Antheunisstraat, wat er fout ging GESPREK VAN DE DAG Teloorgang van een vredige modelstaat Sint Maartensvuur oud gebruik Moeders jongen DAGELIJKS LEVEN OE- H&«.KEAJT AAE- N IE.-T I4E- MENSELIJK Het is weer de 11DE VAN DEI IDE. Vandaag begint het CARNAVALSSEI ZOEN weer in Noord-Brabant en Lim burg. Om 11 minuten over 11 op 11 november (de elfde maand), worden de nieuwe raad van elf en prins car naval geïnstalleerd. Carnaval is dit jaar van zondag 6 februari tot en met dinsdag 8 februari in het zuiden van Nederland. Maastricht viert de ope ning van Limburgse Carnaval van daag met een groot feest op het Onze Lieve Vrouweplein. Een belangrijk onderdeel van het car- navalfeest is de carnavalshit. In Bra bant wordt eind deze maand de car navalshit van volgend jaar gekozen. Op 29 november volgt de keuze van het beste nummer van alle winnende Carnavalsnummers uit de dorpen en steden uit de provincie. De finale is in de gemeente Nieuwkuijk. Het gerechtshof in Arnhem heeft gis teren een 39-jarige man uit Utrecht veroordeeld tot een celstraf van 9 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk voor het BEDREIGEN en STALKEN van ex-Spice Girl MEL C. De man stuurde Mel C. in de zomeren het na jaarvan 2001 ongeveer tien postpak ketten, brieven en cassettebandjes. De voormalig Spice Girl voelde zich ernstig bedreigd door de stalker. Zij liet nieuwe sloten op haar deuren zet ten. Zij durfde niet meer alleen thuis te zijn of de deur uit te gaan en vluchtte uiteindelijk naar een 'safe house'. De man werd eerder door ver oordeeld tot een maand celstraf. Hij ging in hoger beroep omdat hij vond dat hij de zangeres niet had belaagd, maar het hof kwam tot een ernstiger oordeel dóór te stellen dat hij haar ook had bedreigd. PLAYBOY zeurde volgens GEORGINA VERBAAN al wat jaren om haar, maar ze hield het af. „Mensen roepen dan dat het handig is voor je carrière, maar ik vind dat je dan toch wat meer in de uitverkoop komt te liggen", aldus de actrice. Dat ze nu bloot poseert, komt omdat ze het geld wel kan gebruiken en omdat ze de belasting nog wat moest betalen. ,,lk had een paar blauwe enveloppen wal te lang laten liggen", lacht ze. Playboy-hoofdredacteur Jan Heemskerk is blij met Georgina, omdat hij haar een van de meest boeiende vrouwen in Nederland vindt: „Ik kende haar uit mijn tijd als hoofdredacteur van For Him Magazine. Ik vond dit daarom een logisch gevolg. Ze is intrigerend en valt op door haar soms ondoordachte uitspraken waardoor ze iets ontwapenends heeft. Bovendien is ze van een grietje nu echt een vrouw geworden. Dat is mooi om te zien". Volgende maand is Georgina weer met kleren aan te zien in twee films die uitkomen, Amazones e n Erik of het klein insectenboek. Foto: ANP Tienduizenden kinderen in Neder land hebben hun lampionnen of uit gesneden bieten met kaarsje klaar staan voor de viering vanavond van het traditionele Sint Maartenfeest. Op sommige plaatsen zijn brandsta pels opgeworpen, waaromheen de kleintjes en hun ouders zich scharen na afloop van de Sint Maartenstocht. Maar het bisdom Roermond meent dat,de Sint Maartenvuren niets met Sint Maarten te maken hebben. Het bisdom verdiepte zich in de ge schiedenis van Sint Martinus. De vu ren hebben niets met de heilige te maken, maar alles met een oud-Ger maans ritueel, het zogenaamde noodvuur. Dit vuur zou de vrucht baarheid van veld en vee bevorde- Sint Maarten Hier woont een kikkerbil die helemaal niets geven wil ren. De tocht met vuur en vlammen diende ter ondersteuning van de zon die in kracht afnam en om boze geesten te verjagen. Aan de tocht met vlammen is later de begeleiding van ruiters met Romeinse helm en mantels toegevoegd. Hiermee wordt het verhaal van de soldaat Martinus herdacht. Sint Maarten is één van de bekendste heiligen ter wereld. Marti nus werd geboren rond 316 in Hon garije als zoon van een Romeins ma gistraat. Vrij jong werd hij militair in het Romeinse leger. Martinus is vooral beroemd door een verhaal dat hij als soldaat bij de stadspoort van Amiens een bedelaar tegen kwam, aan wie hij de helft van zijn mantel gaf. Toen hij in 371 werd benoemd tot bisschop van Tours verstopte hij zich in een ganzenstal om aan die benoeming te ontkomen. Maar de ganzen maakten zoveel la waai dat hij werd gevonden en naar Tours geroepen. Vandaar dat hij be halve als soldaat te paard met weg gevende mantel ook wel wordt afge beeld met een gans. Op 8 november 397 stierf de bisschop van Tours in het nabijgelegen Candes. anp Buitenland begrijpt niets meer van Nederland Buitenlandse media berichten met verbazing over het on Nederlandse nieuws uit het voorheen zo vrije en ontspan nen Nederland. „Het land dat bekend staat om zijn ont spannen tolerantie is in de greep van spanning, woede en onzekerheid", vat de Britse krant The Observer de toestand in Nederland samen. Een rituele moord, brandende scho len en moskeeën en confrontaties tussen politie en terro risten - veel buitenlandse media berichten er met toene mende verbazing over. De Franse krant Le Monde betwijfelt of de Nederlandse re gering de problemen aan kan. Vice-premier Zalm sprak van een oorlog tegen het terrorisme en Europees commis saris Bolkestein eiste van de koning van Marokko garanties dat hij geen terroristen exporteert. Een dergelijke lompheid doet de kans toenemen dat het smeulend vuur weer op laait, aldus Le Monde. Ook de Amerikaanse New York Times is niet onder de in druk van het optreden van de Nederlandse regering. De krant wijst erop dat veel moslims vervreemd raken van de Nederlandse maatschappij en radicaliseren. De regering doet daar niets aan, behalve extra geld uittrekken voor ter rorismebestrijding, constateert de krant. De grootste krant van Italië, Corriere della Sera, schrijft dat Amsterdam met de moord op Van Gogh 'heeft ontdekt dat de open maatschappij, trots op zijn vrijheid van denken en spreken, niet tot buiten het stadscentrum is doorgedron gen'. Volgens de Amerikaanse krant Newsday is het nieuws uit Nederland een 'wake-up call' voor 'die zelfingenomen Eu ropeanen die de dreiging van terreur hebben afgedaan als een gevaar dat voornamelijk de VS en Israël bedreigde'. „De Nederlanders moeten zich bewust worden van het ge vaar dat fundamentalisten vormen, die als kankergezwel len verborgen zijn in hun eigen samenleving." Newsday ziet een kans voor Bush om meer Europese steun te krijgen voor de 'oorlog tegen terreur'. In Spanje worden de heftige reacties op de moord van Theo van Gogh met enige verbazing gadegeslagen. 'Neder land toont zijn minder tolerante gezicht na de moorf ez< Van Gogh', kopt het dagblad La Vanguardia. De verl e8r is in Spanje des te groter, omdat dit soort reacties uiren- ven na de treinaanslagen van 11 maart, waarbij maa n Vi 191 mensen omkwamen en 1500 gewonden vielen. I ^Sl rokkaanse gemeenschap vreesde represailles, maarl 'en dens wat scheldpartijen bleef het rustig. Sommige d otei digen menen dat die beheersing mogelijk te maken I d- met de lange ervaring van de Spanjaarden met J~' men van terrorisme. Alleen de ETA-terreur heeft al duizend dodelijke slachtoffers veroorzaakt. In Duitsland en België gold Nederland tot voor 'een vredige modelstaat', zoals de Belgische formuleerde. De belangstelling voor het nieuws is in beide landen groot. Duitse kranten uitgebreide analyses over de toestand van de multiculturele samenleving. Der Spiegel liet de Winter aan het woord, de Frankfurter een vertaald stuk af van socioloog Paul De Antheunisstraat in de Haagse wijk Laakkwartier, op ongeveer een kilometer van de grens met de gemeente Rijswijk, is typisch zo n straat die geleden heeft on der de dramatische veranderin gen die de samenleving de laatste jaren kenmerkten. Veel Neder landse bewoners vertrokken en maakten plaats voor nieuwe Ha genaars uit andere culturen. Ook streken er veel studenten neer die een goedkope woning vlakbij de Haagse Hogeschool zochten. De exodus van oorspronkelijke bewoners kwam in een stroom versnelling toen enkele jaren gele den rond de stad de eerste Vinex- wijken gereedkwamen. Veel hui zen kwamen leeg te staan en huis jesmelkers en andere dubieuze lieden stortten zich op de koopjes. Je kunt in de Antheunisstraat al een etagewoning kopen voor nog geen 60.000 euro, ongeveer 1000 euro per vierkante meter. De straat kreeg de laatste jaren meer en meer te maken met over- bewoning. Wisselende groepen onbekenden huisden kortere of langere tijd op een adres. De volksverhuizingen namen zulke vormen aan dat veel buurtbewo ners het zicht op hun straat kwijt raakten. Een greep uit de incidenten. In oktober 2000 vermoordde in deze straat een drugsverslaafde Hage naar zijn vriendin. Er volgde een stille tocht. Op de stenen portiek trap brandden dagenlang waxine lichtjes. In 1997 lag een 27-jarige man dood op straat met een mes in zijn lijf. De buurt had in september 2001 ook al te maken met explosies en massale politie-inzet In de Capa- dosestraat, het verlengde van de Antheunisstraat, blies een arresta tieteam een voordeur uit de spon ning om een einde te maken aan een gijzeling. Het ging om een drugkwestie. Het slachtoffer raak te zwaargewond. Een maand gele den brandde in de Antheunis straat nog een portiekwoning uit waar een hennepkwekerij was ge vestigd. De bewoners van vijfden omliggende panden moesten hun huis uit. .Aanvankelijk was dit een heel rustige straat", zegt Leo Olffers, voorzitter van het wijkberaad Laak Centraal, „maar vooral de laatste tijd kregen we steeds meer klachten over overbewoning. Olf fers schetst een beeld van een straat en een buurt waar de span ning stijgt. „Mensen maken zich grote zorgen over wat er nu in Ne derland gebeurt. Gisteren had ik hier nog een huilende Marok kaanse vrouw die haar dochter van zes niet kon uitleggen waar om Theo van Gogh was ver moord." Het zijn allemaal symptomen van een straat die de volle laag heeft gekregen van alle grotestadspro- blemen die je je maar kunt be denken. Hoe anders was het Laakkwartier in de jare g tig werd gebouwd. Op basu, de uitgangspunten van de stedenbouwkundige H.P. kreeg de wijk een verzorgd ter, dat zo'n aantrekkingsk had dat het Laakkwartier o van arbeiderswijk tot gelie j( middenstandsbuurt. In def mond heette het na de ooi 'koperen knopenbuurt', w keurige, maar naar huidigi staven kleine woningen, ai naren uit de lagere rangen den. Het was een opzet di< deed aan de hooggestemd len die de vooroorlogse st< i bouwers hadden. Maar da middels lang geleden, gpd Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zege ning? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuil leton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het nieuwe vaderschap aflegt. Vandaag afle vering 9. Judith zit op de bank, haar ogen geloken. Wat er in haar hoofd omgaat, weet ik niet. Je moet mensen gunnen dat ze met hun gedachten alleen zijn. Bij ons thuis was dat anders. Mijn ouders verlangden voortdurend mijn aan dacht. Als ik zat te lezen, voelden ze zich ongemakkelijk worden. Dan kon het gebeuren dat mijn vader ineens hard met zijn vlakke hand op de pagina van mijn boek sloegen riep: laatste woord?!!" Judith zucht diep. „Mijn borsten worden al groter. „Zo", mompel ik. „Dat is nooit weg." Mijn moeder had geen borstvoeding voor mij. Er is des tijds een foto genomen in de kraamkliniek. Óp die foto heeft ze mij als baby in haar armen. Ze buigt haar ble ke, vermoeide hoofd naar me toe. Ze kijkt ernstig. Op het nachtkastje naast haar staat een vaas met tulpen die hun kop laten hangen. De vaas is bol en van glas. Je kunt de stelen van de bloemen zien. Ze zijn schuin langs elkaar heen gestoken. Een kleine versperring onder wa ter. Daar lig ik, in de kom van moeders arm. Wat ging er om in haar hoofd? Ik weet het niet. Ik voel haar adem niet op mijn gezicht. Een fotokind voelt niets meer. Ze heeft van mij gehouden. Dat weet ik meer intuïtief dan door haar uitlatingen op dat vlak. We zaten meestal zo'n beetje naast elkaar op de bank te praten over van alles en nog wat. Ze was niet iemand van confidenties. We hadden het over praktische zaken. Aan die dingen hingen we stiekem onze genegenheid voor elkaar op. Maar soms werd ze ineens openhartig over wat ze voor mij voelde. Vooral wanneer er anderen bij waren. Toen ik al zo'n jaar of veertig was, kwam ze tijdens verjaar dagsfeestjes thuis achter me staan en zei ze voor het front van de familieleden, terwijl ze haar armen om me heen klemde: „Hij is mijn jongen, hoor.Ik wrikte me snel uit de omhelzing los. Tot nu toe begrijp ik nog steeds niet wat haar dreef tot dit staaltje theater. We logeerden afgelopen weekend in Eindhoven, bij Juuds ouders. An begon weer eens metjuud te stoeien. Ze wou bovenop haar kruipen en haar een flinke peut in haar maag verkopen. Ik kneep mijn ogen dicht, zoals je dat wel doet als je ineens een fietser in een drukke winkelstraat zonder achterom te kijken naar de andere kant van de weg ziet zwenken, en riep: „Kijk uit!!" An schrok. Judith stelde haar gerust, sloeg haar arm om haar schouders en fluisterde haar iets in het oor. An liet haar los en stond op. „Nee", riep ze, „ach, nee!" Er klonk te leurstelling in door. Alsof zij, toch door hetzelfde bloed verbonden met haar zuster, het eigenlijk van binnen had moeten weten. En toen begon ze te huilen. Toine, Juuds vader, kwam even later grijnzend op me af. In zijn lach zat iets sardonisch. „Moet ik je feliciteren of juist niet?", zei hij. 's Avonds ledigde hij een halve fles Calvados. „Ja, joh", grinnikte hij. „Dat wordt straks weer op handen en voeten door de kamer. Paardje hop. Op je vijfenvijftigste. Juuds vader en moeder zijn maar iets ouder dan ik. In hun bijzijn voelde mijn aanstaande vaderschap inferi eur aan. Een vader moet kunnen stoeien met zijn kinde ren, hen op zijn schouders hele stukken over het strand mee kunnen zeulen. Daartoe zou ik niet meer in staat zijn. Zou ons kind straks niet met een teleurgestelde blik naar mij kijken, naar die oude vader die nog maar zo weinig avontuur te bieden heeft? Misschien schaamde het zich in het bijzijn van vriendjes en vriendinnetjes wel voor me, net zoals de schrijver Gerard Reve zich voor het vervallen lijf van zijn vader had geschaamd. Toen Reve ouder was geworden, schreef hij: Nu ben ik zelf de man geworden die ik in 't zwembad en op stranden haatte. Judith bleef nog een paar dagen bij haar ouders. Ik ging terug naar Leiden met de trein, nam plaats op een klap stoeltje in de instapruimte. Tegenover me zat een man met een boers gezicht. Een grove man. Zijn mond hing de hele tijd halfopen. Op de tiuee klapstoeltjes tegenover hem sliepen twee kinderen, diep. Hun mond hing, even als die van hun vader, open. Vlak voor het uitstappen, hees de man hen liefdevol in hun kleine m jasjes. Dat was een heel gedoe. Kinderen houden niet van mouwgaten. Met één kind op zijn arm, het ander aan de hand, verdween hij in de menigte op het perron. Je zag de toewijding aan die man zijn schouders af. Ik heb dat niet. Er zit in mijn hoofd een chipje verkeerd. En toch ben ik moeders jongen. Het heeft haar niets geholpen. Die jongen heeft niet op de bres gestaan toen de dood voor haar kwam. As is ze ge worden. Verstoven as. Ach, als ze het kind straks toch nog eens zou kunnen zien. Als dat nog eens zo mocht zijn. Ik hoor het haar, nu ik dit neerschrijf, weer zeg gen: „Als? Als? Als mijn tante klootjes had dan was het mijn Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze internet-site Dnit feop pal a seP Pgi pj v (PPe achi lal 51 lei pu (c -1 'verl hap; ld ei bnd frklj f°lg elen bit 7 |ew; ndu t te lie o a all fd' v jdidi kerk tolgi ten i Is tc estu Ivar jsle jnte kvate Uen. f zie at st bst£ Een bewoonster van het Haagse Laakkwartier volgt de ontwikkelingen in de Antheunisstraat. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2