'Alles zeggen in het openbaar mag niet' BINNENLAND 2 'Geduld van groot deel van Nederlanders is op' 'Praten om elkaar vast te houden' Ruime meerderheid vindt dat Van Gogh te ver ging met term 'geitenneukers' Afscheid met een biertje Spanje zoekt verdachten in Nederland Hoofdverdachte vrij in Utrechtse terrorismezaak Hardere aanpak België extremistische moslims Remkes: Donner moet niet zo snel op de rem trappen imouders aken school Ouders van leerlin- noslimscholen hebben lewaking van scholen genomen. Ze doen dat surveilleren of zelfs op te overnachten. Dat zitter S. Benayad van de fan islamitische scholen steren in het tv-pro- a Nova. De bewaking icholen is al begonnen bomaanslag op een is- he school in Eindho- e angst is behoorlijk." 1 heeft de scholen gead- een extra oogje in het ouden. Hij vindt het een aak dat ouders zelf het landen nemen. Aan de cant is het niet de be- dat de wakende ouders recht in handen nemen. dinsdag 9 november 2004 ogstaal gaat te ver' ig - Tweede-Kamerle- niet gelukkig met de ;en van vice-premier nit het kabinet 'de oorlog om moslimextremisme :alisme te bestrijden'. [klaarde vrijdag dat het het terrorisme de oor- t verklaard. Groen- ictievoorzitter Halsema 'de oorlogszuchtige suggereert dat alles is Ook andere Ka li vinden de keuze van rd oorlog onverstandig ukkig. Alf a' ™jfd' tocht ijmegers 'o KI "f P bel hees tross rein in van jihad' >am - Een onbekend W heeft in de nacht van r 4i >p zaterdag het licht in n naar Amsterdam uit- eld en via de intercom epen: „Deze trein is in van de jihad!" Na on- rie minuten reed de iterdam binnen en lichten weer aan. De konden zonder hin- uitstappen. Volgens rder Henk Wind van landse Spoorwegen leen gebeurd zijn met spoorwegpersoneel. den haag/gpd - Veertig procent van de Nederlanders vindt dat in het openbaar debat alles gezegd mag worden, ook als het ande ren kwetst. Maar de meerder heid van het Nederlandse volk vindt dat niet alles mag. Dit blijkt uit de enquête van deze krant naar aanleiding van de moord op Theo van Gogh. Na de moord kwam een debat op gang over de vraag of ieder een in dit land alles mag zeggen wat hij vindt, zelfs als dat bele digend is voor anderen. De helft van de ondervraagden vindt dat je alleen vrijheid van meningsuiting hebt als je niet discrimineert. En maar liefst 84 procent van de ondervraagden vindt het onaanvaardbaar dat een imam zegt dat homo's lager zijn dan varkens. Twee derde van de mensen vindt ook dat Van Gogh de moslims geen gei tenneukers mocht noemen. WD-Kamerlid Ayaan Hirsi Ali kan op veel sympathie rekenen. Hirsi Ali strijdt vooral om de positie van de vrouw in de isla mitische cultuur te verbeteren. „Er is een groot draagvlak voor haar in de Nederlandse samen leving", concludeert onder zoeksbureau Motivaction. De mensen vinden dat Hirsi Ali de moslimgemeenschap juist helpt bij de modernisering die volgens de helft van de geën quêteerden hard nodig is. Bijna zestig procent is van oordeel dat het fundamentalisme de vij and is van zowel autochtone Nederlanders als van gematigde moslims. Driekwart vindt dan ook dat alle moslims het funda mentalisme moeten veroorde len. Uit de enquête blijkt dat de mensen hopen dat de moslims in Nederland worden wakker geschud door de gebeurtenis sen. Twee derde hoopt dat er meer aandacht zal komen voor de gematigde islam en dat de gebeurtenissen zullen bijdragen aan een modernisering van de islam. Of dat ook daadwerkelijk zal ge beuren, wordt betwijfeld. Vier op de vijf ondervraagden denkt niet dat de islam in Nederland moderner zal worden. Ruim de helft verwacht niet dat er meer belangstelling komt voor de ge matigde islam. Dat zal leiden tot een verwijdering, is de ver wachting. Hoewel twee derde i - Organisaties voor ten houden vanmid- [ijmegen een stille tocht •testeren tegen de •p filmmaker Theo van laarnaast nemen verte- gers van nog zeker lere organisaties, raads- wethouders deel aan instratie, aldus een rder van organisator Burgemeester G. ter Nijmegen spreekt met vertegenwoordi- allochtone groeperin- le banden nog eens te halen. Daarna de stille tocht met een tocht voor ub'o?idenheid ham - Met een fietstocht iderd Marokkaans-Ne- se jongeren door de \/\len de Samenwerkende r,Tnds- Marokkaanse Or- es Amsterdam (SN- andaag de verbonden- [|p Isen de diverse inwo- 'j jlragen. Daarbij gelden Se en saamhorigheid |1| tn, aldus de koepelorga- f| 5NMOA, die hiervoor is 9 klePt. ct kuj e tnland wil Gogh-film Jt: Sr®am - Buitenlandse dis- t: Pairs tonen sinds het over- an Theo van Gogh veel Ie in zijn films.JDat be- een zegsvrouw van t Column Producties De omstreden film ;ion part I, de aanklacht Gogh en politica Ayaan tegen de islam, is de in week verkocht aan Japan, Canada, en Denemarken. Eer- len Israël, Duitsland, ittannië, de VS en De in de film al gekocht. 0 h rouwstoet ■crematorium - Voor Theo van er geen rouwstoet zijn Nieuwe Ooster in de ise wijk Watergraafs- wordt hij vanmid- iloten kring gecre- 'olgens productiemaat- Column is daarvoor om geen 'Fortuyn-ach- irelen te krijgen, met wstoet en mensen langs die bloemen op de wa- ien. Van Gogh zou dat hebben gevonden, al- woordvoerster gisteren. Ie crematie houden ien van de regisseur en en moeder een toe lok voeren Van Gogh's denden, historicus van Rossem en oud en voormalig burge- Bram Peper het woord, leel zendt de crematie erland 2. Amsterdam - Honderden bekende en minder be kende Nederlanders namen gisteravond in de Wes tergasfabriek in Amsterdam-West feestelijk af scheid van de vorige week vermoorde Theo van Gogh. De meeste aanwezigen hebben zich gehou den aan het kledingvoorschrift dat de filmmaker zelf opstelde: dames in mantelpak met parelket ting, heren net als Van Gogh, in vrijetijdskleding. De kist met daarin het lichaam van de overleden cineast stond midden in de feestruimte. Onder de bezoekers waren columnist Theodor Holman, mo- tivatiegoeroe Emile Ratelband, minister Zalm van financiën, hoofdredacteur Jort Kelder van Ouote en actrice Georgina Verbaan, Marco en Leontine Bor- sato, Jan Mulder, hoofdredacteur Cisca Dresselhuys van Opzij, acteur Jack Wouterse, Heieen en Ton van Royen, schrijver Ronald Giphart, actrice Katja Schuurman (op de foto met haar vriend Thijs Ro mer) en regisseur Eddy Terstall. Onder de genodig den voor het besloten feest verder opvallend veel politici, zoals Frits Bolkestein, Femke Halsema, Rob Oudkerk en Bram Peper. Veel politie was zichtbaar aanwezig. De aanwezigen vonden het geen pro bleem om feest te vieren. „Theo wil feest, dus dan rukken we uit. Natuurlijk ben je de ene dag boos en de andere dag verdrietig, maar nu moeten we aan de bak", aldus acteur Jack Wouterse in spijker broek, bretels en met een biertje in de hand. Be zoekers werden bij binnenkomst besprenkeld met het parfum van Van Gogh. Van Gogh had de uit vaart toevallig kort voor zijn dood voorbereid, om dat hij bang was een geplande vliegreis naar New York niet te overleven. Foto: ANP/Marcel Antonisse Inperken burgerrechten stuit nauwelijks op verzet Een overgrote meerderheid van de Nederlan ders heeft geen enkel probleem met streng over heidsingrijpen. De burgerrechten kunnen probleemloos wor den ingeperkt Huiszoekingen, preventief fouil leren en mensen het land uitzetten is voor 90 procent een geoorloofd middel in de strijd tegen het moslimextremisme. Bijna twee derde vindt dat de overheid de eigen wetten mag overtreden als dat nodig is. Mensen zijn bereid een deel van hun vrijheid in te leveren als dat helpt het terrorisme te bestrij den. Bijna twee van de drie ondervraagden vin den het geen probleem als de politie htm huis doorzoekt, de telefoon aftapt of een camera voor de deur hangt. Ook tegen preventief fouilleren bestaat weinig bezwaar. Als de politie bij ande ren binnenvalt steunt zelfs negentig procent de ze opsporingsacties. De politie mag een moskee of kerk binnenval len, oordeelt driekwart van de geënquêteerden. De burgers vinden sowieso dat de politie veel meer bevoegdheden moet krijgen. Volgens de onderzoekers van Motivaction pas sen de uitkomsten van de enquête in een trend. „De roep om recht en orde wordt steeds luider. De beschermers van de privacy hebben de strijd verloren." van de ondervraagden hoopt dat er een verbroedering tussen moslims en autochtonen tot stand komt, denkt 80 procent dat dat niet zal gebeuren. En die ontwikkeling zal leiden tot minder verdraagzaamheid, denkt negentig procent van de ondervraagden. barcelona/gpd - De Spaanse politie zoekt nog ongeveer tien verdachten van de aanslagen van 11 maart in Madrid. Twee van hen zijn volgens onder zoeksrechter Juan del Olmo on dergedoken in Nederland of België. De politie gaat ervan uit dat ze praktisch alle radicale islamiti sche cellen in Spanje heeft op gerold. Dat wil nog niet zeggen dat het gevaar voor nieuwe aanslagen is geweken, zegt een woord voerder. De afgelopen weken heeft Spanje 35 Algerijnen en Marok kanen opgepakt die worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslagen van 11 maart. Een aantal van hen was van plan nieuwe aanslagen te plegen op onder meer het gerechtsge bouw in Madrid. Motivaction schrikt van uitkomsten eigen onderzoek den haag/gpd Even twijfelde Frits Spangenberg, directeur van Motivaction, of het wel zo'n goed idee was geweest om zo vlak na de moord de stem ming in het land te peilen. „Je weet dat dan de waan van de dag regeert." Datzelfde argu ment gaf de doorslag om tóch te meten. De gemoederen lo pen hoog op. Naar welke kant slaan ze door? „Mensen vliegen elkaar letterlijk en verbaal aan. Het is van belang voor politici en beleidsmakers om te weten wat gevoeld wordt." De direc teur van het onderzoeksbureau dat de enquête voor de regiona le dagbladen uitvoerde is ge schrokken van zijn eigen uit komsten. „Het harde standpunt van zo'n grote groep mensen. De machteloze woede die nu alle kanten opslaat en zich heel sterk richt op moslims en Ma rokkanen deden me schrik ken." Hij betwijfelt of de gevoe lens van een groot deel van de Nederlanders in politiek Den Haag zijn doorgedrongen. „Een deel van de politici onderschat dit, hoopt dat het overgaat. In een democratische rechtstaat zijn bovendien veel beperkin gen aan wat ze nu kunnen doen, aan de opsporing en ver volging. In de mening van de bevolking daarover is een dras tische omslag te zien. Een meerderheid wenst dat die be perkingen worden opgeheven. In de commentaren die we bij het afnemen van de enquête kregen zoemt 'de Diamant buurt' na. Buurtbewoners die klagen over lastige straatjonge ren kregen van de politie te ho ren dat de politie niet wist wie die jongens waren. Dat soort dingen vinden mensen echt niet geloofwaardig. Dan zet je toch een paar agenten in het huis er tegenover om een paar foto's te nemen?" Uit de ant woorden blijkt een overweldi gende steun voor venregaande bevoegdheden voor politie en justitie. .Alsjeblieft overheid, doe alles om dit te voorkomen. Het mag allemaal sneller, korter door de bocht," vat Spangen berg het gevoel samen. Het ge duld van een groot deel van de Nederlanders met aanpassings problemen van nieuwkomers is op, constateert Spangenberg. „Dat is opgeraakt door een aan tal schokkende gebeurtenissen waaromheen door de overheid niet goed is opgetreden. Cohen is een voorbeeld van dat type bestuurder. Een baby boomer die eigenlijk niet kan volgen wat er gebeurt. De me thoden en keuzes van de jaren zestig werken niet meer. De boel bij elkaar houden lukt nu even niet meer." Spangenberg noemt het een positieve ont wikkeling dat de moslimorgani saties zich en block van de moord gedistantieerd hebben. „Dat is bijzonder omdat het in deze culturen niet gebruikelijk is je sterk geëngageerd op te stellen. Marokkanen zijn sterk gericht op de persoonlijke le venssfeer, gastvrijheid en fami lie zijn belangrijk. De afstand tot de overheid is traditioneel groter." De onderzoeker vergelijkt de huidige oorlogsstemming tus sen een deel van de moslims en een deel van de autochtone Ne derlanders met de spanningen tussen protestanten en katho lieken in Ierland. „Een deel van de mensen is zo razend en gefrustreerd dat het eruit moet. De kans bestaat dat op geweld met geweld wordt gereageerd. Daar komt nooit een winnaar uit De overheid moet dat zien te temperen. Mensen moeten het hoofd koel houden." De vergelijking met de stemming na de moord op Pim Fortuyn dringt zich op. „Ook toen was iedereen aange slagen en razend. Ook toen was er een groep die hoopte op een harde confron tatie. De woede richtte zich naar links, maar dat is een amorfe, moeilijk te identifice ren beweging. Veel minder her kenbaar dan de moslims. Dat maakt de huidige woede acuter, prominenter en ernstiger." utrecht/gpd - Hassan O., de 38- jarige hoofdverdachte in de Utrechtse terrorismezaak is gis termiddag vrijgelaten. Hij werd mede op grond van af geluisterde telefoongesprekken -i verdacht van het bezit en ver voer van explosieven. Maar het OM kan niet bewijzen dat de uitlatingen op meer be trekking hebben dan 'groot spraak'. De Utrechter van Marokkaanse afkomst gold als de spil in een grootschalig Utrechts terreur onderzoek Hij werd aangehouden op 26 september, dezelfde avond waarop een politiemacht een bovenwoning binnenviel en drie leden van één gezin arres teerde. Deze werden twee da gen later al vrijgelaten. In het onderzoek zijn nooit ex plosieven aangetroffen. Volgens justitie zijn er ook geen aanwij zingen dat O. of het al eerder vrijgelaten gezin explosieven in hun bezit hebben gehad. Hassan O. wordt wel vervolgd voor het bezit van staatsgehei men, maar daarvoor houdt het openbaar ministerie hem niet i langer vast. Bij zijn aanhouding in de wijk Kanaleneiland was de man in het bezit van documen ten waaruit zou blijken dat hij en anderen uit zijn Utrechtse moslim-kermissenkring door de veiligheidsdienst werden ge- volgd. Die AIVD-observaties zouden afkomstig zijn geweest van een 34-jarige medewerker van de veiligheidsdienst. Die zit ook nog steeds vast. brussel/gpd - België gaat hard optreden tegen extremistische moslims. De Belgische minister van binnenlandse zaken, Pa trick Dewael, wil radicale imams de toegang tot het land weigeren. Arabische radiozen ders en websites die haatdra gende en antisemitische tek sten verspreiden, wil Dewael opdoeken. De maatregelen staan in een 'verscherpt actieplan' dat deze week door de regering wordt besproken. Dewael spreekt tegen dat de maatregelen zijn ingegeven door de moord op de Neder landse cineast Theo van Gogh. Directe aanleiding voor het on derzoek naar het moslimfunda mentalisme in België vormden volgens hem de terroristische aanslagen in Madrid. Toch klinkt na de moord op Van Gogh ook in België steeds lui der de roep om een harde aan pak van moslimfundamentalis me. Bart Somers, waarnemend voorzitter van de Vlaamse Libe ralen en Democraten (VLD) pleitte afgelopen weekend voor strenge maatregelen naar aan leiding van de oorlogsverklaring van de Nederlandse regering aan het moslimterrorisme. De nieuwe terrorismewet, die eer der dit jaar door het Belgische parlement werd aangenomen en het mogelijk maakt moslim terrorisme zwaar te bestraffen, gaat volgens hem niet ver ge noeg. den haag/anp - D66-leider Dit- trich heeft zich ernstig gestoord aan uitlatingen van minister Remkes (binnenlandse zaken) over zijn collega Donner van justitie. Remkes zei in NRC Handelsblad van gisteren dat Donner niet ver genoeg wil gaan bij het aanpassen van wet ten aan de terreurdreiging. Vol gens Dittrich „geeft dat geen pas". „Nederland is in de pro blemen en dat gaat de minister die verantwoordelijk is voor de AIVD, zitten zwartepieten. De bevolking zit te wachten op maatregelen, niet op ministers die rollebollend over straat gaan. Dit is typisch Haags spel." Premier Balkenende noemde de kwestie in het NOS Journaal „Haags gedoe over wie nu wat zegt". Én zijn ogen moet de aanpak van geweld voorop staan. In NRC Handelsblad zei WD'er Remkes onder meer dat CDA'er Donner (coördinerend be windspersoon voor terreurbe strijding) „sneller de neiging" heeft grenzen van bestaande wetten te onderstrepen. „Ik zeg dan: maar die kun je toch ver anderen als je een probleem moet oplossen", aldus Remkes. Kringen rond het kabinet ont kennen overigens dat Remkes en Donner een conflict zouden hebben over de wenselijkheid van stappen tegen de omstre den El-Tawheed-moskee in Amsterdam. Binnen het kabinet bestaat hierover overeenstem ming, maar het gaat erom dat de maatregelen ook juridisch haalbaar zijn, aldus een bron. Eindhoven gist naar achtergrond aanslag basisschool eindhoven/anp - Het onderzoek naar de bomaanslag gisteren op de islamitische school Tarieq Ibnoe Ziyad in Eindhoven heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het onderzoeksteam heeft nog geen specifieke verdachten op het oog. Officier van justitie C. van der Voort wilde niet zeggen of de verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist. Bij de school aan de Frankrijkstraat was rond drie uur in de ochtend een enorme explosie, waardoor de ingang van de school werd vernield. De school raakte ook van binnen beschadigd, net als de onderkant van een betonnen staander. In de omge ving sneuvelden de ruiten van woningen. Niemand raakte gewond. Premier Balkenende veroordeelde de aan slag in het NOS-Journaal. Hij riep iedereen op om met elkaar de spiraal van het geweld van de afgelopen dagen terug te dringen, maar tegelijkertijd begrip op te brengen voor eikaars standpunten. Het afgelopen weekeinde waren meerdere moskeeën in het land het doelwit van aanslagen. Het ka binet heeft gemeenten gevraagd om na de moord op Van Gogh zeer alert te zijn op in cidenten bij islamitische gebedshuizen. Volgens burgemeester Sakkers is het nog volstrekt onduidelijk of het om een inci dent gaat, of dat er veel meer achter steekt. Het onderzoeksteam houdt zich bezig met de opsporing van de dader(s) en maakt ook een dreigingsanalyse voor de komende da gen. Sakkers ziet wel een verband tussen de explosie en de moord op Theo van Gogh. Sinds de moord op Van Gogh is in Eindho ven sprake van verscherpt toezicht op isla mitische gebouwen in de stad. Na de aan slag bewaakt de politie in Eindhoven in middels zes islamitische objecten, waaron der enkele moskeeën. De islamitische basisschool is vaker doelwit geweest van aanslagen. In 1989 werd er brand gesticht. Op 15 juni 2003 gooiden drie jongens een brandbom bij de school naar binnen. In juni van dit jaar werd er een molotovcocktail naar het gebouw ge gooid. Sindsdien heeft de school maatrege len getroffen om de school beter te beveili gen. Sakkers benadrukt dat alle gesprekken die de gemeente momenteel voert met ouders van de school kinderen en mensen uit de buurt erop zijn gericht om „elkaar vast te houden". Jos van der Looy, de directeur van de school, is zeer verontrust door de aanslag. „Dit is te gek voor woorden. Wij zijn op school helemaal niet met politiek bezig." Wanneer de school weer opengaat, is niet duidelijk. „Eerst moet het onderwijs- team weer op de rails worden gezet. Iedereen is emotioneel geraakt. Hopelijk kunnen de kinderen woensdag of donder dag weer gewoon naar school." De basis school telt 201 leerlingen en heeft 21 leer krachten in dienst. Tarieq Ibnoe Ziyad opende vijftien jaar ge leden haar deuren. Omwonenden praten over de aanslag op de islamitische basisschool in Eindhoven. Door de explosie werd de ingang van de school ernstig beschadigd. Foto: ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5