'Positie als congresstad uitbouwen' 'Oude' tijden herleven bij Pieterskerk ^>soJSRlMS' LEIDEN REGIO Bliksembezoek Hoogervorst aan zorgcentrum Roomburgh Kamer van Koophandel wil groter en veelzijdiger Leids cultuurleven "BVTNOW WE ARE A u ,Kr iMC£"SAHDPILc ,A A Bommen en granaten Groenhoven viert jubilei f Jubileumfeest in Park Roomburg leiden - Park Roomburg - bij de Kanaalweg en de Lorentzkade - bestaat vijftig jaar en dat wordt zaterdag 13 november gevierd door de Vereniging Professo ren- en Burgemeesterswijk. Er staan partytenten, er is taart en drank en de wijkvereniging plant een jubileumboom. Het feest begint om 11.30 uur. Het park met tennis- en hockeyvel den, een speeltuin en wandel paden werd in het begin van de jaren negentig opgeknapt. Dit jaar waren er plannen om het nieuwe gebouw van de Lo- rentzschool in het park te bou wen, tot ontsteltenis van om wonenden. Die plannen zijn in getrokken. 85-plussers zijn vaker depressief leiden - Mensen van 85 jaar en ouder hebben een verhoogde kans om depressief te worden. Als dat gebeurt, is de kans op herstel klein. Slechts 14 procent wordt beter en bij de helft van deze groep keert de ziekte te rug. Depressieve 85+-ers heb ben een twee keer zo hoge sterftekans als gezonde hoog bejaarden. Dat blijkt uit promo tieonderzoek dat de Leids/Am- sterdamse onderzoeker Max Stek in het LUMC verrichtte. Stek stelde ook vast dat huis- en verpleeghuisartsen depressie bij 85-plussers onvoldoende onderkennen: slechts in een kwart van het aantal gevallen. Tijdens zijn onderzoek werd geen enkele hoogbejaarde met antidepressiva behandeld. Visserijschool blijft zeker drie jaar aan Sluisweg katwijk - De visserijschool blijft voorlopig nog drie jaar aan de Sluisweg in Katwijk. Dat zijn de Katwijteche Bouw Ver- eeniging (KBV) en het Scheep vaart en Transport College (STC) uit Rotterdam, waar de school onder valt, overeengeko men. De KBV is eigenaar van het gebouw en wil daar in de toekomst woningbouw plegen. Daar is voorlopig echter geen sprake van. Voor het scheepvaartcollege is dat aanleiding om te investeren in de school. Daarmee komt een eind aan de onzekerheid over de toekomst van de visse rijschool uit Katwijk. De afgelo pen jaren werkten de onder wijsinstellingen Maritieme Aca demie in IJmuiden en het STC samen in Katwijk. De Maritie me Academie heeft zich echter teruggetrokken omdat de school dagonderwijs voor de leerlingen in Katwijk niet zag zitten. Voor de veertig leerlin gen in Katwijk heeft die wijzi ging in de organisatie geen ge volgen. Het Scheepvaart Colle ge zorgt vanuit Rotterdam voor de leraren. Als KBV in de toekomst besluit om het huidige schoolgebouw te gebruiken voor woningbouw, dan gaan de bouwvereniging en de onderwijsinstelling op zoek naar een alternatieve locatie in het dorp. Op woensdag 17 november krijgt de 'vernieuwde' visserij school een nieuw naambordje. De school gaat Visserijschool Katwijk heten. dinsdag 9 NOVEMBER 2( door Wilfred Simons leiden - Het Leidse bedrijfsleven loopt jaarlijks miljoenen euro's mis door de lucratieve markt voor congressen en symposia te verwaarlozen. Leiden is onopge merkt uitgegroeid tot een echte congresstad, vooral door de aan wezigheid van de universiteit en het LUMC en door de ligging, als 'scharnier' van de noordelijke en zuidelijke Randstad. De Leidse horeca en de culturele instellin gen onderkennen deze ontwik keling onvoldoende, meent de Kamer van Koophandel. Het Leidse cultuurleven is te klein en te schraal om aantrek kelijk te zijn voor buitenlandse investeerders, bleek eind vorige week tijdens een perslunch van de Kamer van Koophandel. Weliswaar heeft Leiden een on bedreigde toppositie op het ge bied van musea, maar het ove rige cultuurleven steekt hier bleekjes bij af, menen KvK- woordvoerders A. Berkhout en C. Broeksma. Er zijn te weinig klassieke concerten in Leiden, zowel op het gebied van de gro te orkesten als de kamermu ziek. Naast de mainstream-pro- grammering van de schouw burg is een tweede, kleiner the ater nodig waar experimenteel theater wordt gemaakt. De toekomst voor de cultuur in Leiden ziet er somber uit, meent de KvK. De Raad voor Cultuur maakt het weliswaar mogelijk dat theatermaker Paul Koek zich in Leiden vestigt, maar van de andere kant bezui nigt de rijksoverheid enorm op kunst en cultuur. Daardoor zal het muziek- en theateraanbod verder verminderen en ver schralen. Door in te haken op de markt voor symposia en congressen kan Leiden die trend wellicht ombuigen, menen Berkhout en Broeksma. „We hebben het hier over een draagkrachtig, in cul tuur geïnteresseerd publiek, dat een stevige kurk kan vormen waar het Leidse kunst- en cul tuurleven op drijft. Weinig mensen realiseren het zich, maar er kunnen op een doorde weekse dag zomaar 600 long artsen door Leiden rondlopen", zegt Broeksma. Als Leiden zijn positie als con gresstad uitbouwt, heeft dat aan alle kanten effecten. Een groter en vitaler kunstleven trekt nieuwe kunstenaars en ar tiesten aan en brengt betalend publiek uit de regio naar de stad. Ook in Leiden zelf zal het grotere aanbod het in podium kunst geïnteresseerde publiek doen groeien. De Leidse regio wordt bovendien, verwacht de KvK, aantrekkelijker voor bui tenlandse bedrijven. Een groot en veelzijdig cultuuraanbod geldt als belangrijke vestigings voorwaarde voor met name Amerikaanse ondernemers. De biotechnologiebedrijven wijzen al langer op de potentie van Leiden als congresstad. Zij zijn ervan overtuigd dat Leiden een congresgebouw nodig heeft. Hier kunnen bijeenkom sten van allerlei aard plaatsheb ben, van wetenschappelijke congressen tot ontmoetingsda gen van 'starters' met durfkapi- talisten. Er moet zowel ruimte zijn voor grote congressen als voor minisymposia. De Kamer van Koophandel wil beginnen met een startpagina op internet, waar iedereen die in Leiden op de markt voor symposia iets kan betekenen, te vinden is. Het gaat om hotels, restaurants, cateraars, musea, theaters, plaatselijke (kunst-) historici die stadswandelingen kunnen houden, musici en po diumartiesten die de congres- en symposiumgangers ont spanning kunnen bieden. „Een secretaresse, die een opdracht krijgt van een hoogleraar, moet daarmee zonder veel moeite een perfect congres kunnen or ganiseren", meent Broeksma. Bewindsman kijkt of geld voor 'valpreventie' goed wordt besteed door Eric-Jan Berendsen leiden - In Nederland komen jaarlijks gemiddeld 200 valpar tijen voor op 100 bewoners van een zorgcentrum. Roomburgh aan het Hof van Roomburg vormt hierop geen uitzonde ring. Zo waren er in 2001 op 113 bewoners 201 'valinciden- ten'. Hoogste tijd om aan val preventie te doen. Er werd een project gestart, gesubsidieerd door de overheid, en gistermid dag kwam minister Hans Hoo gervorst (Volksgezondheid- /WD) kijken of zijn geld goed was besteed. Het was een blik sembezoek; de bewindsman kwam, zag en overwon in nog geen 20 minuten. Hij vond de minirondleiding door Room burgh 'nuttig, leerzaam en het project valpreventie het geld meer dan waard'. In 2002 ging Helma van der Hulst, praktijkopleider in Roomburgh, de valincidenten inventariseren en aan preventie en voorlichting doen. Mede dankzij 'Samen staan we sterk' daalde het aantal onvrijwillige tuimelingen van 201 drie jaar geleden tot 159 in 2002 en 163 in 2003. Dit jaar staat de teller op 79. „De kans op een val te rugbrengen tot nul kan natuur lijk niet, maar we kunnen de kans wel een stuk verkleinen", aldus Van der Hulst. Van der Hulst ging met een ver grootglas door heel Roomburgh en kwam tot een groot aantal aanbevelingen. Een deel daar van is inmiddels in het zorg centrum gerealiseerd. Zo zijn er leuningen in de gangen waar langs de bewoners naar hun ka mer kunnen lopen, staan er bij alle liften stoelen waarop bewo ners kunnen zitten terwijl ze wachten op de lift, is er betere verlichting in de trappenhuizen en zijn de traptreden gemar keerd met een reflectiestreep. „Daarnaast hebben we de drempels uit de badkamers ver- Helma van der Hulst, praktijkopleider in Roomburgh, geeft minister Hans Hoogervorst uitleg over het project Samen staan we sterk, waar mee Roomburgh het aantal valpartijen van bewoners probeert terug te brengen, onder meer in de doucheruimtes. Foto: Henk Bouwman. wijderd", vervolgt Van der Hulst. „De vloeren zijn voor zien van een antisliplaag, in de badkamer is een leuning aan de muur gemaakt waaraan bewo ners zich kunnen vasthouden. Ook is de ruimte vergroot, waardoor ze makkelijker met hun rollator binnen kunnen." Van der Hulst keek ook eens wat beter naar de rollators van de bewoners van Roomburgh. „Want van de 113 bewoners die vielen in 2001 bleek het om 78 mensen te gaan die een rollator hadden. „Sommige mensen zit ten op de rollator, die wegglijdt omdat de (hand) rem slecht functioneert. Maar ook de hoogte-instelling, uitstekende remkabels die ergens achter blijven hangen, gladde of loszit tende handvaten en zachte banden kunnen oorzaken zijn van een val." Ook de bewoners zelf kunnen zorgen dat zij minder kans heb ben om een tuimeling te ma ken. „Oudere mensen zijn vaak stram. Schud even met armen en benen voordat je gaat lopen. Concentreer je even als je denkt last te hebben van duizeligheid. Maar zorg ook voor goed schoeisel, een goede wandel stok en goede stoelen. Het project Samen staan we sterk is inmiddels afgesloten. „Maar we blijven er binnen Roomburgh uiteraard op let ten", aldus Van der Hulst. „Want de grootste oorzaak van de valpartijen is angst. Bewo ners die na een val weer op de been zijn, kunnen geforceerd gaan bewegen met de kans om weer te vallen. En dat willen we natuurlijk voorkomen." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Bij de bouw van een kerk of voor het beitelen van een graf steen was de steenhouwer im mers dagelijks nodig en was het praktisch als hij dichtbij zat. Voor een paar weken her leeft dus nu een eeuwenoude traditie." Stenen worden al sinds men senheugenis bewerkt. Vandaar dat De Groot steenhouwer het op een na oudste beroep ter wereld noemt. „En Nederland heeft een traditie op het gebied van het bewerken van stenen. Tijdens de Gouden Eeuw gin gen Nederlandse schepen met kostbaarheden naar bijvoor beeld Spanje en Italië. Terug werden die schepen met mar mer geladen bij wijze van bal last." Hoewel tegenwoordig veel ma chinaal gaat, blijft de steen houwer verknocht aan het handwerk. „Ik wil ambachtelijk blijven. Je kunt wel stralen of graveren met een machine maar die machine kan ook niet alles. Daarom doe ik alle 700 tekens op de steen met de hand, want dan krijg je een mooie schaduwwerking in de letters. Een machine kan dat niet, net zoals een machine ook geen ontwerpen kan ma ken, wat ik wel doe." De Pilgrim Fathers waren calvi nistische geloofsvluchtelingen uit Engeland die in 1609 naar de tolerante stad Leiden kwa men. In 1620 koos een deel van hen het ruime sop en aan- «*»o„ r! i Steenhouwer Mare de Groot: „Ik Foto: Hielco Kuipers vaardde de tocht naar Amerika met het schip de Mayflower. In 1632 vertrokken de laatste Pil grims uit Leiden naar de VS. Niet alle Pilgrims konden de oversteek naar Amerika maken. Een dertigtal van hen overleed in Leiden. De bekendste daar van is hun leider John Robin son. Hij werd na zijn dood in 1625 begraven in de Pieters kerk en aan de gevel van de wil ambachtelijk blijven, want een machine kan niet alles." kerk hangt al een plaquette voor hem. De meeste andere in Leiden gestorven Pilgrims wer den in of rond de Pieterskerk begraven. Met de nieuwe ge denksteen worden deze 'Leid se' Pilgrims geëerd. De Groot werkt nog ruim een week aan 'zijn' steen. Dan is hij klaar maar gaat hij op weg naar zijn volgende opdracht. „Ik zal de Pieterskerk missen. De bouwlieden die hier met de restauratie bezig zijn, noemen mij de kunstenaar van de stei ger en kunstenaars noemen mij een ambachtsman. Ik was ooit een in Finland voor een opdracht en daar hebben ze een mooi gezegde over steen: Een sterke geest brengt de mens zelfs door grijze steen." Eric-Jan Berendsen Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 e uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.' Vrijdag en zaterdag is er een rommelmarkt in de Marana- thakerk aan de Lage Morsweg. Op vrijdag van 18.30 tot 21.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 11.30 uur. Wie monologen wil leren spe len kan bij K&O een workshop volgen onder leiding van dra madocent Caroline Bik. De bij eenkomsten zijn op zaterdag ochtenden (13 en 20 november) Inschrijven kan bij het kantoor aan de Oude Vest 45 of via ww- w.keno-leiden.nl Sjoelen en klaverjassen kan op de activiteitenavond van wijkvereniging Aktief, op vrij dag vanaf 20.00 uur in het club gebouw aan de Berlagestraat 2. Morgen is er een bingo voor 55-plussers in buurthuis De Pancrat aan de Middelste gracht, aanvang 13.30 uur. Zon dag is er 'Bingo Binnendijks', aanvang 13.15 uur. Wie zuini ger wil omgaan met water en energie kan terecht op een voorlichtingsbijeenkomst in De Pancrat, donderdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. De 'Via Francigena, een pel grimstocht' is het thema van de bijeenkomst die Wandelcafé Leiden vrijdag verzorgt in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht. Klaas en He len van der Poel vertellen over de tocht van Wassenaar naar ï.ld<? Rome, die zij in 2003 liej Aanvang 20.00 uur, toeg euro voor leden en 2,50 voor niet-leden. Zondag een wandeling in Leen' groep verzamelt om 9.: Leiden Centraal, strippe meenemen. In het gebouw van C01 aan de Langegracht 61 i dag een rommelmarkt, 11.00 tot 14.00 uur. Het IVN houdt komen einde twee wandelingei Wassenaarse Slag begin dag om 13.00 uur 'Eenn herfst door de Ganzenhi als Om 14.00 uur begint bij MEC in Leiderdorp een ling door de Houtkamp Heemtuin. De jaarlijkse najaarsi drumfanfare De Rijntal j, is op zondag 14 novemli De Eendenkooi aan het kersplein in Zoeterwout 12.00 tot 16.00 uur. Erz allerlei activiteiten voor ren. Wie spullen heeft" markt kan ze op zaterda sen 10.00 en 13.00 uurn Eendenkooi brengen. Een ontspanningsmit voor 55-plussers wordt van 14.30 tot 16.30 u den in Zorgcentrum aan de Beethovenlaan. Sellers verzorgt een mut gramma. Toegang 1,50» rsm stei Duurgeei 1 Ha n: Mare de Groot (41) beoefent naar eigen zeggen het op één na oudste beroep ter wereld. De Leidse steenhouwer werkt aan een gedenksteen ter nage dachtenis aan in Leiden overle den Pilgrim Fathers die in en om de Pieterskerk begraven zijn geweest. De steen krijgt een plekje aan de gevel van de kerk in de Kloksteeg naast de bronzen plaquette die daar al hangt. Hij wordt 25 november onthuld. Voorlopig is De Groot nog be zig met het handmatig grave ren van de namen in de enor me plaat Belgische hardsteen "fö van zo'n 700 kilo. Daartoe heeft hij een tijdelijke werkplaats naast de ingang van de kerk op het Pieterskerkplein. En voor mensen die zelf eens willen proberen om hamer en beitel te hanteren heeft hij een klein stukje natuursteen plus bijbe horend gereedschap klaarlig gen. De Groot, die ook een atelier heeft in de voormalige am bachtsschool aan de Haagweg, heeft het gevoel in de Pieters kerk een beetje 'thuis' te zijn. „Vroeger was het heel gewoon dat een steenhouwer een vaste plek had in een nis van de kerk. EEN LANDROT BERICHT VAN De Katwijkse visser heeft veel weg van een bedreigde diersoort. Want wie haalt het te genwoordig nog in zijn hoofd naar zee te gaan? Toch zijn ze er nog, de echte Katwijk- se vissers. Verslaggever en verstokte landrot Bas de Rue vaart een week mee op het vis sersschip Katwijk 88. Hij bericht dagelijks vanaf het dek. leiden - Zorgcentrum Groen hoven viert dit weekeinde het 45-jarige bestaan met allerlei activiteiten voor de bewoners van het hoofdgebouw aan de Witte Rozenstraat en van Nieuw Groenhoven aan de Looiersgracht. Zaterdag werd de feestweek geopend met een pannenkoekenfeest voor bewo ners en hun familieleden, zon dag was er een kerkdienst en een optreden van een mannen koor en gisteren konden de be woners zich laten verwennen op de 'beauty-verwends ging de Vc Aan andere activiteiten ook mensen uit de wi doen. Zo is er vanmidd 14.00 uur een superbi den morgen een ki (14.30 uur) en Paul Si (10.30 uur), en is er d( vanaf 17.00 uur een tijd. Vrijdag wordt tussen de een Indische maaltijd veerd. Ook is er dan 1 ni stapje 'nadr nog onbeke *>er stemming', dat kost 15 f wethi dd??eei waarr lereik AGENDA Thuis zetten ze er woonwij ken voor af. Waarschijnlijk haalt het met gemak het acht uurjournaal. Maar de man nen van de KW 88 geven geen krimp als op maandagmid dag niet één, maar twee vlieg tuigbommen in de netten van het schip naar boven gehaald worden. Wat de Katwijkers erger vinden: een stuk metaal heeft de netten opengereten. Dus is het boeten geblazen. Glinsterend ligt een van beide blauwzwarte gevaartes tussen de berg vis, gruis, stenen en blikjes die de kotter zojuist van de Noordzeebodem heeft geschraapt. Matroos Grze- gorz Szymanowski ('Sjaak') stapt onverstoorbaar de bak met vis en gruis in, in zijn mondhoek een sjekkie ge klemd. „Leuk vuurwerk voor thuis", grapt de geboren Pool en rommelt aan de netten die nadruipen boven de explosie ve lading. Om iets hoger te reiken zet hij zonder aarzelen een been op de bom. De ont steking van het explosief steekt dreigend uit tussen de vangst van die middag. Waar anderen zich wellicht in paniek hadden afgevraagd hoe van de levensgevaarlijke vondst af te komen, zonder hun schip met een grote knal in de lucht te jagen, daar heb ben de Katwijkers ander dingen aan hun hoofd. kotter heeft waarschijnli laatste rustplaats van ee geladen bommenwerpe stoord, want een verbog j. stuk aluminium vliegtui romp heeft een groot ga het linker net gescheurd dat het stuk metaal uit netten is ontward, tuigt bemanning aan het weri nieuw draad. Met behul een dikke naald van gee tic rijgen ze de kapotte 1 uc aaneen. 1., En dan, als een soort bij dachte: oh ja, de bommi Zonder omhaal spant scheepskok Hille van Be een dik stuk touw om hf ste explosief heen. Hij g baart schipper Hugo de in werking te stellen en het bungelende geva; het scheepsboord. Met ruk trekt hij het touw 1< de bom plonst in het we Onwillekeurig doe ik eei stappen achteruit en zei schrap voor het geval ee huizenhoge waterfontei 711 aankondigt dat het ondi de bodem is ontploft. Al mijn ogen weer open zij Kattekers al bezig de twirci bom overboord te werfa Niet voor een kleintje ve vaard, die vissers. ster aan. I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14