ECONOMIE 'Het succes van alle actievoerders' Het sociaal akkoord in vogelvlucht Ook vijftienjarige mag 's zondags geld verdienen Duitsland ruziet over werkweek van veertig uur Nooit meer in ketelpjrei Wereldrecord vrachtwagenchauffeuses op een rij ;n er ever Tuut-tuut-tuut wordt melodietje Maastricht - Vodafone intro duceert \randaag de welkomst- toon in Nederland. Dus geen tuut-tuut-tuut meer als je wacht op verbinding met het mobieltje, maar een melodietje naar keuze. De nieuwe dienst past in het „persoonlijk ma ken'' van de mobiele telefoon, aldus het bedrijf. Klanten kun nen één algemene toon kiezen. Maar zij kunnen die ook af stemmen op degene die belt door verschillende melodietjes te koppelen aan verschillende telefoonnummers. Door de toon heen is nog wel het aloude tuut-tuut-tuut te horen, zodat mensen die bellen, weten dat zij op verbinding wachten. Inkomen top Siemens openbaar münchen - Het Duitse elektro nicaconcern Siemens maakt voortaan de inkomens van zijn topmanagers openbaar. Dat ge beurt in het jaarverslag dat over enkele weken uitkomt in ge drukte vorm. Volgens het blad Der Spiegel hebben topman Pierer en de andere elf toplie- den in 2003 samen 31,6 miljoen euro verdiend, inclusief bonus sen en opties. In Duitsland bracht de overname van het Duitse conglomeraat Mannes- mann door het Britse Vodafone de discussie over topinkomens op gang. Duitse bestuurders bedongen daarbij hoge vertrek premies en riante bonussen. Kleine bedrijven tegen levensloop den haag - Het midden- en kleinbedrijf zal de levensloop regeling boycotten. De werkge vers peinzen er niet over om een bijdrage te leveren aan het belastingvrij sparen van perso neel voor een verlofregeling. Volgens MKB en LTO hebben kleinere bedrijven in Nederland geen enkele behoefte aan werk nemers die maanden verlof op nemen als het de werkgever niet uitkomt. Vakbonden heb ben aangekonigd dat bij de CAO-onderhandelingen de le vensloop op tafel zal komen. berlun/anp - In Duitsland is dit weekeinde de discussie over verlenging van de werkweek in alle hevigheid gevoerd. De voorman van de Duitse indu strielobby, M. Rogowksi, pleitte voor invoering van de 40-urige werkweek om de economische groei te stimuleren. Dat staat gelijk aan het schrappen van elf nationale feestdagen, meent hij. Hij reageerde daarmee op het besluit van de regering af te zien van haar plannen de natio nale feestdag van 3 oktober op te heffen en in plaats daarvan de dag van de nationale een wording voortaan op de eerste zondag van oktober te herden ken. Het plan stuitte op zoveel verzet binnen de regeringscoa litie van SPD en De Groenen, dat de regering er vrijdag vanaf zag. Ook de oppositie hekelde het plan. De suggestie voor een verlenging van de werkweek werd onmiddellijk afgewezen door Rainer Wend, voorzitter van de parlementscommissie voor economie en arbeid. Som mige werkgeversorganisaties gebruiken het moeilijke econo mische klimaat in Duitsland om een terugkeer te bewerk stelligen van arbeidsomstandig heden die al tientallen jaren ge leden zijn afgeschaft, zei hij. Ook de kerk mengde zich in het debat De voorzitter van de Duitse bisschopsconferentie, kardinaal Lehman, ziet niets in afschaffing van feestdagen. Een 40-urige werkweek, of het af zien van vakantiedagen spreekt hem meer aan. maandag 8 NOVEMBER 2(F Lodewijk de Waal claimt overwinning in sociaal conflict door James McConigal en Hans van Soest den haag - Ze gaven elkaar in de nacht van vrijdag en zaterdag weer gewoon voor de camera's een hand. De fysieke afkeer van FNV-voorzitter Lodewijk de Waal voor minister Aart Jan de Geus van sociale zaken was de afgelopen zes maanden het sym bool voor de ruzie tussen vakbewe ging en kabinet. Een periode waarin De Waal zo'n 300.000 demonstran ten op het Museumplein voorhield hoe asociaal die ministers wel niet waren. Nu heeft hij toch een ak koord met hen gesloten. - Hoe legt u dit uit aan uw achter ban? ,,We hebben een akkoord gesloten waarvoor we een uiterst geringe prijs hebben hoeven betalen. Het kabinet heeft het dreigement inge slikt dat het CAO's niet zou goed keuren waarin loonsverhogingen zijn afgesproken. Het enige wat we hebben moeten toezeggen, is dat we de looneisen gematigd houden. Maar bevriezing van de lonen, zo als vorig jaar, is van tafel. Daar naast hebben we op vrijwel alle punten onze zin gekregen. Het blijft mogelijk om eerder te stop- Lodewijk de Waal. Foto: GPD/Cees Zorn pen met werken, het kabinet neemt onze WAO-plannen over en de be zuinigingen op de WW zijn opge schort." - Maar het kabinet houdt vast aan het plan vut- en prepensioenpre mies vanaf2006 te belasten. Kunt u die 300.000 demonstranten nog recht in de ogen kijken? „Ja, want er komt wel het nodige voor in de plaats. Zo mogen alle opgebouwde prepensioenpremies worden gestort in de pot voor het oudedagspensioen. Wie meer pen sioen opbouwt, mag een deel van dat geld voor zijn 65ste laten uitke ren en kan zo eerder stoppen. Zo blijft het mogelijk collectieve af spraken te maken om er met 63 jaar mee op te houden. Verder komt er een regeling voor mensen met veertig dienstjaren en wordt de levensloopregeling zo uitgebreid dat die ook voor lagere inkomens aantrekkelijk is om er aan deel te nemen. Want we kunnen collectie ve werkgeversbijdragen vragen en deelnemers krijgen een extra belas tingvoordeel. Wie optimaal van alle regelingen gebruik maakt, kan er zelfs al voor zijn 60ste uit." - Gaat de FNV dit nu ook per refe rendum aan de leden voorleggen? „Vandaag overleg ik eerst met de besturen van de aangesloten bon den. Ik zal hen adviseren met dit akkoord in te stemmen. Of we dit keer ook een referendum uitschrij ven, moeten we bezien. Het ver schil met vorig jaar is dat we toen aan de leden vroegen in te stem men met bevriezing van de lonen. Nu zou de vraag zijn of ze bereid zijn hun acties te stoppen." - Hoe is het na alle ruzie toch nog tot een akkoord gekomen? „Niet zo zeer door mij of de andere onderhandelaars, want wij worden hiervoor ingehuurd. Maar wel door alle actievoerders die het kabinet hebben laten voelen dat Nederland het massaal oneens is met het be leid. Het kabinet dacht de wijsheid in pacht te hebben. Een half jaar geleden zei Gerrit Zalm nog dat hij vrolijk zou zwaaien naai alle de monstranten op het Malieveld, nu liggen er toch vier A4-tjes op tafel vol wijzigingen van het kabinetsbe leid." - Hoe gaat het nu verder? „In de komende CAO-onderhande- lingen met de werkgevers gaan wij afspraken maken over stijging van de lonen tot 1,25 procent. Daar naast willen we dat zij financieel bijdragen aan de levenslooprege ling. Met het kabinet kunnen wij weer onderhandelen over belang rijke thema's als arbeidsomstandig heden." - Hoe is uw verstoorde relatie met het kabinet hersteld? „Dat is toch voor een groot deel de verdienste van Gerrit Zalm. Toen Balkenende in het ziekenhuis lag, zijn Zalm en ik een paar keer sa men gaan eten. Ook staatssecreta ris Van der Knaap die verkennende gesprekken met de vakbeweging voerde, heeft veel scepsis weggeno men. Maar vertrouwen gaat te paard en komt te voet. We zijn net begonnen het vertrouwen weer op te bouwen." Minister van financiën en vice-premier Gerrit Zalm reageert uitbundig na het berei van het sociaal akkoord. Volgens de vakbonden was het vooral Zalm die de doorbr forceerde. Foto: ANP/Inge van Mill den haag/gpd - Het heeft veel voeten in de aarde gehad, maar nu ligt het er dan toch. In de nacht van vrijdag op zaterdag sloten kabi net, vakbeweging en werkgeversorganisaties een sociaal akkoord over de toekomst van de sociale zekerheid. Hoewel het aanvankelijk alleen zou gaan over de toekomst van vut en prepensioen, haalden de bonden er ook de dossiers rond WAO en WW bij. Het resultaat is een lang overzicht van afspraken en wijzi gingen van de kabinetsplannen. Vut/prepensioen - Per 1 januari 2006 kan niet meer belasting vrij voor vut en prepensioen worden ge spaard. - Daarvoor in de plaats mag er wel meer ou dedagspensioen worden opgebouwd. Dit geld mag deels voor het 65ste levensjaar worden opgenomen. Straks kan iedereen die al veertig jaar pensioenpremie betaalt, er op zijn 63ste uit tegen een uitkering van 70 procent van het loon. De overheid zal dat ondersteunen met belastingmaatregelen. - Wie op latere leeftijd is begonnen met pen sioenopbouw, kan de jaren waarin hij of zij wel gewerkt heeft of minder pensioen heeft opgebouwd de komende vijftien jaar 'belas- tingvriendelijk' bijkopen. Ook de opgebouw de pot voor prepensioen mag hiervoor ge bruikt worden. - Wie dan toch blijft doorwerken tot zijn 65ste, krijgt een hoger oudedagspensioen. - Daarnaast komt er een levensloopregeling, waarbij werknemers een deel van hun loon opzij mogen zetten om later betaald verlof op te kunnen nemen. Er kan maximaal gespaard worden voor drie jaar vrij tegen een uitkering van 70 procent van het loon. Deelnemers aan de regeling krijgen een jaarlijkse gift van de belastingdienst van maximaal 183 euro. - Werkgevers mogen ook geld storten in de regeling. Hun bijdrage wordt wel belast. - Voor iedereen die op 1 januari 2005 55 jaar of ouder is, verandert er niets. WAO - Per 1 januari 2006 gaat een nieuw WAO-stel- sel in. Alleen wie volledig wordt afgekeurd, wordt tot de WAO (straks 'IVA', Inkomens voorziening Volledig Arbeidsongeschikten) toegelaten. Dat geldt ook voor mensen van wie niet vaststaat of hun arbeidsongeschikt heid duurzaam is of niet. - Na elke vijfjaar wordt herkeurd om te zien of iemand nog steeds niet kan werken. Is dat wel het geval, dan valt deze persoon niet meer onder deze regeling. - Wie in de nieuwe WAO wordt toegelaten, behoudt de rest van zijn leven dezelfde uitke ring. Het zogeheten WAO-gat bestaat niet meer. - Wie gedeeltelijk wordt afgekeurd, en dus niet wordt toegelaten tot de nieuwe WAO, krijgt wel een loonaanvulling tussen het oude loon en het nieuwe, lagere salaris (dat gaat een WGA-uitkering - Regeling werkhervatting gedeeltelijk arbeidsgeschikten - heten). Daar voor moet iemand wel minstens de helft van het salaris verdienen waarvan de keuringsarts denkt dat het nog mogelijk is. - Gedeeltelijk arbeidsongeschikten die werk loos worden, behouden te allen tijde een mi nimumuitkering. - Voor huidige WAO'ers die op 1 juli jongstle den 50 jaar of ouder waren, verandert niets. Jongeren worden herkeurd volge niDiiiATD ctronnoro rritonQ nv eil E iblio dri ede meuwe, strengere cntena. WW - Het kabinet ziet er van af per 1 januail de drempel voor de WW te verhogen ei1 kortdurende WW af te schaffen. Werkg en bonden krijgen tot 1 april de tijd mi re plannen te komen die evenveel geld ren. Lonen - De bonden mogen volgend jaar loonfa stellen tot 1,25 procent. Mochten de ui ^rhr lijk in CAO's afgesproken loonstijginge hoger zijn dan dat percentage, dan ber het kabinet zich er niet mee en worden CAO's 'gewoon' aan een hele sector op ECONOMIE WIJZER dan isti teed nen blij] rebc Ue- biddinghuizen - Ook vrouwen staan hun mannetje achter het stuur van kolossen met meer dan vier wielen. Zaterdag reden liefst 416 vrachtwagenchauffeuses hun truck naar Biddinghuizen om een greep te doen naar het wereldrecord 'vrachtwagenchauf feuses in een truck op een rij'. Stapvoets reed de colonne in twee uur tijd door de ge meente Dronten. En nu maar hopen dat het Guiness Book of Records deze opmerkelij ke prestatie beloont. Foto: ANP/Koen Suyk Vijftienjarige krantenbezorgers mogen, dankzij een recente wij ziging in de arbeidstijdenwet, voortaan iedere week zondag edities op de deurmat laten val len. Scholieren van vijftien mo gen dus geld verdienen op zon dagen. maar zijn daarbij wel aan strikte regels gebonden. Hoe zit het eigenlijk met de fi nanciële rechten en plichten van jongeren? Vanaf dertien jaar mogen kin deren formeel werk doen. Door het jaar heen mogen dertien en veertienjarigen maximaal twaalf uur per week werken. Op schooldagen twee uur per dag; op zaterdag maximaal zes uur. Werken op zondag mag nog niet. Er mag alleen lichte, niet- industriële hulparbeid worden verricht, zoals afwassen in een restaurant, kopiëren op kantoor of meewerken op de manege. Bovendien moet er iemand zijn om het werk te begeleiden. Ver der mogen deze jongste be diendes vooral veel dingen niet: niet in de fabriek werken, niet aan de lopende band of met machines werken, geen zware dingen tillen, niet achter de kassa en ook niet bedienen in een restaurant. Veel zullen deze kids waarschijnlijk niet verdie nen, want ze hebben nog geen recht op het minimumjeugd loon. Dat begint namelijk pas bij vijf tien jaar. Ook vijftienjarigen mogen buiten de schoolvakan ties twaalf uur per week wer ken. Op zaterdag mag er acht uur worden gewerkt. Dat kan bijvoorbeeld zijn vakken vullen in een supermarkt, klanten hel pen in een winkel of een kran tenwijk lopen. Werken via een uitzendbureau hoort ook tot de mogelijkheden. Op zondag werken mag, maar alleen als de zaterdag ervoor niet is gewerkt. Per periode van dertien weken, moeten er vier vrije zondagen ingelast worden. Zo wordt gegarandeerd dat een vijftienjarige ten minste één dag per week geen verplich tingen van school of werk heeft. Vijftien jarige krantenbezor gers mogen bij wijze van uitzondering el ke zondagochtend hun wijk lopen, maar nog steeds op voorwaarde dat er zaterdag niet ge werkt is. Jongeren van zes tien mogen, als ze niet meer volledig leerplichtig zijn, drie dagen per week werken. Ze zijn dan namelijk nog wel gedeelte lijk leerplichtig. Als ook die ge deeltelijke leerplicht op hun ze ventiende is afgelopen, mag er evenveel gewerkt worden als EIGEN BEURS Brenda van Dam door volwassenen. Dat kan vanaf nu ook achter de kassa van een super markt of werk in de avonduren zijn. Voor zestienjarigen gaat er een nieuwe wereld open. Niet alleen mogen ze meer werken dan voorheen, ze mo gen nu bijvoor beeld ook brom mer rijden, een gokautomatenhal betreden, bier en andere licht alco holische drank ko pen. Vanaf zestien is het ook mogelijk om zelf een testament op te stellen. Eigenlijk zijn zes tien- en zeventienjarigen ook zelf verantwoordelijk voor eventuele schade die ze ande ren aandoen. Maar als er een bal door de ruit gaat, zullen in de praktijk toch meestal de ou ders of de gezinsaansprakelijk heidsverzekering voor de scha de opdraaien. Voor alle jongeren onder de achttien geldt in principe dat zij handelingsonbekwaam zijn. Zij mogen geen handelingen ver richten waardoor rechten en plichten ontstaan, zoals het ko pen of huren van een huis, een lening of een hypotheek afslui ten. Voor het openen van een bankrekening heb je tot je acht tiende dus simpelweg toestem ming van je ouders nodig. Als dochterlief van veertien via het internet een leuke dvd speler voor op haar kamer bestelt, mogen ouders die aankoop ge rust retour zenden. Hetzelfde is het geval als een zeventienjari ge zoon zonder toestemming van zijn ouders een scooter op afbetaling koopt. Maar hebben de ouders het contract mee on dertekend, dan zitten ze er aan vast. Aankopen die voor jonge ren heel gebruikelijk zijn, zoals cd's, kleding, tijdschriften of een computerspelletje kunnen niet ongedaan gemaakt wor den. Als je eenmaal achttien bent, ben je voor de wet meerderjarig en handelingsbekwaam. Finan cieel sta je nu vrijwel op eigen benen. Je ontvangt voortaan zelf salaris, alimentatie, studie financiering, een tegemoetko ming in de schoolkosten en dergelijke. Ook als je schulden maakt, moet je daar zelf voor opdraaien. Ouders blijven on derhoudsplichtig tot het mo ment dat hun kinderen 21 wor den. En ook heb je pas vanaf je 23e recht op het minimumloon voor volwassenen. Zie ook: www.cnvjongeren.nl www.jongerenloket.szw.nl www.sjn.nl/16ofeo Toen ik nog een jochie was, en op school braaf mijn best deed, kreeg ik uit mijn omgeving van baggeraars en fabrieksarbeiders al wijze adviezen: doorleren jongen, dan hoef je nooit in een ketelpak te lopen en nooit vuile handen te maken. Op den duur. werden de adviezen wel wat nauwkeuriger en kreeg ik zelf ook beter zicht op de voordelen van een mooie opleiding. Nu weet ik dat dit een normaal patroon is. Bij het maken van keuzes raken scho lieren gaandeweg op de hoogte van wat hen gemiddeld genomen te wach ten staat. Ze heb ben een beeld van het soort werk dat in een beroep wordt verricht en ze hebben een idee wat ze gemiddeld kunnen verdienen. Ze weten salaris sen niet op de euro nauwkeurig, maar ze weten wel of een opleiding ge middeld meer of minder oplevert dan andere opleidingen. Wat studenten niet goed weten is hun relatieve positie: tussen al die mensen met dezelfde op leiding, waar zullen ze terecht komen? In de top van de verde ling of ergens onderaan? Onze kerheid over de toekomstige positie binnen de groep geeft het risico aan van die opleiding. Als je het gemiddelde salaris weet, kun je zien hoe rendabel de investering in die opleiding gemiddeld is. Als je naar de sa larisverschillen rondom dat ge middelde kijkt, krijg je zicht op het risico. Stel dat iedereen met een be paalde opleiding precies het zelfde zou verdienen, alsof het in de CAO was voorgeschreven: dan was het risico van de oplei ding nul, want je kon precies je salaris voorspellen. Zijn er voor mensen met dezelfde opleiding grote verschillen in salaris, dan is zo'n opleiding een groot fi nancieel risico: je zou een top salaris kunnen halen, maar evenzeer een hongerloontje. Het financiële risico van een opleiding is te bepalen door naar de Inkomensverschillen te kijken voor mensen met dezelf de opleiding. Als je datzelfde doet voor een aantal landen, in een internationale vergelijking, dan kom je tot een paar interes sante conclusies. Om te begin nen vind je voor alle landen en voor alle opleidingen een stan daard patroon naar ervaring. Voor mensen die net begonnen zijn met werken zijn de ver- Joop Hartog hoogleraar micro- economie aan de Universiteit van Amsterdam schillen groot. Daarna d; iver verschillen een tijdje en uken te stijgen ze weer. De on«3 mi heid is dus hoog aan beg e per eind van de carrière, en 1 ziek daar tussenin. rbeic Dat kan worden gezien a mtal gevolg van carrièreverscl r af, Sommige mensen beginiischt banen waarin ze weinig 1 imt 1 nen maar veel leren. Daajelijk vert het leerproces zijn b >lleg op, met snelle groei naai ial v< inkomens. In het begin 2 mpi dus grote ink< len t verschillen on naar sommigen inr unn ren in groeiba ivers andere niet, 1; natie zijn er grote v vo schillen omd. groeibanen to hoge inkomer den. In de gro ||f( nen verdienei sen eerst min gil1 later meer en onderweg pas1 Bi ze de mensensvai1 de vlakke can roeP Wat is dus he 1 hui van een bepa hes opleiding? Ko nher daarna op eei we*h groeipad terecht of kom 'dscc niet. fckei De tweede conclusie is ji h ontbreken van een stand hanc patroon. Je kunt de inko te st< mensongelijkheid vergel erPh bijvoorbeeld tussen een folge delbare opleiding en de 1e SP1 siteit. Daarmee kun je zie ha het risico samenhangt m 'jn leidingsniveau. Als de inl v° mensongelijkheid groter fZee de universiteit dan na de e ger delbare school, dan neer e^en sico toe als je een univer r'eve opleiding volgt: je kunt j< men minder goed voorsj Het blijkt nu dat hier gee^-n daard patroon in te vindi In het ene land neemt de £1* lijkheid (het risico) toe al opleidingsniveau hoger i1 het andere land juist af. 1 'Jpes leidt tot een hele belangi ;|MC conclusie. Al die landen Ieei verschillende onderwijss Bt aai men. Het onderwijs is ov BA. E verschillend ingericht, n; *tolo; roepsonderwijs en algem S(?h vormend onderwijs, naai^ Vo tijd waarop de leerlingen a Pa' den geselecteerd naar so ei vervolgonderwijs, etc. 0\ ^en leidt langere scholing tot°P gemiddeld inkomen. Ma t( effect van langer onderw '8 P het risico is overal ander i®*111 ongelijkheid voor mense L hee dezelfde opleiding loopt ,voor: volgens een vast patroon alasa met het opleidingsniveai :v°01 heb nog nergens een goe *te h analyse gezien van die v< len.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6