^etuwelijn en HSL M ientology werkt aan 'stralender en gelukkiger wereld' B IJ- log s istini at is) rittej ing§ )r w| het j 7 37. Tai euze nog ord mdi zwa) f8 en >or d nogi ngsv) n. Oi zwai z te q Ikon n stiP ijn mateloze 'bewondering' voor de ambtenarij heb ik nooit onder stoelen of banken gestoken. Aan de geweldige inzet en ijver van hoge overheidsdienaren heb ik nimmer getwijfeld. Ook hun bescheidenheid en afkeer van de graaicultuur heb ik altijd gewaardeerd. Hoe zinvol en belangrijk hun werk is, is mij door de jaren heen wel duide lijk geworden. Na patiënt Arie heb ik nog een heel nieuw aspect leren kennen: de warmte en meelevendheid waarmee zij elkaar om ringen en vooral hun grote mate van effici ëntie. Arie was een stoere, goed uitziende vijftiger. Gehuwd en na zijn studie rechten beland op het minis terie van volksgezondheid, welzijn en sport. Veel rappor ten schrijven, van tijd tot tijd een dienstreisje, een etentje met een bouwer en soms een bezoekje aan de vipbox bij Ajax. Zijn kinderen deden het goed op school en in de sport. De oudste was zelfs een talentvol voetballer. De relatie met zijn vrouw leek me prima. Hij bezocht mij aan het einde van de middag. Hij had hoofdpijn, sliep slecht en was nerveus. Obligate vragen mij nerzijds over zijn werk, hu welijk en andere onderwer pen leverden niets op. 'Druk, druk en nog eens druk,' was zijn antwoord. Ik vroeg door, maar kreeg geen bruikbare antwoorden. Zijn bloed en bloeddruk waren goed en zijn cardiogram was ook in orde. „Stress, Arie, stress", was mijn diagnose. „Heb je stress op je werk?" „Ik heb het wel druk", ant woordde hij. „Vreselijk druk. Je weet het wel hè, de minister moet continu nieuwe rap porten over de Betuwelijn, de HSL en Schip hol hebben." „En jij maakt al die rapporten?" „Zeker, die maakte ik allemaal." „Maakte, hoezo maakte?" Het was een schot in de roos. De tranen schoten in zijn ogen. Hij vroeg om een glaas je water. Ik liet hem op verhaal komen en hoefde verder niets te vragen want onze top ambtenaar liep helemaal leeg. Het zat hem werkelijk tot zijn strot. „Het is ook zo vrese lijk oneerlijk dokter, zo vreselijk oneerlijk. Ja ren heb ik me voor het ministerie ingezet, avonden en weekenden overgewerkt." „Maar wat is er dan gebeurd?" Al die rapporten die ik maakte moesten maar één conclusie hebben." „En die was?" „Dat het goed was voor de economie, posi tief voor het land." „Wat goed voor de economie? Wat positief voor het land?" „De HSL, de Betuwelijn en Schiphol. Dat de investeringen in deze projecten op den duur de economie zouden versterken." „Dat lees ik/ook elke dag in de krant." „Ja, maar daar klopt geen bal van", reageer de hij boos. „De rapporten die ik met mijn medewerkers heb geschreven, toonden op geen enkele manier aan dat de economie zou aantrekken door deze investeringen. Dat heb ik de minister persoonlijk proberen dui delijk te maken. Maar ja, dat is een eeuwig opportunistische lachebek. Die vrouw zelf valt best mee, hoor, maar de kleilaag die er onder zit en haar moet adviseren is een re gelrecht drama. Allemaal likkers. Allemaal aan de politiek gelieerde mannetjes, die maar één dingen willen horen: dat het goed gaat met de economie. Allemaal PvdA-jon- gens en meisjes. Links lullen, rechts zakken vullen." „Maar de minister is toch van de WD?" „Ach dokter, ze eten allemaal uit dezelfde ruif." „Maar Arie, dan schrijf je voortaan toch van die positieve rapporten?" „Kan niet meer. Mijn medewerkers zijn overgeplaatst en ik zit in een kamertje niets zeggende stukjes te maken." „Dus alles is je afgepakt?" „Alles." Hij begon weer te huilen. „Ze zitten me gewoon weg te pesten." Arie bleef thuis en ontwikkelde binnen de kortste keren een ernstige hypertensie, die gelukkig goed reageerde op een B-blokker. Het thuis zijn beviel hem fantastisch. Zijn vrouwelijke bedrijfsarts vond het ook wel prima en zo lachte het leven onze topambte naar weer toe. Hij kreeg zelfs een fietsvrien- din. Op mijn vraag of ze hem op het ministe rie misten, zei hij lachend: 'Als kiespijn'. Omdat de bedrijfsarts op een koude winter avond ontdekte dat Arie wel erg lang thuis was, ging onze vriend in een reïntegratietra- ject. Praten met een psychologe en een so ciologe en therapeutisch enkele uren per week naar het ministerie. Peperduur, want de vele werkers in deze zachte sector ver dienden een goed belegde boterham aan hem. Ze voerden af en toe een gesprekje, na men een testje af en schreven ellenlange rapporten, om vooral maar te laten zien dat er aan het geval Arie werd gewerkt. En na tuurlijk volgden er dan dikke declaraties. Arie werd weer gezond, of liever gezegd: Arie veranderde. Eén ding werd hem duidelijk te verstaan gegeven. Wilde hij ooit op een nette manier de eindstreep, oftewel zijn pensioen, halen dan was meehuilen met de wolven in het bos de enige oplossing. Hij ging eerst enige uren werken, daarna enige dagdelen, vervolgens ging hij halve dagen naar het mi nisterie en na precies anderhalf jaar zat Arie weer op zijn vertrouwde stek. Voor de bloed druk had hij nog slechts een half tabletje van de oorspronkelijke dosering nodig. Kortom, het ging prima met hem. Tijdens een van zijn bezoekjes vertelde hij me wat zijn reïntegratie had gekost. „Der tienduizend euro. Maar, dokter, ik ben blij dat ik het gedaan heb. Ik ben echt een le venservaring rijker, een ander mens." „Maar mag je dan weer belangrijke rappor ten schrijven?", vroeg ik. „Nou en of. Er zit weer een nieuwe vrouwe lijke minister. Niet zo'n lachebekje als de vo rige, maar eentje met een enorme daden drang. Echt een politiek dier. Als de kamer een rapport wil, dan moet het er de volgende ZATERDAG 6 november 2004 ER BIJ dag al zijn." „En waar gaan die rapporten dan over?" „Over de HSL, de Betuwelijn en Schiphol." „En jij schrijft die rapporten?" „Natuurlijk, wie anders?" Ik hield mijn mond in het kader van de ge nezing van de patiënt. Enkele weken later sloeg ik op een zaterdag de NRC open. Op de pagina economie stond een grote foto van Arie, in driedelig grijs met fraaie stropdas. Boven het artikel naast de foto stond met kapitale letters: 'Investerin gen in HSL brengen meer welvaart'. Ik las het stuk met grote interesse. Vooral de zinsnede dat ingenieur Arie P. vanaf het be gin zijn nek had uitgestoken voor deze pro jecten, maakte me blij. Zo gaat het nou een maal in een democratisch land. :rt, li Ier. 7 43. 5.a5 xa3 150. wat' ïgel Lt. Ni 153.' ;r ko in wit einig kerken is zoveel te doen geweest als nu een halve eeuw oude Scientology Kerk, minente leden telt zoals Tom Cruise en John a. Er is ook geen kerk die zich zo strijdbaar «aantijgingen teweerstelt. Want de missie is ;eding: „Wij zijn er om mensen te helpen." im Schrijver U 5), 45 en f 0 56 50 1 €k ■vina sllett ristei (10/ Mj (7/5) 56 4 an (25 ind, Okr. ie, v( l (23 zl. (f ;t 2 x 7.001 vlai i Rep Irie- Sloi >paa liek. 1010 x 45 n 87 x. (1 l),2 ij binnenkomst van de Scientology Kerk aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam valt direct het onberispelijke kantoor in Amerikaanse stijl op. De kamer, legt Julia Rijnvis van de afdeling externe za ken uit, is een eerbetoon aan Ron L. Hub bard, die de grondlegger is van de leer. Ach ter 'zijn' bureau prijken, fraai ingebonden, de vele werken van Hubbard die ook be kendheid geniet als schrijver, onder meer van sciencefiction. Tijdens de rondleiding komt goed de hulp verleningskant van de kerk naar voren die menig overheid over de streep heeft getrok ken om Scientology als kerk te erkennen. Ook sprak de belastingkamer van het Am sterdamse gerechtshof begin 2002 uit dat het om een kerkelijke of levensbeschouwelijke instelling ging. De Hoge Raad bepaalde een jaar geleden overigens weer dat donaties niet, zoals bij andere kerkgenootschappen, voor belastingaftrek in aanmerkingen ko men. In het pand van de kerk is tevens een Diane- tics Centrum gevestigd. In menig ruimte wordt een voorname doelstelling van Scien tology in de praktijk gebracht: mensen op een hoger niveau van geestelijk bewustzijn brengen. Buiten worden de mensen met een bord uitgenodigd een persoonlijkheidstest te doen. Via cursussen en zelfhulpboeken kan een ieder vervolgens zijn voordeel doen met de inzichten van Hubbard over de vaak in grijpende en negatieve gevolgen van wat hij het reactieve (onbeheerste) verstand noemt. 4 De echte verlichting gebeurt via de zoge naamde 'auditing', waarmee steeds grotere geestelijke vrijheid kan worden bereikt, mits men bereid is daar aardig wat tijd en ook geld in te investeren. Vooral dat laatste gege ven, gecombineerd met het feit dat mensen zich voor een groter zelfinzicht kwetsbaar moeten opstellen, vormt een voedingsbo dem voor de immer terugkerende ingesleten aantijgingen dat de kerk uit zou zijn op geld en macht. Rijnvis haalt haar schouders op over derge lijke verhalen. Ze blijft zich verbazen dat die zo hardnekkig zijn, terwijl de kerk inmiddels in veel landen is erkend, en bovendien door een reeks religiedeskundigen is herkend. „De maatschappelijke hulpprogramma's worden in steeds meer landen door de over heden geadopteerd." Ze pakt er een interview bij met Tom Cruise, die enige weken geleden de eregast was bij de opening van een fraai, nieuw kerkgebouw in Madrid. „Hij zegt hier precies zoals het is: onwetendheid leidt tot vooringenomenheid. De deuren staan hier van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open; iedereen mag hier komen kijken." Wie verder kijkt in het pand van Scientology kan bijvoorbeeld bij de kapel uitkomen waar erediensten worden gehouden, sacramenten worden bediend en geregeld gebeden klin ken aan de schepper om bevrijding en red ding van de eeuwige ziel. Er is een kapelaan die uitlegt dat er een heuse theologie te boek is gesteld, die de praktische levenslessen van Scientology onderbouwt. Die lessen maken in feite onderdeel uit van het pastorale werk van de kerk. „Wij zijn er om mensen te helpen", legt Rijnvis uit. Bla derend door diverse boeken laat ze zien hoe de wijsheden van Hubbard het leven van al ledag, thuis en op het werk, door een ver groot bewustzijn op een hoger plan kunnen tillen. „Er is geen probleem of er kan wel iets aan gedaan worden." Het blijft door de twee kanten van de kerk - hulpverlenings - en religieus instituut - lastig om vast te stellen hoeveel parochianen de kerk heeft; immers, is iemand die een cursus heeft gevolgd ook direct kerklid? In Neder land gaat het om een achterban van 'enige Het pand van de Scientology Kerk aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam. Archieffoto: GPD duizenden' en wereldwijd om 'miljoenen'. De kerk heeft ook een credo waarin onder meer wordt beleden dat de mensen het on vervreemdbaar recht hebben op godsdienst vrijheid en op geestelijke gezondheid. Dat mentale welzijn mag, zo staat er, slechts in religieuze zin worden bevorderd. Verder valt te lezen dat mensen ook het even onver vreemdbaar recht hebben op hun eigen ver dediging. Deze uitgangspunten verklaren de opvallen de strijdlust waarmee scientologen vechten tegen drugs (onder meer via Nairconon), de misstanden in de psychiatrie, en voor de rechten van de mens (met bijvoorbeeld een speciaal kantoor in Brussel) en uiteindelijk ook voor de naam en faam van hun kerk. De scientologen zijn zo strijdbaar omdat, zo valt in veel van hun publicaties te lezen, er grote dingen op het spel staan. De kerk is, zo valt te lezen, het bruggenhoofd om mensen van 'een lager tot een veel hoger niveau van bestaan' te brengen en zo een 'stralender en gelukkiger wereld' te realiseren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5