REGIO Nooit meer vast op de trappen Trekvaart blijft bron van verdeeldheid Weinig gebreken bij verkeerscontrole Onderzoek naar Savanna's food was geen routineklus' R3 eethouder il bouwplan herzien Raamwerk vult 'kantelen' op BP-station ziet af van schadeclaim ree fietsers ngereden rciiST - Een 58-jarige au- ibilist uit Oegstgeest heeft isdagochtend op de krui- 2 Abtspoelweg met de Lange t in zijn woonplaats een oude fietser uit Voorhout ereden. De automobilist fende geen voorrang. De ir had als gevolg van het juk een hoofdwond, waar bij zich in het LUMC pt laten behandelen. Even erleende een 59-jarige jeester automobilist op jnde bij de Rijnzichtweg- igeesterstraatweg en de „•sstraat geen voorrang aan 9-jarige plaatsgenoot op lts. De fietser liep rugletsel is naar het Rijnland Zie- in Leiderdorp overge- npionnen voor l Maarten :hoten/leiderdorp - it buurthuis Vlietwijk in ichoten begint vanavond 1.30 uur een lampionnen- tt ter ere van Sint Maar- ing Laurentius loopt ip in de stoet en verzorgt ek. Iedereen die een in meebrengt, is welkom. Leyhof in Leiderdorp be- he norgen om 18.00 uur een erl onnenoptocht. De start is n Burchtplein. donderdag 11 november 2004 Pohtiek Oegstgeest wil geld van Leiden oegstgeest - De overname van de Haarlemmertrekvaart door Oegstgeest blijft voor verdeeld heid zorgen tussen de leden van de commissie ruimte en groen en wethouder Meester. Waar Meester het water van Leiden wil overnemen 'om niet' met alle financiële gevolgen van dien, bleek gisteravond dat de commissieleden de gemeente Leiden voor de kosten willen la ten opdraaien. CDA'er De Blaeij wees de wet houder er op, dat de gemeente Leiden wettelijk verplicht is de weg langs de trekvaart te onder houden. ,,Dat moet u aan onze buurman laten weten." De Blaeij wil het grondgebied van Leiden overnemen. Daarnaast wil hij de gemeente Leiden een som van drie miljoen euro op leggen, omdat dat de totale kos ten zijn die de komende 25 jaar aan onderhoud van het gebied moeten worden uitgegeven. (De directe kosten zijn 2,3 mil joen euro.) Dat kan, omdat de wet in het voordeel van Oegst geest is. Meester wil de kosten echter zelf op zich nemen, omdat zij bang is dat Leiden de Trekvaart anders aan een private partij verkoopt. Fractievoorzitter van oppositiepartij Huizing betwij felt of het wenselijk is 'de regie van de grond' te hebben. „Is die dat bedrag wel waard?" Ook PrO-lid Van der Post vraagt zich af waarom het gebied niet in handen van een particulier kan vallen. Van Weeren (LO) is van mening dat de wethouder te veel Leiden te vriend wil houden. „En dat is mij geen 2,3 miljoen euro waard. We moeten niet overne men, want dat is een beloning van slecht gedrag van Leiden." Leiden doet al jaren niets meer aan het onderhoud van de bruggen en de weg langs het water. Toch wil Meester geen private partij als eigenaar, „omdat de gemeente dan steeds achteraf moet participeren op plannen van een ander." De Blaeij wees nog op zijn eis van drie miljoen. „Dat betaalt Leiden nooit Dan moeten ze wel onderhandelen met ons en dan hebben wij het heft in handen." LO vond ech ter dat Meester haar huiswerk niet goed had gedaan. Volgens de partij zaten er nog te veel hi aten in haar voorstel. „Wij. kun nen pas een wijs besluit nemen, als we een klip en klaar rapport voor ogen hebben." j ichoten - „Moet die tuin )r %bouwd?" „Hebben amb- :n bepaalde verwachtin- ewekt?" „Klopt het stuk oals het voor ons ligt?" lillende raadsleden in choten uitten gisteravond u in bedenkingen over het 1 emen van de gemeente r n oestemming te verlenen de bouw van een woning hoek van de Tolstraat en Jortheystraat. a uk grond hoort 'fysiek' bij 3e lis van het echtpaar Voge- 1 lat in een gemeentelijk l' ment aan de Tolstraat en het perceel als tuin J z\ ikt. De grond is eigendom ;n 2 ;n ondernemer die er een >p wil zetten en wethou- erschoor (PvdA) is van lat toe te staan, nilie Vogelaar is niet te- jebouwing, maar vreest massaliteit daarvan en nt met toezeggingen die -j^ënaren hebben gedaan .X de bescheiden afmeting !n nieuwbouwplan. ïoor wilde niet op het en ingaan. Op aandrang erschillende raadsfracties een besluit over het plan ^0( :n uitgesteld, maar de uder vindt dat verloren 2 ndat hij niet van plan is er taar iets aan te verande rt J krijgt hetzelfde voorstel :ijn woon weer terug." )at de belt Met de nieuwbouw en daarmee de opheffing van de noodlokalen is een mooi excuus om te laat te komen verdwenen op het Adelbert College. Foto: Dick Mogewoning Nieuw gebouw Adelbert College vandaag geopend door Nienke Ledegang wassenaar - Al bij de oplevering van het schoolgebouw in 1978 was het Adelbert College aan de Deijlerweg in Wassenaar eigen lijk te klein. Op het schoolplein verrees direct bij de ingebruikna me van het gebouw een aantal noodlokalen. Sinds dit schooljaar is het schoolgebouw eindelijk groot genoeg voor de 1300 leer lingen: na anderhalfjaar verbou wen is het Adelbert College een ruime, lichte en moderne school geworden. En zijn de files van leerlingen op de trappen verle den tijd. Vandaag is de officiële opening. „Dat was altijd een mooi ex cuus om te laat te komen, die noodlokalen", lacht plaatsver vangend rector Jean Simons van het Adelbert College. „Van het achterste noodlokaal naar het verste lokaal in de school was wel tien minuten lopen en de leerlingen maakten daar na tuurlijk graag een kwartier van." Op een zeker moment zaten er vijfhonderd leerlingen méér op de school dan waar die op be rekend was. Om die stroom te kunnen verwerken, stonden in totaal zestien noodlokalen op het sportveld van het Adelbert. Te veel, aldus Simons. „We wil den dolgraag een nieuw ge bouw. Niet alleen vanwege de ruimte, maar ook vanwege de veiligheid. De inpandige trap pen waren afgekeurd door de brandweer en na elke les en in elke pauze stond het vast op de trappen." De gemeente Wassenaar ging akkoord met uitbreiding van de school; de oppervlakte zou groeien van 8.000 tot 11.000 vierkante meter, daarbij inbe grepen een hypermoderne sporthal. Het budget, bij elkaar gebracht door de gemeente en de school: bijna tien miljoen euro. Architect Alfons Hams van het Rotterdamse architectenbureau Spring nam het schoolgebouw onder handen. Simons: „Hij wilde van de typische jaren-ze ventiguitstraling af. Het oude gebouw was donker en bruin, zoals veel gebouwen uit die tijd. Hij heeft ruimtes opengebro ken, vides gemaakt, glazen pui en geplaatst: het is een licht en open geheel geworden." Hams heeft veel van de bestaande ruimtes optimaal benut, door er bijvoorbeeld een verdieping op te zetten. „Daardoor is het een compact gebouw gebleven, op de tekening zie je eigenlijk niet dat er behoorlijk wat vier kante meters zijn bijgekomen, Hams heeft veel lege ruimtes opgevuld", vertelt Simons. Die winst blijkt wel tijdens een rondleiding door de school. Be halve het gebruik van heldere kleuren - blauw, groen, oranje - vallen de ruime studieplekken en de lichte lokalen op. Ook heeft de school een jaloersma- kende sporthal en een theater zaal. Simons: „We hebben ex pliciet rekening gehouden met de eisen van de Tweede Fase. In deze school kunnen alle leer lingen hun eigen hoekje opzoe ken om te studeren." Ingrijpend was de verbouwing wel. Alle leerlingen kregen an derhalf jaar les in een tijdelijke school op het sportveld van de bestaande school. „We stonden voor de keuze: gaan we gefa seerd bouwen of pakken we de boel in één keer aan? Het is dat laatste geworden. Dat was soms wat passen en meten, maar ei genlijk is het heel goed ge gaan." Om omwonenden, die toch een tijd tegen een bouwplaats aan keken, maar ook andere be langstellenden te betrekken bij het resultaat, houdt de school aankomende zaterdag tussen elf en één uur open huis. De leerlingen hebben hun portie dan al gehad: om hen te bedan ken voor hun geduld heeft de school een groot feest aangebo den. „Wij vonden het best spannend wat de leerlingen er van zouden vinden, uiteindelijk is het toch hün gebouw. Maar de reacties zijn goed." Dat beaamt een groepje 6 vwo- leerlingen, dat een tussenuur heeft en zich ophoudt in de kleurrijke aula. „Er valt niets meer uit elkaar, het is niet meer zo vies en donker en de wc's zijn niet meer zo aftands", zeg gen ze. Else van Schijndel: „Maar het is wel groot geworden. Ik mis bij voorbeeld de aula, die was zo gezellig." Haar klasgenoot Tjeerd van der Veer: „De sa menhang is weg. Natuurlijk is het wel leuker en mooier, maar toch mis ik iets." Vastzitten op de trappen doen ze niet meer en te laat komen vanuit de noodlokalen ook niet. „Maar nu weten we niet meer in welke lokalen we zitten. Je verdwaalt hier echt. Nou ja, dan is dat een mooi excuus om te laat te ko- oegstgeest/leiden - Vijftien kilometer verderop raakten collega's gewond bij een gro te anti-terreuractie in het Haagse Laakkwartier. En bij na hadden ze daar moeten assisteren. Maar de agenten van bureau Leiden-West, aangevuld met de verkeers- en de milieudienst, gingen gisterochtend onverstoord op pad voor een nauwgezet te vrachtverkeerscontrole, uitgevoerd op een parkeer terrein langs de A44 in Oegstgeest. De politie had het in het bij zonder voorzien op vracht wagens die gevaarlijke stof fen vervoerden, in de omge ving van de wijk Stevenshof. Enkele passerende combina ties werden aangehouden en onder politie-escorte van twee motoren vervoerd naar de parkeerplaats, vier kilo meter verderop langs de A44. „Daar staan we ver buiten de bebouwde kom en er is vol doende ruimte om de con troles uit te voeren", ver klaarde een woordvoerder de ogenschijnlijk verre ver plaatsing. Langs de druilerige, lege as- faltvlakte, naast het Oegst- geestse BP-tankstation, trekt een immense file op de rijks weg traag voorbij. Óp de par keerplaats staan enkele aan gevoerde vrachtwagens voor een grondige controle. Een 'weegmat' Ügt uitgerold en verschillende agenten voe ren met checklist in de hand allerlei technische keuringen uit. Ze gaan zó grondig te werk dat slechts vijftien vrachtwagens aan bod ko men. Twee krijgen een bon; dè eti kettering van de lading deugde niet. Verder worden drie waarschuwingen uitge deeld voor onder meer een verkeerde stempel op het rij bewijs van een chauffeur en een kapot achterlicht. Een verklaring wordt niet ge geven, maar in vergelijking met de 24 bekeuringen die een soortgelijke grote con trole op dezelfde plaats twee jaar geleden opleverde, is het aantal boetes fors vermin derd. ?r Hoorn wil 'de puzzel compleet hebben' Uig teel gèk itrictschef Van ove ten. geilancy Ubert iletj aan den rijn - Bij de po- rdei illands Midden komt elke iacl ve| een mening van |<jn_ handeling of huiselijk ge- stei innen. „Gemiddeld zeven- klar foontjes per jaar en we egd lemen altijd actie", zegt in Hoorn, districtschef van tie Rijn- en Veenstreek, ons werk is niet altijd lar." Gisteren bracht deze iet nieuws dat de regiona- ie geen steken heeft laten in 'de zaak Savanna'. Van- aat Van Hoorn daar die- Dat Hollands Midden n heeft het specialisme Sociale Jeugd- en Zeden- te behouden, is een groot hei at h lud rijn. doe oge ie 305 nonlp H0t 1 eze l,ee 1 het geval was toen burgemees ter Schoof om een intern on derzoek vroeg naar aanleiding van de dood van Savanna. „Binnen het korps leeft steeds meer de gedachte dat het goed is dat er kritisch wordt gekeken naar het eigen functioneren", vertelt Van Hoorn. „Voor agen ten is het ook goed als vastge steld wordt, dat ondanks kri tiek, ze hun werk toch goed ge daan hebben. Tenzij een agent zelf een slecht geweten heeft, natuurlijk. Maar dat is een heel ander verhaal. In onze maat schappij heeft de politie een ge weldsmonopolie. Dat is niet niks, onderschat dat niet. Een agent mag zijn pistool trekken als dat nodig is. Daarom is het goed dat de politie vanuit de sa menleving nauwlettend in de gaten wordt gehouden." Openhartiger dan ooit is Hol lands Midden afgelopen dins dag geweest. De uitgebreide rapportage, gepresenteerd door Schoof, maaJri duidelijk dat de politie heeft gedaan wat zij moest (en kon) doen. Bij pro blemen, overlast en meldingen over het wangedrag van de moeder van Savanna zijn tel kens agenten in actie gekomen. Ook het stafrechtelijk onder zoek dat justitie uitvoerde, heeft geen informatie opgeleverd die kan wijzen op een falend poli tiebeleid of -optreden. Van Hoorn is benieuwd naar de be vindingen van de Inspectie Jeugdzorg. „Nee, niet omdat ik nu met een beschuldigende vinger die kant op wijs. Ik wil de puzzel compleet hebben." De wijkagent die contact on derhield met Savanna's moe der, heeft meer voor het gezin gedaan dan zijn taak was, geeft Van Hoorn aan. Toch heeft de man zichzelf na de dood van het meisje tientallen vragen ge steld. „Ik wil niet voor hem spreken, maar het is erg moei lijk voor hem geweest. Voor alle mensen die zich met de zaak hebben beziggehouden, geldt dat. Het onderzoek naar Savan na's dood was geen routineklus die men kon wegrationalise- ren." Minimaal eens per week komt bij politie Hollands Midden een melding van kindermishande ling of huiselijk geweld binnen. „In tegenstelling tot andere korpsen hebben wij het specia lisme van de Sociale Jeugd- en Zedenpolitie in stand gehou den. Daar plukken we nog steeds de vruchten van. Dankzij de SJZP zijn de lijnen naar de hulpverlenende instanties kort." Als voorbeeld noemt de districtchef 'Kindspoor', aan vankelijk een uniek project in Nederland.Als we moeten op treden bij huiselijk geweld, ver liezen we de kinderen niet uit het oog. Of ze nu wel of niet via een andere weg zijn gewaar schuwd: de medewerkers van de SJZP komen dankzij proto col 'Kindspoor' automatisch in actie. In de meeste gevallen doen ze bij het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling aangifte. Vanaf daar rolt de bal verder naar Jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbescher ming. Welke protocollen ook worden ontwikkeld, de politie heeft de hulp van burgers nodig, be klemtoont Van Hoorn. „Zie je iets, meld het dan. Blijf niet lo pen met de gedachte dat ie mand anders maar actie moet ondernemen." leiderdorp - Aan het Van Alphenplein in Leiderdorp wordt de omvang van een aantal huizen fors vergroot. Dat gebeurt door de van oor sprong kleine eerste verdieping over de volle lengte van de begane grond uit te breiden. Het rijtje huizen, met de ingang aan de Coornhertdreef, deed samen denken aan de kantelen van een kasteel. Die onderbroken gevel wordt nu door een groot raamwerk opgevuld. De verbouwing ging niet zonder slag of stoot van start. De overburen, die zich beginjaren negentig fel hadden verzet tegen de bouw van de woningen op het voormalige schoolplein, maakten opnieuw bezwaar tegen de aantasting van hun uitzicht. De gemeente zag geen reden de verbouwing te verbieden. Foto: Hielco Kuipers leiderdorp - De gemeente Lei derdorp krijgt geen schade claim aan haar broek van het BP-benzinestation aan de En- gelendaal. De omzet van het tankbedrijf daalde doordat de gemeente toestond dat de ker mis rond Koninginnedag mid den op de doorgaande Enge- lendaai kwam te staan en het verkeer werd omgeleid. Daar om dreigde de firma het ver schil te verhalen op de plaatse lijke overheid. „Onze juristen hebben berekend dat onze der ving niet zo groot is dat een claim kans van slagen heeft", aldus woordvoerder Rob Hooij- mans van het pompstation. De gemeente heeft Hooijmans wel toegezegd dat, mocht de kermis nog eens op de Engelen - daal worden gepland, daar veel eerder over wordt overlegd. 'Bezuinigen op schoolbegeleiding geen probleem' zoeterwoude - De bezuiniging van 18.000 euro op de school begeleidingsdienst gaat gewoon door, als het aan burgemeester en wethouders van Zoeterwou de ligt. Progressief Zoeterwou de (PZ) en CDA zijn tegen de bezuiniging omdat ze bang zijn dat leerlingen met problemen hiervan de dupe worden. Volgens het college is die vrees niet terecht. Zoeterwoude trekt volgens het college veel meer geld uit voor de dienst dan an dere gemeenten in de regio. Daarnaast betaalt Zoeterwoude nog eens een vrijwillige bijdra ge van 18.000 euro per jaar. Vanavond valt tijdens een raadsvergadering de beslissing over de bezuinigingsplannen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15