KUNST CULTUUR Lievelingsstukken van lievelingsartiesten Vlot en kleinschalig 'Life is a cabaret' Een broekzakverzamelin van de verdwijnende sta< Een stoer mannenleven in anderhalf uur De Ploeg theater in met Amhali Extra voorstelling A Few Good Men... Dancin' in Leidse Schouwburg Najib Amhali. Foto: GPD/Harmen de Jong Amsterdam - Theatergroep De Ploeg gaat volgend jaar een voorstelling maken met cabare tier Najib Amhali. Het gezel schap gaat 'De Godvader 4: Vendetta' spelen, een eigenzin nig, cabaretesk maffia-epos dat zich laat inspireren door onder meer 'The Godfather' en de Griekse tragedie 'Tantalus'. De Ploeg is een theatergezelschap dat bestaat uit de drie cabare tiers van de groep Niet Uit Het Raam (Joep van Deudekom, Viggo Waas en Peter Heer schop) en acteurs Han Römer, Genio de Groot en Titus Tiel Groenestege. door Tom Ruijfrok new york/leiden - Vijftien stoe re mannen die zich anderhalf uur lang in het zweet dansen om hun publiek te vermaken. Maar ook om geld in te zamelen voor de bestrijding van aids. A few good men... dancin' heet de sportieve wervelwind die aan staande maandag te zien is in de Leidse Schouwburg. Het begin laat niets aan duide lijkheid te wensen over. Het po dium is ingericht als bokszaal, de vijftien met bokshandschoe- nen getooide dansers zien er stoer en gespierd uit. 'We will rock you' van Queen knalt uit de speakers, gevolgd door het al even agressieve 'Another one bites the dust'. De choreografie is snel, flitsend, energiek en hartstikke cool. En zo zal het de rest van de voorstelling blijven. Anderhalf uur later krijgt het programma een wrang einde als één van de dansers zich richt tot het publiek met het verzoek ruimhartig te doneren aan de stichting Dancers Res ponding to AIDS (DRA), die geld inzamelt voor de strijd te gen aids. Volgens Jeff Amsden (42), initiatiefnemer en choreo graaf van A few good men... dancin', krijgt in Nederland het aids-aspect niet zoveel aan dacht als in Amerika. ,,We ko men naar Europa om het pu bliek kennis te laten maken met flitsende dans." Amsden bedacht het concept voor A few good men... dancin' in 1999, voor een benefietvoor stelling in New York. Werd die eerste versie nog gespeeld door een veertigtal dansers van ver schillende gezelschappen, voor het vervolg ging Amsden om fi nanciële redenen verder met vijftien dansers. Sterke man nen, want door de inkr imping doen ze allemaal in bijna alle slopende choreografieën mee. Volgens Amsden toont de voor stelling een 'mannenleven in anderhalf uur'. Na de workout in de bokszaal zien we de man nen dan ook op het werk (pas de deux met bureaustoeltjes!), als judoka's, als klungelende vaders met kinderwagens en uiteindelijk als hanige stappers in de disco. Tussendoor zijn er tango's, een jazzsolo en een swingend, in muziek en dans naar 'West Side Story' neigend pauzenummer. En dat allemaal dus uitsluitend door mannen. „Ja, absoluut een uitdaging. Met vrouwelijke dansers erbij dient het verhaal zich eigenlijk vanzelf aan, met uitsluitend mannen moet je het zelf ma ken. We hebben er dan ook be wust voor gekozen om te wer ken met vijftien totaal verschil lende dansers. Ieder heeft zijn eigen, rol. Deze voorstelling is net het echte leven, waarin ook niet iedereen hetzelfde is en doet." Amsden, als danser ooit zelf ac tief in musicals en bij sterren als Bette Midler en Paula Abdul, heeft de meeste van de jonge spierbundels in A few good mem.. dancin' zelf getraind. ,,Ik wist wie ik uitnodigde, ik wist dat ze de zeer fysieke dansstijl die ik wilde toepassen zouden aankunnen. Nee, ik heb nooit overwogen zelf mee te dansen. Creator en star, dat gaat niet sa men." Ondanks de trieste aanleiding om de productie op poten te zetten, biedt A few good men... dancin' in de eerste plaats een onvervalst brok entertainment. Amsden: „Ja, het is uitermate toegankelijk. Mijn schoonvader is footballscheidsrechter, die was nog nooit naar een dans voorstelling geweest. Hij vond het geweldig. Wat meehelpt is het feit dat we in de voorstelling een link tussen dans en sport leggen, dat intrigeert de sport - minded people in Amerika wel." „Die obsessie voor sport in ons land had ook op een heel ande re manier een positief effect: de jongens die hier meedansen zijn door hun ervaringen op de sportvelden van de verschillen de universiteiten al gewend aan discipline. Dat maakte het voor mij alleen maar makkelijk. Ik hoef ze niet meer op te zwepen; dat doen ze zelf wel." Tot slot: zijn de dansers uit de voorstelling homoseksueel of niet? Amsden: „Hahaha, nou, A few good men... dancin': 8/1 se Schouwburg (nog kaarten 10/11 Stadstheater Zoeterm 19/11 Rijswijkse Schouwbu Leidse Schouwburg: 5/12 Ni Luxor, Rotterdam. Vijftie re ma die zie derhalf lang in zweet sen om publiel vermal Foto:F van Zij de meeste wel. En die twe kampen zitten elkaar nog voortdurend te plagen ooi They drive me crazy!" leiden - 'In één adem' heet de show waarmee Mathilde San- ting volgende week in de Leidse Stadsgehoorzaal staat. Een avondvullend programma van anderhalf uur dat werken her bergt van onder anderen Miles Davis, Randy Newman, Louis Armstrong en een scala aan klas sieke liederen. Volgens eigen zeggen heeft de zangeres haar lievelingsstukken van lievelingsartiesten uitgeko zen. Blijkt wel als ze een aantal kopstukken opsomt: Barry Gibb, Joni Mitchell, Ray Char les. „De liedjes zitten aan elkaar vast. Een enkele keer speelt al leen het orkest. Daarnaast heeft Sebastiaan Koolhoven een aan tal stukken voor mij geschre ven"vertelt ze. De titel van het muzikale pro ject verwijst naar het 'giganti sche' surplus aan blaasinstru- menteri. Naast haar eigen com bo (bestaande uit toetsenist, gi tarist, bassist en drummer) be geleidt het Nederlands Fluitor kest de stem van Santing. Dit betekent een niet misselijke toevoeging van 24 fluiten (waarvan twintig bespeeld door een dame), uiteenlopend van piccolo tot subcontrabasfluit. „Je hebt snaren en je hebt blaasinstrumenten. Die kun je weer onderverdelen in hout en koper. De menselijke stem is het best te vergelijken met een viool. In het stuk gaan het ka rakter van de stem en klank sa men en wordt het één geheel." 'Een hartenwens' noemt ze 'In één adem', dat wordt gediri geerd door de Argentijn Jorge Caryevschi. De sferen, de klas sieke elementen, vooral door de bijzondere samenwerking met het fluitorkest. „Een dergelijk orkest bestaat nergens! De fluit is een instrument dat overal Mathilde Santing in de Stadsgehoorzaal met het Nederlands Fluitorkest door Vincent Okker Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Piet Franzen van galerie Sidac in Leiden in de zeven de hemel? Mooiste boek? „Ik ben echt een verwoed le zer. Ik heb een grote biblio theek, zo'n 9000 boeken, dat is mijn trots. Per dag lees ik een uur of tweeënhalf. Heel veel van de werkstukken die ik maak als kunstenaar zijn ook gerelateerd aan wat ik lees. Zo heb ik veel studie gemaakt van 'De goddelijke komedie' van Dante, een schitterend episch gedicht. Het christelijke den ken, de hel, verweven met de antieke wereld, met de onder wereld waar hij nog met Vergi- lius naartoe gaat." Mooiste cd? „Bij mij staat de hele dag een klassieke zender op, Radio 4. Verder ben ik een echte platen- draaier, een liefhebber van vi nyl. Die koop ik op rommel markten of bij Pieter van Ulden in de Burgsteeg. Ik ben een liefhebber van Bach, maar dan niet de grote uitvoeringen. Ik luister het liefst naar klassieke muziek in kleine bezettingen. Kamermuziek dus, of zelfs so lo. Het fijne is datje dan de melodielijn goed kunt volgen. Ik ben vooral een liefhebber van de cello. Bachs cellosuites van cellist Jean Decroos vind ik schitterend. Maar ik hou ook van verschillende Satie-uitvoe- ringen van Reinbert de Leeuw. Ook weer die open, verstilde muziek." Mooiste film? ,,'Novecento' van Bertolucci. Als iemand iets wil weten over het fascisme, moet hij die film zien. Vanwege de indringende, politieke boodschap. Ik moet er wel bijzeggen dat ik niet veel naar films kijk. Ik gun me de tijd niet om naar het filmhuis te gaan, ik ben al zo druk bezig met lezen en naar muziek luis teren. De meeste films die ik zie, zie ik op, televisie." Mooiste kunstwerk? „Ik ben een keer naar een ten toonstelling geweest van Paul Klee, in Emden in Duitsland. Ik liep daar met de tranen in mijn ogen rond. Ik was er helemaal door geraakt, zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Dat er op dat moment bijna niemand in het museum was, maakte het nog mooier, vanwege de stilte. Het werk van Klee is heel ge voelig. En er zit poëzie en mu ziek in. Klee kan de liefde uit de dingen halen. Ik bedoel daarmee, dat hij heel klein werkt en toch de essentie raakt. In het kleine zit de grootsheid. Dat is iets heel an ders dan watje tegenwoordig ziet, de wow-kunst noem ik dat. Het zijn vaak de grote wer ken die je nu in musea ziet. Werken waarvan mensen al leen al door de omvang geïm poneerd raken. Ze lopen bin nen, zien zo'n werk én roepen 'wow'. Ik hou meer van het kleine, net als bij de muziek." tekst: Herman Joustra foto: Hielco Kuipers 'Rising Sun' van Paul Klee. Publiciteitsfoto Mathilde Santing: „Mijn sterkste kant is altijd dat ik een paar dromen heb." Archieffoto: Taco van der Eb buiten lijkt te vallen. Te Middel eeuws, te ouderwets hoor je ze zeggen. De fluit is inderdaad moeilijk te gebruiken, omdat ze soms een overspannen gevoel creëert Maar het heeft tegelij kertijd ook dat New Age-achti- ge. Als cultureel ondernemer heb ik veel dingen gedaan die niet konden. Gelukkig ben ik daar onafhankelijk in. Mijn sterkste kant is altijd dat ik een paar dromen heb." Het project is heel andere kost dan bijvoorbeeld 'Negen le vens', waarin Santing autobio grafisch te werk ging. „Voor mijn doen was 'Negen levens' exceptioneel theatraal, zeer ge schikt om in de theaters op te voeren. Maar 'In één adem' be redeneer ik vooral als concert. Dat is ook de reden dat de meeste optredens van de tour nee plaatshebben in een con certzaal. Extra lastig is de akoestiek. In het theater heb je met gestoffeerde zalen, in con certzalen meer met hout en steen te maken." De klassiekers die Mathilde Santing vertolkt bij 'In één adem' zijn door het lichte, ge voelige blaasinstrument in een compleet nieuw jasje gestoken. „Veel nummers die ik wel had willen spelen zijn daarom afge vallen. Je moet echt zeker van een stuk zijn." Ze brengt ook nieuwe nummers. Of deze op de plaat verschijnen is nog niet bekend. Santing: „Met mijn platenmaatschappij heb ik een overeenkomst om nog twee cd's op te nemen. Maar ik vind het fijn om de nummers eerst live te spelen, zeker omdat het bestaand materiaal betreft." Vanaf februari vullen 'Mathilde Santing Her New Traditio nals' alweer de theaters met een ander project onder de noemer 'Basement Bargains'. Het wordt een reis door de 'koopjeskelder' van haar reper toire. „Maar dan wil ik alleen niet met de grote hits tevoor- theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Life is a cabaret' door Heddy Lester en Frédérique Sluyterman van Loo. Tekst: Lydia Rood. Regie: Pieter Athmer. Idee en samenstelling muziek: Cor Franc. Gezien: 5/11, schouwburg Leiden. Beroemdheid is ook niet alles. Met een beetje kwade wil kun je de productie 'Life is a cabaret' met deze roddelbladenwijsheid samenvatten. Het wordt er na melijk wel erg nadrukkelijk in gepeperd. Een leven in de schijnwerpers eist zijn tol: drank en drugs en veel verloren liefdes. Terugkeer naar een bur- germansbestaan biedt echter ook geen oplossing - daarvoor zijn die schijnwerpers te versla vend. Het wordt nog complexer, als twee toppers uit de showbizz Tweedaagse expositie in Leidse galerie Sidac door Herman Joustra schijn komen, ook met de klei ne juweeltjes. Oude nummers die ik al lang niet meer heb ge zongen waarmee ik opnieuw iets ga doen. Maar met een nieuwe bezetting ga ik ook wat nieuw repertoire spelen. Ik ben trouwens van plan om voor het eerst met twee achtergrondzan geressen op te treden. Hoe het programma er precies gaat uit zien weet ik nog niet, maar het zal een vooral komische en ab surde invulling krijgen." 'In één adem', Mathilde Santing met het Nederlandse Fluitorkest, vrijdag 12 november, Stadsgehoorzaal, Lei den. moeder en dochter zijn. En dat geldt voor Judy Garland en Liza Minnelli, over wie deze klein schalige musicalproductië gaat. Hun soms moeizame relatie staat hier centraal. Echt diep gaand kan zo'n moeder-doch ter-verhouding in een theater context niet beschreven wor den. Gelukkig heeft schrijfster Lydia Rood pure oppervlakkig heid weten te vermijden, al valt zij helaas wel vaak in herhaling. Erg veel draagkracht heeft de verhaallijn daardoor niet. De muziek compenseert. Ver haal en songs zijn handig met elkaar verweven. IJzersterke nummers uit het repertoire van beide dames leveren volop ma teriaal voor een avond. Heddy Lester als Garland en Frédéri que Sluyterman van Loo als Minnelli brengen een hele reeks beroemde songs, zoals het on vermijdelijke 'Over the rain bow' en 'Cabaret' waarmee de gespeelde beroemdheden we reldfaam hebben verga den beschikken over vol scholing en podiumerv om van deze al zo onvoo baar vaak uitgevoerde n fners een fatsoenlijke int tatie te geven. Bovendie live muziek, zodat het ge op sommige momenten weliswaar kleinschalige 11 niettemin vlotte uitstralin krijgt. Maar ja, Garland en Minn zijn natuurlijk wel hele gi namen. Je haalt je nogal1 de hals, als je dergelijke heden op het podium v wat eigenlijk: naspelen, ren, typeren? Op dat p~ er bij een dergelijke pro altijd iets wringen. Een s misplaatste concurrenti* die natuurlijk niet zo be is, heel oneerlijk zou zijn; toch ook niet ontkend k~ den. Spanning tussen fict* showwerkelijkheid waartl geen fantasie is opgewas! leiden - Een paar grote tafels vol met kleine, open, ordente lijk gerangschikte doosjes. Met in elk doosje één voorwerp, of een stukje daarvan. Oude pot scherven en pijpenkoppen, Steentjes. Wie voorbij galerie Sidac aan de Hogewoerd loopt en vluchtig naar binnen kijkt, denkt ongetwijfeld: hé, een ver zameling archeologische objec ten. „En dat klopt ook", zegt de Leidse kunstenaar Michel van Dam over deze mini-expositie die vandaag en morgen in de galerie te zien is. Een wel heel kortdurende tentoonstelling. Het is één van de initiatieven van Coby van Roijen en Piet Franzen van Sidac, de galerie voor een weekendje verhuren aan één of meer kunstenaars die willen laten zien waarmee ze bezig zijn. Van Dam heeft er voor gekozen tentoon te stellen wat hij in de loop der jaren al bukkend van de straat heeft geraapt, of tus sen de kluiten klei van een bouwterrein vandaan heeft ge haald. „Als kind stop je van al les wat je op straat vindt in je broekzak. Thuis doe je dat dan in een pbtje om te bewaren. Ik doe dat nog steeds, omdat ik al tijd al belangstelling voor ge schiedenis heb gehad, voor stadsgeschiedenis met name." Hij gaf de expositie een lange ti tel mee, 'De verdwijnende stad, of: de vraag of een door Rubens opgeraapte spijker wel een ech te Rubens is'. Over het eerste deel van die titel: „Leiden is een oude stad. Er staan ook nog ou- de huizen, maar een heleboel oude panden zijn inmiddels verdwenen. Omdat ze gesloopt of verbouwd zijn. Dat geldt ook voor oude straten. Maar als je goed kijkt, zie je toch de stad van vroeger nog. In de dingen die je vindt." Oude scherven dus, maar ook voorwerpen van recenter datum, zoals een mini atuursoldaatje van plastic, of een schroef." Geen voorwerpen die naadloos lijken te passen in het beeld van een kunstenaar. Dat brengt Van Dam bij deel twee van de lange Michel van Dam: elk doosje één voorwerp, of een stukje daarv Foto: Hielco Kuipers titel. De vraag of een ddor Ru bens opgeraapte spijker wel een echte Rubens is werd ooit ge steld door de dichter Van Geel, die in zijn leven honderden kunstwerken maakte met klei ne, gevonden voorwerpen. „Veel van die voorwerpen zijn wellicht ooit als waardeloos materiaal weggegooid. Ik breng ze in een andere context. Ik breng ze bij elkaar. In een gale rie, een kunstruimte." De expositie bestaat ook uit prenten van de hand van Van Dam, waarin de gevonden voorwerpen terugkomei heeft alle huizen en stra een oude kaart van Leid thans een kopie daarv; knipt en verspreid over ren van de galerie geprikl pas zie je de oude stad wi beetje terug. De huizi tuintjes, de waterputtf zo'n kaart zit de stad ei een beetje verstopt." 'De verdwijnende stad, of: de een door Rubens opgeraapt* wel een echte Rubens is', van morgen van 10.00 tot 21.00 ui lerie Sidac, Hogewoerd 77 inl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28