MKB 'Ik kom terug - op rolschaatsen' TOP- KUNST CULTUUR Appeltjey eitje voor Do en Arne Jansen €4000 Een avondje op visite bij 'tante' Ruth CANON BONUS Litteris herleeft rri luchtige eenakte De rillingen lopeg langs je ruggengr R€NDE M€NTS W€KEN ZONDER Het duurt even eer het lente wordt Jones overleden MET GRATIS Lezing over geluk bij Kooyker leiden - De auteurs Carien Kar- sten en Gerard Smit geven mor genavond een lezing over geluk bij boekhandel Kooyker. Zij doen dit naar aanleiding van hun boekje "Veel Geluk', waarin zij het onderwerp vanuit een psychologische invalshoek be kijken. De lezing begint om 20.00 uur bij Kooyker aan de Breestraat 93 in Leiden. Voor reserveringen en informatie, tel. 071-5160520. Biografie over Andre Hazes utrecht - Uitgeverij Het Spec trum komt met een biografie over André Hazes. Het boek wordt geschreven door Robert Haagsma. Op 25 november ligt het in de winkel. Haagsma had vlak voor Hazes' overlijden een interview met de Amsterdamse zanger. De biografie gaat over het bewogen leven van de zan ger: zijn jeugd, zijn huwelijken en zijn voorliefde voor bier. Ra chel Hazes is ook bezig met een boek over haar man. Wanneer dat uitkomt is nog niet bekend. (advertentie) PLUSKREDIET AFSLUITPROVISIE muziek recensie Lidy van der Spek Concert Capella Vocale o.l.v. Monique d'Anjou, m.m.v. Yvonne Rietbergen (blokfluit) en Sarah Ridy (harp). Gehoord: 6/ii, Lutherse Kerk, Leiden. Wat kan er op één avond veel gebeuren! In dit concert eigen lijk alleen maar ten goede. Aan vankelijk is er van Capella Vo cale maar weinig positiefs te vertellen; geen zuivere en alerte intonatie, geen warme, homo gene samenklank, geen interes sante spanningsbogen, weinig haarzuivere harmonieën, kort om Capella Vocale zit verbor gen onder een grauwsluier. De enige die met een zeker over wicht, enthousiasme en wils kracht zo'n onding kan weg trekken is niet het koor zelf, maar de dirigent. En dat doet Monique d'Anjou met verve. Zij blijft positief, elk lied lokkend en dwingend voor-schilderend. Elke partij geeft zij de ruimte, geeft moeilijke inzetten feilloos aan tot de vier stemgroepen eensgezind begrijpen waar het nu eigenlijk om gaat; SAMEN- zang, zelfs als één partij het tij delijk voor 't zeggen heeft. Dus, de herfst, waar alles nog letterlijk en figuurlijk dor is, maar overslaan en beginnen met het winterse vers 3 'Bois meurtri, bois perdu' (afgestor ven, verlaten bos) van Francis Poulencs 'Un soir de Neige'. Hier is het samen'spel' voor 't eerst echt warm en mooi, van uit één visie gedacht, profileren zich spannende, rake Poulenc harmonieën. In 'Langtan till landet (lente komt in 't land) van Otto Lind- blad - tekst, ritme, eenvoud vra gen er ook om - hoor je na ra zende stormvlagen de lente binnensuizen. De boog blijft gespannen, de klankkleur wordt helder en intens, de sa menzang wordt van een eens gezinde homogeniteit. De prille lentesfeer is fraai weergegeven in 'The springtime of the year' van Ralph Vaughan Williams, met mooie slingerende vocali ses op een voorjaarsbries. Jam mer dat in Weelkes' song 'in pride of may the fields are gay' er maar één stem duidelijk arti culeert in het falala-reffein; alle stemmen hadden eensgezind moeten ploffen op de f. Capelle Vocale eindigt met een beeldschoon, buitengewoon sfeervol lied van de Est Veljo Tomis (1930-), waarin voortdu rend een woelige zomerwind in lagen en vlagen rond waart. Hier wordt werkelijk prachtig gezongen; de staccato lichte so pranen in vers 4, alle stemmen in de schokkende inzet van vers 5; de filmisch verbeelde rimpe ling van het water in vers 6, wanneer de maan als een vreemde munt in de zee glins tert, het plenum in dramatische kleurenpracht in vers 7, dat ein digt met de 'èh!' klank, de uit roep van de luisteraar: èèhh wat mooi! Ook het blokfluit/harp ensem ble fleurt op na de pauze in de drie Masque Dances (1624). De communicatie komt van beide kanten en werkt als een cocktail met een bite. maandag 8 NOVEMBER 2C muziek* recensie Annemiek Ruygrok Tastbaar", Ruth Jacott met band. Gezien: 6-n, Stadsgehoorzaal, Leiden. Ze eindigt haar show, zoals ze die begonnen was. Zittend in een wingchair, met haar rug naar het publiek, alleen haar hand beweegt mee met de mu ziek. Maar net als in het begin barst ze even later toch weer los in een van haar bekende songs, waarin de liefde (voor het pu- liek) de hoofdrol speelt. Perfect getimed, soepel tot in haar vin gertoppen met een stem die al le buigingen beheerst, daar is Ruth Jacott. Ook aan het slot nog even vitaal als aan het begin van haar con cert in deze Tastbaar-toumee, waarmee zij door het land trekt. Zij laat zich begeleiden door een kleine formatie en drie backsingers. Een bescheiden setting, voor haar doen. Maar Ruth wil het intiem houden. Vandaar de sofa op de voor grond voor aanvang van het concert. Vandaar de draperieën steeds wisselend van kleur, van paars tot knal oranje, de kroon luchters en de stoel waarin zij, gekleed in een spannend, champagnekleurig pak van Mart Visser, haar boodschap brengt: 'Hou van mij', luidt die boodschap. Want Ruth houdt van het publiek en het publiek moet ook van haar houden, of het nu wil of niet. Beurtelings is zij de vamp, de dubbelzinnige, sensuele vrouw, de minnares die haar minnaar teruggeeft aan zijn vrouw of de gezellige vriendin die met haar fans kletst, de zaal inloopt en een kaalhoofdige 'snoes' op zijn bol zoent. En dan, na de pauze, is ze in zwarte hotpants en suikerroze T-shirt de explosieve soulmate die zoals James Brown dat kan doen haar publiek opzweept en laat meebewegen: armen om hoog, of omlaag, hoofd naar links, hoofd naar rechts. Zoals dat televisiespotje met die twee argeloze, maar goed verzekerde jongens in een auto in een ach terstandswijk. En plotseling is dan weer de gezellige Ruth, die plaatsneemt op de sofa, de tan te die kinderen op visite vraagt en zich door fans laat zoenen en briefjes beantwoordt. Om meteen daarna weer los te bar sten in voor het publiek zo be kende songs als 'Wijs me de weg', 'Onderweg naar Morgen', 'Altijd Dichtbij' en "Vrede'. En het puliek zingt dankbaar mee, klapt na afloop enthousiast. 'Dan zijgt Jacott neer op de stoel. Een avond vol energie, uitbundige zang en interactie met het publiek. Moe ja, uitge put nee. Ze geeft als laatste nog een spetterende toegift. Want Jacott vindt die stille momen ten intiem genoeg. Spetteren zal ze. En dat doet ze ook een paar uur lang in de Stadsge hoorzaal. amsterdam/anp - De zanger, danser, actt cabaretier Donald Jones is zaterdag op 72 leeftijd overleden. Jones, in de wijk Harl j New York geboren, kwam in 1954 met de groep The Moderniques naar Nederland fj sloot hier te blijven. Sieto Hoving engaj j hem voor cabaret Tingel Tangel. Via Wii) maakte hij furore in de televisieserie 'Pi j Hommeles'. Hij speelde daarin de rol van en zong onder meer het lied 'Ik zou je het in een doosje willen doen'. Zo werd hij de zwarte ster in Nederland. De beweeglijke man met het Amerikaansej werkte in de loop der jaren mee aan vele thj producties, zoals de musical 'Kiss me Kaj shows van André van Duin. Op de tv was 1 der andere te zien in 'Mik en Mak', 'Pi Clown' en 'Pa Pinkelman en Tante Wollij Hij speelde ook een rol in de film 'Grijpstra j Gier'. Jones is getrouwd geweest met Adèle j mendaal. De acteur en komediant John Jo hun zoon. Disco Dance Classics kunnen nog jaren mee door Annelies Karman leiden - Glitterpruiken, wijde broeken in felle kleuren en glim- pakjes. De meeste bezoekers van de 14de editie van de Disco Dance Classics gaan deze zater dagavond geheel in de stijl van de jaren zeventig en tachtig. Bij na zevenduizend mensen veran deren de Groenoordhallen in een megadiscotheek. Eén van hen is Maud Wedick uit Heerlen. Ze heeft een glim mend, lila pakje aan. Gedurfd en opvallend. Bezoekers draai en ongegeneerd het hoofd naar haar om. Sommige trekken een wenkbrauw op, andere kijken goedkeurend. ,,Je doet het ook wel een beetje om bekeken te worden geeft Wedick grif toe. Xander Hyndycz, een vriend van haar, heeft daar nog iets aan toe te voegen: „We funge ren als voorbeeld. Opdat ande re mensen volgende keer zelf ook verkleed komen." Onder een felle, glimmende blouse draagt hij een knalgele broek. Om zijn outfit compleet te ma ken, heeft hij een grote afro- pruik op zijn hoofd. Het is de tiende keer dat hij van de partij is. „De muziek is gewoon ge weldig", zegt Hyndycz. „Je waant je terug in de tijd. Boven dien is de sfeer onwijs relaxed. We rijden natuurlijk niet voor niets 240 kilometer heen en 240 kilometer terug." Disco Dance Classics trekt mensen van heinde en ver, zelfs van over de landgrenzen. Orga nisatoren Paul Louwers en Ri chard Neuteboom, beide Leide- naars, begonnen met een feest je in besloten kring. Inmiddels is dat uitgegroeid tot een eve nement voor 7000 man. Met de grote artiesten van toen. Van avond staan onder andere The Trammps en The Pasadena's op het giga-podium. „Wij zijn altijd het meest extra vagant gekleed", vertelt een Zien en gezien worden in de Groenoordhallen bij de Disco Dance Classics. Maar op wie hebben ze nou gestemd, Bush of Kerry? Foto: Henk Bouwman man in een kort jurkje met de Amerikaanse vlag erop. Zijn be nen zijn in een panty gestoken. Mark de Leau uit Leiden is hier samen met drie vrienden, die precies dezelfde outfit dragen. „Misschien klinkt het cliché, maar ik kom hier voor de mu ziek uit mijn jeugd. Dat is een goede reden om iets geks aan te trekken. Ik ben hier niet om be keken te worden, want ik ben natuurlijk geen wijf." Vanaf het VIP-balkon bekijkt Paul Louwers de deinende massa. De discolampen schie ten hun felle kleuren over de volle dansvloer. De organisator: „Dit is mijn muziek en de be zoekers vinden het ook gewel dig om te horen." Hij twijfelt er niet aan dat deze formule een lang leven beschoren is. „We kunnen nog twintig jaar door", stelt hij. Louwers is daar zelf niet meer bij, want hij stopt met de organisatie van de Disco Dance Classics. Wat hij gaat doen, houdt hij nog even voor zichzelf. Aart Kok is één van de nieuwe mensen, die Louwers' taak over gaat nemen. Hij is het absoluut met voorganger Louwers eens: „We kunnen oneindig door gaan met dit feest. De organisa tie kan nog genoeg 'nieuws' brengen. We zijn bijvoorbeeld bezig met The Commodores." Kok wil daarnaast een groep van ongeveer 150 vaste bezoe kers via internert benaderen la ten meebeslissen over welke ar tiesten op het podium mogen staan. Dit 'forum' mag zijn me- door Fred van Rooij ter aar - De 'Arti on stage with the Proms 2004' is een simpele overwinning geworden voor de twee professionele artiesten, Do (Dominique van Hulst) en Ame Jansen. In de korte tijd dat de twee artiesten op het podi um stonden in de overigens niet uitverkochte sporthal De Vlinder in Ter Aar veroverden ze het publiek. Ze kwamen, za gen en overwonnen. De lange promsavond sudder de aanvankelijk. Het fanfare or kest Arti at Religioni speelde dat het een lust was. Ze openden de 'Proms' samen met de Al- phense feestband X-tra Large en het popkoor Scala uit Oude- Wetering. Echt los kwam het toen nog (advertentie) STARTERSAANBOD KANTOORMACHINE T.W.V. niet. Het was in de sporthal vooral gezellig aan de barzijde. Pas bij de nummers van Boude- wijn de Groot kreeg het publiek enigszins de geest. Gestoken in een spijkerbroek en bruin shirt betrad even na tienen Arne Jansen het toneel. In een mum van tijd toverde hij de hal om tot een feesttent. Moeiteloos wond hij het pu bliek om zijn vinger. „We gaan een feestje bouwen", beloofde hij. En dat gebeurde. Met zijn eerste nummer, 'Festi val van liefde', gingen de bezoe kers eerst pas goed los. Menig zweetdruppel verscheen op de voorhoofden. Zelfs het publiek op de tribune verliet de comfor tabele stoeltjes en stortte zich in de door Jansen opgedragen polonaise. „Omhoog die hand jes." Jansen is zichtbaar ouder en grijzer geworden. Maar heeft aan energie nog niets ingeboet. Gedreven zweepte hij het pu bliek op. Met vanzelfsprekend zijn klassieker uit 1971: 'Meisjes met rode haren'. Even snel als hij kwam was hij verdwenen. Na drie kwartier was het uit met de pret. Nog korter in de schijnwerpers stond Do. Na iets meer dan een half uur was de goed ogende zangeres vertrokken. Ook zij had geen moeite om de zaal plat te krijgen. Populair is ze Met aanstekelijk werk speelde Do de sporthal in Ter Aar plat. Foto: Henk Bouwman vooral bij de jeugd die sa mendromde voor het podium en 'Angel of mine' en andere nummers moeiteloos meezong. (advertentie) TOPRENTE OP ZAKENREKENING Voor de up-tempo nummers had Do een uit vier personen bestaande dansgroep meege nomen. De frêle zangeres is van een heel ander kaliber dan Ame Jansen. Die teert vooral op feestnummers. Do moet het hebben van haar stem. Daarom heeft ze soms moeite om boven het lawaai in de sporthal uit te komen. Maar ze is professio neel en maalt er niet om. „Jullie zijn goed man", voegt ze het publiek in Ter Aar toe. Do eindigt haar korte optreden met haar bekendste hit 'Heaven'. Met een even sierlijk als simpel gebaar houdt ze tij dens het refrein het publiek de microfoon voor en doet er ver der het zwijgen toe. Als vanzelf neemt de zaal het liedje over. Do, zoveel is wel duidelijk na deze kortstondige kennisma king, kan echt niet meer stuk in Ter Aar. Appeltje, eitje voor haar en Arne Jansen. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Een hond is ook maar een mens' van John Blais door de Koninklijke toneelvereniging Litteris Sacrum. Regie: Saskia Hageman en Sigrid de Zwart. Gezien: 6/11, Imperiumtheater, Leiden Rond Litteris is het geruime tijd stil geweest. Maar de Koninklij ke toneelvereniging is terug in het theater met - heel toepasse lijk - een stuk over reïncarnatie. Een luchtige eenakter die de oude en de jonge garde dank baar speelmateriaal biedt. Plaats van handeling is het Re gionaal Reïncamatiecentrum, waar de doden zich komen melden. Daar krijgt men te ho ren, in welke hoedanigheid men op aarde zal terugkeren. Het stuk toont dus een kijkje aan 'gene zijde'. De kans om als mens te reïn carneren, blijkt volgens dit stuk tamelijk klein te zijn. Slechts één gegadigde komt ditmaal in aanmerking. De rest krijgt te horen, dat ze vervolgens als ri- oolrat, kat, hond, kangaroe, vlinder, snoek of zelfs spoel- worm en bromvlieg door het (nieuwe) leven zullen gaan. Een of andere ambtelijke instantie lijkt dit te bepalen, het gaat er dan ook bureaucratisch aan toe. Protesteren heeft geen zin, 15 G 21.4 ste sl .05 J 23.3 ;dper. C ihet 09.0 ET/( dflerfst Dag gezegd: Litteris herleeft. ning over allerlei aspecten van de Disco Dance Classics laten horen. Ondertussen begint het feest op de dansvloer goed los te ko men. Wanneer de inmiddels le gendarische Trammps hun be kende nummers zingen, is vrij wel iedereen in de hallen ook beweging. Wedick danst en thousiast mee. „Dit is de eerste keer dat ik hier ben en het feest krijgt van mij een absolute plus. Ik kom terug. Maar dan wel op rolschaatsen." theater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'De Stemmentemmers'. Regie en tekst: Justus van Oei. Decor en beeld: Jan Boiten. Spel: Felix Jan Kuipers en Jacques Lucassen. Gezien: 6/11 Leidse Schouwburg, Leiden. Er is iets geks met muziek. Geen andere kunstvorm boort zo direct emoties aan. Voor de Roemeense dirigent Dimitrescu is 'muziek de wereld en Bach zijn vader'. Alleen als zijn koor zingt, lukt het hem om dichtbij de aanbeden componist te ko men. Tenminste, éls zijn koor zingt, want om zo'n verzame ling dwarse sopranen, vervelen de alten, arrogante tenoren en snurkende bassen daartoe te bewegen, dat blijkt nog een he le toer. Dimitrescu is één van de twee 'stemmentemmers' die een hoofdrol speelt in de gelijkna mige voorstelling van Justus van Oei (schrijver, columnist en cabaretier in Zak&As) en Jan Boiten. Het tweede deel was al op de Parade in 2003 en 2004 een succes. En terecht, want al duurt dit stuk maar 25 minuten - het is een juweeltje. Jacques Lucassen speelt Dimi trescu met een zwaar Roe meens accent. Vermengd met Franse, Duitse, en Engelse 'on eliners', zoals bij internationale gezelschappen gebruikelijk is: „Jullie zijn stom. You fiick it up." Zijn koor bestaat uit 18 le den van wie we alleen de ge zichten zien. Die worden ge- chau Das V\ 'JieKc )ama 23.01 in 00. projecteerd op voorgemi j (10. leerde hoofden die hangi ijr~ een raamwerk. Net als eej11 tituur met muzieknoten notenbalk. Sommige kooMiau hebben een bekend gezii als Lucretia van der Vloo nique Klemann en Alex ^ei en. Ze saboteren Dimitn ijich repetitie aan de lopende Hun gezang is passieloos f," klieren als een doorsnee 01 schoolklasje. Dit werkt b ^und< der op de lachspieren. Ti ff""1 voel je mee met de arme trescü die wel bijna moe 17.50 ploffen van frustratie. j^ert? Het eerste deel van de 'Si mentemmers' is veel poi n. 00. en trager. Felix-Jan Kuip< ti telt het droeve verhaal lo Gesualdo, één van de io4.-5o raadselachtige componis lallo ooit heeft bestaan. Hij ve moordde zijn vrouw en minnaar. Maar al zijn ze hun stemmen achtervoljtóït hem. En anders herinneiBu voj muziek hem wel weer aa feiten. Gesualdo wordt b ipoït staan door een vijfstemitUer Ma koortje dat in metaforen de minnaar als een stekeLj' mug - zingt over zijn veri 15 Wi Maar de flarden van de p Wueii ge Madrigalen duren not lang. Voordat je écht kui j#, f! genieten is het steeds we snmac voorbij. Pas bij het twe< - als dirigent Dimitrescu koor eindelijk in bedwan - wordt dit uitgestelde ve gen eindelijk vervuld. He zingt Bach dan zo overvv gend mooi dat de rillingt langs je ruggengraat lopt (advertentie) JE KUNT JE GELD GEEN GROTER PLEZIER DOt' Op dit moment zijn ze in volle gang, de Rendementsweken van de ING Met diverse aanbiedingen op het gebied van sparen, beleggen en onden Doe je geld dus een plezier en ga snel naar uw ING Bank kantoor. Kijk N. de actievoorwaarden op www.ingbank.nl of bel op werkdagen van 7: 21:00 uur naar 0800-7015. Actieperiode 18 oktober t/m 30 november. ING.it) BAo denkt met gevraa bidden alleen onderling ruilen is toegestaan. En daar begint het mensi de gesjacher weer, want de 1w, zijn weer allesbehalve eeim, verdeeld. De voormalige n( verkoper probeert zijn ni j Ei, schildpad-bestaan aan at over te doen. Het macho is absoluut niet van plan spoelworm te worden. Ei pechvogel die rioolrat mi worden, valt weer niet in prijzen. Het blijkt een perfect uitj punt te zijn om tal van ni jonm lijke onhebbelijkheden ii Wokk weinig alledaagse contexF^' monstreren. Litteris heeft16 20 voor een geestige toon g< /rólijb den. Géén nutteloze ovei DO ving, lekker speltempo, v verschillende personages |e't ie voor afwisseling zorgen, strakke vormgeving in 01 aandoend wit. Hoogstens de openings» stoort, omdat achteraf m steeds onduidelijk blijft v die luttele minuten gesuj reerd dient te worden. Is verkorte sterfscène van d sonages die we naderhai ®u9^ het Regionaal Reïncamai ,j^a trum aantreffen?! Overb< [Fro: had beter achterwege ku 'ooi blijven. Gelukkig vergeet scène snel, want met de 1 het wel goed. Leuk rentrt |t Oftewel in réïncarnatiete 55 A 10.0: mittac ttags imen liege in de instre 11.15 mittag 'ïland 00 He lerricl Zege Hallo 1 ichoo! Entr .00 Ne 30 H Po: i: Herz OWE 'erRor lemu; let ritn let ge: >pmu; |op mi 0NO •-H. 1 16.0C nma. 1 Wet hel 00 Na< ML

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10