De scheppingsdrang van Blimey! KUNST CULTUUR Najib Amhali is er voor iedereen Agrippina en de kloof tussen zeggen en denken Frutteprutter, oliebollensoep en Harry Dansshcn toont mot Kj mannenled Hitler-fïlm trekt ook hier volle zalen dinsdag 9 NOVEMBER 20( 1 Arthur Japin. Foto: GPD Portrettengalerij in 'Letterkundig' den haag - Het Letterkundig Museum viert zijn 50-jarig be staan met de opening van een Nationale Schrijversportretten galerij. Dankzij schenkingen en bruiklenen van schrijvers, schil ders, erven, uitgeverijen en mu sea beschikt het museum over ruim 400 portretschilderijen en gebeeldhouwde koppen. Die "worden in de gangen van het museum geëxposeerd. De oud ste portretten dateren uit de eerste helft van de 19de-eeuw. Opvallend is het grote aantal zelfportretten, van onder meer Marion Bloem, Jan Cremer en Arthur Japin. Ook de Leidse dichter Cees van Hoore is opge- ijomen in de galerij. dirigent Dijkstra naar Miinchen den haag - De jonge Neder landse dirigent Peter Dijkstra wordt in september 2005 artis tiek leider van het 'Chor des Bayerischen Rundfunks' in Miinchen. Dijkstra gaat samen werken met Mariss Jansons, die naast chefdirigent van het Con certgebouworkest ook chef is van het 'Symfonieorkester des bayerischen Rundfunks'. Dijk stra verwierf de afgelopen jaren 'jp Nederland bekendheid met zijn vocale mannenensemble "ïhe Gents'. Daarnaast is hij gastdirigent bij het Nederlands Kamerkoor. Da Capo promoveert 'Usse - De show- en marching- band van muziekvereniging Da Capo is gepromoveerd naar de eredivisie. De Lissenaren dan- kën dat aan hun goede optre- 'rien bij een landelijk muziek concours in Schiedam, waar de eerste plaats in de wacht werd "gesleept. Da Capo nam voor het 'Idatst in 2000 deel aan een lan delijk concours. De Lisser mu zikanten besloten weer een po lling te wagen, om zodoende een beter beeld te krijgen van hun eigen niveau. Xynix geeft cd cadeau leiden - Het theatergezelschap jtynix geeft een cd weg aan ie dereen die kaartjes koopt voor <dè jeugdopera 'Romeo en Fari- da' die zondag 21 november in het LAKtheater in Leiden te zien is. In deze voorstelling worden een Nederlandse jon gen en een Turks meisje ver liefd op elkaar. De muziek erbij «vormt een mix van klassieke zang en Turkse melodieën. De cd bevat fragmenten hiervan en Van andere jeugdopera's van i Xynix. 'Twins' in het Fotomuseum den haag - In het Fotomuseum Den Haag zijn van 20 novem ber tot 21 februari de foto's uit de serie 'Twins' van Mary Ellen Mark te zien. Eerder dit jaar won ze met de foto's van twee lingen in Amerika de World Press Photo Award. 'Gay' loopt voor geen meter Hilversum - De film 'Gay* heeft het afgelopen weekeinde slechts 900 bezoekers naar de bioscopen getrokken. Dat heeft distributeur RCV gisteren be- kendgemaakt. Een zegsvrouw spreekt van een „zeer teleur- stellend resultaat." Van de tien i zalen waarin de film draaide, blijven er in de tweede week 1 slechts vier over. Gay vertelt over de besognes van een hip J homokoppel. Regisseur Tom i Six wilde met Gay een film ma- ken die homo's aan zou spre- 1 ken. Voorlopig nog geen 'Theo, Theo' i katwijk - In verband met het overlijden van Theo van Gogh is het uitbrengen van de single en begeleidende video-clip 'Theo, Theo' van DD Company ft. Daniëlle naar nog onbeken de datum uitgesteld. Hoewel de inhoud van het nummer niets van doen heeft met de cineast, ligt de titel van het liedje op dit i moment 'veel te gevoelig', aldus het Katwijkse bedrijfje dat mu ziek schrijft voor kinderen. Het nummer verscheen overigens al eerder op cd. De nieuwe single is een zogenoemde remix. vprnwid 's-Gravonhaogcch Kookboock den haag/anp - De één is be kend om zijn kookkunsten, de ander om zijn stripfiguur Haag se Harry. Hagenaars Pierre Wind en Marnix Rueb vonden dat het tijd was voor een ver nieuwde versie van het be roemde 'Nieuwe Haagse Kook boek'. Samen presenteren ze 'Lekkah', het 'vernield 's-Gra- venhaegsch Kookboeck'. Al jaren hadden de twee heren het plan om samen een kook boek uit te brengen. „Maar ik wilde wel dat het vernieuwend was", zegt Pierre Wind. „Veel kookboeken zijn op dezelfde manier opgebouwd. Vandaar dat in 'Lekkah' niet alleen re cepten staan maar bijvoorbeeld ook weetjes en een hoofdstuk met EHBKO (Eerste Hulp Bij Keuken Ongevallen). 'Lekkah' bevat moderne en klassieke re cepten maar bovendien nieuwe dingen als oliebollensoep en Haagse hopjessoep. Wind zorgde voor de recepten, Mamix Rueb nam de illustra ties, met Haagse Harry, voor zijn rekening. „We wilden dat tekst en beeld echt op elkaar aansloten. Ik lig in een deuk als ik Marnix' strips lees", vertelt Wind. Rueb lacht: „Het is de bedoeling dat mensen in de keuken zo hard om mijn teke ningen lachen, dat de recepten mislukken." „En daarvoor kun nen ze dan de EHBKO gebrui ken", voegt Wind toe. Het ruim tweehonderd pagina's tellende boek bevat een apart hoofdstuk met keukenuitvin dingen door studenten van de Design Academy Eindhoven. Zij hebben dingen ontworpen als een Frutteprutter om fruit te persen en een Spruitborento- ren om gaten te boren in spruitjes. „Sommige ontwerpen zijn echt niet uit te voeren", vindt Wind, „maar andere ver dienen de Nobelprijs voor de 'Kokologie'." „Toen ik het voor het eerst zag, was ik zo blij als een kind", ra telt Wind. „Je weet natuurlijk nooit hoe het er uiteindelijk uit komt te zien." Rueb zegt dat ze de afgelopen drie maanden dag en nacht aan het boek hebben gewerkt. „Ik kreeg vooral idee- en als ik 's nachts in bed lag. Dan was ik Pierre's recepten aan het lezen en kreeg ik zo'n honger en ging ik weer uit bed om iets te eten te pakken en wat op papier te zetten." Het kookboek moet volgens Pierre Wind inspirerend zijn. Daarom bevat het ook veel fo to's, die hij overigens zelfheeft gemaakt. „Mensen moeten hun gevoel volgen met koken. Je moet één worden met je pan. Dat eerste balcontact is heel be langrijk. Ik wil altijd de wed strijd van mijn leven spelen in de keuken." theater recensie Maarten Baanders Tje hei Nee ari. kw Voorstelling: A Few Good Men.. Gezien: 8/11 Leidse Schouwburg an: nog te zien: 24/11 (uitverka Di Snel werken, voordat de ideeën weer ontsnappen door Peter de Bruyn den haag - Komende week staat hij weer op het Crossing Border festival. Voor de tweede keer reeds. Blimey!, alias Martien van Bergen, songsmid en schrijver. Opererend in de marge van de Nederlandse rockmuziek, maar tegelijkertijd een internationale cultfiguur. Onlangs verscheen zijn derde Blimeyl-album 'When she's in your Head' dat zeer posi tieve recensies kreeg en de ko mende tijd is hij weer op diverse Nederlandse podia te zien. Een ontmoeting met een hypercrea- tieve Eindhovenaar. „In de marge van de popmu ziek kom je uiteindelijk toch de meest interessante dingen te gen", zegt Martien van Bergen, de man achter Blimey! „Ik zie het ook helemaal niet als een bezwaar om in die marge te zit ten, omdat ik iemand ben die toch wel doorgaat. Ik heb de noodzaak om creatieve dingen te doen in mijzelf. Dat kranten en bladen schrijven dat ik 'in de lift zit' is niet wat mij drijft. Ik vind het eigenlijk veel mooier als iemand mij met een mailtje via de website bedankt omdat hij of zij vindt dat ik een mooie plaat gemaakt heb. Want dat gebeurt ook." In zijn eentje neemt hij platen op als Blimey!. En met twee an dere muzikanten is hij op het podium Blimey!. Martien van Bergen. Brabander. Op het eer ste gehoor klinkt hij een heel klein beetje als Spinvis. Maar alleen op het allereerste gehoor. En op het eerste gezicht oogt hij een heel klein beetje als voor malig Guns n'Roses-gitarist Slash. Maar alleen op het aller eerste gezicht. En jawel, hij mu siceert in de marge van de rock muziek: al heeft zijn plaatver koop internationaal toch een dusdanige omvang dat menige Nederpop-act er jaloers op kan zijn. Soms lijkt het alsof hij in Ne- Crossing Border-programmeur Louis Behre inviteerde Blimey! voor de tweede keer voor zijn prestigieuze festival. Foto: GPD derland een beetje genegeerd wordt, Blimey!, alias Martien. Misschien omdat hij niet in de Randstad woont. Misschien omdat zijn muziek te moeilijk grijpbaar is - al krijgt ook het onlangs verschenen derde al bum 'When she's in your Head' weer alom uitstekende kritie ken. En misschien omdat Mar tien zich ook met literatuur be zig houdt. Of graag samenwerkt met beeldend kunstenaars en filmers. Dat wordt nog wel eens 'arty-farty', of 'vaag' gevonden. Echter niet door Crossing Bor der-programmeur Louis Behre, die Blimey! nu van voor de tweede keer inviteerde voor zijn prestigieuze festival. En daarna is de Brabander ook weer in de Nederlandse clubs te horen. Hij is niet op één rockstijl vast te pinnen. Op zijn Blimey!-pla- ten pendelt Van Bergen tussen Tom Waits en de Everly Bro thers, tussen Beek en dEUS, tussen Sparkehorse en Lou Reed. Het heeft met zijn spon tane manier van werken te ma ken, die vaak als 'lo-fi' geëtiket teerd wordt. En met zijn brede smaak. „Het begint doorgaans met een melodietje in mijn hoofd. Vaak wordt dat een deel van de zanglijn. Daar maak ik ,dan wat gitaar- of piano-ac- coorden bij en vervolgens denk ik na over de rest van het arran gement - de bas, andere instru menten. Alles in één keer eigen lijk. En dan neem ik het ook meteen op. Heel vlot. Als er een 'slip of the tongue' in de zang- lijn zit laat ik die doorgaans ook staan. Omdat je de sfeer van die eerste opname later nooit meer terug krijgt. Alleen het afmixen en de selectie welke liedjes uit eindelijk wèl of niet op een plaat komen, daar neem ik ruim de tijd voor." Gedurende de eerste helft van de jaren negentig was Van Ber gen, die in Nijmegen Engels en toegepaste taalkunde studeer de, zanger en songschrijver van de rockgroep Tupelo Honey. Sinds hij onder de naam Blimey! platen maakt publi ceerde hij ook al enkele poëzie- en verhalenbundels in eigen beheer. En hij legt de laatste hand aan een roman, Van Skinnerbox tot Stilleven', waar voor hij al een serieuze literaire uitgever heeft weten te interes seren. „Ja, het is belangrijk voor mij om met meerdere creatieve ui tingen tegelijk bezig te zijn," zegt hij. „Ik heb wel eens een tijdje geprobeerd om mij hele maal op een ding te concentre ren, maar dan word ik toch on rustig. Dan kan ik daar hele maal geen afstand meer van ne men. Het is voor mij juist goed als ik bijvoorbeeld met een cd bezig ben op een gegeven mo ment twee dagen aan een boek of een project van iemand an ders te werken. Want dan kan ik de derde dag tenminste weer onbevangen naar mijn eigen muziek luisteren." Hij is niet de enige die er zo over denkt. Maar in de rockmu ziek wortelende kunstenaars die pendelend tussen de ver schillende disciplines even zo schetsmatig te werk gaan, zoals de Amerikanen Jad Fair en Da niel Johnston, of de Brit Billy Childish, worden niet zelden als excentriekelingen be schouwd. Zonderlingen. „Ik weet het," zegt Van Bergen. „Maar ik heb van alle drie pla ten in mijn kast staan. Ik be wonder ze. Ook om die snelle manier van werken. Als je een idee niet meteen uitwerkt kan het je ontsnappen. En voor je het weet dient het volgende idee zich alweer aan..." Eigenlijk zijn het keer op keer dezelfde thema's die terugko men in zijn werk, zegt Van Ber gen. Zowel in zijn liedjes als in zijn literatuur. „De vrouw, na tuurlijk. Altijd weer de vrouw. Maar ook de tegenstrijdigheden in de mens. Daar raak je echt nog niet zo snel over uitge dacht." Blimey! - Crossing Border Fes tival. Vrijdag 13 november 2004, Haagse Schouwburg. Aanvang 20.15 uur Het licht straalt je in wiss itl kleuren tegemoet. Muzie 1 een strakke beat pompt ruimte vol energie. Voor |DVI stellage van blinkend me (er staan ze als één brok leve de vijftien dansers van A je y Good Men... Dancin'. Mi fraaie, soepele lichamen lt ze een hele avond lang d mooiste kanten van den r lijkheid zien. Met een ovi TD digende discipline schiei n 1 armen naar links en naai en zwaaien de benen om CH| Radslagen, draaiingen ei w0 werk schieten voorbij en gjai worden tot ventilatorsne j opgevoerd. scc Alle terreinen die het ma ltjjj, leven tot een feest makei ract gen we te zien. De bokss] ye vert niet alleen wedstrijdi 00] maar ook groepsdansen je2 swingend benenwerk en q vuisten, aanvallend envi^ gend. Geslaagde heren lo ;rv, pak en met koffertjes doi nee stad. Op muziek die klinl noc naderende claxons, maki er een vlotte show van, 0 even later te laten zien d het leven op een kantoor J. op wieltjes swingend en u grappig kan zijn. Balspoi ÏBD spireren tot heldere bew v e, gen en ook het vadersch en een bron van vreugde, gi e een zwierige dans met ki wagens. me, Hoewel het krachtige, m achtige image van de ma deze voorstelling overhei ver wordt de dromer die de 1 n ook kan zijn, niet overge 'Georgia on my mind' kli bij een flonkerende sten mei, en eenzaam geniet m. nige solodanser van een 1 mantische bui. Bij een ai ÏN solodans licht een aanbii stem toe hoe prachtig hi ie y chaam is dat wij voor on Ook de vechtsporten hel van niet alleen een harde kaï 3m Donkere fluittonen en gi mc tigd licht roepen een oos ue[ sfeer op. In bloot bovenl j. 0[ ken de mannen afgemet jjstl wegingen, waarin allerlei ran5 technieken, zoals karate stokvechten herkenbaar em( compleet met keelklanki ,jat een straatgevecht, een la jjgj, meting op tangoritme, li ,^y, ernst te worden. Er word^ e£ zelfs messen getrokken, ;he< bij deze groep is het onv delijk dat er al snel weer feeststemming losbarst. Die vrolijkheid is eigenli «I meest bijzondere in dezi De dansers beheersen al ze doen tot in de puntjes 3) j. dat daar zwaar voor getr vergeet je helemaal door lach en aanstekelijke swi eef{ inke Theo van Gogh, hier op de set met Najib (rechts) en Julia. In die serie had ook Najib Am- hali een rol. Foto: GPD amstelveen/anp - „We zijn alle maal besneden, maar staan toch zover van elkaar. Dat kan toch niet?" Najib Amhali begint zijn voorstelling met de over eenkomsten tussen moslims en joden. De cabaretier gaf afgelo pen zondag in de schouwburg in Amstelveen een benefiet- voorstelling voor het Hadassah ziekenhuis in Jeruzalem. Amhali wist meteen dat hij wil de meewerken aan een voor stelling voor het Hadassah zie kenhuis. „Er is zoveel aan de hand tussen moslims, joden en christenen. Een ziekenhuis midden in het strijdtoneel, waar patiënten worden behan deld ongeacht hun geloof of achtergrond, dat is een doel dat bij mij past", zegt Amhali voor afgaand aan de voorstelling. De tegenstellingen tussen ver schillende geloofsgroepen en nationaliteiten staan sinds vori ge week dinsdag, na de moord op Theo van Gogh, meer op de voorgrond dan de overeenkom sten, constateert Amhali. Hij kende Van Gogh persoonlijk, speelde in drie van zijn films. „Iedere ochtend word ik wak ker met de gedachte: dit is een hele slechte film waar ik in zit, maar het is de werkelijkheid." Amhali wil juist nu optreden. „Even overwoog ik de voorstel ling af te zeggen, maar juist nu moet je spelen. Anders laat je je leven ook nog leiden door zo'n idioot." De cabaratier werd ge boren in Marokko, maar groei de op in Nederland. Op het po dium spreekt hij zijn afschuw uit over de moord op Theo van Gogh. „Ik was het vaak niet met hem eens, maar dat is nooit een excuus voor moord." Gisteravond was hij op het af scheidsfeest voor Theo van Gogh, met andere vrienden en kennissen. „Mij was gevraagd iets te zeggen. Het was Theo's laatste wens, maar het was moeilijk", zegt Amhali. „Hij was degene die in mij een acteur zag en niet alleen een Marok kaan. In de eerste film waar hij mij voor vroeg, speelde ik een pr-man. Later in Najib en Julia speelde ik een Marokkaan, maar ik had het script gelezen, vond het leuk en het paste bij me." Met zijn voorstelling haalde Amhali 8000 euro op voor de afdeling kinderoncologie van het Hadassah ziekenhuis. Het ziekenhuis behandelt jaarlijks honderden kankerpatiëntjes en moet dringend uitbreiden. muziek recensie Susanne Lammers Opera: Agrippina van G.F. Handel door het Combatimento Consort Amsterdam. Muzikale leiding: Jan Willem de Vriend. Regie: Eva Buchmann. Gehoord: 7/11, Schouwburg, Leiden. Nog te horen: 15/11, Stadsschouwburg, Amsterdam. Ze kreeg geen beste pers. De Romeinse keizerin Agrippina, vrouw van Claudius, moeder en minnares van Nero, is de ge schiedenis ingegaan als een echte slang. De opera die de 24- jarige Handel aan haar wijdde, schildert haar terwijl ze haar zoon Nero op de troon tracht te helpen. Het libretto van Vin- cenzo Grimani is historisch niet helemaal in de haak, maar deze kardinaal, die zich in een strijd tussen keizer en paus in het kamp van de keizer bevond, was dan ook meer uit op een satirisch beeld van het pauselijk hof. Dus laat hij niet alleen Agrippi na complotteren, liegen, be driegen en iedereen tegen el kaar uitspelen. Alle personages bezondigen zich daaraan, be halve eentje. Ottone, de enige oprechte, geliefde van Poppea. Pikant dus dat juist deze opera die bolstaat van het op alle mo gelijke manieren streven naar macht en seks, mag dienen als visitekaartje van Nederland als voorzitter van de 'Europa van de 25' en het daaraan gekoppel de cultuurprogramma 'Thin king Forward'. Bij regisseuse Eva Buchmann draait deze 'Agrippina' om het contrast. In een veelzeggend décor, een marmeren troonzaal volgebouwd met steigers, laten de personages vooral de kloof tussen zeggen en denken zien. Het opportunistische handelen wordt verbeeld met authentieke barokposes, de ware aard en gevoelens worden getoond in naturel spel. Dat voortdurend verkleuren draagt niet weinig bij aan de levendigheid, maar beter nog werken de bittere grappen, zoals de dobbelscène waarin Claudius zijn troon op geeft. Muzikaal en theatraal is 'Agrip pina' een visitekaartje om heel trots op te zijn. Bij het Comba timento Consort Amsterdam onder aanvoering van Jan Wil lem de Vriend is Handels mu ziek in uitstekende handen. In het programmaboekje recht vaardigt De Vriend zijn vrije aanpak met goede argumenten, maar luisteren met open oren is al meer dan voldoende. Het probleem bij deze vroege opera's is vaak dat de 01 melijke hoeveelheid stal da capo-aria's de vaart len, maar het kleine C01 houdt het spannend en prachtig horen hoe inve Handel was. Bij de enige beeldschone, aria van Ji als Lesbo worden zijn wijze woorden over pare bittere tranen géülustri door wrang en donker wende violen. Bovendii mond soms werkelijk oj door de gekozen tempi, zingt Piotr Micinski als us een onvervalste liefdi voor zijn begeerde Popi De dragende rol is voor marie Kremer als Agrip] haar mooiste moment! aria 'Pensieri' waarin ze! twijfels afeet tegen haarl plannen, geholpen doorj meebezwerende hobo tere violen; en haar uitei ke zege, een tweegespre in ze alle vocale middel» Meer dan Quirijn de de held Ottone een beet beheerst en met iets te nuance zingt, is Piotr als Claudius de ware hi een onhandige, droevig rot acteert hij, en zijn ste klinkt als fluweel, sonoi en teder. Een sullige en kanten bedrogen keizer, de enige echte mens. mei lit te ?w; :sei Ivai lat h pper pder IUI id !005 de woi ew; lerd ich Ooi ïee Ititi 'Pre ie ir low icht ino] «rt ze De in rel Jtiei )anJ Ma ijs indi nog Amsterdam- De omstreden Hitler-film 'Der Un- tergang' heeft ook in Nederland het afgelopen weekeinde volle bioscoopzalen getrokken. De film, die alleen in kleine arthouse-bioscopen draaide, trok in vier dagen tijd meer dan 20.000 bezoekers. „Er moesten in meerdere steden mensen weggestuurd worden omdat er geen kaarten meer waren", stelt een zegs' film gaat de komende week in veertien len draaien. Der Untergang heeft in Duitsland in twt den tijd meer dan vijf miljoen bezoekers! ken. De film is ook de Duitse inzending Oscars dit jaar. etei ler we pist. tdrie iplae 'Sje 'plet ?pin mis ij di Itzi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18