REACTIES OP MOORD VAN GOGH Discussiëren kan ook zonder te kwetsen Nederland is nog steeds» een mooi en fijn land Wat moeten moslims denken van onze cultuur? L?en We moeten meer liefde en respect tonen Moslims moeten zich hiervan distantiëren Je moet alles kunnen zeggen behalve 'hij heeft het verdiend' Beledigen was zijn lust en zijn leven hier we de Marokkanen niet op aankijken Proces van 'waarheid en rehabilitatie' nodig Cultuurshock Laten we de geest weer in de fles terugduwen DINSDAG g NOVEMBER 2004 De (rituele) moord op Theo van Gogh is een totaal verwerpelijke daad geweest! En toch tegelijk een zeer begrijpelijke. Want: 'wie haat zaait, zal ook haat oogsten'. De vrijzinnige, intellectuele, he donistische en atheïstische le vensinstelling en de uitingen van de egocentrische mens die Theo was, zijn blijkbaar niet be steed aan en worden niet be grepen en geaccepteerd door bepaalde vreemdelingen, vreemden in ons midden, die in cultuur en levensopvattingen, onder meer in godsdienst als concentratiepunt van de hoog ste normen en waarden, vaak (nog) mijlenver van de 'verlich te' westerse mens, in casu de gemiddeld moderne autochto ne Nederlander, afstaan. Als gastheren en -vrouwen van onze buitenlandse gasten, wij dus die steeds denken (ook voor hun) alles beter te weten, moeten we denk ik toch probe ren hen in wezenlijke zaken met meer prudentie, voorzich tigheid, zeg maar liefde en res pect, en inlevingsvermogen, te gemoet te treden. H. Engel Waar hebben we het over? De kranten en televisie staan dage lijks bol van de onthoofdingen van onschuldige burgers in Irak. Het gaat over mensen die juist dat land mee willen op bouwen. Deze jonge mensen, de fundamentalisten, horen en zien niet anders en voelen zich verwant met de fundamentalis ten daar. De Moslimgemeen schap moet zich echt opwerpen en roepen dat zij zich hiervan distantiëren. En merken ze dat jongeren te radicaal worden, laat ze in de gaten houden zo dat er op tijd alarm geslagen kan worden. P. van Rijn Een koelbloedige moord kan nooit veront schuldigd, laat staan gebillijkt worden. Maar het is uiteindelijk slechts aan de rechter daarover te oordelen. Wat wij als samenle ving ons kunnen en moeten afvragen is: hoe kon die moord gebeuren? Hadden wij die niet kunnen voorkomen? Het zou te simpel zijn ons van die vragen af te maken met een volmondig 'neen' omdat we zo onschuldig zouden zijn. Sommigen beweren zelfs dat Nederland door die moord voorgoed zijn onschuld heeft verlo ren. Wat een arrogante kletspraat. Wij zijn als samenleving met onze alles-kan-en- mag-cultuur helemaal niet zo onschuldig. Dat geldt op tal van terreinen, maar ik be perk me hier tot het grondrecht van de vrije meningsuiting dat door die moord als het ware in het geding is geraakt. Dat recht be tekent dat we alles kunnen en mogen zeg gen wat we denken. Maar men schijnt ver geten te zijn dat elk recht altijd wordt be grensd door plichten, al was het alleen maar de plicht zo'n recht op een goede en juiste wijze te gebruiken. Het recht op vrije meningsuiting ontslaat niemand van de plicht respect te hebben i te tonen jegens iedereen, ongeacht afkom overtuiging of ras. Dat houdt mijns inzien in dat men niemand mag uitschelden, bel digen of kwetsen, zeker niet in zaken die i< z mand zeer lief zijn. Juist die absolute intei pretatie van dat grondrecht van vrije me ningsuiting alsof er geen grenzen aan zou den zijn, lijkt me een van de oorzaken van het ruwe, rauwe, onbeschaafde, barbaarse ei klimaat van onze huidige maatschappij. Zelfs in sommige kinderprogramma's van VPRO en VARA op televisie vind ik iets vai d dat klimaat terug. Men kan tegenstrijdige meningen best te berde brengen en erover discussiëren zon ig der mensen te kwetsen. Dat is gewoon eeipd kwestie van goede wil. Het is struisvogelp ti litiek dat niet te willen zien. Zonder een grondige zuivering van onze samenleving van al wat beledigend en kwetsend is, zuil alle grote woorden en daden van politiek Sj justitie niet echt effectief zijn. G. van Sd ij K^v<.V- De afschuw van de moord op Theo van Gogh verwoord in krantenkoppen. Foto: EPA/Lex van Lieshout Laat ik vooropstellen dat ik een groot fan en bewonderaar ben van opiniemakers in het alge meen. Alleen sinds dinsdag loop ik met de vraag rond: hoever kun je gaan met betrekking tot de vrij heid van meningsuiting? Het antwoord hierop is volgens mij: je moet alles kunnen zeggen zolang de woorden niet oproepen tot fysiek geweld of fysiek geweld accepteren. Dit omdat ik denk dat als je maar vaak genoeg hoort 'hij of zij heeft het verdiend', je dit onterecht voor waarheid aan zou kunnen nemen. In gewoon Ne derlands: natuurlijk mag je van alles vinden maar zodra je het prima vindt dat er geweld tegen iemand gebruikt is, moeten wij misschien wel met z'n allen af spreken dat je die mening niet in vrijheid uit. Eric Dikeb 'Toen Amerika door terroristen werd aange vallen wist men al snel: degenen die dit ge daan hebben zijn slecht, en wij zijn de goeie. Wanneer in Israël een terrorist zich opblaast, is dit voor Israël het teken dat nog niet goed is duidelijk gemaakt dat Israël het bij het juiste eind heeft. Wanneer er in Ne derland echter een gek één iemand neer schiet, is dit een reden om ontzettend aan jezelf te gaan twijfelen en (min of meer) het eind van het land te voorspellen. De vraag 'In wat voor een land leven we?' kan dan ook als volgt worden beantwoord: in een land waar we niet kunnen voorko men dat iemand die bereid is zijn leven te offeren een ander van het leven kan bero ven. Het is onmogelijk om iedereen die fou te plannen heeft voortijdig te pakken. Hoe erg dit ook mag zijn, dit is een wereldwijd feit waar de Nederlander schijnbaar niet mee om weet te gaan. Eigenlijk zouden wij Nederlanders tot de ge lukkigste mensen ter wereld moeten beho ren. Want wie heeft het zo goed als wij? We hebben een rustig klimaat en ik geloof niet dat er een land is met zo weinig natuurrai isi pen en ernstige overstromingen als wij. Maar wat doen we? We klagen steen en been over het weer. We zijn een van de rij et ste landen van de wereld. Maar bij ieder as zuchtje tegenwind schreeuwen we moord in en brand. We leven in een zeer tolerant ei i veilig land en toch roept Jan en alleman d ze het land willen verlaten vanwege de inuee Ier an tie en onveiligheid. Beste Nederlander, vraagt u zich eens af, met welk land zou u het klimaat, de econi mie of de veiligheid willen ruilen. Ik vind Nederland nog steeds een mooi en fijn lai om te wonen maar ik heb de indruk dat v een beetje verwend beginnen te worden. Tot slot, beste Nederlander, wees boos ov deze brute moord, wees verontwaardigd 15 rouw, maar laat een moord, hoe ernstig 0 niet uw vertrouwen in het land afnemen. Wees bereid u in te zetten voor uw waard en wees er trots op. Wees trots op uw lani q Joop PI,, Theo van Gogh was een film maker maar vooral provocateur met een onbehouwen aanpak. Hij is op dinsdag 2 november op een brute wijze vermoord. De vermoedelijke dader is gear resteerd en zal zijn gerechte straf niet ontlopen. Het is na tuurlijk volstrekt onacceptabel dat iemand in ons land wordt doodgeschoten vanwege zijn opvattingen en ideeën. Maar wordt hiermee het recht op vrije meningsuiting mis bruikt? Moet ook niet het fat soen ter sprake komen? Fatsoen noodzaakt tot een zekere zelf censuur. Altijd de waarheid zeggen kan dikwijls onver draaglijk zijn. Vrijheid van me ningsuiting is een groot goed, maar velen hebben toch hun bedenkingen over de manier waarmee Theo van Gogh met deze vrijheid van meningsui ting omging. Beledigen was zijn lust en leven. Iedere buitenlan der was een 'geitenneuker'. Ook deze krant had hier moeite mee en schreef in zijn com mentaar d.d. 4 november: 'De strijd tegen het extremisme be gint met wederzijds respect voor andersdenkenden. (En dat is heel wat anders dan Moslims als geitenneukers bestempelen) Over het hoofddoekje zei hij: 'Uitgevonden door achterlijke middeleeuwse geitenneukers die onze vrijheden beperken'. Over Joden: 'Het ruikt hier naar caramel. Ze zijn suikerzieke jo den aan het verbranden.' Ho mo's zijn 'Kwijlende chocolade ridders'. Over geloven: 'Ik ge loof dat het Opperwezen een varken is.' Bij een groot gedeelte van de landelijke dagbladen is hij co lumnist geweest, maar dit duurde meestal niet zo lang. Zelfs bij Harry Mens kwam hij niet meer in zijn programma. Om al deze redenen hebben veel mensen toch moeite met de algemene hype die is ont staan over de aantasting van de vrijheid van meningsuiting. Vrijheid van meningsuiting is goed, maar om beledigingen van mensen en speciaal buiten landers als vrijheid van me ningsuiting te zien, daar heb ik en vele anderen moeite mee. Van de doden niets dan goeds, maar laten we niet overdrijven. Bart van Vliet De meningen zijn verdeeld. Wat moet er na de moord op Theo van Gogh in Nederland gebeuren? Harde hand (zeggen zo'n beetje alle ingezonden brievenschrijvers in de dagbla den) of meer dialoog (zeggen onder anderen Maxima en een enkele brievenschrijver). De twee benaderingen lijken mijlenver uit elkaar te liggen. Iedereen is het er wel over eens dat onze samenleving is ver ruwd en verhard de laatste ja ren, dat tegenstellingen zijn toegenomen, dat mensen meer openlijk hun afkeer van elkaar laten blijken. Misschien is de vraag niet meer of dat laatste, gezien ons grondwetsartikel over vrijheid van meningsui ting, wel of niet kan. Misschien is er over en weer al te veel ge zegd en gedaan en hebben we een Nederlandse 'Truth and Rehabilitation Commission', zoals die in Zuid-Afrika in de ja ren 90, nodig om weer een beetje eenheid in het land te krijgen. Openbare hoorzittingen waar op maatschappelijke organisa ties (buurthuizen, verenigin gen, religieuze organisaties zo als kerken, moskeeën, tempels en dergelijke, scholen enzo voort) hun ervaringen vertellen en voorstellen doen om onze samenleving weer onder een en dezelfde noemer te krijgen; pu blieke gelegenheden waar men sen van welke achtergrond dan ook hun behoeften en grieven kunnen uiten en naar wie ge luisterd wordt. Misschien vinden we in zo'n proces van 'waarheid en reha bilitatie' een gemeenschappelij ke basis voor onze hopeloos verdeelde samenleving. Jannet van der Hoek Na de aanslag op zijn leven is Theo van Gogh nu verheven tot een martelaar van het vrije woord. Allereerst wil ik zeggen dat moord altijd verwerpelijk is en dat fundamentalistische groeperingen volgens mij be staan uit gevaarlijke mensen met bewustzijnsvernauwing. Doodeng dus. De reactie op de moord op Van Gogh is paniek en een beschul digende vinger naar de moslim gemeenschap. Dat laatste is wel erg simplistisch! Het is ook goed om eens in de spiegel te kijken en ons voor te stellen wat een ander ziet als hij naar ons zogenaamd vrije landje kijkt. Eerlijk gezegd schaam ik mij voor de moraal in mijn land waarin ik ben geboren en opge groeid. Wij hebben de mond vol van 'tolerantie' en 'vrije me ningsuiting'. Maar is dat het vrije woord, dat je mensen on geremd en tot op het bot mag beledigen en kwetsen? Ver plaatst u zich eens in die posi tie. Wat gebeurt er met u wan neer u op een dergelijke manier wordt toegesproken zoals on der anderen Van Gogh gewoon was? En naar mijn mening is het woord helemaal niet vrij in Ne derland. Een gelovige, of dat nu een moslim of een christen is, die zegt dat bepaald gedrag zonde is, omdat God dat zegt, wordt voor de rechtbank ge sleept en belasterd door de be drijvers van die 'zonde'. Wij Ne derlanders willen ons gewoon niet meer laten gezeggen en roepen dat we gediscrimineerd worden als iemand tegengas geeft. Wat moet de moslimbevolking denken van onze cultuur?! Kijk eens om u heen en wat ziet u dan? Ik zie schaamteloze ho moparades op de Amsterdamse grachten. Dergelijke vertonin gen dragen absoluut niet bij aan meer begrip voor deze groep mensen. Ik zie een cul tuur waarin eigenbelang op de voorgrond staat. Kinderen mo gen met hun ouders meekijken naar tv-programma's waarin openlijk machtsmisbruik, be drog en overspel worden gebe zigd. Seksuele vervuiling dringt zelfs al door in de reclamespot jes. We laten kinderen dooden ge spelletjes spelen, films kijken en boeken lezen en zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan. Is dat de 'vrije cultuur' die we De dader van de moord op Theo van Gogh is zeer fanatiek en radicaal. Boosheid om de uitspraken van Van Gogh, betreffende de islam en in het bijzonder over de film, waarin de prostitutie van de vrouw aan de kaak wordt ge steld, is nooit een reden om ie mand te doden. Zoiets zal Allah of God nooit willen. Laten wij alsjeblieft de Marok kanen in Nederland hier niet op aankijken. De overgrote meer derheid van hen is geschokt door deze laffe daad. Spol of boze opmerkingen tegei en andere personen die O] lijken, over deze moord, dom en maken de situatie leen maar erger. En natuurlijk moeten zij er] voor uit kunnen komen dat Marokkanen zijn. Juist nu moeten we zorgen j een goede verstandhoudin[ ders wordt het probleem deloos - alleen maar erger. Wanneer je cultuur wordt afgenomen Leef je slechts in een serie van dromen Beetje van hier en 'n beetje van daar De wereld lijkt ineens een groot gevaar Je geest wordt door elkaar geschud Hierdoor raak je diep in de put Wanneer je van de schrik bent bekomen En het licht weer ziet door de bomen Ontdek je de realiteit en je kracht Je ziet de wereld die op je wacht Als een koorddanser blijf je balanceren Maar dat kun je niet van vandaag op morgen leren! Respect Waar wij mee te maken hebben in deze tijd is een cultuurkloof Om dit probleem te overbruggen wordt wederzijds respect ver Onze vrijheid in woord en beeld moeten we wel op een bescha de manier weten te gebruiken, alleen dan vindt het zijn goede PJ. van Leei Theo van Gogh zoals veel Katwijkers hem kenden: voor zijn tentje op het strand. De foto is van 1995. Archieffoto: Henk Bouwman moslims willen aanbieden als alternatief voor hun - volgens mij - benauwde systeem? Het is niet vreemd dat ze déar geen trek in hebben. Ik vind het vre selijk dat ze homo's, joden en christenen varkens noemen, dat getuigt zeker niet van res pect en is zeker ook geen ope ning voor een dialoog. Maar la ten wij als Nederlanders ook eens nadenken over onze eigen levenswijze in plaats van met de vinger naar de moslimge meenschap wijzen. Met het los laten van God en zijn aanwij zingen voor een gezonde sa menleving vind ik het er niet gezelliger op geworden in ons landje. En hebben we zeker geen aanlokkelijk alternatief te bieden aan de vreemdelingen in ons land. M. Kerkhof Veel tot op heden heb ik over me heen laten komen. Wat zie ik? Een premier, een voetbal trainer, een opinieleider, die zitten te sidderen voor de tv omdat ze bedreigd worden en niet meer volledig hun mening durven uiten. Andere weldenkende mensen, die je niet meer hoort omdat ze angst hebben voor represailles. Parlementariërs die zich ver stoppen, omdat ze vermoord dreigen te worden voor hun meningen. Laten we de dialoog weer in gang zetten en houden. Discus- aus I 36j< id2. siëren waar dit kan en meti peet voor elkaar. Ik wil wel 81 men met de moslimgemeei schap inclusief de moeders "6| straat op en de moord op 1 r. r ik i van Gogh met een luid opri protest veroordelen. Laten we de geest weer in fles terugduwen. Laten we pen en zorgen dat er persp tief blijft voor zowel allocht als autochtone jongeren. L we er in ieder geval voor zo gen, dat Theo van Gogh nie voor niets geleefd heeft. K.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16