keiharde anpak van Extremisten1 L_ ieiingen bij moskee Noordwijk Nieuw werkcentrum aast op Hobahohallen in Lisse Slag om Fallujah hard en lang Nederlanders Stervensbegeleiding Arafat wordt soap opera quête: Alles is geoorloofd Afscheid van Gerrie Knetemann j Adres: Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Eerste magister vini in Nederland snuift niet maar snuffelt Hyperactieve Blimey schrijft rocksongs aan de lopende band Moslims in Leidse regio reageren rustig op bedreigingen Noordwijkerhouter Pieter Vink fluit U&ttJ Ajax - Feyenoord IW Hl. 43690 LOW NUMMEB 1 dinsdac 9 november 2004 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 Veel zon NO 2-4 dwijk - De deuren van de Iwijkse moskee aan de ikhorstlaan zijn vernield, las bij de ingang is kapot id. Geschrokken moskee- irs vermoeden dat de ver gen te maken hebben met oord op Theo van Gogh. de politie wil niet te snel sies trekken. vandalisme zijn", zegt voerder C. van Égmond. dat wordt nu natuurlijk aal niet getolereerd. Er ch al allerlei discussies, agt niet bij aan ontspan- Daarom willen we streng Er is nog niemand aangehouden. De politie hoopt op tips over de vernielingen, cüe vermoedelijk zaterdagochtend rond twee uur zijn gepleegd. Extra bewaking bij de moskee komt er volgens Van Egmond niet. „We houden de omgeving in de gaten. De agenten op straat we ten waar kritieke plaatsen zijn." Loco-burgemeester Van Duin vindt het jammer dat dit on danks verscherpt toezicht is ge beurd. Pagina R5: 'Het helpt niet om bij elk incident stil te staan' kG/GPD - Na de moord op van Gogh vindt de Neder- bevolking alle middelen loofd om moslimextremis- in te pakken. Nederlanders I, daarvoor zonder morren y rivacy op. De overheid mag eigen wetten overtreden, g procent hoopt dat mos- ch niet meer thuis voelen Ierland. Ayaan Hirsi Ali haar toon tegenover mos- iet matigen, vindt een lerheid (56 procent). lijkt uit een enquête van eksbureau Motivaction acht van deze krant. Aan ipresentatieve onderzoek 1857 mensen tussen 15 jaar mee. „De vlam is in geslagen", concludeert r Frits Spangenberg [otivaction. „Een hoop ge- die voorheen onder de lakte zaten, komen nu iven." :eld rijst op van een enor- irharding en polarisatie, idervraagden verwachten onveiligheid op straat. procent denkt dat :n~ minder verdraagzaam worden. Een bijna even percentage verwacht dat en vaker voor eigen rech- ülen spelen. Bijna tachtig nt hoopt dat de moord tot der integratiebeleid zal nquête-uitkomsten laten ingekend harde roep om eidsingrijpen zien. Onge- negentig procent van de COMMENTAAR rügt, Bolkestein en Kok. De wijze (en grijze) mannen en de afgelopen dagen op lillende podia hun politie- ivolgers behoorlijk te kijk En niet geheel ten onrech- )e getuigenissen onder den weer eens hoe onge- en dus ongecontroleerd de ie politiek vandaag de dag ter Zalm kreeg reeg uit de pan zowel Van Agt Jolkestein over '^"(oorlogstaal te- noslims na de van Theo van Gogh. Had Doit mogen doen, luidde de Je. De twee sloegen de spij- p zijn kop. Juist wanneer leftige taferelen afspelen in and hoort het kabinet de e bewaren en geen olie op Uur te gooien. tzelfde weekend tikte oud ier Van Agt zijn partijge- Balkenende op de vingers e het Midden-Oostenbe- Yan Agt wees er fijntjes op t de Grondwet staat dat in- g9? tionale afspraken (bijvoor- over het zelfbeschikkings- WIJZE MANNEN Instellingen CWI, UWV en ISD willen snel samen onder één dak lisse/bollenstreek - De Hobahohallen in Lisse zijn in beeld als tijdelijke huisvesting voor het Centrum voor Werk en Inkomen, de Intergemeentelijke Sociale Dienst (bijstand) en het Uitkeringsorgaan Werkne mersverzekeringen (WW en WAO). De drie instellingen willen in één pand een werkcentrum voor de Bollen streek inrichten. Op die permanente banenmarkt pro beren ze werklozen sneller dan nu aan de slag te hel pen. Voor definitieve huisvesting is het Raadhuisplein en omgeving al jaren in beeld. Tijdelijk is echter een ander pand nodig, omdat een gezamenlijk onderkomen daar op zijn vroegst in 2009 klaar is. Er ligt ook een klein schalige alternatief particulier plan dat voorziet in een bioscoopcomplex en woningbouw Wethouder De Roon is bang dat CWI, ISD en UWV zich elders in de Bollenstreek vestigen als het kantoor aan het Raadhuisplein onhaalbaar blijkt. Een werkcen trum vindt hij belangrijk voor zijn gemeente. „We heb ben een toonaangevend winkelcentrum, we kunnen ook een toonaangevend werkcentrum worden." Het centrum zorgt voor een grote toeloop naar het dorp, stelt hij, terwijl de samenwerkende instellingen goed zijn voor zo'n honderd hoogwaardige arbeidsplaatsen. CWI-vestigingsmanager M. Boxhoorn en directeur F. Siemer van de ISD willen uiterlijk in 2006 op één plaats samenwerken. De plek maakt hen op zich niet zo veel uit. Voor tijdelijke huisvesting oriënteren ze zich op het Hobahokantoor aan de Haven. De Hobaho verhuist volgend jaar naar de overkant. Het huidige Hobaho kantoor en de hallen bieden voldoende mogelijkheden, maar een verbouwing is duur. Vooral het CWI zou voor de kosten moeten opdraaien, terwijl nu al zeker is dat de hallen later worden gesloopt. Komt de tijdelijke huisvesting rond, dan zou het CWI en ISD zelfs goed uitkomen als de bouw langer duurt. „Dan kunnen de investeringen in het Hobaho-gebouw over een langere periode worden afgeschreven", aldus Siemer. Hij wil iedere werkloze achter één loket opvangen. En dan niet voor een uitkering, maar vooral om snel aan de slag te komen. De tijd van de uitkeringsfabrieken is volgens hem voorbij. Nederlanders pleit voor meer vrijheden voor politie en op sporingsdiensten, ook als dat ten koste gaat van henzelf. Ca meratoezicht, telefoon- en in terne ttaps, huiszoekingen en invallen in kerken en moskeeën zijn volgens de overgrote meer derheid van de bevolking geen enkel probleem. Ruim zestig procent vindt dat de overheid haar /eigen wetten mag overtre den in de strijd tegen moslim extremisme. Ruim twee derde van de bevolking vindt dat ver dachten van moslimextremis me langer mogen worden vast gehouden dan wettelijk is toe gestaan. „De voorvechters van privacy hebben de strijd verlo ren", concludeert Spangenberg. De woede richt zich vrijwel uit sluitend op moslims. Bijna dertig procent van de Ne derlanders houdt de gehele moslimgemeenschap verant woordelijk voor de gruweldaad van Mohammed B. De Neder lander denkt dat ongeveer een op de drie moslims de moord op Van Gogh gerechtvaardigd vindt. Spangenberg noemt de onrust in de samenleving nu 'concre ter' dan na de moord op Pim Fortuyn. „Nu is een grens over schreden." De onderzoeker voorspelt meer doden in de ko mende jaren. „De spanning is zó hoog opgelopen. Pagina Binnenland 2: 'Geduld van groot deel Nederlanders is op' alkmaar - Ruim tweeduizend wielerliefhebbers, prominenten uit de sportwereld, vrienden en familieleden namen gisteren in het Sportpaleis van Alkmaar afscheid van Gerrie Knetemann. Oud-wielrenners Aad van den Hoek, Henk Lubberding, Jacques Ha- negraaf, Piet van Katwijk, Jac van Meer en oud-verzorger Ruud Bakker droegen de kist naar het middenterrein van de wielerbaan. Knetemann, die na zijn loopbaan als wiel renner bondscoach werd, overleed vorige week op 53-jarige leeftijd aan een hartstil stand. Pagina Sport: Uitverkocht huis voor een bijzonder mens. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Dode man op Katwijks strand katwuk - De identiteit van de dode man, die gisteren voor de Katwijkse kust aanspoelde, is nog niet bekend. Twee vissers sloegen gisterochtend rond half zes alarm, toen ze op een lijk stuitten langs de vloedlijn tus sen Katwijk en Noordwijk. De politie zette daarop het strand af om het onderzoek naar de doodsoorzaak te kunnen doen. De Katwijkse Reddings Brigade verleende assistentie bij het af voeren van het lichaam. De po litie weet nog niet waaraan de man overleden is. Wilders ziet af van Kamerwerk den haag - Zelfstandig Kamer lid Geert Wilders heeft het drin gend advies gekregen om zijn werk als volksvertegenwoordi ger op te schorten, dan wel ver gaand te beperken. Eerder moest hij om veiligheidsrede nen onderduiken op een gehei me locatie. Beide maatregelen zijn genomen op basis van 'een ernstige dreiging'. Personeel onwel bij Intel Schiphol schiphol-rijk - Het Amerikaan se bedrijf Intel op Schiphol-Rijk is gisteren getroffen door een raadselachtige ziektegolf. In een paar uur tijd werden tien werk nemers onwel. Ze voelden zich plotseling hevig misselijk en moesten overgeven. Sommigen van hen vielen flauw.Waardoor de werknemers onwel zijn ge worden, is ook na een groot on derzoek van de brandweer nog steeds een mysterie. Inmiddels maken alle slachtoffers het weer redelijk tot goed. Passagiers uit tram gezet den haag - Een trambestuurder van het Haagse openbaarver voerbedrijf HTM blijkt onlangs alle inzittenden van zijn tram op straat te hebben gezet. De dienst van de man zat er hal verwege de rit op. Omdat een vervanger niet voorhanden was, moesten de reizigers uitstap pen. De HTM neemt het haar medewerker niet kwalijk dat hij de reizigers zijn tram uitzette. „Die man had er al een hele dienst opzitten. Bovendien heeft hij rich aan de rijtijden- wet te houden", aldus een woordvoerster. (advertentie) ten worden nageleefd. En dus dat Balkenende in het Midden- Oostenconflict niet voortdurend 'niet-nadenkend' achter de VS moet aanlopen. Kok speelde een opmerkelijke bijrol in de recente discussies over werken op oudere leeftijd. Juist dezer dagen kwam onder zijn leiding een EU-rapport uit waarin wordt gecon cludeerd dat er harde maatregelen nodig zijn om de economie op peil te houden. Met zijn advies vaart Kok een veel meer realisti scher koers dan menig partijge noot. Van Agt, Bolkestein en Kok, ver lost van de beklemmende Haag se stolp, tonen wijsheid die de huidige politici niet zou mis staan. Maar daar viel de afgelo pen dagen weinig van te mer ken. Wat bijscholing van hun politieke leermeesters zou me nig Haags politicus daarom geen kwaad doen. Op stemmingma kerij, waaraan 'Den Haag* zich nu nogal eens schuldig maakt, zit niemand te wachten. Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. serviezen! Tot en met april 2005 kunt u bij Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviezen, één van de merken van de Wedgwood Group. Knip de zegel uit deze krant of kijk op www.leidschdagblad.nl voor de spelregels en lees hoe u uw tafel zo snel met een nieuw servies dekt. Knip vandaag uw spaar- zeg-el uit deze krant! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad fallujah/den haag-rtr/anp - De Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld zei gisteren dat de slag om Fallujah tijd zal vergen en hard zal rijn. Hij on derstreepte dat er geen ruimte meer is voor onderhandelingen met de rebellen. Naar schatting zitten er 2000 tot 5000 strijders in Fallujah, dat op 50 kilometer ten westen van Bagdad ligt. De Amerikanen hebben 10.000 tot 15.000 man ingezet. Amerikaanse en Iraakse troe pen begonnen gisteravond met de grote slag om de stad. Het Amerikaanse leger opende de aanval met een bombardement op het treinstation, om de weg vrij te maken voor een opmars naar het centrum. Het vuur werd meteen door de strijders beantwoord. De Iraakse premier Ayad Allawi zei vastberaden te rijn de stad 'te zuiveren van terroristen'. Hij gaf vanuit Bagdad het groene ficht voor het grote offensief, operatie 'Phantom Fury', tegen de rebellen in Fallujah. „Hoe lang de operatie gaat duren, kan ik niet zeggen. Maar we zullen de rebellen verslaan." In Irak worden op 27 januari ver kiezingen gehouden. De Ameri kanen willen Fallujah herove ren vóór deze datum. Ondertussen rijst twijfel of het lukt de verkiezingen dan te houden. Solana van de EU zei daar weinig vertrouwen in te hebben. De 1350 man Nederlandse troe pen in Irak rijn extra alert van wege de aanval op Fallujah. Dat meldde een woordvoerder van de landmacht gisteren. Het risi co bestaat dat een verhevigde strijd in Fallujah leidt tot meer geweld en aanslagen in andere delen van Irak. Dat gebeurde ook toen de Amerikanen de geestelijke leider Muqtada al- Sadr belegerden in de heilige stad Najaf. De situatie in de Ne derlandse provincie Al Muthan- na werd daardoor onrustiger en meer gespannen. Overigens hebben de Nederlanders in Irak geen aanwijzingen dat er aan slagen zullen worden gepleegd in Al Muthanna. blij met Duitsers berlijn - Bijna de helft van de Nederlanders vindt de Duitsers sympathiek tot zeer sympa thiek- Nederlanders vinden Duitsers ook gastvrij, vlijtig en voetbalgek. Zeven procent vindt de Duitsers onsympa thiek. Dat blijkt uit een onder zoek van de Duitse overheid. De enquête vond in elf landen plaats in aanloop naar de we reldkampioenschappen voetbal in 2006 in de Bondsrepubliek. Vrouw van Palestijnse president: Ze willen mijn man levend begraven van de Palestijnen) moe- Adriaan Brandenburg door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/parijs - De stervensbegeleiding van de Palestijnse president Yasser Arafat krijgt steeds meer het karakter van een so ap opera. Zijn vrouw Suha heeft Palestijnse leiders die gisteren naar Parijs reisden om de zieke leider te bezoeken beschuldigd van het beramen van een complot. „Ze wil len hem levend begraven", zei ze in een rechtstreeks uitgezonden telefoongesprek met het Arabische satellietstation al-Jazee- ra. Daarna schreeuwde ze: „Laat het eerlijke Palestijnse volk goed weten dat een bende die de erfenis wil opstrijken, op weg is naar Parijs!" Over welke erfenis ze het had - de politieke of de financiële - zei ze niet. Maar volgens veel Palestijnen gaat het om de centen. Want hun leider, die zelf altijd heel sober heeft geleefd, is volgens betrouwbare bronnen goed voor meer dan een miljard dollar. Suha, die zich bijna vier jaar lang niet liet zien aan Arafats zijde, leeft op grote voet in Parijs. Met haar maandbudget van 100.000 dollar is ze een graag en veel gezie ne gast bij de vele chique boetieks die de Franse hoofdstad telt. Onlangs bleek dat Suha 11,5 miljoen dollar op Zwitserse bankrekeningen heeft staan, een fractie van het totale persoonlijke vermogen van haar echtgenoot. Want het geld kwam met bak ken binnen. Zo kreeg Arafat van Saddam Hussein vijftig miljoen dollar als beloning voor zijn steun in de eerste Golfoorlog. De afgelopen jaren heeft de Palestijnse Autori teit kapitalen verdiend aan het uitgeven van concessies voor de handel in bouwma terialen, cement, benzine en sigaretten. Volgens het IMF is daarvan 898 miljoen dollar weggesluisd naar onbekende buiten landse bankrekeningen. Toen er geld nodig was voor de intifada, werd 119 miljoen dol lar daarvan teruggesluisd. Maar de rest is 'zoek'. Hetzelfde geldt voor een groot deel van de belastinggelden die in de eerste ja ren rijn opgehaald. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9,75 Bi Ja, ik ontvang graag 4 weken lang ieder^ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:M 1 Postcode/Plaats: I 1 Telefoon:(Lv.m. beaorgcom 1 Geboortedatum: I 1 e-mailadres: Leidsch Dagblad. Antw.nr. 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 1711 E-mall lezersservice(£>hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1