Allawi betreurt vertrek troepen ïï£fiïc=Sr BUITENLAND Annan bekritiseert aanvallen op Fallujah Referendum dreigt Macedonië in chaos te dompelen Michael Moore: er is hoop na herverkiezing Bush Vlaams Blok op weg naar einde en een nieuw begin Nederland weg uit Irak Hongarije volgt Polen en Japan overwegen hetzelfde Journalistiek in Noord-Korea: spelfout betekent arrestatie VN verlaten Ivoorkust 'Israël heeft niets geleerd van Oslo en Camp David' Brgmens Flores in ontdekking carta - Indonesische we- gappers hebben gisteren teep gezet door de ver- sde vondst van een nieuwe Hnsoort op het eiland Flo- 'ICH tegenstelling tot wat Au- ,-Pkirhe paleontologen heb- ^***»weerd, is de gevonden «mens'' geen nieuwe fnsoort (Homo floresien- [aar een ondersoort van pio sapiens. De soort lOOfolgens Indonesische we- lappers een proces van v.k. jining' doorgemaakt 18.731 Jeapolstrijd leidt ""familiedrama -ischweig - Een 12-jarige 17'32l in het Duitse Braun- .(g heeft zijn ouders dood- -»ten, omdat zij hadden 32 40p hem naar een kost- 23!o3lte sturen als zijn school- i2.56iies niet zouden verbeter- 54 15te jongen probeerde -1 vergeefs zichzelf te do- lij raakte zwaar gewond, jerkeert inmiddels buiten 8,7ibevaar. ai kreeg te Sla stemmen 67.101 15 4lTCTON ^en pr°bleem is!28'n stemcomputer in de i5[95)hio heeft president Bush 65 o Jden extra niet bestaande 23]ooten opgeleverd. Kiezers 299.iotten de fout nadat ze de 1f'|iPn hadden gecontroleerd i8!45anklin County, waaron- 2M0jumbus, de hoofdstad 2oi28Ü°'va^1- Winst in de staat 22,42ileek van doorslaggevend 23.57jbij de presidentsverkie- 205.50 van afgelopen dinsdag. jtenrijk erkent ^Jiotrouw niet 57,45 42,64 - Oostenrijk erkent een 6|32£rland gesloten homo- 55.oö|k niet. Dit blijkt uit een 55.25iak van het Constitutio- 78,46bf. De zaak was aange- 298,5(?n door een Amerikaan I2.25(n verblijfsvergunning 58'g|mdat hij zich met zijn I8]86partner in het land wilde n. Het duo is in Neder- 65,4^trouwd. Volgens het Hof I7i26tt daarbij echter om een 126 8d^ere verbintenis' en uwelijk. ijiw herkent tlErachter op tv 135,20 -CELEs - Een 35-jarige 73 f^iit Ventura in de Ameri- 14^60 staat Califomië herken- tet volgen van een da- 18 4^gramma op televisie de 75i5Cftn een man die haar een 43^75eden had verkracht. De 2 |6^chakelde haar videore- i3'.27|in, waarna ze de band 39.5(^ politie bracht. Die ar- 4,60de enkele dagen later i66.30jarige klusjesman sland houdt 3 >ber feestdag 1 - De Duitse bondskan- ferhard Schroder (SPD) -pnieuw een publicitaire 5 49 iag geleden. Na massale 1I25 en uit de samenleving ?>80 president Horst Kohier J'g® trok Schroder gisteren 530 in in om de nationale g Dag van de Eenheid, 7*90 flijks op 3 oktober wordt ^32 te verplaatsen naar de pondag van oktober. 3^67 M3 rbraakop S 1st in Uganda 1'22 De pogingen om de ^37 |i jaar oude burgeroorlog *•22 nda te beëindigen, leiden 1^27 jk binnenkort tot een 3.59 aak. President Museveni eren op een persconfe- 7)55 Bat er binnen enkele een 3.4| bekendmaking volgt. 2;38 lordvoerder vaix.Het Ver- 5] 14 er van de Heer verklaar- Ier tegen radiostations 15 rebellen vrede willen. 3^48 il "ns leger )f2 nt misdaden 5^93 I 7,54 po - De hoogste baas van leense strijdkrachten, ge- 7^02 luan Emilio Cheyre, 3,61 steren verklaard dat zijn 5 qq |s organisatie verant- 3I30 fclijkheid draagt voor de 3,02 jingen van de mensen- ]f0 l tijdens de dictatuur van 1,25 Id Pinochet (1973-1990). toe deden leidende mili- 7^50 Be terreur af als .exces- 3.00 a als daden van individu- B'50 tairen. tin wil uitstel EU-Rusland M - De Russische presi- betin heeft Nederland, rzitter van de EU, ge- de EU-Rusland-top op :mber in Den Haag uit te tot december. Volgens atieke bronnen in Mos- Poetin kennismaken nieuwe Europese Com- maar het Europese Par- buigt zich pas op 18 no- J over de goedkeuring t nieuwe dagelijkse be- brussel/anp - De nieuwe Euro pese Commissie kan kort na 19 november aantreden. Dat blijkt uit een tijdschema dat de frac tievoorzitters van het Europees Parlement gisteren hebben af gesproken met aankomend voorzitter Barroso van de Euro pese Commissie. De nieuwe Commissie had ei genlijk 1 november moeten aantreden. Onder druk van het parlement moest Barroso enke le wijzigingen aanbrengen. Vol gens het nieuwe tijdschema houdt het Europees Parlement 15 en 16 november in Straats burg hoorzittingen met de twee nieuwe en de gewisselde kandi daat-commissarissen. Op 17 november is een plenair debat gepland. Op 18 november kan het parlement de nieuwe Euro pese Commissie dan goedkeu ren. „De nieuwe commissaris sen kunnen dan de 19de aan treden, maar ik denk dat het wel 1 december wordt", zei fractievoorzitter Schulz van de socialistische fractie. Andere denken dat het de 22ste wordt. Het zijn de gezamenlijke EU- landen, onder voorzitterschap van Nederland, die hier nog een besluit over neemt. Barroso zei na de ontmoeting een grote meerderheid te ver wachten voor zijn gewijzigde team commissarissen. De grootste fracties hebben don derdag al positief gereageerd. „Uiteraard zijn er enkele groe pen die meer wensen hebben", zei Barroso, doelend op de ex treemlinksen en de groenen. „Maar ik reken op veel steun." De socialisten zijn nog wel be zorgd over de Nederlandse kan didaat Kroes. „De EU-voorzitter Nederland heeft minder flexibi liteit getoond dan de Italiaanse regering", zei Schulz. Hij blijft het ongelukkig vinden dat Kroes besluiten over haar oud werkgevers aan collega's over laat. „Ik deel niet de mening van Barroso dat het slechts om weinig besluiten zal gaan." Amerikanen ook hoop moeten putten uit het feit dat 55 mil joen mensen voor Kerry stem den, uitgerekend de man die is omschreven als het meest 'link se' lid van de Senaat. Kerry heeft volgens Moore meer mensen achter zich gekregen dan Reagan, Bush I, Clinton of Gore. Dat er in Amerika veel conservatieve christenen wo nen is geen nieuws meer, zegt Moore. Het echte nieuws is dat zo veel Amerikanen zijn opge schoven in de richting van een progressieve kandidaat. Moore dankt de kiezers ook voor het verbod op het homo huwelijk, dat nu in elf staten in de grondwet komt. „Dat scheelt weer een boel cadeaus kopen voor al die trouwpartijen!" washington/anp - De Ameri kaanse cineast Michael Moore, bekend van zijn anti-Bushfilm 'Fahrenheit 9/11', vindt dat de tegenstanders van de herkozen president niet bij de pakken neer moeten zitten. Op zijn website presenteert Moore gis teren „zeventien redenen om niet je polsen door te snijden". Volgens de satirische Moore is het onder meer goed nieuws dat Bush nu niet nóg een keer herkozen kan worden. Boven dien, stelt Moore, kreeg Bush vooral de steun (88 procent) van blanke Amerikanen. „Over vijftig jaar hebben de VS geen blanke meerderheid meer. En hé, dat duurt echt niet meer zo lang hoor!" De filmmaker vindt dat de Van onze correspondente Pascale Thewissen brussel/gpd - Het einde van het Vlaams Blok 'oude stijl' is in zicht. Het Brusselse Hof van Cas satie doet dinsdag uitspraak in het proces dat vier jaar geleden tegen de partij werd aangespan nen wegens racisme. Filip De- winter heeft al aangekondigd een nieuwe partij op te richten als het tot een verbod komt. Filip Dewinter ziet het somber in. Dinsdag valt het definitieve vonnis. „Ik acht de kans dat het tot een veroordeling komt, erg groot." Het Vlaams Blok, concludeert het Hof op 21 april van dit jaar, is een racistische partij. „U ge bruikt de criminaliteitscijfers niet enkel om de bevolking te informeren maar om op syste matische en eenzijdige wijze aan te zetten tot vreemdelin genhaat", aldus de rechter. Extreem-rechts laat het er niet bij zitten. De partij gaat in be roep bij het Hof van Cassatie (vergelijkbaar met de Hoge Raad). Dat doet 9 november uitspraak. De inzet is hoog: als het inderdaad tot een veroorde ling komt, wordt de partij on middellijk ontbonden. Dewin ter: „Vanaf dat moment zijn wij lid van een racistische en dus criminele organisatie. Dan kun nen we elk moment worden opgepakt." De voorbije dagen heeft hij zich gruwelijk geërgerd aan wat hij de hypocrisie van Belgische po litici noemt. „Ze zijn allemaal geschokt door de moord op de Nederlandse filmmaker Theo van Gogh. Allemaal hebben ze de mond vol van de vrijheid van meningsuiting. Goed, in ons geval gebruiken ze geen ko gel of een mes, maar stappen ze naar de rechter om de grootste partij en enige oppositiepartij van Vlaanderen monddood te maken. Omdat het via de de mocratische weg niet lukt." Het proces tegen het Vlaams Blok werd vier jaar geleden aangespannen door de Liga voor de Mensenrechten en het Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding, dat on der toezicht staat van de pre mier. Drie stichtingen, die samen de ruggengraat vormen van het Blok, werden aangeklaagd. Het Blok zelf kon niet voor de rech ter worden gesleept, omdat het geen rechtspersoon is. De par lementsleden van het Blok op hun beurt genieten parlemen taire onschendbaarheid. Of een nieuwe veroordeling door het Hof van Cassatie daar veel aan verandert, valt te be twijfelen. En ook het politieke isolement van het Blok blijft be houden. De 'democratische' politieke partijen in Vlaanderen zullen enkel gesterkt zijn in hun over tuiging dat het Blok een onde mocratische partij is waar niet mee valt samen te werken. Ze ker nu Dewinter en de zijnen hebben laten weten dat er als het aan hen ligt, er geen sprake is van een Blok-light. Dewinter: „We gaan op de ingeslagen weg verder. De verpakking veran dert, maar de boodschap blijft dezelfde." door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Als Nederland komend voorjaar zijn 1350 man uit Irak terugtrekt, geeft dat de terroris ten meer ruimte. Dat is de over tuiging van de Iraakse premier Ayad Allawi, die zijn eerste be zoek aan de EU gebruikte om zo veel mogelijk steun in Europa te verwerven. „Het is de verantwoordelijkheid van ieder land om hun troepen in Irak te handhaven. Maar te rugtrekking is niet in ons be lang. Het speelt de terroristen in de kaart." Niet alleen Nederland, maar ook Hongarije trekt op termijn zijn troepen uit Irak terug. Po len en Japan overwegen hetzelf de. „Wij willen dat de multina tionale troepenmacht blijft voor, tijdens en na de verkiezin gen, totdat ons eigen Iraakse le ger sterk genoeg is", hield Alla wi de regeringsleiders voor. Premier en EU-voorzitter Bal kenende vatte de boodschap die Allawi kwam brengen sa men als 'laat ons niet in de steek'. „Irak wil terug in de familie der Naties. We moeten een nieuw hoofdstuk openen en naar de toekomst kijken", meende de premier. De Franse president Chirac, groot tegenstander van de oor log in Irak, vertrok vlak voor Al- lawi's komst voor een condolé- ancebezoek naar de Verenigde Arabische Emiraten. Hij ont kende in alle toonaarden dat hij de Iraakse premier probeerde te ontlopen. „Ik heb nooit geweigerd om hem te ontmoeten." Franse di plomaten lieten echter weten dat Chirac zich buitengewoon geërgerd heeft aan een opmer king van Allawi, die eerder deze week de tegenstanders van de oorlog in Irak omschreef als 'toeschouwers'. „Een verspreking", vergoelijkte de Duitse kanselier Schroder. Hij herinnerde er aan dat Duitsland, net als Frankrijk te genstander van de Amerikaanse Irak-politiek, meebetaalt aan de aflossing van Iraakse schulden en in Navo-verband helpt met de training van Iraakse politie mensen. „De term 'toeschou wers' bevalt me helemaal niet", zei de Luxemburgse president Juncker. „Wat ik gezegd heb, behoort tot het verleden. We willen een positieve band met Europa opbouwen", suste Alla wi. De EU heeft een hulpprogram ma voor Irak klaar ter waarde van ruim twintig miljoen euro. Het geld is voornamelijk be doeld voor technisch advies en bijstand bij de verkiezingen in januari, ondersteuning voor justitie en bescherming van de VN-waarnemers. Bovendien stelt de EU Irak uitzicht een handels- en samenwerkingsak koord in het vooruitzicht. Op het Navo-hoofdkwartier in Brussel vroeg Allawi om uitbrei ding van trainingsfaciliteiten voor Iraakse eenheden. Frank rijk en Duitsland blokkeren een militaire rol van de Navo in Irak, maar het bondgenoot schap betaalt wel de opleiding van Iraakse politie- en veilig heidstroepen. „Hoe meer hulp de Navo ons geeft, hoe sneller de Iraakse troepen op eigen benen kun nen staan", verklaarde Allawi. new york-bagdad/anp-afp - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, heeft in een brief felle kritiek geuit op de Amerikaanse aan vallen op Fallujah. Deze stad ten westen van Bagdad wordt volgens de Iraakse premier Al lawi spoedig 'bevrijd'. Ameri kaanse troepen hebben de stad omsingeld en afgegrendeld. Fallujah wordt al geruime tijd vanuit de lucht en met artillerie bestookt. Bronnen bij de VN in New York meldden gisteren dat de Ver enigde Staten razend zijn over Annans kritiek. Hij stelde in persoonlijke brieven aan de Amerikaanse president Bush, de Britse premier Blair en aan de door de VS geïnstalleerde Al lawi dat „het aanhoudende mi litaire geweld dat de Ameri kaanse troepen gebruiken bij de Irakese bevolking de overtui ging versterkt dat hun land door een militaire bezettings macht wordt beheerst". Een bestorming van Fallujah kan de voor januari geplande verkiezingen in gevaar brengen, zo waarschuwde Annan. De VN hebben als volkerenorganisatie geen commentaar op Annans brieven, omdat hij die niet na mens de VN zou hebben ge schreven. Fallujah wordt al geruime tijd zwaar gebombardeerd en be schoten door de Amerikaanse strijdkrachten. De stad is een bolwerk van radicale en over wegend soennitische strijders, die zich fel verzetten tegen de Amerikaanse verovering van Irak. De Iraakse verkiezingen hebben op 27 januari plaats, zo bevestigde de Iraakse vice-pre sident al-Jaafari gisteren. door onze correspondent Bob Kroon genève - De journalistiek wordt een steeds gevaarlijker en on vrijer beroep. Irak is het dode lijkste werkterrein, vooral voor televisiereporters. Sinds het be gin van de invasie zijn in dat land 45 journalisten omgeko men. Dat staat in het jaarver slag van Reporters Zonder Grenzen RSF). RSF is een in Parijs gevestigde vakinstantie, die de vinger aan de pols houdt over het wel en wee van de internationale jour nalistiek. Persvrijheid, een plechtanker van de democratie, is in de wereld steeds verder te zoeken. Onder de 167 doorge lichte landen krijgt Nederland, met de Scandinavische landen, Ierland en Zwitserland de hoogste waardering. "Het para dijs van de vrije meningsui ting", oordeelt RSF. De Ver enigde Staten staan op de 22ste plaats, vlak na Frankrijk en Bel gië. Onafhankelijke media bestaan niet of nauwelijks in landen als Rusland, Belarus, Iran, China, Saoedie-Arabië, Burma en Cu ba. Die landen behoren tot de laatste twintig. Het stalinisti sche Noord-Korea is de absolu te hekkesluiter. Maar ook het autocratische Singapore moet met een 147ste plaats genoegen nemen. Verder bestempelt RSF Iran als de 'grootste gevangenis' voor journalisten met 26 vak broeders achter de tralies, on geveer evenveel als China. Onthullend is vooral het onder zoek dat RSF met behulp van mensenrechtenorganisaties, en Noord- en Zuid Koreaanse me- diaspecialisten schildert van wat in Noord-Korea voor jour nalistiek doorgaat. „Hoewel er de laatste tijd van hervormin gen wordt gesproken, is daar van in de praktijk weinig te merken", aldus RSF. „Al het nieuws wordt gecontroleerd door de communistische partij of de grote leider Kim Jong-il in eigen persoon." De journalistieke opleiding om vat een 'permanent informatie plan' met als eerste prioriteit de verheerlijking van Kim Jong-il en zijn vader Kim Il-sung. Daar op onderricht in 'de superiori teit van het Noord-Koreaanse socialisme', het demoniseren van de 'corruptie van het impe rialistische systeem' en het 'in vasie-instinct' van Japan en de imperialistische wereld. Het laatste jaar zijn zo'n veertig journalisten 'heropgevoed' in werkkampen voor journalistie ke 'fouten', zoals het verkeerd spellen van de namen van par tijleiders. Een spelfout in de naam van Kim Jong-il of het weglaten van de aanduiding 'geliefde leider' is een halsmis drijf. De enige niet-gouvemementele informatiebronnen zijn buiten landse radiozenders met Kore- aanstalige programma's, maar die zijn voor de Noord-Kore aanse bevolking streng verbo den. .Alle radio- en tv-ontvan- gers in Noord Korea zijn bij aankoop al ingesteld op de na tionale omroep en electronisch geblokkeerd voor buitenlandse zenders", aldus RSF. Op over tredingen staat gevangenisstraf. TiEBissou - Een jongetje liep gisteren langs Marok kaanse VN-soldaten in Tiebissou. De Verenigde Na ties hebben de hulpverlening in Ivoorkust opge schort. Dat besluit kwam na een opleving van ge weld in het land op donderdag, aldus een woord voerster gisteren. Het is al lang onrustig in Ivoor kust. De burgeroorlog begon met een couppoging in september 2002. Sinds in januari 2003 een vre desakkoord werd getekend, is het land verdeeld tussen de rebellen, die het noorden in handen heb ben, en de regering-Cbagbo, die het zuiden be heerst. Volgens de VN zijn duizenden mensen in Ivoorkust afhankelijk van hulp, vooral in het noor den. Foto: Reuters/Luc Gnago door Inge Dekker den haag - Als er in Israël een referendum zou worden ge houden over het Gaza-ontrui- mingsplan zou Menachem Klein zeker voor stemmen. Maar we moeten ons niet laten verblinden door het initiatief van premier Ariel Sharon, zegt de voormalige adviseur van oud-premier Ehud Barak. „Hij schudt hiermee niet zijn ha viksveren af, hij doet het vooral om strategische redenen." Klein is docent politicologie aan de orthodoxe Bar-Ilan uni versiteit in Israël. Hij zat in het team van oud-minister Yossi Beilin, die in oktober vorig jaar met zijn Palestijnse collega Ya- ser Abed Rabbo tot het Akkoord van Genève kwam, een offici eus vredesplan. Nu is Klein te gast op een bijeenkomst van di plomaten en politici in Den Haag die een verandering in het Midden-Oostenbeleid willen. Sharon kreeg onlangs het Israë lische parlement achter het plan. Klein heeft vooral kritiek op de onvoorwaardelijke steun die de centrumlinkse partijen aan Sharons plan gaven. Bo vendien ziet Klein in de ontrui ming nog geen einde van de bezetting van de Gazastrook. omdat Israël heerser blijft in het gebied. Het blind steunen van de leider, dat is volgens Klein de fout die in Israël iedere keer weer gemaakt wordt. „We heb ben nog steeds geen lessen ge leerd, niet van Oslo en niet van Camp David. Israëliërs denken steeds dat het vanzelf gaat." door onze correspondent Cees van Zweeden struga/gpd - Macedonië stemt vandaag in een referendum over een decentralisatiewet die de etnische Albanezen meer macht zou geven. Als de wet wordt goedgekeurd, roept de etnisch Macedonische burgemeester van de zuidelijke stad Struga de onafhankelijkheid uit. Als hij wordt afgekeurd, dreigt opnieuw een gewa pende opstand van de Albanezen. Met vijf landen, twee quasi-onafhankelijke gebieden, minstens zestien etnische groepen en drie godsdiensten heeft voormalig Joego slavië geen gebrek aan diversiteit. Maar er is een gerede kans dat het gebied er volgende week nog een landje bij krijgt: de stadstaat St ruga. Nu is Struga nog een suffig stadje op de drempel van Griekenland, hooguit bij een en kele dichter bekend om zijn jaarlijkse poëzie- festival. „Maar als wij zaterdag het referen dum verliezen, verklaren we ons onafhanke lijk," zei burgemeester Romeo Dereban van de week. „De vlag is al klaar, aan een pas poort wordt gewerkt." Macedonië balanceerde in 2001 op de rand van een oorlog tussen de Slavisch-Macedoni- sche meerderheid en de Albanese minder heid. Het conflict werd bezworen met het Vredesakkoord van Ohrid, dat onder druk van de Europese Unie tot stand kwam. Dat ak koord voorzag in decentralisatie, opdat de Al banezen meer macht zouden krijgen over hun dorpen en steden. Maar nu proberen de Slavische Macedoniërs de decentralisatie te smoren door een referendum. Als het referendum slaagt, is burgemeester Dereban een tevreden mens. Maar als het faalt, wil hij niet langer bij Macedonië horen. Of een land van 360.000 vierkante meter le vensvatbaar is? „San Marino en Liechten stein", zegt de burgervader schouderopha lend, „zijn even groot." De decentralisatie moet het aantal gemeentes van 123 tot 80 verminderen, waarna elk daar van een grotere autonomie krijgt. De herinde ling leidt ertoe dat twee steden die nu nog door Slavische Macedoniërs worden gedomi neerd, in meerderheid Albanees worden. Een van die steden is Kicevo en de andere Struga. Wie echter denkt dat Dereban gewoon pro beert zijn baantje te behouden, vergist zich in de complexiteit van Macedonië. „Ik heb niets tegen een Albanese meerderheid in Struga", zegt hij. „Maar ik ben tegen de gemeentelijke herindeling, omdat die uiteindelijk tot het uit eenvallen van Macedonië leidt." Probleem is dat de Albanezen meer macht krijgen in westelijk Macedonië, een gebied dat tegen Albanië en Albanees Kosovo aan schurkt. „Ik ben bang dat de federalisering van Macedonië zal leiden tot aansluiting van het Albanese deel bij Albanië en Kosovo", zegt Dereban. „In dat geval zullen Servië, Griekenland en Bulgarije binnen 24 uur het oostelijk deel van ons land opeisen." De nationale regering, gevormd door Slavisch Macedonische en Albanese partijen, gelooft niet in dat scenario. Premier Kostov heeft met aftreden gedreigd als het volk de decentralisa tie verwerpt. En de Europese Unie heeft ge dreigd de deur naar Europa weer dicht te gooien. Maar het is duidelijk dat een ruime meerderheid van de Slavische Macedoniërs tegen de decentralisatie is, hoewel het onze ker is of de vereiste opkomst van vijftig pro cent wordt gehaald. EU-ambassadeur Donato Chiarini, een Itali aan, is evenals premier Kostov een optimist. Chiarini was in de jaren '80 in Libanon, toen dat land in rook op ging. „Het is waar dat Sla ven en Albanezen hier niet met elkaar trou wen, evenmin als christenen en moslims in Libanon", zegt hij. „Maar ze vechten ook niet met elkaar. Macedonië is een succesverhaal." Burgemeester Dereban zegt dat hij de steun geniet van de plaatselijke Albanezen voor zijn onafhankelijke stadstaat. De vlag krijgt twee kleuren, zwart en rood, die beide gemeen schappen symboliseren. Er komen twee ta len, Macedonisch en Albanees, en het presi dentschap zal rouleren tussen de leiders van beide groepen. Maar uit kringen van Albane zen komen heel andere geluiden. Zij willen de beoogde decentralisatie, en niets minder dan Burgemeester Dereban Foto GPD: Cees van Zweeden dat. Een verwerping ervan zou sommigen on der hen ertoê kunnen verleiden hun kalasj- nikovs weer af te stoffen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7