Harde maatregelen Koeman sorteren effect De Jong naar nationale titel in recordtijd FC Lisse zit ■en in een dipje Beorn Nijenhuis is met stomheid geslagen Trainer Ajax wint zonder jonkies De Jong, Sneijder, Stekelenburg en Heitinga bij Willem II Protest tegen ontplofte bal Heus trainer Barendrecht SPORT maandag 8 NOVEMBER 2004 Schouten bokstitel [hulp van jury er terug op oetbalveld irland - Glenn Helder ip het voetbalveld. De afkomstige aanvaller iterdag mee met het :al van SHO en maakt ;e week deel uit van de iij de hoofdklasser uit jerland. Oud-interna- >lder, in het profvoet- meer actief geweest i, Vitesse, Benfica en is sinds dit weekeinde echtigd. Trainer Ri- fddelkoop van SHO ji er graag bij. „Ik zeg hij zeker speelt, maar Bie drie keer per week i aar komt rijden om te jerdient een kans." J trong twijfelt fijden Tour nee Armstrong heeft Éerview met het Franse f l'Equipe laten door- :n dat hij de Ronde Icrijk volgend seizoen ;ou kunnen laten |De zesvoudig Tour- peigt naar een ander a, maar heeft nog loten. „Eerlijk gezegd jet of ik aan de start zal len bij de Tour. Er zijn :heidene andere din- k gedaan wil hebben lc stop. Ik houd mezelf E005 daarvoor mis- }t juiste moment is", jierikaanse wielrenner optekenen. fe wint r York jc - Paula Radcliffe (eren de marathon van J: gewonnen. De Britse, Ivan het wereldrecord I versloeg in Central in eindsprint haar eni- fbleven concurrente, jepkemei uit Kenia, jliep de 42,195 kilome- ie Big Apple in een of- I van 2.23.10. De Ne- fc Lomah Kiplagat pnen op een teleurstel- jende plaats in een tijd fel. Bij de mannen ze- Vie Zuid-Afrikaan Hen- laala in 2.09.24. door Peter van Duyl Tilburg - Na weken van pappen en nathouden haalde Ronald Koeman gisteren de botte bijl uit het vet. De Ajax-trainer toverde voor de uitwedstrijd bij Willem II zes nieuwe spelers uit de hoge hoed, husselde de rest van zijn elftal ook nog eens flink door el kaar en zag Ajax vervolgens met 1-3 winnen. „Ik vond dat dit nu echt noodzakelijk was", oordeel de Koeman. De meest opvallende slachtof fers van het rigoureuze wissel beleid waren de Nederlandse talenten uit de eigen jeugdop leiding. Nigel de Jong, Wesley Sneijder en ook doelman Maar ten Stekelenburg - allen lid van de vaste kem van Oranje - moesten gisteren zonder par don op de bank plaatsnemen. Voor John Heitinga, ook inter-' national, waren de druiven nog zuurder. Hij bezette in Tilburg een tribuneplek. Overigens hield Koeman ook Wesley Sonck en Anthony Obodai bui ten de selectie. De granietharde maatregelen werden ingegeven door de droevige reeks wedstrijden die Ajax al weken achtereen aan el kaar borduurt. Sinds eind sep tember wonnen de Amster dammers slechts twee van hun zeven duels, na het verlies bij Maccabi Tel Aviv vorige week drong bij Koeman het besef door dat ingrijpen niet meer te vermijden was. Het armzalige duel in Israël gaf andermaal voeding aan de spe culaties over de positie van Koeman als trainer van Ajax. De oefenmeester kwam deze week tot de conclusie dat doorgaan op de oude weg onherroepelijk tot zijn vertrek zou leiden. En dus koos Koeman op het aller laatste moment voor de alter natieve route. De opstelling waarmee hij gisteren in Tilburg op de proppen kwam, was zo'n beetje de laatste poging tot zelf behoud, daarvan was Koeman zich welbewust. „Je hebt geluk dat je wint, anders krijg je als trainer alles weer over je heen", merkte hij na afloop op. In vergelijking met de wedstrijd van woensdag tegen Maccabi was alleen de rechterflank van Ajax ongewijzigd gebleven, de acht overige posities werden al le anders ingevuld. Zo debu teerde doelman Hans Vonk in de basis, vormden Zdenek Gry- gera en Julien Escudé het ver dedigingscentrum, keerde John O'Brien terug in de ploeg en was Yannis Anastasiou de diep ste spits. O'Brien viel tien mi nuten voor tijd uit met een hamdstringblessure. Klap „Iedereen weet in welke situatie we zitten", lichtte Koeman zijn handelwijze toe. „En woensdag was een verschrikkelijke klap. Te veel spelers vechten tegen zichzelf, dat begint al bij de keeper en achterin. Dan maak je dit soort keuzes, hoe pijnlijk dat voor sommige spelers ook moet zijn." Heel nadrukkelijk koos Koeman tegen Willem II voor zo veel mogelijk ervaring. Het elftal dat woensdag in Tel Aviv begon, was gemiddeld 21,7 jaar oud. Het basisteam van gisteren was door de bank genomen bijna vier jaar ouder. Aanvoerder Ra fael van der Vaart behoorde in Israël nog tot de meer ervaren spelers, gisteren was hij met af stand de jongste. Het zou overdreven zijn om te zeggen dat Ajax het lek nu bo ven heeft, maar het elftal van gisteren betaalde het vertrou wen van zijn trainer terug in klinkende munt. De start was moeizaam en briljant was Ajax tegen Willem II zeker niet, maar de landskampioen acteerde de gelijker en met meer rust dan in vele weken het geval was. Toch zag het er in eerste instan tie allerminst naar uit dat Ajax de negatieve spiraal zou door breken. Eerst moest doelman Vonk handelend optreden toen hij plotseling oog in oog stond met Martijn Reuser, maar drie minuten later moest de ervaren keeper de bal toch uit het net halen. Een kopbal van Jos van Nieuwstadt eindigde via de on derrug van Grygera tegen het net: 1-0. Met de welwillende medewer king van Willem II en de doel gerichtheid van de Argentijn Mauro Rosales zette Ajax het duel vervolgens alsnog naar zijn hand. Tien minuten voor rust verspeelde Michel Kreek de bal aan de buffelende Rafael van der Vaart, die Rosales bediende. Met een gevoelvol stiftje schoot de nieuwste aanwinst van de Amsterdammers zijn ploeg langszij. Kort voor rust kreeg de Argen tijn ook de tweede treffer op een presenteerblaadje aange boden. Ditmaal ging verdediger Van der Haar in de fout en door Peter van der Hulst assen - Bob de Jong steekt al vroeg in het seizoen in wereld vorm. Nog nooit werkte een rij der op buitenijs zo snel de tien kilometer af als De Jong giste ren in Assen. De Jong kwam op ijsbaan De Smelt tot een tijd van 13.35.11. Het vorige wereld record stond op naam van Bart Veldkamp. Hij klokte in Baselga 13.38.72. Dat De Smelt deels overdekt is en de baan van Ba selga helemaal open kon hem niet deren. „Ik reed dit record in ieder geval niet binnen." De Jong richtte zich in de voor laatste rit van de nationale af standskampioenschappen vol ledig op de tijd van Gianni Romme. Hij ging van de 'wis- /kundige formule' uit dat Jo- chem Uytdehaage en Brigt Ryk- kje in de laatste rit geen bedrei ging meer zouden vormen. De schaatser die sinds kort in Ku- delstaart woont, kwam al snel in kadans en wist dat tot de fi nish vol te houden. Op de laat ste vierhonderd meter maakte hij het verschil. Hij bleef Rom me ruim anderhalve seconde voor en eiste na de vijf kilome ter, ook de tien kilometer voor zich op. De Jong bezorgde zijn nieuwe ploeg Telford daarmee de derde titel van het weekein de. „Dat is niet slecht. Ik voel me op mijn plek en met coach Ingrid Paul kan ik het al jaren goed vinden. In een klein team presteer ik goed. Het gaat er al lemaal wat rustiger aan toe." In tegenstelling tot de tevreden De Jong verliet Angenent woe dend het perscentrum. Hij dacht zeker te zijn van plaatsing voor de wereldbeker van Hee renveen, maar zag op de televi sie niet alleen hoe Rykkje het brons voor zijn neus wegkaap te, ook hoe Jochem Uytdehaage zijn beschermde status verzil verde. Angenent mist daardoor de wedstrijd in Thialf. De kan sen om zich later in het seizoen nog te kunnen kwalificeren voor de WK afstanden zijn daarmee verkeken. „Er zal mis schien nog wel een skate-off komen, maar dat gebeurt dan waarschijnlijk bij de NK all round en die wedstrijd rijdt Henk niet", aldus Gauke Nij- holt, de coach van Angenent. De Woubruggenaar kon zijn te leurstelling niet verbergen en beende boos weg uit De Smelt in Assen. „Ik ben genaaid door de loting", riep hij. De stayer vond dat hij in de Bob de Jong: „Ik reed dit record in ieder geval niet binnen." Foto: ANP/Vincent Jannink laatste groep had moeten star ten. Vrijdagavond tekenden en kele coaches nog met succes protest aan tegen de indeling van de vijf kilometer, maar Nij- holt ving bij de loting van de tien kilometer bot.Als ik wat zeg dan wordt daar klaarblijke lijk niet naar geluisterd. Ange nent heeft zich rechtstreeks ge plaatst voor de tien kilometer. Op basis daarvan had hij in de laatste groep moeten rijden. Het scheelt natuurlijk wel of hij tegen Brigt Rykkje mag rijden of zelfs na hem", begreep de coach de woede bij zijn rijder. Over zijn races was Angenent niet ontevreden. Vooral zijn openingen zijn beter geworden. „De vijf kilometer opende ik in 19.8. De eerste keer onder de twintig seconden. Ik kan de snelheid alleen later in de race nog niet goed genoeg vasthou den." In een internationale wedstrijd had hij een stap in de goede richting kunnen zetten, maar Angenent kan nog slechts hopen dat iemand zich ziek af meldt voor de wereldbeker van Heerenveen. Sio: Sanne van der Star mag we reldbeker schaatsen klopte Rosales vanuit een moei lijke hoek Willem II-doelman Oscar Moens: 1-2. Na de onderbreking kreeg Ajax het duel steeds steviger in han den. Anastasiou kogelde op de lat en ook Rosales kreeg nog een mooie kans, maar slechts Maxwell slaagde er nog in te scoren. De Braziliaan profiteer de na ruim een uur van goed werk van Anastasiou: 1-3. WILLEM II: Moens: Wau, Van Nieuw stadt, Kreek (54. Redan) en Van der Haar; Victoria, Reuser en Mathijssen; Hadouir (77. Augustien), Caluwé (73. Quinn) en Bobson. AJAX: Vonk; Trabelsi, Grygera. Escudé en O'Brien (79. Sneijder): Pienaar (70. Galasek), Van der Vaart en Maxwell (76. De Jong), Rosales. Anastasiou en Boukhari. Sport 3: Johnny was er kapot van brussel/anp/belga - Het be stuur van de Belgische voetbal club La Louvière dient een pro test in tegen de 2-1-nederlaag van zaterdag bij Anderlecht. Bij het eerste doelpunt van de Brusselaars ontplofte de bal voordat hij in het doel ver dween. Volgens de Waalse club had scheidsrechter Gumienny het spel moeten hervatten op de plaats waar de bal kapot ging Het schot van middenvelder Baseggio vanaf 20 meter bete kende de gelijkmaker nadat Es- partero de bezoekers voor rust op voorsprong had gebracht. Vanaf de strafschopstip bepaal de Zetterberg de eindstand uit eindelijk op 2-1, maar het duel krijgt dus een staartje door een officiële klacht. barendrecht - Ruud Heus gaat met ingang van deze week als hoofdtrainer aan de slag bij Ba rendrecht. Zaterdag, vlak voor het duel met Marken, werd zijn benoeming bekendgemaakt. De oud-voetballer van AZ en Fey- enoord wordt de opvolger van Arie van der Zouwen, die twee weken geleden na een me ningsverschil met voorzitter Dirk Vermaat zijn ontslag in diende. F Spierdijk 1> 9 oktober voerde FC trots de ranglijst van [klasse A aan. Vier wed- ^Hater is de ploeg maar rijker en ziet de toe- met een handvol jen en blessures veel poskleurig uit: Dat een avend FC Lisse met 'er Leede verloor, was een verrassing. „We een dipje", was dan mclusie in de Lissese j-trainer Said Ouaali op de moeilijke fase jn ploeg verkeert, zoals trainersklas heeft ge- loet niet zeuren over ie je mist, de twaalfde, veertiende man van e zijn goed genoeg om uit tfdklasse te spelen. Een (g vp correcte reactie van jnge|r, alleen zou hij de af- m/l van zo veel bepalen- rs juist wel als excuus pbruiken. Zo miste FC voo?,gebroeders Winter .blessure en een schor- Ontbrak Ervin Lee nog n; ftwege een klaplong. 2|er Orson Naarendorp de kant nadat hij vori- 5. tin de wedstrijd tegen ten onrechte be- fd met een rode kaart, lp van tv-beelden pro- .isse de komende we- :cht te halen. Itste probleem was de jJvan de positie onder 'lerste doelman Kenny !rk is door een ernstige Jige tijd uitgeschakeld, ^Doelman Andy van der 24 jampt met een schou- e ptfe en in de derde doelman Chris van der Zwet bestaat te weinig vertrouwen. In het doel nam daarom Marek Kujach plaats, de oud-WSB'er die de laatste anderhalf jaar geen officiële wedstrijd had ge keept. Dat werd geen ramp, maar daar is ook alles mee ge zegd. Een doelman die bij uit trappen (over de grond en uit de hand) de bal niet over de middenlijn krijgt, is zelfs in de vijfde klasse een zeldzaamheid. Wonderbaarlijk genoeg werd de doelman door tegenstander Ter Leede nauwelijks getest. Trai ner Arie Lagendijk had zijn ploeg er nog wel op gewezen dat er bij FC Lisse iemand op doel stond zonder wedstrijdrit me. „Dan moet je het eens van afstand proberen en er op reke nen dat er een bal wordt losge laten." Het gebeurde allebei niet. De Sassenheimers schoten niet van veraf en tweemaal rea geerden ze te laat in de re bound. Ter Leede was in de eerste helft sterker, FC Lisse zakte terug. Maar omdat de Sassenheimers in de aanval niet overtuigden, werd het een slaapverwekkend duel. Totdat Michael van der Laan besloot wat leven in de brouwerij te brengen. De mid denvelder die door het ontbre ken van Kevin Winter centraal in de verdediging stond, sloeg de bal zomaar met de hand weg in het eigen strafschopgebied. Centrumspits Patrick Kalkema (Martijn Gootjes was gepas seerd) schoot raak: 0-1. Dat leek al de beslissing, want tot die tijd was FC Lisse nog niet over de middenlijn ge weest. Het eerste schot op het doel (een minuut voor rust) vormde meteen de inleiding tot Rogier Koordes, Jurgen Faerber, Hicham Rbii, Patrick Kalkema, Anouar Hamdi en Martijn Lagendijk (vlnr) vieren de tweede treffer van Ter Leede tegen FC Lisse. Foto: Cees van Hoogdalem de gelijkmaker. Uit de corner - na het schot van Roel de Goede - werd de bal door doelman Thomas Waasdorp slecht ver werkt. René van Wieringen tikte de rebound in: 1-1. Ook na rust was de vraag of Ter Leede het overwicht in doel punten kon uitdrukken. De aanval (met middenvelder Hi cham Rbii vlak bij spits Kalke ma) creëerde weer geen kansen en de middenvelders Rogier Koordes en Martijn Lagendijk hadden geen beslissende pas ses in de voeten. In dat geval moet bij Ter Leede verdediger Carlo van Zeist het door de lucht opknappen. FC Lisse had tevoren wel goed doorgenomen hoe ze het gevaarlijke wapen van de Sassenheimers zouden bestrijden. Van der Laan moest het blok zetten om een goede loopactie te voorkomen, Meivin Nijlhof moest het duel aangaan met de centrumverdediger van Ter Leede. Beiden stonden te kijken hoe met een half uur te gaan Koordes de bal op het hoofd van zijn aanvoerder plaatste: 1-2. In de trainersklas heeft Ouaali geleerd om je spe lers niet af te vallen in het openbaar na zo'n blunder. „Klasse van Van Zeist. Hij maakte een schijnbeweging en kon zo vrijlopen." Het was de beslissing. FC Lisse probeerde het nog wel, maar de aanvallende activiteiten lever den vooral Ter Leede ruimte op. Daarvan profiteerde Patrick Kalkema: 1-3. Ter Leede blijft in het spoor van de koplopers, trainer Arie Lagendijk is tevre den. „We spelen te wisselvallig. Op het gebied van inzet laten we het te vaak afweten. Tegen ASWH was dat goed, vorige week tegen Ajax niet en nu ben ik er weer tevreden over. De ploeg weet zelf dat het een zwak punt is. Als die wisselval ligheid eruit gaat, kunnen we in de top meedraaien." FC LISSE: Kujach; Dekker, Nijlhof, Van der Laan, Honsbeek (64. Rios); Van Wierineen, Stals, Tan, De Goede; Kwong Wan Steinraht. Opdam (73. Kwong Nam Steinraht). TER LEEDE: Waasdorp; Faerber. Van Zeist. Hoogkamer. Lensink; Lagendijk, Rbii. Koordes; Gotschin (90. Kempers), Kalkema (84. Gootjes), Hamdi (60. Ra- hou). Twee titels voor TVM-schaatser door Peter van der Hulst assen - Beom Nijenhuis zit nooit om woorden verlegen. Vraag hem naar de toestand in de we reld en hij heeft er een mening over. De in Cana da opgegroeide sprinter wordt door zijn collega's niet voor niets de filosoof genoemd. Toch was gisteren zelfs de pas 20-jarige schaatser even met stomheid geslagen. Ploeggenoot Yuri Solinger vond dat Nijenhuis in Assen als een monster te keerging en wat moest hij daar nou op zeggen. „Ik heb geluk dat ik heel hard rijd." Nijenhuis verwees gelouterde rijders als Erben Wennemars, Mark Tuitert en Gerard van Velde tijdens het NK afstanden naar het tweede plan. Vooral de wijze waarop maakte veel indruk. Op de 1000 meter (1 minuut 11,31 seconden) liet de TVM-rijder zilveren medaillewinnaar Wenne mars ruim een halve seconde achter zich. Op de 1500 meter (1.49,09) verdubbelde hij die marge ruim. In het spoor van Nijenhuis en Wennemars is Simon Kuipers een tweede exponent van de jonge generatie die sterk presteerde in Assen. Op beide afstanden werd hij derde. Nijenhuis schaafde de afgelopen zomer volop aan zijn techniek. De nog jonge telg van sprint- coach Geert Kuiper trekt daar vooral op de eerste paar honderd meter profijt van. Maar dat is niet de enige verklaring voor zijn opmerkelijke pro gressie. „Ik ben twintig jaar en dan zit je in een periode van je leven waarin je lichaam nog ver andert. Ik heb een stap vooruit kunnen zetten omdat ik nog aan het groeien ben en hard heb getraind." Nijenhuis ziet zichzelf niet als een wonderkind. „Ik groei geleidelijk door. Het is niet zo dat ik in een achtbaan zit." Niet alleen talent is bepalend. De sprinter schrijft zijn succes voor het belang rijkste deel toe aan zijn trainingsarbeid. Hij knoopte woorden van Tourwinnaar Lance Arm strong in de oren. „Wat doet hij met Kerst? Dan zit hij op de fiets. Wat doet hij op nieuwjaarsdag? Dan zit hij op de fiets." Ook geeft hij in zijn ploeg de ogen de kost. Nijen huis is daarom blij dat Van Velde veel meer dan voorheen met zijn teamgenoten traint. „Niet al leen leer ik technisch veel van hem, maar ik pik ook andere dingen op die nodig zijn om een top prestatie te kunnen leveren. Gerard deelt zijn kennis en ervaring meer dan ooit. Hoe meer hij geeft, hoe gelukkiger ik ben. De oud-wereld kampioen bij de junioren (2002) beseft dat hij de wereldtop begint te benaderen, maar gelijktijdig roept dat verwachtingen op. „Het is nu mijn beurt om dit niveau vast te houden, want ik weet dat de anderen hier goed reden, maar niet heel goed." Vooral Wennemars baalde stevig. De schaatser die de afgelopen twee seizoenen zes nationale en vier wereldtitels, waaronder de WK sprint, voor zich opeiste, verviel in Assen weer in zijn oude fout. „Ik legde me te veel druk op, was te veel met de andere gasten bezig. Winnen heb je niet in de hand, wat ik wel in de hand heb is dat ik mijn slagen af moet maken en geconcentreerd aan de start moet verschijnen." En daar ging het precies fout. Wennemars ver knalde op de tweede 500 meter zijn start en blies op de dubbele afstand na zeshonderd meter zijn verkrampte lichaam op. „Het is allemaal een beetje te wild en daar moet ik aan werken. Ik heb klaarblijkelijk door alles te willen winne0een standaard gezet. Nu is dat een keertje niet het ge val en daar word ik dan op afgerekend." Wennemars was niet de enige die teleur stelde. Ook Mark Tuitert kon de hooggespannen ver wachtingen niet waarmaken. Tuitert plaatste zich met zijn zesde plek op de 1500 meter met moeite voor de komende World Cups. Kuipers was daar mee de enige man uit de ploeg van Jac Orie die naar behoren presteerde. Hij won drieënhalf kilo aan spiermassa en dat vertaalt zich in snelheid op het ijs. De opmars van Nijenhuis en Kuipers verrast Wennemars niet. „Ik moet accepteren dat de jonge jongens eraan komen. Ik waak er dan ook voor om mijn kop in het zand te steken door te zeggen dat ik de allerbeste ben." Nijenhuis op zijn beurt staat pas aan het begin. In Assen ver overde hij zijn eerste afstandzeges. „Ik moet nog sterker worden. De sprinter denkt dan ook dat een programma met wereldbekers allround en sprint te hoog is gegrepen. „Het is heel zwaar om zo'n schema als Erben te rijden." Sport 2: Meer over het NK afstanden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13