Maxima hoopt op meer dialoog GESPREK VAN DE DAG Hilversummer Poort in finale 'webstrijd' Grootste Nederlands Transgenders zoeken erkenning Madrid ruziet over Franco De Biecht Prinses spreekt in Tweede Kamer afschuw uit over moord op Van Gogh DAGELIJKS LEVEN WAL-T£-F2- ,cï£aF /M£ 'S ££N MENSELIJK Transgenders zijn in Nederland nauwelijks bekend. Het zijn men sen die zich geen vrouw of man voelen, maar 'iets' er tussenin. Transgenders, travestieten en transseksuelen komen vandaag in Amsterdam bij elkaar op T3, de eerste Nederlandse Transgender Conferentie. Naar schatting zijn er in Nederland 40.000 mannen en vrouwen die van geslacht (willen) veranderen, of alleen maar een andere rol wil len hebben. En er zijn transgen ders. Diverse professionele en vrij willigersorganisaties houden zich er mee bezig, maar volgens de or ganisatie van de conferentie zijn zij versplinterd. De conferentie moet hen dichter bij elkaar brengen. Aanvaarding van transgenders in de samenleving is vandaag een be langrijk onderwerp. Volgens on derzoeker P. Vennix zijn transsek suelen, die operatief en met hor monen van geslacht zijn veran derd, al schoorvoetend geaccep teerd in de samenleving. Mensen die zich echter 'ergens tussen de seksen in' voelen, kunnen maar moeilijk een plek vinden in een maatschappij die is geordend naar de hokjes man en vrouw. Hulpverlening en wetgeving zijn de twee andere hoofdthema's van de conferentie. Voor de wet be staan transgenders niet. Een man is een man en kan pas vrouw wor den als hij zich heeft laten sterilise ren. Transgenders willen graag dat de verplichte geslachtsregistatie uit paspoorten verdwijnt. In Madrid is een hooglopend con flict ontstaan over het laatste standbeeld van dictator Franco dat de Spaanse hoofdstad nog ontsiert. Vrijwel iedereen is het er over eens dat het beeld moet verdwijnen, maar de vraagis wie het moet weg halen. Burgemeester Ruiz-Gallar- don wil er zijn vingers niet aan branden en heeft bedacht dat het beeld geen eigendom is van Ma drid. Daarom moet volgens hem het ministerie van openbare wer ken deze klus klaren. Daar zien ze Thomas Sprat Verbeter in jezelf wat je fout vindt in de anderen het echter heel anders en wijzen de gemeente aan als witwasser van het donkere verleden. Hoog gezeten op zijn paard over heerst de dictator sinds 1959 de Plaza de San Juan de la Cruz, dichtbij het ministerie van milieu. Het besluit om alle standbeelden van hem (hij regeerde van 1936 tot 1976) uit de stad te verwijderen, is een paar jaar geleden al genomen, maar nooit helemaal uitgevoerd. Toen het congres deze week een nieuw besluit nam om alle symbo len uit de Francotijd uit te bannen, brandde de strijd over het stand beeld opnieuw los. Het monument, waar de oude Franquisten nog jaarlijks hun eer betoon brengen aan de dictator, is nu dus het voorwerp geworden van juridisch gekissebis. In werke lijkheid heeft het te maken met de politieke gevoeligheden uit het ver leden. De Weduwe van ex-Beatle John Len- non, YOKO ONO, heeft op 71-jarige leeftijd de hoogste regionen van de Amerikaanse dance-hitlijst bereikt met een nummer waarin ze een plei dooi voor het HOMOHUWELIJK houdt. De opname 'Every man has a man who loves him' is een nieuwe versie van het bijna een kwart eeuw oude 'Every man has a woman who loves him', aldus de BBC gisteren. Ono noemde het succes een over winning voor alle Amerikanen die te gen het verbod op homohuwelijken zijn gekant. Het is de tweede keer dat Yoko Ono met een dance-nummer scoort. Vorig jaar had ze een hit met 'Walking on ice'. Bij de Amerikaanse verkiezingen van dinsdag schaarde een meerderheid van de kiezers in de staten Arkansas, Georgia, Kentucky, Montana, Michigan, Mississippi, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon en Utah zich achtereen bepaling in de grondwet van hun staat dat het huwelijk alleen is voorbehouden aan man en vrouw. Foto.- Reuters De aanklager in het proces tegen de van kindermisbruik verdachte MI CHAEL JACKSON wordt niet vervan gen. Een rechtbank in Californië wees donderdag het verzoek van de Amerikaanse popster en zijn advo caten af. De zanger en zijn verdedi gers stellen dat aanklager Tom Sneddon uit persoonlijke vijandig heid Jackson vervolgt. Sneddon zou wraak willen nemen omdat hij elf jaar geleden tevergeefs een poging deed de artiest wegens kindermis bruik aan te klagen. De rechter in Santa Maria stelde dat er geen be wijs is voor de aantijging dat Sned don uit rancune zou handelen. De familie van de Amerikaanse pre sident Bush heeft er op de VER JAARDAG van first lady Laura een gezinslid bijgekregen. Bush gaf zijn vrouw een SCHOTSE TERRIER ca deau. De pup heeft de naam van een dinosauriër uit een populair kin derboek, Miss Beazley. Het hondje, dat op 28 oktober geboren is, zal nog voor de kerstvakantie in het Wit te Huis komen wonen, meldde een woordvoerder. Laura werd donder dag 58 jaar. De familie Bush is al de trotse bezitter van de terriër Barney en de zwarte kat India. De vader van Miss Beazley is een halfbroer van Barney. „Inde dagen voor Pasen werkten we ons te barsten. Dat zei pastor Eppink, zeventig jaar oud alweer. Ik trof hem op een feest waar hij met een glas onder handbe reik terugkeek op veertig jaar in de zielzorg.,, Want de mensen moeten minstens één keer per jaar biechten hè. Dat is een gebod van de Heilige Kerk. Én dan willen ze allemaal vlak voor de feestdagen. Dus in de Paasweek zat je van woensdagochtend tot zaterdagavond bijna onafgebroken in dat hokje absolutie te verlenen. Ik ging er alleen om het halfuur even uit voor een siga retje. In 1964, ik was kapelaan in Overdinkel een dorp je in de Achterhoek, hoorde ik van een biechtceremo- nie. Geen openbare biecht of zo, maar gewoon een sa menkomst waar over het sacrament van de biecht werd gefilosofeerd. Ik zeg tegen de pastoor: Dat moe ten wij ook gaan doen!" Zo gedaan. Nou man, de kerk zat afgeladen vol. We hielden een welkomstpraatje en vertelden daarna over Urias. Ken je het verhaal van Urias niet? Was een frontsoldaat, maar hij had een he le mooie vrouw. Daar had koning David een oogje op, dus hij stuurde Urias naar het front en had zelf ge meenschap met die vrouw. Toen verscheen hem de profeet die zei: „David, je zit hartstikke fout man!" Dat moest David wel toegeven. Kijk, zeiden wij dan, als je nou zelf gewoon durft toe te geven dat je fout zit dan zijn we met zijn allen al een stuk verder in het leven. Op het eind gaven we een soort algemene absolutie. De hele ceremonie was in vijftig, wat zeg ik in veertig mi nuten gepiept. Zei de pastoor nog: „Als er toch mensen zijn die in een persoonlijk gesprek te biecht willen gaan, zijn ze natuurlijk welkom."Kijk, scrupuleuzen hou je altijd. Er meldden zich drie man bij de pastoor en twee bij mij. Het hele biechtgedoe was in een dik uur achter de rug! Deden we anders vierdagen over. Een fantastisch succes. Ik zei meteen: „Pastoor, dat doen we volgend jaar weer.Helaas. Pasen was nog niet voorbij of we moesten voorde bisschop verschij nen. Verraden door de pastoor van Losser! We hadden de mensen moeten waarschuwen dat de ceremonie niet de waarde van de biecht had. Zeiden wij: „Al heeft het niet de waarde, God vergeeft je de zonden even goed wel.Daar kon de bisschop zich uiteindelijk mee verenigen. Mijn moeder hoorde dat we op het matje waren geroepen. Ze zegt: „Nu ga ik nooit meer te biech ten.Heel haar leven was ze een dorp verderop te biecht gegaan bij de paters. De den veel mensen hoor: niet biechten in de ei gen parochie. Want al zie je de lui niet door die donkere tralies, je herkent hun stem wel degelijk hè. „Hebt u uw moeder niet gezegd dat ze weer te biecht moest gaanvroeg ik. „Welnee", zei de pastor, luister nou eens. Die biecht, toen ik net priester gewijd was, dacht ik er wonder wat van. Nou ga ik het allemaal te ho ren krijgen, dacht ik. Vergeet het maar. Van volwassenen hoor je ook alleen pekeltjeszonden net als van kinderen. Alleen een beetje aangepast aan de leeftijd. Heb je twee-drie keer per jaar een echt mooi biechtgesprek dan is het veel. Mag ik het eerlijk zeg gen: Ik heb altijd de pest aan die biecht gehad. „Daar drink ik op", zei ik. „Ad fundum", zei hij. Naast de wedstrijd De Grootste Nederlander houden Kennisnet en de KRO een 'webstrijd' (een wedstrijd website bouwen) om het aspect 'De grootste Neder lander' ook bij het onderwijs onder de aandacht te brengen. „Het gaat toch om een stukje opvoeding, historisch besef. Er leefden belangrijke mensen voor ons. We komen niet uit het niets", vertelt Hans den Boer van Kennisnet. De winnaar van de webstrijd wordt 15 novem ber bekendgemaakt en krijgt bijzondere prijzen. Een meet greet, met de aanwezige beken de Nederlanders bij de finale van De Grootste Nederlander, hij komt op het mediapark en krijgt - als klap op de vuurpijl - een plekje op de tribune. Hilver summer Erik Poort (14) is een van de finalisten. Erik stond gisteren letterlijk in de schijnwerpers toen tijdens zijn geschiedenisles op het Al- berdingk Thijm College een ca meraman van de KRO kwam binnenvallen om hem én zijn website van André van Duin op band vast te leggen. Erik staat momenteel op de tweede plaats in de finale van de wedstrijd 'Maak een website van je groot ste Nederlander' van Kennisnet. „Erik is echt beroemd, zeg", roepen enkele klasgenoten, die de camera erg spannend vin den, lachend. Erik zelf maakt een 'coole' indruk. Zonder een spoortje cameravrees legt hij de cameraman uit hoe zijn website werkt. „Je kunt via Think Quest stemmen op een van de vijf ge nomineerde websites. Ik sta nu tweede, met zo'n 25 procent van de stemmen. En mijn broer Robin staat met zijn website Finalist Erik Poort laat zijn genomineerde website vastleggen op camera. Foto: Ton Kastermans over M.C Escher dik eerste", vertelt Erik. Zenuwachtig voor de uitslag is hij niet. „Mijn broer wint toch wel." Maar toch is Erik helemaal niet ontevreden. „Ik heb alleen mee gedaan om mijn broer te bewij zen dat ik met dit programma ook websites kan bouwen. Je moet werken met zo'n heel irri tant online gebeuren, terwijl ik normaal met het programma dreamweaver werk. Verder vind ik deze site gewoon lelijk, maar in vergelijking met de andere is hij wel weer mooi. Ik sta toch tweede. Op dit moment sta ik bij nog een andere wedstrijd van Think Quest in de finale lt die wedstrijd hoop ik zeker te1 winnen. Deze website gaat o\et 1 de Middeleeuwen en ziet er P1 stuk beter uit. Mijn broer is 1 die site ook mijn hoofdcoach Vincent van Gogh, Willem va Oranje en Anne Frank. Leerli gen van scholen door heel he land deden hun best om meiflfl site van hun Nederlander in finale te belanden. Maar Erik koos ervoor om André van Di te digitaliseren en met succesT „Ik had ook voor Hans Teeuv of Marco van Basten kunnen st® kiezen, maar ik dacht dat iedi een die zou nemen. André va Duin leek me wat origineler. ust mijn website staat informatie11 over hoe hij begonnen is en z en ook wat zijn echte naam ii namelijk Adrianus Marinus K e'' von. Ook kun je filmpjes beki ken en liedjes van André van Duin beluisteren. Ik ben er zi acht maanden mee bezig ge weest." Vanaf groep zes maakt de jor websitebouwer al websites later wil hij ook zeker in deze branche gaan werken. „Ik be gon met simpele sites, zoals r 2. Daar staan van die standa< dingen op, bijvoorbeeld wat mijn lievelingseten is." Nu zi Eriks sites veel gevarieerder i voorzien van allerlei snufjes. „Bij mijn site over André van Duin beweegt het balkje waal311 de links op staan en het logo gaat van groot naar klein. Bij mijn andere sites kun je ook cards versturen. Als het werk dan is dat echt tof." Djoeke Barkey Ze zei dat ons land de reputatie geniet van een maatschappij waarin de fundamentele rechten worden gerespecteerd. „Iets om trots op te zijn. Maar de recente dramatische gebeurtenissen in Amsterdam hebben deze gevoe lens omgezet in gevoelens van zorg." De kwestie confronteert ons met het feit dat fundamentele rechten niet vanzelfsprekend zijn en voortdurend beschermd en bevochten moeten worden, aldus de voorzitter van de Senaat. Prinses Maxima zei tot de confe rentie dat ze waarschijnlijk was uitgenodigd omdat ze 'vrouw én immigrante' is. „Wat mij hier bracht, was de liefde. Mensen zeggen tegen me: 'Natuurlijk, je bent mag dan immigrante zijn, maar dan wel een op papier. Je bent geen typische immigrante'." Een typische immigrant bestaat echter niet, aldus de prinses, evenmin als een typische vrouw. „Natuurlijk, wij vrouwen hebben veel gemeen. De meesten van ons zijn experts in het combineren van een baan en zorg voor het ge- Prinses Maxima werd gisteren bij haar aankomst bij de Tweede Kamer in Den Haag vergezeld door Kamervoorzitter Weisglas. Foto: ANP/Robin Utrecht De moord op Theo van Gogh druist volgens prinses Maxima in „tegen alles waar we in Nederland en Eu ropa voor staan: dat iedereen het recht heeft zijn mening te uiten. Ik hoop met heel mijn hart dat deze verschrikkelijke daad ons nog meer naar elkaar doet luisteren en meer met elkaar doet praten. Want dia loog brengt onze zienswijzen dich ter bij elkaar en helpt ons een nieu we gedeelde identiteit te berei ken." De prinses herinnerde aan Van Gogh bij aanvang van haar speech vrijdag tot de conferentie van par lementaire comités voor gelijke mogelijkheden voor vrouwen en mannen in de Europese Unie, de NCEO. De prinses sprak in de zogenoem de plenaire zaal in de Tweede Ka mer. Ook Eerste-Kamervoorzitter Timmerman-Buck refereerde tij dens de opening aan Van Gogh. zin. We hebben allemaal met de uitdaging te maken gehad om een serieus telefoongesprek te voeren en tegelijk een kind te voeren. Maar als we met elkaar praten over onze situaties, zien we ook grote verschillen." Als we praten over gelijke kansen, aldus Maxi ma, neigen we ertoe mensen een label op te plakken, zoals 'de ;en echter van een andere kant: te vrouwen zijn vrouwen die lezen en schrijven na hun vij ste, grote vrouwen zijn zij dii eigen bedrijf opzetten, grote> wen zijn ook diegenen die hi fit kinderen met liefde opvoede tegelijk deelnemen aan andew tiviteiten. En grote vrouwen vrouwen die hun vaderland -oe ben verlaten om een nieuw 1 !aaf in een ander land te beginne1 gi niet opgeven als dingen moe ua' zijn, maar nieuwe kansen gr t Deze vrouwen staan missch;ve niet in de geschiedenisboek ®e maar zij zijn degenen die o maatschappij zo rijk makel rtre oei asie >r te Turkse vrouw' of 'de moslim vrouw'. Dat brengt risico's met zich mee, waarschuwde de prin ses. „Dat we gaan generaliseren en niet boven de cfiché's uitstij gen. Dat we met westerse ogen kijken naar vrouwen uit andere culturen,.en denken dat wat goed is voor ons, ook goed is voor hun." De prinses wees er verder nog op dat er slechts een vrouw (Anne Frank) staat in de toptien van Grootste Nederlanders, een en- quête die momenteel door de KRO wordt uitgevoerd. De prin ses bekijkt het

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2