AIVD-stuk in bezit extremisten Islamitische school in Uden volledig afgebrand Leidse universiteit Hovenier vindt handgranaat in Alphense Marokkostraat Verantwoordelijk minister Remkes verder onder vuur iel en Palestijnen eens ir uitvaart van Arafat Kinderporno op computer arts j Adres: Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 10 NOVEMBER 2OO4 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 D( van Schoonhoven Studenten van de Isla- Universiteit Rotter- ïbben een tijd lang radi- dschriften verspreid op neer de Universiteit Lei- et gaat om het glossy ne Expliciet. De makers banden heeft met de jentalistische groep Tahrir (vrijheidspartij). :t stelt in het september- >r onder meer dat 'de- ie een leugen' is. Tahrir (HT) ligt scherp vuur, vooral sinds de afdeling in 2002 een jst van vijftien joodse opstelde, allemaal be- Denen. Op hun hoofd ;n prijs van 30.000 euro. iland is het lidmaat- de HT vorig jaar ver- HT streeft naar het Ka ïn grote natie waarin al- landen zich vereni- ilgens het AIVD-jaarver- 2003 wil de organisatie litische staat vestigen telijke en ondemocra- iddelen'. icteuren van Expliciet vier jaar geleden de islamoloog Van Ko- Id benaderd om advies en voor de versprei- het blad. Ze wilden het tijdschrift gratis verspreiden onder vooral intellectuelen en verkopen via moskeeën en cul turele centra. Onduidelijk is of Expliciet nog wordt verspreid op de universiteit. Bij de mos keeën in Leiden is het niet te vinden. De website van Expli ciet is uit de lucht gehaald door de provider. Volgens het Cen trum Informatie en Documen tatie Israël (CIDI) gebeurde dat na klachten van hen over anti- joodse teksten. Woordvoerder O. Pala van Hizb al-Tahrir spreekt in een pers verklaring naar aanleiding van de moord op Van Gogh van een 'propagandastrijd' tegen mos lims door 'de media'. Volgens hem hitsen zij mensen op om de oorlogsverklaring van het westen tegen het 'islamitisch terrorisme' te rechtvaardigen. Hij vraagt zich af waarom de media onder de noemer van de vrijheid van meningsuiting de ruimte krijgen om hun valse beeld van de islam te presente ren. Ook in het septembernum mer van Expliciet is te lezen over 'propaganda van de me dia', die de islam bekritiseren 'op basis van onjuist begrip of simpelweg leugens'. „Expliciet Magazine wil proberen een deel van de leegte die de westerse media achterlaten te vullen." rAD-parijs/anp-gpd - H nwoordigers van de Is- e regering en het Pales- jestuur hebben gister- :en akkoord bereikt over I nisatie van een begrafe- kJ iet overlijden van Yasser -fS Dat heeft een anonieme ilestijnse vertegenwoor- tzegd in Gaza-stad. I de website van de Isra- H krant Haaretz zal pre- ïaron vandaag of mor- ro t zijn veiligheidskabinet ®"Tgen over de gang van za- de verwachte uitvaart ifat. Israël is volgens de u ook bereid om de Pa- i president in Ramallah begraven op het terrein (advertentie) Dr meer informatie op v.leidschda q blad.nl >(a)l r 3(1 COMMENTAAR RECHTSSTAAT ;oinsten van de enquête krant naar de stem- het land na de moord van Gogh liegen er niet ederlanders zijn bereid il van hun privacy op te als dat leidt tot een ef- re aanpak van moslim sten. De overheid mag Dpsporing van potentiële ten zelfs haar eigen wet- rtreden. htsstaat kraakt in zijn De verwar- »ver 'wat te blijft niet be- lot de koffieta- et werk. In Den laardigt minis- tn een ondoor- l0oorlogsverklaring uit, ru- verantwoordelijke mi- Donner en Remkes over elijkheden in de wet om moskeeën te sluiten, en premier een duit in het oor deze uitspraken af te 'Haags gedoe'. Haag weet men ruim na 11 september even- te gaan met het feno- errorisme. Terwijl de 'ge- justitieminister Donner (&kig de wet als norm t, wil de pragmaticus de wet aanpassen. Zijn int is begrijpelijk en lijkt ngegeven door het feit n' AIVD voortdurend te- den haag/gpd - Extremistische moslims konden beschikken over informatie van de Algemene Inlichtingen en Veiligheids dienst (AIVD), die onder de verantwoor delijkheid van Remkes valt. Dat werd gis teren duidelijk na het uitlekken van nieu we feiten over de toedracht van de moord op filmmaker Theo van Gogh. De positie van WD-minister Remkes is hierdoor ver der aan het wankelen gebracht. Eerder stevende Remkes openlijk af op een aan varing met CDA-collega Donner van justi tie. Een vriend van Mohammed B., de moordenaar van Van Gogh, had volgens NRC Handelsblad een geheim rapport in zijn bezit waarin de gangen van een groep extremistische moslims worden beschreven. Tot die groep behoorde niet alleen de bewuste vriend, maar ook de van terreur verdachte Marokkaan Samir A. Moham med B. zou zich eveneens in deze krin gen hebben opgehouden. De AIVD reageerde gisteren geschrok ken op het uitlekken van informatie. „Dit vinden wij uiteraard niet prettig", aldus een woordvoerder. Minister-president Balkenende noemde het nieuws 'haast onbestaanbaar'. „We weten allemaal dat dit soort zaken niet kunnen. Je maakt je boos over dit soort berichten omdat er juist op het ogenblik zo veel te doen is om Nederland veiliger te maken." D66-fractieleider Dittrich is verbijsterd. „Dit is griezelig en funest voor een dienst die met geheime informatie werkt en met geheime bronnen. Die bronnen zullen nu denken: deze dienst vertrouw ik niet meer." Vermoed wordt dat een vorige maand aangehouden AIVD-medewerker achter het lek zit. Deze man was nog maar rela tief kort bij de AIVD dienst. Tegen hem is een onderzoek ingesteld. De AIVD liet kort na de arrestatie weten dat het lek slechts „beperkte schade" had opgele verd. Onduidelijk is nog of het uitlekken van het AIVD-rapport een rol heeft ge speeld bij de voorbereiding van de moord op Van Gogh. Eerder bleek al dat vermoedelijk een medewerker van de AIVD vertrouwelijke informatie had gelekt aan verdachten in een terroristenzaak in Utrecht. Eind sep tember werd het vermoedelijke lek, de AIVD-medewerker, hiervoor opgepakt. De Rijksrecherche doet hiernaar nog steeds onderzoek. Remkes wilde gisteravond niet reageren op de jongste ontwikkeling, maar het functioneren van de AIVD zal morgen in een terrorismedebat door alle Kamer fracties aan de orde worden gesteld. De regeringspartijen eisen van Remkes en Donner dat zij vandaag een snoeihard en eensgezind beleid presenteren. WD-fractievoorzitter Jozias van Aartsen heeft het antiterrorismebeleid van het kabinet herhaaldelijk bekritiseerd en is er niet van overtuigd dat Donner en Remkes de kwestie voldoende urgent vinden. Pagina Binnenland i: Remkes kan bijna zijn koffers pakken van zijn hoofdkwartier. De gezondheidstoestand van Arafat verslechterde gisteren snel, verklaarden Franse medici aan de vier Palestijnse topbe stuurders die een bliksembe zoek aan Parijs brengen. Arafat, die in de nacht van maandag op dinsdag in een nog diepere coma belandde, kreeg gister ochtend vroeg ook nog een her senbloeding. De gehele dag bestond grote onduidelijkheid over de vraag of Arafat nog in leven was. Di verse Palestijnse woordvoerders verklaarden om beurten dat Arafat al was overleden maar dat nog gewacht werd met een formele mededeling. Even zo vele malen werd weer ontkend dat de Palestijnse president dood was. Vlak voor het bezoek van de Pa lestijnse delegatie - uiteindelijk mocht alleen premier Quirei bij de Palestijnse president - ver klaarde de woordvoerder van de medische dienst van het Franse leger, generaal Estri- peau, al dat de gezondheidstoe stand van Arafat 's nachts ver der achteruit was gegaan en dat de coma zich had verdiept. Een brandweerman bestrijdt de vuurzee in de islamitische basisschool in het Brabantse Uden. Foto: ANP/Bert Jansen gen de grenzen van het wettelijk toelaatbare oploopt bij de op sporing van terrorisme-ver- dachten. De moord op Van Gogh leert dat onze samenleving bedreigd wordt door een harde kern mos limextremisten. Hun doel is ver nietiging van de verworvenhe den die de rechtsstaat ons biedt. Vrijheid van meningsuiting is er daar een van. Voordat we die verworvenheden vrijwillig over boord gooien, moeten we even de tijd nemen voor bezinning. Tegelijkertijd moeten we vaststellen dat onze rechtsstaat anno 2004 op de bestrijding van een dergelijke vijand doodge woon niet is toegerust. Een aan passing van de wet - met een verruiming van bevoegdheden - lijkt niet meer dan logisch. De enquête concludeert dat de voorvechters van privacy het pleit verloren hebben. Dat is dan jammer. De alarmerende si tuatie van vandaag - waarbij be volkingsgroepen elkaar naar het leven staan - vergt direct actie voordat grote groepen burgers de moed opgeven, voor eigen rechter spelen en 'onze' eigen extremisten in het zadel helpen. Bill Meyer uden/gpd - De islamitische school Bedir in Uden is gisteravond in vlammen op gegaan. Er vielen geen gewonden. De exacte oorzaak is nog niet bekend, maar zowel de politie als de brandweer houdt ernstig rekening met brandstichting. Volgens politiedistrictschef Sanna Eich- horn werd de school, evenals de mos keeën in Uden en Veghel, door de politie bewaakt. Tijdens een persconferentie gisteravond bevestigde de politie dat op de school racistische leuzen zijn aangetroffen. 'Kut-moslims' en 'R.I.P. Theo' zou op de muren zijn gekalkt. Gisteravond kort voor negen uur werden in de omgeving van de islamitische school Bedir aan het Landschrijversveld in Uden twee harde knallen gehoord. De kabeltelevisie en internet in de buurt vielen uit en binnen korte tijd sloegen de vlammen uit het dak van de school. De brandweer stond machteloos. Bin nen een half uur stond de hele school, bestaande uit acht klaslokalen, een lo kaal voor remedial teaching, een nood- lokaal, gebedsruimte, gymzaal en enkele personeelsruimten, in lichterlaaie. Volgens S. Sinan uit Oss, die tien jaar als leraar aan Bedir verbonden is, hadden de ouders gisteren net een brief gekre gen waarin de schoolleiding meedeelde dat alles veilig was en dat de school per manent onder politietoezicht stond. „We hadden net een gesprek gehad met de politie", vertelt Sinan. De brand trok grote belangstelling. Met name van Turkse inwoners van Uden. De Turkse gemeenschap in Uden ver keert in een shock, zegt PvdA-gemeente raadslid S. Günal. Volgens haar zou er vanavond op school een etentje zijn voor alle 120 leerlingen in verband met de afsluiting van de ramadan. De school was volgens leraar Sinan al vaker doelwit van vandalen. „Om de twee maanden waren de ruiten ver nield." Designers kraken Rembrandtlogo af leiden - Ontwerpers en recla memakers hebben scherpe kri tiek op het logo waarmee de ge meente Leiden de komende maanden campagne gaat voe ren voor het Rembrandtjaar. Het logo moet posters, bill boards en boekjes gaan sieren. Leidse vormgevers vinden het vlak, fantasieloos, 'een blama ge' en 'een aanfluiting', blijkt uit een rondgang. Twee vorm gevers bieden spontaan aan om belangeloos een nieuw logo te ontwerpen. Pagina R1 Hoofdkantoor van VNU in New York haarlem - Het marketing- en informatieconcem VNU ver plaatst op 1 juli 2005 het hoofd kantoor van Haarlem naar New York. Tot nu toe verdeelde de Raad van Bestuur de macht tus sen Haarlem en New York. Offi cieel blijft Haarlem de vesti gingsplaats van VNU, maar door de machtsverschuiving verdwijnen in de Spaamestad ruim 40 staffuncties. Deel snelwegen spekglad bij regen den haag - Delen van het snel- wegennet van Rijkswaterstaat in Zuid-Holland zijn zo versle ten dat er een verhoogde kans op gladheid is. Dat heeft een woordvoerster van Rijkswater staat gisteren bevestigd. Rijks waterstaat heeft maatregelen genomen. Het betreft delen van de A12 (tussen Den Haag en Zoetermeer), A16, A27 en A44. Het gaat om 41 kilometer van de in totaal 5600 kilometer weg dek dat onder beheer van de overheidsinstantie valt. 'Snoepjesverhaal' blijkt verzonnen haarlem - De vijf meisjes die afgelopen vrijdag zeiden onwel te zijn geworden van snoepjes die ze van een onbekende man kregen, blijken het verhaal te hebben verzonnen. Zelfs de ge zondheidsklachten van deze leerlingen van het Linnaeus College in Haarlem, zijn ge speeld. De meisjes worden aan geklaagd voor het doen van val se aangifte. Dodelijk ongeval station Rotterdam Rotterdam Op het NS-station Rotterdam-Noord is gister avond een nog onbekende man om het leven gekomen. De man is volgens de politie geraakt door een langsrijdende trein en was op slag dood. Aan het on geval ging een woordenwisse ling tussen een vader en zijn zoon vooraf. De zoon zou vol gens de politie in verwarde toe stand hebben verkeerd. De va der zou tijdens de ruzie een mes hebben getrokken, waarna zijn zoon door de trein werd gegrepen. De politie heeft de vader aangehouden. utrecht/gpd - Op de computer van een Utrechtse kindercar dioloog is een grote hoeveel heid kinderporno gevonden. De plaatjes betreffen onder meer verregaande seks met kinderen tussen de 0 en 2 jaar oud. De arts werd al verdacht van dood slag van een baby. Op maandag 15 en dinsdag 16 november staat de man voor de rechter. Hij moet zich zowel voor dood slag als voor het bezit van kin derporno verantwoorden. Volgens bronnen rondom het onderzoek heeft de voormalige specialist van het Wilhelmina Kinder Ziekenhuis (WKZ) in Utrecht een bekentenis afge legd. Het is nog onduidelijk of- hij zelf actief betrokken was bij het vervaardigen van de kinder porno. De arts raakte drie jaar geleden in opspraak toen baby Charlotte Floor in het WKZ overleed na een operatie aan ha?- hart, waarbij medische fotvien werden gemaakt. door Nancy Ubert alphen aan den run Ben je op je gemakje in Alphen aan den Rijn een voortuin aan het egali seren, zie je voor je voeten een handgranaat lig gen die mogelijk op scherp staat. „En dat in een straat die Marokkostraat heet", vertelt Peter van Berkel die het gisterochtend allemaal heeft meegemaakt. „Wat een toestand. De straat werd ontruimd, de explosievendienst kwam aanscheuren. Het hele megacircus werd in gang gezet. Ik kan niet ophouden met trillen." Van Berkel werkt al veertien jaar als tophove- nier bij Sterrenborgh. Verscheidene woning bouwverenigingen huren dit Goudse bedrijf met regelmaat in om de tuinen van huurwonin gen te laten opknappen. „Dat was vandaag ook het geval. Dit huis is twee weken geleden leeg komen te staan. Wij moesten de voortuin aan pakken omdat de coniferen bijna tot aan de he mel reikten. In een achtertuin doen we zo n klus met de hand. Dan gaan we flink met de schop aan de slag. In deze voortuin konden we de bus gebruiken. Dikke band om de conifeer: band vastmaken aan de bus; wagen naar voren rijden en de boom wordt met wortel en al uit de tuin getrokken. Die methode is vandaag abso luut onze redding geweest. Als we hadden staan graven, had ik met de schop die granaat aange tikt. Dan waren mijn maat en ik er waarschijn lijk niet meer geweest." „De granaat lag niet in de grond maar gewoon boven op de aarde. Heel vreemd allemaal. Je gedachten slaan onmiddellijk op hol. Is hier op zet in het spel, vroeg ik mezelf af. Al die aansla gen van de afgelopen tijd. Misschien heeft er wel een louche figuur in dat huis gewoond, wist ik veel. En dan de naam Marokkostraat. Weet je dat iedereen daar grapjes over maakt? Zoge naamd was het een aanslag op een islamitisch doel in deze wijk: het straatnaambordje." Van Berkel is waarschijnlijk op een brisantgra- naat uit de Tweede Wereldoorlog gestuit, geeft een woordvoerder van politie Hollands Midden aan. „De explosieve lading bleek mee te vallen, maar dat weet je op zo'n moment niet." De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor f 75 2! Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9.75. Dat is nog geen 0.41 per dag! Naam:OM ETA Postcode/Plaats: Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole Geboortedatum emailadres: Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 1711 E-mail lezersservice<3'hdc nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding ls geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. ■j Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1