Blonde conservatief zit in de lift GESPREK VAN DE DAG Muppets komen op Amerikaanse postzegels Ster Italiaanse Big Brother uit show gezet wegens vloeken WD maakt zich niet al te a1 Respect DAGELIJKS LEVEN crrtflT-ie \A/EEft. /VIET EBN TAf wal. /1/vi£Wi;eMêuTEM MENSELIJK Kermit de Kikker, Miss Piggy en een aantal andere Muppets ver schijnen volgend jaar op Ameri kaanse postzegels. Dat meldde de Britse omroep BBC zaterdag. De Amerikaanse posterijen bren gen volgens de BBC postzegels uit met de beeltenissen van tien ver- Margaret Mead Het enige moment waarop je echte communicatie hebt, is als twee mensen de taal even goed of even slecht spreken schillende figuren uit de wereldbe roemde poppenserie. Ook geeste lijk vader Jim Henson krijgt een ei gen postzegel. De postzegels, waarop naast Ker mit en Miss Piggy onder meer ook de Zweedse kok en de heren Stat- ler en Waldorf te zien zijn, worden vanaf maart 2005 verkocht. Vol gens de posterijen is hen die eer te beurt gevallen omdat zij de Ameri kaanse cultuur helpen uitdragen. The Muppet Show is een van de succesvolste en langstlopende pro ducties in de internationale televi siewereld. Kermit en zijn vriendjes zijn sinds 1976 op de buis te zien. In zijn hoogtijdagen werd de serie wekelijks bekeken door 235 mil joen televisiekijkers in meer dan honderd landen. De Muppets spe len ook de hoofdrollen in een aan tal succesvolle speelfilms. Ex-Beatle PAUL MCCARTNEY gaat basgi taar spelen bij BAND AID III. Dat heeft McCartney zaterdag tegenover de BBC be vestigd. Al eerder had al een groot aantal beroemdheden uit de muziekwereld zijn medewerking toegezegd aan de derde edi tie van Band Aid, onder wie Robbie Wil liams, Coldplay, The Darkness en Katie Melua. De bedoeling is om samen een re make uit te brengen van het lied Do They Know It's Christmas uit 1984. Net als toen gaat de opbrengst van de verkoop van het liedje naar een Afrikaans land. Dit jaar gaat de opbrengst naar de door honger en oorlogsgeweld geteisterde Sudanese pro vincie Darfur. Op 29 november wordt de cd-single uitgegeven, zodat het voor Kerst mis in de winkels ligt. McCartney zei dat hij was gevraagd door de producer van het liedje, Nigel Godrich, om te bassen. Hij voegde eraan toe ook wel te willen zingen als hem dat wordt gevraagd. Foto: AP Een ZOON van de eerder dit jaar overleden filmacteur MARLON BRANDO was betrokken bij de ontvoering van een 12-jarige jongen, die later seksueel zou zijn misbruikt door popzanger Michael Jackson. Dat heeft de openbare aanklager in het proces tegen de popster gezegd tijdens een hoorzitting. De 44-jarige Miko Brando werkt als lijfwacht voor Jackson. De zanger zou hem in december 2003 een bedrag van 20.000 dollar in contanten hebben betaald voor zijn medewer king aan de ontvoering. Dat blijkt volgens de aanklager uit documenten die zijn gevonden tijdens een huiszoeking bij een persoonlijke assistent van de zanger. TIGER WOODS heeft de bouwer van zijn luxe PLEZIERJACHT een proces aan gedaan wegens schending van afspraken. Christensen Shipyards bouwde het schip onder volstrekte geheimhouding. Het Amerikaanse golffenomeen zocht een plek waar hij zich in anonimiteit kon verpozen. Woods trouwde op Barbados op 5 oktober en hield zijn huwelijksreis op de boot. De scheepsbouwer maakte intussen reclame voor zijn zaak en gebruikte naam en portret van de golfer, die in woede ontstak en er zijn advocaten op zette. De eisen tot schadevergoeding kunnen oplopen tot 50 miljoen dollar. Foto: EPA Italiaanse Big Brother-fans en de deelne mers aan deze realityshow zijn in tranen: wegens vloeken is de populaire Guido Ge- novesi door Canale 5, een van de drie tv- zenders van de commerciële omroep Me- diaset, pardoes uit het huis van 'Grande Fratello' gegooid. De langharige, bebrilde Genovesi zag zijn verblijf van 44 dagen abrupt beëindigd na dat hij tijdens de five-uitzending van don derdagnacht een berisping kreeg omdat hij zijn 'nominatie' aan andere deelnemers had verklapt. Hij begon woedend te vloe ken. Dat leverde een stortvloed van afkeu rende reacties op van christelijke politici en organisaties. Canale 5 en Big Brother-producent Ende- mol zagen zich gedwongen Genovesi, de absolute ster en gedoodverfde winnaar van de show, te diskwalificeren. Het be drijf en de omroep putten zich vervolgens uit in excuses aan het 'geschokte publiek'. „De makers van Grande Fratello hadden geen alternatief. Het was of Guido eruit of het hele programma van de buis", zei Gia- como Genovesi, de zeer verdrietige vader van Guido zaterdag in de krant II Giornale. Hij overdreef niet. Minister van omroepza- ken Maurizio Gasparri, verontwaardigd: „Het zou een vergissing zijn dit te minima liseren. Het was een niet te tolereren, zeer ernstig incident." Het van staatswege ingestelde maar offici eel onafhankelijke Comité voor TV en Minderjarigen heeft als de wiedeweerga al le banden opgevraagd voor een diepgaand onderzoek. Politici uit het regeringskamp riepen op Grande Fratello geheel te verbie den. Consumentenorganisatie Codacons en 'De Beweging van ouders' hebben Gui do op grond van overtreding van artikel 724 van het wetboek van strafrecht (bele diging van Staatsgodsdienst) zelfs voor de rechter gedaagd. Volgens de actiegroep Observatorium, voor de rechten van minderjarigen, moet Grande Fratello worden verboden. „Aan zetten tot orgieën, alcolholmisbruik en vloekpartijen zijn redenen genoeg", vond voorzitter Antonio Marziale. De Beweging van Ouders klaagde over 'de schade' die het programma aan 'jeugdige kijkers' toe brengt. Grande Fratello is niettemin zeer populair en al aan het vijfde seizoen bezig. De kijk cijfers liggen steevast boven de 25 procent, en naar de gewraakte uitzending keken rond zes miljoen mensen. De Guido trok in het programma al aandacht door dronkenschap en tegen een tuinmuurtje. Maar zijn vatheid, vrolijkheid, vertederend en recht-voor-zijn-raapkarakter hem enorme populariteit. Vloeken mag in het dagelijks lev normaal zijn (Toscanen en er berucht om), voor de mera's is het een doodzonde. De Leopoldo Mastelloni werd leden door staatsomroep RAI in daan omdat hij tijdens een vloekte. Ook bij de werd twee jaar geleden een naar huis gestuurd wegens een woord. Om precies te zijn: 'cazzo' GPD Groep Wilders in peiling De Hond groter dan WD Sinds de moord op Theo van Goghis de steun voor de Groep Wilders sterk toegenomen, blijkt uit een peiling van Maurice de Hond in opdracht van het NOS- Joumaal. Als er nu verkiezingen worden gehouden, komt de con servatieve oud-WD'er uit op achttien zetels, een meer dan de WD, zo bleek zaterdag. De uitkomst van de enquête ver schilt sterk met die van Inter- /View-NSS, van de tv-rubiek NOVA. Daar staat de Groep Wü ders op zeven zetels. De WD blijft volgens De Hond wel stabiel. De PvdA raakte deze week echter drie zetels kwijt en het CDA twee. D66 staat op drie zetels. De regeringspartijen staan met 48 zetels op de laagste score, die De Hond tot nu toe heeft vastgesteld. Bijna de helft van degenen die in 2003 LPF stemden, geven nu aan Groep Wüders te stemmen. Van degenen die WD stemden is dat een kwart. Van de CDA-kiezers uit 2003 kiest nu 10 procent voor Wüders en van de PvdA-kiezers 3 procent. De Hond gaat anders te werk dan Inter/Vïew-NSS. Bij de laat ste peüt men via de zogenoemde spontane herinnering, waarbij de ondervraagde de partijen waaruit kan worden gekozen niet krijgt voorgelegd. De Hond gebruikt de 'geholpen' aanpak. Hij noemt alle mogelijke partijen en legt dus ook een keuze voor de Groep Wüders voor. Kiezers zoeken na de moord op Theo van Gogh massaal aanslui ting bij ex-WD'er Geert Wilders, blijkt uit de jongste peiling van Maurice de Hond. De WD maakt zich niet ongerust, ook al lijken de gebeurtenissen sterk op die van mei 2002, toen de liberalen veel Kamerzetels verloren aan een an dere nieuwe partij: de LPF. De voorspelling van minister Henk Kamp (Defensie) komt niet uit. Toen zijn 'maatje' Geert Wü ders twee maanden geleden uit de WD stapte, was er volgens Kamp geen enkele reden tot ongerust heid in de WD-gelederen. „Partij en die aan de rechterkant van de WD willen opereren, blinken al tijd uit in onderling geruzie en versplintering", zei hij. Diep van binnen zal het bij som mige liberalen toch beginnen te knagen. Want waar LPF'ers in po litiek Den Haag inderdaad patent lijken te hebben op geruzie en ge konkel, blijft Wüders de rust zelve. En het lijkt de kiezer ook nog eens aan te spreken dat Wüders van wege ernstige doodsbedreigingen aan zijn adres persoonlijk bij de moord op Theo van Gogh betrok ken is. Wüders' virtuele zetelaan tal was de afgelopen weken iets ingezakt, maar sinds de moord zit de blonde conservatief enorm in de lift. Als er nu verkiezingen wor den gehouden, stoot Wüders' nieuwe partij volgens de peiling van Maurice de Hond zelfs de WD van de derde plaats. Wüders zou achttien Kamerzetels in de wacht slepen, de WD één min der. De WD lijkt intussen de gebeur tenissen van mei 2002 alweer te zijn vergeten. Toen moest de par tij met lede ogen toezien hoe kie zers en masse overliepen naar die andere nieuwe partij, de LPF. Ook nu lijken WD'ers niet van zins hun strategie aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Volgens vice-fractievoorzitter Bibi de Vries moeten liberalen 'ge woon dezelfde dadendrang als al tijd' houden. „We zijn nog steeds rechts van het midden. En dat zullen we blijven." „Je moet niet na elke peiling je opvattingen wü- len veranderen", vindt ook libe raal Kamerlid Van Baaien. „Nee, we moeten keihard en onver stoorbaar blijven knokken voor onze standpunten, zodat we in 2007 als winnaar uit de verkiezin- 'gen komen." De moord op Theo van Gogh heeft in Nederland veel losge maakt, ziet Van Baaien. „Is het vreemd dat je dan heftige reacties krijgt, ook qua stemgedrag?" De liberaal kan Wüders' populariteit goed verklaren. „De man is hier persoonlijk bij betrokken geraakt, hij wordt met de dood bedreigd. Hij trekt nu veel sympathiestem- men. Ik voel die sympathie net zo goed, al zou ik zelf niet op hem stemmen." Volgens De Vries kan Wüders het bij de verkiezingen in 2007 schud den, 'want de VVD heeft met Jo- zias van Aartsen een fractievoor zitter waar Wüders niet aan kan tippen'. WD-coryfee Hans Dijkstal is net terug uit de Verenigde Staten, waar hij de presidentsverkiezin gen volgde. Ook hij zegt niet wak ker te liggen van de peiling. „Ik merk nu hoe groot de chaos hier is sinds vorige week. Iedereen buitelt over elkaar heen met zijn mening. Als iemand in zo'n situa tie dan ineens omhoog schiet in de peilingen, zegt dat niets, hele maal niets. Laat hier eerst de rust maar terugkeren, dan praten we verder." Frouke Houtman Politicus Geert Wilders is enorm gestegen in de peilingen sinds de moord op Theo van Gogh. Foto: Reuters/Jerry Lampen Om de uitkomst van bepaalde processen te voorspellen, hoefje bij ons thuis geen natuurkundige te zijn. Als mijn dochter met een vriendin naar haar kamer loopt en een minuut later wordt gevolgd door mijn zoon, tel ik in gedachte al terug van tien naar nul. Bij nul - ik hoef niet eens naar zolder om het te controleren - loopt hij ongevraagd bij de meiden binnen, vraagt wat ze aan het doen zijn, hoort dat hij moet ophoepelen, wei gert hieraan gehoor te geven, krijgt een boek naar zijn hoofd gesmeten, gooit wat terug en wordt uiteindelijk bij kop en kont naar buiten gewerkt. Pas dan is het ook voor mij altijd even afwachten: óf hij begint te janken óf hij steekt zijn repertoire van nieuw verworven scheldwoorden af. Maar vandaag volgt op actie geen reactie. Bij min-vijf- tien houd ik op met tellen om mijn zoon naar zijn na tuurlijke habitat te volgen. Hij zit achter zijn computer, kijkt met een half oog naar de tv en maakt op de één of andere manier zo 'n schijnheilige indruk dat ik de ka mer aan een grondige inspectie ondenverp. De inhoud van de snoeptrommel, drie zakken chips, vijftien spe culaasjes, ik heb ze onder deze omstaridigheden alle maal al eens tevoorschijn gehaald. Maar niets van dit al. „Moet je die meiden niet gaan pesten?", vraag ik, met het chagrijn van een wapeninspecteur die net te laat op de plek des onheils is aangekomen. Nee, geen zin. Hij zit nu even te computeren. Verdraagzaamheid is een schaars artikel. Maar in je ei gen huis hoop je er altijd nog wel wat van voorradig te hebben. Mijn eega is opgegroeid met een jonger broertje waarmee zij harmoniemodelletje speelde. Zij koesterde hem, bemoederde hem en beschermde hem, als iets of iemand in de boze buitenwereld hem bedreigde. Voor haar is het lastig te accepteren dat mijn dochter die ge voelens niet voor haar jongere broertje koestert. Zelf ben ik opgegroeid met drie zussen. Niet als de jongste, maar als twee na oudste. Dan ontivikkel je als vanzelf een minder florissante kijk op de samenleving. Mijn zoon (8) beschouwt het als het hoogste doel in zijn leven, om doorzijn grote zus (12) te worden opge merkt. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat probeert hij haar bij zijn activiteiten te betrekken. Zij op haar beurt ziet hem als de plak kauwgom die ongewild aan je schoen blijft plakken en bij elke stap herinnert aan zijn aanwezigheid. Het meest uitgesloten voelt hij zich als zijn zus een vriendin bij zich heeft. Dan verwaar digt ze het zich niet eens om laatdunkend tegen hem te doen. Om dan toch haar aandacht te trekken, bedient hij zich van guerrillatactieken. Hit and run-acties. Hij trekt aan de haren van de vriendinnen. Klimt op hun rug. Lokt kussen- en andere gevechten uit. Met de herinnering aan alles wat de relatie met haar broertje zo waardevol maakte, spant mijn eega zich in om de harmonie te herstellen. Maar ik laat de tijd haar heilzame werk doen. Er zijn fases waar je door heen moet. Een jaar of tien heb ik ervoor uitgetrokken - familie duurt toch een leven lang - maar de afgelo pen tivee weken begint mijn 'komt vanzelf wel weer goed'-houding zich al uit te betalen. De nieuwe vrien din die mijn dochter van de middelbare school mee neemt, wordt door hem zelfs met zekere egards behandeld. Hij gaat naar boven zonder herrie te schoppen, blijft ver van de toegangsdeur van de meidenkamer en slaat beschroomd de ogen neer als zij hem aanspreekt. Nog wat onwennig door de meedo genloze stilte die op het slagveld zijn intrede heeft gedaan, scharrel ik door het huis, nog steeds beducht op op laaiende schermutselingen. Maar als de nieuwe vriendin - een onderdeur tje, eigenlijk niet veel groter dan mijn zoon - wordt uitgelaten, vol gen er zelfs op de trap - altijd een goede plek voor hinderlagen -geen acties. „Zie je nu wel dat je broer van zelf een normaal mens wordt?", zeg ik, op de toon van iemand die weet wat er te koop is. Hij vindt haar aardig. Mijn dochter beloont me met de blik die pubers reserveren voor de onno- zelen die hen hebben verwekt en be perkt zich, met een knikje naar de vriendin die buiten op haar fiets stapt, tot een toelichting van vier woorden. „Ze zit op karate. Reageren? coIumn@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2