h nieuwe prostituees e op de tippelzone aan palaan. Dat heeft de e PvdA-wethouder n gisteren bekendge- (iij wil bereiken dat het bpelaarsters wordt te- jicht van circa 80 tot 50 vrouwen per Ier mag het euw proberen - De Raad van State 'erkiezingen van de ipsbesturen Rijnland, en Hollandse Delta ind voor een deel on- irklaard. Dit is het di- 'lg van het ff auduleu- len van kandidaat H. it Amsterdam die zich waterschappen met dtekeningen kandi- te stellen. De verkie- ie opnieuw moeten, li alleen de categorie ld' waarvoor Bremer tiidaat had gesteld. De verkiezingen mogen [olgen hebben voor de ten die zijn gekozen en (Is tot de nieuwe water- psturen zijn toegelaten. Ivan de nieuwe verkie- slechts om de enige Inte plek in de drie Waterschapsbesturen Ben. Iedereen, ook Bre- I zich voor die ene plek kt stellen, aldus de I State. donderdag 11 NOVEMBER 2004 den haag/gpd - Kinderen op islamitische scholen zijn bang. Na de brandstichting in de islamitische basis school Bedir in Uden, viagen leerlingen zich af wanneer 'hun school aan de beurt is'. „Voor kinderen is dit zeer beangstigend. Zij roepen: 'Wat hebben wij misdaan?' Het getuigt van een zeer laffe daad om onschuldige kinde ren te betrekken bij een maatschappelijk probleem." Dat zegt Said Benayad, voor zitter van de Islamitische Scholen Besturen Organisa tie (ISBO) waarbij 42 scholen uden/anp-gpd - Naar schatting 6000 mensen, onder wie veel jongeren liepen gisteravond mee in de stille tocht in Uden voor de getroffen islamitische basisschool. Jongeren droegen spandoeken met teksten als 'het doden van 1 mens, is de dood van de mensheid' en 'on ze multiculturele samenleving zal standhouden, wat er ook ge beurt'. Burgemeester Kersten hield bij de geblakerde resten van het schoolgebouw een toespraak. „Wie aan onze kinderen komt, komt aan onze samenleving", zei ze. „Ik hoop dat er voor alle jongeren nog een toekomst is en blijft", aldus de burgemees ter. De afgebrande school kreeg gis termiddag bezoek van premier Balkenende. Mensen verdron gen zich om de premier: vaders, moeders, kinderen. Ze wilden praten met Balkenende, zeggen wat ze denken, wat hen bezig houdt na de brand. De moeder van een 7-jarig meisje woeg de premier hoe ze haar dochter moet uitleggen wat er gebeurd is. „Wat betekent dat, Theo bij ons op de muur van de school? Hoe leg ik dat aan haar uit?" Balkenende doet zelf een po ging, als hij het meisje voor zich ziet staan. De minister-president zegt aan gedaan te zijn door de reacties. „Vooral de reactie van een 11- zijn aangesloten. Er komen veel telefoontjes binnen van verontruste schoolleiders. Sinds de moord op Theo van Gogh zijn twee islamitische scholen het doelwit geweest van aanslagen. Een bomex plosie bij een school in Eind hoven en de brandstichting in Uden. Benayad: „Deze aanslagen zijn voor kinderen zeer ver warrend. Op school zijn ze bezig met de voorbereidin gen van het einde van de ra madan. Daar leven leerlin gen naar toe, dat is een mooi feest. Nu worden ze verwild van angst en zijn er al kinde ren die roepen: 'Ik wil niet dood'." Op de islamitische basis school El Inkade in Ede is 'de brand' het gesprek van de dag. „Kinderen vragen zich af: 'Wanneer is onze school aan de beurt?," ver telt Said El Bakhrioui, mees ter van groep zes waar ne gen- en tienjarige Marok kaanse, Turkse en Somali sche leerlingen zitten. „Deze kinderen voelen dat deze aanslagen een uiting zijn van haat tegen de islam, haat te gen Marokkanen. Ze zijn niet gek! Maar ze begrijpen niet wat zij daar persoonlijk mee te maken hebben. Zij hebben toch niets gedaan!" Als zijn leerlingen met inge wikkelde 'waarom-wagen' komen, antwoordt de mees ter dat hij het ook niet weet. „Ik kan niet in de hoofden van deze mensen kijken." Bange kinderen stelt hij ge rust met: 'Dit waait weer over.' Dat werkt. Leerlingen die vanochtend met angstige ogen binnenkwamen, zijn nu lekker buiten aan het spelen. Het blijven kinde- Brand in school Eindhoven eindhoven - Bij een basisschool in Eind hoven is gisteravond brand gesticht. Een lokaal brandde in zijn geheel uit, omrin gende lokalen liepen lichte rookschade op. Vanwege onderzoek door de techni sche recherche is de Wethouder van Eu- pen school, die valt onder de Stichting Katholiek en Protestants-christelijk On derwijs, vandaag dicht. De politie kon niet zeggen of het kwajongenswerk is of een bewuste aanslag. Er was gisteravond veel belangstelling voor de stille tocht in Uden. Foto: ANP/David van Dam jarig jongetje blijft me bij. De jongen woeg om de school weer te herbouwen, maar zei meteen dat het misschien beter is om het dan geen islamitische school meer te noemen. Het doet verschrikkelijk veel pijn om te zien en te horen dat kin deren zich niet veilig voelen op school, terwijl dat toch een soort tweede huis zou moeten zijn." Premier Balkenende in gesprek met ouders en leerlingen op de loca tie van de afgebrande school. Foto: GPD NOS zit met Irma dicht bij het vuur den haag - Irma Heijmans (60) is gisteren even een Bekende Nederlander geworden. Bijna elk halfuur deed ze vanuit haar woning in de Haagse wijk Laakkwartier voor de NOS-tv live ver slag van de gebeurtenissen rond het pand in de Antheunis- straat. Ze beleefde, naar eigen zeggen, 'een geweldig leuke dag'. „Ik ben niet bang geweest. Ook al woon ik maar op zo'n hon derd meter van het bewuste pand. Ik ben niet bang uitgevallen. Ook niet toen ik in de voorbije nacht knallen hoorde. Een ken nis van me werkt bij de NOS. Ik denk dat ze zo aan m'n num mer zijn gekomen. Ik heb veel reacties gehad, van m'n familie en vrienden. Ze vonden wel dat ik erg Haags praatte. Toen ze dat zeiden ben ik eens naar mezelf gaan luisteren. En inder daad: het is wel erg Haags, zeg." den haag - Sluipschutters, een hermetisch afgesloten wijk, een explosievenrobot en een poli tiemacht die zijn weerga niet kent. Nog sterker dan direct na de moord op Theo van Gogh, heerste gisteren in het Haagse Laakkwartier het gevoel: de ter roristen zijn onder ons. Een gasexplosie of vuurwerk. Daar denken bewoners van de Antheunisstraat aan als ze mid den in de nacht een enorme klap horen. Al snel is duidelijk dat het helemaal mis is: nog een klap. Drie leden van een ar restatieteam gewond op straat. In een mum van tijd is de wijk belegerd. Gespecialiseerde en met machinegeweren gewa pende antiterreureenheden ha len mensen uit hun huizen en grendelen het stratenblok volle dig af. Paniek. „Ik stond na de eerste knallen in mijn onderbroek voor het raam toen opeens een man voorbij kwam rennen. Ik hoor de vier schoten. Pang-pang- pang-pang," zegt Glenn, die in de Antheunisstraat woont. De man verschanst zich in een portiek even verderop. Schutters nemen meteen stra tegische posities in, achter bo men en auto's, zwaar kaliber en schijnwerpers in de aanslag. „Ali, Ali, kom naar buiten. We willen met je praten," roept de politie volgens Glenn door een megafoon. Maar Ali vloekt in gebroken Nederlands terug dat hij niet wil praten, laat staan naar buiten komen. „Ik wil ont hoofden, zei hij," is wat Glenn zich herinnert. Wanneer explosievenexperts, ambulancediensten en brand weer met veel mankracht en groot materieel arriveren, be- Scherpschutters richten op het pand in de Antheunisstraat. Foto: ANP/Ed Oudenaarde gint het tot de buurt door te dringen dat de belegering wel eens zou kunnen eindigen in een catastrofe. Toeschouwers maken veelvul dig de vergelijking met Madrid, waar leden van een terroristi sche cel zich eerder dit jaar op bliezen toen de politie op het punt stond hen te arresteren. Daarbij ging een groot deel van een blok woningen mee de lucht in. „Dit maakt me bang," zegt de 24-jarige Annemarie Terlouw, die vroeg in de ochtend uit haar woning is gehaald. Haar achter tuin grenst aan de Antheunis straat. „Nooit eerder heb ik be tadvertentie) seft hoe dichtbij het gevaar kan zijn." „Dat je zomaar naast een huis vol explosieven kunt wonen," zegt een oudere man. Het is precies de gedachte van Mick van Herwaarden, in koffiehuis De Aanloop, pal voor de afzet ting. De moord op Van Gogh was een ver-van-mijn-bed- show, maar nu besef je dat ter roristen je buren kunnen zijn." Bij het massale kijkerspubliek achter de roodwitte afzet tingslinten treedt een vreemde gewenning op. Passerende ME- busjes worden juichend be groet. Het ongeduld neemt toe. „Het wachten is zeker op de ca- (advertentie) Genieten is. meraploeg van Al Jazeera," grapt een fotograaf. Prompt stormt een politie macht de andere kant uit, weg van de Antheunisstraat. Even wordt gedacht aan een aflei dingsmanoeuvre, maar het blijkt 'slechts' te gaan om een dreigende matpartij tussen al lochtonen en Haagse hooli gans. Tegen half vijf klinken de vier schoten die de daadwerke lijke ontknoping inluiden. Het wordt bijna als een anticlimax ervaren, na alle vrees voor een enorme explosie. De 80 geëva cueerde bewoners konden pas vanochtend om 08.00 uur terug naar hun woningen. den haag/anp - De korpsbeheerders van alle politieregio's (burge meesters) moeten risicoanalyses opstellen voor instellingen en personen die mogelijk het doelwit kunnen worden van een drei ging, terrorisme of radicalisering. Minister Remkes van binnen landse zaken heeft dat aan de korpsbeheerders gevraagd. Daarnaast wil Remkes dat alle korpsbeheerders met spoed het re gionaal college bij elkaar roepen voor beraad. Ook wil Remkes van de gemeenten en provincies weten of er tot 2005 evenementen worden gehouden met een verhoogd risico. den haag/gpd - Het land ver keert sinds de moord op Theo van Gogh in crisis. Onder druk van de angst voor terreur en de oplaaiende haat tussen bevol kingsgroepen, wordt de kritiek op kibbelende ministers en een 'onzichtbare' premier haastig ingeslikt. Oppositiepartijen scharen zich achter het kabinet. „Ik sta zij aan zij met Balkenen de", aldus PvdA-leider Bos. „Gelukkig stond hij er nu. Dat was nou precies waar wij om gevraagd hadden". D66-frac- tieleider Boris Dittrich is tevre den. Premier Balkenende liet gisteren zien dat het hem ernst is met het bezweren van de boze geesten die in Nederland uit de fles zijn gekropen. Een speech in het parlement en een bezoek aan de uitge brande school in Uden. De af gelopen dagen klonk in poli tiek Den Haag voorzichtig, soms openlijk, gemor. „De premier is onzichtbaar," klaagde PvdA-leider Wouter Bos. Maar nu bezigt Bos heel andere woorden. „Het is goed dat Balkenende nu zichtbaar is op de plekken waar hij moet zijn. Het is ook goed dat hij de leiding neemt. Er is nu disci pline nodig in het kabinet, waarin ministers tot nu toe de branden nog afdeden als inci denten. De hele politiek, ook de oppositie in de Tweede Ka mer, moet eensgezindheid uit stralen in deze strijd tegen ter reur. Ik sta zij aan zij met Balke nende." Bos zal het Kamerdebat van vandaag waarin Donner en Remkes zich moet verantwoor den daarom ook niet aangrij pen om 'een minister te wip pen'. „Het gaat nu om veel be langrijker zaken." Ook Femke Halsema, fractieleider van Groenlinks zegt geen zin te hebben in politieke spelletjes in deze noodsituatie. Zij vergelijkt de crisis in Nederland met de watersnoodramp van 1953. Het kabinet moet de agressie en frustratie in het land ook beteu gelen door zelf orde op zaken te stellen. Met name de WD ha mert op dit aambeeld. Moskee- en waar haat wordt gepredikt, moeten worden gesloten. Bos vindt dat onzinnig. „Wan trouw iedere politicus die zegt hoe dit probleem moet worden getackeld, want dit kennen we niet in ons land. Dit is de Ne derlandse versie van 11 sep- tember.Die terroristen lachen zich rot als ze horen dat wij on ze energie richten op een Am sterdamse moskee. Dit is veel groter. Het is een internationale organisatie. De meeste arres tanten hebben geen paspoort dat kan worden afgepakt. Om dit terrorisme uit te roeien, moeten politie en inlichtingen diensten beter worden geëqui peerd. Maar de AIVD kan het niet alleen. De mensen moeten de overheid steunen en alert zijn op verdachte zaken." den haag/gpd - Mohammed B. was al jaren bekend bij de AIVD, maar de inlichtingen dienst ging er vanuit dat hij slechts een ondersteunende rol speelde bij een groep van mos limradicalen die een terroristi sche aanslag in Den Haag plan de. „B. was geen belangrijke speler", aldus de AIVD. Dit blijkt uit de brief die de minis ters Donner en Remkes naar de Kamer hebben gestuurd. De inlichtingendienst hield al leen de 'sleutelfiguren' van de 'Hofstadgroep' in het oog. Mo hammed B. heeft daar nooit toe behoord, hoewel de AIVD wel berichten binnen kreeg van de Amsterdamse politie dat Mo hammed B. 'uiterlijke kenmer ken van voortgaande radicalise ring toonde'. Ook bleek hij een tijd lang te wonen in dezelfde woning als de geestelijke leider van de groep. De AIVD had meerdere rede nen om Mohammed B. niet te volgen. De Marokkaanse ver dachte van de moord op Theo van Gogh was niet betrokken bij de reizen naar Pakistan die andere verdachten wel onder namen, vermoedelijk om ge traind te worden voor het ple gen van aanslagen. Ook bleek hij geen contacten te hebben met het Marokkaanse brein achter de groep, Abdelhamid Akoudad, die ook betrokken zou zijn geweest bij de zelf moordaanslagen in Casablanca in Marokko. Evenmin werd hij genoemd door leden van de groep die wel contact hadden met Akoudad. Voor de AIVD was dat een te ken dat hij niet betrokken was bij de voorbereiding van de aanslag. Uiteindelijk werden vijf mensen gearresteerd om een aanslag te voorkomen, maar de groep kwam na twee weken weer vrij wegens gebrek aan bewijs. Zij werden daarna wel gevolgd. Tot de moord op Van Gogh was er geen informatie bekend dat hij een aanslag voorbereidde, aldus de AIVD. In de brief kondigt het kabinet nogmaals aan de AIVD wordt uitgebreid. Ook komt er extra geld voor persoons- en object beveiliging. Van personen met een dubbele nationaliteit kan in de toekomst de Nederlandse nationaliteit worden afgeno men. Moskeeën die in strijd handelen met de openbare or de kunnen worden verboden. Aan de brief van de ministers is dagenlang gewerkt, waarbij koortsachtig overleg plaatsvond met premier Balkenende en vi ce-premier Zalm. DVD Recorder met 160 GB harddisk - 35 55 355 of kijk op www.expert nl voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. Balkenende: Extra steun gemeenten GALLGALL Genieten Genieten den haag/gpd - Premier Balkenende legde giste ren, voor het eerst sinds de moord op Theo van Gogh, een verklaring af in het parlement. Hieron der de meest opvallende passages. „Extremisme komt aan de wortels van onze rechtsstaat en democratie. "Wat willen ze van onze school? Wat willen ze van onze kinderen?" Dat was de ontstelde reactie - vanmorgen op tv - van een buurtbewoonster op de brandstichting in de basisschool Bedir, in de gemeente Uden. Wij zijn allen geschokt. Van scholen blijf je af. Van moskeeën en kerken blijf je af. Van mensen die hun mening geven, blijf je af. Iedereen dient goed te beseffen wat de regels zijn in ons land. Géén geweld." „We intensiveren het onderzoek naar mensen die vanwege hun extremistische gedragingen en contacten een risico vormen voor onze rechts staat. Evenzeer treden we op tegen gewelddadige handelingen tegen moskeeën of islamitische scholen. Mensen die zich daar aan schuldig ma ken, zullen hun straf niet ontlopen. Gisteren heeft het kabinet overleg gevoerd met vertegen woordigers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. We rekenen het tot een gezamenlij ke verantwoordelijkheid de openbare veiligheid te handhaven. Als in gemeenten bijstand nodig is, zal die worden geboden." „Ik doe een klemmend beroep op iedereen om op zijn of haar eigen manier daar aan mee te werken. We willen een samenleving waarin plaats is voor iedereen. Daar moeten we samen pal voor staan. Zojuist heb ik contact gehad met Hare Majesteit de Koningin. Zij voelt zich betrok ken en leeft zeer mee met de mensen die getrof fen worden en met allen die zich zorgen maken over wat er in ons land gebeurt. Laten we ons ge zamenlijk keren tegen het extremisme en bou wen aan een samenleving voor en van ons alle maal."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3