Lessen in leiderschap van de oude JFK Een raampje met uitzicht op de oneindigheid O Morsig type in Italiaanse sfeer Ie e\* beruchtste straat van Nederland De verloedering van Nederland m 7s m 'We moeten niet overhaast alle com promissen veroordelen als morele zwakte. Want politiek en wetgeving zijn geen kwestie van onbuigzame principes en onbereikbare idealen. Het compromis vrijwaart ons ervan dat de ene groep de andere vermor zelt.' Dat schreef toenmalig senator John F. Kennedy, de latere vermoorde president van de VS, in zijn in 1955 verschenen boek 'Profiles in Courage'. Het is nu in herdruk, in een nieuwe vertaling uitgebracht. non-fictie recensie James McConigal 'Portretten van moed - Leiderschap in de politiek' door John F. Kennedy. Vertaling Gert Jan de Vries. Uitgeverij Contact. Prijs: €19,90. Aanleiding vormden, schrijft de uit geverij, de Amerikaanse presidents verkiezingen. Maai- de lessen van de oude JFK lijken ook van toepassing op de problemen in Holland-polder- land tussen politiek en vakbeweging. Kennedy, miljonairszoon, oorlogsve teraan, playboy en politicus, ver wierf met dit boek een Pulitzerprijs. Zijn boek bevat acht portretten van Amerikaanse politici die op enig mo ment in hun loopbaan voor een keu ze stonden: doe ik wat ik juist acht of kies ik voor wat beter uitkomt? Kennedy toont in de inleiding bij de ze portretten en bij het afsluitend hoofdstuk aan dat persoonlijke moed in de verraderlijke politiek loont - ook als je een nederlaag leidt. Het boek is zowel een tijdsdocument (het werd geschreven in de lang ge plande aanloop van de familie naar het Witte Huis) als een voor 2004 re levant boek. Wie kijkt naar het moddergooien tussen George Bush en John Kerry, of naar het geworstel in de Neder landse politiek, haakt naar de voor beelden van nobel en heldhaftig lei derschap dat Kennedy van een aan tal Amerikaanse politici beschrijft. Van het boek verschenen eerdere herdrukken, inclusief een nu ook meegenomen inleiding die de broer van de vermoorde president eind 1963 schreef over de persoonlijke moed van John. Robert Francis Ken nedy werd in 1968 in een verkie zingscampagne zelf vermoord. Al deze wetenschap achteraf maakt het lezen van Portretten van moed in 2004 extra navrant. Een van de mooiste voorbeelden van een politicus die tegen de stroom oproeit en zijn eigen noodlot beze gelt is het verhaal van senator Ed mund G. Ross uit de staat Kansas, die in 1867 de beslissende stem uit bracht in een afzettingsprocedure tegen president Andrew Johnson ('impeachment' is in de VS niet al leen verbonden met Richard Nixon of Bill Clinton). Ross, daarvoor en daarna volstrekt onbekend, onthield ondanks im mense druk zijn steun aan de proce dure, omdat hij meende dat de pre sident tegen de tijdgeest in gelijk had in een politiek van compromissen met het enkele jaren eerder in de Burgeroorlog verslagen Zuiden van de VS. Hij wist dat zijn standpunt hem poli tiek de kop zou kosten: 'Ik keek in mijn eigen open graf, schreef hij die dag in een brief. En dat vond Kenne dy terecht indrukwekkend, dat is wat hij ziet als werkelijke moed. Hij haalt de schrijver Ernest Hemingway aan, die het begrip moed ooit definieerde als 'elegantie in de vuurlinie', zoals de vertaler het formuleert. Grace un der pressure is nog steeds een van de mooiste citaten die politici zich ter harte kunnen nemen. John F. Kennedy achter zijn bureau. Zoon John junior regeert mee. Foto: AP/Stanley Tretick thriller recensie Gijs Korevaar 'Vetes' door Veit Heiriichen. Vertaling Pim Lukkenaer Uitgeverij De Geus. Prijs: €22,50. Waar komt toch dat beeld vandaan dat rechercheurs morsige types zijn die ruzie hebben met iedereen, te veel roken en drinken en eigenwijs hun eigen lijn volgen? Het is een patroon in de misdaadli teratuur dat overal terugkomt. Van Sjöwall en Wahlöö (hoofdpersoon: Martin Beek) tot Henning Mankell (Kurt Wallander) en van Michael Connelly (Bosch) tot Ian Rankin (John Rebus). Nu komt daar ook nog Veit Heini- chen bij. De vrouw van zijn inspec teur Proteo Laurenti heeft een oogje op een verzekeringsagent en gaat om alles op een rijtje te zetten een tijdje bij haar ouders wonen. Lau renti blijft met zoonlief en een inge wikkelde moordzaak alleen achter. Heinichen is een Duitse auteur die al jaren in Triëst woont en werkt. Begonnen in Berlijn als boekverko per en uitgever, vertrok hij naar de Italiaanse havenstad om daar zelf misdaadboeken te gaan schrijven. In zijn eerste boek Dood in Triëst) maakte de lezers kennis met Lauren ti, in het onlangs verschenen Vetes vervolgt de Italiaanse inspecteur zijn tocht door Triëst en omgeving. De Duitser stort zich in dit nieuwe boek op de bewogen geschiedenis van de havenstad. Op de grens van Italië en het voormalige Joegoslavië is in de Tweede Wereldoorlog hard gevochten tussen de partizanen van Tito, de Italiaanse fascisten, de geal lieerden en de Duitsers. Van alle kanten zijn verraders en overlopers afgemaakt en in de kalkgroeven op de grens tussen de twee landen ge gooid. De regio is nu uiteengevallen in een Sloveense en een Kroatische staat, maar dat heeft aan de oude haatgevoelens geen einde gemaakt. Heinichen heeft deze oude gevoe lens vertaald in Vetes. De titel dekt de lading uitstekend. Vanaf die roe rige oorlogsjaren vechten twee fami lies een vete uit, die resulteert in moord en doodslag in de visserswe reld van hedendaags Triëst. In zijn boek weet de auteur een au thentieke Italiaanse sfeer op te roe pen. Niet alleen door de beschrijvin gen van de omgeving en het vissers milieu, maar het blijkt ook in de om haal met woorden die hij nodig heeft voor die beschrijvingen en voor de dialogen. Het maakt Vetes wat trager, dan de Angelsaksische traditie van snelle taal en harde actie die ook in Nederland gebruikelijk is. Maar Pro teo Laurenti past duidelijk wel in de traditie van het genre met een weg gelopen vrouw en een eigenwijze tienerzoon. Het mag dan een stereo type beeld geven van een politie agent, het gepieker van Laurenti tus sen de verwikkelingen in de moord zaak door, maakt het boek van Hei nichen extra leuk om te lezen. Dam - Het was dé feeststraat van het Amsterdamse Havenkwartier, struikelde over de danshuizen en cafés. Maar toen de haven zich steeds vestwaarts uitbreidde, raakte de Zeedijk z'n trouwste clientèle kwijt. Zo straatje, meer een lange steeg eigenlijk, in de jaren zeventig uitgroeien eruchtste plek van Nederland - geheel in bezit genomen door dealers - én door innige samenwerking van gemeente en bedrijfsleven vanaf ter herrijzen. 'Kunstmatig beademd met rijks- en gemeentemiljoenen celift tot een perfectie, die ze van nature nooit had gekend, zag de Kop Zeedijk eruit alsof ze in coma lag; ademend, blosjes op de wangen, de een of andere manier toch heel erg levenloos', constateerde journa- nejet van der Zijl in een schitterende volzin die - helaas - nogal contras et het overige proza in dit boek. Gelukkig kreeg de straat later ook haar eer helemaal terug. 'De Zeedijk' (Thoth, €19,90) van Eveline Brilleman de prachtige plaatjes, die de Zeedijkblues in alle hevigheid overbren- o's uit besproken boek poezie recensie Jaap Goedegebuure an in de tuin' door Rutger Kopland. Uitgeverij GA van Oorschot Prijs: €14,50. Kopland heeft zich altijd door collega-kun- s de weg laten wijzen. Schilders als Co Wes- enri de Braekeleer en Adriaen Coorte toon- 11 iets wat hij in taal herformuleerde. Dat te 'iets' rijmt bij Kopland steevast op 'niets'. 1 meer ontdekte hij de leegte in de werke- en dat niet eens zozeer in de vorm van ka- Itheemde landschappen (hoewel ook die d plachten te inspireren). Leegte stond voor rder gelijk aan de vluchtigheid van de din- bij verschijnen al bijna aan verdwijnen toe lieuwe bundel Een man in de tuin is Kop- rade gegaan bij de Vlaamse schilder Raveel. egt met regelmaat een deel van zijn doeken vuld te laten, wat niet zozeer het effect heeft 'olledigheid als wel van een suggestieve, tagische ruimtewerking, net alsof er een e met uitzicht op de oneindigheid wordt ge opend. Wat Kopland daarvan leert is dit: Zoals je tijdens het denken kunt weten dat je aan niets denkt en zoals je tijdens het kijken kunt zien dat je niets ziet zo kunnen er in zijn beelden gaten vallen in een weiland een mens een huis witte gaten waarin je ziet dat we van de dingen niet weten hoe ze zijn ziet dat de echte wereld een gat is een wit gat zo wil ik dat gedichten de gaten laten zien in de taal waar voor de dingen geen plek is Tenslotte onderkent Kopland ook de leegte voorbij het menselijk begrips- en bevattingsvermogen, de leegte van die onverschillige, stomme, nietszeg gende, betekenisloze wereld om ons heen, een we reld die aan taal en bewustzijn letterlijk geen bood schap heeft en onontvankelijk is voor de woorden die we voor haar verzinnen. Maar wij blijven hul peloos en afhankelijk genoeg om door te gaan met het bedenken van tekens en het scheppen van zin, tegen beter weten in. Lees wat Kopland erover schrijft in 'Boomgaard': Woorden weten van zichzelf niet waarvoor ze gemaakt zijn - en zo is het met alles in de wereld niets weet waarvoor het er is en ook wij weten het niet ik kijk door het raam de boomgaard in en zie hoe woorden voor vogels, bomen, gras, voor wat er is daar daar niets betekenen en ook de boomgaard zelf heeft geen betekenis in mijn hoofd zoekt iemand naar woorden voor iets dat nog geen gevoel is en nog geen gedachte en langzaam begin ik te voelen en te denken dat ook de boomgaard daar naar zoekt - dat wij hetzelfde zoeken, de boomgaard en ik Naarmate Koplands dichterschap rijpte en zijn oeuvre groeide, werd hij herkenbaarder, in onder werpskeuze en idioom. Zijn repertoire versmalde zich, zijn trefwoorden kwamen steeds vaker terug. Hij begon al meer en meer te variëren op een enkel thema, dat van vergankelijkheid en dood. Aan de roman recensie Wim Vogel 'Keldermans' door Donald Niedekker. Uitgeverij Vassallucci. Prijs: €14,95. Vier boeken publiceerde hij sinds 2002 maar wie kent hem? Ooit van Donald Niedekker gehoord? Van Hier ben ik, zijn romandebuut? Van De garderobier, zijn toneelmonoloog of van De hemelvaart, zijn thriller uit 2003? Keldermans is de titel van zijn tweede roman. Een mooie gelegen heid kennis te maken met een au teur die met het enthousiasme van een jonge hond heen en weer rent, die van alles doet, die soms geestig is en op zoek is naar een eigen thema tiek. In alle opzichten een nazaat, is deze Keldermans. Geboren op 5 mei 1955, zoon van een oud-verzetsstrijder die in de jaren zeventig en tachtig met een paar oude strijdmakkers stad en land afreist om protest aan te teke nen tegen een verloedering hier, een verkwanseling daar - kortom tegen alles wat indruist tegen de waarden en normen waarvoor zij vijfjaar lang pal stonden. Maar vader en zijn makkers zijn dood, de oude Peugeot 504 waarmee zij door het land reisden met Kelder mans aan het stuur, is verkocht en Keldermans zelf is, daartoe aangezet door de sociale dienst, op zijn ma nier ondergronds gegaan. Als maga zijnbeheerder van een Haagse uitge verij van ansichtkaarten waakt hij over het nationale erfgoed, samen gebald op de ansichtkaarten. In dat ondergrondse zenuwcentrum heeft hij verdomd goed in de gaten dat de bestelling vanuit Zutphen niet deugt: drie setjes Beatrix en vijf set jes koeienkoppen! Als dat geen pro vocatie is! Hoe lost onze antiheld dit dilemma op? Staat hij pal? Wijkt hij voor geweld? In een tweehonderdpagina lange zeurende en dreinende monoloog weet Niedekker het verknipte, ge frustreerde en broeierige leven van onze Joost, wiens bijnaam Kelder mans door hemzelf als een geuzen naam wordt beschouwd, uiteen te rafelen en tot een absurdistisch ein de te brengen. Eigenlijk is de roman één lange cabarettekst vol schijnbare herhalingen, meligheden maar ook geestige observaties. Over het betere likwerk van Brink horst. Over Lubbers die overal recht door zee op afstevende zodat zijn broer overal mocht bouwen. Over de verloedering van ons land waar par keergarages instorten, balkons van de flats vallen en waar ze geen tram tunnel kunnen bouwen of hij lekt. En natuurlijk over Balkenende: 'Een groot staatsman, een leider pur sang, binnen een jaar tijd heeft hij al twee kabinetten geformeerd, nou, daar deed Kok mooi acht jaar over..'. Grote literatuur, literatuur die je bij de keel grijpt, die je anders tegen de wereld laat aankijken, schrijft Nie dekker nog niet. Daarvoor is ook Kel dermans te zeer gekoppeld aan wat anderen denken en voelen en te wei nig aan eigen ideeën. Ik heb geen enkel bezwaar tegen het op een geestige manier te kijk zetten van hoog geplaatsten en hun voetvolk, maar literair gezien zie ik veel liever een auteur die zelf wat minder ge makkelijk buiten schot blijft. Schrij ven en componeren kan Niedekker. Nu nog een eigen thematiek. TOP-10 ZATERDAG 6 NOVEMBER 2004 ER BU U3 ene kant leidde dat tot de verijling die hij zegt te be wonderen in de fugatische techniek van Bach, aan de andere kant is er het verlangen om iets te schep pen dat even concreet is als de natuur, zoals de klank van een cello herinnert aan een kreunend en verkleurend herfstbos, zoals een oud beeld afslijt tot de steen waaruit het ooit door de beeldhouwer werd bevrijd, zoals je onder de verf van een geschil derd gezicht het onderhuidse gloeien van het vlees ziet. Daarmee krijgen zijn gedichten het karakter van oefeningen in onthechting, niet zozeer om aan de wereld te ontkomen, maar om belangeloos in haar 'onverschillige gastvrijheid' te worden opge nomen, gesterkt door 'het bijna aangename ge voel van overbodig zijn.' Wie de overbodigheid aanvaardt, aanvaardt ook de dood. Uit Koplands nieuwe poëzie spreekt eens te meer een in zichzelf verzonken man die zich oefent in de kunst van het doodgaan maar daarin nog lang geen meester is, misschien wel omdat voor hem de grens van zijn en niet-zijn nog te veel wordt gemar keerd door beelden vol mooie melancholie: laat strijklicht over een tuin, 'een verte die verdwijnt in zichzelf, een Bachkoraal dat de komst van de he melse bruidegom verbeidt. Nee, de onverschilligheid heeft hij nog lang niet be reikt, deze dichter, en dat is maar goed ook. want we danken er een mooie bundel aan. 1. (1) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 18,95 2. (-) De bijbel (literaire editie) Ouerido/Jongbloed, 39,50 3. (3) Baantjer, De Cock en een veld papavers Fontein, 9,95 4. (-) Bijbel (zonder deuterocanonieke boeken) NBG, 29,50 5. (5) Youp van 't Hek, Hartjeuk 8< zieleczeem Thomas Rap, 7,50 6. (2) Nicci Gerrard, Het voorbijgaan Boekerij, 17,50 7. (7) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh/Sijthoff, 19,95 8. (-) Wislawa Szymborska, Einde en begin Meulenhoff, 10,00 9. (6) Saskia Noort, De eetclub Anthos, 18,95 10. (-) Bijbel (met deuterocanonieke boeken) NBG, 33,50 Bron: CPNB/De Bestseller 60 De nieuwe bijbelvertaling domineert de top tien. Waren de verkoopcijfers van alle verschillende edi ties (al dan niet als roman uitgegeven, met of zon der de deuterocanonieke boeken) bij elkaar opge teld, dan was De Da Vinci Code geheid van de eer ste plaats verdreven. In de marge, maar toch opval lend: het succes dat het geplaagde Meulenhoff boekt met ex-Nobelprijswinnaars. Dit keer met de Poolse dichteres Szymborska. Ui3iH£

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7