Beleid brengt loonstijging niet tot staan L* ECONOMIE Snelle diagnose kan maanden van ziekteverzuim schelen Melk als gezond alternatief voor frisdrank Luchtvaartmaatschappijen eisen bevriezing havengeld Schiphol Najaarsakkoord werkt niet Hypotheek aflossen? KPN moet reclame-uitingen rectificeren Selekt Mail Nederland wil postvolume verdubbelen Kaal protest door James McConigal hoofddorp/cpd - Zieke werknemers moeten vaak erg lang wachten op een effectieve be handeling. Bureaucratie en wachtlijsten in de gezondheidszorg zijn daarvan de oorzaak. In schakeling van een commercieel bureau kan tot meer snelheid en forse besparingen leiden. Stel, een werknemer heeft rugklachten. Het doorlopen van de keten van huisarts, rust houden, huisarts, fysiotherapie tot de diagno se 'hernia' duurt al vrij lang en dan moet de behandeling nog beginnen. Al die tijd zit de werknemer ziek thuis - met pijn - en moet zijn baas hem doorbetalen. Het Expertisecentrum voor Arbeidsgerela- teerde Aandoeningen (Evaa) kan deze prop uit het proces trekken. ,,Wij garanderen dat binnen één week na aanmelding door het be drijf een zieke werknemer wordt onderzocht door een (of meer) medisch specialist(-en). Binnen drie dagen ligt er dan een diagnose, met een voorstel voor behandeling. Dat kan maanden ziekteverzuim schelen." Dat zegt directeur Frank Tolen van het in Hoofddorp gevestigd Evaa. Zijn bedrijf is voortgekomen uit een experiment van enkele jaren geleden bij een grote busmaatschappij. Chauffeurs hadden vaak rugklachten, waarbij het erg lang duurde voordat de correctie dia gnose werd gesteld en een behandeling kon beginnen. Evaa is nu zelfstandig. Het bedrijf is nog vrij klein, maar Tolen denkt de komende jaren de vleugels uit te kunnen slaan. In de vestiging in Hoofddorp werken nu drie mensen in vas te dienst. ,,De medische expertise die wij no dig hebben, huren wij per specifiek geval in. Er zijn genoeg medisch specialisten die daar voor beschikbaar zijn, buiten de reguliere budgetten en instellingen." Op dit moment zijn er dertig medisch specialisten op afroep beschikbaar. Tolen weet dat er steeds meer bedrijven zijn die het ziekteverzuim zo veel mogelijk willen terugdringen. Vanwege de steeds scherpere regels van de overheid, maar ook omdat het simpelweg geld kost. Ziekteverzuim kost het bedrijfsleven per jaar, bij een gemiddeld ver zuim van 5,5 procent, 2,5 miljard euro, nog afgezien van de kosten van medische behan deling. Evaa verkrijgt de snelheid in de dia gnose door gebruik te maken van eigen ge specialiseerde onderzoeksapparatuur. Des noods kan worden uitgeweken naar onbenut te capaciteit in de gezondheidszorg als gevolg van budgetten en personeelstekorten. „Me disch specialisten en andere personeel heb ben uren per week beschikbaar, die zij niet gebruiken. Apparatuur wordt eveneens niet optimaal gebruikt. Deze ruimte huren wij voor onze klanten in," zegt hij. ~zine en diesel r goedkoper iag - De prijzen voor ies en diesel zijn gisteren iw gedaald. Dat heeft jatschappij Shell bekend- kt. Een liter ongelood en ►r super kosten beide een int minder en komen uit pectievelijk 1,269 en kiro. Diesel gaat aan de b,94,9 euro kosten, an- "ye eurocent minder. jialenvissers tie bij EZ Enkele tientallen jiivissers protesteerden rarhtend bij het ministerie inomische zaken in Den vissers zijn boos op rlandse Mededingings- •it (NMa), van wie ze iderlinge afspraken 5 pogen maken over prij- «^hoeveelheden te vangen >n. Ze deelden zakjes on- garnalen uit. ri ld rondt transactie af - Ahold heeft de aan- an een belang van 20 It in het Scandinavische 7" parktconcern ICA afge- Jhold koopt het belang igeveer 811 miljoen euro Noorse investerings- thappij Canica. Het con- left 10 procent direct |j| fkocht aan ICA Förbun- andere partner in het Werkingsverband tussen »n ICA. Förbundet be- 8 miljoen euro. Daar- dt Ahold een boekverlies miljoen euro. saai protest energiesector lg - Zeker 3000 werkne- de energiesector pro- vrijdag 12 november in I lag tegen het voornemen regering om de energie- pn te splitsen. Ze vrezen ir dit plan 3000 banen i gaan. Dat heeft het jk Medezeggenschaps- Energiedistributiebe- l(LME) bekendgemaakt, ganisatie vertegenwoor- ondernemingsraden ïdrijfstak. Het LME is it de netwerkbedrijven landse handen komen ardoor activiteiten uit d verdwijnen. >en geen bod irnhem-Tiellijn - Onder druk van het feel brengen de Neder- ipoorwegen toch geen lop de spoorlijn Am- fel. Dat blijkt uit een directeur Boumeester Jeizigerstak van de NS lverknemers. De ver- Iwas van plan een sober Tte brengen. Als het aan Jad gelegen, zou de con- I op het traject verdwij- r kwam de onderne- lad tegen in opstand. De Jsde dat de sociale vei- i gevaar zou komen en b veel mogelijk banen ^gelegenheid i groeit sterk Jgton - Het aantal ar- featsen in de Verenigde fexclusief de landbouw, Jober verrassend sterk ii met 337.000. Het is de I toename sinds maart Jaar. Analisten hadden i op een ongeveer half I banengroei. Uit cijfers lAmerikaanse ministerie feid blijkt dat het per- werklozen ondanks de i de werkgelegenheid b ging van 5,4 tot 5,5 't de officieel geregi- t beroepsbevolking nog mag weer in - Nederlands mag de Japanse op. Japan had de sinds vorig uitbrak. De en vogelgriep zijn in- verdwenen en nu is het kip- en kalkoen- vrij van vogelcholera De opheffing van het komt voor de sec- goed moment, om- Aziatische landen vers pluimveevlees mogen leveren. op telefoon Playboy gaat zijn Ne- le werkterrein uitbrei de mobiele telefoon, irikaanse bedrijf heeft r een contract gesloten Mobile uit Diemen, dat ;ort naaktfoto's, film- ringtones van Playboy Jaar stelt. IceMobile zei en te hebben verwor- Nederland en Vlaan- 'oor minimaal 2 euro nd krijgen bezitters van Jieltje toegang tot het lent van Playboy. zeist/gpd - Het Najaarsakkoord heeft de loonstijging niet tot staan gebracht. Dat blijkt uit een onderzoek van de Hay Group, een onderzoeksbureau gespecia liseerd in beloning. Tussen juli 2003 en juli dit jaar kregen werknemers gemiddeld 2,9 pro cent meer loon, aldus Hay. De loonstijging is vergelijkbaar met die van het jaar ervoor, maar lager dan in 2001-2002 (4,2 procent). Hay presenteerde gisteren aan de sociale partners z'n jaarlijkse beloningsonderzoek onder ruim 200 grote en middelgrote ondernemingen in Nederland. De resultaten hebben betrek king op salarissen van meer dan 360.000 werknemers. Volgens Hay respecteren veel bedrijven de nullijn, zoals die was afgesproken bij het Na jaarsakkoord. Salarisverhogin gen worden individueel toege kend aan medewerkers die nog niet aan het eind van hun schaal zijn. De salarissen van de hogere functies zijn voor het tweede achtereenvolgende jaar minder hard gestegen (2,7 procent) dan die van medewerkers lager in de hiërarchie (3,2 procent). Uit het onderzoek blijkt dat meer mensen een bonus kregen, een fenomeen dat voorheen vooral was voorbehouden aan hogere functionarissen. Hoge bonussen zijn minder vaak uitbetaald. Van de aan het onderzoek deelnemende be drijven heeft 93 procent een korte termijn-bonusregeling. Bedrijven rekenen voor 2005 op een collectieve loonsverhoging van 0,8 procent. Als deze col lectieve loonstijging uitblijft, zullen ondernemingen hun werknemers extra belonen via periodieken, bonussen en winstdelingen. Hay nam ook de pensioenrege lingen onder de loep en kwam tot de bevinding dat er inmid dels in 36 procent van de be drijven sprake is van een mid delloonregeling. Bij een mid delloonregeling wordt niet uit gegaan van het laatst verdiende salaris maar van het gedurende de loopbaan ontvangen gemid delde loon. Aanpassing van de pensioenen van 'slapers' (gepensioneerden) en van werknemers wordt in toenemende mate afhankelijk gesteld van de dekkingsgraad van het fonds en daarmee van het beleggingsrendement van het pensioenfonds. Tegenvallende rendementen hebben daardoor direct effect op de hoogte van de pensioe nen. Werkgevers zien zich ge noodzaakt tot deze aanpassin gen als gevolg van de nieuwe boekhoudregels. Bij een 'harde' indexering is het bedrijf ver plicht enorme reserves aan te leggen. Bij 17 procent van de bedrijven is sprake van een zogenoemde beschikbare premieregeling. Werknemers kunnen dan zelf een op maat gesneden pensi oenpolis afsluiten maar lopen dan zelf alle risico's. Er komt een mooie regeling voor de eigenwoningbezitter, die geen hypotheekschuld meer heeft: vanaf 1 januari 2005 zal de bij telling van het ei genwoningforfait niet meer be dragen dan het bedrag dat als hypotheekrente wordt afge trokken. Weliswaar moet dit forfait nog wel in het aangifte biljet worden ingevuld, maar daar staat een aftrek tot hetzelf de bedrag tegenover als er geen eigenwoningschuld meer is. Dat is het systeem van de wet geworden. In feite komt het er op neer dat iemand die zijn hy potheek heeft afge lost géén inkom- M stenbelasting meer hoeft te betalen over de bijtelling van het eigenwoningforfait. Maar wat zijn de ge volgen van de nieu we wetgeving voor mensen, die nog een kleine hypo theekschuld heb ben? Is het voor hen niet voordeliger om de schuld helemaal af te lossen? Het antwoord op deze vragen hangt af van de hoogte van de schuld en de waarde van de woning. Stel: A heeft een eigen woning met een WOZ-waarde van 300.000 euro, een eigenwo ningschuld van 36.000 euro met een rente van 5 procent en een spaarrekening met daarop een tegoed van eveneens 36.000 euro met een rente van 3 procent. Voor de belastingaangifte 2005 geldt de WOZ-waarde met peil datum 1 januari 2003. De ge meenten moéten voor iedere huizenbezitter de WOZ-waarde nog vaststellen. Vermoedelijk krijgt men daarover pas vol gend jaar bericht. Het eigenwo ningforfait gaat in 2005 0,60 procent van de nieuwe WOZ- waarde bedragen (in 2004 was dat nog 0,85 procent). De rege ring houdt kennelijk rekening met een verhoging van de WOZ-waarde. De bijtelling van Peter Constandse Belastingadviseur in Bussum het eigenwoningforfait voor A bedraagt 0,6 procent van 300.000 euro 1800 euro. Aan rente is 5 procent van de eigen woningschuld van 36.000 euro aftrekbaar 1800 euro. Per sal do is A dus geen belasting ver schuldigd over de eigen wo ning. A moet wel de vermogensren- dementsheffing van box 3 beta len over de spaarrekening. Af gezien van de vrijstellingen in box 3 zou daarover 432 euro verschuldigd zijn (1.2 procent van 36.000 euro). Als A de ei genwoningschuld nog voor de jaarwisseling aflost met het geld van zijn spaarrekening, ftMt. is hij vanaf 2005 veel beter af. In de eerste plaats vervalt dan de genoemde heffing in box 3, dat bespaart A dus 432 euro. Maar daarnaast heeft hij nog een rentevoor deel: hij betaalde aan de bank im mers 5 procent rente en ontving over zijn spaargeld slechts 3 procen. Dit nadelige verschil van 720 euro wordt vanaf 2005 niet meer goed gemaalremet het fis cale voordeel van de renteaf trek. Kortom in totaal is A per jaar 1152 euro voordeliger uit als hij zijn hypotheek aflost met het geld van zijn spaarreke ning. Bij een aflossing van eigenwo- ningschulden moet ik nog wel even wijzen op de zogenoemde 'bijleenregeling'. Vanaf 1 janu ari 2004 is bij verhuizing naar een duurdere woning de hypo theekrente nog maar beperkt aftrekbaar. De overwaarde van de oude woning is medebepa lend voor de hoogte van de af trek van rente op de nieuwe woning. En onder ovenvaarde wordt verstaan de verkoopprijs van de woning minus de hypo theekschuld. Bij verhuisplannen dus voor zichtig met aflossen. den haag/anp - Het gezamen lijke postbedrijf van Deutsche Post en Wegener, Selekt Mail Nederland, wil volgend jaar twee keer zoveel post rond brengen als dit jaar. Het bedrijf wil zo de positie van zijn belangrijkste concurrent TPG verder ondermijnen. Di recteur Kuiper verwacht dat zijn onderneming in 2005 175 tot 200 miljoen stukken zal ver werken. Dit zou het derde jaar op rij zijn dat Selekt Mail zijn postvolume weet te verdubbe len. Toch was de onderneming vorig jaar maar net winstge vend. Selekt Mail mag in Nederland alleen opereren op het gelibera liseerde deel van de postmarkt. Dit houdt in dat* de postbezor ger geen individuele brieven tot 100 gram mag rondbrengen. Daar heeft TPG het monopolie op. Selekt Mail mag bijvoor beeld wel drukwerk, tijdschrif ten en catalogi verwerken. De klantenkring van de onderne ming bestaat uitsluitend uit be drijven. Ondanks de groei blijft Selekt Mail een kleine speler op de Nederlandse postmarkt. Het marktaandeel bedraagt nu nog ongeveer 4 procent. Het streven is dit op te krikken tot 20 pro cent. Selekt Mail is in 2002 be gonnen en heeft sindsdien een aantal grote klanten van TPG weggekaapt. Zo is onlangs het postorderbedrijf Neckermann binnengehaald. Dit levert Selekt Mail jaarlijks 40 tot 50 miljoen poststukken op. Wehkamp, ING en de Rabobank behoren ook tot de klantenkring. Volgens Kuiper werkt Selekt Mail tegen veel lagere kosten dan TPG, waardoor de prijzen gemiddeld 20 procent lager zijn. Dat heeft vooral te maken met de sortering van de post. Klanten moeten via de internet site van Selekt Mail zelf hun post sorteren, zodat de bezor ger dat niet hoeft te doen. Bij komend voordeel is dat het be drijf vantevoren weet hoeveel post iemand gaat versturen. De liberalisering van de hele postmarkt in 2007 biedt Selekt Mail volgens Kuiper veel kan sen. Ook dan zal het bedrijf zich niet richten op post van particulieren, maai alleen op zakelijke stukken. Op de nog vrij te. geven markt is ongeveer 92 procent van de post afkom stig van zakelijke verzenders. den haag/anp - KPN moet Ü1 alle landelijke dagbladen en op zijn website reclame-uitingen voor vaste telefonie rectificeren. Dat bepaalde de rechtbank in Den Haag gisteren in een kort geding dat door concurrent Te- le2 was aangespannen. Volgens de rechter beweert KPN ten onrechte dat zij door het instellen van voordeelnum mers goedkoper zou zijn dan schiphol/anp - Schiphol wil volgend jaar de tarieven voor luchtvaartmaatschappijen ver hogen met gemiddeld 3,8 pro cent. De vervoerders zijn hier tegen in het geweer gekomen. Dat maakte Barin, de organisa tie van alle luchtvaartmaat schappijen die gebruik maken van Schiphol, gisteren bekend. De luchthaven heeft vergeleken met andere vliegvelden de afge lopen vier jaar de hoogste ta riefstijgingen doorgevoerd, al dus Barin. De financiële situatie van veel maatschappijen is vol- Tele2. Het telecomconcern liet daarbij de kortingsregelingen van zijn rivaal achterwege. Ook werd volgens Tele2 in wer vingscampagnes van KPN de suggestie gewekt dat KPN gro tere gebieden hanteerde voor lokaal bellen en dat Tele2 start- tarieven berekende voor ge sprekken die niet tot stand wa ren gekomen. Daar moet het concern nu ook mee stoppen, gens Barin zorgwekkend. „Des ondanks verhoogt Schiphol de tarieven om zelf meer winst te maken." Barin heeft in gesprek ken met de luchthavendirectie gepleit voor bevriezing van de tarieven. Dit zou de sector 10 tot 11 miljoen euro schelen. Schiphol stelt dat de verhoging van de tarieven nodig is om te kunnen investeren. Bovendien kampt de luchthaven met ho gere kosten, onder meer door de toegenomen beveiliging. Secretaris Allard van Barin meent dat Schiphol genoeg aldus de rechtbank. Op overtre ding staat een dwangsom van 2500 euro per dag met een maximum van 250.000 euro. De rechtbank bepaalde ook dat Tele2 moet stoppen met bewe ren dat het altijd goedkoper is, op straffe van een dwangsom van 2500 euro per overtreding. KPN had dit in een tegenvorde- ring geëist. Tele2 zei vrijdag zich daar al aan te houden. winst maakt om de tarieven volgend jaar niet te laten stij gen. „En de luchthaven kan maatregelen nemen om de kos ten te drukken." De luchtvaart maatschappijen kunnen vol gens hem de stijging van de ha vengelden niet afwentelen op de passagiers. Ze zijn juist we gens de economische omstan digheden en de grote concur rentie gedwongen de tickets goedkoper te maken. Barin hoopt dat het ministerie van verkeer en waterstaat Schiphol terugfluit. seoul - Boeren uit de provincie Chungcheong, in het midden van Zuid-Korea, laten zich kaalscheren tijdens een massale demonstratie voor het regeringsgebouw in de hoofd stad Seoul. De boeren willen dat de regering het plan doorzet om het hoofdkantoor van de administratieve dienstensector, waarvan de boeren gebruik maken, te verplaat sen naar een stad in Chungcheong. De rechter besloot afgelopen maand dat het voor nemen van de overheid om het kantoor te verplaatsen onwettig was. Foto: EPA door Nico Hylkema utrecht/gpd - Melk mag als al ternatiefvoor frisdrank de strijd om de gunst van de consument amper aankunnen, aan de kwali teit van het product melk ligt dat niet. Onderzoekers ontdekken meer en meer de gezonde kan ten van melk. Melk is gezond. Dat staat voor op. Geen kwaad woord viel er dezer dagen op een congres in Utrecht over de gezondheid van melk, behalve dan een en kele opmerking over verzadigde vetten. Maar sinds er melk is zonder die vetten, is er eigenlijk niets meer op het product aan te merken. Dus somde de Wageningse hoogleraar Frans Kok de voor delen nog maar eens op: melk is goed voor de gezondheid van de botten, werkt tegen hoge bloeddruk, bestrijdt overge wicht en is effectief tegen darminfecties. Er zijn boven dien sterke aanwijzingen, dat melkconsumptie de kans op darmkanker verlaagt. Het is daarnaast mooi dat melk past in een dieet ter bestrijding van overgewicht, maar hoe werkt dat laatste dan? Daarover bleken de meningen verdeeld. De Maastrichtse hoogleraar Ro nald Mensink stelde vast dat gezonde - vooral onverzadigde - vetten in melk, het gehalte 'slechte' cholesterol verlagen. Calcium in melk en in tabletten en vitamine D blijken het risico op dikke darmkanker met 15 procent te verlagen, zei de Maastrichtenaar Piet van den Brand. Hij ziet evenwel niets in claims ten aanzien van de zoge heten geconjugeerde vetten, de CLA's, die meer in melk zit van koeien die buiten grazen. Geen enkel duidelijk verband met ge zondheid, concludeerde hij. Een bijdrage leveren aan ge wichtsverlies is natuurlijk een welkome eigenschap voor een product, zeker bij een alterna tief voor frisdranken als Coca Cola en 7-up die een hoog sui kergehalte bevatten. In de Ver enigde Staten, waar overge wicht enorme problemen ople vert voor de volksgezondheid, is veel onderzoek gedaan. On derzoekster Lisa Spence uit Chicago deed er verslag van en concludeerde dat vooral calci um in melk helpt tegen overge wicht en vraatzucht. Onderzoekers ontdekken meer en meer de gezonde kanten van melk. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9