Vakbonden polsen leden over akkoord ECONOMIE Duitse tolheffing per satelliet kan beginnen KPN snijdt nog verder in de kosten Brussel roept WTO te hulp bij vleessancties door de VS 'Koelhuizen puilen uit van de garnalen' Acties worden opgeschort Brand in Shell-raffinaderij Winterschilder komt er weer aan Modehuis Vilenzo failliet Harde strijd in Brabant om nieuw outletcenter I op nieuw larrecord' -ore - De euro heeft giste- 1 hoogste stand ooit ten van de dollar bereikt, alutamarkt in Azië Üe Europese munt uit op Jdollar. Vrijdagavond was ier een record gebroken, ïoest voor een euro ldollar worden betaald, jen had de euro op 18 fe- jfeijn hoogste stand ooit [met een koers van so,7de euro's in 'uwen ontdekt - De politie in Litouwen 17 54lse eurobiljetten voor lrag van 9 miljoen euro drukpers in beslag geno- ertien mensen zijn op- Een politiecommissaris voorafgaand aan de ar- j, s twee jaar onderzoek bende vervalsers is ge le politieactie had plaats ïas, de tweede stad van 8,7) en. De bende verspreid- alse bankbiljetten in alle Mie de euro als betaal- gebruiken. dinsdag 9 november 2004 den haag/gpd - Duitsland heeft geleerd van het toldrama van vorig jaar. Toen sneuvelde de introductie van wat een paradepaardje van de high tech-indu- strie moest worden: een satellietge- stuurd, geheel automatisch uitgevoerde tolheffing per kilometer voor vrachtwa gens. Maar na een jaar extra testen en veel extra investeringen, gaat het meest geavanceerde tolsysteem ter wereld op 1 januari 2005 toch van start. Hans Christian Maass, van de firma Toll Collect, reist nu heel Europa af om de laatste twijfel weg te nemen bij de trans portsector. Die twijfel is groot, nadat de Duitsers zich eerder aan het prestigieuze project hadden vertild. Het inbouwen van speciale apparaatjes in honderddui zenden vrachtwagens verliep in 2003 te traag, er waren grote administratieve problemen, de technologie leek niet tij dig klaar. „Maar we hebben de zaak op orde," zei Maass op een van de 95 informatiebij eenkomsten die Toll Collect heeft be legd. Hij riep daarbij Nederlandse trans porteurs, die een vooraanstaande posi tie in Europa innemen, op snel de zoge heten 'on board units' te bestellen en te laten inbouwen, zodat ze begin 2005 klaar zijn voor het nieuwe systeem. Inmiddels zijn er ruim 22.000 units be steld voor Nederlandse trucks, waarvan er bijna 5000 zijn ingebouwd. In totaal 37.500 Nederlandse wagens zijn bij Toll Collect gemeld ter registratie. Maass ga randeert dat een wagen die vandaag wordt aangemeld bij Toll Collect, op 1 januari 2005 de hele procedure kan heb ben doorlopen, zodat volautomatische tolheffing mogelijk is. Het revolutionaire systeem werkt op pa pier 'wunderbar'. Een vrachtwagen, die een toltraject bereikt op het Duitse snel- wegennet, wordt via een satelliet in de gaten gehouden. Er wordt geregistreerd hoeveel kilometer wordt afgelegd op het toltraject en dat wordt via een sms-je aan het rekencentrum van Toll Collect bericht. Geheel automatisch, als de wa gen zo'n unit aan boord heeft. Een keer per maand wordt er afgerekend met de transportfirma. Een vervoerder kan ook voorafgaand aan de rit via internet een bepaald tra ject inboeken, waarna een afrekening volgt van 9 tot 14 eurocent per kilome ter, afhankelijk van het gewicht en de vervuilingsklasse van de wagen. De meest omslachtige manier is het betalen van tol via een van de 3500 terminals die overal in Duitsland en omringende lan den worden geïnstalleerd. Toll Collect bezweert dat files bij de ter minals voorkomen kunnen worden. „We zetten heel veel mensen in om de chauffeurs bij te staan," zegt Maass. De levering van de speciale apparaten die in de vrachtwagens moeten worden inge bouwd, is sterk verbeterd. Ook de admi nistratieve afhandeling is aangepast. Alles bij elkaar is het een monster-ope ratie. De heffing zal gelden voor de 1,3 miljoen vrachtwagens die jaarlijks de Duitse snelwegen berijden. Deze moe ten geregistreerd worden, en er moeten honderdduizenden on board units wor den ingebouwd. Daarin zit software, die regelmatig een update nodig heeft, als er nieuwe toltrajecten bij komen. De admi nistratie moet vlekkeloos zijn, omdat er vertrouwen nodig is van tienduizenden bedrijven. Volgens Maass zal Europa snel over tuigd zijn van de voordelen van het sys teem. „Er zijn geen tolpoorten, geen hefbomen. Er zijn geen stagnaties. Nie mand wordt gedwongen om een on board unit te installeren, maar al veel transportbedrijven zullen er voor kiezen, omdat het ze flexibiliteit geeft bij het kiezen van routes door Duitsland. Toll Collect, waarin grote Duitse bedrij ven als DaimlerChrysler en Deutsche Telekom honderden miljoenen hebben gestoken, hoopt hiermee de wereld markt voor tolsystemen open te breken. Die is immens, als uiteindelijk ook per sonenwagens onder een tolregime wor den gebracht. gjit shagfabriek éi dure sigaret 15,9)1 jDe shagfabriek van Im- 22$obacco in Joure (met de !99!4j Drum en Van Nelle) ^•^fcrt ervan dat roken in is^duropa steeds duurder 2i.5dNaarmate de tabaksac- 1q ^stijgen, stappen meer 22!4fenrokers over op shag. 23 4Wkt steeg de afgelopen >05 5(jnden met 6 procent. Dat it de voorlopige jaarcij- 24|9li de Imperial Tobacco i7 4jHet concern zag de 20,7fcor belasting met 13 5|'q1 stijgen naar één miljard 42i8?,4 miljard euro). De 6 2s onder meer te danken 55 2i besparing van 20 mil- 55i79nd door de sluiting van 79'3tenfabrieken. 301.25 tal bedrijven ?':o)ide in 2003 65 jfjnc - Na een daling in 1741 2002 is het aantal be- jyorig jaar weer toegeno- T)p 1 januari 2004 waren )00 bedrijven in Neder- ^•fjt is een toename van io]2fl opzichte van een jaar 59.2Ï, aldus het Centraal Bu- L356rr Statistiek. De elt bijna 60.000 een- 6° 6|ken, een verdubbeling 14;g5)93." De groei kwam tot Indanks het hoogste lg 3jaillissementen. In 2003 76|g|bijna 8750 bedrijven op i37,5qHet vorige record da- 2'yi 1982, toen het ook i3.3aing met de economie. In 39 8^e negen maanden van 4 72gingen ruim 6900 be- i65,7dfailliet. 92.10 ds vaker 220ildsanering 177.60 irg - Het aantal mensen tde eindjes niet meer aar kan knopen, blijft In het eerste halfjaar sprak de rechter ruim uldsaneringen uit. Dat 30 procent meer dan in le zes maanden van vo- Dat blijkt uit cijfers van Sinds december 1998 personen met schulden chter een regeling tref- hun schuldeisers. On dicht van een bewind- ,26 f betalen zij dan onge- |e jaar lang zoveel moge- - 1 hun schulden af. Bijna de drie personen die atele zijn geplaatst, ;en de 25 en 44 jaar oud. iddelde schuldbedrag ;i3 g 30.000 euro bij privé- isi en. .48 I-mobieltjes r Defensie |.64 .21 ag - KPN gaat als enige |'59 je telefoons leveren aan los jiisterie van defensie. Het 12.500 abonnementen ijbehorende toestellen. 59 [derd van de te leveren s zijn speciaal geschikt »ruik onder zware om eden. Partijen zijn een :t voor twee jaar aange- iet een optie voor ver van tweemaal één jaar. iële details worden niet [even. KPN won het na een Europese aan- ig. Tot dusverre deed ie zaken met diverse ir passagiers France-KLM veen - De luchtvaart- ïatie Air France-KLM 1 oktober meer dan 5,7 1 passagiers vervoerd, en stijging van 2,1 pro- rgeleken met dezelfde vorig jaar. Air France- )od ook meer stoelen lardoor de bezettings- ,4 procent hoger uit- >p 79,5 procent. Op de lantische routes groeide teer met 9,3 procent. Azië zat het passagiers- f in de lift. In Europa et aantal reizigers vrijwel lan vorig jaar. den haag/gpd - De vakbonden stemmen in met het akkoord over prepensioen, WAO en WW. Het akkoord, dat afgelo pen weekeinde werd gesloten, wordt met een positief advies aan de leden voorgelegd. Dat hebben de voorzitters van de bij de vakcentrale aangesloten bonden gisteren besloten. FNV laat zijn 1,2 miljoen leden beslis sen in een referendum, waar van de uitkomst op 3 december bekend wordt gemaakt. Ook CNV en MHP gaan de ko mende weken de achterban raadplegen over het akkoord. Het CNV doet dat op voorlich tingsbijeenkomsten in zalen door het land. Ook kunnen le den via telefoon en internet hun mening kenbaar maken. De bij de MHP aangesloten bonden en hun leden kunnen zich eveneens uitspreken. Op 9 december wordt die uitslag bekend gemaakt. In de tussentijd worden alle acties die de komende weken tegen het kabinetsbeleid ge pland stonden, opgeschort. Deze week zouden drie secto ren plat gaan. Vandaag zou ge staakt worden in de voedings- en procesindustrie, morgen in de bouw, en donderdag in de zorg. Al die acties zijn van de baan. Het referendum van de FNV is het derde in nog geen jaar. In het eerste vroeg de vakcentrale de instemming van de leden met het Najaarsakkoord van 2003, dat voorzag in loonmati ging als er goede afspraken over vut- en prepensioen kon den worden gemaakt. De le den gingen daarmee akkoord. Toen vervolgens bij het Voor jaarsoverleg bleek dat die af spraken er niet in zaten, ver wierpen ze de kabinetsvoor stellen. Nu wordt hen ge vraagd of zij het sociaal ak koord, met nieuwe voorstellen over vroegpensioen, levens loop, WAO en WW, aanvaard baar vinden. Volgens de Rotterdamse ha venvoorman Niek Stam, initia tiefnemer van de acties van de afgelopen maanden, valt er op dit moment nauwelijks een oordeel te geven over het ak koord. „Je kan pas instemmen als je weet wat het inhoudt. Maar dat wordt pas duidelijk op de ledenvergaderingen de komende weken. Het hele dossier rond levensloop en prepensioen is enorm com plex". Stam denkt dat de mo gelijkheid vervroegd te stop pen met werken per sector verschilt. Dat zal tot verdeeld heid leiden, ook over het soci aal akkoord, voorspelt hij. recistett - Vlammen, die soms tot dertig meter hoogte reikten, sloegen gisterochtend vroeg uit het raffianderijcomplex van Shell in Reichstett, in de Franse Elzas. Brandweerlieden slaagen er in het vuur te bedwingen dat over dreigde te slaan naar Grootste paarden beurs hedel - In Hedel bij Den Bosch werd gisteren de jaarlijkse paarden- beurs gehouden. Het is de grootste in zijn in ons land. Foto: WFA/Gérard Damoiseaux groningen/gpd - Van 15 no vember tot en met 18 maart kunnen de winterschilders weer worden ingeschakeld te gen gereduceerd tarief. Dertig euro korting per man per dag. Mits aan alle voorwaarden wordt voldaan. Al een halve eeuw is de winterschilder actief. Geboren in 1952 uit de schoot van het ministerie van sociale zaken met als doel de werkgele genheid in de schildersbranche in de stille wintermaanden te stimuleren door het publiek lekker te maken met een scheut subsidie. De winterschilder heette toen Mebesal, afkorting van Meer en Beter Schilderwerk in het Algemeen Belang. In 1956 verdween die subsidie regeling om elf jaar later, in Brouwer waarschuwt amsterdam/anp - Bierbrouwer Heineken maakt klanten erop attent dat alcoholgebruik de rij vaardigheid aantast en hartpro blemen kan veroorzaken. Het bedrijf heeft een website waar op op de gevaren wordt gewe zen. De boodschap wordt straks ook op blikjes en flesjes overal in de wereld uitgedra gen. In de VS is dat al rond. 1967, weer op te duiken. Nu ook echt onder de naam win terschilder, maar niet meer on der de vleugels van Sociale Za ken, maar onder die van het Bedrijfschap Schildersbedrijf. Een paar jaar geleden kwam de winterschilder in dienst van het Hoofdbedrijfschap Afbouw en Onderhoud. De ooit door de sociale partners aan bedrijven opgelegde verplichting om aan de regeling mee te doen werd opgeheven en maakte plaats voor vrijwilligheid. Dat heeft het aloude fenomeen geen goed gedaan. Steeds meer be drijven haakten af. Niet meedoen heeft onder meer tot gevolg dat in de zomer niet langer premie hoeft te worden gestort in de pot waaruit de Heikoop stopt met koop via afslagen zoutkamp/gpd - Garnalenver- werker Heiploeg in Zoutkamp koopt geen garnalen meer op de Nederlandse visafslagen. „De koelhuizen puilen uit. Meer aankopen zou onverant woord zijn," aldus adjunctrdi- recteur Smit. De grootste garnalenverwerker van Europa, heeft momenteel een voorraad van vier miljoen kilo Noordzeegamalen. Bij con current Puul in Volendam gaat het om twee miljoen. „De gar- nalenberg is hoger dan ooit. Ik heb dit nog niet eerder meege maakt," verklaart Smit. Volgens hem kan het nog wel weken du ren voordat Heiploeg zich weer bij de afslagen meldt. De garnalenverwerker neemt alleen nog garnalen af van con- tractvissers in Nederland en Duitsland. Dat gebeurt tegen de historisch lage prijs van 1,25 euro per kilo. Dat is ongeveer de helft van de kostprijs. Het merendeel van de Duitse vis sers heeft overigens, vanwege de malaise, de kotter al naar de winterstalling gebracht. De Deense vissers houden hun schepen voorlopig aan de wal. Dat geldt deze week ook voor de vissers die aangesloten zijn bij de producentenorganisatie Wielingen. De garnalenvissers wijten de malaise aan de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa), die niet toestaat dat de sector vangstafspraken maakt. Sinds dien is de aanvoer verdubbeld. De Nederlandse Vissersbond heeft nu de hulp ingeroepen van SER-voorzitter Herman Wijffels. Voorzitter Johan Nooitgedagt heeft vandaag een eerste verkennend gesprek met Wijffels. Directie praat over doorstart tilburg/anp - De rechtbank in Breda heeft het modehuis Vi lenzo gisteren failliet verklaard. De onderneming, met merken als Frans Molenaar, Van Gils, Bad Boys en Jeep, kreeg een herfinanciering niet rond. Vi lenzo praat over een doorstart. „We zijn met twee partijen in gesprek", aldus financieel di recteur Slot eerder op de dag. \,De gesprekken zijn zodanig dat ik verwacht dat er op korte termijn een oplossing komt." Bij de onderneming werken on geveer 1000 mensen. Hun lot is nog onduidelijk. „De twee par tijen kijken beide op heel ver schillende manieren naar het bedrijf. Daarom durf ik er nog niets over te zeggen." Vilenzo kwam in de problemen omdat een herfinanciering mislukte. De onderneming keek aan te gen moeilijke marktomstandig heden met zware concurrentie. Om Vilenzo overeind te houden moest de onderneming hele maal op de schop. Een verlies- geven fabriek op Madagaskar werd gesloten en drie onderde len werden verkocht. Vilenzo deed bijvoorbeeld de merken Salty Dog en Björn Borg van de hand. Maar er waren niet alleen exter ne problemen. Het rommelt al een tijdje binnen het bestuur. Dat begon eind 2002 met het opstappen van een marketing directeur, die het niet eens kon worden met zijn collega's over het te voeren beleid. Eind 2003 kwam Doorenbos bij het bedrijf aan het roer te staan. In die periode was het aanvan kelijk de bedoeling dat oprich ter en oud-bestuursvoorzitter Vilé terug zou keren in de raad van bestuur. Dat ging op het laatste moment niet door. Voorzitter Ebben van de raad van commissarissen stapte 'om persoonlijke redenen' op. Begin dit jaar stapte financieel direc teur Van Riel op na onenigheid met de raad van commissaris sen over het financieel beleid. een nafta-kraakinstallatie op het terrrein. Er vielen geen slachtoffers bij de brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. De schade die werd aangericht is aanzienlijk. Foto: Reuters/Vincent Kessler korting op de winterschilder wordt gefinancierd. Volgens het uitvoerende instituut van de winterschilderregeling, A en O Services, doen zo'n 2700 bedrij ven op vrijwillige basis nog mee. Gemiddeld kregen ze vo rig jaar zo'n tien klussen, want het totaal aantal objecten be droeg 26.000. De afhakers houden er inmid dels een eigen, vergelijkbare re geling op na. Directeur De Vries vein een schildersbedrijf in Gro ningen: „Mijn klanten krijgen ook een winterkoning als erom wordt gevraagd. Wij geven di rect korting op de nota, terwijl in de oude regeling de klant het volle bedrag eerst moet betalen voordat de korting wordt uitge keerd", aldus De Vries. den bosch/gpd - Projectontwik kelaar Stable International voert een bittere strijd tegen de provincie Noord-Brabant om alsnog toestemming te krijgen voor de bouw van een outlet center in Etten-Leur. Stable be schuldigt de provincie van ma nipulatie en moedwillige ver traging van besluitvorming, ten gunste van eenzelfde koopjes centrum voor overjarige merk artikelen in Roosendaal waar voor Gedeputeerde Staten eer der groen licht gaven. Dit winkeldorp wordt gefinan cierd door ING, de bank waar commissaris van de koningin Maij-Weggen een commissari aat vervult. Stable probeert nu via de rechter te voorkomen dat in het gebied De Stok langs de snelweg A17 bij Roosendaal al met de bouw wordt begonnen. Hiervoor is al drie hectare bos gekapt. GS nemen volgens een woord voerder vandaag een besluit over het initiatief in Etten-Leur. Gisteren konden Stable en de gemeente tijdens een hoorzit ting hun bezwaren 'kenbaar maken tegen de weigering van de provincie om een tweede outletcenter in West-Brabant toe te staan. Net als in Roosen daal kan dit centrum er alleen komen met een zogeheten ver klaring van geen bezwaar van GS omdat het niet past in het bestemmingsplan. Volgens het provinciebestuur is een tweede outletcentrum in West-Brabant economisch on haalbaar. Het volgt de conclu sie van de Eindhovense hoogle raar stedenbouwkundige pla nologie Timmermans, die hier in opdracht van GS onderzoek naar heeft gedaan. Twee grote koopjescentra zo dicht bij el kaar gaan volgens de hoogle raar ten koste van de omzet van winkels in met name Roosen daal en Breda die met dezelfde merken op prijs concurreren. Bovendien beperken twee out- letcenters zo dicht bij elkaar de ontwikkelingskansen van dit winkel-concept. In Nederland zijn al twee ouüetcenters: aan de rand van Roermond en Ba- taviastad bij Lelystad, dat is op gezet door Stable International. brussel/anp - De Europese Commissie vraagt de wereldhandelsorganisatie WTO een einde te ma ken aan de Amerikaanse sancties wegens een vleesruzie. Een woordvoerster van eurocommis saris Lamy (handel) maakte dat gisteren bekend. De VS leggen Europa sinds 1998 strafmaatregelen op voor 116 miljoen dollar (150 miljoen euro) per jaar, omdat de Europese Unie de import van Amerikaans hormonenrundvlees weigert. Europa zegt het volste recht te hebben het vlees niet toe te laten: de hormonen in het vlees schaden de volksgezondheid, zei de woordvoerster. In Euro pa zijn zulke hormonen verboden. De Europese Commissie zegt dat het risico blijkt uit onafhankelijk wetenschappelijk onderzoek in 2003. Kort na het onderzoek had Brussel de VS al rechtstreeks gevraagd de sancties op te heffen. Dat was vergeefs. De eurocommissaris Lamy heeft daarom nu besloten de WTO om formele consultaties te vragen. „Onze boodschap is dat de sancties van de VS ontoelaatbaar zijn. De VS straffen onze producten zonder geldige reden". De consultatie bij de WTO duurt twee maanden. Als de sancties dan nog voortduren, kan Europa de zaak voorleggen aan de geschillenafdeling van de WTO in het Zwitsers Genève. Dat kan acht a negen maanden duren. De Amerikaanse straf maatregelen treffen een hele reeks producten uit Europa. Dat zijn onder meer roquefortkaas, uien, mosterd, textiel en vlees. Ook Canada heeft zulke maatregelen, ter waarde van 11 miljoen dollar. Brussel vecht die tegelijkertijd aan bij de WTO. den haag/gpd-anp - KPN ver koopt zijn belang van 18 procent in Infonet Services Corporation, een internationale leverancier van spraak- en datadiensten. Het telecomconcern ontvangt daarvoor 131 miljoen euro. De verkoop past in de strategie van KPN om de komende jaren fors in de kosten snijden. Volgens een woordvoerder be hoort Infonet niet meer tot de 'kernactiviteiten van KPN'. „In fonet verzorgt internationale verbindingen. Om daar toe gang tot te krijgen was vroeger een belang in de aanbieder no dig. Tegenwoordig is dat niet meer zo. Als klant kan KPN de ruimte voortaan gewoon hu ren." De beslissing van KPN past in de forse kostenbesparingen die KPN de komende jaren wil doorvoeren. Volgens financieel directeur Marcel Smits is dat nodig 'wil KPN kunnen blijven concurreren'. „Hoeveel lager de kosten moeten? Significant lager. Met 10 procent kom je er niet," aldus de topman in het Financieel Dagblad. Daarbij gaat het om een bedrag van en kele honderden miljoenen eu ro's. Smits laat zich niet uit over het eventueel terugbrengen van het aantal arbeidsplaatsen. KPN maakte vorige maand be kend dat er binnen de divisie vaste telefonie nog eens 750 banen worden geschrapt. Eer der dit jaar werd al het vertrek van 800 medewerkers aange kondigd. De nieuwe ontslagen vallen vooral bij Entercom het bedrijfsonderdeel dat zich be zighoudt met het plaatsen van telefooncentrales bij bedrijven. Daar is inmiddels een derde van de 2700 banen verdwenen. Nieuwe technologische ont wikkelingen, zoals intemettele- fonie en mobiel bellen, zetten de bedrijfsresultaten daar steeds meer onder druk. Bij de kostenbesparingen denkt Smits onder meer aan die nieu we technologieën. „Internette- lefonie levert meer functionali teit tegen lagere kosten," zegt Smits, die daarnaast het vaste netwerk van KPN niet wil ver waarlozen. „Met mijn huidige kennis van adsl en umts denk ik dat breedbandverbindingen British Telecom nieuwe Infonet wordt gekocht door BT Group. Het voormalige British Telecom betaalt 965 miljoen dollar voor zijn nieuwe aanwinst. De andere aandeelhouders Telefónica, KDDI, TeliaSonera, Telstra en Swisscom zijn ook ak koord met de overname. In fonet is een Californisch be drijf dat netwerkcapaciteit voor communicatiediensten aanbiedt aan 1800 multina- via kabel of telefoondraad fors sneller zullen blijven dan draadloos. Hoe het over 20 jaar is weet ik niet, maar over 5 jaar geldt dat nog steeds. KPN moet dus blijven investeren in zijn vaste netwerken." Volgens Smits moet KPN zich de komende jaren meer richten op het aanbieden van een compleet pakket'. Daarin ho ren ook dataopslag en -beveili ging. Het telecomconcern zou in dat geval concurreren met IT-dienstverleners als IBM, Oracle en Getronics. Bij dat proces denkt KPN voor- eigenaar tionals en de Amerikaanse regering. Belangrijke klanten zijn onder meer Nestlé en Hewlett-Packard. De jaar omzet van het bedrijf be draagt 620 miljoen dollar. De overname kan mogAUc nog op obstakels stuitemDe Amerikaanse regering is ge zien het terrorisme er niet erg happig op dat communi catienetwerken in buiten landse handen vallen. lopig niet aan overnames. Vori ge week gaf het bedrijf toe in gesprek te zijn met het Poolse Netia om mobiele telefonie in dat land te gaan aanbieden. Smits zwakt die onderhande lingen nu af. „Nederland, Duitsland en België tellen sa men 100 miljoen consumen ten. Dat lijkt me voorlopig ruim voldoende. Onze uitdaging de komende jaren is om de migra tie naar nieuwe techniek goed uit te voeren en aan te tonen dat we in België en Duitsland goed renderende bedrijven kunnen neerzetten."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9