Niet snuiven maar snuffelen GESPREK VAN DE DAG Bernhard hoort bij allersterksten Geen haast met fotoverbod Eikenhorst Leeuw van Ratelband naar Russisch Staatscircus Nederland heeft z'n eerste magister vini Dutch comfort i 9 NOVEMBER 2Chm* en DAGELIJKS LEVEN T7e- -Z-uLT z.It BEW JE EEN -ANOÊe.MEN^ MENSELIJK Coach Lateef Jimoh van een club uit de hoogste Nigeriaanse voetbaldivi sie is vorige week tijdens de training DODELIJK getroffen door BLIKSEM. De algemeen-secretaris van de Nige riaanse bond, Taiwo Ogunjobi, maak te dat bekend. Jimoh was coach van FC Abuja. Hij leidde de club vorig seizoen naar de hoogste divisie. De Amerikaanse acteur HOWARD KEEL is zondag op 85-jarige leeftijd aan kanker overleden. Hij verwierf in de jaren tachtig internationale be kendheid door zijn rol als Clayton Farlow, echtgenoot van Miss El lie Ewing, in de serie Dallas. Vóór zijn rol in Dallas was hij vooral bekend als baritonzanger in musicals. Hij speelde onder meer in musicals als Kiss me Kate, Annie Get Your Gun en Seven Brides for Seven Brothers. Keel werd geboren als Harold Clif ford Leek in Illinois als zoon van een mijnwerker. Hij groeide op met een aan alcohol verslaafde vader en een streng gelovige moeder die haar twee zoons elke vorm van amuse ment verbood. Ik had een vreselijk beroerde jeugd", aldus Keel in 1995. Foto: EPA De bestuursraad van PITCAIRN heeft Brenda Christian benoemd tot BURGEMEESTER. Zij is de eerste vrouwelijke burgemeester in de 214-jarige geschiedenis van het eilandje in de Stille Oceaan met 47 inwoners. Zij vervangt haar broer Steve Christian die eind ok tober is veroordeeld voor seksueel misbruik. De BBC meldde gisteren dat Brenda Christian de burge meesterspost bekleedt in de Britse kolonie tot de verkiezingen van 15 december. In totaal vier inwoners van Pitcairn moeten twee tot zes jaar de cel in. Steve Christian, een directe afstammeling van de mui ters van de Bounty die Pitcairn stichtten, werd door Britse rech ters veroordeeld tot drie jaar cel. Hij was schuldig bevonden aan vijf verkrachtingen van meisjes. De hoogste straf is voor zijn zoon Ran dy, die voor vier verkrachtingen en vier aanrandingen zes jaar achter de tralies verdwijnt. OUDEREN zijn EERLIJKER dan jongeren. Dat blijkt bijvoorbeeld als een caissière of serveerster te veel wisselgeld teruggeeft. De meeste ouderen maken de dame erop attent: slechts 26,1 procent steekt het geld zwijgend in eigen zak. Van de jongeren neemt 63,2 procent het wel glimlachend in ontvangst. Een onderzoek van de universiteit in Gent en de krant Het Nieuwsblad onder 864 Vla mingen heeft dat uitgewezen. Jon geren zijn echter wel ethischer bij buitenlandse producten. Ze weige ren vaker sportschoenen of tapij ten die wellicht door Aziatische of Indiase kinderen zijn gemaakt, te kopen. In het algemeen vinden Vlamingen dat ze best cd's mogen kopiëren (73,7 procent) of illegaal software downloaden (52,8 pro cent). Ook vindt 20,8 procent dat ze een belastingformulier bewust fout mogen invullen. De Britse KONINGIN Elizabeth II draagt het milieu een warm hart toe. The Sun day Times meldt dat Windsor Castle bij Londen een waterkrachtcentrale krijgt die in de energiebehoefte van het 900 jaar oude kasteel moet voorzien. Eerder werd Buckingham Palace van spaarlampen voorzien. ,,De koningin en de hertog van Edinburgh zijn zeer milieubewust", aldus een paleisbron. De leeuw Leon die Emil Ratelband afgelopen weekeinde in zijn huis had, is gisteren naar het Russisch Staatscircus vertrokken. Dat heeft de Algemene Inspectiedienst AID bekendgemaakt. Volgens de AID is deze oplossing in goed overleg met de positiviteitsgoeroe tot stand ge komen. Het circus heeft zijn tenten opgeslagen in Duitsland. Ratelband had Leorl uit Praag ge haald. Het Tsjechische circus An drea wilde het dier een spuitje ge ven omdat de dompteur plotseling Rinus Ferdinadusse Striptease is eigenlijk erg vervelend, omdat je niet voor het dansen kijkt en waarvoor je wel kijkt, ken je eigenlijk al was overleden. Ratelband was voor zijn werk in Praag en wilde het dier van de dood redden of, zoals hij zei, „een menswaardig bestaan ge ven". Leon heeft maar kort van de huise lijke omgeving van Ratelband kun nen genieten. Volgens de Neder landse Flora - en Faunawet is het particulieren niet toegestaan kat- en aapachtigen te houden of te vervoeren. „Die ambtenaren heb ben allemaal geen vak geleerd. Die moeten toch wat voor de kost doen; dus gaan ze regeltjes beden ken", aldus Ratelband. Voor het vervoer van Leon naar Duitsland zijn inmiddels de papieren gere geld, aldus de AID. Dat beest heeft het hier fantastisch naar zijn zin gehad, zei Ratelband. „Hij zat in een ruimte van acht bij vier meter, heeft net negen kilo vlees gehad, zodat de plaatselijke slager ook enthousiast was, en de vriendinnen van mijn dochter vin den dat er eindelijk wat leven in huize-Ratelband was. Het was hier een feest voor dat beest." Prins Bernhard is hard op weg het koninklijke leeftijdsrecord te breken. Op dit moment is alleen de Zweedse graaf Lennart Berna- dotte (8 mei 1909) ouder dan de prins der Nederlanden. Inhalen is er natuurlijk alleen bij wanneer de op het eiland Mainau in het Bodenmeer wonende kleinzoon van koning GustafV (1858-1950) overlijdt Maar de tweede plaats van de in middels 93-jarige Bernhard is al bijzonder. Er zijn niet veel vorste lijke leeftijdgenoten meer over. De bekendste is aartshertog Otto van Habsburg, die deze maand 92 jaar wordt. Daarna komt de in augustus 90 jaar geworden Jo- hann Baptist van Liechtenstein. Deze prins staat 29ste in de lijn van troonopvolging in het Alpen- vorstendom. Bekende gezichten komen pas weer op enige afstand, zoals de gepensioneerde groothertog Jean van Luxemburg (januari 1921), de Britse prins Philip (juni 1921) en de Roemeense oud-koning Mihai (oktober 1921). Volgende is prins Rainier van Monaco (1923), maar die staat wel tweede op lijst van langst regerende staatshoofden. De vorige week overleden sjeik Zayed van de Verenigde Arabi sche Emiraten behoorde met zijn 86 jaar ook tot het topklassement. Geen lid van een koninklijke fa milie -aangetrouwd of niet- is echter ooit zo oud geworden als de onlangs overleden prinses Ali ce. Deze tante van de Britse ko ningin Elizabeth werd 102 jaar en 281 dagen oud. Zij verbrak daar mee ruimschoots het familiere cord van haar in 2002 overleden schoonzus, koningin-moeder Eli zabeth. Die bereikte de leeftijd van 101 jaar en 238 dagen. Vorstin Leonilla van Sayn-Witt- genstein-Sayn, dochter van een Russische veldmaarschalk, stierf in 1918 in Zwitserland op de ge zegende leeftijd van 101 jaar en 268 dagen. Daarmee staat zij op de 'wereldranglijst' na Alice op de tweede plaats. De top-20 van oudste vorstelijke personen uit de geschiedenis bestaat overigens alleen maar uit vrouwen. Prins Bernhard vindt er het nicht je van zijn vader op terug. Marie Adelheid von Lippe-Biesterfeld werd 98 jaar en 117 dagen. Zijn ex-schoonzoon Carlos Hugo 'scoort' met twee tantes nog be ter: Margrethe van Bourbon-Par- ma (97 en één dag) en keizerin Zita van Oostenrijk (96 en 309). Ook de in 2001 overleden herto gin Altburg van Oldenburg, vor stin van Waldeck-Pyrmont is ver re familie van de Oranjes. Het aangetrouwde nichtje van de ko ninginnen Emma en Wilhelmina werd 98 jaar en 28 dagen oud. Koningin Juliana (94 jaar, 325 da gen) komt niet in de top van de ranglijst voor. Maar zij heeft wel het familierecord in handen. Prins Bernhard zou dat pas op 21 mei 2006 kunnen breken. Hans Jacobs Prins Bernhard op weg naar record. Foto: ANP VI 'bi Ron Andes uit het Brabantse Tete- ringen mag zich sinds kort 'magis ter vini' noemen. Hij is de eerste Nederlander die in het bezit is van deze nieuwe titel, die een grote wijndeskundigheid verraadt. Je kunt hem een 'wijnspeci alist bij uitstek' noemen. Ron Andes (45) is de eerste Nederlandse vinoloog die de eretitel 'magister vini' mag dragen. Enige dagen geleden verdedigde hij bij het productschap Wijn in Den Haag zijn scriptie over de Italiaanse topwijn Barolo. Na deze officiële af sluiting van zijn studie kon den de flessen feestelijk wor den ontkurkt. Magister vini is een nieuwe titel in Nederland, een soort equiva lent van de internationaal erken de Engelse titel Master of Wine. Daarvan telt Nederland overigens ook enkele dragers, onder wie één vrouw. Wie magister vini wil worden moet allereerst vi noloog van de Wijnacademie zijn en minstens vijf jaar werkzaam zijn in de wijn handel of als som- melier. Voor een examencommissie van erkende wijn schrijvers, oenologen (professionele wijnbe- reiders), wijnhandelaren en wijnmakelaars moet de aspirant-wijnmeester onder andere zijn scriptie verdedi gen. „Ik heb in mijn scriptie on der andere aan willen tonen dat Barolo tot de groot ste wijnen van de wereld behoort. Wijnkenner Ron Andes. Foto: GPD Dat Barolo dus niks minder is dan de grootste Bordeauxs en Bour gognes", Zegt Ron Andes, terwijl hij laat ruiken waarom je een schoon wijnglas eerst moet laten wennen aan de wijn die er later in moet. 'Affinare' noemen de Italia nen dat." Barolo's proeven is een net zo fantastische als kostbare aangele genheid. De zware wijn uit de buurt van Turijn is behoorlijk ex clusief en dus prijzig. Andes: „Ik heb wel eens een proeftafeltje van 1500 euro bij elkaar gehad. En ik ben het afgelopen jaar ook een keer of drie naar de Barolo toe ge reden om met producenten te praten en op beurzen te proe ven". Dat proeven doet hij helemaal in z'n eentje, zoals feitelijk de hele studie een oefening in eenzaam heid is. Kort samengevat komt het erop neer dat je een bibliotheek aan wijnliteratuur opslorpt en een kelder aan wijn proeft. Dat komt niet slecht uit, want na dat Ron Andes zich bij hore- cagroothandel ISPC in Breda kon ontwikkelen tot vinoloog, werkt hij sinds een paar jaar als wijnin koper bij horecagroothandel Ven in Diemen. In die hoedanigheid reist hij de hele wereld af om wij nen te proeven en in te kopen. „Ik zit elke maand wel een dag of tien in een of ander wijnland. Dat kan Frankrijk zijn of Italië, maar ook Zuid Afrika of Chili", vertelt hij. De meest tot de verbeelding spre kende proef in de opleiding tot magister vini is het blindproeven van twaalf wijnen. Andes: „Je hebt twaalf glazen voor je en je moet zeggen wat er in zit. Van wat voor druif is deze wijn gemaakt? Uit welke streek komt hij? Hoe heb ben ze hem precies gemjOni Welke spijzen horen erljelij; ook heel lastig- hoeveefcht j hij inkoop? Ik kwam gèt d goed uit de test. Ik zat» bei maar een enkele keerhrer beetje naast. Het zijrt on niet de grote, bekenjcia< nen die ze daar voo^n g neerzetten. Er zatetn 1 kleine streekwijntjfcele Frankrijk en Spanji sen". I Het proeven moetF Ron Andes een dek en ingetogen gebef nis zijn. Hij vindt ajrAD luidruchtige gesnuqjke een glas en het spoel$t w de mond de grootst mojie i onzin. „Het drinken van ^da emotie, maar bij het proevejerd moet je juist alle emoties uijkili kelen," zegt hij. „Je bekijkt <jc co kleur goed, je gaat lichtjes sie e len en je proeft de wijn do{> in voorzichtig op te kauwenfr m hond snuift toch ook niéon hij iets moet rujboc Een hond snufljde Dat proeven zal de kersverse mag vini overigens al vnUS ,Ik ben van Indiscf komst en stond al Qy bij m'n tantes in d keuken als ze al dj In rige en kruidige getnki ten stonden te koken. Ik will vot ten hoe ze alles maakten enngei van leer je heel goed proevqn p Na z'n middelbare school, ifersc 1980, ging hij naar Frankrijkleei de praktijk het vak van kok fegei ren. Andes: „Maar ik sprak jbilj» talen goed en moest af en t®tui het restaurant helpen om efj kri wijnadvies te geven aan buijcadi landers, maar ik wist nog nijver] wijn. Uit de boeken van Hufedei Duijker heb ik toen verschrt ge] veel geleerd. Ik vind hem ndere1 steeds de beste Nederlandsf schrijver", gpd De prinselijke villa op het koninklijke landgoed De Horsten. Foto: ANP De Eikenhorst moet het nog steeds stellen zonder fotoverbod. De natuurlijke beschutting van de prinselijke villa wordt met het vorderen van de herfst en het val len van de bladeren dagelijks minder. Wandelaars op het ko ninklijke landgoed De Horsten in Wassenaar krijgen daardoor beter zicht op de woning van Willem- Alexander en Méxima. Maar bordjes die het fotograferen ver bieden, zijn er niet. „Er wordt nog gestudeerd op de juiste juridische formule", aldus een woordvoer der van de Rijksvoorlichtings dienst. Volgens wetskenners kan een ver bod snel worden geregeld door het plaatsen van een bord 'verbo den toegang'. Overtreders kunnen dan op een boete van 225 euro re kenen. Niet veel voor een foto graaf die een wereldfoto maakt, maar wel voldoende om hem te laten oppakken door de beveili ging. Maar kennelijk ligt die op lossing voor de juristen van het Koninklijk Huis niet voor de hand. Vorig jaar werd al aangekondigd dat er in de toegangsregels voor het landgoed -toen nog bezit van prinses Juliana, nu overgegaan op haar erfgenamen- een verbod zou komen op het maken van opna men in de directe omgeving van de villa. Het paar moest dat^ gaan regelen omdat de rech|c] Den Haag een door de gemfer Wassenaar afgekondigd fotqfo bod naar de prullenbak veni Hij vond de vrijheid van mei uiting belangrijker dan eens, lijke aantasting van de pers® ke levenssfeer van de troont] ger en zijn gezin. Incidenten zijn er ook zondl toverbod niet geweest. Metfc zondering dan van een inhtj) bouwvakker die tijdens de vatie van de woning kiekjesL te van het kale interieur en <T verkocht aan roddelblad Pril Het gaat niet goed met Nederland; dat gevoel zal velen van u de afgelopen week bekropen hebben. Hoe nu verder? Eén schrale troost is: je kan bijvoorbeeld ook nog in Rusland wonen. Een tijdje terug gingen twee vrienden van mij naar Rusland, om ergens in de pro vincie een documentaire te maken. Voor het goede doel. Hun onderwerp was een opvanghuis, ergens aan de Wolga, voor moeders en hun gehandicapte kinde ren: met Nederlands geld was een voormalige vakan tiekolonie opgeknapt tot een waar lustoord. Daar zou den Russische moeders, vaak arm en alleenstaand, en hun zorgbehoevende kinderen ieder jaar een weekje of wat bij kunnen komen. Het grootste probleem waar mijn filmende vrienden op stuitten was dat niemand hen naar dat lustoord wilde brengen. Ja, het was er wel, maar er waren problemen. Na veel aandringen bleken lokale vrijwilligers bereid een geheime excursie naar het lustoord te organiseren. Na een lange tocht door de bossen kwam de cameraploeg bij een hek, en echt, het vakantieoord lag er schitterend bij. Het be stond inderdaad, maar meer kwam de filmploeg niet te weten. De volgende dag meldde zich een man met een witte Mercedes en een Oeigoerse lijfwacht: het was tijd voor een goed gesprek. Even later zaten mijn vrienden in een Monaco-achtige speedboot vol geweren en werden voor een privé-ontmoeting naar de overkant van de rivier gebracht. Het was reuze gezellig, en waarom niet, wij waren allemaal vrienden, toch? Toch? Enfin, inpakken en wegwezen. De rest kunt u zelf invullen, neem ik aan: mafia, afpersing, het goede doel als al ternatieve inkomstenbron. Mooie film, dacht ik nog, maar mijn vrienden waren niet van plan daaraan mee te werken. Zeer begrijpelijk. Afgelopen zaterdag sprak ik, op een vertalerscongres, een man die zes jaar in Petersburg had gewoond. Eind jaren negentig was hij, met inzet van al zijn eigen geld, een bedrijf begonnen, dat alras uitgroeide naar 24 werknemers. Klop, klop. De mafia. Hij was daar op voorbereid, anders moet je in Rusland geen zaken doen. Zijn beschermers eisten een (niet onderhandel baar) bedrag van 8000 dollar per week. Geld om be lasting te betalen bleef er zo niet over, maar de zaak kon blijven bestaan. Ze groeiden zelfs. Dat opmerkelij ke feit trok de aandacht van een grotere mafia-groep. De grootste van de stad, bij iedereen bekend. Mijn on dernemende kennis kreeg de uitnodiging over te stap pen naar deze nieuwe beschermheer. Duurder, inder daad, maar ook een stuk beter. Voor schadeclaims en kogels afkomstig van de huidige afpersers hoefde niet gevreesd te worden, zo verzekerde men. Niemand zou durven komen aan de klanten van de grootste en rijk ste mafia-groep van Petersburg. Een groep waarvan de meeste leden bovendien overdag allerlei interessan te bijbanen hadden. Rechter bijvoorbeeld, politiechef of officier van Justitie. Toch besloot mijn kennis te blijven zitten bij zijn huidige verzekeraar. Erg dom, natuurlijk. Vanaf dat moment werd hij gepest door drie partijen: namelijk, twee con currerende mafia-organisaties én door poli tiechefs, rechters en officieren van justitie. Geen minuut van de dag kon hij nog vre dig bestaan. In een staat van volstrekte uitputting tekende hij onder bedreiging een papiertje en vluchtte het land uit. Alles kwijt. Vertaler geworden in Neder land. Bij eventuele terugkeer wacht hem de wraak van zijn eerste beschermheer, door hem ver raderlijk ingeruild tegen de op- permafia. Althans, zo ziet men dat. Ook heeft Rusland proble men met terrorisme ei7 is iedereen bang voor moslims. Een schrale troost, inderdaad. Dutch comfort, zoals de Amerikanen dat noemen. Maar soms kan je het even goed gebruiken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2