van brandstichters Groot uitdeel voordeel <s© ein overrijdt vastgeketende demonstrant jVIoskcCCÏÏ. doelwit ag om Fallujah vannacht begonnen Stakingen voorbij na sociaal akkoord S: v 3?9 Ook actie met beledigende pamfletten Van Agt haalt fel uit naar Balkenende Dagelijks bericht van Katwijk 88 maandag 8 NOVEMBER 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar speurder@hdc.ril Tel.: (072) 519 6868 Fax (072) 519 6869 ize correspondent Immerveen ug Na Een goederentrein met :ontainers nucleair afval middag in de Franse Ei ste- r de benen van een 23- emonstrant gereden. De is kort tijd later in een juis aan zijn verwondin- nenferleden. chtoffer maakte deel uit kleine groep betogers de rails waren gaan zit- de trein tot stoppen te n. Eerder op de dag i andere demonstranten |n al enkele malen het ;n, rijden onmogelijk ge- ïet cureur in Nancy, Michel e, zei dat door het onge- van de benen van de strant door de trein gerukt en niet beide be ds eerder werd gemeld, ima speelde zich af in irijk gebied, op de plek e spoorlijn een bocht De machinist zou vol- in woordvoerder van de spoorwegen een nood- 'iben gemaakt toen hij een aantal mensen op H zag. Het slachtoffer zou lijd zijn weggesprongen, 1 gezegd. Een zegsman ictiegroep 'Sortir du nu- beweerde evenwel dat het dodelijk slachtoffer vee andere betogers n iwond zijn geraakt. n was op weg naar de laats voor atoomafval in tse Gorleben. In de con- zat kernafval van het elektriciteitsbedrijf Co- T#at de uitmaakt van de roep. )uitse demonstrant tegen et transport van kernafral om de tragische dood van nse medebetoger, die gis- door de atoomtrein werd sden. Foto: Reuters/Fa bri- zio Bensch ft/gpd-rtr - In Irak zijn ht hevige gevechten uit jen tussen Amerikaanse b en opstandelingen in Fallujah, bolwerk van itische verzet, ise militairen en spe- ;e eenheden namen igrijkste ziekenhuis opstandige Iraakse stad in. Dat gebeurde zon- vechten, aldus een ver bij de militairen, aanse gevechtsvliegtui- artillerie bestookten de ilgens The New York Ti- illen de militairen eerst sche doelen als bruggen enhuizen veroveren. De denkt dat het hier gaat ^.eerste fase van het lang- ^Jpte offensief tegen Fallu- COMMENTAAR De Arabische nieuwszender al- Jazeera meldde hevige gevech ten in het oosten en zuiden van de stad die circa 50 kilometer ten westen van Bagdad ligt. Alle wegen naar Fallujah werden gisteren afgesloten nadat de Iraakse interim-regering de noodtoestand in het land had uitgeroepen. Een Amerikaanse tankcompag nie van het marinierskorps en een eenheid infanterie hadden zich verzameld aan de rand van de stad klaar om aan te vallen. In Irak is gisteren de noodtoe stand afgekondigd, na een weekeinde waarin bij aanslagen en gevechten meer dan zestig mensen zijn gedood. De nood toestand blijft voorlopig zestig dagen van kracht. Zaterdag werden bij aanslagen SOCIAAL AKKOORD van Jan Peter Balkenen- og niet geheeld of er ligt :n sociaal akkoord op ta lg leve het Poldermodel! 1 vice-premier Gerrit ^■via stille diplomatie het Hj voorwerk heeft gedaan, de minister-president er li te pas komen om de ru isen kabinet en vakbewe- lij te leggen. Dat is een itje voor inister Aart lgef Geus, die de voorjaar op ter,'atte en hon- enden vak den de gor- Injoeg, ibegrijpelijk dat uitgere- Geus - als oud-voorzit- i het CNV - de veerkracht vakbeweging zo heeft on- 'at Hij heeft er kennelijk oment rekening mee ge- dat de vakbonden betogers op de been kunnen krijgen. Over zij n eigen gelijk heeft leen echte gereformeerde i gedacht dat FNV en CNV ormingsplannen voor ek zouden slikken. heeft het kabinet, De orop, een ernstige taxa- gemaakt Het aldcoord dat vrijdagnacht is afgesloten, lag een half jaar geleden al bin nen handbereik Door meer souplesse te tonen, had de mi nister er in mei waarschijnlijk meer uitgesleept, dan nu het ge val is. Want het kabinet heeft op wel erg veel punten water bij de wijn moeten doen. Maar intus sen is de sfeer tussen De Geus en de vakbondstop goed verpest en heeft het bedrijfs leven schade geleden onder stakingsacties. Al met al is er niet zo heel erg veel meer over van de ingrijpen de hervormingen van het kabinet op het gebied van de sociale zekerheid. Dat is jam mer, omdat het kabinet politie ke moed heeft getoond door met name het probleem van de ver grijzing op de agenda te zetten. Het kabinet heeft ook gelijk als het betoogt dat weriknemers in de toekomst veel langer moeten doorwerken om de oudedags voorziening betaalbaar te hou den. Maar gelijk hebben is wat anders dan gelijk krijgen, zoals De Geus en de zijnen intussen pijnlijk duidelijk is geworden. Hugo Schneider in Samarra en enkele andere steden in de zogeheten 'soenni tische driehoek' ten noorden van de hoofdstad Bagdad in to taal 34 mensen gedood door de veiligheidstroepen. Gewapende strijders bestormden daarop zondagmorgen vroeg enkele politiebureaus in het westen van het land. In Haditha werd een politiebureau met raketgra naten beschoten. Toen de agenten zich overgaven werden 16 politiemensen in koelen bloede doodgeschoten door de aanvallers. Daarna trokken zij naar Haqlaniyah waar de poli- tiecommandant werd gedood. Vervolgens werden negen agen ten met machinegeweren ge- executeerd. De organisatie van rebellenleider al-Zarqawi ver klaarde achter de acties van dit weekeinde te zitten. Het geweld vond plaats aan de vooravond van wat een groot offensief van Amerikaanse een heden en het Iraakse leger dreigt te worden tegen opstan dige soennitische eenheden in met nameFallujah. De Amerikanen en. hun Iraakse (advertentie) Er kunnen op donderdag 11 november heel wat kinderen bij u langskomen met hun Sint Maartenlledjes en lampions. Want met deze aanbiedingen kunt u lekker voordelig uitdelen! Haribo Kinder-, Party of Mao mix Smarties, Kitkat, TWix of Mars Mini's 3 zakken Nü Het grote voordeel van Albert Heijn. ch Deze aanbiedingen zijn geldig met een AH Bonuskaart t/m zondag 14 november 2004. den haag/gpd Op verschillen de plaatsen in het land zijn afge lopen weekeinde moskeeën het doelwit geweest van brandstich ters en vandalen. In Rotterdam werd geprobeerd bij de Mevlana moskee brand te stichten, terwijl de Otmaan moskee werd be plakt met beledigende pamflet ten. In Huizen ontsnapte de An- Nasr moskee dankzij ingrijpen van eigen bewakers aan een aanslag met brandbommen. Minister Remkes (binnenlandse zaken) heeft alle gemeenten in Nederland afgelopen donder dag al in een brief opgeroepen extra alert te zijn op vijandelijk heden aan het adres van mos lims. Hij wil voorkomen dat de moord op Van Gogh anti-isla mitische gevoelens in de hand werkt. Gisterochtend ontdekte een be zoeker van de Mevlana moskee in Rotterdam dat een onbeken de man probeerde brand te stichten bij de moskee. De da der had hout tegen de toe gangsdeur van de woning van de imam gelegd, dit bespren keld met benzine en aangesto ken. De imam woont in het moskeegebouw. De brandstich ter ging er vandoor toen hij werd betrapt. De brandweer werd gewaarschuwd en deze wist het vuur snel te blussen. Een dag eerder ontdekten be zoekers van de Otmaan moskee dat er ongeveer 25 pamfletten op het gebouw waren geplakt. Op de papiertjes stonden tek sten als Varkensvlees, het meest veelzijdige stukje vlees'. De moskeebezoekers hebben de papieren zelf verwijderd, de politie heeft vervolgens een aantal van de pamfletten in be slag genomen voor nader on derzoek. De daders zijn nog niet bekend. In Huizen hield de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag drie verdachten aan die pro beerden brand te stichten in de An-Nasr moskee. Het drietal werd betrapt door bewakers van de moskee. Twee verdach ten van 19 en 25 jaar oud wer den direct aan de politie over gedragen. Zij waren in het bezit van terpentine, wasbenzine, spiritus en papier. De derde 26- jarige verdachte wist aanvanke lijk nog te ontkomen, maar hij kon gisteren alsnog in Almere worden aangehouden. Ook heeft de politie huiszoekingen verricht. Het is onduidelijk of die iets hebben opgeleverd. De politie heeft de indruk dat het ging om een impulsieve daad aan het einde van een uitgaans avond. „Ze liepen niet al drie dagen met het plan rond", al dus een politiewoordvoerder. In Breda hebben onbekenden in de nacht van zaterdag op gis teren bouwmateriaal in brand gestoken dat opgeslagen lag bij de uitbreiding van een moskee. Politie en brandweer denken niet dat de daders tot doel had den brand te stichten in het ge bedshuis zelf, aangezien het bouwmateriaal op behoorlijke afstand lag van het bestaande moskeegebouw. In Amsterdam werd het kan toor van Euro- Mediterraan Centrum Migratie en Ontwikke ling (Emcemo) beklad met rode verf. In het kantoor kwamen na de moord op Theo van Gogh vertegenwoordigers van de Ma rokkaanse gemeenschap bij el kaar om te praten. De Stedelijke Marokkaanse Raad in Amster dam heeft gisteren aangifte ge daan. Hilversum - Oud-premier Van Agt zei gisteren in het tv-programma Buitenhof dat de Nederlandse regering zich moet inspannen om Europa min der volgzaam achter de Verenigde Staten te laten aanlopen als het gaat om de Midden-Oosten-po- litiek. Ook zou Nederland de Israëlische premier Sharon niet moeten ontvangen. De prominente CDA'er keert zich al enige tijd tegen de Israëli sche politiek tegenover de Palestijnen. Volgens hem schendt Israël het volkenrecht. Premier Bal kenende zou zich meer het lot van de Palestijnen moeten aantrekken. Hij is zeer teleurgesteld in de top van zijn eigen partij, waar hij geen weerklank vindt. Van Agt verbreekt zijn banden met de con servatieve denktank Edmund Burke Stichting. Directeur B.J. Spruyt is direct betrokken bij de nieuwe partij die oud-WD-Kamerlid Wilders wil oprichten. Van Agt wil daar niets mee te maken hebben. In Buitenhof noemde hij Wilders xeno foob en reactionair. bondgenoten zijn al dagen be zig met de voorbereidingen voor het offensief. De stad Fal lujah is al dagenlang gebom bardeerd. Vrijdag werden alle vrouwen kinderen en ouderen opgeroepen om de stad te ver- laten.Vrijdag veroordeelde VN- secretaris-generaal Kofi Annan in een persoonlijke brief het Amerikaanse optieden tegen Fallujah. Hij betoogde dat een groot offensief de kansen voor democratie zal ondermijnen. De Britse minister van binnen landse zaken David Blunkett bekritiseerde zaterdag Annan. Hij zei dat de aanval juist nodig is om opstandelingen die de verkiezingen willen verstoren, te dwarsbomen. „Kofi Anan zit er volledig naast", aldus Blunkett. ,Als de rebellen Irak in handen krijgen, zullen ze doen wat de Taliban in Afghanistan hebben gedaan. Ze zullen optreden als gastheer van kampen waar terroristen worden getraind. Ze zijn het niet alleen oneens met onze ideeën en waarden, ze haten in feite alles waar wij voor staan." (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. evoegal serviezen! 1" Knip vandaag uw spaar- zegel uit deze krant! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Het zijn zware tijden voor de visserijsector. Elk jaar mag er minder vis aan land worden gebracht en door de almaar strenger wordende regels, krimpt de vloot steeds verder in. Maar nog altijd gaan er vissers naar zee, om onder zware omstandigheden hun werk te doen. Bas de Rue, verslaggever bij het Leidsch Dagblad, voer een week mee op de Katwijkse kotter 88. De ze week bericht een echte landrot dagelijks over het le ven aan boord waar het ritme van de netten allesbepalend is. Vandaag de eerste afleve ring op pagina R3:Het ver trek. Vlaams Blok met milder program brussel - Het Vlaams Blok heeft zaterdag een nieuwe, gematig der grondslag aangenomen. Zo vindt de extreemrechtse partij niet langer dat alle niet-Europe- se buitenlanders België moeten verlaten. Wel krijgen migranten de verplichting zich te integre ren. Morgen zal het Hof van Cassatie, de hoogste rechtsin stantie in België, zich uitspre ken over een eerdere veroorde ling van de partij voor racisme. Als het hof de veroordeling morgen bevestigt, zal de partij onder een nieuwe naam ver dergaan. Amerikanen: weg na zege Bush wellington - De Nieuw-Zee- landse immigratiedienst wordt, sinds de herverkiezing van George Bush als president van de Verenigde Staten, platgebeld door Amerikanen die willen emigreren. De internetsite van de immigratiedienst wordt nor maal gesproken ongeveer 2500 keer per dag bezocht vanuit de VS. Sinds afgelopen dinsdag is dat gestegen naar gemiddeld 10.300 keer. Ook heeft de dienst sindsdien dagelijks 300 aanvra gen per post en telefoon bin nengekregen. Voor de verkie zingen waren dat er zes tot acht per dag. Referendum over Albanezen mislukt skopje - Slechts circa eenvijfde van de 1,7 miljoen kiezers in Macedonië heeft gisteren ge- 4 stemd in het referendum over de uitbreiding van de rechten van de Albanese minderheid. Daarmee is het referendum mislukt, omdat een opkomst van de helft van de kiezers was vereist. De volksraadpleging werd afgedwongen door de na tionalistische, Slavisch-Mace- donische oppositie. Die vindt dat de Albanese minderheid te veel rechten zou krijgen. Palestijnse top bezoekt Arafat parus - De Palestijnse voor mannen Ahmed Qurei, Mahm- oud Abbas en Nabil Shaath ko men vandaag naar Parijs om de Palestijnse president Arafat in het ziekenhuis te bezoeken. Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken Barnier is de tien dagen geleden opgeno men Arafat „in leven" en ver keert hij „in een bijzonder ge compliceerde, ernstige en sta biele toestand". Pagina Buitenland Veel doden bij ongeluk in Egypte cairo - Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een bus zijn gisteren in Egypte 33 men sen om het leven gekomen en veertien gewond. Het ongeluk gebeurde op een woestijnweg in het zuiden van het land. De slachtoffers zijn arbeiders die naar huis gingen om daar de laatste dagen van de vasten maand Ramadan te vieren. den haag/gpd - De fracties in de Tweede Kamer hebben op gelucht gereageerd op het ak koord dat kabinet, werkgevers en vakbeweging vrijdagnacht hebben bereikt over de ingre pen in de sociale zekerheid. Vandaag zullen de besturen van de vakcentrales en de werkge versorganisaties het akkoord formeel goedkeuren. Dat bete kent dat alle aangekondigde stakingen en acties, zoals mor gen in de Rotterdamse haven, van de baan zijn. Alle partijen zeiden dit week einde blij te zijn met het onder handelingsresultaat, waarmee het Hollandse poldermodel zijn herintrede doet: hervormingen worden geaccepteerd, maar daar moet eerst overeenstem ming over worden bereikt. Pre mier Balkenende sprak van 'herstel van vertrouwen'. PvdA- leider Wouter Bos noemde het akkoord 'een overwinning van de vakbonden'. Zijn collega Gerda Verburg (CDA) ging niet zover, maar sprak wel van een 'mooi, breed pakket'. Bibi de Vries (WD) noemde het ak koord 'niet zo schokkend'. Werknemers in de private sec tor kunnen volgend jaar in de meeste gevallen een loonsver hoging tegemoet zien. Deze is weliswaar bescheiden, rond de 1,25 procent, maar de lonen worden niet bevroren. Dat geldt wel voor ambtenaren en uitke ringsgerechtigden. Hun inko mens gaan niet omhoog. De pensioenfondsen hebben verheugd gereageerd. Zij zijn blij dat hun rol ook behouden blijft in de levensloopregeling, al dan niet als een vorm van prepensioen of onderdeel van een flexibel ouderdomspensi oen. Pagina Economie: Meer over het sociaal akkoord De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken, voor €9.75 81 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM DV Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (t.v.m bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: Stuur de bon ln een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw nr 127, 1800 VB Alkmaar Graüs tel. 0800 -1711 E mail: lezersservlce@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1