Evacuatieplan Ivoorkust ligt klaar BUITENLAND Britse jagers dreigen met burgeropstand Rellen baren Peking steeds grotere zorgen Kernafval in Gorleben Dodental van slachting in Srebrenica boven de 7800 Kamp: Afganistan dreigt narcostaat te worden Blanke buitenlanders zoeken toevlucht tot beveiligde terreinen van de VN-troepen Truffel brengt 41.000 dollar op rome/anp-afp - Op een in ternationale veiling in Italië heeft een truffel 41.000 dollar (circa 32.500 euro) opge bracht. De delicatesse uit de noordwestelijke streek Pie- monte woog 1 kilo en 50 gram. De koper is een Itali aans-Amerikaanse onderne mer van 89 jaar, die de ver koop telefonisch vanuit New York volgde. Om de truffel te bemachtigen, moest hij op bieden tegen een jonge Rus. Op de veiling kwamen vijf tien grote truffels onder de hamer. Een deel van de op brengst gaat naar een insti tuut voor kankeronderzoek in Turijn. Itje tegen verkoper De Britse politie roept lui een tweedehands 5 net hun mobieltje de te fotograferen. Mocht isgaan met de deal van uig, dan kan de verko- celijker worden opge- )e politie werd ge'in- door een vrouw die de igrafeerde die haar HW 9öj0 pond een gestolen verkocht. »naal loten et Suezkanaal, de ver- mew|ussen de Middelland- de Zee, is afgesloten scheepvaart. Een olie- >T^j okkeert sinds zondag angrijke scheepvaart schip, de Tropic Bril- 9 Aeft een nog onbeken- g en ligt midden in de Het kan niet voor of Is in de ban riaffiaoorlog Napels lijkt weer in de een maffiaoorlog. Dit HW 9Ê|er al ongeveer honderd gepleegd in de Zuid- I stac*' Itaiïaanse kran- "ken al van 'het wilde an Italië'. Ook on mensen verliezen et leven. De maffia zou tien hebben op de rer de plaatselijke adel. Er zijn duizenden ngezet om het geweld te drukken. "jel doden in ®ben Uganda' L - Het aantal sterfge- vluchtelingenkampen orden van Uganda is oportie. Onmiddellijke odig. Dat stelt Artsen renzen. De organisatie an „immens leed en ernstige slepende hu- e crisis". AzG onder situatie in zes kampen leemden. Meer dan HW 9< en mensen verblijven ^^rtpen. Het land kampt jaar met een geweld- irgeroorlog. Het con- Lï t zich toe op de strijd ;t regeringsleger en de )urg van het Verzetsleger eer (LRA). Belg tapt uit iet-Sharon - In Israël is de Na- ^5 eligieuze Partij (NRP) [3 2 nderheidsregering van \riel Sharon gestapt, is faliekant tegen het kingsplan uit de Gaza- at onlangs in het Israë- rlement is aangeno- vier overgebleven listers in het kabinet indaag hun functie ee NRP-ministers wa al opgestapt üit on- ir het Gazaplan. Het it nam het terugtrek- Aqabh op 25 oktober met Eerderheid aan, dank- un van de linkse oppo- NRP eiste na de stern- er een landelijk refe- over het Gazaplan zou iharon weigert dat om- HW 96 eferendum tot lang n uitvoering van het 3 kingsplan leidt. De "ïling van alle 21 neÜer- op de Gazastrook en e Westelijke Jordaan- »et volgend jaar begin- ;uns op HW94ten naar VS De Amerikaanse re- :eft toestemming gege- het gebruik van zoge- stunguns op commer- chten van en naar de kant Taser'Intematio- niet zeggen welke rtmaatschappij speci- ind personeel mag uit- let de stunguns. Met HW 96 ns worden twee pijltjes ~rdraad afgevuurd, die huid van het slacht- in en een stroomstoot volt geven om hem lit te schakelen. Het rerkt tot op ruim zes itand en door dikke leen. over ims been Is het been nu van of niet. Feit is dat een ighuis een 1,7 meter jpnzen linkerbeen te f biedt. Het zou afkom- het standbeeld dat f april in Bagdad door ikaanse tank van zijn ferd getrokken. De val metershoge beeld sym- fie de val van het Iraak- p. Maar volgens een trend veilinghuis is het B- Het openbaar minis- 1 nu een onderzoek in pitheid van het bron- i- Al die commotie 'erkoper geen goed ge- [t hoogste bod op het It 100.000 euro had ipbrengen, lag gister- f>p 9000 euro. door onze correspondent Esther Gotink londen - Het Britse platteland maakt zich op voor een burgeroorlog, waarschuwt conservatief landbouwwoordvoerder Owen Paterson. Dorpe lingen zijn zo woest over pogingen van de rege ring een jachtverbod in te stellen, dat ze bereid zijn tot verregaande acties. Eén van de jagers die in september het parlement binnenstormde meent dat er zelfs doden kunnen vallen. Volgens Paterson zijn dorpsgemeentes gefrus treerd dat regeringspartij Labour weigert naar hun standpunten te luisteren. „De stemming is behoorlijk grimmig. Als de regering weigert te luisteren, is dat de doodsteek voor het basisprin cipe van democratie." Paterson gaat niet in op de inhoud van de dreigementen, maar zegt dat over een burgeropstand wordt gesproken: „Er wordt met van alles gedreigd. Ik ben tegen geweld, maar wanhopige mensen grijpen naar wanhopi ge maatregelen. De sfeer is alarmerend. Volgende week buigen de Lords in het Hogerhuis (Britse Eerste Kamer) zich over het jachtverbod, dat in oktober steun kreeg van het Lagerhuis (Tweede Kamer). De Lords (veelal conservatief en pro-jacht) wijzen de wet vermoedelijk af. Zij willen een vergunningenstelsel. Maar Lagerhuis leden dreigen het verbod er alsnog door te druk ken met behulp van een speciale noodwet. Dit zorgde op 15 september voor een demonstra tie in Londen, die hardhandig werd neergeslagen door de politie. Vijf jagers wisten het parlement binnen te dringen en kwamen oog in oog te staan met landbouwminister Alun Michael. Op- roerleider Otis Ferry - zoon van rockzanger Brian - waarschuwde zondag voor mogelijke moord aanslagen op ministers. „De regering heeft haar portie vreedzaam en komisch protest gehad", al dus Ferry die zegt zelf tegen geweld te zijn. Penny Plath, jager in Worcestershire, beaamt: „Er wordt serieus gedreigd met burgerlijke onge hoorzaamheid. Mensen praten over het doorsnij den van stroomkabels, het vergiftigen van water voorzieningen en het versperren van wegen. Dit is oorlog. We zijn radeloos en hebben tegen mensen gezegd: doe dit alsjeblieft niet, het doet ons doel geen goed als mensen pijn wordt ge daan." Nu het jachtseizoen is geopend, lijken de protes ten in een stroomversnelling te komen. Twee we ken geleden liep een vos door de gangen van Portcullis House, waar Kamerleden hun kanto ren hebben. Kamervoorzitter Peter Hain en land bouwminister Michael zijn tijdens publieke op tredens bekogeld met eieren. Dode vossen en ko nijnen worden voor huizen van demonstranten tegen de jacht gelegd. Vrijdag zijn tijdens een na tionaal vuurwerkfeest beeltenissen van premier Blair en minister Michael in brand gestoken. Volgens Ferry zijn duizenden jagers eerder bereid het gevang in te gaan dan een jachtverbod te ac cepteren. Sommigen zinspelen erop 'martelaar' te worden en hebben hun vermogen in buiten landse trusts ondergebracht zodat er geen beslag op kan worden gelegd. Dertien Lagerhuisleden zijn al onderworpen aan extreme acties. Bij één van hen werd gier in de tuin gespoten en zijn familieleden geïntimideerd. Een ander kreeg een brok beton door de ruit ge slingerd. Sommigen hebben hun spreekuren stopgezet en komen 's avonds niet meer buiten. „De regering maakt een zootje van het platte land", zegt Paterson. „Alun Michael heeft geen flauw benul van wat er gaande is. Er zijn basis problemen, zoals een gebrek aan tandartsen, winkels en postkantoren. Naarmate meer diensten worden onttrokken, neemt de woede toe. Ik vrees voor de toekomst van het platteland als Labour een volgende ver kiezing wint." Lontje van Chinese samenleving lijkt voortdurend korter te worden door onze correspondent Erwin Tuil Peking - Relletjes, stakingen en massale protesten her en der dwongen de Chinese autoriteiten de afgelopen weken tot hard ingrijpen. Bijna altijd begint het met een opstootje, maar binnen de kortste keren slaat de vlam in de pan. Het lontje van de samenleving lijkt steeds korter te worden. Het begon met een fruithandelaar in de stad Wanzhou, die per ongeluk een vrouw raakte met zijn stok. De vrouw gaf hem een klap in het ge zicht. De handelaar eiste excuus, maar kreeg dat niet. Want, zo zei de vrouw, ze was getrouwd met een hooggeplaatst lokaal partijlid en voelde zich daarom niet geroepen tot boetedoening. Sterker nog, ze haalde naar verluidt op hoge toon de politie er- bij. Binnen de kortste keren brak een rel uit. De oproerpolitie moest met rubberko gels en traangas zo'n tienduizend woe dende Chinezen weer in het gareel te krijgen. Politieauto's en overheidsgebouwen gingen in vlammen op. Tien mensen werden gearresteerd. Officieel werd geen verklaring gegeven voor de rellen. Het akkefietje in Wanzhou is een ont wikkeling die de Chinese regering hoofdbrekens bezorgt. Rellen zijn niet nieuw, vorig jaar waren het er al 58.000, maar het gewelddadige karakter is zorg wekkend. Een willekeurige greep uit de voorvallen die de afgelopen weken naar buiten kwamen. Vorige week vielen zeven doden na rel len tussen Han-Chinezen, de meerder heid van de bevolking, en Hui, de be langrijkste moslimminderheid. Er heerst nog steeds de staat van beleg en de rust wordt bewaard door leger en politie. Dertigduizend boeren in de pro vincie Sichuan demonstreren al dagen tegen een te magere compensatie voor verloren landbouwgrond die onteigend is voor de bouw van een waterkracht centrale. Tot nu toe is slechts één dode gevallen. En 6800 textielarbeiders van de Nummer 7 Katoenwerken in de provin cie Shaanxi demonstreren al sinds 14 september tegen een voorgenomen ver koop aan een particuliere onderneming uit Hong Kong. Met andere woorden: het broeit in de Chinese samenleving en de communis tische partij maakt zich zorgen. China kende ook vorig jaar al onlusten. Volgens een partijpublicatie waren er vorig jaar 58.000 uitbraken van sociale onrust, een toename van 15 procent in vergelijking met 2002. Bovendien is het aantal betrokkenen per rel groter. Volgens onderzoeker He Zengke zijn de autoriteiten er dag en nacht mee bezig. „We zien allemaal het belang en de ernst van het probleem." Oorzaken voor de onrust worden gezocht bij de groei ende kloof tussen de winnaars en de verliezers van de economische verande ringen van de afgelopen vijftien jaar. Daarnaast valt de onvermurwbare wijze waarop de overheid, vooral lokaal, be slissingen oplegt erg slecht bij de bevol- king. Waar sommige overheden kiezen voor de inzet van politie of leger, zo geven andere de voorkeur aan het afkopen van de onrust. Maar dat geeft wel het signaal dat demonstreren succes heeft. Zeker als veel mensen komen opdagen. En dat is de partijleiding in Peking een doorn in het oog. De Chinese geschiedenis heeft herhaal delijk laten zien dat die aanpak uiteinde lijk leidt tot catastrofes. Hoe ernstig de ontwikkelingen worden genomen bleek ook uit een analyse over het eind van de Sovjet-Unie die vice- president Zeng Qinghong in de partij krant People's Daily publiceerde. Zeng concludeert dat de communisti sche partij in Moskou te star regeerde en het contact met de bevolking kwijt was. Niet geheel toevallig maakte de Chinese communistische partij afgelopen week einde bekend ook buiten de gestaalde kaders te gaan zoeken naar bestuurlijk talent. dannenberg - Een castor-container met Frans kernafval wordt in Dannenberg, in het noorden van Duitsland, van een treinwagon ge laden om over de weg naar de opwerkingsfabriek in Gorleben te worden gebracht. Demonstranten hielden gisteren het transport nog enige tijd tegen, nadat de trein zondag in Frankrijk een betoger doodreed die zich had vastgeketend aan het spoor. Foto: Reuters sarajevo/anp-dpa-afp - Voor het eerst heeft de regering van de Republika Srpska (RS) er kend dat er na de val van Sre brenica in 1995 genocide, vol kerenmoord, is gepleegd. Dat zegt internationaal bestuurder Bernard Fassier over het rap port dat een speciale commis sie van de Bosnisch-Servische regering heeft opgesteld over 'Srebrenica'. Het Bosnisch-Ser vische rapport stelt het doden tal op „meer dan 7800". De Franse diplomaat Fassier is plaatsvervanger van Lord Pad dy Ashdown, de Hoge Verte genwoordiger van de interna tionale gemeenschap voor Bos- nië-Herzegovina. Hij benadrukt dat de RS de samenwerking met het Joegoslavië-Tribunaal nog moet verbeteren. Het rapport is nog niet open baar. Volgens Fassier bevat het ook namen van daders van de massaslachting onder duizen den moslims. De gegevens zul len aan de justitie ter beschik king worden gesteld. Het Joego slavië-Tribunaal in Den Haag voert al jaren processen wegens de Srebrenica-genocide. Het VN-hof had tot nu toe grote problemen met de gebrekkige medewerking van Republika Srpska. RS heeft het rapport op gesteld na lang aandringen van Ashdown. Het rapport omvat een lijst met de namen van meer dan 7800 slachtoffers, al dus Fassier. kabul/gpd - Afghanistan dreigt een narcostaat te worden. ISAF, de stabilisatiemacht van de Navo in het land, moet er alles aan doen om dat te voorkomen. Nederland is bereid daarbij te helpen, zo heeft defensieminis ter Kamp gisteren gezegd. Kamp brengt deze week een be zoek aan de Nederlandse troe pen in Afghanistan. Alles wijst erop dat Nederland ook de ko mende jaren militairen zal leve ren om te helpen bij de weder opbouw van de provincie Bagh- lan. Het is niet de bedoeling dat Ne derland een anti-drugseenheid stuurt. „Daar zijn geen plannen voor", benadrukte Kamp giste ren. Hij wil de Afghaanse rege ring helpen een plan op te stel len om de Afghaanse boeren al ternatieven te geven voor de papaverteelt. Die is de afgelo pen tijd enorm gegroeid. Het straatarme Afghanistan is tople- verancier van opium en heroï ne. Kamp zal de papaverteelt vandaag bespreken tijdens zijn ontmoeting met president Kar- zai. Nederland wil in ieder geval be trokken blijven bij de ontwikke ling van Baghlan. Op dit mo ment vormen 130 militairen van de luchtmacht een zogehe ten reconstructieteam in de stad Pol-e Khomri. Officieel loopt hun missie in maart vol gend jaar af en moet de rege ring een apart besluit nemen over een eventuele verlenging. Minister Henk Kamp. Foto: ANP Minister Kamp voert de ko mende dagen echter volop overleg om ook na maart be scherming van de militairen in Pol-e Khomri te verzekeren. De zes Apache-gevechtsheli kopters die nu in Kabul aanwe zig zijn, keren eind maart naar Nederland terug. Zij voeren verkenningen uit voor ISAF, maar zijn ook beschikbaar als de militairen in Pol-e Khomri in de problemen raken. Vanaf maart 2005 heeft Defensie een aantal maanden geen Apaches beschikbaar voor vredesopera ties. Zij zijn zo intensief ge bruikt in Irak en Afghanistan dat groot onderhoud nodig is. den haag/abidjan-anp-afp - De plannen voor de evacuatie van de circa veertig Nederlanders in Ivoorkust liggen klaar, maar het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag ziet nog geen reden hen uit het West-Afrikaan se land weg te halen. Intussen zoeken steeds meer buitenlan ders hun heil op de beveiligde terreinen van de VN in Abidjan. Volgens Buitenlandse Zaken is er nauw contact met de Franse autoriteiten over de situatie in het land. Parijs zegt dat de situ atie vooralsnog onder controle is. Nederlanders in Ivoorkust wordt al enige dagen aangera den zich niet op straat te bege ven. Van de ongeregeldheden van de afgelopen dagen en de plunderingen zijn geen Neder landers het slachtoffer gewor den. Intussen zijn ongeveer acht honderd buitenlanders ge vlucht naar het terrein van de missie van de Verenigde Naties bij de Ivoriaanse havenstad Abidjan. Blanke buitenlanders zijn hun leven niet meer zeker in het land, De Ivoriaanse president Lau rent Gbagbo heeft de bevolking opgeroepen tot kalmte. Het ge weld laaide zaterdag op, nadat de Ivoriaanse 'luchtmacht' een Franse basis in de plaats Boua- ké had gebombardeerd. Daar door kwamen negen Franse mi litairen om het leven en raakten er ongeveer dertig gewond. Ook een Amerikaanse hulpverlener verloor het leven. Frankrijk ver nietigde vervolgens de comple te Ivoriaanse 'luchtmacht', twee gevechtsvliegtuigen en vijf heli kopters. Het West-Afrikaanse land wordt feitelijk al twee jaar verdeeld in een christelijk zuidelijk deel, waar president Gbagbo zijn aanhang heeft, en een noorde lijke helft, waar islamitische re bellen het voor het zeggen heb ben. Frankrijk stuurde na het uitbreken van gevechten in Ivoorkust eind 2002 militairen naar het land om de partijen te scheiden. Parijs heeft inmiddels 4500 man in Ivoorkust. Er kwam snel een vredesproces op gang, maar van de praktische uitwer king ervan is weinig terechtge komen. Frankrijk stuurde zondag 660 extra militairen naar Ivoorkust om een einde te maken aan het geweld en om de ongeveer 15.000 eigen onderdanen in zijn voormalige kolonie te bescher men. Eerder dit jaar kwam de vredes missie onder de vlag van de VN. In Ivoorkust zijn circa 6000 blauwhelmen van de VN. Volgens het Rode Kruis zijn er afgelopen weekeinde zeker 410 gewonden gevallen door het ge weld, dat zich vooral in de ha venstad Abidjan manifesteerde. Er zouden dertig doden zijn ge vallen. Franse militairen houden in de kapel van Val de Grace in Parijs de wacht bij de kisten van negen kameraden die het afgelopen weekeinde om het leven kwamen in Ivoorkust. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7