raakt in een steeds dieper dj SPORT 10 Op BS Leiden staat geen ma Sanne van der Star mag wereldbeker schaatst Middelburg stunt tegen Van Wely Ongeïnspireerd Oegstgeest laat een matchpunt achter Docos daalt af naar de hoofdklasse De Klerk niet tevreden na ruime zege Foreholte Gemim hcelt koP weer in z§ HOC 990 maandag 8 NOVEMBER Tom Middelburg. Foto: Archief LSG verliest desondanks van HSG schaken - Ondanks een sensa tionele zege van Tom Middel burg op Nederlands kampioen Loek van Wely verloor het Leidsch Schaakgenootschap met 7-3 van HSG. Het was de klapper van de dag. In een ingewikkeld paard-te- gen-lopereindspel dachten alle toeschouwers dat wereldtopper Van Wely wel 'eventjes' zou gaan winnen van Middelburg die slechts de meesterstitel be- zit. Maar Middelburg sloot met K een chirurgische precisie en be heersing een paard in en speel de de stelling naar de winst. Na drie ronden in de nationale meesterklasse is LSG nog steeds zonder matchzege. Na in het verleden wel eens succes tegen HSG te hebben gehad, kwam LSG dit keer zelfs niet in de buurt van een verrassing tegen de Hilversummers. - Omdat grootmeester Daniel Stellwagen aan het WK op Kreta deelneemt, werd de partij tegen de Leidse meester Edwin van Haastert eerder al gespeeld. Van Haastert verloor die partij, waarmee zijn ploeg op de wed- i.strijddag al een achterstand diende goed te maken. LSG slaagde erin de strijd slechts korte tijd gelijkopgaand te hou den. Na een snelle remise van de met zijn vorm worstelende captain Stefan van Blitterswijk bracht invaller Machiel de Heer de ploegen op gelijke hoogte 1.5-1.5. Hierna ging het in snel treintempo verkeerd voor LSG. Jeroen Blokhuis kwam materi aal achter tegen kandidaat grootmeester Erwin l'Ami en Leon Konings moest na een snelle dame-uitval in een ge compliceerde stelling een nul noteren. Een plushalfje werd binnengehaald door Michiel Bosman tegen de Oegstgeestse grootmeester in Hilversumse dienst Jan Smeets. Smeets had zich vermoedelijk een 'beetje verrekend' en hoopte op de tijdnood van Bosman toen hij met materiaalachterstand een remiseaanbod lanceerde. Met minder dan twee minuten voor achttien zetten accepteerde Bosman het vredesaanbod. Hierna viel het doek voor LSG: de HSG-grootmeester Friso Nij- boer versloeg Mark van der Werf, de Lissese grootmeester Dennis de Vreugt versloeg LS- G'er Rudy van Wessel en op nieuw een 'Leidenaar' in Hil versumse dienst Jop Delemarre voltrok het vonnis over LSG's coming-man Raoul van Ketel. door Jan Bey schaken - Lijstaanvoerder Oegstgeest '80 moest in de lan delijke tweede klasse in een uit- »;duel tegen Middelburg een matchpunt achterlaten (4-4). Na een tweetal ongeïnspireerde remises van Joop Piket en Fred 0° Slingerland zette Evert Leeu- wenborgh in de tijdnoodfase dankzij een speculatief offer het Oegstgeestse schaakteam op een 2-1 voorsprong. Na het ver lies van Caroline Slingerland kabbelde de strijd via remises naar een 3-3 stand. Opnieuw greep Oegstgeest'80 een voorsprong dankzij een v fraaie offerpartij van Eric van 't - Hof. Met alleen nog het top- bordduel tussen Vyacheslav Ikonnikov en Nebojsa Nikolic mocht Oegstgeest via een remi se nog op matchwinst hopen. Maar de Russische grootmees ter verzilverde na de tweede tijdcontrole een ver opgerukte -•.-vrijpion. LSG 2 versloeg heel verrassend ,meesterklasse-degradant SMB in Nijmegen met 5.5-4.5. De Leidse reserves beschikken over een grote mate van routine en talent in het team. Na een twee tal remises zorgden de routi niers Henk van Putten (zwaar bevochten remise), Ik Oei, Rag de Graaff en topscorer Wim Heemskerk voor winstpartijen. Matchwinnaar werd uiteinde lijk captain Sven Bakker. Hij versloeg hef Nijmeegse jeugdta- lent Robin Swinkels door in een - '^oreneindspel beheerst een plu spion te verzilveren. t ,LSG 3 rukte dankzij een 5-3 ze ge op één van de oudste clubs van Nederland - Messemaker J 1847 uit Gouda - op naar de tweede plaats. Nadat Chris Roosendaal de LSG-ploeg langszij had gebracht, maakte \supersut\ Geralt Serdijn zijn faam opnieuw waar door in zijn geliefde opening te zegevieren. Toen daarna ook Vincent Fruc- tuoso en Quirinius van Dorp t hun partijen wonnen was de strijd beslist In de derde klasse leden de twee koplopers, Voorschoten en Leithen, in hun respectieve klassen beide een nederlaag. In 3C ging Voorschoten met 6.5- 1.5 roemloos onderuit tegen HSG 2 uit Hilversum. In het be gin van de strijd leek na een re mise van Marcus Driessen en een zege van topscorer Frank den Herder nog alles in orde. Het venijn zat in de staart, want alle overige stellingen werden door de Voorschotenaren mis handeld. In de derde klasse D verloor de Alphense Schaakclub (ASC) met het kleinst mogelijke ver schil (4.5-3.5) van HWP uit Zaanstad. De Alphenaren ko men daardoor erg dicht bij de rode streep. In klasse 3E verloor het Leithen met 5-3 door het hoge ratingsaldo van Euwe 2 uit Amsterdam. Leithen werd op het laatste moment geconfron teerd met een zieke speler. De opgeroepen invaller was daar door niet helemaal bij de les en verloor al snel. Toen in de tijd noodfase ook nog Wil Turk door z'n vlag ging (0-2) moest een inhaalrace worden ingezet. Na een tweetal remises en twee winstpartijen van Joop Bakker en Mark Thiele, moest ten slot te Jan Brandt bij een 3-4 stand ijzer met handen breken, tever geefs. In dezelfde klasse klommen Philidor Leiden en Oegstgeest '80 2 dankzij een 4-4 gelijkspel naar een warme positie in de middenmoot. In de Leidse der by werden aan de topborden door Oegstgeest verrassende re sultaten geboekt. Johan Boots bracht door een zege op Piet Bakker de Oegstgeestse reserves zelfs op voorsprong. Willem Jan van Briemen bracht de score weer in evenwicht. Invaller Bar ry Braecken zette Philidor weer op voorspong, maar Marcel de Jeu wist zijn voordeel na zes speeluren uiteindelijk dan toch te verzilveren tegen de routine van Ton Kohlbeck. In 3F ging LSG 4 met 6-2 onderuit tegen koploper Bergen op Zoom. door Pieter van der Vliet rugby - DIOK verloor in Utrecht met 26-19 van USRS in een wed strijd waar te veel verkeerd ging. Naast de wekelijkse groei van de blessurelijst kreeg coach Robert Broers er twee zorgen bij. Karei Moerland kreeg rood en wacht een schorsing van drie weken, terwijl Thijs Verheijen met on middellijke ingang bij de Leidse rugbyclub verdwijnt. Hij maakt het seizoen af bij The Bassets in Sassenheim. Nee, dit wordt geen goed sei zoen voor DIOK-coach Broers. De ambitieuze Leidenaar gaat tafeltennis - Scylla 2 leed te gen BIT in Ede een nipte 6-4 nederlaag. De Leidse reserves lijken grip te krijgen in de eerste divisie, maar of ze hun verblijf kunnen verlengen valt te be zien. Drie ronden voor het ein de bedraagt de achterstand op Disnierats liefst twaalf punten. Gerhard Kray, Martijn van Leeuwen en Pim Mosterd won nen ieder een partij. Oud-eredi visiespeler Hans de Boer was ongenaakbaar. Bij Avanti, tweede divisie groep 2, bleef Martin Groenewold op nieuw ongeslagen in het met 6- 4 gewonnen duel tegen Twen- ty-one-up. Voor de Hazers- woudse ploeg scoorden Jaap Schilperoort en Ronald Vijver berg ook. Koploper Amstelveen liep uit naar een voorprong van negen punten, dit na de 9-1 winst tegen Tanaka. Pecos (tweede divisie groep 3) ging tegen koploper Red Stars met liefst 8-2 onderuit en zit flink in de degradatiezorgen. Voor de Oegstgeestse ploeg, waar Ron Schipaanboord en Friso Reitsma beiden een punt wisten te bemachtigen, worden het nog drie hectische duels. De voorsprong op de veilige plek vier bedraagt nog maar een punt. Docos, hekkensluiter in de der de divisie, verloor kansloos bij Shot '65: 10-0. De Leidse ploeg, die pas drie enkelpartijen wist te winnen, is officieel gedegra deerd naar de hoofdklasse. Voor de vrouwen van Docos was het ook een 'verloren' weekeinde na de 10-0 zeperd tegen nummer twee Hoon horst. De Overrijsselse thuis ploeg is gezegend met eredivi sie-ervaring en koestert een te rugkeer op het hoogste niveau. Voor Dianne van der Meer, Na- dia Huizer, Yu Ling Wu en Shei la Tol is degradatie naar de tweede divisie een kwestie van tijd. met zijn ploeg door een diep dal wat hem tot improviseren noopt. Slechts een enkele spe ler staat nog op dezelfde plaats, de rest is inmiddels ingevuld door de reserves en tweede- teamspelers. De balans die Broers bij de seizoensstart in zijn team had is volledig weg. Het is nu wekelijks schipperen met de mogelijkheden omdat de lijst met afwezigen extreme vormen aanneemt en groter is dan zijn huidige selectie. „Het is niet anders", zei Broers. „Maar dat betekent niet dat we bij de pakken gaan neerzitten. Iedereen weet wat er aan de hand is en het is aan de trai nersstaf om daar invulling aan te geven." In het veld tegen de Utrechtse studenten hadden de Leide- naars nog wel een snelle start. De grillige Wilco Kunnen, die inmiddels als freelancer in Leidse dienst is, scoorde bin nen vijf minuten de openings treffer. Maar het vervolg was niet best en het ging van kwaad tot erger. Aanvallen van de Utrechters recht over de as van het veld werden ongemoeid ge laten. Stefan Neher zat volledig mis en zag zijn man de gelijk maker scoren. Ryan Dunn con verteerde 7-5 en werd vervol gens de grote plaaggeest van DIOK, want in het Utrechtse strijdplan had hij de opdracht geinregen om telkens de bal diep in de Leidse defensie te schoppen. Die tactiek vrat ener gie bij DIOK, terwijl de thuis club er vleugels van kreeg. Dunn bleek ook goed in het ne men van de penalty's. Voor rust scoorde hij nog twee keer en bracht de stand op 18-5. Na rust werd de wedstrijd grim miger. Dat resulteerde in twee rode kaarten: voor Dunn we gens schoppen naar een tegen stander en voor Karei Moerland wegens slaan. Dat deed DIOK allemaal geen goed. De aanval len smoorden in een muur van gretige tegenstanders en de Lei- denaars leken te berusten in een nederlaag. Broers forceerde met veelvuldig wisselen een omslag. Captain Joost Leemans en de Leidse Cubaan José Eche- varia zorgden voor de vijfpun ters en Mare Schoon met zijn conversie voor de aansluiting van 21-19. In de resterende mi nuten kreeg DIOK tot drie keer toe de kans om als nog de winst te pakken, maar slordig balver lies gaf USRS de gelegenheid de wedstrijd op slot te gooien. In Sassenheim boekte The Bas sets met 14-10 een belangrijke overwinning op de nummer drie van de ranglijst, RC Alk maar. Dankzij deze uit kleinen de Sassenhei achterstand op de toj drie punten. Tegen werd het een spanne rugby. The Bassets ki de ruimte om het spel t tegen het hechte colle Alkmaar. Het open sp< Sassenheimers graag kwam niet uit de ver kwam de spanning tei Rob van der Heiden sc penalty's tussen de Cor Kuipers scoorde eê thuisclub verloor met kwartier op de klok Heiden met een snee i zicht. MSV vindt na rust winnende fori Corine Manuputty schiet namens BV Leiderdorp, dat het bekerduel tegen Jolly Jumpers verloor. Foto: Mark Lamers door Menno Schraven basketbal - MSV vocht het grootste deel van het duel met Quo Vadis tegen een vroeg op gelopen achterstand, maar sloeg op het juiste moment toch nog toe: 76-83. De Noordwijkers hadden in het eerste kwart allesbehalve de controle over de wedstrijd en ontmoetten een tegenstander die met scherp schoot. Dat re sulteerde in een flinke achter stand (32-17) die een kwart la ter maar ten dele was goedge maakt, 45-38. Na de rust vond coach Burhan Alibegovic naar eigen zeggen eindelijk een suc cesvolle samenstelling van zijn vijftal in het veld. Op 70-74 was MSV eindelijk los. Tegenover de winst stond de diskwalificatie van MSV-speler Rani Chaoui, die verkeerd rea geerde op een gefrustreerde speler aan de kant van de thuis ploeg. Chaoui kreeg in de span nende slotfase een bal in het gezicht geworpen en ging daar op meteen de dader te lijf. Bei de spelers werden direct gedis kwalificeerd en zullen waar schijnlijk een aantal wedstrij den worden geschorst. Scores: Engelhart 25, Snijders 15, Van Leeuwen 13. BS Leiden kende tegen de ver wachting in geen enkele moeite met het hooggeklasseerde Ra cing Beverwijk. De koploper won de uitwedstrijd, ondanks de afwezigheid van vier gebles seerde spelers, met liefst 47-98. De tussenstanden van 0-11, 6- 22 en 8-40 lieten zien hoe goed Leiden zowel aanvallend als verdedigend acteerde. Bever wijk werd compleet overdon derd en kreeg pas bij de rust stand van 14-55 de gelegenheid zich af te vragen wat het eigen lijk overkwam. De thuisploeg krabbelJ 57 nog een heel klein if maar een 0-23 run ma| volgens duidelijk dat c denaars in deze wedst| maat stond. Leiden-c chard den Os gaf in 1 kwart zelfs de vloer aai meegenomen junioren men met de enige val Jeroen van Dorp vorig I kampioen van Neder* ren geworden bij de j Dat Beverwijk door dii ling nog wat punten I ken, deerde verder nie| Leiden. Met gevoel voor ment zei Den Os na aflj was geen verkeerde 1 We speelden een goede eerste helft, klopte. En dat we de 1 tweede helft ook nog z doortrekken, was knap. Het zegt toch ietj breedte en de sterkte team." Scores: Hoste 17, Zond (7 rebounds), Schelvis! nat 13 (8 rebounds), (10 rebounds). In de hekprrompptiti>| de vrouwen van BV Lei met 60-74 (ruststand 3] geschakeld door Jolly De thuisploeg speelde' riodes volwassen maar had alleen dd moeite het juiste ricj voel naar de basket te In totaal gingen slecht^ van de vijftig tweepu ten raak. Het magere centage brak Leider! toen het bij een stand r drie minuten niet scoq Jumpers profiteerde e naar 56-67. Die at kwamen de LeiderdoJ meer te boven. Scores: LeCuyer 26, Bransz 10. Helen van Goozen grijpt na zwak NK overal naast vervolg van si door Peter van der Hulst assen - Helen van Goozen zag op de drie kilometer van de NK cifstanden net een startplek voor de wereldbeker van Ha- mar aan haar neus voorbij gaan. Jenita Huizebosch-Smit was ruim tweetienden van een seconde sneller en eiste de laat ste vacante plek op. „Ik reed net niet op mijn top. Ik denk dat het komt doordat we iets te vroeg rust hebben genomen voor deze wedstrijd." Op de 1500 en 5000 meter stel de Van Goozen helemaal teleur. Ze moest op de langste afstand genoegen nemen met een acht ste plaats. „Ik had geen kracht, het was gewoon flets." Van Goozen gelooft niet dat ze door haar lange verblijf in het gewest - waar de faciliteiten minder zijn dan in een commerciële ploeg - in haar ontwikkeling wordt geremd. „Vorig jaar heb ik onder mijn coach Wim den Eisen goed gereden. Het niveau in Nederland is gewoon erg hoog. Ik heb nu niets en daar baal ik van. Ik ga me maar voor bereiden op de NK allround en misschien dat ik nog een paar marathons rijd." Sanne van der Star kan over en kele weken wel haar koffers pakken. Haar vierde plaats op de 500 meter was voldoende voor een reis naar Azië. In Har bin en Nagano rijdt de inwoon ster van Rijpwetering ook de 1000 meter, omdat verschillen de rijdsters zich voor de wed strijden hebben afgemeld. Om die reden mag ook de Veense Margot Boer naar de world cups. Van der Star plaatste zich als zesde voor de titelstrijd op de 500 meter. „Voordeel was dat Andrea Nuyt is gestopt en Yvonne Leever op het laatste moment niet meedeed. Ik hoopte daarom op een plek bij de eerste vijf zodat ik de world cups mocht rijden. Dat is met die vierde plaats gelukt. Ik ben net gebeld dat ik mee mag naar Azië." Helen van Goozen. Foto: Archief =Le handbal - De vrouwen van Fo reholte gingen naar Eindhoven voor een op papier gemakkelij ke wedstrijd tegen PSV. „En dat bleek ook zo te zijn", aldus trai ner Menno de Klerk. De Voor- houtse ploeg won met 12-25 na een ruststand van 5-11. Toch was De Klerk niet tevreden. „We hebben te weinig gescoord en te veel doelpunten tegen ge kregen. We hebben in de eerste helft drie van de vier strafwor- pen gemist." Foreholte kreeg wel de kans alle speelsters speeltijd te geven. Lindsay Wil lemen was topscorer met vijf doelpunten. De vrouwen van Stompwijk'92 hadden het niet moeilijk tegen HWC uit Vlaardingen. De ploeg boekte een 22-7 overwinning. De Stompwijkse ploeg dankte het geringe aantal tegentreffers aan doelvrouwe Jolanda van der Mey, die prima speelde. De Stompwijkse mannen verlo ren met 17-22 van Hellas 3. De openingsfase was voor de thuisploeg en werd afgesloten met een 4-1 voorsprong. Daar na namen de Haagse routiniers het heft in handen. Stompwijk slaagde er niet in het gat, dat steeds twee punten bedroeg, te dichten. In de slotfase werd de marge vergroot, omdat de thuisploeg maar over één wis selspeler beschikte. De mannen van Rijnstreek hadden op een overwinning ge rekend bij Oliveo in Pijnacker. De ploeg nam het echter te ge makkelijk op. Er werden veel fouten gemaakt en de thuis ploeg stond vrijwel de gehele wedstrijd aan de positieve kant van de score. „We speelden te gen onszelf', was het oordeel van speler Frank Hulshof. Vlak voor tijd kwamen de Alphena ren nog terug tot 26-25, maar verder liet Oliveo het niet ko men: 28-25. Satumus (mannen) won met een marge van tien punten van Atomium 2. Dat was knap, om dat de Leidse ploeg bij rust te gen een achterstand van drie doelpunten aankeek. „We maakten teveel fouten in de dekking", vond trainer Rachid Abdellaoui. Dat werd in de tweede helft rechtgezet. Met snelle tegenaanvallen werd Ato mium naar een ruime neder laag gespeeld. Trainer Wim van Leeuwen was niet erg te spreken over de prestatie van de vrouwen van Oase tegen Oliveo. „We hebben te veel kansen gemist. Dat ging na rust beter." In Pijnacker kwam uiteindelijk een 14-18 eindstand op het bord. Uit blinkster bij Oase was Suzanne van der Ploeg. „Ze speelde vo rig jaar nog in het tweede en heeft het goed gedaan", aldus Van Leeuwen. volleybal - De vrouwen van Gemini/Kangeroes overtu e een 0-4 overwinning op Voorburg 2. „De beste twee ser seizoen", zo kwalificeerde coach Daan Meijs het spe ploeg in de openingsfase. Vooral de middenaanvalstei Vrolijk en Marloes Hoogeveen speelden goed, voortreffel ling gebracht door spelverdeelster Jolien van 't Schip, vierde set kwam Gemini in de problemen. Bij de stand aanvoerster Sandra van der Valk een vingerblessure op. werd het alsnog 24-26. De mannen van Castellum hadden op meer gerekend punten tegen Servia. Coach Hans Schimmel kon de 2-3 niet goed begrijpen. „We hadden de tweede set moeten het is onbegrijpelijk dat we de vijfde set uit handen gavel 0-2 achterstand bracht Schimmel een andere spelverdel vin van der Meer. Onder zijn leiding ging het beter lopei phense ploeg. Tot 12-8 in de vijfde set. „In één opstellii angst in het team", analyseerde Schimmel. „Niemand bal vrijuit in te slaan." Leython stond in de wedstrijd tegen Utrecht 2 met 2-1 acf' de wedstrijd werd afgebroken, omdat de basketballers vi derdorp recht hadden op de zaal. Wanneer de wedstrijd gespeeld is niet bekend. aaj :ra; ost sief mt xW* ,in(ani

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22