Psychische problemen vaak reden ziekmelding BINNENLAND Een beetje zelfcensuur is zo slecht nog niet Submission toch niet op regionale televisie rid verwoest I Houten irderij I dachte van [imelding vrij keldief laat ik zakken 1 komt om bij [id in woning (ien knotten op Hurwerkdag handelde overleden mettelijke m van schurft Werknemer lijdt onder hoge werkdruk en conflicten Krammersluizen open Open brief groep vrienden Van Gogh aan Mohammed B. Marokkaans protest tegen geweld Internetboekhouden dag maandag 8 november 2004 __jn - Een grote brand heeft iagochtend vroeg een mo- ptale boerderij in Houten {deels verwoest. In de ferij was een restaurant jigd. De schade aan het jionument loopt in de )scaainen euro's, aldus een eerdiyoerder van de brand- I with Utrecht. Niemand raak- II ge"|ond. Het vuur brak rond 1 stot^ur uit in een eetzaal in bezo^terhuis van de boerderij. (weerkorpsen uit Houten en djjgevüig bestreden de eineijmet groot materieel, ronden de verwoesting lorkomen. :and - De 27-jarige man logezand die zaterdag- lid werd gearresteerd, hij ervan werd verdacht b met een auto vol met ^even een bomaanslag op [erikaanse ambassade in g te hebben willen ple- t 's middags al weer vrij- p. De auto van de mede- tvan een coffeeshop in [zand werd verzegeld en (oor de explosievendienst ,ocht op de aanwezigheid n bom. De woning van jjachte, van Marokkaanse et, werd uitgekamd. De "Iverd afgesloten en de |ewoners moesten tijde- a huis verruilen voor het ljureau. Zowel rond de |sade in Den Haag als in 0 en de woning van de It Hoogezand werd niets lts aangetroffen. Om te bewijzen dat hij ets had gestolen, liet een ge man uit Assen zater- irgen in een stampvolle ilijke supermarkt zijn takken. Daar was inder- iets te zien wat er niet Maar toen de politie de ader inspecteerde, kwa- f18 tubes tandpasta te- ijn uit zijn sokken. De i bekende van de poli- ;t binnenkort voor de verschijnen. rg - Een 22-jarige man niddag overleden aan Eilgen van een brand in ning in Oostburg. De mtstond nadat een van 'oners vermoedelijk een |>an op het vuur had la- en in slaap was geval- llus de politie. De bewo- litdekten de brand rond mur. De vader, moedfer en per van het slachtoffer a de woning ongedeerd in. |(dam - Ongeveer 8700 a hebben zaterdag op tatsen in de natuur ge- a het kader van de vierde werkdag. Dat heeft de |satie van het evenement 'eten. De deelnemers ji zich bezig met het n en uitsteken van bo- h het bewerken van lom open plekken in het I op de heide in stand te V Tal van sloten en ven- In opgeschoond. De Na- Irkdag, een initiatief van inatuurorganisaties, werd |b vierde keer gehouden. - De 85-jarige Stijntje |-Koetsier uit Vaassen, die lacht van 4 op 5 septem- een overval werd mis- 1, is overleden. De kwes- 1de tot grote verontwaar- L omdat een van de twee [hten de volgende dag bij braak in het naburige (werd aangehouden, [laags daarop door een ptentiestrijd tussen politie titie weer op vrije voeten (esteld. De ander is nooit f. Of de aanklacht tegen |e voortvluchtige overval- ibraak met zwaar licha- letsel) na de dood van e donderdag wordt aan- I met 'de dood ten gevol- ibende' is aan de officier stitie. •ven - Bij het Maxima 'i Centrum in Eindho- ien zeldzame, maar be- Iflijke vorm van schurft troffen. Dat meldde het (huis zaterdag. De scabi- pietting werd al vorige geconstateerd bij een pa- pcabiës is een besmette- lekte van de huid, veroor- door de schurftmijt, en maar is verder niet em- jesmetting kan plaatsvin- bor lichamelijk contact, h een bed te slapen van ld die schurft heeft of liens kleren te dragen. den haag/gpd - Ziekteverzuim op het werk wordt in veel geval len veroorzaakt door psychische problemen. Leidinggevenden denken vaak dat de psychische problemen niets met het werk te maken hebben, terwijl werkne mers ze juist toeschrijven aan een hoge werkdruk, conflicten met collega's of onzekerheid over de eigen baan. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van de ministeries van volksgezondheid en sociale za ken. Vanaf vandaag kunnen werkgevers en werknemers hun ervaringen over het omgaan met psychische problemen kwijt bij een speciale meldlijn, die is opgericht in het kader van de Week van de Chronisch Zie ken. De meldlijn moet meer in zicht bieden in de problemen en mogelijke oplossingen. Voor het onderzoek zijn door onderzoeksbureau TNS-NIPO ongeveer 600 werknemers en 700 leidinggevenden onder vraagd. Volgens hen leiden psy chische problemen in respec tievelijk 87 en 62 procent van de gevallen tot ziekteverzuim. Als een werknemer zich wegens psychische problemen ziek meldt, duurt dat in 26 procent van de gevallen enkele weken en in 43 procent van de geval len enkele maanden tot een jaar. Bijna tweederde van de werkge vers denkt dat individuele psy chische problemen de oorzaak zijn van problemen op het werk. Werknemers schrijven de psychische problemen daaren tegen vaak toe aan een hoge werkdruk (44 procent), conflic ten met collega's en leidingge venden (43 procent) of onze kerheid over de eigen baan (25 procent). Slechts een op de vijf werkne mers geeft aan dat leidingge venden met hen over de pro blemen hebben gesproken. In 80 procent van de gevallen ge beurde dat op eigen verzoek. Opmerkelijk is dat ruim viervijf de van de leidinggevenden zegt zelf een gesprek te zijn aange gaan. Eenderde van de werkne mers vindt dat de problemen pas heel laat bespreekbaar wor den gemaakt. In de gevallen dat een gesprek wel mogelijk was, voelde de helft zich niet serieus genomen. Iets meer dan de helft van de werknemers is tevreden over hoe er op het werk met psychi sche problemen wordt omge gaan, terwijl dat percentage bij leidinggevenden op 90 procent ligt. De meldlijn is vanaf vandaag tot en met vrijdag geopend. Het nummer voor werknemers is 0800-0222999 en voor leiding gevenden 023-5101163. bruinisse - De stremming in de Krammersluizen bij Bruinisse is grotendeels opgeheven. Beide slui zen waren zaterdag gestremd door een lekkage in een benzinetanker in een van de sluizen. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is nog één sluis gesloten, maar ondervindt het scheepvaart verkeer geen hinder meer. Zaterdagochtend bleek dat de met ruim 1600 ton benzine geladen tanker Hedy Jaeger benzine lekte in de sluis. De brand weer legde daarop een schuimdeken rondom het schip om erger te voorkomen. De benzine is inmid dels overgetankt. De opruimwerkzaamheden zul len nog geruime tijd in beslag nemen, aldus de woordvoerder. Foto: ANP den haag/gpd - Een groep vrienden van Theo van Gogh, onder wie columnist Theodor Holman en filmproducent Gijs van de Westelaken, heeft een open brief opgesteld aan het adres van Mohammed B., ver dachte van de moord op Van Gogh. Volgens Van de Westela ken is het idee gezamenlijk ont staan en is het de bedoeling dat er nog meer brieven gaan vol gen. „Misschien zelfs wekelijks. We gaan ze niet opsturen, maar als hij een krant leest, zal hij ze wel tegenkomen." De brief is cynisch van toon. Onder meer schrijven de vrien den van Van Gogh: „Beste Mo hammed en vrienden. Wat ver velend dat het zo gelopen is. We hadden geen idee dat het alle maal zo gevoelig lag. We hebben ons lesje wel geleerd! Gaat het een beetje met je been?" Laten we vooral proberen de boel bij elkaar te houden, maar met een beetje respect naar elkaar toe lukt dat vast wel, anders wordt het weer zo'n kliederboel. Zou je ons wat strakke richtlijnen kun nen geven over wat we wel en niet mogen zeggen? En: „Pro beer in godsnaam niet je gevoel voor humor te verliezen, want dat zul je hard nodig hebben de komende tijd. Nou gozer, kop op, probeer het van je af te zetten, morgen is er weer een den haag - Zo'n vierhonderd, overwegend mannelijke Marokkanen van middelbare leeftijd, hebben zaterdag middag in Den Haag hun afschuw uitgesproken over de moord op cineast en columnist Theo van Gogh. Het mot to van de demonstratie, die rustig en ordelijk verliep, luidde: 'tégen geweld en vóór vreedzaam samenleven in Nederland'. De Marokkanen distantieerden zich openlijk van veel radicalere landgenoten die stellen dat Van Gogh het onheil over zichzelf heeft afgeroepen, met na me door zijn bijtende kritiek op de islam. De demon stranten verzamelden zich in alle rust rond een uur of een op het Oranjeplein. Op de spandoeken die werden meegedragen stonden leuzen als: 'Geen kogels maar woorden', 'Islam Vrede' en 'Dialoog is de oplossing'. Voordat de stoet zich in beweging zette, sprak Jamal Ak- kouh van de landelijke Berbervereniging ABIN de menig te kort toe. Het doel van de demonstratie was volgens hem om 'de afschuwelijke moord op Theo van Gogh met alle kracht af te wijzen'. „Wij zijn tegen geweld en tegen extremisme. Alle extremisme", aldus Akkouh. „Strijden doen we met woorden, met de pen. Niet met een ge weer." Aan de vaders vroeg de woordvoerder om toch vooral goed op hun kinderen te letten, en ze 'de aan dacht te schenken die ze nodig hebben'. „Let er op waar uw kind blijft. Geef ze aandacht en warmte. Laat uw kind niet in de handen vallen van mensen die het slecht met ze voor hebben, die niet in dit land zijn opgegroeid en hun verderfelijke propaganda aan ze op proberen te dringen. Zij willen onze kinderen afpakken. Dat moeten wij, dat moet u, voorkomen." Foto: GPD/Frank Jansen hilversum/gpd - Submission, de controversiële film van Theo van Gogh en WD-Kamerlid Ay- aan Hirsi Ali, wordt morgen toch niet vertoond door de re gionale omroepen RTV Noord- Holland en RTV Utrecht. De re giozenders wilden de film op de dag van de crematie van Van Gogh uitzenden als eerbetoon aan de vermoorde cineast. Maar ze zien daar op verzoek van het productiebedrijf van Theo van Gogh, Column Pro ducties, van af. „Vorige week leek het ons nog geen slecht idee om Submis sion als een soort statement nogmaals te vertonen", legt Gijs van de Westelaken van het pro ductiebedrijf uit. „Maar door de verscherping van de gebeurte nissen van de afgelopen dagen lijkt alles alleen nog maar in het teken te staan van die film." De producent wil niet dat de film maker louter de geschiedenis in gaat als de maker van Submis sion, erkent hij. „Theo heeft zo veel meer gedaan. We hebben liever dat er morgen, op de dag van de crematie, iets wordt ver toond dat filmisch gezien meer van hem is. Hij was niet de man van de korte film." Van de Westelaken ontkent dat bedreigingen een rol hebben gespeeld in het terugdraaien van het besluit van de regionale omroepen. De regiozenders is gevraagd vandaag een speelfilm als '06' of een compilatie van zijn talkshow 'Een prettig ge sprek' uit te zenden. Een geplande vertoning van de film in het Stedelijk Museum ging zaterdagmiddag ook niet door. (advertentie) www.7x24.nl: het mooiste boekhoudpakket. Met elektronische BTW-aangifte. E 350.- p.j. of gratis via een boekhouder. Altijd en overal aktueel. 10 dagen gratis testen. door Jan Salden Na de schok die de moord op Theo van Gogh teweeg bracht, laait het debat over de vrijheid van meningsuiting op. In Neder land mag je alles zeggen, zolang je je aan de wet houdt. Maar moetje wel alles willen zeggen? En is de methode-Van Gogh - belediging tot op het bot - wel zo effectief? Natuurlijk, het eerste gevoel dat Bert Vuijsje bij de moord op Theo van Gogh bekroop was afschuw. Maar daarna dacht hij ook: als hij nu maar niet de hemel wordt ingepre- zen. Achteraf bezien is het hem nog meegevallen. En gelukkig maar. Want verdiende Van Gogh het wel, om met Volks krant-columnist Remco Cam- pert te spreken, als een held van de vrije meningsuiting de geschiedenis in te gaan? Campert was de eerste die op al op de dag na de moord poli tiek incorrecte vraagtekens durfde te plaatsen bij de bijna heiligverklaring van Van Gogh. En inmiddels hebben zich meer mensen achter hem ge schaard. Want in Nederland mag je weliswaar heel veel zeg gen, maar moet je dat ook wil len? Belediging behoort dan wel in zekere mate tot het recht op vrije meningsuiting, maar is het niet beter jezelf een aantal beperkingen op te leg gen? De relativerende woorden van Campert waren Bert Vuijsje „uit het hart gegrepen". Als toenmalig hoofdredacteur van HP/De Tijd beëindigde hij in juni 1996 Van Gogh's column na een aantal botsingen over fatsoen en goede smaak. (advertentie) De oud-hoofdredacteur vindt het een drogreden dat onder het mom van vrijheid van me ningsuiting „iedereen alle gek kigheid die hij in zijn hoofd heeft er maar uit moet smij ten". Volgens hem was Van Gogh daar een toonbeeld van. „Hij bewoog zich niet binnen het domein van de beschaafde discussie, maar beledigde uit pure agressie. Natuurlijk, een columnist heeft grote vrijhe den. Maar ook daar zitten gren zen aan. Zeker als het gaat om feitelijke onjuistheden of onfat soenlijke leugjns. Van Gogh passeerde die grenzen meer dan eens." Ook voor Vuijsjes opvolger bij HP/De Tijd, Henk Steenhuis, was „het aplomb waarmee Van Gogh aan feiten voorbij ging" een reden om hem niet op nieuw in dienst te nemen. Des ondanks had hij met de toon van zijn columns geen enkele moeite. Iedereen moet alles kunnen zeggen, is zijn overtui ging. „Een kenmerk van de vrije meningsuiting is dat dat recht ook wel eens misbruikt wordt. Nou, dan stap je naar de rech ter. En dan krijg je gelijk of je krijgt het niet." Steenhuis vindt niet dat Van Gogh met zijn scheldkanonna des en getreiter de discussie heeft doodgeslagen of allochto nen in de hoek heeft gezet. „Moet je daar rekening mee houden dan? Laat hen zich eens in onze mores verdiepen." Volgens Steenhuis slaagde de cineast er juist met een film als 'Submission' in de aandacht te trekken voor de „halfslachtige en softe wijze" waarop Neder land met immigranten omgaat. Jort Kelder, hoofdredacteur van zakenblad Quote, is het daar mee eens. De methode-Van Gogh was ook in zijn ogen ef fectief, al wil dat niet zeggen dat hij zich er ook in kan vinden. „Er is ook nog zoiets als fat soen. Neem nou dat woordje 'geitenneukers'. Zo zou ik het nooit zeggen. Maar ik vind wel dat je het moet künnen zeg gen." Het door Kelder bepleite fat soen betekent volgens hem niet hetzelfde als politieke correct heid. „Het kan niet zo zijn dat je niet meer de dingen durft te zeggen die je wilt zeggen. Dat zijn verworvenheden waar we voor geknokt hebben. Daar ga ik geen millimeter voor opzij." Ad Verbrugge, filosoof aan de Vrije Universiteit in Amster dam, vindt dat het recht op vrije meningsuiting te vaak wordt misbruikt om elkaar ver rot te schelden. „Er wordt een heel ander karakter aan dat recht gegeven dan waar het ooit voor bedoeld was: de vrijheid om je uit te spreken over de staat of je geloofsovertuiging. Nu dient het als legitimatie om uitdrukking te geven aan ieders gevoelsleven en dat op een heel extreme manier. Je moet kun nen zeggen wat je denkt, roept iedereen. Maar, vraag ik me dan af, waarom moet dat en van wie dan?" Verbrugge vindt het argument dat woorden geen pijn doen onzin, net zoals het volgens hem te makkelijk is om te zeg gen dat iemand maar naar de rechter moet stappen wanneer hij zich beledigd voelt. Als de methode-Van Gogh de teneur wordt, dan blijf je bij de rech ter aankloppen." Volgens de fi- losoof 'wordt Nederland on leefbaar als de vrije meningsui ting misbruikt blijft worden. „Dan dreigt vervreemding en nog meer fysiek geweld. Het is zo3s Cicero zei: om de demo cratie te laten functioneren is een bepaalde mate van zelf censuur vereist." (advertentie) Nieuwe verdachte aangehouden in zaak-Van Gogh amsterdam/anp - De politie in Amsterdam heeft vrijdagavond een 23-jarige man van Marok kaanse afkomst aangehouden in verband met de moord op Theo van Gogh. De politie verdenkt de man van deelname aan een „criminele organisatie met ter roristisch oogmerkBovendien wordt hij ook verdacht van sa menspanning tot moord met een terroristisch oogmerk op Van Gogh, Tweede-Kamerlid Hirsi Ali en/of aderen. Dat heeft een persofficidPvan justitie in Amsterdam zaterdag laten weten. De politie heeft huiszoeking ver richt. Een woordvoerster van justitie wilde niet zeggen waar dat is gebeurd. Daarbij zijn computers en videobanden in beslag genomen. Naast Moham med B., de verdachte van de moord op Theo van Gogh, zitten nu vijf mensen vast in verband met het onderzoek naar de moord. De politie heeft zaterdagavond gegraven in de tuin bij het huis van Mohammed B. in de wijk Slotermeer in Amsterdam. In die tuin werd echter niks gevonden, aldus een woordvoerster van justitie. Er waren geen specifieke aanwijzingen voor het graaf werk. „Er is toe besloten in de loop van het onderzoek."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3