J Groot aantal scholen niet brandveilig Wie is de rijkste Leidenaar? ivr ■f REGIO 'Doedag' wint prijsvraag Rembrandtjaar 2006 Het regent in mijn keuken isternatie d 'brand' Gangetje Hulpdiensten onder één dak aan Rooseveltstraat Conferentie in ROC voor vrijwilligers vliegt bocht I Een 24-jarige Hagenaar |pen weekeinde gewond een ongeluk op de Hij zat in de leen 20-jarige Leidenaar ■hoge snelheid in een je macht over het stuur I De auto raakte hierbij lieer een lantaarnpaal, ■mobilist liep lichte ver- Tgen aan zijn gezicht op. lenaar had last van ver- b ruggen wervels, een in- t long en diverse inwen- "ngen. jimer van per gestolen Een 25-jarige koerier ■food uit Leiden is zon- Izijn brommer beroofd. P in de Charlotte de hof omringd door drie lide mannen. Eén van |tte een op een vuurwa- jkend voorwerp op na de Leidenaar zijn moest afstaan. onwel ardlopen jEen 57-jarige man uit [oten is zondagmiddag :tspad langs de A4 bij iden tijdens het hard- 'el geworden. Om- hielpen ambulance en snel op de plek van te komen omdat »ad werd geblokkeerd Itjes. Een auto van een ijf die toevallig in de heeft die paaltjes prd. Bij de reanimatie personeel van de lelikopter ingeschakeld. I toes tand van het fer is niets bekend. ipa< ialtj p Waar rook is hoeft niet iur te zijn. Daar kwam Ise brandweer gister achter, toen hij een elding in een bovenwo- n het Gangetje onder- Je rookpluim die voor ns ontdekten, bleek bij ^■izien veroorzaakt door ibrander. Ie ogen van drommen iett^ lieten brandweer en de melding niets aan ral over. Toen zij in het ven kledingzaak Glow idende kaarsen en een aanstond zagen maar iwoners, forceerden zij ledingzaak een toegang huis. De rook uit de teen bleek afkomstig uit sbrander. Daarna kon- idrie brandweerauto's en eauto's weer inrukken. jwesties die als een eeu- igteken boven de stad Is de Leidse bevolking jdom? Wie kiest de liedjes (carillon uit? Wie is de ïidenaar? De rubriek resties biedt een ant- |p vragen die elke Leide- wel eens stelt - meer voor de hand liggend, ig 38: Wie is de rijkste ir? ikenblad Quote 500 geloven, zijn Jan (broer) feot (zus) Boon de rijkste [ars. Hun vermogen pchat op 78 miljoen [zij houden de vaart er- f ns journalist Filip de Inen van Quote zijn zij 4 [rijker dan vorig jaar en Je bezetten zij de 258ste jan rijkste Nederlanders, ilargot Boon zijn de der- patie van een familie die n al sinds 1919 aan de Imert. In dat jaar begon- I broers Boon - Abra- Irard, Hendrik en Jan - t naam 'Het Motorhuis' [(handel aan de Oude 1 eerste jaren waren i maar in 1922 kreeg het liet agentschap van Ford LEIDEN De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Wethouder Geertsema presenteert officiële logo in stadhuis leiden - De Leidse Adinda Slingerland is winnares geworden van de publieks- wedstrijd 'Bouw een feestje voor Rem brandt'. Slingerland stelde voor om een (deel van een) schilderij, ets of tekening van Rembrandt te nemen als uitgangs punt voor een nieuw kunstwerk, dat in alle denkbare kunstvormen uitgevoerd kan worden. Een jury, betsaande uit Trudy Kwik, WD-wethouder Geertse ma, centrummanager Robert Strijk en Bart in 't Veld vond de 'doedag' het leukste voorstel van de vele inzendin gen. Een expositie in het Franse Colmar bracht Slingerland op het idee van het evenement, dat zij "Variaties op een the ma' noemde. In Colmar zag zij tiental len kunstwerken, die waren geïnspi reerd op het Vrijheidsbeeld. Vooraf was bepaald dat het evenement van 10.000 euro georganiseerd kan worden en dat blijkt inderdaad zo te zijn. Daarnaast is "Variaties op een thema' voor elke Lei denaar toegankelijk. Geertsema, die de winnares gistermid dag huldigde in het Leidse stadhuis, stelde het zich zó voor dat Leidse kun stenaars de Leidenaars bijstaan bij het maken van een eigen, op Rembrandt geïnspireerd kunstwerk. Daarmee haak te hij aan bij een plan van de Alphense Toos Vervark dat een eervolle vermel ding kreeg: 'Schilderen met kunste naars'. Een tweede eervolle vermelding is de Rembrandt Quiz van Leidenaar A. Boon. Samen met 'Leidse kranten' moet er een uitgebreide quiz komen waarin iedereen zijn 'Rembrandt-kennis' kan testen. Wethouder Geertsema presenteerde gistermiddag ook het officiële Rem- brandt-logo, dat de komende twee jaar te zien zal zijn op alle promotiemateria len voor het Rembrandtjaar 2006. Het gaat dan om bijvoorbeeld flyers, bill boards bij de bushokjes en brochures. Daarnaast gaat de gemeente experi menteren met de slogan 'In Leiden zag Rembrandt het licht'. Uit marketingon- derzoek is gebleken dat zeventig pro cent van de Leidenaars weet dat 2006 het Rembrandtjaar wordt. „Nu de rest van de wereld nog", aldus een optimis tische Geertsema. „Wij gaan promotie campagnes in het buitenland houden. De eerste reacties zijn bemoedigend. Rembrandt is voor Leiden het best denkbare merk." door Rody van der Pols leiden - Ongeveer de helft van de schoolgebouwen in Leiden beschikt niet over een gebruiks vergunning. Een deel daarvan moet nog gecontroleerd worden door de brandweer. De rest vol doet niet aan de veiligheidsei sen. Dit blijkt uit informatie van de gemeente. Bij de schoolgebou wen zonder vergunning ont breekt bijvoorbeeld een ade quaat ontruimingsplan, een brandmelder, of een obstakel- vrije nooduitgang. Ook zijn er in enkele gevallen onvoldoende 'rookscheidingen', of bestaan de plafonds uit zeer brandbaar zachtboard. Als gevolg van de strengere re gelgeving zijn voor bijna alle gebouwen extra voorzieningen nodig. Alle schoolbesturen, die verantwoordelijk zijn voor de brandveiligheid, hebben aan vragen voor gebruiksvergun ningen lopen. Zo'n vergunning wordt afgegeven als het gebouw aan alle veiligheidseisen vol doet. Vooruitlopend op de con trole hebben enkele besturen zelf al maatregelen genomen. Dit om de tijdelijke sluiting van gebouwen te voorkomen. Leiden heeft 2,7 miljoen euro uitgetrokken om de schoolge bouwen aan de strengere veilig heidseisen te laten voldoen. Het streven is dat in 2007 alle scho len wel over een vergunning beschikken. Daartoe is advies bureau Van Dijke in de arm ge nomen, dat alle gebouwen zon der vergunning controleert. Daarnaast beoordeelt de brandweer of de gebouwen met vergunning nog aan de eisen voldoen. Al in 2001 vroeg de gemeente raad aandacht voor de brand- onveiligheid van een groot aan tal schoolgebouwen. Door een gebrek aan personeel bij de brandweer kon de achterstand indertijd niet weggewerkt wor den. Zeker nadat de regels wa ren aangescherpt na de rampen in Volendam en Enschede. De gemeente nam in 2003 een ex- tem bureau in de arm om de 'operatie brandveiligheid' uit te voeren. Behalve schoolgebouwen moe ten ook cafés, ziekenhuizen, kantoren, garages en winkel panden gecontroleerd worden. In vier jaar tijd moeten er zo'n 1400 gebruiksvergunningen worden verleend. Politie komt pas in 2005 leiden - De meldkamer van de brandweer, de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) en de Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) werken vanaf vandaag vanuit het nieuwe pand aan de Rooseveltstraat, naast de brandweerkazerne. Tevens is het nieuwe communicatiesys teem C2000 in gebruik geno men. Met de ingebruikneming van het pand aan de Roosevelt straat verdwijnt de meldkamer in de brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan. De meldkamer van de politie Hollands Mid den, nu gehuisvest in Leider dorp, verhuist in maart 2005 ook naar de Rooseveltstraat. De meldkamerruimte heeft 18 werkplekken die zijn ingericht met mobilofoon, telefoniebe- diening en informatiesystemen. In het nieuwe pand is ook een voorziening gemaakt voor het Regionaal Coördinatie Centrum (RCC). Het RCC kent drie be langrijke ruimten: de vergader ruimte voor het regionale be leidsteam (RBT), de werkruimte voor het regionaal operationeel team (ROT) en een calamitei tenmeldkamer. Daarnaast heeft elke dienst een actieruimte. Half april volgend jaar wordt de nieuwe meldkamer officieel ge opend. 77-jarige zonder warm water leiden - Voor vrijwilligers wordt donderdag 11 november een informatieve bijeenkomst ge houden in het ROC-Leiden aan het Lammenschanspark. Er zijn workshops over onder andere de werving van vrijwilligers en fondsen, imagoverbetering en de gevolgen van de Arbo-wet voor vrijwilligers. Daarnaast is er een markt met informatie over cursussen en ondersteu ning. De bijeenkomst is van 15.30 tot 21.30 uur. Aanmelding kan via www.pjpartners.nl. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad LEIDSE KWESTIES In januari 1993 liet Jan Boon zich nog fotograferen voor het Leidsch Da- Het Motorhuis in Leiden. Archieffoto: Hielco Kuipers Hoe rijker, hoe teruggetrokkener. bglad, toen hij directeur was van en begon het bedrijf te groeien en te bloeien. Opmerkelijk is dat de bedrijfs activiteiten sinds 1919 eigenlijk nauwelijks veranderd zijn: au tohandel, en -reparatie, ver huur en brandstofverkoop zijn constanten in de bedrijfsge schiedenis. Alleen verruilde de familie in 1958 Ford voor Gene ral Motors (Opel en Chevrolet). De tweede generatie, Harry en Jan Boon, ging op overname- pad en kocht auto (schade) be drijven in Alphen aan den Rijn, Katwijk en Voorschoten. In 1975 breidde het bedrijf fors uit door de overname van een fail liete Opel-dealer in Beverwijk. Sindsdien is Het Motorhuis ook in de IJmond een vertrouwde naam. In 1976 kwam daar auto verhuurbedrijf Multilease bij. Inmiddels zijn alle familieacti viteiten ondergebracht bij Mar- keur Holding, dat gevestigd is aan de Leidse Plesmanlaan. De familie heeft Leiden als woon plaats inmiddels verruild voor Noordwijk Wie de bedrijfsgegevens en de kerncijfers van 2003 overziet, kan tot geen andere conclusie komen dan dat Markeur Hol ding een superdegelijk bedrijf is. De merken Motorhuis en Multilease hebben een A-uit straling. Hetzelfde geldt voor de auto's die de familie verhan delt: Opel, Chevrolet, Saab, Ci- troën en sinds kort ook Dae woo. Verder exploiteert Mar keur Holding benzinestations, voornamelijk van Shell. En hoe wel het economisch tij de afge lopen jaren landelijk tegenzat, slaagde Markeur Holding erin om de omzet op te stuwen tot ruim boven de 400 miljoen eu ro. Jan en Margot Boon leven te ruggetrokken. In het beant woorden van vragen van jour nalisten hebben ze 'geen inte resse', antwoordt de secretares se namens Jan. „Ik denk dat ze het stiekem leuk vinden dat ze in de Quote 500 staan", zegt De Witt Wijnen, die van loslippige familieleden 'wel eens iets' over ze heeft gehoord. „Ze zijn net als BN'ers, die altijd klagen over de roddelbladen, maar die ba len als ze er een jaar niet in staan." Maar zijn ze écht de rijkste Lei denaars? Misschien toch niet. Quote volgt al een tijdje de Leidse vastgoedhandelaar Jaap Schipper en zijn bedrijf Neman BV, dat kantoor houdt aan de Lammenschansweg. „Schipper heeft een onroerendgoedporte- feuille van 150 miljoen euro en bezit onder meer panden aan het Rapenburg en het Steen- schuur", meldt De Witt Wijnen. „Wat hij privé overhoudt, we ten we niet, maar goed, hij is interessant. Iemand om te vol gen." Wilfred Simons Zelf een kwestie indienen? Mali naar redactle.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse Kwestie' of bel naar de re dactie: 071-5356426 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang dierste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkÉÉJk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56,70) Naam:M DV Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (l.v.m bezorgcontrole) Geboortedatum emailadres Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso. BVP4 Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E mail lezersservice@hdc nl of surf naar www leldschdagblad nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad door Floor Ligtvoet leiden - Douchen doet hij sinds twee weken niet meer in zijn huurwoning aan de Gerrit Kasteinstraat. „Veel te gevaarlijk", vindt de 77-jarige Bert Wïtteman. Eén keer per week gaat hij naar zijn dochter om zich te wassen. De rest van de dagen gooit hij in de keu ken uit armoede maar een plens water over zijn ge zicht. Koud water, want de geiser heeft het tijdens een opknapbeurt in opdracht van woningbouwver eniging De Sleutels van Zijl en Vliet begeven. De man beschuldigt de woningbouwvereniging van wanbe leid. Wie ziet in welke staat de badkamer verkeert, kan de man geen ongelijk geven dat hij zijn wasbeurt uit stelt. Het gruis op de grond en de barst in de wastafel zijn de stille getuigen van een steeds verder afbrokke lende tegelwand. „De stuclaag lost langzaam op", verklaart Wïtteman. Tussen de oorspronkelijke muur en de tegels zit inmiddels al een kier van enkele cen timeters. De gepensioneerde Leidenaar heeft uit voorzorg een gordijnroede tussen twee beschadigde wanden geklemd. „Dat houdt de boel nog een beetje bij elkaar." De kans op instorting blijft. „Ik ben ten einde raad. Ik zit door deze problemen echt tegen overspannenheid aan." Wïtteman oordeelt dat zijn huurbaas, de woning bouwvereniging, hem in de kou laat staan. Uit pro test heeft Wïtteman een paar dagen terug een tas vol gruis en tegels boven de balie leeggegooid van een kantoor van De Sleutels van Zijl en Vliet. „Ik had eerst een aangetekende brief gestuurd naar de direc teur-bestuurder, maar die belde niet eens terug. Ik dacht: 'dan maar zo'. Misschien dat ze mij dan wél komen helpen." De problemen in de huurwoning begonnen toen een oude ^ogeheten warmte-terugwin-unit uit de keuken werd verwijderd. De machine die vuile lucht afzuigt en warmte bewaart, was sterk verouderd. In plaats daarvan werd een afzuiginstallatie in de aangrenzen de badkamer geplaatst. Deze nieuwe installatie vormt de bron van alle ellende, volgens Witteman. Zo werd tijdens het plaatsen onder meer een gat in de draagmuur geboord. „Net boven de geiser, waardoor die nu ook vol gruis zit." Sindsdien raakt Witteman de geiser niet meer aan. „Ik heb nog geprobeerd hem te gebruiken maar er sloegen grote gevaarlijke vlammen uit. Heel link." De weken zonder warm water vallen de bejaarde man zwaar. Maar niet alleen de afzuiginstallatie veroor zaakt minder woonplezier. Het lekkende balkon van de bovenbuurman is hem eveneens een doom in het oog. „Bij een hoosbui regent het in mijn keuken." Met een sip gezicht laat hij het beschimmelde pla fond zien. „Dit kan toch niet?", zegt hij boos. Witteman spreekt van wanbeleid. „Jarenlang hebben ze hier niets aan onderhoud gedaan. Nu moeten ze een simpel apparaat vervangen en gelijk gaat het he lemaal mis." Uit onderzoek van TNO bleek onlangs dat het woningbezit van de voormalige woningcor poratie Zijl en Vliet in deplorabele toestand verkeert. Het rapport sprak van een schadepost van 2 miljoen euro aan achterstallig onderhoud. Drie verantwoor delijke managers werden naar huis gestuurd. „Wanbeleid", noemt Bert Witteman de 'opknapbeurt' die De Sleutels van Zijl en Vliet zijn huis gegeven heeft. Was sen kan hij er zich niet meer. Foto: Hielco Kuipers Woningbouwvereniging wil heipen Volgens Wilbert de Wilde, manager vastgoedbeheer van De Sleutels van Zijl en Vliet, wil de woningbouw vereniging nu wel degelijk aan de slag met de onder- houdsproblemen van Bert Witteman. De verhuurder heeft al meerdere firma's in de arm genomen om de gebreken te verhelpen. „Dat daar iets moet gebeuren, staat vast. Daar is geen enkele discussie over." Alleen zit ook de woningbouwvereniging met de handen in het haar. „We hebben onlangs een loodgieter langsge- stuurd maar de heer Witteman wilde die man niet binnenlaten. Hij wil alleen de directeur-bestuurder zien en dat kunnen we als organisatie met 8000 huur ders onmogelijk doen." Witteman ontkent dat hij werklui de deur weigert.Alleen, als een loodgieter voor de lekkage komt, moet 'ie bij mijn bovenbuur man zijn en niet bij mij. Daar zit immers het lek."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13