LEIDE Leidenaar bezuinigt vaker op eten Mantelzorgers kunnen moeilijk stoppen ^tselschade? Inspraak in Leiden 'zwaar onder druk' RAIL 2004 i7 >pe klassiek zijn Leidse lantarens? REGIO R1 Stadsenquête: bewoners somberder over financiële situatie Zorgen werkt verslavend' 'Ik mis de vrijheid 'Dit doe je toch gewoon' HPALS GROEP Ontslagen manager krijgt forse vergoeding O donderdag 11 NOVEMBER 2004 isen elkaar ijs toe en ontruimd nsessenbuurt In de Prinsessenbuurt zijn twee huizen van orporatie De Sleutels n Vliet ontruimd we- ortingsgevaar. De be- jadden eigenhandig rtje gesloopt, waarna jegon te verzakken. De ce situatie werd gecon- tijdens een groot- controle van zo'n derd woningen in de totaal bleken in ne- luizen de huurders oophamer aan de ijn gegaan. De woning- ie plaatst alle verwij- lurtjes weer terug. Isteekt r na ruzie e politie heeft een 34- n uit Hoogeveen aan- a na een ruzie in een p de Lage Rijndijk. De fdt ervan verdacht een l) te hebben gestoken mes. Terwijl de politie g was probeerde de e ontkomen via het na hij een werk- ng via een ruit. Daar- ij diverse verwon- i moest naar het e politie stelt een na zoek in naar de ruzie Irelatiesfeer ligt. idsch >blad door Silvan Schoonhoven leiden - Leidenaars hebben het afgelopen jaar va ker moeten bezuinigen op belangrijke levensbe hoeften zoals eten en kleding. Een kwart van de bevolking had te weinig geld voor deze uitgaven, of kon niet op tijd de energie- of telefoonrekening betalen. Het aantal Leidenaars dat met geld in de knoei zit, is sinds 2001 verdubbeld. Dat blijkt uit de Stadsenquête 2004 van de ge meente. Drieduizend stadsbewoners hebben de vragenlijst ingevuld. Ze zien hun financiële situa tie minder rooskleurig in dan voorgaande jaren, blijkt uit de cijfers. Twee op de tien stadsbewo ners komt net rond, een op de tien haalt zelfs (zeer) moeilijk het eind van de maand. Daar staat tegenover dat zeven op de tien Leidenaars geen moeite hebben om inkomsten en uitgaven in evenwicht te houden. Een op de negen mensen die aan de enquête meededen, heeft een schuld. Het leefklimaat in de stad is er in sommige op zichten niet op vooruitgegaan. Meer Leidenaars hebben overlast van verslaafden en daklozen, komt uit de enquête naar voren. Ruim een kwart van de bevolking stoort zich aan junks en zwer vers. In de binnenstad is dat meer dan de helft. Niet alleen straatbewoners leveren ergernis op. In de ergernis-toptien nemen rommel op straat, geluidsoverlast en (hangjongeren de hoogste plaatsen in. steeds meer mensen klagen over hondenpoep. Leiden is een groeistad, zp blijkt uit de cijfers. Duizend nieuwe inwoners zijn het afgelopen jaar in de stad komen wonen. Een op de tien Leide naars komt uit Marokko, Turkije of een ander niet-westers land. Leiden was al een stad voor hoger opgeleiden. Het opleidingsniveau is ook dit jaar weer hoger komen te liggen: bijna de helft van de mensen die aan de enquête meededen, heeft een diploma van hoger beroepsonderwijs of universiteit op zak. Bij een op de drie huishoudens komt maan delijks meer dan drieduizend euro netto binnen. Vooral de Merenwijk, het Boerhaave- en het Roo- denburgerdistrict zijn rijke buurten. In Leiden- Noord komt gemiddeld maar 2100 euro per huis houden binnen. Een gehandicapt familielid verzorgen klinkt zo vanzelfsprekend. Maar is het dat ook? Cisteren tijdens de dag van de mantelzorg in zorgcentrum Lorentzhof ging de aandacht eens niet uit naar de zie ken, maar naar hun onbetaalde verzorgers, de lieve buurvrouw of het kind dat dagelijks de boodschappen doet. Drie Leidse mantelzor gers vertellen over de lastige balans tussen zorg voor anderen en zichzelf. tekst: Floor Ligtvoet foto's: Henk Bouwman rereld, mijn krant. dsch -{Dagblad Margreet Roolvink (41): „Mijn ouders wonen in Friesland maar hebben mijn hulp hard nodig. Ik draai er in mijn eentje voor op. Mijn broers en zussen hebben daar gewoon geen zin in. Dat maakt me kwaad. Het kost namelijk veel energie. Mijn vader is psycho geriatrisch patiënt, hij is autistisch. Mijn moeder heeft artrose. Ik ben fulltime met ze in de weer. Aan het inschakelen van allerlei hulpinstanties heb ik echt een dagtaak. Ik bezoek mijn ouders re gelmatig en sjouw me dan een breuk aan boodschappen. Ik zou best weieens een dag leuke dingen voor mezelf willen doen, maar door het vele op en neer gereis heb ik daar geen geld voor. Mijn ouders verzorgen is slopend, maar het geeft me ook voldoening. Het werkt verslavend. Ik kan er niet mee stoppen. Wel vraag ik me soms af wanneer het eens ophoudt. Ze worden alleen maar hulp behoevenden Hans Wijgers (77): „De band met mijn vrouw is niet veranderd. Ik ben erg optimistisch, zie de zon vaak schijnen. Zij kan dat niet al tijd. Best begrijpelijk als je constant pijn lijdt. Sinds de mislukte transplantatie van haar heupbot, kan ze nog geen vijftig meter lo pen. Ik verzorg haar al jaren. Met alle liefde trouwens. Ik zorg voor het eten, maak het huis schoon, doe de boodschappen en help haar met douchen. Wat ik het meeste mis, is mijn vrijheid. Het kan bij mij nooit eens ergens een kwartiertje uitlopen. Dan maak ik me al zorgen of het thuis wel goed gaat. Als het mooi weer is, wil ik graag een eindje fietsen. Maar als zij dan vraagt: hoe lang blijf je weg?, heb ik eigenlijk al gegeten en gedronken. Dan hoeft het van mij niet meer. Ik ben voorzitter van de winkeliersvereniging Haar lemmerstraat. Dat is erg leuk om te doen en dan ben ik ook gelijk even het huis uit." Nellie van der Heyden (53): „Ik kan de zorg voor mijn moeder wel loslaten. Mijn oudere zus heeft daar meer moeite mee. De zorg kan veel tijd in beslag nemen. Ik denk dat het goed is dat ik me pas meer heb teruggetrokken. Mijn moeder kan nauwelijks lopen en heeft een pacemaker. Ze woont in een aanleunwoning bij zorgcen trum Robijn. Ik heb geregeld dat de Robijn nu meer doet, de medi cijnen geeft, het ontbijt Waarzet en haar boterhammetjes smeert. Ik ben wekelijks zo'n acht uur bij mijn moeder. Op vrijdag maak ik haar huis schoon. Als familie doe je dit toch gewoon? Ze is altijd goed gestemd en erg gewild bij het personeel. Ik hoop dat ze nog lang zo blijft. Soms kan ze erg moederlijk zijn. Dan wil ze dat ik opbel, als ik veilig ben thuisgekomen. Dat is natuurlijk niet nodig, maar goed, als zij dat wil..." (advertentie) j^ -orgt voor een rechtvaardige schadevergoeding >steloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl leiden - De manager plan ning beheer van De Sleu tels van Zijl en Vliet mag door de woningcorporatie worden ontslagen. Hij heeft recht op een vertrekpremie van 130.000 euro. Dat heeft de kantonrechter gisteren beslist. Eerder stemden twee andere managers al in met een 'oprotpremie'. De hoog te daarvan is niet bekend. De manager planning be heer vocht zijn ontslag ruim twee weken geleden aan voor de kantonrechter. Aan leiding voor de ruzie met zijn werkgever was een TNO-rap- port waarin zou staan dat het woningbezit van de voormalige woningcorpora tie Zijl en Vliet in deplorabe le toestand verkeert. De schadepost bedraagt 3,5 miljoen euro, waarvan 1 mil joen in de begroting van dit jaar is 'gecompenseerd'. Dit was mogelijk doordat allerlei klussen die in de toekomst uitgevoerd moeten worden, nu al op de begroting ston den. Alle ernstige gebreken zijn inmiddels verholpen. De woningcorporatie wil van de manager af, omdat hij medeverantwoordelijk zou zijn voor blunders op het ge bied van vastgoedbeheer. In april signaleerden medewer kers van de net ontstane wo ningcorporatie - uit een fusie tussen 'De Sleutels' en 'Zijl en Vliet' - dat het woningbe zit van het voormalige Zijl en Vliet ernstig te wensen over liet. In sommige complexen zou zelfs sprake zijn van 'le vensbedreigende situaties'. Drie voormalige Zijl en Vliet- managers werden verant woordelijk geacht en naar huis gestuurd. Twee van de drie managers, respectievelijk verantwoor delijk voor 'klantenbeheer' en 'strategie', hebben on langs ingestemd met een schikking. Ze zijn niet langer in dienst van de woningcor poratie. De manager plan ning control vocht de kri tiek aan. Hij pleitte bij de kantonrechter voor rehabili tatie en werkhervatting en vermoedt dat andere motie ven een rol speelden bij het besluit om drie managers weg te sturen. Zo spreken di verse bronnen over een strijd tussen de verschillende 'bloedgroepen' van De Sleu tels van Zijl en Vliet. De kantonrechter besliste echter dat hij mag worden ontslagen. Met een forse gouden handdruk. „Dit is een forse vergoeding, een groot bedrag", aldus zijn ad vocaat. (advertentie) leiden - Als het voorstel van het college doorgaat, dan hebben Leidenaars minder inspraak rechten dan inwoners van an dere gemeenten. De nieuwe In spraakverordening is zelfs in strijd met de Algemene Wet Be stuursrecht, en wijkt af van het model van de Vereninging Ne derlandse Gemeenten. Dat stelt de Inspraakcommissie, die het Leidse gemeentebestuur advi seert over inspraak. De commissie reageert op het voorstel van het college van B en W voor een nieuwe Leidse Inspraakverordening. B en W willen de inspraaktermijn voor plannen van de gemeente te rugbrengen van zes naar vier weken. Bovendien kan het col lege eenzijdig besluiten om plannen niet in de inspraak te brengen. Volgens de commissie zet dit voorstel de inspraak in Leiden 'zwaar onder druk'. De com missie 'betreurt en ontraadt de beperkingen' die in strijd zou den zijn 'met het uitgangspunt van inspraak in Nederland, dat een burger in beginsel het zo ruim mogelijk geformuleerde recht heeft om zijn opvatting over voorstellen voor beleid kenbaar te maken'. Tot 22 november kan worden gereageerd op het concept raadsvoorstel voor een nieuwe Inspraakverordening. De wereld van modelspoor in de Groenoordhallen Leiden, www.rail.nl Openingstijden: vrijdag 12 nov. 10.00 -18.00 uur - Ci x« zaterdag 13 nov. 10.00 -18.00 uur zondag 14 nov. 10.00-17.00 uur 'l Zie ginds komt de stoomtrein... Duizenden treinen en Pietenspeurtocht met leuke prijzen voor kinderen LEIDSE KWESTIES (gesties die als een eeu- ^fleken boven de stad de Leidse bevolking im? Wie is de rijkste liden? Kun je het 'ater drinken? De ru- Kwesties biedt een op vragen die elke Lei- wel eens stelt. Afle- Hoe klassiek zijn de <ru tarens eigenlijk? r ki C van prozaïsche grijze in er in Leiden au- lantarens uit de tijd f 4 'aaltj ens langs de Daarin gloeit, als de valt, een feeëriek licht il nu het wat kouder rwarmt hun vriende- I het huiverend hart. iten zie je een kromge- itarenopsteker al langs en sjouwen om één de vlammetjes te ont steken. Het ontbreekt er nog aan dat het elektrisch licht flak kert. Jammer van die klimaat verandering, want met een laagje sneeuw zou de idylle compleet zijn. Na de ontroering komt de arg waan. Hoe klassiek zijn de Leid se lantarens eigenlijk? Grijpt hun ontwerp wel echt terug op de lantarens uit vroeger tijden? Of zijn ze ontworpen met een natte vinger, gedoopt in Anton Pieck-sentiment? Ze zijn echt, kan gemeente woordvoerster Floor van Deur- sen volmondig beamen. De lantarens zijn authentiek. „Di rect na de oprichting van de lichtfabriek in 1848 werden de eerste gaslantarens in Leiden geplaatst. Na 1870 introduceer de de stad een nieuw model: dat is de lantaren die nu ook weer langs de grachten staat. Het ontwerp is waarschijnlijk van de hand van stadsarchitect Salomon van der Pauw." Tegenwoordig is de lantaren geen exclusief Leids product meer. De armatuur van de klas sieke lantaren komt van de fir ma Mike Smith Designs uit het Engelse Wolverhampton, die ze al twintig jaar maakt. De giet ijzeren mast komt uit een giete rij in Soest. Niet heel Leiden is al voorzien van de klassieke lantarens. Ze staan niet op de Breestraat en de Haarlemmerstraat. Ook zijn er straten in de stad waar de moderne lantarenpalen nog niet zijn afgeschreven. Voor wie zijn voortuin wil op sieren met een klassieke Leidse lantaren: een compleet exem plaar komt op 3500 euro. Dat is inclusief plaatsing en aanslui ting. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mali naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356401. De klassieke Leidse lantaren, geïntroduceerd in 1870. Archieffoto: Taco van der Eb De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! BI Ja. ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makka^jk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) Naam. DM V Adres: Postcode/Plaats Telefoon (l.v.m bezorgcontrole) Geboortedatum emailadres: Bank/girorekenlngnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 171 1 E mail: lezersservlce@hdc.nl of surf naar www.leldschdagblad.nl Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13