N Zondag open! Wethouders gaan weg met burgemeester BINNENLAND 1 De rozenkrans is hot, en dus vaak uitverkocht Schoonmaken als taakstraf op station is effectief Nieuwe Vacatures PoTiform groots Rookverslaving erfelijk bepaald Zondag 7 november geopend 'IN Vijf meisjes onwel door 'snoepgoed' Poppen kijken 'De angst om bekenden te ontmoeten is groot, en daar schamen de jongeren zich voor' Drie doden door ongeval langs Al 7 bij Van Til 5. ZONDAG GEOPEND! VAN 11.00 TOT 17.00 GRATIS BRUGMAN IS IN EEN HELE GULLE BUI! GRATIS GRATIS vantiMil&K Nieuw wetsvoorstel naar Kamer Ontvoerder wilde met 17-jarig meisje trouwen Vaak fout beeld van salaris 1.95 IKEA Meubelplein Leiderdorp ond - De Limburgse Tuinbouwbond LLTB ophokplicht voor het ree tijdens de vogeltrek- it is nodig om het uitbre- ,r te i de vogelpest te voorko et de LLTB gisteren we- pluimveehouderij waar voor het toegenomen an vogelpest, nadat het a ilangs is ontdekt op het li ld van Brussel. 1 ON nd in or trein Erik n Dl cces r - Een motor m de snel- nhem naar Den Haag aen sterochtend in brand iecj l De brand brak uit tus- g^amen Driebergen. De üst probeerde eerst zelf ie ir zelf te doven, maar 21 daar niet in. De brand - uste het vuur. Persoon- jj elukken deden zich niet bekie re'zigers die in het :1 zaten waar de brand ld, werden naar het deel van de trein gediri- ler. iati( en 2 mii ien jaar ge- leze <ber moord als ida^DE,N vat u zi Ier jes. i die n vij ij dii rote iake bouwbond phokplicht Het openbaar rie heeft gisteren voor jchtshof in Leeuwarden jaar cel en tbs met rerpleging geëist tegen van ""ige man ^ie wordt ver- gjan de verkrachting en van zijn 79-jarige plaats- T. van Offeren-Bik, beter als het wandelvrouwtje, jitbank in Assen veroor- de man in maart tot tien en tbs. e komt sneller ie - Buschauffeurs mo- af 1 mei 2005 het gaspe- dieper intrappen. Mi eijs van verkeer wil de ïmsnelheid voor auto- op de snelweg verhogen dlometer naar 100 kilo- er uur. Om 100 kilome- ïur te mogen rijden, alle passagiers een rit- ebben. Ook stelt het ka- tra eisen aan remmen len. Doel van de nieuwe lslimiet is de reistijd op standen wat te verkor- -campus in ht gaat dicht zaterdag 6 november 2004 door Mirjam van Huet arnhem/gpd - De rozenkrans is in. De bidket- ting wordt en masse door jongeren gebruikt als sieraad. Of zoekt jong en hip Nederland stie kem bescherming bij God? „Jij komt een rozenkrans kopen", roept Maria Magdalena Lindeborg als een meisje van een jaar of twintig binnen komt lopen. De ver koopster van het Arnhemse winkeltje Siete Poderes (Spaans voor zeven krachten) kan haar voorspellende gave makkelijk verklaren. „Ik verkoop tegenwoordig wel twintig tot der tig rozenkransen per dag." Uit een rondgang langs winkels in steden als Amsterdam, Zwolle en Nijmegen blijkt: ook daar is de rozenkrans 'hot'. „In de Kalver- straat draagt iedereen er een", zegt Peter Imanuel Leegwater, verkoper in reli-kunst- handel Van Paridon in Amsterdam. „Dat komt ook doordat voetballers en rappers er mee lopen." Bij De Wijsjes in Tilburg, een groothandel in onder meer religieuze artikelen, zijn ze door de voorraad heen. „In de zomer heb ik er tienduizend binnengekregen en ze zijn nu al op", zegt eigenaar Gerlinda Wijs. „Normaal kan ik daarmee vooruit tot de jaarwisseling. Ik heb weer tienduizend stuks in Italië besteld en die ben ik al kwijt voordat ik ze binnen heb. Het is een rage." Het zijn meestal 'hippe jongelui die met de mode meegaan' die voor een eurootje of tien een rozenkrans uitzoeken, zegt verkoper Athol Burriel van Pelgrim Boeken Muziek in Nijmegen. „Die jongelui, discogangers, ko men de winkel binnen, kopen er een en han gen 'm direct om hun nek." Meine Boonstra van Meinesz Bennesz Snuffelpoint in Zwol le: „Ze gaan er echt geen gebeden mee preve len." José, één van de mannelijke 'idolen' van de tv-talentenjacht Popstars The Rivals, ver schijnt zelfs niet op de buis zonder rozen krans. Is het gebedssnoer zijn religieuze waarde dan helemaal verloren? ,,Aan zo'n ro zenkrans zit natuurlijk wel een kruisje hè", merkt verkoper Boonstra op. Hij denkt dat de ketting nog steeds óók een diepere betekenis heeft. „De maatschappij is aan het verharden en mensen zoeken iets dat warmte en gebor genheid geeft. De kerk is achterhaald. Het ge loof wordt nu op een andere manier in huis gehaald." Mensen creëren tegenwoordig hun eigen ge loof, stelt Peter Nissen, hoogleraar kerkge schiedenis aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. „Ze kopen een beeld van boeddha en hangen er een rozenkrans naast. Het ge loof wordt la carte samengesteld, alsof het om een diner in het restaurant gaat." Gerlinda Wijs van de rozenkransengroothan del merkt aan de kleuren die verkocht wor den dat het uiterlijk van het snoer belangrij ker is dan de betekenis. „Zelfs knalgele rozen kransen willen de winkeliers hebben. Vroeger was het alleen wit, zwart en bruin." Een van haar klanten verkocht er laatst in een week tweehonderd. Op dance-event Mystery- land. „Nou, die mensen bidden heus niet. Het is net als bij lichtstaafjes die iedereen op een concert koopt: iemand heeft het en dan wil de rest het ook." haarlem - Vijf brugklassers van het Linnaeus College in Haar lem zijn gisteren onwel gewor den van snoepjes die ze op weg naar school van een man had den aangenomen. Het gaat om vier meisjes van 12 en een van 13 jaar uit Zwanenburg, Zand- voort en Amsterdam. Ze maken het naar omstandigheden goed. De recherche en de GGD on derzoeken de zaak. In de klas werden de vijf onwel. Ze waren misselijk en duizelig, hadden hoofdpijn en branden de ogen. De school schakelde snel de ambulancedienst in. Na kort onderzoek is besloten de meisjes ter observatie een nachtje in een ziekenhuis te houden. Het voorval veroorzaakte veel commotie. Een vriendinnetje van een van de slachtoffers: „Ze vertelde over een aardige man die ze waren tegengekomen. Al snel nadat ze het snoepje had gegeten voelde ze zich heel ziek. Heel eng allemaal." Een medeleerlinge stelt: „Die man die dat heeft gedaan is gek. Zo iets doe je toch niet?" Inmiddels heeft de school schriftelijk alle ouders op de hoogte gebracht. Algemeen di recteur Jos Janssens vraagt de ouders in de brief hun kinderen erop te wijzen niets van onbe kenden aan te nemen. Rotterdam - Er zijn poppen die onmiskenbaar pop zijn, maar er zijn er ook die beangstigend veel op echte babies en kinderen lijken. En geen poppenbeurs kan zonder poppendokter, dus ook die is op de 14e Internationale Poppen- en Berenbeurs aanwezig. Gisteren ge opend, en ook vandaag nog te bezoeken in Ahoy in Rotterdam. Foto: GPD/Koen van Weel )ede indekC - De speciale campus eenstaande minderjari- :oekers (ama's) in raat dicht. Het kabinet inne1 gisteren besloten. Uit moe uatie op de campus n gr t van de 436 ama's die heven, er slechts zes zijn ceerd naar hun land van [ie 0 st. De meeste jongeren onbekende bestem- rtrokken. De campus oeld om jongeren van asielverzoek is afgewe- )r te bereiden op hun pnderschept alentransport k)E - De Algemene In- iienst (AID) heeft giste- kilo garnalen in beslag inrDe garnalen zijn ge- I in een vrachtwagen, die g was van Den Helder lgië. Zowel de betrok- alenvisser als de han- leeft zich volgens de I aan de regels gehou- »ers moeten de garna- e aan wal brengen, lor een garnalenzeef ha len garnalen die groot zijn, mogen in Neder- den verkocht. De gar- n vernietigd. putermisdaad er bestraft Het kabinet gaat ïrcriminaliteit harder :n. Gisteren stemde de aad in met hogere voor bijvoorbeeld het Iringen van de pc van er. Daar komt nu een angenisstraf op te staan, aarbij ook nog informa- )len dan geldt maximaal gevangenisstraf. In de wetgeving worden ook egdheden van justitie e uitgebreid. eindhoven/gpd - 'Lik-op-stuk'-straffen van jongeren op het NS-station Eindho ven heeft het station in de ogen van de reizigers plezieriger en veiliger gemaakt. De gestraften blijken na hun verplichte schoonmaakwerk op het station hun le ven te beteren, uit angst nog een keer zo'n straf te krijgen. Vooral de schande om te worden gezien door bekenden wordt als onverdraaglijk ervaren. De NS hebben het project daar om met een jaar verlengd, werd gister morgen bekend gemaakt in Eindhoven. Sinds april 2003 hebben in totaal 91 ple gers van strafbare feiten hun taakstraf uitgevoerd op Eindhoven CS. De groep bestond uit 43 meerderjarigen en 48 da ders jonger dan achttien jaar. Gemid deld verrichtten zij een kleine drie uur schoonmaakwerk. In totaal zijn er 590 manuren schoonmaakwerk verricht door gestraften. Volgens criminoloog prof. dr. A. Hauber, die in opdracht van de NS de effecten van het project heeft onderzocht, zit de meerwaarde van het project in de ge voelens van schaamte bij de daders. „De angst om bekenden te ontmoeten, blijkt groot te zijn en daar schamen de jonge ren zich voor, waardoor de kans op reci dive verminderd", aldus Hauber. Hij ba seert zijn oordeel onder meer op Austra lisch onderzoek naar de relatie tussen gevoelens van schaamte en terugval in crimineel gedrag. Op grond van vierjaarlijks onderzoek onder reizigers en NS-personeel blijkt dat zowel reizigers, passanten als NS- personeel het station Eindhoven als ple zieriger en veiliger ervaren. „Daarmee is voor ons een van de belangrijkste doel stellingen van het project gerealiseerd aldus een woordvoerder van de NS. Het lik-op-stukproject is bedacht door de NS en uitgevoerd met de politie, Buro Halt, de Raad voor de Kinderbescher ming, de Spoorwegpolitie, het openbaar ministerie en de reclassering. (advertenties) moerdijk/anp - Door een onge val op de Al 7 bij Moerdijk zijn gisteren drie personen om het leven gekomen. Volgens de po litie gaat het om twee jonge vrouwen en een jonge man. De vrouwen van 19 en 17 jaar woonden in Sprundel en Roo sendaal, de woonplaats van de 24-jarige man is nog niet be kend. Het ongeluk gebeurde om tien voor vijf in op een parkeer plaats langs de snelweg. Daar (advertentie) vandaag in deze vacaturekrant botste de auto op de enige boom die er staat. Alle drie de slachtoffers raakten bekneld. De twee vrouwen waren op slag dood. De man overleed iets la ter. De brandweer heeft de slachtoffers uit de auto moeten halen. Het is voor de politie nog niet duidelijk wie van de drie inzit tenden heeft gereden. Uit het voorlopige onderzoek blijkt dat de chauffeur met hoge snelheid een smalle grasstrook is opge reden tussen de vluchtstrook langs de Al 7 en de parkeer plaats. De wagen is in een slip geraakt. Zó mooi kan bescheidenheid zijn. De Senzafine Madison van Poliform biedt maximale ruimte in een minimalistische stijl Strak eiken van buiten, strak eiken van binnen Zelfs de deurgrepen zijn er meer niet dan wel. Niets leidt af van de sereniteit van het slapen. amsterdam/anp - Hoeveel siga retten iemand per dag rookt en de verslaving aan tabak is gro tendeels erfelijk bepaald. Dat blijkt uit een onderzoek waarop J. Vink promoveert aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Bij de vraag óf iemand gaat ro ken spelen erfelijke factoren een minder grote rol. Dat hangt onder meer af van rokers in zijn of haar omgeving, ontdekte de onderzoekster uit Alkmaar. Vink ondervroeg voor haaaon- (advertentie) Spectaculaire I MONTAGE EN AANSLUITEN* Bij aankoop van een complete keuken 3-DAAGSE CRUISE voor 2 personen naar Newcastle! WAND- EN VLOERTEGELS T.W.V. 500,-* Bij aankoop van een complete badkamer M. DUI' Bi ZETCURN VO OPENINGSTIJDEN EN ADRESSEN BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP: WWW.BRUGMAN.NL derzoek ruim 16.000 tweelingen en hun familieleden. Daarnaast voerde ze een groot DNA-onderzoek uit aan de hand van speekselmonsters. Daarmee achterhaalde zij op welke chromosomen de genen liggen die een rol spelen bij ro ken. Zo vond zij uit dat delen van de chromosomen 6 en 14 geassocieerd zijn met het be ginnen met roken. Op chromosoom 3 is een ge biedje betrokken bij het aantal sigaretten dat iemand per dag rookt. Chromosoom 10 bevat een deel waarvan de genen zo wel invloed hebben op begin nen met roken als het aantal si garetten per dag. Verder onder zoek moet uitwijzen om welke genen het precies gaat. Waarschijnlijk leveren verschil lende genen een bijdrage aan gevoeligheid voor nicotinever- slaving. Rokers die een erfelijke aanleg hebben, kunnen volgens de onderzoekster nog steeds stoppen, al zal het voor hen waarschijnlijk moeilijker zijn. 1823 CJ Telefoon (072) 5112760 Volg Oe borden Eigen parkeerterrein Do-Vr: 9.30-21.00 uur Za: 9 30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM Amsterdam, Breda, Groningen, Heerlen, Sliedrecht en Utrecht Zondag 7 november van 10-17 uur. Het ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9- 20 uur. www.lKEA nl 0900-235 45 32 (0 10/m.n den haag/gpd - Als een gekozen burgemeester tussentijds op stapt, dan moeten ook de wet houders ontslag nemen. Dat staat in het wetsvoorstel over de gekozen burgemeester dat mi nister Thom de Graaf (bestuurlij ke vernieuwing) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet volgt hiermee een advies van de Raad van State. Vanaf 2006 kiezen gemeenten hun burgemeester rechtstreeks. Het kan dan voorkomen dat een burgemeester tussentijds moet vertrekken. „Bijvoorbeeld als er een onoplosbaar conflict tussen gemeenteraad en -be stuur is", legt De Graaf uit. „Of als hij ernstig ziek is." De mi nister vindt het niet wenselijk dat zijn opvolger dan verder moet met de zittende club wet houders. „Die moeten hun por tefeuille beschikbaar stellen. De nieuwe burgemeester moet zelf kunnen bepalen welke mensen hij om zich heen wil hebben." Volgende week besluit de Ka mer of de door de Kroon geko zen burgemeester uit de Grondwet wordt geschrapt. De gekozen burgemeester wordt ingevoerd om burgers meer invloed te geven. Tegelijk krijgt de baas van de gemeente meer invloed. Hij krijgt een centrale rol als formateur van het college. In het collegepro gramma kan hij zijn eigen ver kiezingsprogramma laten te rugkomen. Hij verdeelt porte feuilles, draagt wethouders voor benoeming voor aan de raad en kan voorstellen een wethouder te ontslaan. Op haar beurt kan de gemeenteraad bij een onoplosbaar conflict de burgemeester de laan uitsturen. Voor dit ontslag is wel een tweederde meerderheid nodig. Waarschijnlijk worden in 2006 niet alle burgemeesters in één keer ontslagen, zoals het kabi net voor ogen had. Een meer derheid van CDA, PvdA en WD is daar tegen. groningen/gpd - Een 17-jarig meisje uit Oost-Groningen, dat tegen haar wil in een woning in Assen werd vastgehouden, is door de politie bevrijd. Vier Ar meense mannen rijn gearres teerd wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving. Het meisje was op klaarlichte dag in de stad Groningen in een auto ge trokken en meegenomen. Omstanders hadden gezien dat het meisje zich trachtte te ver zetten en om hulp schreeuwde. Toen de gewaarschuwde politie arriveerde, was de auto al met hoge snelheid weggereden. Op straat werd een tasje aangetrof fen met de identiteitspapieren van het meisje, dat over zowel de Nederlandse als de Armeen se nationaliteit beschikt. De politie kwam de ontvoerders snel op het spoor, doordat ge tuigen het kenteken van hun wagen hadden genoteerd. En kele uren later werd het meisje in een huis in Assen aangetrof fen, waar ze werd bewaakt door een 19-jarige Armeniër. Volgens een politiewoordvoerder wilde deze man met het meisje trou wen. Ze zou later naar het bui tenland worden gebracht. Omdat in Armenië uithuwelij ken niet ongebruikelijk is, wordt de rol van de ouders van het meisje onderzocht. Geke ken wordt of ze al dan niet in een gearrangeerd huwelijk heb ben toegestemd. De ontvoering en gijzeling vonden woensdag plaats, maar zijn pas gisteren bekendgemaakt. (advertentie) den haag/anp - Jongeren kie zen vaak voor een beroep op grond van een verkeerd beeld van het salaris dat ermee te ver dienen is. Dit blijkt uit een on derzoek in opdracht van de Taskforce Jeugdwerkloosheid. Jongeren in het voortgezet on derwijs en het middelbaar be roepsonderwijs geven vaak de voorkeur aan witte-boorden beroepen als pr-medewerker of bankemployé boven beroepen waarvoor ze zich in een overall moeten hijsen, zoals timmer man of lasser. Ze schatten het salaris van de 'zittende' beroe pen te rooskleurig in ten op zichte van 'lopende' beroepen. Zo weten veel jongeren niet dat een timmerman of stukadoor na enkele jaren werkervaring zo'n 2500 euro bruto per maand kan verdienen, terwijl de kans groot is dat een bank- employee of pr-medewerker het dan nog met veel minder moet doen. (advertentie) «en 10-12 uur U bent woninklijk welkom van 11.00 tot 17.00 uur A4, afslag 6. Gratis parkeren Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3