REGIO 'We wensen elkaar ijs toe' Een kennis met onbekende driftige kanten GERECHT I homer niet' trum heeft die aanbevelir,g se- DONDERDAG 11 NOVEMBER 2004 NAVRAAG enten moeten een beter idee krijgen hoeveel calorieën zij 5 binnenkrijgen. Levensmiddelen bij de supermarkt, maar ook kt eten - zoals de kroket bij de snackbar - moeten daarom 1 7 het aantal calorieën per portie w KTUIxCl bilLL vermelden. Het Voedingscen- o daan aan minister Hoogervorst ij ksgezondheid. Het advies, maar vooral de daaruit volgende ving, zou een bijdrage moeten leveren aan de strijd tegen icht. KIM CORBET, diëtiste op de afdeling Voeding en Diëte- 'alent RDB, vindt het een bruikbaar advies. „Het legt de ver- delijkheid bij de mensen en dat is een prima zaak." lereen onderhand niet hoe slecht een kroket is? et zou je verbazen hoeveel mensen er zijn die daar geen n hebben. Die vaker dan goed is naar de snackbar gaan en als •verrast zijn dat ze aankomen." werken Zou het snackbarbe- op andere gedachten brengen m hoeveel calorieën er in de Itten? et ik niet. Ik vind het aan de an- tt zeker een goede zaak als men- j gewezen worden. De verant- ijkheid komt dan bij hen te lig- ït die informatie wordt verplaatst naar het moment van dat moment maken eters per slot van rekening de keuze wel of niet te nemen. Maar of ze dan besluiten om iets an- gezonds te nemen..." cht is een kroket eigenlijk? iket heeft 300 calorieën terwijl een gemiddeld mens er da- 000 nodig heeft. De voedingswaarde ligt niet evenredig kroket stilt de honger niet. Dus mensen gaan meer eten lig is. Wie dan niet evenredig veel beweegt, komt aan. Daar lig afgelopen weekeinde een campagne over begonnen." de zeven kroketten eet, zit dus goed, qua calorieën? r niet wat voedingswaarde betreft. En hij overschrijdt ook lelheid vetten die een mens nodig heeft. Dus je zou niet it aantal calorieën erbij moeten zetten, maar ook het aan- dt een nogal volle menukaart? s duidelijk. Ik zou dit voorstel dan ook niet willen uitbrei- r menukaarten van restaurants en cafés. Ik denk ook niet sen daar op zitten te wachten. Ik zelf in ieder geval niet." iiet allemaal in de genen? Hoeveel invloed hebben men- ilijk op dik zijn of niet dik zijn? migen eten alles en komen niet aan terwijl anderen van water dik worden. Die verhalen horen we wel vaker. Dat aken met de stofwisseling of eigenlijk de snelheid daar- het is aangetoond dat dat slechts dertig procent van de is. Met andere woorden: je kunt voor zeventig procent zelf it oefenen op je gewicht. En dat is de moeite waard." "ferard Baas archieffoto: Hans van Weel UIT DE ARCHIEVEN g^954, Donderdag 11 November REGIO - Thans hebben Gedeputeerde Staten aan Provinciale in Zuid-Holland een voorstel doen toekomen, dat een schema aüor de aanleg van niet minder 362 kilometer aan nieuwe rij- n in Zuid-Holland, welk een bedrag van ongeveer 11 millioen )u vergen. Ook voor Leiden en omgeving zijn er de nodige al zijn deze wel voor de lange termijn in de provinciale weg van Leiderdorp nabij Hoogmade een cht buiten de industriewijken van Leiden om langs de Noor- adsrand voor aansluiting op de bestaande rijwielpaden bij st. Van de Ruigekade nabij Hoogmade leidt een pad met over de Does naar de Provinciale weg van Leiderdorp naar Ie. Dit pad volgt de Zuidzijdervaart naar Oud Ade en via het ap Zevenhuizen en een veer over het Spijkerboor naar de Juichend komt Theo den Eerste (Theo van Egmond) tevoor- .J een hutspot: hij is de nieuwe 'Stadsprins' van carnavalsver- e Hutspotten. Met die bekendmaking is het nieuwe 'carna- 3 tn' officieel ingeluid. aril ilef Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van gblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad rtie: B.M. Essenberg directie hdcuz@hdc.nl redactie: tdriaan f Jan Geert Majoor, in Brandenburg redactie.ld@hdc.nl ït 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 ftbus 54,2300 AB Leiden. p-5 356415 b 071-5 356 325 pen fax 023-5150 567 JVïRKOOP Tn.bt. 813661 ied: 023-5150 543 >681 3677 wandel: 071-5 356 300 1$ kunnen contact opnemen fe636 ratis) P96800 rtN •ling (acceptgiro) Heen aut. Inc.) p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken itisch afschrijven van het feld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, vyprdt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Wat doen de regionale schaatsclubs tijdens de kwakkelwinters? Een tafereel om in te lijsten, hoe koud de avond ook is. Foto: United Photos de Boer Wijde ijsvlakten, een waterig zonnetje weerspiegelt erin. Slechts het krassen van de schaatsen doorbreekt de stilte, de adem slaat als ijsdruppels terug op het gelaat van de voortzoevende rijders. Molens schieten voorbij, als de vlakte overgaat in vaarten tussen het polderlandschap. Hier en daar zetten kinderen de eerste wankele schreden op de gladde ijzers, doorklappen- de enkels, rode wangetjes, achterwerken wit van de keren dat het mis ging. Een kraam ver koopt gevulde koeken, erwten soep en warme chocolade. Een rijtje knotwilgen, de scheuren waarvoor je moet oppassen, de knispering in de lucht. Zo hoort een Hollandse winter eruit te Zo hoort het. Maar zo is het niet. De regiona le ijsverenigin- gen moeten het de laatste jaren doen met klaver- jasavonden in het clubhuis en skeeleren in de zomer. Uiteraard worden de ijzers nog onderge bonden maar dan gebeurt dat op kunstmatig aangeleg de banen, in Leiden, Den Haag of Haar lem. Ook gezellig, natuurlijk, je kunt er prima leren schaatsenrijden, de geoefen de aüeet rijdt zijn rondjes op verraderlijke scheuren hoeven letten en in de kantine kan je zelfs een cappuccino of een broodje ge zond krijgen. Maar echt schaatsen? Nee, dat is het niet. Wat doen de regiona le schaatsclubs eigenlijk als er geen ijs is? Hoe hou den zij hun leden tevreden en de clubkas gespekt? Hoe groot is de kans op overleven als hun levensbron al tijden droog staat? IJsclub Alkemade beschouwt natuurijs als iets extra's. Het geeft namelijk ruimte om meer activiteiten voor de jeugdleden te organiseren. „Dat is wat natuurijs voor ons is, iets extra's. Ook zonder natuurijs hebben we een gezonde en levendige ver eniging", zegt voorzitter Hans Gies- Broesterhuizen, „We gaan ook in een kwakkelwinter gewoon door als schaatsclub. Elke week rijden er bus sen met schaatsers naar Haarlem of Leiden en in de zomer organiseren we van alles op het terrein waar on ze schaatsbaan ligt. Dat terrein hebben we in eigen beheer en dus valt het met de kosten daarvan wel mee. We hebben sowieso weinig vaste kosten." Overigens, in de jaarlijkse clubbegroting wordt nooit re kening gehouden met na tuurijs. „Dat klinkt mis schien gek voor een ijsclub, maar het is pure nood zaak. Ijs is de slagroom op de taart, en zónder smaakt de taart ook goed." Schoolschaatsen, op een woensdagochtend in maart, samen met de collega's uit Rijpwetering. Dat is wat de IJsclub Oud Ade doet in een ijsloos jaar, zegt voorzitter Paul van der Geest. „En de leden bieden we een dagje Thialf aan, en een kaartavond in februari. Allemaal leuk, maar met echt ijs houd je de mensen enthousiast. Dan barst het bij ons van de activiteiten: priksleeën, korte- baanwedstrijden, een schitterende fakkel tocht, de Molentocht, enzovoort. Echt, als ik het zo vertel, krijg ik zin in een goede winter." Hebben katten in de herfst een dikke vacht, dan wordt een strenge winter verwacht Elk jaar zonder natuurijs teert IJsclub Oud Ade iets in op de reserves. „De vaste lasten aan onderhoud en verzekering gaan gewoon door terwijl de bijzondere inkomsten wegblijven. Maar, de bodem is nog niet in zicht", zegt Van der Geest. „Ik ga ze niet noemen maar ik ken verenigin gen die hem knijpen, die zitten echt te smeken om natuurijs." Gerard van Beelen van de Katwijkse ijs baan De Goerie, waar net een nieuw clubhuis is gebouwd, wil zo graag de vrij willigers in zijn club iets terug geven voor hun werk. „Die mensen zorgen er hier voor dat de ijsbaan een perfect gerepa reerd biljartlaken is. Die mensen stralen als ze zien dat er geschaatst wordt op hun ijs. Door mensen te zien genieten van de schaatssport, hebben ze eer van hun werk." Los daarvan, ook Van Beelens club redt het goed zonder natuurijs. De trainings groep is ac tief Een echte schaatstocht; de droom van de schaatser komt al bijna acht jaar niet meer uit. Archieffoto: Henk Bouwman op het Leidse en Haagse kunstijs en vanaf mei wordt er 'drooggetraind', al of niet op skeelers of op de fiets. „Het lukt ons om de leden binnenboord te houden. Met name bij de jeugd is dat aantal al jaren stabiel. Bij de ouderen hebben we een kleine terugloop, voor hen geldt mis schien 'uit het oog, uit het hart'. Die wil len de polder in voor een ouderwetse schaatstocht." Noordenwind met volle maan, kondigt een strenge winter aan Van Beelen trekt zich niets aan van weer- profeten. .Allemaal flauwekul. Voor mij geldt maar één spreuk: het gaat vriezen als water verandert in ijs. Of andersom natuurlijk." Henk de Wit van de Voorhoutse IJsclub heeft net een districtsvergadering achter de rug. Ook daar heerste de zin in ijs. „Iedereen wenst elkaar na de bij eenkomst ijs toe, zoals ande re mensen elkaar een vro lijke kerst of een ge lukkig nieuwjaar wensen." Ijs is nodig om als club voort te be staan, zegt De Wit open hartig. „Het le denaantal is in de loop der jaren gestaag toegenomen. In perioden van vorst ma ken ruim 1500 leden gebruik van onze baan aan de Sportlaan. Maar door de zachte winters en ook een tekort aan vrij willigers wordt het steeds moeilijker om te doen wat we willen doen. Mijn wens is dus een strenge winter en een nieuwe groep enthousiaste vrijwilligers." Na de laatste strenge winter, die van de Elfstedentocht van 4 januari 1997, ont stond het prachtige idee voor een nieuwe schaatstocht: de Duinpoldertocht, die van de Katwijkse duinen naar de polder in Stompwijk gaat. Het idee is nog steeds prachtig, zegt Peter Noyons van IJsclub Nooitgedacht in Valkenburg. .Alleen is de tocht nog nooit gereden. Terwijl het draaiboek dat we samen met alle betrok ken schaatsverenigingen hebben samen gesteld, al jaren klaarligt. We hebben zelfs al voorzieningen getroffen om onder de A4 door te kunnen; daar hangt een brug onder de weg. Alles is prima in orde, al leen het weer moet nog meewerken." In Hoogmade hebben ze het dit jaar bijna te druk voor natuurijs. De IJsclub Hoog made viert op 14 december haar hon derdjarig bestaan en kan pas na het eind- feest van 16 december het ijs op, grapt bestuurslid J. van Schie. „Feest is belang rijk, maar voor echt ijs vinden we natuur lijk altijd wel een gaatje." Zit de weerman in de kroeg, dan is het voor schaatsen zeker nog te vroeg Een ijsclub redt het niet meer als ze al leen op natuurijs drijft, zegt Van Schie. „Met 1022 leden moet je gewoon zorgen voor een jaarrond activiteitenkalender met voor elk wat wils. Het accent ligt op de winter. We gaan vijf keer per week in Haarlem of in Leiden het kunstijs op, we hebben een compleet droogtrai- ningsprogramma, we skeeleren in Kudelstaart en er zijn elke week kaartavonden. Allemaal goéd genoeg om de stemming er in te houden, maar echt feest is het natuurlijk pas als er echt ijs ligt. Want na tuurijs, daar doen we het eigenlijk voor." Wijde ijsvlakten, een waterig zonnetje weerspiegelt erin. Slechts het krassen van de schaatsen doorbreekt de stilte... Gerard Baas Als een bekende ineens als verdachte de rechtszaal bin nenstapt, schrik je daar toch even van. Vooral als blijkt dat zijn houding en gedrag totaal niet meer overeenkomen met de indruk die jij altijd van hem had. Het was toch zo'n stille, aardige klasgenoot? Ver kleuren herinneringen in de loop der tijd of kunnen men sen echt veranderen? Waar schijnlijk een beetje van bei de. Stil valt de 26-jarige Leidenaar tegenwoordig in ieder geval niet meer te noemen. Hij weet zijn mondje te roeren en bijt flink van zich af. Hij laat zich niet zomaar een strafbaar feit aanpraten, heeft hij zich voor genomen. Hij is slachtoffer in beide zaken waarvoor hij te rechtstaat. „Slachtoffer ja, geen dader", roept hij na drukkelijk tegen de rechter. Iedereen in de zaal moet dat goed in de oren knopen. Zijn eigen aandeel in een ver keersruzie en een beroving op de Breestraat, cijfert de jonge man direct weg. Wanneer de rechter hem daar toch op aanspreekt, voelt hij zich per soonlijk aangevallen. „Ik heb geen man van zijn telefoon beroofd", roept hij kwaad. Verontwaardigd haalt hij zijn schouders op. „Die man was 1.80 meter, ik ben maar 1.70 meter." De telefoon heeft hij netjes gekocht van een ken nis. „Ja, ja", zegt de rechter licht verveeld. „En die naam wilt u nu zeker niet noemen?" De verdachte kijkt boos. „Jawel, dat wil ik best zeggen. Hij heet Hassan." De rechter lacht flauwtjes. „Oh ja, Hassan. Nou, zo lust ik er nog wel een. Heeft die Hassan ook een achternaam?" De verdachte denkt even na. Hij voelt zich in een hoek ge duwd. „Die wil ik best geven", zegt hij ten slotte. Langzaam spelt hij de naam. Het adres kan hij daaren tegen niet ver klappen. „Has san is dakloos en staat inge schreven op de Oude Rijn 44." De twintiger denkt door jus titie bij de neus te zijn geno men. „Waarom staat er niet ge woon heling op mijn dagvaar ding, maar be roving?", vraagt hij verwijtend. De rechter wil antwoord ge ven maar de jongeman over stemt zijn betoog. „Ik beroep me zo op mijn zwijgrecht, hoor", dreigt hij. „Ik wil dat deze zaak wordt aangehou den tot ik mijn advocaat bij mij heb." In dat verzoek ziet de rechter aanvankelijk niets, maar hij gaat uiteinde lijk toch over stag. Ook hij is namelijk wel benieuwd naar de getuigenis van 'die ene Hassan'. „De politie moet onderzoeken of Hassan ook daadwerkelijk bestaat en aan u die telefoon heeft ver kocht", oor deelt hij uitein delijk. Zodra dat is gebeurd, wordt de ver dachte weer opgeroepen. „U hoeft trouwens niet zo boos te worden", waarschuwt hij. „Want als er iemand recht heeft boos te zijn, dan is het die beroofde man." Nu is de volgende zaak, die van de verkeersruzie, aan de beurt. Volgens de rechter speelde de verdachte daarin ook niet zo'n fraaie rol. De man is het daar zelf uiteraard pertinent mee oneens. „Ik werd door een Hollander uit mijn auto getrokken omdat ik niet doorreed bij groen licht. Maar ik heb toch het volste recht om te besluiten niet door te rijden?" Hij is zonder reden met een hamer door de 'Hollander' en zijn vriendin op zijn hoofd geslagen, ver klaart hij stellig. „Ik lag bloe dend op de grond", zegt hij geschokt. De rechter ontkent dat niet. Deze man en zijn vriendin zijn al eerder die dag veroor deeld. Toch is de verdachte ook niet zo onschuldig als hij zich voordoet, meent de rech ter. Hem wordt verweten na de hamerslag een mes uit zijn auto te hebben gepakt. Hij zou daarmee het stel achterna zijn gerend en hebben be dreigd. „Getuigen bevestigen daf", houdt de rechter hem voor. Deze beschuldiging schiet bij de verdachte direct in het ver keerde keelgat. „Ikfcad hele maal geen mes bij mij! Daar bij zijn die getuigen vast vrienden van de dader. Luis ter, vriend, als je deze zaak aanhoudt kan ik ook getuigen opvoeren die dat ontkennen", foetert hij. „Die komen zeker ook van de Nieuwe Rijn?", schampert de rechter. De verdachte heeft het kook punt bereikt. „Je bent aan het fantaseren, weet je. Je doet al lemaal maar. Het interesseert mij geen ene moer meer." Met politie-escorte moet de verdachte de zaal uit worden gewerkt. De rust keert weder en de rechter werkt stug door. Het bewijs ligt er en dus wordt de man, die buiten de zaal moet wachten, in rap tempo veroordeeld tot 30 uur taakstraf voor de bedreiging. Floor Ugtvoet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17